Şu görüntüler üzerine uzun uzun biyolojik ve felsefik çıkarımlar/yorumlar yapasım var da cümleleri toparlayacak enerjim yok.
Not: Görüntüler vahşi(!) doğa içerir.
https://twitter.com/karanlikdoga/status/1380574393089331200

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ALIEN @alien

  Tanrının merhameti, her hangi bir strateji oyunundaki karakterden farkı yok canlıların.
  Ya da başka bir şey.

 • Mr.Tekin @tekin224

  Bu tarz çaresizlik ifade eden görüntülerden çok etkileniyorum. O an orada olsam ve elimde imkan olsa doğa kanunu falan dinlemem yardım ederim. Gerçi ben doğa kanunu olayına biraz farklı bakıyorum. Sonuçta bizde bu doğanın parçasıyız müdahale etmemiz birşey değiştirmez. Aslanın avını yakaması onun şansıysa, avın kendi imkanlarıyla veya insan vb bir varlığın etkisiyle kurtulması da avın şansıdır. Yani eline tüfek alıp ben geyikleri aslanlara yem etmeyeceğim diye gezmediğin sürece rastgele denk gelen olaylarda mağdur tarafa yardım edilmesi taraftarıyım. İnsan hayvan fark etmez.

Yine vatan kurtarmış birileri. Adama yaptırdıkları açıklamaya bak yaa, utanç resmen...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

İtibardan tasarruf etmişler püü ezikler...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Tunus'taki bir firmanın adresinde bu yazıyor. Adamlarda böyle bir cadde (ya da sokak, bilmiyorum) olmasına mı şaşırayım, "Kamel" diye yazmalarına mı şaşırayım bilemedim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arada bi' klasiklerle mest olmak gerekiyor.

Pink Floyd - High Hopes (Official Music Video HD)

On 30 April, Pink Floyd Live At Knebworth 1990 will be released for the first time on CD, double vinyl LP, and digital platforms. Click here to pre-order htt...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefon USB kablo ile bilgisayara bağlıyken ve "veri transferi" modundayken Ziraat Mobil Bankacılık uygulaması uyarı veriyor ve "sadece şarj" moduna almadan kullanıma izin vermiyor.
Telefon Oppo Reno2 Z, Android sürümü 10, ColorOS sürümü 7.1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

"Bu sözleri 'beyaz kurtarıcı kompleksinin' bir tezahürü olarak gören sosyal medya kullanıcıları tepki gösterince Cher söz konusu tweet'i sildi."
Mevzu bahis söz de şu:
"biliyorum kulağa çılgınca geliyor ama düşündüm ki belki ben orada olsaydım Floyd'a yardım edebilirdim"
Biri beni tüfenglen vursun... 😑😑😑

Cher, George Floyd tweet'i için özür diledi

ABD'li şarkıcı- oyuncu Cher, geçen yıl polisin nefessiz bırakması sonucu hayatını kaybeden George Floyd'un ölümünü engelleyebileceğini ima eden paylaşımları nedeniyle...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ad33p @ad33p

  O zaman her siyaha bir tane vasi beyaz atayalım. Aa bir dakika bu şeye benziyor, kölelik 😀

  • Ali Pektaş @alipektas

   Bu kadının bunu kastettiğini cidden düşünüyor musun? Sadece soruyorum.

  • ad33p @ad33p

   @alipektas Hayır düşünmüyorum ama lafın gideceği yeri düşünmek gerekiyor. Özellikle ünlü ve 4 milyonluk Twitter takipçin varsa. Orada olsam kurtarırdm demiş, orada onlarca insan vardı neden kurtaramadılar diye düşünmek gerek.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ad33p Lafı ben Antartikada'ki buzullara bile çekerim, nasıl mantıkmış o çok tatlı. 🤣
   "Orada olsam kurtarırdm demiş, orada onlarca insan vardı neden kurtaramadılar diye düşünmek gerek."
   Hangi "özelliğine" güvenip kurtarabileceğini inandığını nasıl bilebiliyorsun bir açıklamadan pardon?Ayrıca orada beyaz tenli insanlar da vardı birsürü, beyaz tenine güvenerek kurtarabileceğini ima etmesi o denli saçma ki daha fazla örnek bulasım gelmedi.

  • ad33p @ad33p

   @alipektas Sen hangi özelliğiyle kuratabileceğini düşündüğünü düşünüyorsun, ünlü olduğu için mi kurtaracaktı mesela? Süper kahraman gibi insanları mı kurtaracak gezerek?
   Orada güvendiği, polisin kendisine zarar vermeyeceğine inancı oluyor, bu inancın kaynağı beaz olması olabilir pekala.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ad33p Ne bileyim ben, tatlı diline/iletişim becerisine güvenmiş olabilir, ünlülüğüne güvenmiş olabilir, empati duygusuna güvenmiş olabilir, (polisle iletişim) tecrübesine güvenmiş olabilir, egosuna/her sorunu çözebilecek zekâda olduğu inancına güvenmiş olabilir. Beyaz tenine güvenmişse bunu senin dediğin sebepten yapmışsa yine özünde felsefesinde kötü bir şey değil ki. Öyle bir durumda yanına yaklaşan bir beyaz tenliye göre tavrını değiştiren polis eleştirilmeli, bu durumu kullanıp siyahi bir vatandaşı o anda kurtaran biri değil.

  • ad33p @ad33p

   @alipektas Bu konuyu biz tartıştığımızda çok farazi oluyor aslında. Çünkü uzaktan bile takip ettiğimizde Amerika'daki siyah ayrımcılığı çok fena durumda. Bideki Kürt ayrımcılığı da yarışır onunla ama bizde köle sahip ilişkisi olmadığı için geçmişte orası bambaşka bir durumda. O yüzden oradaki siyahilerin bu konuda tetiklenmesi bence normal. Sen empati, ünlülük vs diye düşünsen de onların ilk aklına gelen beyaz "ayrıcalıklı" olması oluyor. Ha beyaz değil de ünlü olduğu için bile olsaydı, birini ölümden kurtarmak için ünlü birinin yardımının gerkeiyor olması bile o twiti silmek için yeterli bir sebep bence.

  • reducto @protego

   @ad33p " birini ölümden kurtarmak için ünlü birinin yardımının gerekiyor olması bile o twiti silmek için yeterli bir sebep bence." bu o kişinin değil polislerin ve devletin ayıbıdır. Tweet'i silmeyi gerektirmez tersine tweet'in trend olup böyle bir şeyin gerçek olmasından dolayı o söz üzerinden devlete yüklenilmesi gerekirdi. Burada suç o ünlünün değil sistemindir. Ünlünün yaptığı ise yapması gerekendir. Hadi söz konusu kişiyi değiştirelim. Olay esnasında orada Taylor Swift olsa veya Rihanna olsa(sana bir beyaz bir siyah örnek) o polisler o boku yiyebilir miydi? Bırak yaptıkları halta devam etmeyi hazır ola geçerlerdi. Olay bu kadar basittir. Konuyu abuksubuk yerlere çekmenin hiç anlamı yok

  • ad33p @ad33p

   @protego Bence Rihanna ya da başka bir siyahi olsa yine de yaparlardı. Bence siz George Floyd'u öldüren ırkçılığı hafife alıyorsunuz. 1950-60'larda hala ikinci sınıf sayılan insanlardan bahsediyoruz. Köleliği savunan insanların yetiştirdiği çocuklar hala polis vs gibi görevdeler.

  • Shamino Salle Dacil @salledacil

   @alipektas Hocam white saviour complex diye bir şey ciddi ciddi var bu arada ve yeni de değil.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Civilizing_mission
   https://www.litcharts.com/poetry/rudyard-kipling/the-white-man-s-burden

   Hollywood da çok sever bunu. The Last Samurai, Pocahontas, Avatar, Dances with Wolves hepsi bu temada filmler.

   Cher neye dayanarak kurtarabileceğini söylüyor bilmiyoruz çünkü öyle bir özelliği yok. Beyaz olması yeterli. Daha genişinden saviour complex de benzer mesela. Misyonerlik, tebliğ, sürekli etrafına öğüt verip "sonraki hayatları" kurtarma isteği. Hep bu üstünlük algısından geliyor. Edebiyat derslerinde bu örnekler bol bol görülür.

  • ad33p @ad33p

   @alipektas Bu arada Cher böyle bir his taşımıyor olabiir, sadece üzüldüğü için böyle söylemiş de olabilir. SJW'ler yine gereksiz "cancellamak" için çoşmuş olabilir evet ama öldürülmüş bir insanı, ben kurtarabilirdim belki diye çıkış yapmak, illa ki birilerini tetikleyecektir.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ad33p Sadece empati kurman, dışarıdan söyleminin (en azından bana) nasıl göründüğünü anlaman için örnek maksatlı söylüyorum:
   Senin bu düşüncen de siyahileri sapla samanı ayıramayan her olaya mağdur edebiyatı yapan insanlar olarak lanse etmiyor mu mesela?
   Bence söylem olarak seninkinden pek farkı yok (amacın niyetin öyle olmasa da).
   Ben şahsen aklı başında hiçbir insanın (bilhassa siyahilerin) bu olayı ciddiye aldığını düşünmüyorum. Popülist (hatta çoğunluğu siyahi bile olmayan) bir grup insanın duyar kasması bana kalırsa kabaca.
   Gerçekten o komplekste bir kişi ise dahi bu tweet'ten anlaşılabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Irkçılığın boyutu vahim durumda olsa dahi bu derece genel geçer niyeti anlaşılamayacak sözler üzerinden bu dava/hak savunulmaz. Bilhassa siyahilerin sorunlarına bir yenisini ekler hatta bana kalırsa. Bir şey popülizme meze olursa o şeyin toplumdaki değeri düşüyor, itibarı zedeleniyor. Siyahilere karşı takınılan ırkçılığın boyutu düşünülürse bu gibi şeylere insanlar daha da özen göstermeli zira konu yeterince hassas.

 • Gump @runforrest

  beyaz kurtarıcı kompleksi ne be?

 • Batuhan @achfighter

  Şer odağı bu oluyor galiba. 😛

 • reducto @protego

  Muhtemelen ünlü ve tanınan biri olduğu için orada olsaydı polisleri engelleyebileceğini söylemek istemiştir. Normal vatandaşa davrandıkları gibi davranamazlardı sonuçta. Konu niye saçmasapan biyerlere çekilmiş anlamadım

  • Halid @abdhbal

   "Konu niye saçmasapan biyerlere çekilmiş anlamadım"

   Amerika. Garip bir kitle var, onları üzmemek için nefes almamak gerekiyor.

  • Gump @runforrest

   Aynısını bende düşünürdüm. O kadının parmağı kırılsa tartışma sırasında ses getirir, dolayısıyla polis müdehale ederken çok daha dikkatli davranırıdı kurtarmaya çalışsa. Normal vatandaşı ise rahmetli gibi yere yatırırdı. Bunda anlaşılmayacak bir şey yok aslında.

  • reducto @protego

   @runforrest Saçmasapan bişey ya. Şimdi o esnada oradan Taylor Swift falan geçiyor olsa ve olaya dahil olsa bırak kıza geri çekil falan demeyi hazır ola geçerlerdi. Beyaz olmasıyla ne alakası varmış. Rihanna olsa yine o polisler tıpış tıpış geri çekilirdi

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Ya alakası da olsa kadının ne suçu var, beyaz diye dinliyorsa polisin ırkçılığı o. Kadın bu ırkçılığı kullanıp adamı kullanırsa illa bunu kompleksinden yapmış mı diyeceğiz, bu kadar basit bir şey değil bunun yargısına varmak yaa. 😄😄

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Bu arada o komplekste insan da var mıdır, muhakkak vardır da onu böyle genel bir cümleyle tespit etmek mallıktan başka bir şey değil.

  • Gump @runforrest

   @protego Biz normal vatandaşların böyle bir gücü olmadığı için kendimizi suçlu hissetmiyoruz eyvallah ama kadın hissedebilir yani, bence normal. Ben acemi birliğine ilk gittiğim gün gözü kapalı enfeksiyonlu bir kedi gördüm kantinde üzüldüğümle kaldım. Ortalık kalabalık daha yeni gelmişiz psikolojiler karışık, ne yapacağımızı bilmiyoruz falan, bir şey yapamadım ama içime de oturdu yani. Ünlü bir isim olsam o kediye yardım edebilirdim, cesaret edebilirdim en azından gibi gibi. Biz bitirirken enis diye bir şarkıcı gelecek diye alay birbirine girmişti, kim la bu diyordu uzmanlar. Düşün adamın gücünü daha gelmeden nerede kalacak kimle kalacak dikkatli olun falan diye sözler geçiyordu. Al sana güç, adam daha gelmeden namı geldi önce. Kaldı ki bana göre o kadar ünlü biri de değil. Büyük isimler gelse ne olacak Allah bilir. 😀

Arkadaşlar Ethereum madenciliği bir iş olarak tanımlanıyor mu? Mesela bir şirket "bu işi yapıyorum" diyebilir mi ya da bu işi yapmak adına şirket kurulabilir mi? Kurulmalı mı? Yasal sorunlar çıkabilir mi şirket kurulmazsa ya da kurulursa?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yasak var yok belli değil yine. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap