Chery Tiggo 8 pro e+

Herkese Merhaba,

Yurtdışında yaşıyorum. 6 aydır kullandığım ve 3800km civarı yol yaptığım Chery Tiggo 8 pro e+ hakkında deneyimlerimi paylaşmak ve sorunuz olursa cevaplamak için yazıyorum. Hem araç hem de plug in hybrid'ler ve çalışma şekilleri hakkında bilgi vereceğim lakin TR'deki youtuber'lar hiç PHEV görmedikleri için sürekli hatalı/yanlış yorumlar ve anlatımlar yapıyorlar.

 

Piyasa ile ilgili kısa bilgi: Yaşadığım yerde(Bakü) 2022 sonunda bir yasa çıktı ve EV araçların tüm vergileri bir anda sıfırlandı. Hybridler de çok çok düştü. O andan itibaren ülke Çin malı araç dolmaya başladı. Pazar lideri Toyota ve Mercedes'in yüzüne kimse bakmaz oldu.

TR gibi düşünmeyin burda bireysel olarak veya aracılara küçük komisyonlar karşılığı istediğiniz aracı getirtebiliyorsunuz. Rusya pazarında ambargo nedeniyle batılı şirketlerin çıkması sonucu Avrupa'lı ve Japon üreticiler gidince Çinliler birden akın etti ve kalitelerinden dolayı da benimsendi. Hem Rusya üzerinden hem gemiyle İran ve Gürcistan üzerinden ciddi araç sevkiyatı var.
Haberlerde, instagram paylaşımlarında vs gördüğünüz Xpeng, Avatr, IM(Ali Baba) Zeekr vs hepsi sokaklarda geziyor. Çoğu resmi ithalatla gelirken bazıları da şahsi ithalatla veya bu işleri yapan aracı galerilerle geliyor.
Otomobil piyasasında EV ve phev araçların bolluğu gelişen teknoloji vs ile değil tamamen vergi sistemleri ve devlet yönlendirmesiyle şekilleniyor.

Neden Chery aldım?: Biraz sağlamcı olduğumdan için yetkili bayiden aldım. Kendim getirtip sonra usta vs uğraşmak istemedim. Marka bağlılığım da yok, illa şu bu marka olsun diye ısrar etmedim hiç.

Almaya karar verdiğimde Rav 4 prime(phev) yoktu, Wv Tyron(phev)gücü düşük, pahalı ve garantisi çok kısaydı (2 yıl ve 50 bin km veriyordu). Baktım Chery Çin'in 6. büyük üreticisi ve 1 nolu ihracatçısı kafamda bişeyler oturmaya başladı.
8 yıl ve 200k km garanti veriyor olması etkili oldu (bu garantiyi veren Avrupa'lı duydunuz mu?) TR'de satılan düz benzinli 1.6 motora sahip Chery Tiggo 8 pro garantisi de burda 10 yıl veya 1 milyon km!
Bayide araçlara daha bakarken, incelerken ilk gelen 16 aracı da bir çırpıda sattı ve yetişemeyince kaçırırım korkusuyla 2. sefer için kaparo vs ile 3 ay kadar bekleyerek aldım.

Cam tavanlı, hızlı, geniş, biraz yüksek olsun istiyordum bütün kafamdakilere cevap veriyordu. Sony ses sistemi, ön koltuklarda ısıtma/havalandırma, elektrikli yönlendirmeli bel desteği, sürücü hafızası (koltuk+aynalar) , arkada ısıtma, 3 usb, direksiyonu çevirdiğiniz tarafa dönen led farlar, google/apple car play, adaptif şerit takipli cruise, yağış ve ışık sensörü, şık ambians aydınlatma, 12.3 inch ekran, bisiklet/motorsiklet kapı açma uyarısı vs dolu olması, 8 saniyenin altında 0-100 ve 92 oktan benzin kullanabilmesi benim için en büyük artılarıydı.
Buradaki 92 oktan benzin TR'deki benzinin yarı fiyatına satılıyor yani tüketimmiş, az yaktı çok yaktı vs derdim yok.

Bendeki model 5 kişilik. TR'deki gibi 7 kişilik değil ama 7 kişilik modeli de bulunuyor. Araç 2 çeker. (4 çekeri yok)
Bu arada araç boyut olarak "midsize cross over" olarak geçiyor. Kitabına göre konuşacaksak bir aracın SUV olması için 5m'den uzun olması ve kamyon şasesine üretilmesi lazım ama TR'de herşeye SUV diyorlar nedense.

TR'de boyut konusunda Tiggo 8 pro'ya D diyorlar ama D boyutunda değil. Evet C'den büyük ama Çin'li tam arasında yapmış C ve D'nin. 4722mm uzunluk, 1860mm genişlik ve 1746mm yüksekliğe sahip. 1800 kilo. Yerden yüksekliği de 19cm (bu önemli çünkü altta pil var, aşağıda değineceğim)

Tiggo 8 pro e+ TR'de şu an yok. 2024'te gelebilir"miş" 1.5lt motor olduğundan gelirse düşük dilimden böyle bir araca binebileceksiniz. Diğer Phev'lerde arkasından gelir zaten. Vergiciler uyanana kadar vaktiniz olur 🙂
Araç dışardan Türkiye'de satılan Chery Tiggo 8 pro ile aynı ancak içi ve motoru farklı. Tabi onda hiç olmayan batarya sistemi de var.

1498cc motora ve 19.27kWh bataryaya sahip. İkisi beraber toplamda 565nm tork ve 320hp güç üretiyor. Burda parantez açmak isterim ki neredeyse Çinli bütün phev'ler bu 1.5lt benzinli motoru farklı bataryalarla kullanıyorlar.

Örn Li Xiang serisi aynı hacimli motoru 42kWh bir bataryayla kullanıyor ve araçları 440hp.

https://ir.lixiang.com/news-releases/news-release-details/li-auto-inc-launches-li-l7-five-seat-flagship-family-suv/

Byd Leopard 5 yine 1.5lt ve 30kWh pille 660hp güç sunuyor. Yine Byd (Han, Song, Tang, Seal), Haval, Huawei vs 1.5 motorla farklı pil seçenekleri var ve 680hp güçlere ulaşabiliyorlar.

İşin içine pil girince gördüğünüz yüksek beygir güçlerini elde etmek mümkün olabiliyor. Elektrik işinde zaten 2 ekol var. Biri %100 EV diğeri de bu 1.5 motorla ve farklı pillerle üretilen Phev'ler. Çinliler malumunuz üzere devamlı yeni modellerle karşımıza çıkıyor.

Genel bilgilerden sonra araç içine gelelim:

Araç içi:
Geniş tek parça ama ikiye bölünmüş bir ekran var 12.3 inç. Altta da havalandırmayı ayarlayabildiğiniz ayrıca bir ekran var.

Önünüzdeki ekran tipini, göstergeleri vs değiştirebiliyorsunuz. Buradan teker basınçları ve sıcaklıklarını, sürüş destek yardımcılarını ayarlıyor, temel kontrolleri görebiliyorsunuz.

 

Bunları ekrandan dokunmatik olarak seçebiliyorken önünüzdeki anlık işleri (lastik basıncı, müzikler, tüketim vs) direksiyonun üzerindeki fiziki düğmelerle sağlıyorsunuz. Direksiyon ekrandaki hiçbir detayı görmenizi engellemiyor. Buna dikkat edilmiş.

Araçta kör nokta yok. Zaten aynalarda bunun uyarısı da var, sesli olarak da uyarı veriyor. Sağ taraftaki ekrandan usb takıp oynatabiliyorsunuz foto vs görebiliyorsunuz. Ekran ışıkları güzel, güneşte net görünüyor gece de kısılıyor gözü yormuyor.
Sağdaki ekrandan ambiyans aydınlatma, direksiyon sertliği, fren dozaj/destek ayarı, ses sistemi ayarları, ön arka çarpışma uyarıları vb gibi pek çok sürüş yardımcısına ait ayarı yapabiliyorsunuz.
Sesle kontrol var. Direkt kapattım neye lazım vs diyordum ama sonradan alıştım. Direksiyondaki bir düğmeye basıp "sağ ön camı aç" veya "sunroof'u aç" gibi komutlar veriyorsunuz ve hemen yapıyor.  Menüde ayarı var isterseniz düğmeye basmadan "Chery şunu yap" da derseniz gayet güzel işliyor. Siri gibi durup dururken de devreye girmiyor 🙂

Motorun hybrid rejimini sağdaki menüden ayarlayabiliyorsunuz. Mesela otobana çıkacak veya uzun yol yapacaksanız "battery retention" menüsünden pili %70'de tut'u seçmeniz öneriliyor kitapçıkta. Günlük kullanımda auto yeterli. Seçerseniz pil %20'ye düşene kadar pek motor devreye girmiyor.

Yine sağdaki ekrandan park için kameraları 360 derece olarak görüp aracı kolayca kullanabiliyorsunuz. Giderken yolculuk esnasında da açabiliyorsunuz isterseniz sadece arka kamerayı veya ön kamerayı da açıp ekrandan izleyebiliyorsunuz
Klima kontrolleri için ayrı ekran var. Arka cam resistansı da burdan ayarlanıyor ve gayet pratik. El altında. Hiç "bunu niye buraya koymuşlar" dediğim bir senaryo yaşamadım.
Kol dayamanın içi geniş. Yazın klimadan buraya soğuk hava geliyor ve kapatabiliyor ya da dozajı ayarlayabiliyorsunuz.
Yine gözlük koyma yeri ve iç aydınlatma için led düğmeler yer alıyor.
Arka geniş, oturanlar memnun. Ortada egzoz yükseltisi (şaft tüneli dedikleri) çok hafif bombe şeklinde çünkü burada pil var ve egzoz sol kapı tarafından dolaştırılıyor.
Arka bölgeye ait klima ayarı bulunuyor. Aynı yerde arka koltuklarda ısıtma ve şarj için usb de bulunuyor. Sağ arkadan sağ ön koltuğun yönlerini idare edebiliyorsunuz. Bunun için "boss button" dedikleri düğmeler koymuşlar sağ ön koltuğun sol tarafına. Çok pratik.

 

Anahtar:
2 anahtarla geliyor. Açma, kapama, bagaj ve uzaktan çalıştırma butonu var. Uzaktan çalıştırmak için 10sn basılı tutmanız lazım. Elektrik motoru çalışıyor ve ısıtma/soğutma sağlıyor. Binmeden ekstra konfor.

Motor çalışma şekli ve prensibi:

Phev yani "prize takılıp şarj edilebilen hybrid" aracın mantığı şehir içinde benzinli motoru hiç çalıştırmadan kullanabilmeniz. Bunun için yeterli bir pil olması (normal hybrid'lerde genelde 0,5kWh - 2kWh arası bir pil oluyor) Bu araçta 19.28kWh pil bulunuyor ve tek şarjla 75km gidebiliyor ki şehir içi günlük kullanım için yeterli bir menzil. Genelde şehir içinde kullancaksanız 700kg pil taşımanızın (tam elektrikli) çok bir anlamı yok.

Araç 3 şekilde şarj olabiliyor:
1) Type 2 (AC) girişe sahip. 7kw enerji alabiliyor ve 2,5-3 saat gibi bir sürede şarj oluyor. Yani akşam eve geldin, takıyorsun doluyor.


2) Motordan (auto charge) Pil belirli bir seviyenin altına düşerse(veya sizin belirleyeceğiniz bir yüzdeye gelince) motor çalışıp şarj ediyor, jeneratör gibi çalışıyor.
3) Rejenerasyonla. (Fren veya yavaşlamak için ayağınızı gazdan çektiğinizde) Seviyesi 3 kademe olarak vitesin yanındaki B simgesinden ayarlanabiliyor. Ayarladığınız kademeye göre fren dozajı ve ayağınızı gazdan çektiğinizde verilen tepki değişiyor. Alışmak biraz zaman alıyor. Bu tüm EV'ler için de geçerli. Tüm EV'lerde frene alışmak biraz zaman alıyor, farklı çalışıyor.

 

Araçta seçebileceğiniz (HEV) hybrid, (HEV) sport ve (EV) sadece elekrik modu yer alıyor.

Araca bindiğinizde sadece elektrikle gitsin istiyorsanız EV modunu seçip yola çıkıyorsunuz. Bu genelde şehir içinde yetiyor zaten. Yazın klima, kışında ısıtıcı benzinli motor devreye girmeden gayet güçlü şekilde çalışıyor. Batarya çok düşerse o zaman da içten yanmalı motor otomatik olarak çalışıyor ve şarj etmeye başlıyor.

HEV modundaki bir senaryoda ise diyelim evden çıktınız, mahalle arasında, şehir içinde sürekli elektrik motorunda çalışıyor. Sadece ani hızlanmalarda ya da anayolda yüksek hıza çıkıp devir artınca motorun çalıştığını duyuyorsunuz, düşük hızlarda çalışsa da duyulmuyor. Araçta görebileceğiniz bir devir saati de bulunmuyor.

Sadece bir menü altında isterseniz, meraklıysanız aracın elektrik motorunun ve benzin motorunun devrini dijital olarak görebiliyorsunuz.

Benzinli motorun çalıştığını da çoğunlukla ordan anlıyorunuz ki ihtiyaç olduğunda 1200 devirde biraz çalışıp sonra duruyor. Piliniz %20 altına düşerse yine şehir içindeyken 1200 devirde şarj ediyor. Çok yüksek hızlarda yüksek devirlere çıkmadan bu menü olmadan sesini duymadığınız için çalıştığını anlamıyorsunuz.

Genel olarak yanlış bir kanaat var. "Motor fır fır çalışıp bataryayı şarj ediyor. Araba da bataryayla gidiyor." Böyle bişey yok arkadaşlar, bu yanlış.

Araçtaki DHT şanzıman elektrik motoruyla pili beraber kullanarak gücü yola, tekerleklere aktarıyor ve/veya pili şarj ediyor(Li, Haval ve Byd de böyle) Spor moduna aldığınızda içten yanmalı motor mutlaka çalışıyor ve ani hızlanmalarda ve yüksek hızlarda yüksek devirler çevirerek hem pili besliyor hem gücü yola iletiyor.

Şimdi gelelim en can alıcı noktaya. Şehir içinde dur kalk vs pil düştü örn %25-30'a ve siz otobana çıktınız 140-150km hız ile yardırarak gidiyorsunuz. Araç pili ve benzinli motoru aynı anda kullanıyor. Ama o kadar yüksek hızda şarj edemiyor ve pil azalıyor, azalıyor sonunda da bitiyor =) "Battery depleted" yazısı çıkıveriyor. İşte "motor çalışıp şarZ ediyor şarZla gidiyor" diyen "yutubır" abilere(!) sormak isterim "şarz" nerede?

Aynı konu Li'de de var, Bydler'de, Haval'da da var Chery de aynı. Şikayet ediliyormuş ama bu sorun olarak kabul edilmiyor ki sorun değil gerçekten. Uzun yolda yüksek hızda pil bitiyor ama şanzıman motorun gücünü yola aktardığından sorunsuzca yolunuza son sürat devam ediyorsunuz. Gişelere geldiniz, ayağınızı gazdan çektiğiniz an pil dolmaya başlıyor. Şehir içi dön dolaş derken bakıyorsunuz pil tekrar %50'ye gelmiş bile. Şehir içine girdiniz veya dur kalklı trafikte benzinli motor devreden çıkıyor ve pille gitmeye devam ediyorsunuz. Kendisi gayet güzel ayarlıyor yani.

Pil menüsü burada. Şehir içi için otomatikte.

Uzun yolda da %70 seçilmesi tavsiye ediliyor. Böylece %70 altına düşünce şarj etmeye başlıyor.

 

Motor kaputu amortisörlü. Sadece silecek suyu koymaya bir kapak var. Motor ve elektrik sistemi kapağı var. Yağa bile bakamıyorsunuz, çubuk yok, müdahale edecek bir yer de yok. Yağ göstergesi, yağ motor sıcaklığı, hararet vs içerde de herhangi bir gösterge yok. Zaten dediğim gibi uzun yolda değilseniz bir çalışıyor bir çalışmıyor genelde sıfır devirde bekliyor.

 

Yakıt konusu:
Şehir içinde EV modda yakıt tüketimi yok. Evde şarj ediyorsanız rahatsınız. Type 2 türünde dünyanın en yaygın şarj tipini kullanıyor. Aracın bagajında da taşınabilir bir şarjınız var zaten. Park ettiğiniz yerde/garajda evsel 220V priz varsa taktığınız an dolmaya başlıyor. Eğer 220V prizde topraklama sıkıntısı varsa hata verip çalışmıyor bilginiz olsun, bu güvenliğiniz için daha iyi.
Evde şarj etmiyorsanız normal şartlarda 6-8lt civarı yakıyor.
Otobanda 90km sabit hızda 4.8lt tüketiyor.Uzun süre izledim böyle devam etti ama araç 320hp olunca dayanamıyorsunuz :] Deli gibi basarak ve hiç dikkat etmeden kolayca 9lt gördüm. Pek geçmiyor 9 lt'yi ama o gücü hissetmeye değer.

Bu arada garip bişey var. Depo hacmi teknik dökümanlarda 45lt gözüküyor ama 53lt yakıt almışlığım var nasıl oluyor anlamadım? Öyle Şahin taksi gibi arabayı sallaya sallaya da doldurmadım. Bilmiyorum yanlıştır belki data sheet.

Lastikler ve stepne konusu:
235/55 R18 ölçüsünde lastikler kullanıyor ve runflat. Runflat olması iyi lakin araçta stepne bulunmuyor(tamir için köpük var) Hiçbir EV ve Phev'de de stepne duymadım. Tamamında bu veya benzer çözümler var. Lastiklerin fiyatları normalden biraz pahalı olsa da emniyetli. Cooper marka lastikler güzel. Ancak %100 Çinli markalar da görebiliyorsunuz. TR'de asfalt kalitesi malum. Gelirse güzel bir lastikle gelsin, Çinliler berbat TR asfaltında sıkıntı çıkarabilir.

Bagaj: Bendeki elektirikli açılıp kapanıyor ama youtube'da elle açılıp kapananı da gördüm. Bagaj 2 katmanlı. Alt tarafta 3 saklama bölmesi var. Birinde üçgen reflektör, tamir tüpü, çeki demiri ve 220V şarj adaptörü var(Ev için) Diğer 2'si saklama alanı. Market poşetlerini koyuyorum sağa sola savrulmuyor iyi oluyor.

2 katmanlı yapmaları iyi olmuş yükleme eşiği dümdüz. 7 kişilik olmadığı için onlara göre daha geniş yer var. 3 büyük bagaj ve ufak tefek şeyler rahat rahat sığıyor (hacim kaç lt bilmiyorum)
Arka koltuklar da yatınca 2100 lt varan hacim mevcut. Kamp, piknik gibi ortamlarda veya uzun yolda park edip arka koltukları da yatırarak EV moduna alıp ısıtıcı/klimayı açıp şişme yatakla vb ev konforunda uyuyabilirsiniz.

En beğendiklerim:

1) Sony premium ses sistemi çok çok iyi. Bagaj bölümünde güzelce gizlenmiş bir subwoofer eşliğinde 8 hoparlör. Ben çok memnunum, patlama çatlama yok. Basslar iyi, piyano ve flüt solosu gibi sesler de net geliyor. Tabi virtüöz veya bu işin uzmanı değilim ama bana göre çok iyi.
2) Konfor. Gerçekten rahat araç. Koltukları olsun, görüş açısında bir sorun olmaması çok güzel. Bazı araçlarda olduğu gibi sunroof perdesinin yetersiz olması ve pişirmesi gibi sorunlar da yok. Şehir içinde düşük hızlardaki sesizlik huzur verici. Hırhır çalışan bir motor dinlemiyorsunuz. Hem EV modunda hem düşük devirlerde motor sessiz.
3) Sürüş keyfi. Daha önce bu güçte bir aracım olmamıştı. Özellikle ara hızlanmaları çok iyi. Motorsiklet gibi uzayıp gidiyorsunuz aralardan. Sollamalarda ve yokuş yukarı çıkışlarda sanki bayır aşağı gidiyormuş gibi hızlanıyorsunuz, gerçençok zevkli.
3) Kaliteli malzeme. Çok aradım taradım ne bir çapak, ne koltuk dikişlerinde bir hata ne titreşim yapan cızırdayan hoparlör vs sorunlu bir durum göremedim. Telmaşa,uyduruk bişey yok.
4) Fiziki kontrollerin bol olması. Örneğin sıcaklığı ve üfleme modunu sağ elinizin altındaki düğme ile kolayca ayarlayabiliyorsunuz. Yeni EV'lerde (Tesla ekolü) bunların hepsi ekrandan. Hatta ayna ayarını, direksiyon yüksekliği, derinliği vs bile ekrandan dokunmatik ayarlıyorsunuz ki bana fazla aga. Tamam üreticiler hem lider olan Tesla'yı takip ediyor hem de herşeyi ekrana koyarak düğme masrafından kaçıyor ama ben eski tip tercih ediyorum. İlerde mecbur hepsi öyle olacak gibi sanki :/
5) Gümüş iyonlu hava temizleyici. Pazarlama hilesidir nedir ki diyordum ama gerçekten işe yarıyor. Havayı tazeliyor, dinçleştiriyor. Sistem içerdeki havayı da kontrol ediyor, kendi kendine devreye giriyor veya dışardan hava alma rejimine geçebiliyor.

Bana göre eksiler:
1) Android/google car play kablosuz değil. Meksika'da biri inceleme çekmiş izledim o kablosuzdu mesela ama bendeki kablolu. TR'ye gelirse kablosuz gelir umarım.
2) Otobanda/uzun yolda yol sesi bence fazla geliyor.
3) 120'den sonra dındındın diye hafifçe bir sürat uyarısı veriyor ve kapatılamıyor. En çok bu şikayet gelmiş. Servis update talep etmiş. Kapanmıyor da farklı hıza da ayarlanamıyor, tam saçmalık. Müzik çalmıyorsa az da olsa sürekli duyuyorsunuz.
4) TR'ye göre alçak mı acaba? Alttaki bataryayı TR'deki kasislere vurursanız sıkıntı. Ama TR'de de bolca EV araç var onlar nasıl yapıyor bir gözlemleyin, sorun derim.
5) Bazı çeviriler hatalı. Geri vitese takınca çıkan uyarı "Ukrayna dilinde" ne alaka? Çinli abiye yazdım foto istedi? Haberleri yok.
6) Aracı çok kullanan olmadığından sorunuz olursa havada kalıyor. Çok satan Rav4 gibi bir topluluk yok internette bulabileceğiz, sorabileceğiniz bir yer yok. Neyse ki servis yardımcı oluyor. Chery'ye de yazdım Çinli bir abiye yönlendirdi whatsapp üzerinden o yardımcı oluyor, mühendise sorup döneyim filan diyor. İlgililer yani (pilin bitmesini sormuştum mesela, ayrıca servise de gittim sordum) . Ama yine de genel bir forum vs olsa güzel olurdu. Facebook'ta bişeyler var ama Filipin dilinde :/

Olmayanlar:
HUD yok(öyle bir araca binersem kapatıyorum ama belki uzun yolda lazım olabilirdi)

Koltuklarda masaj yok.

Milimetre dalga radarı(lidar) yok. Pek çok yeni Çinlide gece/siste görüş ve L3/4 otonom sürüş sağlayan lidar bu araçta bulunmuyor ama bu fiyata hem masaj hem lidar beklemek haksızlık olurdu. O yüzden eksilere yazmadım. Ama yok, haberiniz olsun.

 

Sık sorulan sorulardan bazıları. Sizin de sorunuz olursa beklerim.

Görüşlerimi ve deneyimlerimi yazdım zaten inceleme gibi görmeyin.

Şarjı %100 doldurmanın sakıncası var mı?
Komşularımdan birinde Tesla birinde VW ID6 var. Onlar %90'a ayarlıyormuş. Servis o şekilde önermiş. Zaten %100 doldurursan rejenerasyon devreye girmiyor ve balata bitiyor diyorlar. Benim kitapçıkta öyle birey yazmıyor, servis bişey demedi. Menüsü de yok. Gelince takıyorum doluyor. Şehir içi 75 km yetiyor zaten herşeye.

Teker döndükçe mi şarj ediyor?
Bu termodinamik yasalarına aykırı. Sadece yazıda belirttiğim 3 şekilde doluyor.

Sadece benzin'de pili hiç kullanmadan gitme seçeneği yok mu?
Hayır yok.

7Kw ile şarj az değil mi?
Vw ID6, ID4 7kw ile doluyor. Tesla 11kw. AC için normal. Akşam eve gelip tak diye yapılmış zaten.

Bu hangi paket?
Paket ismi yok. En dolusu bu. Paket isimleri ülkeye göre belirleniyor orada ne satılacaksa ona göre getiriliyor.

Hızlı şarj yok mu?
Chery'de yok ama daha büyük pilli PHEV'lerde var. Çinli oldukları için Avrupa'da ve TR'de olmayan GB/T portu var. Olsa bile TR'de kullanamazsınız. Phev'i dışarda şarjda dolduran da hiç görmedim. Hergün dışarda şarj ederek kullanmak anlamsız zaten.

Hızlı şarj portu GBT'yi TR'deki CCS2'ye çeviren dönüştürücü yok mu?
Var da değmez. 2000€ civarı. Phev için gereksiz.

Evde hiç şarj etmeden olur mu?
Evde şarj etsen daha iyi olur ama hiç şarj etmeden de rahatça kullanabilirsiniz. Yine ekonomik oluyor.

Update'ler?
OTA yok. Simkart vs de takılmıyor zaten. Servis USB takıp update ediyor(muş henüz gitmedim)

Bakım?
Ülkeden ülkeye değişiyor ama burda ilk bakım 5 binde sonrakiler 10 bin veya yılda bir. Sebebi burada satılan benzinin aşırı pis ve kalitesiz olması maalesef. Güncel bütün araçlar bu şekilde. TR'de en az 20 bin/ 1 yıl olur eminim. Burda bakım fiyatları TR'ye göre çok çok uygun.

 

Sorunuz olursa beklerim, saygılar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16
 • LOOP @loop

  Bu araçta hangi tip pil kullanmışlar LFP mi NMC mi?

 • Afsinyus @ufo

  Pil türü ternary lithium olarak geçiyor. Lityum nikel kobalt manganat (li(nicomn)o2) üçlü katot malzemesi ve negatif elektrot malzemesi olarak grafit kullanan son nesil bir lityum pil. NMC türevi.

 • huseyin/azuren @hegemen

  Güzel yazı olmuş.Ellerine sağlık.
  İnşallah bizde bu araçlara bineriz diyecem de çok zor ölürüm göremem diye korkmaya başladım 😀
  Şaka bir yana güzel araç.Burdaki yazılarda dediğin gibi 8 proyu D segment olarak gösteriyorlar. Binip denemek isterdim açıkçası. Âmâ senin yazına göre phev de çok iyi olmuş. İnsanlara Phev olarak önereceğim bir araç olmuş bence. Umarım iyi fiyatlara gelir.
  Şu an gelmesinin imkanı yok sanırım. Yeni gelen kanunla çinli markaların çoğunun önünü kestiler.
  Tekrar Ellerine sağlık güle güle kullan.
  Yeni gelişmeleri burdan güncellersin umarım.Bizde bilgi sahibi oluruz. Teşekkürler.

 • Tolgahan @tolgahan22

  Byd nin phev modelinin ötv si %80 den %30 a düşme durumu olunca biraz araştırayım dedim yazına denk geldim güzel bir yazı olmuş keyifle okudum. umarım cherry de yatırım kararı alır onun araçlarını da uygun fiyat ile ülkede görmek isteriz. 6 aylık bir süre geçmiş bu süre içerisinde araç ile ilgili olumsuz bir deneyiminiz oldu mu?

Geçen gün şu (https://teknoseyir.com/durum/1515233) gönderide "Her Şey Çok Güzel Olacak" filminin 4K çözünürlükte tekrar yüklendiğinden bahsetmiştim. Gözümden kaçmış, aynı stüdyo kanala "Eşkıya" filminin de 4K versiyonunu yüklemiş. Yüklü olduğunu görmüştüm daha doğrusu ama 4K olmasına dikkat etmemiştim. Biraz inceledim, her sahne olmasa da bazı sahnelerde hakikaten bayağı detay gelmiş. Adamın yüzündeki gözeneklerin göründüğü sahneler bile var.

Eşkıya | Şener Şen Türk Filmi Tek Parça (4K)

Filma - Cass'a Abone Olmak İçin→ https://www.youtube.com/channel/UCrxxNd2pknvls6aNSxMtwhg?sub_confirmation=1Filma - Cass Unutulmaz Filmleri 4K İzlemek İçin →...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Online ders alınabilen web sitesi var mı? Udemy nin canlı versiyonu gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ANLAM VEREMEDİĞİM HAYATIMA ANLAM KATAN KADINA

ÇOK SEVİYORUM ÇOK

bilmeni isderimki cesaretim sana olan sevgimden dir

sana bu satırlarımı soğuk fırtınalı karlı bir kış gününde titrek zayıf bir mum ışığının altında yazmak isterdim üşüyen ipeksi kadifemsi bedenini sana karşı beslediğim o yüce sevgimle ısıtmak için

sevgimi özlemimi itiraf etmemek için çok mücadele verdim ve yenik düştüm

belki kendimi ifade edemiyorum evet çok zorlanıyorum fakat sana olan duygularımı nasıl saklama mı isteyebilirim ki kendimden

buna hakkım olmadığını düşünüyorum.........

Herkese iyi olduğumu söylemekten seni özlemekten yoruldum. Fakat yine de şikayetçi değilim
her gecen gün sensizlik beni biraz daha kirletiyor

seni özlemekten canım çok yanıyor evet seni çok özlüyorum bedenim ruhum duygularım kovalıyor seni seni istiyor seni çağırıyor

seni görünce masum bir çocuk gibi sevgimden gözlerim yere düşüyor utanıyorum konuşamıyorum dudaklarım mühürleniyor

seni alaca karanlıkta gökyüzüne ışıklar sacan batan bir güneşe benzetiyorum ve benden uzaklaşıyorsun ve beyaz gecelerimi süsleyen bir yıldıza dönüşüyorsun ve seni karanlığın içinden izliyorum beni görmüyorsun

bazen kayan yıldızlar oluyor fakat kayan yıldız sen olmuyorsun sen hep yerinde kalıyorsun ve senin yanıma kayıp gelmeni bekliyorum fakat sen hep gökyüzünü süsleyen parlak bir yıldız oluyorsun senin gökyüzündeki Hilalin olamıyorum

sen yüreğime ekilmiş filizlenen güzel bir çiçek gibisin senin o güzel zarafetini nasıl tarif edebilirim ki gördüğüm en tatlı kadınsın

nedense hayır boşver gitsin diyemiyorum kendime ucurum gibisin dokunsam ölecek gibiyim bilmiyorsun ki sensiz günlerime güneş doğmuyor fakat yinede doğacak güneş sabahlara

bu sözlerim senin için birşey ifade ediyor mu bilmiyorum fakat benim için çok şey ifade etiyor

bir gün gözlerimin içine bakarsan belki anlarsın sana olan........

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • bay romano @selman

   MÜSLÜM BABA DEDİM
   EfendimEvlat Dedi.
   Çok Seviyorum Dedim.
   hangimiz sevmedik dedi
   bir his var sanki gidecek dedim
   hasret rüzgarı dedi
   Çok Masum bakıyor Dedim
   aldanma cocuksu mahsun yüzüne dedi
   sabaha kadar içsem unuturmuyum dedim
   meyhane son durağın dedi
   değişmez mi alın yazım dedim
   kaderi ben mi yarattım dedi
   bu hep böylemi olur dedim
   biz babadan böyle gördük dedi
   onu görünce dilim tutuluyor dedim
   konuşsana birtanem dedi
   Bu Ayrılık Neden Oldu Dedim..
   Kaderde Ayrılmak Varmış Dedi..
   Ölüyorum Baba Dedim
   Tanrı istemezse insan Ölmezmiş Dedi..
   Muhtacım Sevgisine Dedim..
   mutlu ol yeter dedi
   Unuturmuyum Baba Dedim..
   Ömrünce Unutamazsın Dedi..
   Onu Çok Sevdiğimi Bilecekmi Dedim..
   O Zalim Nerden Bilsin Dedi..
   Yaşayamam Baba Dedim..
   Bir gün Sende Öleceksin Dedi..
   Müslüm Baba Bana Akıl Ver Dedim..
   Düşün Öbür Dünyayı bir karıncayı bile incitme dedi
   Adı Ne Bu Duygunun Baba Dedim..
   Adını sen koy dedi
   Olmuyor baba dedim
   Nereden sevdin o zalimi dedi
   Yoruldum peşinde koşmaktan dedim
   Yıllar utansın dedi
   Baba çok bunaldım dedim
   Üstüne düşme dedi
   Çıkmıyor aklımdan dedim
   Taht kurmuş kalbine dedi
   sende oldun mu böyle dedim
   bir güzel sevmiştim yanağı gamze dedi
   peki ne oldu dedim
   seni kalbime gömdüm dedi
   belki döner be dedim
   o gitti dönmeyecek dedi
   hiç oluru yok mu dedim
   ayırdılar sevenleri dedi
   peki duyguların dedim
   ağır yaralı dedi
   bittimi ya dedim
   canımdan geçerim senden vazgeçmem dedi
   anlıyorum dedim
   vay canım vay dedi
   ağlamaktan gözlerimde yaş kalmadı dedim
   bir gülsen yeter dedi
   Beraber mi ölsek dedim
   ikinize bir kurşun yetmez dedi
   Nasıl geçecek ömrüm dedim
   yıkıla yıkıla dedi
   ölünce bari kavuşsak dedim
   topraktan bedene dedi
   kimseye derdimi anlatamıyorum dedim
   sırtından vururlar dost bildiklerin dedi
   bir gülüşü var sanki bahar gelmiş dedim
   esrarlı gözler dedi
   gitti baba dedim
   gitmeseydi onun kulu olurdun dedi
   Baba yapamıyorum dedim
   SENiN MESELEN DEDi...

#Konudışı
DW, Merkel çalışmalarına başlamış. 16 yıl çoook uzun bir süre ama halkın geneli ve rakamlar memnun gözüküyor, DW de bu doğrultuda neler doğru neler yanlış gitti halk memnun mu vb. sorulara cevap arıyor tabii belli bir bakış açısıyla

Emekliliği en azından 1 yıldır belki daha uzun süredir belli, peki en kritik soruya gelmek istiyorum TÜRKİYE olarak biz bu konuda ne yaptık ? Merkel bize bayılmıyordu ama nefret de etmiyordu , bu kadar büyük bir Türk kitlesi Almanya'da yaşarken umarım hem Türk-Alman ilişkileri hem de ekonomik ilişkiler için gerekli adımları atmışızdır Merkel sonrası dönem için.

Bunu da buraya atıyorum tarihe bir not olsun diyerek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ÇerezlikSiteler #ıvırzıvır

-Kendini yok eden site

Evet yanlış görmediniz,bu site eğer 24 saat boyunca hiç mesaj almazsa kendini ve bütün verilerini kalıcı olarak yok ediyor.Bir mesaj da siz atabilirsiniz bu siteye,ya da başkalarının mesajlarını da okuyabilirsiniz tabi. 😀 Siteyi çok masum yapmışlar ya,hoşuma gitti baya.

https://www.thiswebsitewillselfdestruct.com/

-Gelecekteki kendinize mail atın

Gelecekteki kendinize bir metin yazıyorsunuz,sonra siteden bunu size ne zaman mail yollayacağını seçiyorsunuz.1-3-5 yıl içinde hazır olarak yollama seçenekleri mevcut iken,aynı zamanda yıldan-gününe kadar sizin belirleyebildiğiniz özel bir tarihte de yollamasını seçebiliyorsunuz.Zaman kapsülü gibi bir şey 🙂

https://www.futureme.org/

-Lo-fi Cafe

Bu da diğerlerinden biraz farklı olarak,radyo mantığında sürekli lo-fi parçalar çalan bir site.İster çalışırken,ister ödev yaparken,ister odaklanırken ya da sadece arkada çalsın'lık parçalar oluyor genelde, ara sıra açıyorum iyi oluyor.

https://www.lofi.cafe/

-Forgotify

Spotify'da daha önce hiç dinlenmemiş şarkıların arasında bir keşfe çıkın.Site ara sıra patlayabiliyor.

https://forgotify.com/

-Radio Garden

Dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir radyoyu dinlemenize olanak sağlayan bir site.Google Earth gibi çalışıyor aslında.

http://radio.garden/

-Play Emulator

Neredeyse NES döneminden NDS dönemine kadar olan çoğu Sonic,Pokemon ve sayısız oyunu bu site üzerinden oynayabilirsiniz.Yalnız flash gerekiyor.

https://www.playemulator.com/

-Aslında böyle biri gerçekte yok

Siteyi her yenilediğinizde aslında gerçekte var olmayan birinin fotoğrafını gösterecek.Bu fotoğraflar yapay zeka yardımı ile yapılıyor.

https://www.thispersondoesnotexist.com/

-Windows 93

Site tamamen Windows 93 üzerine yapılmış,bir çok saçmalık içeriyor denemesi bedava. 😀

https://www.windows93.net/

-Best Similar

Bir film izlediniz ve çok hoşunuza gitti.Bu filme benzer diğer filmleri de keşfetmek mi istiyorsunuz? O zaman bu site tam size göre. 🙂

https://bestsimilar.com/

-Hacker Typer

Filmlerdeki Hacker'lar gibi çatır çatır kod mu yazmak istiyorsunuz? Siteye girin ve klavyede istediğiniz tuşa basın.

https://hackertyper.net/

-Every Noise at Once

Neredeyse her türlü tını'yı hatta her türlü müzik türünü bulabileceğiniz çok geniş bir site.

https://everynoise.com/

-Is It Friday Yet?

Adı üstünde,günün Cuma olup olmadığını gösteren enteresan bir site.

http://isitfridayyet.net/

-How Many People Are in Space Right Now

Bu da adı üzerinde,şuanda uzayda kaç adet insan yani astronot olduğunu tam olarak söylüyor ve kişilerin bilgileri de mevcut.

https://www.howmanypeopleareinspacerightnow.com/

-Fake Update

Arkadaşlarınızı ya da ailenizi şakalamanın güzel yollarından biri.Türkçe yok ama,fake bir update ekranı dönüp duruyor sürekli.Windows 98'den 10'a kadar,Steam hatta Apple bile mevcut.Enter tuşuna basarsanız da BSOD ekranıyla karşılaşıyorsunuz.

https://fakeupdate.net/

-Silk

İnteraktif bir resim çizme sitesi.Anlatmakla olmaz,denemenizi tavsiye ederim.

http://weavesilk.com/

This Website Will Self Destruct

A place to write what you're feeling. If no new messages are received for 24 hours, the site will go away.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cambly alternatifi kullanan var mı? Ücretsiz olmasını istemiyorum. Hatalarımı düzeltecek profesyonel eğitmenler olmasını istiyorum. Ancak Cambly'nin 6 saati 1k liraya denk geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

philips'im yok diye üzülme al sana ambilight.ben beğendim diğer playerlarada uyarlansaydı efsane olurdu

https://addons.opera.com/tr/extensions/details/youtube-ambilight/

YouTube Ambilight

Immersive yourself in YouTube videos with ambilight!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Jdownloader 2 youtube indirme verimli çalışmıyor. Varmı başka kullandıgınız program?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12