Daha önce bahsi geçti mi bilmiyorum ama neden bizim bi’ ATS(Anatolian Truck Simulator)miz yok? Şöyle Zonguldak’tan kömür, Trabzon’dan hamsi, Antalya’dan portakal taşıyacağımız bi oyun bence iyi giderdi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

The 100 dizisini Netflix’te izlemiştim ve 3. sezonun 16. bölümü final olarak gözüküyordu diziyi bitirdiğimde(hala öyle gözüküyor). Şansa Youtube’ta gördüm; 4. sezon bitmiş, 5. geliyormuş. Netflix’in de bundan haberi yok herhalde benim gibi 😀 Youtube’ta biraz gezinip ayıkmasını bekleyeceğiz artık Netflix’in 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Bu sanal paraların(bitcoin vb.) altından çok başka şeyler çıkacak gibi geliyor bana da kafamda mantıklı bi’ teori üretemiyorum. Ya da altında çok başka şeyler var ama hiçbir zaman ortaya çıkmayacak da olabilir. Zira yıllarca piyasada, küresel ekonomide yerine oturmuş bi’ sistem ve onun dinamik parçaları olan büyük başlar(küresel/çokuluslu şirketler) var. Onların böyle 3. parti, kontrolsüz ya da 3. şahıslarca kontrol altında tutulan para akışından, piyasasından habersiz olması veyahut o piyasada pasif olması bana mantıklı gelmiyor. Kısacası coinlerin peydah olması, gelişmesi, ilerlemesi ve şu ana kadar ki süreci bence gereğinden fazla kolay ve hızlı oldu ve bu da yaşadığımız dünyaya bakıca beni feci şüphelendiriyor. Harbi okumuşsun buraya kadar 😀 Helal olsun, okumak eyidir 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • DuranY @durany

  Konusu geçmişken sorayım bu kripto madencilikte çözülen algoritmalar tam olarak ne? Kimler kullanıyor bu çözülenleri ve kim belirliyor nelerin çözüleceğini. Neyi çözmeye çalışıyorlar yani tam olarak, devlet sırrı mı, gizli saklı dosyalar mı nedir yani 😀 ( Konu hakkında bilgim çok sınırlı, o yüzden yeni post yerine burada yazayım dedim 🙂 )

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Bildiğim kadarıyla çözülen şeyin bir şeye yararı yok. Sadece birime olan ilgi ve talep onu daha değerli kılıyor.

  • alipektas @alipektas

   Herkesin bahsettiği; rastgele belirlenmiş sayıları diğer madencilerden önce decrypt ederek btc ha etmek de mesele o değil ki. Kim belirliyor o sayıları, kim crypto ediyor, hangi yetkiyle? Ve bahsedildiği gibi önemsix sayıları mı çözüyor cidden madencilik yapan cpu/gpular? Çok soru işareti var ve cevaplayan yok.

  • DuranY @durany

   @ardazeytin Çözülen şey bir işe yaramıyorsa ortaya para nasıl çıkıyor ki. Mesela diyelim ben kurdum 5-6 kartla bir sistem ve başladım bir işe, bana parayı kim veriyor tam olarak.

  • alipektas @alipektas

   @durany Piyango gibi düşün, adam diyor ki; bana belli sayıları bulan kişilere bi’ bitcoin. Tabi o şekilde de sürekli para sürüleceği için piyasaya adamlar belli bi piyango kazanandan sonra kazanımı yarıya düşürüyor ve diyor ki; artık bu bahsettiğimiz özellikteki sayılardan bulanlara 1 değil, yarım bitcoin vereceğiz derken para kazanımı arttıkça dengeleyecek şekilde sayıları bulanların ödülleri azaltılyor. Aslında sistem mantıklı, güzel kurulmuş da referansı yok, hani hile olmadığı ya da sayıların aslında hiç de rastgele olmadığı ne malum? Onu da geçtim bu adamlar para piyasasını bu kadar etkileyecek bi sistemi ; istediği kadar mantıklı olsun, nasıl ellerini kollarını sallayarak aktif hale getirebildiler?

  • Kurtcuk @kurtcuk

   @ardazeytin çözümünde zincir oluşuyor biraz karışık @durany

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   işte asıl mesele de o zaten. Bir merkez yok. Bir baş yok. Bir belirleyen ve ya yöneten yok. Her sistem oluşan ağın bir parçası. Ağın kendi yapısı merkezsiz çalışacak şekilde. Bu ağın parçası olan her cihaz diğer cihazları kontrol eden teyit eden şekilde çalışıyor. Şöyle düşünün 10TL’yi değerli kılan şey nedir? Kağıdın yapısı, kırımızı olması falan mı? Yoksa bizim 10 rakamını fizikselleştirip kendi aramızda değerli kılmamız mı? Para birimini değerli kılan şey insanların ilgisi.

   Paranın çıkış kaynağı da bu ağ sisteminin yapısında ödüllendirmeye benzer bir sistem var. Çözülecek şeyin zorlu kurduğun çözme gücüne göre geliyor diye hatırlıyorum. Bunları da doğrulayan ödüllendiren dediğim gibi bir merkez değil, ağdaki diğer kişiler.

   Temelinde mantıklı bir amaca hizmet ettiğini giydiremediğimiz, bağdaştıramadığımız için anlamsı geliyor. Bu yüzden de kimse anlatmıyor değil, istese de tam anlatamıyor. Anlatan kişi de ne anlatacağını tam bilmiyor. @durany @alipektas

  • DuranY @durany

   @ardazeytin Is tam olarak şeffaf değil anladığım kadarıyla. Oluşturulmuş bir para birimi var orası açık ve çözülen sayılar karşısında belli bir pay elde ediyorsun ve bu pay her geçen gün giderek azalıyor. Buraya kadar zaten biliyorum. Ancak ödüllendirmeyi yapan bu ağdaki kişiler bu işe girişte belli bir bedel ödüyor mu? Yani kart, Pc vs dışında bir giriş ücreti gibi bişey mi var? Ödenen bedellerin bir para havuzu oluşup oradan mı ödüllendirme yapılıyor daha sonra. Eğer böyle bir giriş ücreti yoksa ağdaki kişilerin ödüllendirmeyi sağlaması imkansız gibi.

   Ayrıca asıl sorum olan neyi çözdükleri sorusu hala bir soru işareti sanırım.

  • alipektas @alipektas

   @ardazeytin İnsanlar kafalarına göre para birimi oluşturamazlar, mutlaka referans ya da maddesel karşılık gerekir. Bizim şu an dolaşımda olan paralarımızn da referansı bankalardır mesela, onlarında o sebeple altın rezervleri vardır zaten, amaç o anlamsız sayı ya da kağıtların maddesel karşılığına kefil olmak, insanları o paraların maddeleri temsil etiğine inandırmak ve güven kazanmak. İlk çıkan paraların üzerine basılan kral silüetleri de o kral ya da imparatorun paraya referan, güvence, kefil olduğunu kanıtlamak içindir, ha sadece o yetmediği için nadir bulunan metallerle yapılırlar ki o maddeler de referans olsun paranın değerine. Fakat gel gelelim bitcoin ya da türevlerinde hele ki ilk çıktığı zamanlarda referans yoktu ve nasıl iş görebildi piyasada? Şüpheli kısım burası işte.

 • lterlemez @lterlemez

  Pasif değiller zaten, muhtemelen ya para aklıyorlar ya da pis işlerde kullanıyorlar. Yoksa böyle bir şeye kesinlikle izin vermezler. Özellikle Amerika gibi yoğun izleme yapan ülkeler izin vermez.

 • bulent @bulentbv

  SETI@home ve Folding@home bitcoin mantığı ile çalışıyor.Gönüllü bilgisayar kullanıcıları bir merkezden gönderilen veriyi işleyip geri gönderiyor.Bu hesaplama gücünü kullanmak isteyen büyük ilaç şirketleri gibi birileri mutlaka vardır.

  • alipektas @alipektas

   Piyasaya bu kadar referanssız, karşılıksız, kontrolsüz para sürmeye değecek kadar para ya da başka türlü menfaat elde ediyorlar mıdır bu dediğin şekilde, o işte önemli olan. Hatta öyle olsa bile bunun başka ve daha ucuz ve piyasası dengesizleştirmeyecek yöntemini bulamadılar mı cidden?

İdareten 30 liraya Everest KB-X8 aldım Kipa’dan da bayağı sevdim klavyeyi 🙂 Yazması, oyun oynaması falan kolay geldi bana. Bu fiyata uygun bence, almak isteyen olursa tavsiye ederim.
#Everest #Klavye

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sony CP-E3 3000 mAh 1.5 A output taşınabilir güç bankasını 24,90 TLye Kipa’dan aldım. Varsa daha önce kullanan/kullanmaya devam eden, tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. @orcun Senin önerdiğin ürün buydu yanlış hatırlamıyorsam. Ürünü telefon değil de daha çok a5000 aynasız makinemi sarj etmek için aldım ve aynı senaryo için makine sahiplerine(makineleri usb sarjı destekliyorsa tabii) böyle bir çözümü yüksek fiyatlı yedek bataryaya alternatif olarak şiddetle öneriyorum. Umarım acil durumlarda hayal kırıklığına uğratmaz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bi’ kullanıcıyı, kendisini kasti olarak rahatsız etmediği, trollemediği, hakaret etmediği vb. sürece engellemek; özellikle de bilgi paylaşımı ağırlıklı oluşturulmuş bir ortam olan TS’de bunu yapmak… Ne bileyim, bana dünyaya dar bakmak, kafayı kuma gömmek gibi geliyor 🙂 Bilge olabilmek için önce bilginin hertürlüsüyle önyargısız yüzleşebilecek erdeme sahip olmak gerekiyor fikrimce.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 16
 • Turquoise @turquoise

  Tipini , konuşmasını, avatarını beğenmeyip engellediğim çok oldu, Çünkü ileri görüşlüyüm. Avatarında … olan bir adamın bana faydası olmayacağını düşünüyorum.

 • kman @kman

  Adam öyle bişey yazıyor ki bana hiçbir katkı sağlayamacağı apaçık. Internette kimsenin rahatsız etmesine tahammül etmek zorunda değilim, bu ayrıcalığımı da sonuna kadar kullanıyorum.

  • alipektas @alipektas

   Hocam katkı sağlamayan yazı farklı şey, rahatsız edici yazı farklı şey. Rahatsız edici yazıları yazının başında ayrı tuttuğumu belirttim zaten. Ayrıca kimseye de o ayrıcalığı kullanıp kullanmayacağı konusunda emir vermedim, vermek haddime(mize) de değil zaten. Katkı meselesine gelirsek; hepimiz bildiği üzere bu ortamın potansiyeli, kullanıcı sayısı belli, yani öyle önünü alamayacağımız derecede bi akış mevcut değil. Olsa zaten takip sistemi oturur, tüm akış geri kapatılır ve engellemeye bu sefer hiç gerek duymazdık.

 • zaradr @zaradr

  Sabah kalkıp ikinci baktığım site TS, adam peş peşe müzik parçası paylaşmış. Bir -- iki parça olsa neyse, direk engelliyorum.
  Bir de sosyalin ilk zamanlarında “hayırlı cumalar”, ” günaydın” yazanlar vardı epey bir kısmını engelleyince artık görmüyorum.
  (Kandil ve bayram kutlamaları hariç)

  • alipektas @alipektas

   Yazının başında ayrı tuttuğum sebepler arasına spamı da eklemeliydim, benim hatam. Bu bahsettiğiniz peş peşe şarkı meselesi de ona giriyor zaten. O sebeple eleştirimin (bu konu için en azından) sizi kapsamadığını söyleyebilirim.

 • Gizem Aksut @gizemaksut

  ben kimseyi durduk yere engellemiyorum, genelde bir konuda anlaşamıyoruz ve abuk sabuk konuşup rahatsız etmeye başlıyorlar, ben de basıyorum engeli. yani herkesle zaten anlaşabilmek imkansız ama sonu iyi bitmeyen konuşmalar olduysa basıyorum engeli. bu tartışmalarda en çok karşılaştığım şey ise cinsiyetçi laflar falan ve bunlara gerçek hayatta da asla tahammül etmiyorum.

  • alipektas @alipektas

   Cinsiyetçi tutum özellikle de bir kadına karşı sergilenince zaten yukarıda belirttiğim gibi; kasten rahatsız etmeye giriyor ki bu durumda engelllemen zaten normal. Benim eleştirim; daha çok bi’ ürünün, markanın, ideolojinin, düşüncenin(siyasi, dini vb.) fanatikliği, aşırı bağlılığı ya da tersi olarak düşmanlığı sebebiyle insanlara tahammül edemeyen, kulak kapatan insanlaraydı.

Oynadığım maçlardan şüpheli gördüklerimi listeye ekliyordum, neredeyse tamamı ban yemiş 😀 😀 Bi’ ksımı yemeyince mutsuz olmuştum da bugün kalanların da çoğu yemiş taze taze 😀 Profili yoruma açık olanlara sövdüm tabi 😀 Hele ki Türk olanlara daha bi’ fantaaazi sövdüm 😀 Çok mutluyum şu an 😀 #CSGO

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Neden Sony ha, neden? 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Bir asır önce bu düşünce yapısı ve entelektüellikteki bir liderin kurduğu cumhuriyette bugün tartıştığımız şeylere bak 🙂 Her zaman kendi kendime söylenirim: Acaba bu toprakları, vatanı, lideri, cumhuriyeti haketmek için ne yapıyoruz/yaptık? Zaten bugün yarın bir bir alacaklar elimizden tüm o saydıklarımı(yolu çoktan yarıladılar bile) Bilime, sanata itibar göstermeyen, onlarla yoğrulmayan toplumlar modern dünyada hiçbir zaman refaha kavuşamazlar. Ortadoğu’nun kan gölüne dönmesinin/kolayca döndürülebilir olmasının ana sebebi de budur.
http://www.evrimagaci.org/makale/1

Atatürk ve Evrim – Evrim Ağacı

Mustafa Kemal Atatürk, ömrü boyunca yüzlerle ifade edilecek sayıda kitap okumuş, çok çeşitli konulara kafa yormuş,... – Evrim Ağacı
BeğenFavori PaylaşYorum yap