Bir tanıdığımın kolu incindi, acile geldik biz de devlet hastanesine. 3 saat olacak neredeyse hâlâ sıra bekliyoruz. Sebebini, amasını, şuyunu, buyunu geçin. Bu olay başıma geliyorsa kimse bana "söğlök söstömönö öçördölör ömö yöö, höklörönö yömöyölöm" falan diye zırva okumasın... Özele gitsek parası girecek, maaşlarımızdan sağlık adı altında haraç kesiyorlar. Ben niye özele para bayılmak zorunda kalıyorum arkadaş...
Ekleme:
Ege Üniversitesi Hastanesi'ne gittik, taksi parası da ayrı girdi. Burada da benzer manzara varsa artık söveceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 28
 • kizilsakal @kizilsakal

  Haklı isyan devlet sağlıkta bari halkını yüz üstü bırakmamalı.

 • berrram @berrram

  Tabi siz düz vatandaş olduğunuz için böyle. Premium hesap kullananlar için böyle bir hizmet var. https://www.tpb.org.tr/?p=1832

 • ozeba @ozeba

  1 acil doktoruna günde yaklaşık 200 kişi geliyor orta boy bir hastanede. Günde 200 kişiye sadece "merhaba" desen bile yorulursun.

 • Gump @runforrest

  Komşunun bilinci kapandı dün kriz geçiriyor ama anlayamıyoruz sebebini. Ambulansı aradık rahat 30 dk yı buldu, iş saati değil bir şey değil hadi trafiktir İstanbul burası. Adamlar acele edecekleri yerde asansör beklemeye başladılar, lan 3. kat kitapsız 1 dk nı almaz. Bağırıyor bide asansörü bırakın diye. Ellerinde de asansöre binmelerini gerektirecek ağır bir şey yok. Hadi onu da geçtik adamı taşıcayacak adam yok bize soruyorlar birilerini bulun diye, kimi bulayım ben, karga tulumba taşıdık adamı naylon tarz bir sedyeyle. Kimse kaldıramıyor adam ağır, kaldıranlardan ikisi zaten tansiyon hastası kilolu. Allaha emanet indirdik adamı ama kan ter içinde kaldım. Gücümüz kesilse bu adam kafayı mermere vursa ne olacak? Takdiri ilahi, böyle iş mi olur ulan, insan canının 1 gram değeri yok bu memlekette. Sağlık personeli sadece kameraya almayın sakın diye uyarmasını biliyor..

  Ek. Yoğun bakımdaymış..

  • elwray47 @elwray47

   Ya o adam bul olayına hastayım zaten. Benim de başıma geldi, çocuğum o zaman, babannem düşmüş, pazar sabah yerde diz boyu kar mahalle arasında nerde adam bulacaksın. Ambulans çağırıyosun hasta taşınamıyor.

@gamsizm Neden silindi gönderim? Kararınıza muhalefet etmiyorum, ciddi ciddi soruyorum: Silinecek neyi vardı, neresinde yanlış yaptım bari bileyim de tekrar uğraşmayayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Type_Writer @type_writer

  Sporium gitmiş. Cevabı buraya yazayım bari:

  @alipektas Bana göre reklamlar işe yarıyor. Aksine toplumun çoğu (yine gözlem, yine yansın sigaram) ürünün reklamı varsa (özellikle televizyonda yayınlanan ve/veya büyük prodüksiyonda olan) daha köklü bir marka ve daha kaliteli bir ürün olduğunu düşünüyor, bilindik markadan almayı tercih ediyor. Daha önce hiç duymadığı zamazingo marka deterjan yerine Ariel'i tercih etmesi daha olası. Belki zamazingo daha kalitelidir ama araştırıp alan kişi sayısı az. YouTuber'ların gösterdiği ürünlerin stoklarının hızlıca tükendiğini duymuştum. Mesela Getir ve iste gelsin markaların sürekli çıkan reklamları olmasa büyük ihtimal haberim olmayacaktı. Şu an benzer bir hizmete ihtiyaç duysam onlara da bakarım. Ünlülerin o ürünü önermesi ya da reklamda oynaması bile etkili oluyor. İyice araştırmadan almayan biri olsam, ön bilgim zayıf olsa şu an Citroen Berlingo model arabayı kamusal mizah'tan dolayı bir sempati duyduğum için tercih edebilirdim. Kaç kere tüm reklamını (dört küsür dakika) izledim ve arabanın bir sürü özelliğini ister istemez öğrenmiş oldum. Veya reklam filminde zengin tipli karakterler kullanıyor diye o ürünlerin onları zengin göstereceğini düşünen bir çok insan var. Başka bir örnek lastik almayı düşündüğümde yıllardır reklamlarını duyduğum için Goodyear ve Bridgestone aklıma gelirdi. Sağlamsa Lassa sloganının akılda kalıcılığı, Donduran reklamı sayesinde yakın zamanda düşündüğümde Lassa da aklıma geldi. Bir fiyatlarına bakayım dedim. Bunun gibi bir çok etki, örnek düşündükçe sayılır. Genelden farklı hassasiyetleri olan, daha tepkili müşteriye çoğu marka yönelmiyor zaten. Parasını zor aldığın müşteri odak noktası olmuyor. Araştırmadan alanın aklına gelen ilk markalardan oluyorsan reklam işe yaramış demek.

Burada bile okuduğunu anlayamayan o kadar çok kişi var ki yüzleştikçe ürperiyorum. Geri zekâlı falan olduklarından da değil bu arada, gayet de aklı başında insanlar buradaki üyelerin çoğu bana kalırsa. Olay konulara önyargıyla, tarafgirlikle yaklaşmaktan oluyor aslında. Adam kafasındaki şarkıyı söylüyor yorumda. Sen ne demişsin, onu mu kastetmişsin, nereye dikkat çekmişsin falan hiç umurunda değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatihmi @distance

  kendisini tam olarak ifade etmekle uğraşmayanlar da var

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  En iyisi tartışma çıkacak konulara girmemek. Burada değil ben genel olarak arkadaş çevremde de bu şekilde davranmaya başladım. Hatta bazen bakıyorum adam benim dediğimi anlamamış senin dediğin şekilde istediği gibi anlamış engelliyorum. İşim gücüm yok kafasındaki önyargıyı kıramam öyle yaşasın.

  • Type_Writer @type_writer

   Tamam da her yer Vedat Milor dolu değil ki konuları iyi idrak edip yedi açıdan baksın. Tartışmayı faydalı bulduğum için zorlu bir kişi de olsa tartışırım genelde. Zaten kim bilir tartışırken ben ne hatalar yapıyorum. En çok korktuğum kendimi aşırı mantıklı bakıyor sanmam. Bir çok konuya mantıklı yaklaşınca her şeye mantıklı yaklaşıyorum sanıyor insan.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @type_writer tartışmak teorik olarak faydalı ancak ben pratikte tartışıp da ortaya yeni fikirler çıkan bir duruma denk gelmedim genelde ya söz dalaşına giriliyor ya da küslük oluyor. Bir de zaman içinde ben yetişkin insanların fikirlerinin konuşarak değişmeyeceği kanısına vardım. Travma gerekli ki değişsin. Ama sizi haklı buluyorum hep en mantıklı düşünüyorum fikri de korkutucu geldi.

Şu gönderideki yemeği yedikten sonra bir uyku bastı, şimdi kalkabildim valla. 😀
Böyle durumlarda psikolojik olarak çok kötü hissediyorum kendimi. Yağlı-ağır yemekler yeyip hareket dahi etmeden uyuyorum. Doğadaki canlılara, ilkel atalarımıza empati yapıyorum, sağlığa doğrudan etkisi olsa onlara da olurdu diyorum ama yine de doktorların uyarıları korkmama sebep oluyor. Sizce abartıldığı kadar önemli bir olgu mu yağlı yemek yedikten sonra uyumak vs.? Herhangi bir doktordan doğrudan görüş almadım ya da araştırma yapmadım konu hakkında, sadece sizde konu hakkında ne bilgiler/tecrübeler var onu merak ediyorum.

https://teknoseyir.com/durum/1298859

Etli kuru fasulye, pilav, hıyar turşusu, buz

Etli kuru fasulye, pilav, hıyar turşusu, buz gibi su. Şu an yeryüzünde cenneti yaşıyorum gibi bir şey.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Etli kuru fasulye, pilav, hıyar turşusu, buz gibi su. Şu an yeryüzünde cenneti yaşıyorum gibi bir şey.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 44

Yeni Türküye'nin yeni tarz Siyooları. 🙃
Bu arada adama da kızamıyorum, ticari menfaat güdüyor belli ki. Şirketini korumaya çalışanın böyle konuşmasını zorunlu kılan mevcut düzel sorumlu bundan.
Peşinen ekleyeyim: "Eski Türkiye" de (bu derece olduğunu düşünmesem de) böyleydi, değişen tarz sadece. Tarz kelimesini o sebeple kullandım zaten. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16
 • Shamino Salle Dacil @salledacil

  Ben de bu adama kızmıyorum, cebi için her şeyi yapacak klasik bir patron işte. Sorun patronlardan bir Stanislas Maillard olmalarını beklemekte. "İnsanlar iki kızar üç söylenir, sonra binmeye devam ederler ben de paramı sayarım" diye düşünüyordur muhtemelen.

 • reducto @protego

  Kimse kusura bakmasın ben bu adama kızıyorum. Tamam haklı olarak çıkıp karşı gelmek istemez şirketini korumak ister gayet normal ama yıkama yağlamanın dibine vurmasının da anlamı yok. Sessiz kalabilirdi.

  • Ali Pektaş @alipektas

   "KızAmıyorum" derken onu söylemini tasvip ediyormuşum gibi algılanmış olabilir ama etmiyorum ben de elbette. Fakat ticarette zaten etik, sınır, seviye falan bilinmediği için doğrudan bu şahsa özgü bir kızgınlığım yok demek istedim. Devlet bu söylemleri kriter alırsa o insanlar da oralardan yürür. Daha doğrusu piyasada o yoldan yürüyen tabiri caizse tüccarları daha çok görürüz. Bu da doğrudan onların değil, devleti yönetenlerin hatasıdır bana kalırsa.

 • Echo @echo

  Devlet de bu işten para kazanmak ve vergisini almak istiyorsa, hizmeti veren ve alanı da üzmemesi lazım. Aksi yapılan şey geri zekalılık olur.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Devletin böyle hareket edebilmesi için devletin başındakilerin koltuk/iktidar sevdalısı olmaması gerekir ki oradan (devletin başından) düşmemek için atıyorum taksicilere yaranmak adına böyle saçma/devlete yakışmayacak/yarar sağlamayacak taraflara yönelmesin.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Adamın dediği şeyler temelde doğru da deme tarzı çok yanlış. En basiti iyi olduğunu düşündüğünüz şeyleri SORARLARSA söyleriz diye vurguluyor ya işte diyorki padişahım ne derse odur. Bizim düşüncelerimiz önemsizdir. Padişahım çok yaşa. Demokrasi, fikir akışverişi bunların hiçbir önemi yok.

  Halbuki yasa gelmesi tabiki kötü değil ama gidip de martılar bundan sonra 5 km/sa geçemeyecek diye bir regülasyon gelirse bu tam anlamıyla saçmalık olur. Buna itiraz etmen lazım. Ama bu arkadaş emri ferman yüce padişahımızındır deyip kabul eder. Bu düşüncede olan birinin oyuncağına da binmem sanırım artık.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Ya şahıs olarak değerlendirirsek elbette ben de yapmam böyle bir şey. Bu şekilde para kazanacağıma devletin daha az uğraşacağı bir alana yönelir huzuruma bakarım falan derim. Fakat o alanda gitmek istiyorsan böyle konuşursun yani, zorunlu olmasa da yarar var diye düşünüyorum. E şirketinin yararını düşündüğü için de suçlayamam hâliyle adamı.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @alipektas ama işte yarın bir gün bir şey olsun bu arkadaşa hakkımı verin diye twitterda bas bas bağıracak.

Vay arkadaş, nasıl bir şeymiş bu yaa.
Sputnik Türkiye'nin açıklaması şu şekildeymiş:

"Lübnan'ın ana ticaret limanı BL'de dün patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıktı.

Yangın sonrası depoda tüm Beyrut'u sarsan çok güçlü bir patlama meydana geldi ve bunun sonucunda onlarca kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı.

Lübnanlı yetkililer, 6 yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika'da bir ülkeye sevk edilmek istenirken BL'de infilak ettiğini açıkladı. Patlama sonucunda bölgenin en önemli ticaret limanlarından BL büyük bir harabeye dönüştü."

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13

Yılların efsanesidir: "Soğuk su içme hasta olacaksın!" Bi' b*k olduğu da yok afedersiniz. Kendimi bildim bileli buz gibi soğuk su içiyorum. Ne bi boğaz-ağız-mide rahatsızlığı, ne de kronik başka bir rahatsızlık var bünyemde. İçtiğim su da ortalama 4-6 derece. Çok da tüketirim, miktar olarak olmasa da sıklık olarak fazladır yani. Evdekilere de alıştırdım, şimdi dolaba su atmayınca kızıyorlar. Dayımlara henüz alıştıramadım, evlerine gidince dolaba suyu ben atıyorum. İşin komiği attığım suyu benden önce bitiriyorlar ama atarken de kızıyorlar. 😀
Tabu olmuş kafalarında resmen toplumun. Yani atıyorum püfür püfür sigara içer, gelir soğuk suya laf yapar. Ulen hadi zararlı diyelim, en azından sigaradan daha zevkli be arkadaş. Sigaradan öleceğime sudan ölürüm daha iyi. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 58
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Ortam sıcaklığı, vücudunuzdaki enerji depoları vücut sıcaklığınızı 36.5 - 37 ye getirebilecekse bir şey olmaz. Fakat 5 derecede kamp yaparken soğuk su içmek çok akıl karı bir iş değil. Ya da açken vücusunuzda yeteri kadar enerji üretebilecek besin yokken bunu yaparsanız vücut direncinizi yitirebilir ve hasta olabilirsiniz heleki -15 derecede kamp yaparken bir de soğuk su içerseniz karnınızda çok tok değilse (ki denediyseniz soğukta karnınızın ne kadar çabuk acıkacağını bilirsiniz sürekli vücut kullanıyor onu) vücut sıcaklığınız aşırı düşer ve hipotermiden öledebilirsiniz. Bu sebepten hava sıcaklığı 15 derece ve altında olduğunda kamp yaparken her zaman su kaynatıp bir termosa koyup üşüdükçe içmekte fayda var.

  Normal zamanda evimizde işimizde ortam zaten sıcak ve karnımız da tok olduğu için bir problem yaratacağını sanmam.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Aşırı terliyken 1 bardak soğuk suyu fondiple ondan sonra konuşalım 😂
  Onun dışında birşey yapmıyor. Soğuk su candır
  Kışın bile iş yerinde sebilden soğuk su içiyorum. Bazen kapatıyorlardı soğuk su içilmez diye ben açıyordum.
  Bu arada herşey bünyeyle alakalı ve alışkanlık meselesi.
  2 gün önce hamama gittik, yıkandık, yüzdük, keselendik sauna vs... Hamamdan çıktım kule tipi klimanın önüne bir geçtim öfff. Kardeşim diyo napıyosun gebercen 😂 çalışanlarda bana bakıyor. Hala yaşıyoruz. Niye? Kışın bile camı acıp vantilatör çalıştırıyorum.

 • Erdinç B. @erdincb

  Çocukluğumda annem kafanı ıslatıp dışarı çıkma başın ağrır derdi. Ben de hiç başım falan ağrımıyor diye kafamı iyice ıslatır tarar öyle çıkardım sokağa. Yaklaşık 20 yıldır sinüzit belasıyla mücadele ediyorum. Keşke annemi dinleseydim çocukken.

 • merakli @merakli

  Küçükten beri alışmayanları hasta eder. Ben küçüklükten beri soğuk su içerim. Yaz-kış hep dolaptan içerim. Ilık su içemem, içsem bile tat alamam.

Kulaklıkta yüksek sesle müzik dinlemeyi seven biriyim. FLAC gerçekten çok işe yarıyor o konuda. Normalde MPC-HC ile sese +300%'e kadar boost verilebiliyor lâkin 320 kbps mp3'te bile 100%'den ötesi ses cozutuyor. FLAC olunca bayağı bayağı çıkarıyorum 250'lere falan ve çoğu parçada ses bozulması minimum düzeyde oluyor (bozulmuyor dersem yalan olur).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13

Burada tartışmak çok iyi geliyor bana. Ne zamandır fark ediyordum, şimdi paylaşayım dedim. 😀
Aslında çok kıymetli bir aktivite bana kalırsa ama bizim toplumda pek değeri bilinmiyor, artı tabular var tartışma eylemine karşı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 17
 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Bizim insanımız tartışmayı kavga etmek, birbirine kötü söz söylemek sandığı için aslında fikir beyan edip de karşılığını kötü sözlerle alınca küsüyor. Halbuki düzgün konuşsa düzgün cevap alacak ortalık sakin sakin millet anlaşacak. 🙂

  • Ali Pektaş @alipektas

   Artı bir de eleştiriyi küfür/hakaret sayanlar var. Eleştiri kültürü neredeyse sıfır bizim toplumda benim gözlemime göre. En uyuz olduğum kısmı da yaş ya da statüye göre eleştiriyi kabul edemeyenler.

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   @alipektas Geçen sene marketten alışveriş yaptık ama bir araba yapmışız bayram üstü mü ne böyle bir zaman. Tam kasaya geldik elektrikler gitti hem bakınıyoruz hem de bekliyoruz elektrik gelsin diye. 15-20 dk geçti ancak geldi elektrikler. Bizden önce bir abla var bir de amca bu kasada yan kasada da 3-4 kişi. Gelenleri elektrik yok diye gönderdik. 😀 Bir tane teyze geldi 1 tane karpuz aldı gitti koydu kasaya biz de hemen kasanın önünde bekliyoruz. Böyle yüzsüzlük yok yani. O sırada dedim biz 20 dakikadır bekliyoruz teyzeyi bizden önce alırsanız ben sıkıntı çıkartırım. Eleman tamam sıkıntı yok dedi. Teyze nolcak diyor ver sıranı bana. Büyüklerine saygın olsun biraz dedi teyze şimdi. Ben de dedim ki senin bu sıraya saygın yok saygı yaştan değil baştan olur. Sen saygı göstermiyorken nasıl saygı bekliyorsun ? Teyze sustu, market görevlileri sustu, ablalar sustu, bence orada laf söyleyecek kimse varsa da onu da konuşmadan susturdum. 😀

  • Ali Pektaş @alipektas

   @m-ahmet En sinir olduğum durumlardan biridir yaa. Sen o yaşa gelmiş ve sıradaki insanlara saygı duyman gerektiğini öğrenememiş/idrak edememişsin bir de sanki bir vasıfmış gibi dünyaya geldiğinden şu ana kadar geçen süreyi kullanıyorsun saygı adına sosyal ayrıcalık elde etmek için. Yer de istiyor bu tipler toplu taşımada, bir kere olsun yer vermedim. Bazen rica ediyorlar, zaten ağızlarını açmadan kalkıyorum, oturmaya ihtiyaçları olduğu belli oluyor çünkü. Da işte öylesi bile emri vaki yapsa yer vermem, yorgunluktan yere yığılsa da vermem.

  • Type_Writer @type_writer

   @m-ahmet Yaşa saygı olayı çok boş iş. Bilginin ağırlıklı olarak tecrübe ile kazanıldığı eski çağlarda bile gereksizmiş bence. Biri var bilgisayar oyunundan ahlak dersi görüp çıkarır, biri var dört sene felsefe okusa tartışmayı beceremez. On yaşında çocuk var yol tıkamamaya dikkat eder, yetmiş yaşında teyze var koca koridoru kitler.

  • huseyin/azuren @hegemen

   @alipektas eleştiriyi sıfırladılar eskiden vardı

 • Type_Writer @type_writer

  Tartışmayı aşırı seviyorum. İnsan ne kadar tartışırsa o kadar değişip gelişiyor. Lisede düşündüklerimi buraya utancımdan yazamam ama insanlarla tartıştıkça, beni desteklemeyen kitapları okudukça, programları izleyince vs. düşüncelerim değişti. Her sene de önceki seneki düşüncelerime küfrederim. O yüzden büyük ihtimal şu anda da çok hatalı olduğum varsayımında bulunuyorum. Ancak çok az kişiyle tartışılabiliyor. Zaten internette hızlıca engel yiyiyorum. Dalga geçmem, hakaret etmem, küfür etmem ama engelleniyorum. Çoğu kişi kendi pohpoh dünyasını oluşturma peşinde. Zararını da uzun vadede görüyorlar.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  "Düşmanını tanı" derler ya, bu yüzden insan savunmadığı bir fikir hakkında da bilgi edinmeli.

  Örneğin homeopatiyi en iyi homeopatiye karşı olanlar bilir. Ateistlerin bazıları tüm dini kitaplara hakimdir. Örnekler çoğaltılabilir.

  Biz de insanlar kendisinin savunmadığı bir fikri duyunca saldırmaya başlıyor. Bunu özellikle Twitter'da çok yoğun şekilde görebiliyorum. Bir dur, dinle, sonra inanmazsan yine inanma. Kimse silah zoruyla inanacaksın demiyor.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Fanatizm etkisi o aslında. Onun da kökeni ilkel güdülerimize gidiyor. Bilmediğin/idrak edemeğinden kork. Mümkünse onu yok et. Atalarımız bu şekilde hayatta kamış. Düşmanını tanı kısmına katılıyorum. Hatta ülkenin bu hâle gelmesini de biraz o olaya bağlıyorum. Siyasal İslam'ı çok küçümsediler bu ülkede, ordu mensupları dahil. Burada Kadir Mısıroğlu konusunda da bayağı dile getirdim adamı sevmesek de söylediklerine kulak asmk gerek diye ama hemen Atatürk düşmanı oldum. 🙂

 • Equitatus @equitatus

  Bizde tartışma kelimesi zaten yanlış anlaşılıyor. Anne babalar, öğretmenler çocuklara sürekli tartışmayın, kavga etmeyin diyerek bunu aşılıyorlar. Tartışma kelimesi negatif algılanıyor. Dolayısıyla bilinç altı da bundan etkilenerek birisi fikirlerine zıt bir şey söylediğinde durumu negatif algılama eğilimine giriyor. Burada nispeten nezih oluyor yorum kısmı (bazı gereksiz insanlar hariç).

  • Ali Pektaş @alipektas

   Benim ufak kuzenlerim bazen eleştiriyorlar beni. Ben aslında mutlu oluyorum çocuklar sorguluyorlar diye ama anneleri (teyzem) hemen atlıyor oradan "abinize saygılı olun" diye misal. Halbuki saygısızlık değil ki bu. Çocuğa "TV'yi yakında seyretmeyin" demişim, çocuk da bunu soruyor beni de TV'nin dibinde görünce. Gayet de haklı aslında sorgulamakta. :d