Selamlar,
Şöyle bir sorunum var:
Windows her başladığında, yazı fontları sanki performans seçeneklerindeki "Smooth edges of screen fonts"(Türkçe Windows'ta nasıl yazılıyor hatırlamıyorum ama görsel ekleyeceğim) seçeneği seçili değilmiş gibi görünüyor. Girip o ayarlardan tiki kaldırıp tekrar işaretliyorum ve uygula diyorum. O zaman normalde olması gerektiği gibi oluyor. 1903 güncellemesinden sonra oldu ama hemen sonra mı oldu, onunla cidden alakalı mı bilmiyorum. Benzer bir sorunu yaşayan var mı aramızda?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güven Kıraç oyunculuk şöleni yapmış resmen. Gerçekçilik teknolojiyle, efektle, tiridi ile falan değil; oyunculukla olur, doğallıkla olur. Yeni sezon da böyle devam eder umarım.

Behzat Ç. - Niye Vuruyorsun Adamı?

Behzat Ç.'ye Abone Olmak için → http://bit.ly/bc-dd-sub Bir Ankara Polisiyesi... Başrollerini Erdal Beşikçioğlu, Nejat İşler, İnanç Konukçu, Fatih Artman, Be...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Levent abi, Teknoseyir Youtube izleyicilerini kastederek:
- Bizim bi' web sitemiz var, Youtube kanalı değiliz aslında. Asıl olaylar orada dönüyor, sizi de bekleriz.
TS Ahalisi:
- Gelmeyin, Levent abi burada değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

66 yaşındaymış herif. Şu yaşına kadar kim bilir neler yaptı bu yaptığını hafif bırakacak. Milyon dolarlarınız olunca tüm o toplum değerleri, kurallar, örf, adet, kültür, hassasiyetler falan detay oluyor sadece. Bunun gibi kaç tanesi hâlâ yakalanmadan servetinin ayrıcalıklarının tadını çıkarıyordur. Arada bi' toplumun gazını almak için birkaçını kurban ediyorlar böyle, ya da fazla beceriksiz olup tüm o servetine rağmen yakayı ele verenlerle yetiniyor adalet dağıtıcıları.
Eline bilim ve teknolojinin gücü verilmiş ilkel primatlarız hâlâ, ne kadar medeniyet kurduk diye kendimizle/insanlıkla övünsek de gerçek böyle. Tüm o insani/etik kurallar, yasalar falan kaos çıkmasın diye daha çok aslında, yoksa hepimiz biliyoruz insan nasıl bir canlı.

Kız çocuklarına cinsel istismardan yargılanan ABD'li milyarder Epstein'ın...

Reşit olmayan kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı oluşturma suçlamalarıyla yargılanan ABD'li milyarder Jeffrey Epstein'ın kefalet talebi reddedildi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erkan @erkann

  Umarım maddi varlığından dolayı komplo yememiştir.

  • alipektas @alipektas

   "Epstein, 2008'de Florida mahkemesinde yine benzer suçlamalarla yargılanmış, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde çalışma bakanıyken Epstein’ın tutuklanmasından sonra gündeme gelen eleştiriler nedeniyle geçen hafta istifa eden o dönemin Miami Başsavcısı Alexendar Acosta ile varılan anlaşma gereği, hakkındaki "fuhşa teşvik" suçlamalarını kabul ederek 13 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakılmıştı."

  • Erkan @erkann

   @alipektas İyi bari en azından parası yüzünden birileri komplo kurmamış hakkı neyse yatsın.

 • Gump @runforrest

  Aynen öyle, yok medeniyetmiş yok hukukmuş. Bir de bunlar istisna, hastalıklı insanlar diye kendini avutanlar var, bugün otorite kalksın yıllardır birlikte yaşadığın yan komşunun sana neler yapabileceğini kestiremezsin, veya milyarder olsan daha önce korkudan veya eziklikten bastırdığın ne dürtülerin dışa fışkırır. Kısacası her şey insanın içinde, he kimisinde uyanıyor hiç bastıramıyor kimisi ölene kadar saklıyor. He hastalıklı insan yine vardır ama asıl istisna onlar, geneli her gün sokakta yürüdüğün hatta selam verdiğin adamlar emin ol. 🙂 İnsan bile kendini tam anlamıyla çözüp tanıyamıyorken senin bir başkasını tam anlamıyla tanıyabildiğini düşünmen büyük ahmaklık.

  • alipektas @alipektas

   Sürekli söylerim; önce kendimizi, insanı doğru ve dürüstçe tanımlayacağız ve öyle kabul edeceğiz. Bugün 14 yaşında bir kızın, herhangi sağlıklı ve yetişkin erkeği cinsel açıdan tahrik edebileceğini ve bunun da normal olduğunu, doğamızın/biyolojimizin bu olduğunu söylediğim için pedofili damgası yedim gayet de aklı başında insanların olduğu bir ortamda. İnsanlar kendilerini dahi kandırıyorlar, bırak sosyal statü için çevreye rol kesmeyi. Öyle olunca neyin doğru, neyin yanlış olduğunu kaçırıyorlar. Halbuki kadınlar regl olduktan sonra zaten doğurgan oluyor, yani biyolojimizin kendisi diyor sevişebilirsiniz diye. Pedofilinin, cinselliğin çocuğun zihinsel gelişimine zarar vereceği ve o yaşta bir kızın/erkeğin karar veremeyeceği bir olay ollamsından ötürü yanlış olduğunu söylemeye çalıştım aslında. Bunu bilseler, peofiliye karşı çıktıkları kadar dayağa da karşı çıkarlardı mesela. Ama işte insanlar sadece kurallara uyayım da açık buldum mu dalayım kafasında. Öyle olunca da kuralları kim koymuş, neden koymuş, hangi mantıkla koymuş odaklanmıyorlar bile. Kaos çıkmasın diye güçleri yetmediği müddetçe uymaya ve zorla da uydurmaya çalışıyorlar. Gücü ele geçirince kural falan da tanımıyorlar ama 🙂

  • Gump @runforrest

   @alipektas ''İnsan düşünen bir hayvandır.'' Birine ezbere pedofili denilmez, öyle insanlar ile kim olursa olsun iletişimden kaçının hocam. Çünkü ne demek istediğinizi anlamamak için çabalayan insan sizi en çok yıpratandır. İşine geldiği gibi anlar, cımbızlar seni eleştirir vs. vs. Etkisiz iletişim iletişim değildir bence. Sırf konuşmak için konuşuluyorsa bir konu ve o konuya bir taraf ön yargılı yaklaşarak başladıysa iletişime, aslında çoktan bitmiştir iletişim. Gerisi boş laf kalabalığı, iki tarafın da birbirine katacağı hiçbir şey yok ise ne anlamı var konuşmanın? 🙂

  • alipektas @alipektas

   @runforrest Öyle tabi de, konuşmadan da anlayamıyorsun bunu bazen. Gerçi direkt pedofili de demedi, potansiyel pedofili dedi 😀 Sanki normal yetişkin kadınlardan tahrik olabiliyorum diye gidip gördüğüm ilk kadına tecavüz ediyormuşum gibi, kafa öyle bi' kafa 🙂 Cinsellik bile tabu zaten özellikle bizim gibi Orta Doğu toplumlarında. Sanki canavarca bir şeymiş gibi lafı ediliyor toplum içinde niyeyse. O sebeple cinsellikle ilgili zaten hiç konuşmayacaksın mümkünse öyle insanlara. Mesleğini falan almış, üniversite okumuş insanlardan görünce bunu, şaşırıyor insan tabi. Dediğin gibi, savaşta falan komşundan bile ne çıkacak bilemezsin. En çok da böyle mangalda kül bırakmayanlardan korkuyorum ben zaten. Pedofili lafını bile duyunca, sanki bir tek kendisi çocukları düşünüyormuş gibi celallenen insanlar bana hep şüpheli geliyor açıkçası. Gay/eşcinsel konularında da böyle düşünüyorum. Homofobik insanlarda gizli eşcinsellik varmış gibi geliyor bana.

  • Gump @runforrest

   @achfighter Tamamını izlememiştim iyi oldu. Baya baya ufkum açıldı sabah sabah. 😄

  • Batuhan @achfighter

   @runforrest iyi kısımları sonradan başlıyor. Aslında böyle daha iyi. Alıştıra alıştıra söylüyor. Yine de şok etkisi yaratıyor.

 • Equitatus @equitatus

  Bu haberde yazanlar haricinde o uçakta seyahat edenlerin listesi daha çarpıcı. Clinton, Andrés Pastrana ve Prens Andrew haricinde bir avuç aktör ve mankenler binmiş.

Bu nedir yaa..
Böyle katalog mu olur 😀
Sadece 2018 yılının kataloğu, anladığım kadarıyla her sene böyle basıyorlar. Ki bu daha cilt 2 imiş 😀
Ulan bu kadar ürünü kataloğa zor sığdırmışlar, üretecek fabrikanın(büyük ihtimalle fabrikaların) kapsamını siz düşünün 🙂
Eşek ölüsü gibi ağır bir de meret.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
Arkadaşlar bir konuda düşüncelerinizi almak istiyorum.
Sizce bir kurumun, kurumsal şirketin, devlet dairesinin vs. web sitesinin WordPress tabanlı olmasında bir sakınca var mıdır?
Olmalı mıdır ya da? Fark edince "Koca kuruma yakışmamış, kolaya kaçmışlar" vb tarzda bir düşünceye kapılıyor musunuz?
Çevremde çok var böyle düşünen insan, bence kolay ve basit bir yöntemi varken boşa tonla para vermenin ya da uğraşmanın manası yok sırf görece imaj için.
Bu arada, imaj dışında başka etkileri varsa(Güvenlik, özelleştirme esnekliği vb gibi), onları da belirtmeniz faydalı olur.
Ekleme:
Mevzu bahis sitelerin sadece bilgi vermek ya da kurumu/şirketi tanıtmak maksatlı faaliyet gösterdiğini varsayalım, ya da sadece öyle siteler özelinde düşünelim. Herhangi bir kullanıcı ya da kurum/şirket özel verisini barındırmayacak siteler olacak ayrıca.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 38

Çok iyi ve anlaşılır bir yöntemle açıklamışlar evrimin işleyişini. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Mikroevrimin Makroevrimi Doğurması: Harfler ve Renkler Üzerinden Evrim...

Evrimin nasıl işlediğini öğretmek amacıyla hazırladığımız bir metin. Lütfen üşenmeden okuyunuz. Evrim Ağacı olarak, oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bir metindir.Eğer - Evrim Ağacı
BeğenFavori PaylaşYorum yap

esesci'den Valve İndex'e inceleme gelmiş.
Merak edenlerin okumasını tavsiye ederim, incelemesini kaliteli buldum şahsen.
https://eksisozluk.com/entry/92395440

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alipektas @alipektas

  Metin hâlini de şöyle bırakayım, belki isteyen olur:
  "
  dün elime ulaştı. aynı oculus rift gibi "o kadar para verdiğiniz için teşekkürler" kaygısıyla tasarlanmış olan bir pakette geliyor. sadece paket daha büyük ve ağır.

  - çözünürlük çok iyi. o kadar iyi ki 1080ti, elite dangerous'ta full ayarlara yetişemedi, takılmaya başladı. tam hakkını verebilmek için mecbur gpu yükseltme gerekecek.

  - yüksek fov (görüş açısı) kesinlikle çok iyi. çözünürlükle birlikte enfes bir ortam sağlıyor. ancak bu yüzden lensi yaklaştırmak gerekmiş sanırım, gözlükle kullanmak isteyen sıkıntı yaşayabilir. normal kullanımda bile kirpiklerim lense değiyor. rift s'te böyle bir dert yok mesela. ama rift s'te de bir tünelin ağzından etrafa bakıyor gibiydim. bu halinden daha memnunum özetle.

  - ses aşmış. diğer vr kasklarından farklı olarak kulağın biraz uzağından hoparlör gibi ses veren bir sistem var. bu sayede kulağınız terlemiyor, dışardan gelen sesleri duyabiliyorsunuz. rift s'ten farklı olarak bu ses kalitesinden ve oyunun içine gömülme hissinden feragat etmeniz anlamına gelmiyor.

  - çalıştırmak için steam ve steamvr dışında ek yazılım gerektirmiyor. (duydun mu 6gb download isteyen oculus?)

  - lenslerin ve led ekranın göze daha yakın olmasından mıdır bilemedim ama rift/rift s'e göre daha çok ısınıyor gibi geldi. öte yandan birkaç saatlik bir seansta bu rahatsız etmedi.

  - controller'lar eldeki tüm parmakların hareketlerini algılıyor ve usb-c üzerinden şarj oluyorlar. paketten usb/a'dan usb-c'ye şarj kabloları da çıkıyor. controller'a pil yetiştirme derdine son. ergonomik olarak çok başarılı bulmadım lakin. bazı düğmeler erişimi zor yerlerde. oculus controller'ları bu açıdan çok daha iyiydi.

  - iki adet sensör var ve birini odanın öbür ucuna koymanızı istiyorlar. "e bilgisayara nasıl bağlayacağız?" diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. bağlamıyoruz. doğrudan fişe takıyorsunuz, otomatikman çalışmaya başlıyorlar. pc'nizde bluetooth varsa da onun üstünden yönetimlerini de yapabiliyorsunuz. wireless sensör işi başta gecikmeye yol açar mı diyordum ama hiç öyle bir gecikme hissetmedim.

  - kaskta oculus rift serisinden alıştığımızın aksine 2 yerine 3 tane kablo var. standart usb3 ve displayport'a ek olarak bir tane de fişe takılan güç kablosu var. gücü doğrudan şebekeden alıyor. bu kadar çözünürlükte gerekli herhalde. fişe yüzlü prizde yer açmak için can çekişmek dışında bir sıkıntı yaşamadım.

  - kaskı takması rift gibi kolay, rift s gibi işkence değil. halbuki rift s'teki vidadan valve index'te de var ama adamlar düzgün yapmış. (bkz: oculus rift s/@ssg).

  - standart kurulum yazılımları ve uygulamalar içi ana vr yazılımıyla etkileşim oculus kadar başarılı değil. o kadar pişmemiş. biraz vakit vermek lazım.

  - oyun içinde bazen masanın kenarında şarjda duran controller'ları görüyorum, sanırım sarsıntıdan uyanıyorlar. controller desteklemeyen oyunlarda hiç ortalıkta görünmemeleri gerekirdi. oculus'ta öyle mesela.

  - steamvr uzun süredir piyasada olmasına rağmen hala dertli. mesela steamvr içinden steamvr açmaya çalışmanıza izin verip sonra "bu olmadı" diye hata veriyor. niye acaba cnm ya. oculus'taki gibi kolay yoldan guardian wall'ları kapama yolu yok. kolayca library'ye zıplama yok baya taklalar atıyorsunuz. ben pek elite dangerous dışına vr takılmadığımdan bana çok önemli değil tabii.

  - steam'le gelen beleş "the labs"i çok beğendim, içinde bir sürü keyifli oyun var.

  özetle donanımdan şu anda memnunum. yazılımın yetişmesi için bir gpu masrafı çıkarmış olmasını kınıyorum ama bu aynı zamanda geleceğe yatırım gibi bir şey oldu. böyle ortalığı silip süpüren bir şey gelmezse valve index rahat 3-4 sene götürür."

Vay Fikri Bey hoşgeldin falan. Dedim nerden tanıyor acaba. Meğerse künyeyi görmüş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap