Şirketler grubu olduğumuz için bunun gibi 3 tane sistem odası var. Kvkk gereği bazı yasal değişimler yapmak zorundayız güvenlik açısından. Bu işe girmişken hesaplamalarımıza göre 100 120 bin dolara tüm sistem odalarını tek bir odaya toplayıp işi halledebiliyoruz. Bu oda soğutma vs masrafı ile birlikte ayda 6 bin TL elektrik harcıyor. Şirket genel merkez binasına zaten 11 bin TL elektrik faturası geliyormuş. 3 tane böyle oda ayda senede 120 bin TL elektrik faturası demek. Düşündüğümüz yenileme sonrası harcamayı 5 senede elektrikten amorti edeceğiz zaten. Destek verin de yarın sunumda patrona şaaak diye sunayım.😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27
 • afmha @afmha

  Konuya pek hakim değilim o yüzden sormak istedim; odayı klima ile soğutmak verimsiz değil mi? Bütün odayı soğutmaktansa doğrudan sunucu kabinlerini soğutabilecek bir çözüm yok mudur?

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   Korkunç masraflı evet ama daha iyi bir alternatif yok şu an. 2 klima var. Biri yedek diğeri 24 saat 12 ay açık 18 derece de. Bir arıza olursa bize ve şirket güvenliğine otomatik arama geliyor sıcaklık yükseliyor diye. 2. klimayı devreye alıyoruz.

 • ARMv7 @armv7

  Yalnız şaka gibi ayda 6 bin lira ve 3 oda ayda toplam 18 bin lira elektrik eder. Yılda 3 ünün toplam elektrik maaliyeti 216 bin lira eder. 5 yılda 1 milyon 800 bin lira eder. 120 bin dolar'a yeni sistem kuruyorsanız o 700 bin lira ediyor. Bu durumda kendini 5 yılda amorti etmesi için yeni kurduğunuz ve hepsini topladığınız odanın aylık elektrik maaliyetinin 5 bin lira olması lazım ki kendini 5 yılda amorti etsin.

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   Evet hocam. Biraz da düz rakamlar verdim 5 olmaz 6 olur vs. Anlatmak istediğim tek yere alarak hemde daha güncel teknoloji kullanarak hem verimlilik artacak hemde aslında en başta büyük para gibi gözüken masraf aslında orta vade de kafa kafaya gelmiş olacak. Elektrik fiyatları da artıyor ve her yıl artacak malum. Bir de tüm aletleri buraya toplayınca bu 6 bin atıyorum 7-8 bin olacak.

 • SimplePastTense @enderg

  Nutanix veya simplivity üstüne esxi veya azure vm kullanın. Tüm makineleri cloud a al daha kolay yönetirsin. Mailleri 365 e al. Is yukun azalir one drive ile file server mis gibi olur. Sunucular eski jenerasyon g7 ve g8 hem yapıyida güncellemiş olursun elektrik ve barındırma maliyetini cloud a eklersin güncel olursun

 • Emre CESTEL @ecestel

  Bu tür odalara normalde hassas klima kurulması ve altan soğutulması gerekir. Bu tür çözümler odayı değil racki soğutur. ya da döşmee altından racke ulaşır.
  İlk yatırım maliyeti yüksek, işletme maliyeti düşüktür, ayrıca sürekli çalışması gereken sistemler için şart. Şuan çok büyük bir e ticaret sitesinin ofisini yapıyoruz ve bu sistemleri de yedekli kullanıyoruz. Ayrıca bu odalarda gazlı söndürme, ileri derece yangın ihbar sistemleri, su baskını ihbar sistemler ivs olmalı
  http://www.airedale.com/web/Server-Room-Air-Conditioning.htm

  • Emre CESTEL @ecestel

   Bizim kullandığımız marka Vertiv imiş, mekanik mühendisinden öğrendim. sistemin özeti aşağıdaki gibi. Dilerseniz bu işi çok iyi bilen bir proje firmasına yönlendirebilirim, ben mimar olduğum için bilgim bu kadar. İşin projelendirilmesi veriminizi çok arttıracaktır.

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   @ecestel Görüntüde ki düzen tarzında bir sistem kurmayı düşünüyoruz bizde hocam. 1-2 yer ile görüştük. Yarın ki toplantı sonrası biraz daha netleşecek tarihi filan. Yorumunuzu not aldım unutmamamk adına. İhtiyaç olursa bu yazı altından mail adresimi atarım,firma bilgilerini alırım. Çok teşekkür ederim.

Selam.
#EvrimAğacı bilim grubu, 2020 takvimlerini 3 ayrı tematik tasarımla PDF olarak paylaşıma sundu.
• Bilimin Altın Kadınları • Yaban Hayatı • Astronomi
Çevremizde bu faydalı PDF dosyalarını paylaşmaya değer çocuklar ve insanlar olabilir.

https://evrimagaci.org/ucretsiz-evrim-agaci-2020-takvimleri-yayinda-bilimin-altin-kadinlari-doga-fotograflari-ve-astronomi-8178?fbclid=IwAR3kHG9CYe7WBP5c67kByPZuCio90SxngoHrnx_V84dMUBpxF-d3tj6TMos

#pdf #Takvim #Bilim

Ücretsiz Evrim Ağacı 2020 Takvimleri Yayında: Bilimin Altın Kadınları,...

Uzun yıllardır planladığımız bir projeyi nihayet, 2020 yılında hayata geçiriyoruz: Evrim Ağacı Bilim Takvimleri!Bu takvimler, bilimin çeşitli sahalarıyla ilgili - Evrim Ağacı
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Raspberry pi el konsolu geliyor... 😀
Bir zamanlar bu ekran bir görüntülü diafon sistemiydi 😀
#HardwareHacking #ReverseEngineering

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kütük + Su kabağı + Keten #hobi #ahşapişleme #lambader #akış #KonuDışı #geridönüşüm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13

Murat Gamsız'ın muhteşem Doğa İçin Çal performansının sahne arkası görüntülerini ilgili videonun 5:35 kısmından itibaren izleyebilirsiniz. 😀

Teknoseyir'de bu videoyu günlerdir neden kimse paylaşmamış bilemedim. 😀

DOĞA İÇİN ÇAL 11 - | KAMERA ARKASI | Çarşamba'yı Sel Aldı

Bir yıldır üzerinde çalıştığımız Doğa İçin Çal 11 - Çarşambayı Sel Aldı projesinin kamera arkası yayında! Acaba neler yaşandı? Nereleri gezdik? Hepsi ve daha...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Bu yazım Sony fotoğraf makinesi kullanıcıları için küçük ama güzel bir bilgi paylaşımı.
Alpha makinemde timelapse yapmak için bir yol ararken github ta bir projeye denk geldim.
Bu proje ile sony mağazasında nedense bulamadığım timelapse uygulaması burada buldum ve çok basit şekilde yükleyebildim. Sadece kablo ile bilgisayara bağladım daha sonra programdan timelapse i seçtim yükle dedim ve makineye 20-30 saniyede yükledi. Biraz kurcalayınca başka uygulamalar da yükeleyebileceğimi farkettim. Hatta biraz ileri giderek bilgisayardaki programın mağazasını makinenin kendi içine yükledim. Bir de apkpure dan Apk uygulamaları indirip yükleyebileceğiniz bir bölüm de var fakat henüz o kısmın nasıl kullanılacağını çözemedim. Bir heyecanla şuan buraya yazıp sizinle paylaşayım istedim.

Edit: tweaks ile kameranın bölgesini vs değiştirebiliyorsunuz, sanırım mağazadaki bazı sıkıntıları çözebilir.

Edit2: Apk uygulama yükleyebildim, fakat android sürünü 2.3.7 ve buna destek veren uygulamalar kullanılabilir.

Edit3: Facebook lite yükledim.

@buraktheweekender seni de etiketleyeyim belki işine yarar.

https://github.com/ma1co/Sony-PMCA-RE/releases/tag/v0.17

ma1co/Sony-PMCA-RE

Reverse engineering Sony PlayMemories Camera Apps. Contribute to ma1co/Sony-PMCA-RE development by creating an account on GitHub.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 16

Arduino ve Raspberry Pi 3B ile Çalışma Denemeleri

Merhaba TS Topluluğu,

Bu yazımda, elimde bulunan RPi 3 ve Arduino R3 Klon geliştirme kartları ile yaptığım, yapmaya çalışacağım çalışmaları anlatmaya ve kullandığım bileşenleri tanıtmaya çalışacağım. Seri şeklinde değil de bu blog'a ekleme yaparak anlatım yapacağım.

Öncelikle, satın alma hikayesinden bahsedeceğim. Satın alma zaman çizgisi şu şekilde ortaya çıktı.

Şekil 1. Satın Alma Geçmişi

 

Linkleri de aşağıda veriyorum, hem fiyatlardaki değişikliği (bazılarında gerçekten üzecek kadar fazla, o kadar çok eski alış verişim yok ama bir tanesi bile yetiyor maalesef) takip edebilirsiniz hem de daha önce görmüş, hatta kullanmış olmanıza rağmen, hatırlamış olursunuz. Son 5 parçayı bugün sipariş ettim (umarım reklam olarak algılamaz sınız linkleri).

Özellikle Pi'nin fiyatının bu kadar çok artmasına üzüldüm açıkçası, 4GB yeni modelini almayı istiyordum gerçekten ama listedeki toplam tutarı (ki ufak tefek harcamaları yazmadım, jumper kabloları, dirençler gibi) bir Pi'ye bedel. Ama alacağım, muhtemelen.

Yazıya burada bir ara vermeden önce, çok dandik bir pozlama ile denememi verdiğim durumun linkini atıyorum, https://teknoseyir.com/durum/1124386. Tekrar görüşmek üzere.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alipektas @alipektas

  Banana Pi'da bu sensör ve ekranları kullanmak için yeterli kaynak bulabilir miyim bilmiyorum. Şu an kartlardan birinde Openmediavault yüklü; oled ekrana işlemci kullanımı, disk ve çiplerin ısıları gibi bilgileri anlık vermek istiyorum. Hatta dosya paylaşım esnasında yazma/okuma hızları(diskin de adı yazılacak) da yazabilirim aslında ilk hedefimi gerçekleştirirsem. Bu arada, şimdiden hayırlı olsun, umarım hevesin kırılmadan eline çalışan bir prototip geçirebilirsin. İlk projeyi tamamladıktan sonra gerisi geliyor böyle olaylarda. İnsan bir şeyleri kendi başına üretince fitil gibi ateşleniyor valla, diğer türlü çekmeceye giriyor bir daha çıkmamak üzere.

  • lterlemez @lterlemez

   Böyle şeyleri oldum olası severim ama, işte çocukluğumuz ve gençliğimizde C64 ve devamı olduğu için başka bir branş okuyup, bilgisayarı yanına kendi imkanlarımız ile ekledik (tabi ki annem ve babamın bu imkanı sunabilmesini hiç aklımdan çıkartmıyorum, inşallah herkese nasip olur). İnşallah, bakalım, bazı planlarım var.
   OMV bende de var, ikinci SD kartımda yüklü duruyor. İhtiyacım olduğunda Pi 3, NAS'a dönüşüyor. İkinci, hatta üçüncü Pi'yi de o yüzden istiyorum.
   Planlarda, önce, cpu ısısı kontrollü PWM Fan kontrolü var. Sonra harici nem ve ısı kontrolü var (bunu Pi'de denedikten sonra Arduino'ya SD Card okuyucu modülü ile kalıcı olarak geçireceğim-log tutacak, dot matrix board ile gösterecek ve bir de kablosuz olarak masaüstü pc'ye gönderecek-bu sonuncuyu becerebilir miyim bilmiyorum). Sonra nabız ölçer var, Pi 3 ile Python ve İstatistiksel Hesaplamalar üzerine olacak, yine becerebilirsem. Sonrası Allah kerim...

  • lterlemez @lterlemez

   OVM'de ekran benim de aklıma gelmedi değil (asıl yazacağımı yazmayı unuttum iyi mi 🙂 ) ama nasıl yapılır hiç araştırmadım. Sanırım SSH üzerinden derlenmiş Python kodu çalıştırılarak yapılabilir. Bilemiyorum, araştırmak lazım. Hem OVM hem de derleme pyc aynı anda çalışır mı?

  • lterlemez @lterlemez

   Ama projelerin hepsi 3B yazıcı olmayınca kablo salatasından öteye geçemiyor. Bir tane de ondan almak lazım ama, işte en tuzlu hobi o oluyor. Aklıma şimdilik Foreks (Dekota) geliyor, en ucuz çözüm olarak. Sanırım, onla idare edeceğim başlangıçta.

  • alipektas @alipektas

   @lterlemez İyiymiş planlar. fan kontrol olayı ve Python benim de ilgimi çekti. Raspberry kutusuyla gelen bi' fan var bende. Banana sürekli çalışan fanla sürekli 44-45 derecelerde seyrediyor. Fanın hızını kademe kademe cpu ısı değerlerine göre artırmak ya da azaltmak istoyrum çünkü bir süre sonra ses fazla dikkat dağıtıyor. Bu bloğu ara ara güncellersen çok makbule geçer 😀 Hem teşvik, hem de tecrübe açısından bana da yararı büyük olur. Kolay gelsin şimdiden 🙂

  • lterlemez @lterlemez

   @alipektas; Güncellemeyi düşünüyorum, inşallah geri kalmam. BMW müzesi yazım için de aynı şeyi söyledim ama II. bölümden sonrası gelemedi. Fırsat bulamadım bir türlü. Hayırlısı. Sağ olun, size de kolay gelsin.

  • alipektas @alipektas

   @lterlemez Derlemeler çalışır diye düşünüyorum zira OMV'de arkada tam takır Armbian çalışıyor. Bir Debian-Linux'ta ne yapılırsa ondan da yapılır diye düşünüyorum. 3B yazıcı olayı masrafını şu an için kaldırabileceğim bir şey değil açıkçası 😀 PVC olayı geliyor aklıma ilk etapta benim de. Ya da ahşap diyeceğim ama o da göründüğü gibi kolay değil diye biliyorum. Çok önemli bir şey ama bence de. Atıyorum ufak bi' bitki sulama seti yapıyorsun, masanın üzerini kaplayan kablolar, devreler yığını bir oluşum çıkıyor en sonunda önünde. Saksının yanına koyamazsın onu bile. Mecbur bir kutuya falan sığdırmak, kargaşayı en aza indirip aleti de aynı zamanda taşınması, muhafazası kolay hâle getirmek gerekiyor.

  • lterlemez @lterlemez

   @alipektas; Ben de 40mm 5V fan taktım ama yanında durulmuyor. Fanın önünü de tam açamadığım için (elimde yeterli malzeme yok) acayip ses yapıyor.

  • lterlemez @lterlemez

   @alipektas; Kesinlikle, koruyucu bir kap gerektiriyor ya. Sırf kısa devreden korusa bile büyük olay.

  • lterlemez @lterlemez

   @alipektas; Neyse, hayırlı geceler. Tekrar görüşmek üzere...

  • alipektas @alipektas

   @lterlemez Bende de aynı boyutta fan var. (https://www.robolinkmarket.com/raspberry-pi-b-2-3-fan-case-siyah.html) Ben bağlantıdaki kutunun üst kısmına takıp, takılan kısmı da cihazın üzerine bırakıyorum. Tam fanın hava çektiği kısmın üzerine de gözlük bezi seryorum. Ses bayağı düşüyor. Ama kalıcı çözüm değil tabi. Bir süre sonra kulak sessizlikten hassaslaştığı için o da duyuluyor üstelik. En iyi çözüm, makul sıcaklıklarda fanı tamamen durdurmak.

  • alipektas @alipektas

   @lterlemez Sağ ol hocam, sana da hayırlı geceler. Görüşmek üzere. 🙂

  • lterlemez @lterlemez

   @alipektas; Aslında o kısmı delikli değil de tam açsalar, o kadar ses çıkmayacak. Paller küçük olduğu ve çok hızlı döndüğü için hem fan sesi hem de deliklerin yaptığı ıslık sesi duyuluyor. Neden öyle yapıyorlar anlamıyorum. Tamam güvenlik birazcık ama o kadar büyük yara açabilecek bir fan değil. Ya da daha makul bir koruma konabilir.

  • alipektas @alipektas

   @lterlemez İlk aldığımda düşündüm aslında, teli ısıtıp keseyim dedim ama sonucun lehime olup olmayacağını kestiremediğim için kalkışmadım. Bu gözlük bezi senaryosu da kalıcı bir çözüm bulana kadar beni idare edince daha da bulaşmadım 🙂

  • lterlemez @lterlemez

   @alipektas; Ben de, neyse iyi geceler tekrardan. 🙂

one hundredth of one percent cümlesinin çevirisi ne oluyor tam olarak?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Küçükken "atari" de oynadığımız bir oyun vardı. Mario benzeri bir adam ormanda koşuyor yumurtaları kırıyor kaykaya biniyor sanırım bumerang atıyordu. Adını bir türlü hatırlayamıyorum. Bilen var mı acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 17