https://blogs.scientificamerican.com/observations/the-real-reason-fans-hate-the-last-season-of-game-of-thrones/

Son sezon GoT hakkında sosyolog Zeynep Tüfekçi yazmış.

#GoT
#GameofThrones
#Spoiler

The Real Reason Fans Hate the Last Season of Game of Thrones

It's not just bad storytelling—it’s because the storytelling style changed from sociological to psychological
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kulaklığı 1000 dolara satıyorlar. Türkiye’de yaşadığımız için çok şanslıyız. Ben 69 liraya alıyorum bunu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Fiber bağlantısı olupta kendi modem alıp kullanan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alipektas @alipektas

  Ben Vodafonet fiber için verilen Huawei HG255s cihazı gigabit portlardan ötürü kablolu bağlantı için, ona bağlı TP-Link TL-wr940n router'ı da kablosuz ağ için kullanıyorum. Sebebi de, kablosuz ağ konusunda Vodafone'un verdiği router'ın kronik sorunu olması. Bu arada ek bilgi vermek isterim; fiber internet için modem kullanılmaz. Modemler(Modulation/Demodulation) analog sinyali modüle ya da demodüle eden cihazlara denir, yani dsl, kablonet gibi analog sinyali olan ağ altyapılarında kullanılır. Çok sık yapılan hatalardandır, denk gelmişken bilgiyi esirgemeyeyim dedim.

  • Fatihmi @distance

   Kablosuzda kronik sorunu nedir?

  • alipektas @alipektas

   @distance Sık sık ağ trafiğinin tıkanması/bağlı cihazlara yanıt vermemesi, daha nadir olarak da bağlı cihazların ağdan düşmesi. Paket kaybı(cihazın arayüzünden kontrol edilebiliyor ve hatasız/yüzde yüz paket iletimi yaptığı ağ oturumuna denk gelmedim, öyle söyleyeyim).

  • Fatihmi @distance

   @alipektas Aynı şekilde oluyor bende de. Tv bağlantısı sürekli kopuyor. Ethernet portlarını kullanmıyorum ben. HG255s yerine bir ürün almak istiyorum. Şifre olayında sorun yaşar mıyım?

  • alipektas @alipektas

   @distance Vodafonenet mi, Superonline mı? Vodafonenet giriş bilgilerini paylaşıyor, ek olarak MAC klonlama istiyor mu bilmiyorum. Superonline bildiğim kadarıyla bilgileri paylaşmıyor ama.

  • Fatihmi @distance

   @alipektas Vodafone kullanıyorum. Mac olayı nedir bilmiyorum.

  • afmha @afmha

   @alipektas bende Huawei Hg255s kullanıyorum ve özellikle çok oyunculu oyunlarda ve ara ara internette gezinirken bir anda hiç bir internet sitesine erişemiyorum ve ping yaklaşık 8 10 saniyelerde kadar yükseliyor acaba benim başıma gelen bu durumda bahsettiğiniz kronik sorundan dolayı olabilir mi 🤔

  • alipektas @alipektas

   @distance MAC olayı şöyle oluyor: Servis sağlayıcı sana verdiği cihazın MAC adresini altyapısına tanımlıyor ve sen o cihazn MAC adresiyle girebiliyorsun internete sadece. MAC klonlama özelliği olan bir cihaz kullanırsan, kurulum yapmadan önce o özellik vasitasıyla sağlayıcının verdiği cihazın MAC adresini yeni aldığın cihaza tanımlıyorsun. Bu sayede sağlayıcının MAC engelini aşmış oluyorsun. Superonline MAC kısıtı koyuyor bildiğim kadarıyla ama Vodafonenet'i bilmiyorum.

  • alipektas @alipektas

   @afmha Kuvvetle muhtemel hocam. Cihazın arayüzüne girip; Bakım>İstatistikler>Kablosuz Ağ İstatistikleri menüsünden kontrol edebilirsin. Paketler ve Hatalar gözüküyor çıkan tabloda.

  • afmha @afmha

   @alipektas daha önceden servis sağlayıcıma hata kayıtları ile başvurmuştum, bizle alakalı sorun yok siz alan genişletici alın diye ısrar etmişlerdi. 😬

  • alipektas @alipektas

   @afmha En kibar tabiriyle başlarından savmışlar. Ben aynı bildirimi yaptığımda kabul etmişti cihazın sorunlu olduğunu teknik ekip. Ha, bana da değişim ile tekrar aynı modelden cihaz verdiler 😀

  • Fatihmi @distance

   Sizin kullandığınız belirttiğiniz wr940n nasıl performansı?

  • alipektas @alipektas

   @distance Yani fiyatına göre(100 TL'ye almıştım daha önce) çok iyi diyebilirim. 5 GHz wifi yayını yok yalnız. 2.4GHz yayında da alabileceğin maksimum stabil değer 70 Mbps civarı falan. Kullandığın paketin indirme değeri 100Mbps değilse o sınırı hissetmezsin bile. Stablite olarak da çok iyi diyebilirim. Daha evdekilerden odama şikayetler uçuştuğunu görmedim kullanmaya başladığımdan beri. Çekim mesafesi bizim evde her odada(3 oda var) ve salonda en az 3 diş çekiyor.

  • afmha @afmha

   @alipektas Tekrar bişey sormak istedim, sizin yazdıklarınızdan sonra bende router olarak bir cihaz almaya karar verdim. Fiyatlarıda birbirine yakın görünce kararsız kaldım, TP-Link TD-W8960N ve TP-Link TL-WR940N cihazlarından hangisini almalıyım emin olamadım sizce hangisi daha iyidir? Router yanında TL-WR940N daha sonra ADSL modem olarakta kullanılabilir o yüzden daha mantıklı gibi geliyor.

  • alipektas @alipektas

   @afmha ADSL cihaza para vermek çok mantıksız şu saatten sonra, o sebeple o detayı es geç direkt derim(Bu arada ADSL olan wr940n değil, w86960n, yazarken karıştırdın büyük ihtmalle ama düzeltmekte fayda var). wr940n güzel cihazdır, dedidiğim gibi ben de evde kullanıyorum(kendi yazılımıyla değil ama, dd-wrt açık kaynak yazılımla). İlla modem özelliği de oslun dersen VDSL mutlaka olmalı bence, sonuçta ADSL'i de destekliyor. Bütçen çok kısıtlıysa wr940n al ama biraz daha çıkabilirsen 300 TL'ye falan güzel VDSL AC DUAL BAND 5GHz cihazlar var.
   Hatta bak şu cihaz sepette 297 TL oluyor, değerlendirlebilir:
   https://www.hepsiburada.com/tp-link-archer-vr1200-ac-1200-mbps-wireless-dual-band-gigabit-vdsl-adsl-modem-router-p-HBV00000F59FA?magaza=Hepsiburada

 • afmha @afmha

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim 😃

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pikachu filmine giden oldu mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://twitter.com/playtusumag/status/1128733328176291841
#BlackMirror #LaCasaDePapel #StrangerThings

BeğenFavori PaylaşYorum yap