Gboard'u kullanmayı bırakıp SwiftKey'e geçtim. Cümle sonlarına nokta koyuyorum, Gboard'ta kelimr tahminlerine dokununca otomatik boşluğu hemen koymuyor, kelimeden sonra basacağın ilk harfte koyuyor boşluğu. E hâliyle önce rastgele bir harfe basıyorum, sonra hem onu hem de boşluğu silip noktayı koyuyorum. Normalde (mesela SwiftKey'de) önerilen kelimeye dokunduğunda boşluğu anında koyuyor, ben direkt silip noktayı koyuyorum cümle sonunda. Biri 2 hamle gerektiriyor diğeri 3. Virgül de çok kullanırım, dolayısıyla o bir hamle farkı uzun kullanımda bayağı sinir etmeye başlamıştı beni. En sonunda geçtim ben de. Artı bunda dokunmak daha kolay, Gboard'ta çok fazla yanlış basma oluyordu bende. İkisini karşılaştırınca karakterler arasında öyle göze batar bi' fark da göremedim üstelik. Sonuçtan eminim ama, hata oranım Gboard'ta fark edilir şekilde artmıştı. Ondan önce de Xperia klavye kullanıyordum; hem ekran boyutu ufak, hem de klavye saha küçük olmasına rağmen neredeyse hiç hata yapmıyordum. Özetle bu hata artışı da soğutmuştu zaten Gboard'tan. Mevcut kurulum düzenim de görseldeki gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlginç.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15
 • Fırat Duran @firat_duran

  S400 ler Türkiye nin sınırlarını kapsamlı koruyacak bir sistem değil diyen sen değilmisin Nevşin Mengü yapma lütfen. Bu basın özgürlüğü değil mi? Boru uzmanımısın sen 😂
  Basın özgürlüğü tam nedir hala göremedim. Haber siteleri, televizyon kanallarının yayınlamadığı tek şey +18videolar. Hatta her türlü özgürlüğünüz var.
  Size aslında kanun kural lazım.

  Adam televizyonda hakaret eder gibi konuşuyor ama basın özgür değil diyor. Haber kanalında yorum yapmayı yasaklamaları lazım. Senin düşüncen den bana Ne? Doğru yada yanlış yorumun/eleştirin beni ilgilendirmez.

  • Ali Pektaş @alipektas

   "Sokakta şortlu kadın gördüm, o hâlde bu ülkede açık giyinene taciz diye bir şey yoktur."
   Söylediğin şey bu dediğimle aynı düzeyde.

  • Gump @runforrest

   @firat_duran O kadar basit değil. Şu film düzeyinde eleştirel bir filmi şimdi çekemezsin, çeksen yayınlayamazsın, yayınlasan fotocu ocu bucu şucu olursun. Adamlar zamanında yetmiyor yetiremiyorum diye çıplak eylem yapan bir vatandaşım filmini çekmiş. Eee film bu, hiçbir devlet büyüğüne küfür hakarette yok. Sistem eleştirisi var, neden yapılamaz biraz düşün istersen. 🙂 Sadece basın özgürlüğü değil her konuda yazılı olmayan fakat uymazsan ağır yaptırımları olan kurallar var. Sizin yaşam tarzınızın bu kurallarla hiç çelişmiyor olması bunların olmadığı ve özgür olduğumuz anlamına gelmiyor. Şimdi yaşamından memnun insanlar güç dengesi değişip yaşam tarzları etkilendiğinde de eleştirmeyecek o zaman özgürlük bitti diye. Zira bu devran böyle gelir gider, çıkılamaz bir paradoksa girer. Herkes herkesin yaşamına, özgürlüğüne elinde baskılayacak güç olduğu halde saygı duyacak..

  • arandur @arandur

   @firat_duran sen farkında olmayabilirsin ama ülkede basın özgürlüğü, adalet, düzgün gelir dağılımı, eğitim ve daha pek çok şey tarih oldu.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  doğru yazmışlar, ülkede basın özgürlüğü varmı ki?

 • Hadi @hadi

  bunu mu koysunlar 😆😆

 • wermacht-1942 @wermacht

  efe aydal'ın amerikadaki özgürlükle alakalı söylediği şeyler geldi aklıma

Bir şey indirmek/kopyalamak/yüklemek için bir şey(ler) silmek zorunda kalmak kadar kötü çok az şey vardır teknoloji dünyasında. En son paraya kıyıp 16 TB falan alacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar Android'te konsol kolu ile oynanması zevkli ve kol ile uyumlu olan oyunlar önerebilir misiniz? Macera olur, FPS olur. Kafanıza göre.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Ben kendim test edip onayladığım, gamepad destekleyen oyunlar listemi atayım. Bir kısmını iPega-9083 ile, bir kısmını da standart Çinli USB gamepad ile test ettim yıllar içinde:
  Asphalt Serisi (Marka Gamepad istiyor 5. oyun ve sonrası. Yine de bazıları çalışıyor)
  Modern Combat Serisi (Marka Gamepad istiyor 5. oyun ve sonrası.)
  Madfinger Games'in Oyunları (Shadowgun, Dead Trigger, Unkilled ve devam oyunları)
  PPSSPP PSP Emulatörü
  Dolphin Wii-Gamecube Emulator
  Diğer çeşitli emulatörler (Nintendo 64, GBA, PSX, Nes)
  Goat Simulator Ailesi
  Dungeon Hunter Serisi
  Subdivision Infinity (Galaxy on Fire alternatifi)
  Real racing 2-3
  Assoluto Racing
  Traffic Rider
  Vector Unit Oyunları (RiptideGP, Beach Buggy vs.)
  Çeşitli MMO’lar
  Rules of Survival
  GTA Serileri
  Max Payne
  Bully Scholarship Edition
  BombSquad
  Hemen hemen bütün Gameloft oyunları.
  Fahrenheit
  Soul Knight
  Life is Strange
  Reckless racing serisi
  Grimvalor
  Dead Cells

  • Ali Pektaş @alipektas

   Oha 😀 😀
   Sağlam liste çıkarmışsın hocam, emeğine sağlık. Hafta sonu tek tek denerim bunları. Konsol ufak kuzenlerimin, dersleri var diye oynayamadıkları için uzun bir süre kol bende olacak. Zaman bol yani işin özü. 😀

 • emrebn @emrebn

  Dead trigger oynuyordum bi zamanlar baya zevkliydi gamepadde.

İş yoğunluğu artmasına rağmen ağlayan, kârının artırmasını ve dolayısıyla büyümesini, hizmet kalitesini artırmasını beklerken senelerdir her yoğunlukta aynı kekolukla kitlenen firmalara kargo firması denir.
Arkadaş siz her götürdüğünüz kargodan para kazanmıyor musunuz, ya nasıl her yoğunlukta hep siz ağlayabiliyorsunuz yaa...
Gıda sektöründe bi yoğunluk oldu, online marketler 2 aya çağ atladılar. Kargo firmaları sanki yoğun zamanlarda parayı cebinden veriyor gibi davranıyor...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Profil fotoğrafını değiştirince tanıyamadım bir an 😀.

 • CanSimit @cansimit

  O kadar kolay olsaydı, dünyanın em kolay en karlı işi olurdu.

  Yoğunluk her yı ve her günl aynı değil, rekabet var, hele ki fiyat rekabeti en kötüsü. Götürdüğü kargodan para kazanıyor ama kullanmadığı kapasiteden de para kaybediyor. Türkiye'de büyük şirketle anlaşma yaparsın, torpilli birisi gelir tüm mantıkları altüst edecek şekilde ihaleyi elinden alır, yaptığın yatırımla kala kalırsın. Tüm TRde ağ kuracaksın ve her şubede kaliteyi tutturacaksın, kolay gelsin...

  Başarılı ve kar eden bir kargo şirketi işletmek öyle her önüne gelenin basitçe yapabileceği (küçümsemek gibi olmasın ama tek şubeli bir bakkal dükkanı işletmek gibi) kolay birşey değil.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Açıkçası "AKN kalkarsa (ya da upload artarsa) altyapı kaldırmaz" bahanesi kadar saçma geldi bana bu bahane.

  • CanSimit @cansimit

   @alipektas Bahane değil ki. TRde yatırım yapmak başlı başına kumar, önünüzü göremiyorsunuz. En yoğun zamana göre yatırımı yaparsanız, zarar edersiniz, batarsınız. Nokta. Çok doğru tahminler yapıp, doğru kararlar almak ve bunu büyük beceriyle uygulamak gerekiyor. Size kolay geliyorsa, buyrun fırsat 😀

   Aslında kapasite belli, fazlasını kabul etmeyecek, hizmet kalitesinden taviz vermeyecek şirket. Ürünlerin nasıl stoğu varsa, kargonun da olmalı 🙂 Stok (kapasite) bitince o şirket için durmalı. Her mecrada kullanıcılara da kargo şirketi seçme hakkı verilmeli (ki cüzdanlarıyla oylayabilsinler, zaten bölgesel olarak kalite çok değişiyor), belki bu en önemlisi, yoksa şirketin kendisini düzeltmesini beklemek saflık biraz.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @cansimit Tamam da bu şartlarda yatırım yapanlar nasıl yapıyor peki? Örneğini verdim hatta online marketler diye. Bu arada yoğunluktan kastım pandemi gibi beklenmeyen durumlarda olan yoğunluk değildi. Ben çok kırılgan iş akışlarını kastediyorum hemen kitleniyor diye. Ona da bi zahmet yatırım yapsınlar, çalışanlarının çalışma şartları Orta Çağ'da kalmış resmen. Düzelmesini de beklemiyorum ayrıca, başlarında devletin nefesini hissetmedikleri müddetçe at koşturacaklar böyle.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Kargo şirketleri daha fazla nasıl kar edeeimin peşinde, bölgelerde elemen sayısı sınırlı. Az sayıda kişi ile dönecek işler değil. Mesela Alanya'da UPS kargonun dağıtım yapan 1 tane aracı var. Adam sabah kargoları topluyor, 2 gün şubeye uğramıyor. Adres bilgileri ile çok sıkıntı çıkıyormuş. Koskoca tatil köyünde, hangi departmanda çalıştığı belli olmayan adamı arıyormuş. Koskoca sitede , blok ismi yazılmamış. Böyle olunca sistem daha da zora giriyor.

Hekimoğlu dizisini izliyorlar evde şu an, biraz misafir izleyici oldum istemsiz ama çekilecek gibi gelmedi. Orijinalini de düzenli izlemedim lâkin izlediğim birkaç bölümle şu diziyi karşılaştırmam bile, o derece kalite farkı var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 22
 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Eski dizilerimize bakınca millet olarak iyi yapım konusunda sıkıntımız olduğunu düşünmüyorum. Suanki dizilerin süre sıkıntısı iyi yapım önündeki en büyük engel. Diğer bir engel ise rtük baskısı. İyi bir senaryoyu 2 saatlik bölümlerle devam ettıremezsın. Bir sahneyi defalarca çekemez, görsel efektlere zaman harcayamazsın.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Kızma ama bunlar geçersiz bahaneler bence. İzlemedim ama Şahsiyet dizisinde yapan yapmış demek ki mesela. Eski diziler konusunda kısmen katılıyorum ama yine de belli bir çıtayı aşamamışız bana kalırsa.

  • yalinindisindakiadam @yalinindisindakiadam

   @alipektas Şahsiyet internette yayınlandı yalnız. İnternette RTÜK kuralları "henüz" yok.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @alipektas niye kızayım hocam. Aynı görüşteyiz bence. Şahsiyeti ben de izledim. Süre baskısı ve rtük baskısı olmayan kaliteli bir dızıydı. Bunlar bahane değil sektörün geldiği nokta. 20'ye yakın kanalda belki 100den fazla dizi var. Kaç tane 1 saat ve altı dizi var. Tekrarı çıkan dizileri de dahil ediyorum. Bu noktada yapımcı için kısa bölümlü dizi yapmak pek de tercihe kalmış değil sanki.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @yalinindisindakiadam Yani her şeyi de RTÜK'e bağlamasak...
   Sevişme ve alkol olayına karışıyorlar zaten genelde. Kaliteli içerik çıkarmak isteyen için bu bi engel değil bana kalırsa. Şahsına özel demiyorum ama zaten bizim ülkede bir de hep bu başkasını suçlama eğilimi var. Üniden vasıfsız mezun oluyorlar işsizlik diye bağırıyorlar, iş hayatında kendilerine bir şey katmıyorlar sonra emekçiyiz hakkımızı verin diye bağırıyorlar vs..

  • Ali Pektaş @alipektas

   @trbasoglu1996 İşte sanatçı değil de tüccar film çekerse böyle oluyor maalesef. Cem Yılmaz sanatçı olarak çekti, beğenilmedi pek o ayrı ama ben takdir ettim cidden. Özgün şeyler yaptı fikrimce. İşte böyle yapanlar çoğunluk olunca sektör de buna kayar diye düşünüyorum. Cem Yılmaz tutturamaz toplumun nabzını bir başkası tutturur. Toplumda da kaliteli yapım beklentisi oluşur ayrıca. Benim düşüncem bu açıkçası.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Orjinallik takıntım yok. Oyuncular güzel oynuyorsa izlerim. Ağlamalı sahnede göz yaşı gelmiyosa kaparım o diziyi

 • xpow3r @xpow3r

  ben izliyorum, sevdim bu diziyi. pek bişey seyretmiyorum zaten şu sıralarda.

 • Özgür @ozgurr

  İzlenecek tek dizi bana kalırsa tek sıkıntısı 2 saat olması.

Şu salgın hayatımdan, geleceğimden o kadar çok şey götürdü ki...
İçine edeyim böyle şansın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaş şu ftp'den site yedeklerini geri yüklemek ne kadar kanser bir olay yaa. Küçük küçük binlerce dosya, gıdım gıdım upload ediyor. 200 mb boyutlu site yarım saati buluyor neredeyse.

BeğenFavori PaylaşYorum yap