Arkadaşlar SPECTRE ve MELTOWN Açıklarının yamalandığı yada kapatıldığı yok. İşlemcilerin özellikleri kapatılıyor. Milyar Dolarlık Şirketlerin çözümü bu işte arkadaşlar. Performans düşüşlerinin nedeni bu. İşlemcinin performanslı çalışmasını sağlayan mekanizma kapatılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Arkadaşlar Intel Sunucu işlemcilerinde durum gerçekten iyice vahimleşmeye başladı. Patchleri yükledikte sonra 3 sene geriye gittik. Şaka gibi durum gerçekten vahim yüz yılın skandalı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Intel #CUDA #Meltown

GPU ile veritabanı işlemleri gerçekleştirilirken bahsedilen Meltown problemini test ettik bugün. İşlemci üzerinden GPU’nun belleğine erişip verileri okuyabildik. Bunun yazılımsal olarak kapatılabileceği konusunda ciddi şüphelerim var.

Patchleri yükledikten sonra İşlemcinin GPU’yu frenlemeye başladığını fark ettim. Ortalama verim kaybı 38%lere kadar çıktı. Ortalama 25-26% gibi seyrediyor. Şu aşamada mecburen eski düzene geri döndük.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar son bir haftadır yazıları yukarı doğru gölgeli görmeye başladım. Bu hafta içinde doktora gideceğim. Daha önce böyle bir rahatsızlığı olup, doktora gidenler var mı aramızda?

İnternette araştırdığımda ‘keratokonus’ diye bir rahatsızlığa rastladım. Belirtileri benzerlik gösteriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

10.000 Ripple aldım. Bakalım baya umutluyum. #kriptopara #ripple

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi gördüm.

Intel işlemcilerdeki kritik açık kapatılacak, performans %30 düşecek

Son 10 yılın Intel işlemcilerinde ortaya çıkan bir açık, kritik bilgilere kolayca ulaşılmasına neden oluyor. İşin daha kötü tarafı ise güncelleme sonrasında yüzde 30’a varan performans düşüşü olacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15
 • Anonim @anonim

  5 yıllık laptop var ayvayı yiyecek herhalde bu yüzden

 • Daviance @daviance

  zaten U işlemcili laptop var %30 düşse herhalde windows açılmaz 🙂

 • Waterfallll @waterfallll

  Herkes eski islemcilerini yazmis ama son 10 yilda uretilenleri kapsiyorsa 2 ay once satilan i7 bilmem kacinci nesil bilmem kac bin k islemcisini de etkiliyor. Yanlis anlamiyorsam Apple dan bile buyuk bir rezalet gibi duruyor.

 • hex4d0r @hex4d0r

  MacOS, Linux, Windows hepsi guncelleme alacak. Sistem cagrisi yapan yazilimlar. Kernel adres tablolari farkli bir adres alaninda olacagi icin %30’a kadar yavaslayacak.

  Basitce user modda calisan herhangi bir yazilim, kernel mod’un adres alanina erisebiliyor bu acik sayesinde. ASLR vs de bypass edilebiliyor.

  Adam sitesine ekledigi javascript koduyla bile SYSTEM seviyesinde erisim iznine sahip olabiliyor bilgisayariniz uzerinde kisaca.

  EDIT: ARM islemcilerin bir kismi da etkilenmekte.

arkadaşlar 27′ Monitör’de 4k çözünürlükte yazılar karınca duası gibi kör oldum. bunu orantılamanın bir yolu yok mu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ülkedeki yazılım sektöründe sadece benim çevremin %45’i yurt dışına yerleşmiş durumda. Benimde yakın bir gelecekte yurt dışına taşınma düşüncem mevcut. Eskiden insanlarımız ekonomik nedenlerden dolayı yurt dışına gidiyordu. Ama günümüzde insanlar huzur,adalet, eğitim ve nefes almak için kaçmak istiyorlar.

seküler hicret - bölüm 1: nedenler

türkiye’nin sosyal ve siyasal dönüşümünün hayat tarzları, kariyerleri ve hayallerini çıkmaza sürüklediğini düşünen insanlar, bugüne kadar maddi ve manevi tüm...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 42