Excel dosyalarında arama yapan bir araç yazdım. Fakat her dosya içinde arama yaparken aç-kapa yapması gerekiyor, haliyle bilgisayarı yoran bir süreç oluyor. Bunun önüne geçmek için Access veri tabanına arama yapacağım excel içeriğini aktardım tek noktadan daha hızlı bilgi çeker diye düşünerek. Henüz denemedim hızlı olup olmadığını. Veri tabanı boyutu bütün excel dosyalarından daha fazla oldu işin garibi.

Sizin fikrinizi almak istiyorum. Bu yöntem iyi bir fikir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 24

Kojima gezmelerde

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://twitter.com/muratkgirgin/status/1081989326521749515?s=19

Lanet olası vasatlar değil lanet olası vasatlığı seçenler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erkan @erkann

  Biz de genelde biraz yaratıcı biriysen egon katlanarak artıyor. Diğerleri ise yapamadıklarını bildiklerinden organize olarak bir şeyleri yapmaya çalışıyorlar.

 • Erman @ermanyurdakann

  Bunu anlamak için 43 yaşına gelmek ya da 25 yıllık iş deneyimine ihtiyaç yok, ilkokulda bile sınıfın seviyesini, dersin içeriğini ve derinliğini vasatlar belirler. Hani "hocam ödevleri kontrol etmeyi unuttunuz" diyen o gıcık olduğumuz tipler vardı ya, onlarda sorun yok, onlara gıcık olanlar vasat olanlardı ve dünyayı da -sırf sayıca kalabalık oldukları için- o vasatlar yönetiyor. Ödev kontrolünü hatırlatan gıcık tip yönetse çiçek gibi olacaktı dünya ama gururumuza yediremedik o yaşta, bugün de bu haldeyiz.

 • Melburg @melburg

  Vasat, ortalama demek. Ortalama kişiler mi dünya'yı bu kadar kötüleştirmiş 😀

  • Atacan @kosmer

   Kaç kişi ortalama olarak kullanıyor acaba :/

  • Melburg @melburg

   @kosmer Türkçe'de ki en yanlış anlamda kullanılan kelime olabilir gördüğüm her yerde savaşmaya devam ediyorum 😀 Hiç kibrit kutusuna da mı bakmadınız vasati 40 çöp yazar 😀

  • Atacan @kosmer

   @melburg Valla yeni öğrendim teşekkürler. :/ daha doğrusu abim demişti hatta aynı örneği vermişti ama gram aklımda kalmamış ilginç.

  • Erman @ermanyurdakann

   Vasat, ortalama demektir ve evet, dünyayı ortalama insanlar bu hale getirir. Ortalama deyince ama en düşük ve en yüksek seviyenin tam ortasını anlamamak gerekiyor, ağırlıklı ortamala anlamak gerekiyor. Haliyle ortalama deyince tam ortası değil, neredeyse en düşüğü ifade etmiş oluyoruz.

  • Melburg @melburg

   @kosmer Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp 😀

  • Melburg @melburg

   @ermanyurdakann Bir kişiyi daha vasatın anlamını düzgün gösterdiysem o bana yeter 😀 Televizyonda filan kötü bir şey hakkında yorum yaparken vasat dediklerinde çıldırıyorum 😀 Diğer bir şeyde 10 üzerinden puanlama da 6'nın kötü sayılması mesela ama baktığın zaman ortalamdan üstte her şeye yüksek puan verildiğinden böyle bir algı oluştu

  • Melburg @melburg

   @kosmer Gündelik yaşamda o kadar fazla kötü anlamında kullanılıyor ki akılda öyle kalması normal. Ben kelimenin fonetik olarak ta akılda anlamı kötüymüş gibi bir algısı olduğunu düşünüyorum 😀

  • Atacan @kosmer

   @melburg fonetik olarak gerçekten öyle hissettiriyor çok haklısınız 😀

  • Erman @ermanyurdakann

   @melburg Ama mantıklı olan da bu. 1-10 arası dedik diye eşit aralıkların eşit değerde olması şart değil, bu hatalı bir beklenti, o yüzden ortalama ortada olmayınca garip gelebiliyor ama doğal bir durum.

   Vasat kelimesinin yanlış kullanılmasına ben de gıcık oluyorum. Ama bunu biraz da Türkçe'nin bu konudaki yetersizliğine veriyorum. Türkçe pek güzel bir dil, ben de severek kullanıyorum 😀 ama sıfat konusunda, mesela bir İngilizce ile kıyaslayınca, çok zayıf kalıyor. Bu yüzden sık kullanılmayan, ilginç bir kelimeye denk gelince insanlar bu kelimeyi halihazırda var olan bir sıfatın daha aşağı ya da yukarı hali olarak algılamaya meyilli oluyor, böyle bir ihtiyaç var çünkü. Özellikle Arapça ve Farsça sıfatların bir nevi pekiştirme sıfatı gibi kullanıldığına çokça şahit oluyoruz (kötü ve habis ilk aklıma gelen örnek, habis deyince daha bir kötü gibi oluyor, öyle olması gerekir gibi geliyor insana), romanlarda bile denk geliyoruz, çok yaygın bir hata. Tabii bunu yapanlar bu bilinç ile karar verip yapmıyor, farkında bile değiller bunu neden yaptıklarının.

 • Namarie @namarie

  Dunning-kruger etkisiyle de direkt bağlantılı bu durum. 🤔

Access veri tabanı içine başka bir klasörden aldığım excel dosyalarını import ediyorum tablo olarak macro ile. Tabloların ismi excel dosyalarının isimleri, yılları ve sheet isimleri olarak ayarlıyorum. Fakat tablo isminde 64 karakter sınırı var ve excel isimlerini değiştirmem mümkün değil sonradan arama yapıldığında isim ile arasında bağlantı yapıcam, tam ismi bir şekilde kısaltmam lazım. Tam ismi nasıl kısaltabilirim ve tam halini nasıl muhafaza edebilirim sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geldi ama ne farkı olacak bilmiyorum.
Düzenleme: Aşağıya yorum ekledim
#Android9Pie

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Terapi için psikolog, psikiyatrist bulmak istesem nasıl bulabilirim İstanbul'da? Sokakta geçerken tabelalara mı bakayım? Nasıl oluyor bu iş?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vodafone fiber ile wikipedia açılıyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap