Arkadaşlar, Türknet’te 35mbps hızlı standart Özgür İletişim Paketini kullanıyorum. Henüz aboneliğimin ilk faturası bile gelmedi. Kendi sitelerinde Özgür İletişim Ekstra paketi ile 15 tL fark ödeyerek 4mbps upload, altyapı desteklediği kadar da download verebileceklerini söylüyorlar. Online işlemlerden paket yükseltmeye giriyorum, “Geçiş yapılabileceğiniz en uygun paketten yararlanmaktasınız.” uyarısı çıkıyor. Arıza kaydı açamıyorum şu an, mevcut başka bir kayıt var çünkü. Sizce arıza kaydı ile paket yükseltebilirler mi? Var mı Ekstra paketini kullanan burada?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • dendi @dendi

  Direk iptal ettir, sacma sapan isler yapiyolar muhattap bulamiyoruz.

  • alipektas @alipektas

   Şu an için iptal ettirmelik bir durum görmüyorum. Engelli indirimi ile 48.75 TL fiyattan 24’e 3 paketi taahhütsüz verebilen varsa daha ucuza, söyle ona geçeyim. Öyle “direkt iptal ettir” demesi kolay 🙂 Bu hız sorununu çözersem zaten iyice vazgeçilmez oluyor benim için. İleride baktım çok kötü hâle büründü, iptal ederim direkt, taahhüt yok nasılsa.

 • Fatih @fatihy

  Paket değişikliği icin kayıt aç.
  Bu arıza kaydından bağımsız bir şey. 2. Destek kaydinolusturabilirsin bu şekilde. Zaten senin istediğin şey paket değişikliğine giriyor.

Forumlarda Linux ile ilgili yapılan tartışmalara, yardımlaşmalara falan bakıyorum; adamlara göre karşılarında sanki hep Linus Torvalds var. Tamam her alanda belli bir seviyeden sonraki sorunlarda karşıdakinin de belli bir düzeyde olması beklenir de, ufacık bir sorunu bile çözmek için o kadar üstü kapalı yardım edilmez yahu. Atıyorum adam Linux’ta yeniyim, nasıl wifi bağlanmama sorunumu çözebilirim? Ayarlarında bulamadım diyor, yazılan yorumlarda 10 15 satır kodu bırakıp kaçıyor adamlar 😀 Ulan bari nezaket göster de terminale yazmasını söyle adama 😀 Sırf bundan dolayı bile çoğu kişi baştan kaybediyor ilgisini. Bilim insanlarının toplumdan kopması ile toplumun bilimden uzaklaşması gibi bu da 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 31 / 39
 • Housedakitopal @housedakitopal

  Valla ben mümkün olduğunca açıklamaya çalışıyorum. Hiçbirimiz Linux kullanarak başlamadık yani. 🙂

  • Orcun @orcun

   Geçen lubuntu kurdum, açılışta benden şifre istedi. E ben şifre koymadım ki ? dedim biraz araştırayım 10 15 dk bakındım, sonra dedim ki tak ya sıçtığımın windows 7 diskini bas geç başlarım böyle işe. 🙁 Ha burada sorsam eyvallah yardım eden çıkardı ama istemedim çünkü o sorular bitmeyecekti. Arada öyle çoşuyoruz sonra geri dönüyoruz.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @orcun Sorun şurada işte , birine bağımlısın ve az çok bilyorsun ( Windows ) o yüzden onda bir sorun olsa heryeri didik didik edersin. Linux’ı ise deneme amaçlı kuruyorsan sonunda uğraşmayıp basarsın formatı.

   Bir zamanlar ben de böyle yapıyordum , taa ki Windows 10 bana yamuk yaptı ve elimde o sıra oyun oynayabileceğim bir sistem de yoktu , Linux’a tam geçişi yaptım.

   Şimdi oyun da dahil Linux’ta takılıyorum 😀

  • Orcun @orcun

   @housedakitopal Deneme birde sistemler bende kötü, öyle 7 8 nesil i5 i7 ler yok, max 4 gb ram ssd dahi yok. Hal böyle olunca ya acaba denesem mi daha hızlı olur mu ? diye deniyorum. Ama işte olmuyor. Sıfırdan öğrenme olayı çok zor geliyor. Birde böyle görüyorsun adı lazım olmayan cisimleri terliksi hayvandan türemişleri vs. iyice bıkıyorsun.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @orcun Maalesef , o tiplerden ben de haz etmiyorum 🙁

 • 1881- @mka

  Toplulukta çok sıkıntılı insanlar var ve bunlar kendi içinde de sorun yaşıyor, bu bir gerçek.

  Fakat, Linux topluluğu, eğer biri sorun yaşıyorsa o kişinin önce elkitabını daha sonra internetteki yardımları kullanmasını bekler. En sonunda IRC kanalından yazarsınız, yine olmazsa foruma konu açarsınız. Sorunlar sisteme ve kullanıcıya bağlı olabileceği için, adamların yarım saatten fazla size yardım etmek için çabalaması lazım. Bununla kimse uğraşmaz.

  Şuan Wi-fi’a bağlanamıyorum, yardım eder misiniz? derseniz benim size sırayla:

  1. Hangi dağıtım?
  2. Hangi versiyon?
  3. Hangi Kernel?
  4. Sistem güncel mi?
  5. Wi-fi Kartı modeli?
  6. Hatanın varsa Log dökümü?
  7. Yoksa Modemizde mi sorun var?
  8. İnternette daha önce açılan diğer konulara baktınız mı?
  9. X Çözümünü denediğinizde nasıl bir hata aldınız?
  .
  .
  .

  Böyle akıp giden bir sürü soru sormam lazım ki, sonunda tekrar komut satırı için bir dizi komut veririm.

  Bunu yapmam bile en az 1 saatimi alır.

  • lterlemez @lterlemez

   Ama bu şekilde de Linux’un hali ortada… Dedikleriniz doğru ama bir şekilde düzelmesi lazım bunun. Zaten sıkıntı, temel noktalarda standartlaşamaması, her bir dağıtımda ortaya çıkan farklı durumların olması…

  • Housedakitopal @housedakitopal

   Soracaklarım 3 , 5 ve 7 ( ki 7’yi genelde kendileri konuyu açarken mobille bağlanabiliyorum vs yazarak cevaplamış oluyorlar) olur. Ondan sonrası basit bir aramaya kalıyor açıkçası.

  • alipektas @alipektas

   Dediklerinin doğrudur ama ben yine de, “işim gücüm var, 1 saatimi buna ayıramam” deyip geçen adama, 10 satır kod yazıp kaçan adamdan çok çok daha fazla saygı duyarım.

  • alipektas @alipektas

   Hele hele 10 satır kodu yazmakla kalmayıp, üzerine Orçun’un bahsettiği şekilde olayı kibre egoya dökenlere gram saygı duymam.

  • 1881- @mka

   @housedakitopal Çok basit değil. Eğer basitse zaten sorunu yaşayan kişi araştırmalı.

   Dağıtımın sürümünün buglarını araştırmak ve sistemin yazılımla uyumunu öğrenmek lazım. Bunun bilgisi bir yerde yazacak diye bir olay da yok. X marka Wi-fi yongasını desteklemiyorum yazmayabilir adam sitesine. Öyle kolay değil.

  • 1881- @mka

   @alipektas Hocam şöyle bir durum var, Linux dünyasında kimsenin kimseye yardım etme zorunluluğu yok. Adam isterse uğraşır iyilik yapmış olur, istemezse kodu yapıştırır geçer. Siz Linux kullanmışsınız ya da Windows’a geri dönmüşsünüz pek umrunda olmaz kimsenin. Linux hakkında kötü yorum yapanlar kabul görmez ve aşağılamaya varan ölçüde saldırılar yapılır.

   O yüzden çok sıkıntı oluşturuyorsa kullanmama gibi bir seçenek var. Bundan sinir çıkarmanın bir manası yok. Olayın gerçeği bu.

  • lterlemez @lterlemez

   @mka; İyi de o zaman yapmayacak bu işi. Hem reklamını yapacak hem de bütün işi son kullanıcıya bırakacak. Sisteme göre mi donanım alınır yoksa donanıma göre mi sistem alınır? Bir de dizüstü ise vay halimize o zaman.

  • lterlemez @lterlemez

   @mka; O zaman neden kullanım yüzdesi artmıyor diye sızlanmasınlar. Ne diyeyim, Allah kolaylık versin kendilerine…

  • 1881- @mka

   @lterlemez Öyle malesef, dediğiniz doğru. Bu düşünceleri çoğu kişi paylaşıyor. Ben de aynı sorunları yaşadım, mesela GhostBSD’nin ekibinden biri ile konuştum, yeni sürümde sorun yaşadığımı söyledim, adam bana “eski sürümü kullan” dedi. Daha yardım etmediler.

  • lterlemez @lterlemez

   @mka; Düşünsenize, bir de Pardus gibi bir sistem devlet kurumlarına kurulup, kullanılacak.

  • 1881- @mka

   @lterlemez O zaten çok sıkıntılı bir durum. Hata oldu, düzeltmek için internetten kod yazdınız diyelim tüm sistem anında çalışmaz hale gelir. Daha 4 yıl önce Ubuntu’ya sistesinden Nvidia sürücüsü kurunca bile siyah ekran çıkıyordu, format atmak gerekiyordu.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @mka Bence basit. Distroya has bir wi-fi adaptörünün çalışmamazlık ettiğini görmedim. Ya kernel güncel değildir , kart yenidir ; ya DKMS kısmında sorun oluyordur veya hiç olmadı anten ayarı yapılması gerekiyordur.

   Bunun dışında bir sorun olmaz , ya kernel günceller düzelir , ya elle driver kurulumu yaptırırız yada ayarlarını değiştirtiriz.

  • alipektas @alipektas

   @mka Bak dediklerin elbette doğru, ben zaten burada yasal bir hak iddia etmedim; sadece bir gözlemimi dile getirdim. Da işte işin bir de şu boyutu var: Bu Linux tarafı(daha doğrusu açık kaynak tarafı) çoğunlukla gönüllülük esasına dayalı gelişiyor. Adamlar işletim sistemi yapıyorlar türlü türlü dağıtımlar falan, o kadar uğraşanı var bu işin ve sırf bu işin hakkını verecek şekilde kullanılmasını ve hak ettiği değeri görmesi için gereken ilgiyi ve toplum desteğini taaa en başında böyle şeylerle kaybediyor. Yani ne düşünür sence dışarıdan bakınca insanlar? O kadar kodu, terminal bilgisini ne yapmaya öğrendiler ki o zaman? Öğrendiler diye tabi ki bana da öğretme zorunlulukları yok, hepsi de gönüllükten değil, para kazanan büyük bir kitle de var, onun da farkındayım tabi ama geri kalanın derdi ne? Topluma yararı dokunmaaycaksa ne diye işletim sistemi yapar ki bu insanlar? Benim lafım o insanlara yani.

  • okanaytimur @okanaytimur

   @lterlemez Katılıyorum hocam. Tamam özgür yazılım olmalı çatallanma olmalı ama belli sistemler standart olmalı. Örneğin kurulum dosyaları, terminal komutları gibi. Eğer özelleştirme gelecekse ekstra olarak gelmeli. Diğerlerinin yapamadığı bir şeyi ekleyip sunmaları lazım.

  • 1881- @mka

   @housedakitopal OpenSuSe’nin meşhur bir modem sorunu vardı eskiden güncel Asus P8H61 Anakartın ethernet bağlantısını algılamıyordu. PC kilitli olduğu için kurulumda Linux internet bağlantısı bilgisine de ulaşamıyordunuz. Başka PC yoksa yeniden USB formatlamak için atomu parçalıyordunuz. Şimdi bu sorunlar yok, o yüzden normal geliyor.

  • 1881- @mka

   @alipektas Redhat ücretli örneğin, orada sorun yaşayınca kendileri çözüyor. Beleş olanlarda durum bahsettiğiniz gibi sorunlu.

  • lterlemez @lterlemez

   @okanaytimur; Değil mi; masaüstü falan farklı olabilir ama uygulamaları aynı şekilde kurabilmeliyim. Sistem ayarlarını aynı şekilde yapabilmeliyim.

  • okanaytimur @okanaytimur

   @lterlemez Aynen öyle. KDE ve Gnome için farklı uygulamalar olması saçmalık mesala. Zaten oldukça dar bir program seçeneğin var birde masaüstü ayrımı yaparak daha da daraltmanın ne gereği var.

  • 1881- @mka

   @okanaytimur Hocam hem çatallama dediniz, hem de masaüstü ayrımı yapmak saçma dediniz. Adam qt tabanlı yazılım kullanıyor, ona sen başka bir yazılım tabanı kullan diyemezsiniz ki. Bence Linux’ün mantığını Windows’la falan karıştırdınız. Hakikaten bu dedikleriniz havada kürek çekmek gibi.

  • lterlemez @lterlemez

   @okanaytimur, @mka; Demek istediği farklı sürüm, sürümde farklı masaüstü olsa bile uygulamaların, ayarların, sürücülerin farklı şekilde ele alınması saçma demek istiyor. Tamam, Qt kullansın veya başka bir şey, yeter ki sistem temeli standart olsun. Linux şu an da yaşadığı şey, “benim düzenim standart olsun” hayatı. Ya, arkadaş, fark etmez nasıl istersen öyle yap, yeter ki temel sistem işleyişi aynı olsun.

  • 1881- @mka

   @lterlemez Yok işte Linux öyle değil. Adam kendi beğendiği gibi geliştirir istediği dağıtımı, ona göre mantıklıdır X şahısın kullanması onu ilgilendirmez. Gnome 2’den 3’e geçiliyordu Gnome2’yi Mate olarak çatalladı adamlar kendileri Gnome 2’de rahat ediyor diye. Buna kimse karışamaz.

   Linux’te olay tamamen şu “Ben kendi düzenimi kendi alışkanlıklarıma göre kurarım. İster kullan, ister kullanma”. Adamlar size bir hizmet sunmuyor ya da size Linux kullanın demiyor. Ben kendi dağıtımımı yaptım, nokta. Hepsi bu. Valla strese girmeye gerek yok hiç beğenmiyorsanız kullanmayın gitsin.

  • okanaytimur @okanaytimur

   @mka Strese girmeye hiç gerek yok tabi. Normal bir şekilde tartışıyoruz burada. Hiç kullanmamak çözüm değil. Tartışmak istemiyorsanız yine problem değil söylemeniz yeterli. Benim söylemek istediğim şu gerekli kütüphaneleri KDE ye yükledikten sonra Gnome uygulamaları neden çalışmasın?
   Windowsta da normalde Qt uygulamalarını desteklemiyor. Ama windows için derlenmiş Qt kütüphanesini dll dosyaları halinde taşıdığımız her pc de çalıştırabiliyoruz.

   Başka masaüstü kullanılsın, başka tabanlar kullanılsın yine ama Suse için ayrı, Debian için ayrı, Arch için ayrı kurulum dosyaları olmasın. Bunlar büyük toplulukların geliştirdiği dağıtımlar. Ben bunu yaptım isteyen kullansın isteyen kullanmasın deme şansları yok. Eğer öyle olsaydı ortada Distrowatch gibi platformlar olmazdı.
   Bunlar mutlaka geliştiricilerinde aklına gelmiştir tabi. Bi bildikleri olmalı, bunu yapmamaları için bir sebepleri olmalı. Bu sebebi öğrenmeye çalışıyorum aslında.

 • bitlikarinca @bitlikarinca

  Linuxe hiç bulaşmadım, bulaşmayı düşünmüyorum. Bulaşacaksam neden bulaşmalıyım?

 • hex4d0r @hex4d0r

  Güzel bir FAQ & Howto hazırlansa pek sıkıntı olmaz.

  Top 40 problemi koyacaksın içeri bitti.

Arkadaşlar, Banana Pi için sd karta Armbian Ubuntu imajı atıyorum win32diskimager ile. Direkt kartı formatlıyor ve 1.4 GB Ext4 dosya sistemli bir bölüm oluşturup sistemi ona yüklüyor. Düzgün çalışıyor sistem, onda sorun yok. Ben bu 1.4 GB’ı artırmak istiyorum. DiskGenius ile 1.4 GB alanı genişletip 20 GB yapıyorum başka hiçbir şeye elleşmeden. Yine o kartı alıp Pi’ye takınca boot olmuyor cihaz. Ne yapmam gerekiyor? Nerede hata yapıyorum?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 18

Arkadaşlar, Çizgi’den aldığım Banana Super Pi’ye Armbian Ubuntu kurdum. Amacım sunucu kurup test etmek. “apt-get update” komutundan sonra; “apt-get upgrade”, “apt-get install nginx mysql-server php5-fpm php5-mysql” gibi komutlarda “no space left on device” hatası alıyorum. Netten baktım bir ton kaynağa da Linux aşinalığım hiç yok neredeyse. Çözümleri dahi adam akıllı uygulayabildiğimden şüpheliyim. Yok mu daha önce deneyimleyip bu hatanın kesin çözümünü bilen? “apt-get autoremove”, “apt-get autoclean” gibi komutlar denedim ama değişen bir şey yok. Kullandığım kart da 32 GB bu arada. Rehber olarak da dijitaller.com’daki “Ubuntu web sunucu kurma” ve “banana pi” sayfalarını baz aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tontiş döktürmüş yine 😀

Buyrun Benim 38 - Celal Şengör Ekşi Sözlük'te

Celal Şengör, Ekşi Sözlük yazarlarının sorularını yanıtladı ve hakkında girilen entry'leri yorumladı. Tüm soru ve cevaplar: https://eksisozluk.com/ben-celal-...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

TS’de de var mıdır sizce böyle davranan kurnazlar? 😀
#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

@hkellecioglu @gamsizm Abilerim, daha önce dile getirildi mi bilmiyorum ama ben yine de soracağım:
Kullanıcıların son çevirim içi olma zaman ve tarihlerini, kullanıcının kendi tercihine bağlı olarak profilinde göstermek gibi bir düzenleme yapmanız mümkün müdür acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

[ÇÖZÜLDÜ: Kendiliğinden düzeldi dsl bağlantısı]
Arkadaşlar çok acil desteğe ihtiyacım var. Dsl kablosu eve kadar sağlam, ankastrede sıkıntı yok. Sadece benim odama değil de başka bir odaya gidiyor diye modemi o odaya kurdum. Bugün kendi odamdaki telefon portuna bakarken akım geliyor mu diye multimetre ile ölçüm yapayım dedim. Hatta sinyal varsa ve tespit edersem prizdeki Porta bağlarım ve odamda kullanırım diye. Ölçüm yaparken kısa devre yaptım galiba, dsl gitti. Şu an sürekli dsl yanıp sönüyor modemde, sonra komple sönüyor. Belli bir süre sonra tekrar yeni takılmış gibi yanıp sönüyor, tekrar komple sönüyor. Modem arayüzde de o esnada dsl bağlandı diyor, ardından hat düştü diyor. Çözüm evde midir yoksa saha dolabı ya da santralde mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar, görseldeki değerlerde anormal bir durum var mı? Türknet’in 35mbps paketini kullanıyorum, yükleme hızı vadedilen değerde ama indirme hızı 24mbps’de sabit. Normal mi bu?
#turknet

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi de Türk Telekom’un ankastrede etiketleme yapmaması çıktı başımıza. Artık binanın etiketlemesi de hizmeti veren yada alan tarafa aitmiş, TT saha elemanı canı isterse etiketleme yaparmış. Gittim Telekom’a, kadın diyor ki: Elektrikçi çağırıp denersiniz bizim saha dolabımızdan gelen hattı bulmak için, ekiplerimiz saha dolabına kadar hat sağlamlığı garantisi verebilir. Tekel olacaklar diye oturup düşünüyorlar herhâlde, nereden sorun çıkartsak diğer firmalara diye…
Türknet online işlemlerden bakıyorum, 4 5 ayrı Telekom arıza kaydı açılmış, TT de hepsini çözümlemeden kapatmış kayıtların. Bir de pişkin pişkin, 24 saat içinde Türk Telekom’dan bağlayalım netini, uğraşma diyorlar. 1 yıl da internetsiz kalsam, bu firmadan hizmet al-ma-ya-ca-ğım! Türknet’in kötü müşteri hizmetlerine bile razıyım. Asıl sorun, kullanıcılar için de, Türknet için de bu Telekom çünkü.
#TürkTelekom #turknet #ttnet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agah @agah

  elektrikçi saha dolabını mı açıp kurcalayacakmış? bu kısmı tam anlamadım.

  • alipektas @alipektas

   Ben şöyle anladım: Hani Türknet’in talebi üzerinden Türk Telekom bir port açıyor ve onun hattını ankastreye kadar kontrol ediyor, sıkıntı yoksa evin içinden sağlıklı devam edilsin diye işaretliyor kaldığı yeri. İşte o kalacağı yer, sorumluluk sahasının bittiği yer. Önceden o saha evin ankastre kutusunda işaretleme yaptığı yermiş, şu an ankastreye işaretleme yapmıyorlarmış. Saha dolabından ankastreye bağlantı veriliyor mu, sağlam mı teyit edip gidiyorlarmış, artık o bizim portumuza ait, sağlam olduğunu teyit ettikleri, garanti verdikleri hat ankastrede hangi çıkışta sonlanıyor biz bulacakmışız. Kargo elemanının kargoyu sokağa bırakıp kaçması gibi bir şey yani, biz kapıya bıraktık ister alın, ister almayın diyorlar kısacası.

  • Agah @agah

   @alipektas çok saçmaymış gerçekten. ondan sonra yeni taşınan birisi portları denerken bizimkini de bozacak, sonra biz kendimizinkini düzeltmeye çalışırken başlarınkini bozacağız, böyle günlerce sıkıntı çekilecek. resmen sorun çıksın diye icat yapmışlar.

  • alipektas @alipektas

   @agah Saçma hafif bile kalır. Zaten ankastre karman çorman. Birini denerken bir başka daireye olan bağlantıyı koparsam yada farkında olmadan temassızlık yapsam bir ay mağdur olacak adamlar da boş yere. İşin kötüsü, saha dolabına da erişim yetkisi bir tek bunlarda. Tek şansın ankastrede tek tek denemek, Türknet’i aradığımda onlar da topu TT’ye atıyor. Onlara Türk Telekom,”bize düşeni yaptık” diyor, ekipler bi geliyor, işaretleme yok. Böyle 3 kere oldu. Söylemiyorlar da Türknet’e işaretleme hizmetinin kalktığını, ben dün Telekom’a gidince öğrendim. Bir daha gelirlerse söyleyeceğim Türknet’ten gelen elemana. Bilerek, isteyerek yokuşa sürüyor yaa, benim vergimle apılan altyapıyı bana kullandırtmamak için 40 takla atıyorlar resmen… Sinirden öleceğim yaa, o derece.

 • Emre @emre1393

  evde ev telefonu varsa boşta 10dk sürmez o portu bulmak. tabi 100 daireli bir apartman değilse.

  ev telefonu, krone pense, 2-4 tane 20-30cm ethernet kablosu teli ile ankastreye telekomdan gelen portlara sırayla kablo çakıp telefon sesi duyana kadar uğraşman gerekiyor. telefon sesi duyunca mesela kendi cep telefonunu ara, çıkan numara sana verilen numaraysa o port senindir.

  • alipektas @alipektas

   Güzel fikir aslında. Evde telefon yok ama son çare bunu denersek bulunur komşudan falan. Binada 24 daire var, ankastre de çok dağınık. Bu stresin altında bir de komşunun netini götürme stresi olsun istemiyorum aslında şu an. Tabi aklıma da feci soktun fikri, bugün dayanamayıp dener ve iyice sıvarsam apartmanın bağlantısını komple, gelip burada sana çatarım bak 😀 😀

  • alipektas @alipektas

   Öneri için de sağ ol bu arada.