Martha Is Dead

Daha yarısına gelmiş olsak da bu yılın en iyisi olmaya aday, muhtemelen de en iyisi olacak oyun benim gözümde "Martha is Dead". Uzun zamandır böyle bir hikaye anlatıcılığı görmemiştim. Senaryoyu yavaş yavaş açsa da öyle bir noktaya getiriyor ve hikaye anlatıcılığını çeşitli oynanış yöntemleriyle öyle güzel çeşitlendiriyor ki film senaryosu gibi geliyor insana. Martha is Dead; 1944 İtalyasında geçen bir gerilim oyunu, korku değil. Sizi korkutmaya değil germeye çalışıyor ve bunu başarıyor. Gerilim dediğime bakmayın, sürekli gördüğümüz "gazetecisin, al işte kameran ve fenerin, hadi oyna" türündeki korku oyunlarıyla hiçbir ilgisi yok. Çok orijinal bir yapım olmuş. Genç bir kızı oynuyoruz ve konu kendimizle, canlandırdığımız karakterle ve ailesiyle ilgili. İnceleme olsa da daha fazla spoiler vermek istemiyorum, mini inceleme olsun, kendiniz deneyimleyin 🙂 Yalnızca dehşet bir senaryosu olduğunu söylemeliyim. Anlaması ve gerçekte neler olduğunu çözmesi cidden zor, zaten internette farklı farklı yorumlamalar var, tam kafa patlatmalık cinsten. Oyunun sonuna doğru her şeyi anlatıyor ancak ona rağmen detayları yakalamak çok zor ve yorumlamaya açık

Oyunun başında yapılan uyarıyı tekrar edeyim, oyunda "aşırı" bulunabilecek, birçok kişi için "fazla" gelecek sahneler var. Vücut bütünlüğünün bozulması, kendine zarar verme ve psikoz gibi durumlara hassasiyeti olan kişiler dikkatli oynasınlar veya hiç oynamasınlar 🙂 Oyunun PS4 ve PS5 versiyonları Sony'nin isteğiyle sansürlü. PC ve Xbox'ta sansür yok.

Her ne kadar vasat bir çeviri olsa da Türkçe seçeneğiyle 50TL'ye satılan bu oyun yaşattığı deneyime kıyasla çok ucuz. 6 saatlik, aklınızda yer edinecek bir deneyim.

Grafikler şahane bu arada, hatta gördüğüm en iyi grafikler olabilir. Oyunun tek sıkıntısı 4K ve DX12 modlarında garip buglara neden olması. Kısayolu yerine Steam'den başlatarak DX11 ile girin oyuna.

@ugury Tam senlik oyun, beğeneceğine eminim 🙂

https://store.steampowered.com/app/515960/Martha_Is_Dead/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör