Bernouilli prensibi ile açıklayan insanlara anlam veremiyordum aklımdaki sorunların cevabını buldum.

Uçaklar nasıl uçar? #Havacılık

Fermat's Library | How Airplanes Fly: A Physical Description of Lift...

Fermat's Library is a platform for illuminating academic papers.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ALIEN @alien

  Kanadın üstündeki hava daha hızlı aktığı için o bölümdeki basınç alttakinden daha az oluyor, özeti aşağı yukarı bu sanırım. 🙂

 • Yusuf Kaprel @limbesh

  Kanat hücüm açısı, bernolli etkisinden kat be kat daha etkili
  ama gel gör ki hücüm açısının etkisi hiç yokmuş gibi anlatılır genelde,
  okul kitaplarında bile.
  (ekstra: pistonlu motor için de "ateşin gücünden yararlanmak" deniliyor genelde
  ve ben sinirden patlıyorum :} basınçtan bahseden yok )

Anker Eufy RoboVac 11S

Görsel:testmagazine.de/

 

Ürünü 2 haftalık kullanım deneyimi olarak anlatmak istiyorum. Aslında öyle uzun uzun anlatacak bir tarafı yok alt tarafı süpürge işte.

Ürünü 1299TL fiyatından aldım. Sanırım fiyatına göre alınabilecek en iyi cihaz bu olabilir.

1 Saat 30 Dakika gibi bir çalışma süresi gördüm, şarj olma süresini ölçmedim ama uzun sürede oluyor, kullanım kılavuzunda 6 saat diyor, tam boştan tam doluya o civarlar şarj süresi.

Çalışma mantığı navigasyonlu olmadığı için biraz kafasına göre biraz öğrenmeye dayalı tam anlayamadığım bir sistemle çalışıyor. Her yeri temizliyor mu derseniz evet temizliyor, bir odaya kapattığınız zaman geçmediği bölge kalmıyor, sadece biraz zaman tanımalısınız.

Navigasyonlu olmadığı için temizliğini bitirdiğini anlamıyor ve şarjı bitene kadar süpürüyor, şarjı azaldığı zaman otomatik şarj yuvasına dönüyor. Yani temizliğe başladığı zaman odayı temizleyip temizlemediğini belli bir süre sonra gözle kontrol edip kumandadan yuvasına kendimiz göndermemiz gerekiyor.

Bizim kullanım şeklimiz şöyle oluyor, temizlenecek odaya cihazı elle taşımak yada kumandadan ok tuşları ile yönlendirerek temizlenecek odaya götürmek ve temizliğe başlatmak. Temizleyeceği odanın kapısını kapatarak temizlik yaptırıyoruz, haliyle navigasyonlu olmadığı için kapıyı açık bulursa daha odayı temizlemeden çıkıp gidiyor başka yerlere.

Başka odalardan şarj ünitesine dön dediğimiz zaman oda içinde şöyle bir dönüp duruyor, ünitenin yaydığı sinyali yakalamaya çalışıyor, sinyal algılamazsa odanın içinden 3-4 dakika içinde bir oyana bir buyana dönerek çıkıyor ve çıktığı yerde deli dana gibi bir oyana bir buyana gidiyor geliyor, sinyal arıyor. 5-10 dakika içinde sinyal yakalayamazsa, en son çare bir duvar yakalıyor ve o duvarı takip ediyor, evin bütün duvarlarını geziyor, en son şarj ünitesi olduğu odaya gelince zaten sinyali yakalıyor ve direkt üniteye yöneliyor. Başka odalardan en kısa 5, en uzun 15dk içinde ünitesine döndü.

Çok inatçı, takıldığı zaman çıkmayı başarıyor. Halınızın saçakları uzunsa kesin takılır, bizimkiler kısa sorun olmadı, takıldığı bir halımız var oda evin holündeki halı eski bir halı köşeleri kalkmış yukarı doğru, öndeki dönen saçaklı fırçalar halının altına girince devam edemiyor halıyı kaldırıyor, bir geri bir ileri derken yine kurtarıyor kendini etrafından dönüyor.

Kumandasında 3 modu var, köşe, spot, max. Köşe modunda sadece duvarları gezerek köşe temizliği yapıyor bunda çok başarılı. Spot modu, dönerek belli bir bölgeyi temizliyor, max modunda en yüksek emiş gücü ile çalışıyor, birde auto tuşu var, otomatik öğrenerek temizlik yapıyor, max moduyla aynı şey. Emiş gücü olarak 3 ayarı var, Standart yani en düşük, boostiq akıllı olanı sert zeminde düşük halıya çıkınca en yüksek emiş gücüne geçiyor, birde max var. Kumandasında zaman ayarı var ama pek kullanışlı değil bizim için, belli bir saat ayarlıyorsunuz ve her gün o saatte çıkıp temizliğe başlıyor, gün seçemiyorsunuz.

Gelelim asıl amacına, gerçekten temizliyor mu? Aldığım gün annem daha bugün süpürdüm evi temizdir dedi, çalıştırdık yarım saat sonra cihazın topladığı tozu ve kırıntılara inanamadı. 🙂

Cihaz gerçekten iyi temizlik yapıyor, ince olduğu için koltuklarımızın altına rahat giriyor, sessiz çalışıyor max modunda biraz belirgin bir sesi var sadece, oda rahatsız etmiyor. Çok büyük bir rahatlık gerçekten.

Alınır mı alınmaz mı onu cevaplayayım. Evet bence alınır, evde normal süpürge ile yaptığımız derin temizlik süresini uzattı diyebilirim bu cihaz. Kullanım senaryosu belirlemelisiniz kendinize, onu karşılıyorsa alınabilir cihazlar. Mesela iş yerinde yemekhaneci bir abla çok beğendi, işten çıkıp eve gidiyorum yemeği temizliği uğraşıyorum, hiç olmazsa temizlik yükümü hafifletir bu diye bir senaryo yazdı kendine. Biz kendimize, tanrı misafirleri arayıp yarım saate sizdeyiz dedikleri zaman mutfakta bir şeyler hazırlarken bu salonu filan süpürsün senaryosu yazdık annemle ki, benim senaryom annem hastalık sahibi olduğu için yükünü hafifletmekti.

Eğer eviniz büyükse kesinlikle navigasyonlu tercihlere yönelin, bu tarz navigasyonsuz ürünlerden verim elde edemezsiniz. Yada dışarıdayken telefondan süpürgeyi yönetmek gibi amaçlarınız varsa navigasyonlu ürünler tercih etmelisiniz, ama mütevazi küçük evimizde dolansın dursun derseniz ve bir senaryonuz varsa kesinlikle alınır.

Not: İlk incelemem hatalarım varsa düzeltin, eksik kalan yerler varsa uyarın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#FilmÖnerisi Madem Halloween'deyiz, bu haftanın film önerisi de Halloween (1978) olsun.

Teen slasher'ların en kral örneklerinden ve zamanında çok büyük ses getirmiş bu filmin yönetmen koltuğunda John Carpenter oturuyor. John Carpenter, benim de çok sevdiğim ve birçok filmini izlediğim bir yönetmen. Bu filmde de tüm sanatını konuşturmuş ve bize unutulmayacak bir Cadılar Bayramı filmi sunmuş. Filmde altı yaşındaki Michael Myers, ablası Judith'i -erkek arkadaşıyla cinsel ilişkiye girdiğini gördükten sonra- kocaman bir mutfak bıçağıyla acımasızca öldürür. Olaydan sonra eve gelen ailesi Michael'ı elinde kanlı bir bıçak ve yüzünde bir palyaço maskesiyle görür. Bu olaydan sonra Michael akıl hastanesine kaldırılır ve 15 yıl boyunca burda kapalı tutulur. Michael, 15 yıl burada kapalı tutulduktan sonra, tam da Cadılar Bayramı'ndan bir gün önce, hastaneden kaçar ve daha önce yaşadığı yere (Haddonfield) döner. Michael'ın doktoru Dr. Loomis, Michael'ın Haddonfield'a geri döneceğini bilse de, kasabadakiler bunu farkedene kadar bazıları için çok geç olmuştur bile.

Filmde bakış açıları ve çekim teknikleri o kadar iyi kullanılmış ki filmi izlerken olaya dahil olmamanız imkansız. Hala izlemediyseniz, müziklerini de John Carpenter'ın yaptığı bu şaheseri izlemenizi şiddetle öneririm.

IMDb; https://www.imdb.com/title/tt0077651/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Havacılıkla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Konuklarımız Cevdet Acarsoy ve Mehmet Peker ile havacılık ile ilgili en çok merak edilen konuları konuşuyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 73

Havacılık kuralları nedir, bu kuralları kim koyar?

Konuğumuz Cevdet Acarsoy ile havacılık kurallarının çıkış noktası olan olayları ve kuralları koyan kurumları konuşuyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 49
 • Kesb-i @kesb-i

  Pazartesi sabah uçuşum var. Olacak iş mi şimdi yok kazalar, yok yerinden fırlamalar filan 🙂

 • ismailjr @ismailjr

  Yine güzel bir bölüm.

  Yeni bölümleri merakla bekliyorum. 🙂

 • hoccu @hoccu

  İki 747 nin pistte kazası kanarya adaları tenerife havaalanın da gerçekleşen bir kaza.

 • zeytinyaa @zeytinyaa

  Sevgili @acarsoy-cevdet, öncelikle selamlar. Anlatımınız ve üslubunuz gayet hoş ağzınıza sağlık.
  Beni rahatsız eden tek konuysa Amsterdam kazasıyla ilgili yorumlarınız oldu. Keşke hiç girmeseydiniz o mevzuuya.
  Halen daha üzülerek andığımız o olayın, Amsterdam'ın deniz seviyesinin altında olmasıyla ilgisi yoktur. 37 tayyaresinde malumunuz çift otopilot yaklaşması autoland yapılacağı zaman kullanılır. Bu durumda da irtifa bilgisi radyo altimetreden alınır. Meydan irtifasının bi önemi kalmaz. Bahsettiğiniz gibi deniz seviyesinin altı/üstü durumunun etki etmesi için (yani barometrik irtifa kullanımı için), tek otopilotla ILS, hassas olmayan yaklaşma ya da görerek yaklaşma yapmak gerekir.

  Gerçi siz zaten bunları biliyosunuzdur. Sadece ufak bi hatırlatma yapmak istedim.
  Kokpite de beklerim bir gün.

  Karakuş