Arkadaşlar masaüstü bilgisayarda anakart değişikliği öncesi herhangi bir ayar vs. yapmam gerekiyor mu? Farklı marka anakart bu arada, chipset soket falan aynı (hâliyle).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Arkadaşlar Google hangi periyotla indeksliyor siteleri? Arama sonuçlarında "merhaba dünya" yazısı çıkıyor, sildim ama duruyor hâlâ. 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ethereum madenciliği yapan var mı evinde?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar WordPress bir sitenin "rename-wp-login" eklentisiyle login bağlantısı değiştirilmiş güvenlik için fakat bu adres unutulmuş. Eklentiyi kaldırıyorum ftp ile bağlanıp ama etki etmiyor. Dosyalarda ya da veri tabanında neyi değiştirmeliyim ki default login sayfasına geri dönsün?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ya bi yazılım vardı Putty yerine önermişti bir arkadaş bana adını. Windows 10 bozulunca yeniden yükledim ama yazılımın adını hatırlamıyorum. Şimdi acil yüklemem lâzım. Diskteki yedekte ekran görüntüsünde simgesi vardı ama disk şu an başka bilgisayarda aktarım yaptığı için bulup gönderiye ekleyemiyorum. Umarım hatırlayan çıkar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@s1234 Hocam etiketlemişsin bir gönderide lâkin gönderi sahibi arkadaşla engelleşmişiz karşılıklı, göremiyor ve yorum yazamıyorum hâliyle. Kedisi için kedi maltı/macunu önerebilirim. Normalde bağırsaklarında kalan kedi tüylerini atmak için kullanılıır. Bahsettiği ipin en azından kolay atılmasına yardımcı olur diye düşünüyorum (kusma olayı ile ilgili bilgi sahibi değilim maalesef). Tabi yine de veterinere danışmasında fayda var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kedilerin kuyruğunu bilgisayarlardaki disk ışığına benzetiyorum. Beyninde bir "okuma/yazma" işlemi yapıyorsa kuyruğu oynuyor sürekli, oradan anlıyorum ki kedim yine kafasında bi b*klar çeviriyor/planlıyor. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bizim toplumda şöyle bi eziklik psikolojisi var:
"Yaov yabmışlar o kadar, bizimkiler yabmış destek olalım. Yerli milli sonucda desdek olalım."
Olma. Öylelerine destek olduğun sürece hiçbir zaman iyi, özgün, kaliteli işler yapmak isteyen çıkmayacak. Çünkü gerek yok, destek oluyor nasılsa en dandiğine de o arabesk psikolojideki insanlar. Niye uğraşsın geliştiriciler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 22
 • Equitatus @equitatus

  Bizim ülke insanımızın çok acayip tarafları var. Bir taraf dediğin gibi saçma sapan, çalıntı, gram emek barındırmayan şeylere sırf yerli etiketi konulduğu için destek olalım kafasında. Bir diğer taraf ise bu durumu eleştirip "kendiniz yapın, basit olsun ama en azından siz yapmış olun biz destek veririz" diye geçinip %100 orjinal, bir tek kopya içerik bulunmayan bir iş gösterdiğinde ise görmezden gelip yine çalıntı olan içeriği konuşur. Her iki tarafın da kimseye bir faydası yok. Maalesef bu iki taraf da şu anda aramızda bulunuyor.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Yapılan işin alanıyla da alakası var onun. Mesela ben atıyorum savunma sanayiinde çakma olmasına taklit olmasına eleştiri getirmem. Orada o teknoloji toplumun savunmasını etkliyor. Fakat böyle artık şartların eşitlendiği alanlarda da bi zahmet (kendin çiz basit olsun ama çiz de değil) özgün olsun diye ek emek versinler. Onların paso taklit oyunu yerli milli en azından emek de onu oynayacak belki de içinde geçen türküden etkilecek insanlar yerli ve milli değil mi? En azından topluma da saygıları olmalı ki böyle hazır ya da taklit çizimlerle çıkmamalılar karşımıza. İmkân olmasa neyse diyeceğim.

  • Equitatus @equitatus

   @alipektas Söylediklerim yanlış anlaşılmasın. Ben de her şeyin sıfırdan kişi tarafından yapılması taraftarıyım. Hazır asset kullanarak yapılan şeyin benim gözümde değeri yok. Marketten pilaki alıp, ısıtıp, yemek yaptım demekle aynıdır bu. Benim burada bahsettiğim kendilerini videolarda veya yorumlarda orijinal işleri destekliyor gibi gösterip de bu işler hakkında fikrine başvurulduğunda görmezden gelen iki yüzlüler.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Bazı yerli markalar, daha fazla öne çıkıyor. Zamanında "yapmışlar yaovv, destek olalaım" diyen kitle şu an markaya lanet ediyor. Kalitesiz ürüne, sırf yerli diye destek veriyorlar. Markaya çok fazla anlam yüklüyorlar, diğer yerli firmalara yerli değilmiş muamelesi uyguluyorlar. Çok yanlış hareketler..

  • Ali Pektaş @alipektas

   Yukarıda arkadaş yazmış Vestel'i yerli ve milli sloganı ile. Bana kalırsa o slogan da aynı Türk Bayrağı gibi reklam vs. gibi ticari şeylerde kullanılmamalı. Milli sömürü yani, ne demek yerliyim benden al. Ben de yerlisiyim bü ülkenin, direkt milliyi geç miletim, sen de bana kaliteli ürün sat. Ülkedeki çay üreticisinin Almanya'da satılan çayını burada bulamıyorsun bile. Kendi ülkesine satmadığı kaliteli ürünü Almana satar ama benden de destek bekler.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @alipektas Katılıyorum. Vestel markasını kast etmiştim. Arçelik, beko gibi markalar Türkiye'de üretilmiyor mu? Neden onlar aynı slogan ile ortaya çıkmıyorlar? Milli kelimesinin arkasına saklanma, sen kaliteli ürettikten sonra tercih edilirsin. Özgün içerik beklemiyorum, alternatif yabancı markalar kadar kaliteli ürünler bekliyorum. Ürünün ülkemizde üretilmesinin ekstra bir avantajını da göremiyoruz. Devlet arka planda vergi indirimi yapıyorsa bile, o fiyatlara kesinlikle yansımıyor.

   Özgün olmasa bile, bazen fikir üretiyorsun. O tutmaz, yapılmışı var, seni neden tercih edeyim gibi söylemler ile seni o işten hızlı bir şekilde soğutuyorlar, destek olalım diyen yok. Zamanında sırf bu söylemlerden çekindiğimiz için, siteyi yurtdışında göstermiştik. Tutmaz denilen site, Dünya genelinde, ilk 100.000 (2008) içine girmişti. "Bu kadar hızlı büyüyebileceğinizi tahmin etmemiştik" keşke destek verseydik diyorlar.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Destek olmak lazım ama bence iyisine, güzeline, hakkaten arkasında çalışılmış emek verilmiş işlere, projelere destek olmak lazım. Özgün projeler pek çıkmıyor maalesef.

 • Bulut Seyyahı @bulutseyyahi

  Erzurum oyunu konusunda ben de bir şeyler yazdım(https://teknoseyir.com/durum/1361349) vaktinde, konu vatan hainliğine ve din düşmanlığına çekilmeye başlandı. Bu ezik psikolojisi aşılmazsa daha uzun yıllar özgün şeyler çıkmaz. Ben de UE4 öğrenmeye çalışıyorum bu saatten sonra marketteki çıkışa hazır demoları alıp ''manevi duyguları sömüren her türlü ögeyi '' ekleyip satacağım.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Benim söyleyemediklerimi de söylemişsin hocam. Türkü eklerken cami eklerken enerjisi var ama iki simge oluşturamıyor. Hadi hazır aldın, bari farklı bir simge al direkt ucuz bi çakmasını alma. Yani bu Erzurum oyunu gönüllü ve eğlencesine bir girişim olsa gram ses etmeyeceğim de o ürünü satmak için yapmısa insanların bu kadar talep etmesi kötü cidden. Toplum olarak bi standardımız çizgimiz olsa keşke böyle durumlarda.

  • Gardırop Fuat @gardirop-fuat

   Tamam da şöyle bir şey de var.
   Ülkenin en yüksek makamlarında ki şahıslar farklı mı davranıyor sanki ?
   İmam-cemaat muhabbeti.
   Sistem böyle işliyor demek ki.

Şu "yerli ve milli" hayatta kalma oyunumuz Erzurum'un oynanış videosunu izledim az önce. Ulen simgelerin bile çoğu The Long Dark'tan arak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 19