Tartışmalı yeni bir #teori ye göre, etrafımızdaki her şey karmaşık bir şekilde planlanmış ve herkesin kaderine zaten karar verilmiş. Yeni teori, #zamanın geçmediğini ve her şeyin zaten mevcut olduğunu ileri sürüyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Mozilla, reklamcıları gıcık etmeye devam ediyor. Reklamcılara (google adwords, facebook vb.) sizi olmadığınız biri gibi göstermeye yarayan site açmışlar. Siteye girdiğinizde kendinize bir profil seçiyorsunuz ve devam edince yaklaşık 100 tab falan açılıyor bu profille ilgili, daha sonra bunları kapatıp reklam gösteren herhangi bir siteye girdiğinizde size ona göre reklam gösteriyor. Mesela “Filthy Rich” seçtiğinizde zenginmiş gibi profil oluşturuyor. Gerçekte değiliz bare reklamcılar öyle sansın 😄
Reklamcılara “Al bunu takip et!” demek için: https://trackthis.link/

Track This | A new kind of Incognito

Throw ad trackers off your trail with 100 tabs of pure madness.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19

Uzun zamandır programlama işlerinin içinde olmama rağmen web projelerinde bir şeyi ortalayacağım zaman hep arama yapmak zorunda kalıyorum (güzelim center elementini niye kaldırdılarsa). Yalnız değişmişim demekki adamlar bunun için web sitesi açmış. Ortalamak istediğiniz nesneye ait bilgileri veriyorsunuz size css kodlarını veriyor. Kenara kaydetmekte fayda var.
http://howtocenterincss.com/
#html #css #FaydalıSiteler #WebTasarım

How to Center in CSS

Centering in CSS is a pain in the ass. This is a code generator that consolidates them and gives you the code you need for each situation.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#FilmTavsiyesi

Daha önce görmediğiniz, gitmediğiniz topraklarda sanki eski bir dostu ziyaret edermiş gibi sizi dolaştıran, çekim kalitesi ve sahneleriyle izleyicisinin iliklerine kadar dejavu pompalayan bir yapım Summer of '84.
Bolca klişe, vasat ama tutarlı oyunculuk, güzeller güzeli aşık olunası sarışın bir kız ve bir tutam #synthwave ...
Çocukluğu veya gençliği 80'lerde geçmiş herkesin iki kat daha fazla keyif alacağı acayip bir film. Şeytan tüyü var mertte, bütün filmi suratımda aptal ve istemsiz bir gülümsemeyle takip ettim. Keşke unutup bir daha izlesem. Naçizane kült yapımlar listeme üst sıralardan giriş yapmayı başardı Summer of '84. Kendinize bir iyilik yapın ve 80'lere saygı duruşundan fazlasını veren bu filmi sakın ola pas geçmeyin.

https://www.imdb.com/title/tt5774450/

Soundtrack:
https://open.spotify.com/album/4vVMLDG8QC9vLa3zgEm0YU

Summer of 84 (2018) - IMDb

Directed by François Simard, Anouk Whissell, Yoann-Karl Whissell. With Graham Verchere, Judah Lewis, Caleb Emery, Cory Gruter-Andrew. After suspecting that their police officer neighbor is a serial...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İkinci el alışverişte dikkat edilmesi gereken 18 madde

Merhaba arkadaşlar bu  ilk yazım olacak umarım beğenirsiniz.

Yakın zaman da türk lirasının dolara karşı değer kaybetmesi ile beraber biz teknoloji severlerin de ihtiyaçlarını karşılayan elektronik ürünlerdeki fiyatlar da bu durumdan doğrudan etkilendi ve fiyatlar alabildiğine yükseldi. Bu dönemlerde de bazı teknolojik ihtiyaçlarımı sıfır ürünler ile karşılamak benim için çok büyük bir masraf olurdu bende eski ürünlere yöneldim bu konuda edindiğim tecrübelerle özellikle ikinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler neler onları maddeler halinde anlatacağım.

 

19.12.18 5.317 ve 25.3.19  7.826 tarihleri arasında aynı ürünün değişen fiyatı


Öncelikle almayı planladığınız ürün ile halen satılıyorsa sıfırı arasında bu ürünü almaya değer bir fiyat farkı olması bence çok önemli bir husus, almayı planladığınız ikinci el ürünün size ekonomik bir kazanımı olmayacaksa veya cüzi bir miktarda katkısı olacaksa ikinci el ürün almak hata olur. Tabi çok aciliyeti olan bir işiniz yoksa.

 


İkinci el bilgisayar alırken;

 

1-Alışveriş yaptığınız kişi ile aranızda geçen yazılı  "Görüşmeleri kayıt altına alın" ve bu görüşmeleri uzunca bir süre saklayın, mümkünse özellikle yazılı olarak mail veya whatsapp gibi kanallar ile görüşün. Bağlantıyı lütfen inceleyin.

 

2-Yerel bölgenizden almıyor ve ürünü elden almıyor iseniz mutlaka GET (Güvenli Elektronik Ticaret) yöntemiyle bu ürünü alın aksi halde sorunlar yaşayabilirsiniz. !GET  alışverişinde aracı internet sitesinin haklarınız ne kadar koruduğunu iyi araştırın.

 

3-Kalabalık yerlerde buluşmaya özen gösterin ve buluşmaya mutlaka beraberinizde biriyle beraber gidin.

 

4-Ödemeyi havale olarak yapın bu daha güvenli olacaktır.

 

5-"Ürünün çalıntı olup olmadığını teyit edin"; bunu yapmanın en iyi yolu ürünün faturasını istemek ve faturadaki ismin satıcıya ait olduğuna emin olmaktır. Apple marka bir cihaz alıyorsanız bunu Apple in müşteri temsilcisinden de araştırabilirsiniz.

6-"Garantisi var mı" veya yok mu diye araştırın; eğer satıcı ürünün seri numarasını sizinle paylaşmışsa  bu seri numarayı ürünün web sitesi üzerinden sorgulayabileceğiniz bir ekran çıkar bu ekrandan bu sorgulama işlemini yapınız. Eğer garantisi var ise; Cihazın kullanıcı tarafından açılmadığına garanti şartlarının ihlal edilmediğine emin olunuz. Bu garanti süresini teyit edin. Almayı planladığınız ürünün garanti süresinin uzun olması bir avantaj olacaktır Eğer garantisi yok ise; cihaza yüksek fiyatlar vermeyiniz. Sorun çıktığında pişman olursunuz.

 

7-"Cihaz modeli" alışverişte dikkat edilmesi gereken önemli bir husus zira bazı eski bilgisayarların aynı modelde yeni kombinasyonları olabilmektedir. Aldığınız ürünün hangi ürün olduğuna çok dikkat etmelisiniz.

 

8-Uzunu süre kullanılmış çoğu üründe batarya/pil ömrünü doldurmuştur ve ilk günki performansı beklemek hata olur bu yüzden en azından 15-20 aydan daha eski ürünlerde cihazın batarya/pil yenilenmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu çoğu defa karşılaştığım bir sorun oldu eski bilgisayarların pilleri bitik oluyordu. ve eğer cihaz iyi bir markaysa orijinal batarya ürünü göre çok ciddi farkları olmakla beraber 250 lira  ile 1000 lira arasında mal olabilir. Fiyat için en doğru fiyatı bulmanın yolu cihazın modeline uygun batarya fiyatını internette sorgulamaktır.

 

9-İkinci el bilgisayar alırken hard diskinin bozuk olabileceğini bad sector hatası verebileceğini unutmayın. Bunu ölçmenin kolay yolları var, cihaza yükleyeceğiniz Harddisk Sential vb. programı ile bilgisayarın hard diskinin sağlam olup olmadığını inceleyebileceksiniz. Bu işlem birkaç dakika sürüyor ve harici harddisk alırken de bu yöntemi kullanabilirsiniz onlarıda bu şekilde test edebilirsiniz.

 

 

10-Laptoplarda ekran kabloları yıpranmış olabilir veya menteşe arızalı olabilir böyle sorunları cihazının kapağının açıp kapamakla ölçebilirsiniz ama bunun yeterli olmayacağını unutmayın.

 

11-İşlemci serisi çok önemlidir. Bir ara i7-2630qm işlemcili bir cihaz almıştım performansı çok yüksekti, performans açısından işlemcinin nesli değilde karşılaştırmaların yapıldığı benchmark testleri daha önemli. Almayı planladığınız bilgisayarın işlemcisinin serisini google de aratırsanız benchmark testlerini görüntüleyebilir ve bu işlemciye sahip bir bilgisayarın iş görüp görmediğini öğrenebilirsiniz.

 

12-Alışveriş yaptığınız kişiler bu ürünleri çok farklı nedenlerden ötürü satıyor olabilir, fakat siz bir sebepten ötürü alıyorsunuz bu da ucuz olması, eğer ki beğendiniz bir cihaz görürseniz fiyatını yüksek buluyor iseniz veya cihazın piyasa değeri  daha düşük ise bu fiyatı iyi tespit edin ve satıcıyla onun belirlediği yüksek fiyattan sizin belirlediğiniz/tespit ettiğiniz fiyata gelmeye ikna edin onunla bu kendi fiyatınız için sıkı pazarlık yapın.  Pazarlık yaptığınız da kafanızda ciddi bir rakam muhakkak olsun böylelikle süreci çok daha iyi yönetebilirsiniz.

 

13-Almayı planladığınız ürünlerde kozmetik kusurlar olup olmaması bu ürünün sizin tekrar satışında zorlanıp zorlanmayacağınıza işaret olabilir evet belki kozmetik kusurlu iyi performanslı bir ürünü siz satın alabilirsiniz ama bu ürünü bir başkasına satmak sorun olabilir. Bazı kişiler bunu sorun olarak gördüklerinde cihazınızı aldığınız fiyata satamayabilirsiniz, Bu yüzden almayı planladığınız ürüne eğer deforme yok ve dış görünüşü sizi rahatsız etmiyorsa kozmetik olarak çok iyiyse bu cihaza satıcının lehine iyi bir ödeme yapabilirsiniz, ama kozmetik kusurlu bir bilgisayarı asla eşdeğerleriyle aynı fiyata almayın mümkün mertebe çok daha ucuza alın. Fakat şunu unutmayın ki eğer bazı kırıklar var ise bu kırıklar muhtemelen çarpmalar ve düşmeler sonucu oluşmuş olabilir ve bu durum bilgisayarın ana kartının kırılmasına kadar varan sonuçlar doğurabilir. Nitekim böyle bir durumla da karşılaşmıştım fakat benim avantajım cihazın kozmetik kusurlarını gördüğüm için ona  çok yüksek bir fiyat vermedim ve aldığımdan daha yüksek bir fiyatla satabildim.

 

14-Ölü pikselleri kontrol edin.

 

15-Klavye ve touchpadi kontrol edin  çalışmayan basmayan tuşlar olabilir.

 

16-Almayı planladığınız ürünün aksesuarlarını (kutusu, driver cdleri, çantası, mouse, garanti evrakları, faturası, priz/kablo dönüştürücüleri şarj adaptörü, koruyucu silikon kılıflar) isteyin. 

 

17-Cihazın vidalarının yıpranmış boyasının kalkmış olması cihazın açıldığını gösterir. Bunları kontrol ederek cihazın açılıp açılmadığını anlayabilirsiniz.

 

18-Eğer Apple bilgisayar satın almayı planlıyorsanız Almayı planladığınız cihazın İşletim sistemi desteği olup olmadığını kontrol edin. Örneğin 2019/4/14 itibariyle;

Macbooklarda 2015 modelinden öncekilere,

Macbook Air  ve Pro larda 2012 ortasından öncekilere,

Mac mini ve İmac lerde 2012 sonundan öncekilere,

iMac pro modelinde 2017 yılından öncekilere,

Mac pro larda 2013 sonundan öncekilere bu tarihle Apple güncel işletim sistemi Majova desteği vermiyor.

İşin aslı hiçte yaşlı olmayan bu modellere desteğin kesilmesi bu cihazları bir süre sonra çöp yapıyor. Zira işletim sistemi desteği olmadan güncel programları kullanamıyorsunuz ihtiyacınız olan yeniliklerden faydalanamıyorsunuz, bilgisayardaki programlar zamanla çöküyor, güncelleme isteyen yazılımlar eğer güncel işletim sistemi olmadan çalışmazlarsa vaktiyle kullandığınız programlara tekrar erişemiyorsunuz. Bu sebeple Apple marka cihazları alırken ayrıca bu konuya da dikkat ediniz lütfen

Apple cihazlarının donanımlarının yetersiz olmasına rağmen güncel işletim sistemini yükleyip yüklemeyeceği kullanıcıya bırakılmalı, yukarıda bahsi geçen bazı modellerde olduğu gibi iki yıl kadar komik sınırlar getirilmemelidir.

 

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi alışverişler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hayatımda gördüğüm en iyi inceleme yapan site. Kelimenin tam anlamıyla profesyoneller cidden işi hakkıyla yapmak budur. kesinlikle inceleyin derim şimdilik sadece kulaklık televizyon ve monitör var. hatta çoğu üreticinin farkında olmadığını düşündüğüm özellikleri düşünerek test yapıyorlar.

Rtings.com - Reviews and Ratings

Find the best products for your needs, based on our reviews, ratings and recommendations.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

El işleri ile ilgili güzel bir YouTube kanalı
https://youtu.be/KZgSdtQXwK0
Mutfak tamir videoları güzeldir

Is Your Door Leaking Cold Air? How To Insulate A Door | GardenFork

Door leaking air? Learn how to insulate door frame & jamb to seal the door, and keep cold air from leaking in from exterior doors and windows. Watch My Newes...
BeğenFavori PaylaşYorum yap