Çin'de yetkililer sokakta pijama giyen birkaç kişiyi yüz tanıma teknolojisi ile tanımlayıp, sosyal medyada (WeChat) ismi, kimlik nosu ve fotosu ile halka açık yerde görgüsüz davranmakla itham ederek yayınlamış. Gelen tepkiler sonucu özür dileyerek gönderiyi silmişler.

https://www.nytimes.com/2020/01/21/business/china-pajamas-facial-recognition.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Habere göre: Öldürülen Jamal Khashoggi'nin çalıştığı gazetenin sahibi Jeff Bezos, whatsapp üzerinden gönderilen bir video ile Suudi prensi tarafından 2018'de, olaydan 5 ay önce heklenmiş. Hek sorumlusu NSO grup diye bir İsrail merkezli bir şirket.

https://twitter.com/hxhassan/status/1219729911830761472?s=21

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://arstechnica.com/tech-policy/2020/01/fbi-seeks-apples-help-in-unlocking-iphones-belonging-to-pensacola-gunman/

#HaftalıkGündemeMalzeme

Geçtiğimiz ay bir eğitim bölgesinde Suudi asıllı bir kişi(eğitim alanlardan birisi) silahlı saldırıda bulunarak 3 kişini ölümüne ve 8 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu ABD topraklarında. Saldırı sırasında üzerinde iPhone 7 Plus ve 5 telefonlarından 5 olan modeli silahıyla parçlamak için ateş etmiş ve diğerine de zarar vermiş. Yetkililer 7 Plus olanı tamir edip erişmeyi başarmışlar. Mahkeme kararı ile Apple'dan saldırganın iCloud bilgilerini ve bazı uygulamalardan gerçekleşen ödeme bilgilerini temin etmişler. Son durumda telefonu açmak için Apple'ı darlıyorlar. New york times haberinde geçene göre telefona erişimi Signal veya WhatsApp içindeki yazışmalara ulaşmak için istedikleri söylenmiş. Yetkililerin bulmayı bekledikleri her bilgi iCloud hesabında yok diye anladım ben bu durumu. Yetkililer Apple'dan telefonlarına bir arka kapı ile erişme imkanı vermesi için baskı yapıyor. Bundan sonra bir mahkeme süreci olacak gibi.

Habere gelen yorumlar, bir terörist için milyonlarca kişinin telefonuna her isteyenin(açık varsa Çin eksik kalmaz) erişebilmesine imkan sağlanmasının yanlış bir karar olacağı şeklinde.

Benzer bir durum 2016'da yaşandı ve Apple telefonu açmak için 6 ila 10 arası mühendis ile 1 aylık süre içinde yapabileceğini söylemişti. Fakat FBI başka bir şirkete 1.3M dolares ödeyerek telefona(iPhone 5C) erişmeyi sağlamıştı.

Unable to unlock gunman’s iPhones, the FBI (once again) asks for Apple’s...

The request may signal a new showdown between law enforcement and tech companies.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Birçok ülkede azınlık Müslümanların yaşadığı sıkıntıları listeleyen bir haberi Türkçeleştirdim. Merak edenler bakabilir.

https://link.medium.com/HjVGjvlAf3

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://youtu.be/_9lowDv-HLw
İlginç bir konu

Çöplerden semt analizi: Bağcılar - Etiler

Çöplerden semt analizi: Bağcılar - Etiler Marmara Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Umut Yiğit, çöplerden semtlerin ekonomik durumuyla ilgili analizler...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Orcun @orcun

    Mantıklı ama, zengin muhitte insanlar daha çok kişisel temizliğine önem veriyor makyaj şu bu vs işte kaliteli zevk içecek türlerini tüketiyormuş. Fakir kesimde bunlar yok gibi ama abur cubur şeker ürünleri cips vs revaçtaymış. Demek ki o yüzden bu ucuz marketlerde rafların çoğu abur cubur vs oluşturuyorken sadece bir veya birkaç rafta kişisel temizlik ürünü var. Market ismi vermeyelim de ucuz marketler diyelim. Her köşe başı olanlar yani 😀 Ama zengin kesim de gıda dan kısıyormuş süt vs onu da öğrendik. 😀 Ama işte kişisel bakımına makyajına vs kısmıyormuş. O yüzden böyle pahallı pahallı kuaför bilmemne designer make up şu bu gibi yerler hep pahallı mekanlarda var. İnsan sorguluyor çünkü ulan bu mekan kocaman nasıl para kazanıyorlar ki ? oluk oluk para akıyordur.

Death Stranding'te bir hareket gerçekleşrirken animasyon geçişlerini gördükten sonra Red Dead Redemption 2'ye şükreder oldum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#52 nolu gündemde konuşulan Birleşik Arab Emirlikleri'nde yaygın olarak kullanılan ToTok isimli uygulama, kullanıcılarını takip ettiği ortaya çıktıktan sonra ios ve android marketlerden kaldırıldı fakat geçen günlerde Google Play store'a geri gelmiş. Ve bazı gazeteci-yazar kişilere para karşılığı pr çalışması yapması teklif edilmiş.

https://twitter.com/KimZetter/status/1214209558496731140?s=20

#HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap