Arkadaşlar acil bir sorum olacaktı:
2 TB bir diskin boyutu bilgsayarda ne kadar gözükür? 1000 mb, 1024 byte olayından bahsediyorum. Matematiksel ölçüm yapılır biliyorum da bana acil somut örnek lazım; varsa içimizde 2 TB diski olan, bakabilirse çok sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Zamanını bilmem ama ben savaşı kaçınılmaz görüyorum şu anki tabloda. İki yıl önce olan o komik darbeyi şimdi bir daha düşününce garip şeyler geliyor aklıma. Sanki 2 yıl sonra olacak savaş için özellikle tahribat vermek amaçlı yapmışlar gibi. Sadece düşünce tabi, alakası bile olmayabilir 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 32 / 41
 • Waterfallll @waterfallll

  Elebaşı Amerika’da olan, emirlere koşulsuz itaat eden vatan haini bir yapı neden savaş çıkmadan kendini ele versin? Ellerinde olsa son ana kadar saklanırlardı ama liste liste görevden alınmaya başlayınca, biraz da ego ile tarihi öne çektiler bence.

  Ordu hemen ardından bocalasa da, fırat kalkanında biraz zorlansa da çok şükür güçlenerek, ivmelenerek hızla kendine geliyor.

  Savaşa gelirsek de çıkmaz savaş falan. Kimse esad ya da biraz petrol için buna cesaret etmez. Ederlerse de aptallık olur. Suriye daha çok vekalet savaşı, silah deneme ve demo alanı, müslüman kanı dökme merkezi ve soğuk savaş şeklinde minimum 5 yıl daha kullanılır. Silahlar satılır, cepler dolar. Olan sadece Ortadoğu halkına olur.

  • alipektas @alipektas

   Bana kalırsa tam da kendilerini ele verdikleri için yaptılar böyle bir şeyi.

  • protego @protego

   Hocam o iş pek öyle olmadı. Afrin Fırat Kalkanı falan bunlar bize özellikle bazı konularda savaş gibi bir duruma lojistik anlam hiç hazır olmadığımızı gösterdi. Bizim tankların büyük çoğunluğu Leopard 2 ve M60. Leopard 2’nin üreticileri Almanlar. 1970 teknolojisidir. Almanya’daki leopard 2’lerin yarısının hurda olduğu açıklandı hatta Almanya meclisinde bu çok tartışıldı. Yedek parçası bile yok çünkü tamir edilemiyor. Peki bizle alakası ne? Bizim taraftan bi açıklama gelmedi ama, Rusya Afrin harekatında 20 tane Leopard 2’nin bozulduğunu söyledi. 20 tankımız bozuluyor. Bunlar zaten hurdaya ayrılması gereken tanklardı, modernizasyon falan yaptık dediler onlar da bir işe yaramamış. Aynı şekilde 1960 teknolojisi M60’lar da Amerika’dan aldık güya İsrail’e verdik güçlendirsin diye, güçlendirildi modernize edildi, en dandik roketlere karşı bile hiçbir dayanıklılığının olmadığı ortaya çıktı. Ne ek güçlendirmeler ne de modernizasyonlar bir işe yaramamış. Şu an elimizde ülke dolusu hurda tankımız var. Şimdi durum ortaya çıkınca yama yapmaya çalışıyoruz hem de aktif operasyon yürütürken. Yıllardır PKK ile uğraşmamız dolayısıyla askerin tecrübe edindiği ve başarılı olduğu ortada ancak teknoloji anlamında inanılmaz bir zaafiyetimiz var. 20 tankın bozulması ve hiçbir rokete karşı dayanıklılıklarının olmaması kabul edilebilir değil. Tanka ihtiyacımız var ancak bu sefer öyle Amerika’nın hurdadan hibe ettikleri olmaz https://tr.sputniknews.com/savunma/201804091032963821-rus-uzman-afrin-harekati-firat-kalkani-turk-zirhlilarinin-kusurlarini-ortaya-cikardi/

  • Waterfallll @waterfallll

   @protego savaş anında savunma teknolojileri x10 hızla gelişir. Bir günde dümdüz edilme ihtimalimizi bir yana koyarsak 6 aya altaylar da motor da hazır olur. Savaşta kimse patent vs Dinlemez otomotiv sanayisinde çalışan bunları az çok bilen eleman vardır illa ki. Hem tarafımiza bağlı olarak bir devden (çin ya da Almanya) support gelecektir illa ki. Biz vs tüm dünya olursa hakkınızı helal edin 😀

  • protego @protego

   @waterfallll Valla gelişir gelişmesine de, şöyle birşey var yıl 2018. Eskisi gibi ağır ağır yapılan savaşlar olmaz. Bir ülkenin diğer ülkeyi dümdüz etmesi(sivil kayıpları önemsemiyorsa) yıllar falan değil bir iki ay sürer anca. Belki o kadar bile değil. Rusya, Amerika gibi askeri teknolojileri gelişmiş ülkeler için söylüyorum tabi. Amerika 3-4 uçak gemisini nükleer denizaltılarını getirse Akdeniz’e geçmiş ola. Adam denizaltından roket atacak bitane bitti olay. Diğer ülkeler ne konumda yer alacaklarına karar veremeden olan olur gibi bence

  • Waterfallll @waterfallll

   @protego aynen öyle olur, Dünya tam anlamıyla bir tarafın imparatorluğu haline dönüşür o senaryoda. Bana kalırsa insan, enerji ve üretim gücüyle Rusya-Çin koalisyonu Dünya’nın orta noktasına bayrağını diker. Çoğu toprak da zaten atom bombaları sağolsun çoraklaşır. Gerisine ne yapacakları onlara kalmış biz yok oluruz zaten. Kafa rahat olur, didişsin dursunlar, ahiretten selamlar.

  • protego @protego

   @waterfallll Bu arada Altay demişken motor işi en son ne oldu? Tankın üretimi için 2019’da seri üretime geçecek denmişti ancak daha kim üretecek belli değil ihale yok ortada. Motor 2020’de üretilecek dendi, MTU ile anlaşılmıştı sonra vazgeçildi motorun üretimini kim yapacak belli değil, ki Türkiye’de tank motoru üretilebilecek mi daha o da belli değil.

  • Waterfallll @waterfallll

   @protego Bende de fazlası yok. Tank motoru öyle kolay iş değil lisans verecek ya da ortak üretecek bir ülke lazım ki şu küresel şartlarda kimse yanaşmayacaktır. “Dostlar” sağolsun.

   İş başa düşüyor sanki. Yok edilmediğimiz, meteliğe muhtaç olmadığımız minimum 6-7 yıl lazım gibime geliyor.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @waterfallll Tank motorunu icat eden Rahmetli Erbankandı. Bence o teknoloji biz de var. Lisans sorun.

 • M. Can 2.0 @extreme

  Savasi zaten kaybettik ne savasi ya. Savasta son durumu veriyorum;

  $ 4.10
  € 5,08

  • alipektas @alipektas

   Rusya için o değerler daha da beter hocam. Atlatılmayacak şey değil. Askeri anlamda savaş öyle değil ama, etkisi daha kalıcı ve bölgedeki herkesi kapsıyor.

  • M. Can 2.0 @extreme

   @alipektas Bir savas halinde bu rakamlari 10 la carp hocam saygilar.

  • M. Can 2.0 @extreme

   @alipektas Ruslarin Enerjisi var, Agir sanayisi gelismis Rusya ile biz aslinda kiyas kabul etmez. Kendi kendini cevirebilen bir ulke. Biz maydonuzu bile ithal eder hale geldik.

  • alipektas @alipektas

   @extreme Bak öyle dersen iş değişir tabi 🙂

  • alipektas @alipektas

   @extreme Orası öyle de; bu olay öldürmez, süründürür gibi bir şey. Savaş direkt kanser eder. Yaşamak için bir bölgemizi tamamen aldırmak zorunda kalabiliriz 🙂 O bölgenin neresi olduğu belli 🙂

  • M. Can 2.0 @extreme

   @alipektas Bu ulke vatandasinin hayat standartlarini koruyamadiktan sonra toprak zaten kendi kosarak uzaklasir ne yazik ki. Bu ulkenin en buyuk sorunu bir ise yarayan vatandas yetisterimiyor. Yetisenler ya fetocu ya hetocu olup cikiyor. Her zaman soylerim Turk Milletinin en buyuk dusmani yine kendisidir.

  • protego @protego

   @extreme Rusya’yla kıyas kabul edemeyeceğimiz doğru kesinlikle. Ancak tamamen kendi kendini çevirebilen ülke değil. Uçak krizi sonrası 5-6 saatlik bir sessizlik oldu, sonra Putin çıktı daha önce hiç yapmadığı bir öfkeyle konuştu bize karşı. Ki aldığı yaptırım kararları da belimizi büktü. Ancak 6 ay geçtikten sonra aradan, birdenbire ilişkilerimiz düzeldi. Biz özür bile dilemedik. Sadece pilotun ailesinden özür dilendi. Uçağını düşürdüğümüz rusya bize Suriye’de hava sahasını açtı. Rusya havasahasını açmasa Afrin falan olması imkansızdı. Bırakın uçak helikopter iha kaldırmayı önümüzü bi keserlerdi orada hiçbir yere sokmazlardı bizi. Ama izin verdiler. Olan onca olaya rağmen. Bunun nedeni onların da bize ihtiyacı var. Nato ve AB’den bizi biraz uzaklaştırmak ve kendini etrafı çevrilmiş halde görmek istemiyor. Ha ama aynı Rusya şu an İdlib konusunda bize zorluk çıkarıyor mesela… Ki zaten inanılmaz bir ekonomik kriz içerisindeler Amerika sağolsun. Daha yeni yeni toparlamaya çalışıyorlar. Olası bir savaş durumu eğer ki olursa, Rusya için olabilecek en kötü zamanlamalardan biridir. Ha bizim için 10 kat beteri olur doğru

  • alipektas @alipektas

   @extreme Maalesef öyle. Bunun sonuçlarına da sosyal, siyasal, ekonomik anlamda katlanıyoruz zaten. Nereye kadar katlanacağız bilmiyorum artık.

  • alipektas @alipektas

   @protego Dedeikerline büyük oranda katılıyorum. Rusya’nın Çin ve İran ile hareket edeceğini düşünürsek alacakları zararı yarıya kadar bile tolere ederler bence. Bu arada Erdoğan özür diledi diye biliyordum ben.

  • M. Can 2.0 @extreme

   @protego Rusya’nin kaybedek neyi kaldi? Ekonomik, Diplomatik ambargo. Rusya bazi devlet gibi para icin savasmiyor. Rusya kendi kendine yetecek bir kumelenmeye sahip.

  • protego @protego

   @alipektas Pilotun ailesinden özür dilendi resmi olarak devlet bazında bir özür olmadı

  • M. Can 2.0 @extreme

   @alipektas Eger bir savas olursa Turkiye, Almanya gibi ikiye bolunecektir. Beyaz Turkler ve Digerleri diye. Dogu Turkiye, Bati Turkiye. Ulke su an zaten bolunmus durumda, saginiza solunuza bakin anlayacaksiniz.

  • alipektas @alipektas

   @extreme Kesin diyemem ama ihtimali bence var öyle bir şeyin. İç savaş bile çıkabilir ki o savaştan daha beter.

  • M. Can 2.0 @extreme

   @alipektas Benim kendi sulalem ve aileler 3ë bolunmus durumda. Cumhuriyetin birlestirici tum dinamiklerini yok ettiler saolsunlar.

  • alipektas @alipektas

   @extreme Öyle hocam, Kürt sevmiyorum diyen de, Türk milleti diyemeyip Türkiyeli diyen de çoğalmaya ve kutuplaşmaya başladı. Olayın bir de muhafazakar/laik ayrımı var ki bambaşka bir şey. Eskiden de vadı bunlar da bu kadar kutuplaşma var mıydı bilmiyorum…

  • M. Can 2.0 @extreme

   @alipektas Dedigim gibi eskiden cahil cahilliginden utanirdi, Simdi gecmis tarihi (Ataturk, Osmanli vs.) istismar ederek modernlesen eski tabulardan kurtulmayi basarmis yurttaslari asaliyor. Bugun cahil, cahilligiyle ovunuyor laf anlamiyor.

  • M. Can 2.0 @extreme

   Neyse arkadaslar burda bunlari sabaha kadar konusalim, korler sagirlar birbirini agirlar degisen bir sey olmaz. Kendinizi kurtarmaya bakin, kimse sizi dusunmez. Herkes kendini kurtarsin. Baskasini yada ulkenizi dusunurseniz zaten “vadan ayini” oluyorsunuz.

  • 3dfx @3dfx

   @alipektas daha beter diyorsun da, rusyada dolar iki katina cikinca dolar ne yapti merkez bankasi? Faizleri dusuk tutalim Reyis kiziyor demedi bir gecede yuzde 17ye cikardi. ( önce Yuzde 10, sonra 17) Putinde arkamdan is ceviriyosunuz diye ekonomi bakanina firca kaymadi. Su an o kriz geceli 4 yil oldu ve Rusyada faizler 7 civarinda, ruslar sürekli altina yatirim yapiyot ve rezervlerini birkac kat arttirdilar. 4 yildir Ruble deger kaybetmedi o kriz ortamindan sonra.

   TL ise Fetöye bulasildigindan beri deger kaybediyor. Hükümetinse hosuna gidiyormus gibi faiz düsürmekten falan konusuluyor.

   Eksicilerle Avrupalilara kalsa Rusya yillar degil aylarda degil haftalar icinde batacakti, sorsan hala batiyor 😀

  • alipektas @alipektas

   Domino etkisi olur, dünya karışır. Neden? İran’ı çok sevdikleri için mi? Hayır. Güç dengesi öyle bi’ bozulur ki herkes saldırı yememek için ilk saldıran olmak yarışına girer. Bu benim şu anlık düşüncem tabii. Olası bir durumda ne olur devletlerin bile tam kestirebileceğini düşünmüyorum.

 • Waterfallll @waterfallll

  Ek olarak Amerikan ekonomisi de biraz fazla “lüks” şeylerle dönüyor gibime geliyor. Olası bir 3. Dünya savaşı halinde çoğu dünyalı Apple, Google, Microsoft ya da bunlar gibi fazlaca dijital şirketlere de düşman olacaktır. Bu da Amerika’ya yaramaz.

  Amerika yok etmeyi değil görünmez bir tasma takıp kendine bağlamayı sever. Gerçek bir savaş modern dünya bağımlısı milletler için çok yıpratıcı olacaktır. Ruslar, bizler ya da Ortadoğular çoğu duruma bağışıklığı olan insanlarız sonuçta, rahata ve rafahe alışmış batılıların savaşa olur diyeceklerini sanmıyorum.

  • alipektas @alipektas

   Avrupa için katılabilirim ama Amerika için işler arık öyle yürümüyor gibi bir tablo görüyorum ben. Rusya’dan, İran’dan, Çin’den ve son olarak beklemedikleri şekilde Türkiye’den daha fazla tepki ve karşılık almaya başladılar. İşlerin artık öyle yürüyemeyeceğini anladıkları için biraz bu kadar hareketli olduklarını düşünoyrum ben. Sonuçta kaç yıllık etkin yürüttükleri politika fire vermeye başladı ve onların motoru sürmek için yeni politikaya ihtiyaçları var.

Yine, yeni, yeniden; Logitech G300s 😀
4. alışım. Birini ufak kuzenlerim, ikisini ben kırdım 🙂 G tuşları çok işimi görüyor, yapacak bir şey yok 🙂
#Logitech #g300s

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok açıklayıcı olmuş, kafasında soru işareti olanları tatmin edecektir.
https://www.youtube.com/watch?v=7udKMiUr8EY

Fatih Altaylı yorumluyor: Gelişmiş ülke nükleersiz olmaz

YouTube kanalına abone olmak için ▷ http://hbr.tk/QxjkwI Gazeteci - Yazar Fatih Altaylı, Youtube kanalına özel gündemi yorumluyor. / 10.04.2018
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 32
 • teknobetikci @trmaestro

  Doğru söylemiş niçin bu kadar karşı çıkıyorlar, yok avrupa kapatıyormuş diyenler 1960ların teknolojisiyle çalışacak sanki o tesisler eski olduğu için kapatılmıştır, bu ülkenin en çok ithal ettiği şey enerjidir bizim ülkede hiç mi olmasın.

  • badem @buzlu

   Yine gidip Rus’tan alacaksın enerjiyi, bir şeye destek veriyorsun bari neye destek verdiğini öğren. Aldığın enerji daha pahalı olacak ayrıca. Amaç kendin bir şey üretmek değil dış politikada Rus’ların koruyuculuğu karşısında onlara bağımlı olmak. Basit şeyler aslında bunlar, görmek için deha olmaya gerek yok.

  • Levent Ak @gt_lew

   @buzlu ruslara güvenmem ukraynanın hali ortada nato üyesi olmayan bi ülke tehlikeli hala kendini soğuk şavaşta zannediyor hiç politikaları değişmedi ayruca putin bilr diktaör oldu

  • teknobetikci @trmaestro

   @buzlu bir santral yapılması bizi bu kadar Rusya ya nasıl bağımlı yapıyor şuan da da durum çok farklı değil ayrıca

  • alipektas @alipektas

   @trmaestro Daha yapılması planlanan iki santral var. Şu an zaten amaç orada mühendis yetiştirmek ve tecrübe kazanıp diğer ikisi ile kazanımı dengelemek hatta ülke adına kara geçmek. Hiç nükleer tecrübemiz ve kabiliyetimiz yok, yapmamız da gerekiyor ve başımızdaki hükümet de malum… Ne bekliyorlar ki yani onu anlamıyorum… f-16’ları da Amerikan şirketlerinden alıyoruz, ne yapalım, almayalım mı? Nasıl mantık bu? Düya bizi sevmiyi, ne yapsak bizi dış güçler kullanacak deyip kabuğumuzda ölmeyi mi bekleyelim? Şu an zaten bağımlıyı Rusya’ya, bu şekilde en azından ileride bağımlılığımızı azaltma şansımız var.

 • alipektas @alipektas

  Yukarıdaki yorumlara bakıyorum da; çoğu kişi paylaştığım videoyu izlmemiş herhalde 🙂 Sorduğunuz, yorum yaptığınız şeylere videoda da değinilmiş büyük oranda, madem izlemeden yorum yapacaktınız niye paylaştım ben o zaman? Doğrudan “Nükleer enerji gelişmiş bir ülke için gereklidir” şeklinde durum paylaştık sanki, hayret bi’ olay….

 • Damsizm @damsizm

  nükleer için 20 milyar dolar saçma geliyor bana bide bunun yakıtı var rüzgar gülü güneş paneli 3-5 yıla kendi parasını çıkarıyormuş onlara geçelim daha iyi

  • alipektas @alipektas

   Rüzgar ya da güneş enerjisinin şu an için nükleere göre daha maliyetli ve lüks bir yatırım olduğunu(bilhassa bizim ülkemiz için) söylüyor videoda adam. Elindeki raporlara bakarak söylüyor bunu tabii. Aksini söyleyen kaynağın varsa paylaşmanı isterim.

 • Gump @runforrest

  Benim nükleerle derdim yok. Sürekli kandırılan, ekonomisi çoğunlukla dışarıya bağlı, bu işi dışarıya yaptıran, kendi bünyesinde bu işlere AR-GE ve eğitim gibi kapılar açmayan ülkelerle derdim var. Anlamadığın bir işe girmek yarın en ufak bir problemde çıkarlarının çatışacağı bir ülkeye koz olabilir. Ekonomiyi zaten kaptırdık, sürekli başkalarının cebine çalışıyoruz. Bari gelecek nesli, verimli ve yaşanabilecek topraklarımızı kaptırmayalım. Kim ne derse desin ben bizim milletimize bu gibi önemli işlerde güvenmiyorum. Bu ülkede para için milli tüfek planını satan bir memur vardı, yarın aynısını nükleer sektörde görmeyeceğimiz ne malum? Şu ana kadar açıklanan verilere göre her açıdan zararlı ve riskli bir yatırım gibi gözüküyor ayrıca, sırf mitinglerde yaptık ettik demek için yapılıyormuş gibime geliyor. Ruslara da çok güvenmeyin ayrıca, çıkarları doğrultusunda hareket eden güçlü bir ülke sadece, yarın bizi karşısına almaya çekineceğini sanmıyorum. Enerji konusunda adım atmak stiyorsan şu anki trende uymak zorundasın, ne kadar maliyetli ve zor olsada yenilenebilir enerjiye AR-GE ile girilmesi lazımdı. Bu ülkede bu işlere zamanında olduğu gibi baş koyacak çok insan var fakat kimse bunları aramıyor maalesef.

  • protego @protego

   Şimdi şöyle bir durum var, nükleer dediğin olay kendi başına sıfırdan kolay kolay öğrenip yapabileceğin birşey değil. Yaparsın da 5 yıl yerine 25 yıl sürer. Geç kaldık biz artık 25 yıl sıfırdan geliştirme lüksümüz yok. Ruslara yaptırıyoruz ancak bir çok kez söylendiği gibi asıl amaç o santralde Rusların bizim mühendislere eğitim verip olayı öğretmesi. Biz bunu elbet birine yaptıracaktık. Açıkçası Ruslara yaptırmak bence daha iyi. Nato üyesi bir ülkeye yaptırsak emin ol bize karşı koz olarak kullanılma ihtimali onlarca kat fazla. Ha belki Japonya falan olabilirdi. Bence daha da iyi olurdu. Ama işte mesafe sorun muhtemelen. Rusya’yla da ilişkileri geliştirmek için bir fırsat bu bizim için. Taviz sayılıyorsa sayılsın. Rusya uçak olayını 5 ayda gözardı etti ve şu an uçak olayı öncesinden bile daha iyi ilişkilerimiz. Suriye’de hava sahasını açtılar bize adamlar. Elbette bizi çok sevdiklerinden değil. Ülkeler arası dostluk olmaz. Ancak burada Putin ve RTE arasındaki güvene bağlı olarak ilerliyor tüm süreç. Şu anda iki taraf için de karşılıklı çıkar durumu var. Rusya bizim sayemizde çevrelenmekten kurtuluyor. Amerika’yı Karadeniz’den uzak tutmuş oluyor. Nato’nun yaptırımlarında da bizim sayemizde delik açmış oluyor. Bize ihtiyacı var. Bizim de onlara ihtiyacımız var. Yoksa emin ol o uçak konusunu yıllarca bizim burnumuzdan fitil fitil getirirdi. Daha adamlardan özür bile dilemedik resmi olarak, sadece pilotun ailesinden özür dilendi. Buna rağmen Türk-Rus tarihinin hiç görmediği bir yakınlıktayız. Gönül ister ki ilişkiler RTE ve Putin arasındaki güvene bağlı olmaktan çıkıp iki ülke arasında müttefiklik düzeyine ulaşmaya başlasın. Ancak erken bunun için. Yenilenebilir enerji konusunda haklısın. Bu konuda çalışmalar da var yok değil. Ben yerli girişimler hakkında haber okuduğumu hatırlıyorum birkaç tane. Ancak Türkiye’nin coğrafi yapısı ve büyüklüğü tüm gücü yenilenebilir enerjiden karşılamaya yeterli değil.

  • Gump @runforrest

   @protego Hayatta iyi şeyler olmaz diyor hatta arttırıyorum, Türkiye’de iyi şeyler hiç olmaz. Eskiden olsa belki senin gibi düşünebilirdim fakat son birkaç yıldır üst üste gelen hiçbir şey bizim lehimize gitmiyor, bunun gideceğini hiç sanmıyorum. Bu iş Japonlara marmaray’ı yaptırmaya benzemez, Allah korusun olası bir felaket durumunda yaşanabilecekleri düşünmek bile istemiyorum. Buradaki sorun dünyada çok sıkıntılı bir coğrafya ve konumda olmamız, kimseye bu denli güvenecek lüksümüzün olduğunu düşünmüyorum. Elbette müttefiklerimiz, çıkarlarımız doğrultusunda çalıştığımız ülkeler ve ortak düşmanlarımız olacaktır fakat nükleer santral gibi bir sorumluluğu başka bir devlete kendi elimizle topraklarımıza kurdurtmak bana delilik gibi geliyor. Bunun karamsarlıkla bir alakası yok, doğrudan yapılacak bir saldırı değil komplo ve saman altından yürütülecek çalışmalar kesin olacaktır. İş işten geçtikten sonra ortalıkta ispatlanamayan onlarca şu yaptı bu yaptı iddiası olsa ne olur olmasa ne olur. O tip savaş eskidendi, artık iş maalesef mertçe değil arkadan vurarak işliyor, özellikle de her şeyin teknolojiye bağlı olduğu şu dönemde. stuxnet muhabbetini hatırlarsınız, aynısı er yada geç bize denenir, emin olun. 92’deki amerika’nın ülkemiz sularında tatbikat sırasında vurduğu muavenet gemimizi hatırlatırım, o zaman ne yapıldı? Kimden hesabı soruldu? İddia ediyorum aynı pislik yada benzeri şimdi olsun yine hiçbir şey yapılamaz. Zaten 20 günlük hafızası olan bir ülkeyiz gündem saçma salak şeylerle dolu, üzerinden 2 ay geçsin neleri unutur bu millet. Nükleer santrali olan devletlerin çoğu güçlü ve bu konuda bilgililer, diğerleri ise muhtemelen güçlü devletlerin politik koruması altındadır ama iş bize gelince resmen açık hedefmişiz gibi bir tablo çıkıyor ortaya. Rusya’nın uçak olayını unutmasının ardında kim bilir ne hesaplar dönüyor fakat yarın bir gün o hesapların elimizi kolumuzu bağlamayacağının bir garantisi yokken biz aynı devlete bambaşka ipler ile gel beni bir daha bağla diyoruz, ne diyeyim hayırlısı. Kısa vadede zaten bir şey olmaz gibi gözüküyor fakat bu iş kısa vadeli bir yatırım değil. Bunun yanı sıra bilinçli ve gözü açık bir millet değiliz, en azından genelimiz. Türkiye’nin enerji açığı yeni bir problem değil ayrıca, yıllardır süre gelen bir şey. Eee bu zamana kadar nükleersiz geldik (o kadar cari açık vererek tabi) şimdi ne oldu amaç cari açığı kapatmak mı? Hayır kısa vadede bu zaten imkansız. Yenilenebilir enerji çalışmalarına 2000’li yılların başında başlamış olsaydık şu an neredeyse 20 yıllık bir tecrübemiz ve bir sürü kurulu tesisimiz olacaktı. Fakat bizim ülke olarak yaptığımız tek şey beton üzerine beton koyarak mitinglerde artan vergiler için sevinmek. Tekrar ediyorum benim derdim nükleer ile değil. Kandırıldık açıklaması nelerin üzerini örttü bu ülkede, yanında çoğu rezalet ve felaket hiç kalır. 🙂

Arkadaşlar, kullandığım router’ın(TP-link TL-WR940N) repeater modu de mevcut. Ben bu modu kullanırken kaynak olarak KYK wifi kullanıyorum fakat router’ı repeater moduna alıp reboot edince(kendisi ediyor otomatik zaten) repeat ettiği “KYK WIFI 2” ağına bağlandığımda kyk’nın oturum açma portalına-arayüzüne de, router’ın arayüzüne(198.168.0.1 bendeki modelin) de ulaşamıyorum. Resetlemeyene kadar alette hiçbir şey yapamıyorum. Sebebi ne olabilir sizce? Bu arada repeat ettiği ssid, şifre ile korumalı. Orijinal kaynak olan KYK Wifi’de şifre koruması yok. Fark eder mi bilmediğim için detayı vereyim dedim.
Not: Konu(ağ paylaşımı, ip protokolleri falan) hakkında fazla pratik bilgim yok, yardımcı olurken göz önünde bulundurun 🙂
#TPLINK #Router #WifiRepeater

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12
 • ARMv7 @armv7

  Repeater ın kyk ağında istemci olarak görünüyordur. KYK ağıda senin routerının mac ini tanımadığından erişim vermiyordur. Sen routerın mac adresini öğrenci işlerinden kaydettir. o zaman sorun çözülür gibi geliyor bana.

  • alipektas @alipektas

   Kafam karıştı yalnız, sonuçta bilgisayar ya da telefon ile bağlanırken de istemci olarak giriyor sisteme ve mac adresi falan tanıttırmamıza gerek duyulmuyor, bu cihaz için neden sıkıntı yapsın ki? Ayrıca gidip el ile mac kaydettirebileceğim bir muhattap yok maalesef. İnternet altyapısı ile ilgilenen kişinin hem o kadar bilgisi yok, hem de yetkileri ve arayüz erişimi kısıtlı (bildiğim kadarıyla). Özel yurtlar gibi değil çünkü kyk sistemi, merkezden yönetiliyor benim bildiğim ve tecrübe ettiğim üzere.

  • ARMv7 @armv7

   @alipektas KYK yurdunda cihaz kullanmak için mac adresimi okulun sitesinden yada yurdun bilgi işlem bölümünden kaydettirmek gerekiyordu demekki sizde durum farklı. Odanıza kablo geliyorsa kablodan kablosuza çevirmekte çözüm olabilir. yani repeater değilde access point olarak kullanabilirsiniz tabii odanıza kablo geliyorsa.

  • alipektas @alipektas

   @armv7 Yok hocam, sistem öyle çalışmıyor artık kyk’da. Kablo bağlama imkanım da yok, sadece koridorlarda var kablo ve onlar da tavanlara koyulan AP’lere bağlı.

Yaklaşık 3 saat önce falan 4K video Downloader’da da, FDM’de de “TeknoSeyir Çekim Hataları” videosunun 1080p mp4 versiyonu 158 mb olarak gözüküyordu. Şu an tekrar denedim iki programda da: İkisinde de 69.7 mb gözüküyor. Bunun mantığını çözmek için kafa yordum ama net bi’ sebep bulamadım. Acaba videonun izlenmesi artınca Youtube sunucu yükünü azaltmak için izlenme oranına göre sıkıştırma işlemini tekrarlıyor falan mı? İkinci bi’ ihtimal olarak şunu düşündüm: Videoyu diğer videolar gibi stoklayıp zamanlamayla paylaşmadılar, direkt aynı saatlerde upload ettiler. Youtube da hızlı geri dönüş için başta pratik ama sıkıştırma oranı düşük bir versiyonu kulllanıcıya sunmak gibi bir yol izliyor. Sonra tekrar işleyip daha verimli hale getiriyor videoyu kendi sunucusu için. Bu arada; eğer 158 mblık halini indirmiş olsaydım, şimdiki 69.7 mblık haliyle karşılatırırdım detaylı da öngörülemeyecek bir şey olmasından ötürü aklıma dahi gelmedi 1080p halini indirmek. Neyse, bu da böyle bi’ anımdır 🙂
#youtube

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • MH. @mhcycle

  sonradan daha fazla sıkıştırma yapması mantıklı geldi.yeni video yüklenince tekrar deneme imkanınız olur bende merak ettim

 • bosu @bosu

  @alipektas 69.7 MB ile gene iyiymiş, şu an denedim ve mp4 formatındaki 1080p video için 63.77 MB boyut görünüyor.

  Şimdi bende merak etmeye başladım, 158 MB’ dan 69.7 MB’a ve şimdi 63.77 MB’a bir düşüş söz konusu, ara ara video indiren biri olarak duruma miğdem bulandı desem yeridir.

  • alipektas @alipektas

   Yalnız bende hala 69.7 mb gözüküyor. Dün denediğim iki programda da denedim: Sonuç aynı. IDM belki 1000-1024 olayından öyle göteriyordur boyutu. Farklı cihazlar için farklı codeclerde sıkıtırıyor Youtube, akıcı falan izlensin diye; ondan diyeceğim ama onların boyutlar da 63.77 mb etmiyor. Olay aslında şimdi daha da garip bi’ hal aldı 😀 Neyse, haftasonu ben bu işi bi kurcalar, gerekirse kendim upload falan da yapar öyle karşılaştırırım. Aklımı kurcalayacak yoksa böyle 🙂

  • bosu @bosu

   @alipektas Gerçekten öğrenmemiz gereken bir sır, öyle bir şey fark ettiniz ki, ben daha önce kimsenin böyle bir konudan bahsettiğini görmemiştim.

 • steelfiist @steelfiist

  bu konu heycan verici dostum 🙂 ben böyle şeyleri çok severim 😀

  • alipektas @alipektas

   Benim için de öyle kesinlikle 🙂 Arşiv falan yapıyorum, bu olay bayağı kafamda soru işareti bıraktı; uyguladıkları işlemlerin mantığını, adımlarını tam belirleyemeden rahat kafayla arşiv yapamam bu saatten sonra 🙂

  • bosu @bosu

   @alipektas Web tasarım yaptığım için bildiğim bir iki konu var. Server’da FFMPEG denen bir codec’in kurulu olması gerekiyor.

   Bunun php.ini dosyası üstünde tanımlı olması gerekiyor. Ardından siteye (servera) orjinal video dosyası upload işlemi gerçekleştirildikten hemen sonra yüklenen dosya, bazı özel php komutları ile ffmpeg codec tarafından convert işlemi başlatılıyor.

   FFMPEG’in videodan istenilen dakikalarda, fotoğraf çekme özelliğide var, neyse serverın işlemci gücüne bağlı olarak (ffmpeg codec yeni versiyonları GPU ile çalışıyor mu? bilmiyorum) ve video nun bitrate oranına ve video süresine göre ve aynı zamanda çevrilecek kalite formatına göre, belirli bir süre convert işlemi arka planda sürüyor.

   Sonra yeni ve daha düşük boyutlu video dosyası oluşuyor, muhtemelen orjinal video dosyası siliniyor.

   Normalde herşey böyle olur ffmpeg codeğinin yada yazılımının bilgisayarda herhangi bir x yazılım ile video convert etmekten hiç bir farkı yoktur, ffmpeg’i ms-dos üstünde kod-komut sistemi ile çalışan bir yazılım gibi düşünün tek farkı budur yani grafik arayüzlü değildir.

 • Orhan @soulmy

  Bu yazıyı görünce, geçen gün indirdiğim dosyayı tekrar indireyim dedim. Önceki indirdiğim 49,3 MB, şimdiki indirdiğim ise 42,8 MB.

Bir hafta boyunca geçerli 5 tl paycell kazandım Turkcell Salla Kazan’dan. O fiyata önerebileceğiniz uygulama var mı arkadaşlar? Böyle olmazsa olmaz ya da pro versiyonu şart falan dediğiniz herhangi bir uygulama olabilir. Benim gelmedi aklıma şu anlık, biraz yardım fena olmaz hani 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Manisa’da bir internet cafe’ye gttim. 4. nesil i5 işlemci, GTX 1060 grafik kartı, Corsair meknik klavye, HyperX kulaklık, Razer mouse falan vardı 🙂 Saati de 2 lira 🙂 Tahminen 24 ile 27 inç arası, Benq monitör vardı bir de. CS: GO’yu böyle donanımlarla oynayınca dizüstünden sildim direkt 🙂 Ne oynuyormuşum ben şu zamana kadar yahu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 31

Arkadaşlar, Windows 10 Version 10.0.16299 Build 16299 yüklü bilgisayarımda yönetici izni istemiyor. O izinle açılabilen herhangi bi’ uygulamayı falan açarken direkt açıyor. Yeni bir şey mi yoksa benim sistemde mi sıkıntı var?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar, spectre meltdown açıklarından ötürü Windows 10’a gelen güncellemeden sonra yaşanan performans azalması Windows 7 için de geçerli olur mu? CS:GO’da fps eşik değerin altına düştü, başka bi’ hdd’ye sırf bunun için Windows 7 kurabilirim. Denemeden önce sorayım dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap