Stok soğutucu ile Ryzen işlemcisine OC yapan kaç kişi var?
Oyun oynarken 3.8- 4.0 Ghz arasında OC olmuş bir Ryzen işlemcinin stok soğutucu ile çok problem çıkaracağını düşünmüyorum. Çünkü oyunlar, render gibi çok yük bindirmiyorlar. O nedenle fazla ısınmaz gibime geliyor. Ama kararlılık testlerini stok soğutucuyla nasıl yapacağız orası muamma. GTA IV, Crysis 2, Metro Last Light vs. de çökme yapmazsa stabildir deyip geçemez miyim acaba? Ya da olmadı 3.7 Ghz 1.37 V gibi kafadan bir değer yazsam olmaz mı?
1.35 voltta 3.8 Ghz genellikle stabil oluyor gördüğüm kadarıyla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

4 fazlı MSI B350 anakart, ne kadarlık bir OC’ ye dayanır sizce?
Ucuz Niko VRM’ lerden ötürü soruyorum.
6 ya da 8 çekirdekli Ryzen işlemcinin 4.0 Ghz hızda 7/24 render kullanımında dayanacağını zannetmiyorum. Ama oyunlarda işlemci kullanımı nispeten düşük olduğu için sorun çıkartmaz gibime geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

HDD’ ler daha hızlı hale getirilemez mi acaba?
28.800 rpm dönüş hızı

Birden fazla okuma iğnesi

Disk içinde minyatür bilgisayar (PCB anakart gibi kabul edilse, önbellek zaten var. Ona göre bir mikroişlemci ve kendi kendini idare eden küçük bir yazılım olsa, bu yazılım duruma göre diskin okuma hızını yükseltse ya da düşürse ve bu sayede gürültü ile performans arasında bir denge kurulsa, önbelleğin yanı sıra küçük bir de hafıza olsa ve bu hafıza hangi dosyanın hangi sektörde olduğunu kaydetse, bu hafızadaki veriler PC açılır açılmaz önbelleğe yüklense ve önbellek daha en başından aktif durumda olsa…)

Daha iyi izolasyon ya da uygun malzeme kullanımı ile disk sesinin azaltılması (çok yüksek rpm’ den ötürü ses daha yüksek olursa bunu bir nebze azaltabilmek lazım.)

Son olarak HDD performansını, kullanıcının Windows üzerinden küçük bir programla kontrol etmesine izin verilmesi de iyi olabilir.

Sonuç: SSD’ ye yakın performans veren ve SSD’ den daha ucuz bir hızlı disk elde etmek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

PSU’ larda verim yıldan yıla düşüyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18
 • 4ever @4ever

  Yildan yila verim duser tabi. Kabaca yuzde 10 denir.

 • protego @protego

  Biraz düştüğü hep söylenir, özellikle PSU’nun kalitesine bağlı olarak. Verimliliğinden kaybederek daha çok güç çekmeye de başlar prizden. Ama “şu kadar düşer” diye bir formül görmedim. Zaten bu sebeplerle PSU önerirken biraz yüksek önerilir. Bazıları inatla “ama o sistem 400 watt bile çekmioo” der bir türlü inandıramayız. 3 sene sonra mavi ekran yiyorlar sonra PSU yetmediği için. Tabi bir de binen yük olayı var. 500 Watt PSU almak yerine 600 Watt PSU almak arasında fark var. Sistem 350 Watt çekiyor diyelim, 500 Watt PSU’ya kapasitesine oranla daha çok yük biner. 600 Watt PSU’ya daha az oranda yük biner. Bu yüzden 500 Watt daha çok ısınır, ısındığı için fanı daha hızlı çalışır ses yapar vs… Bunların dışında 600 Watt ve üstü PSU’lara üreticiler hep daha iyi bileşenler koyarlar.. Yani sonuç olarak 600 Watt civarı PSU almak her zaman iyidir eğer bütçe konusunda çok sıkıntı yoksa

 • Emre.C @frankenstein

  10 -12 Sene garanti veren psu firmaları var artık sıkıntı olucaksada onlardan almak lazım.

Mobil GPU’ ların GFLOPS değeri üzerinden hesaplama güçlerini şu siteden öğrenmek mümkün: http://kyokojap.myweb.hinet.net/gpu_gflops/

GFLOPS değeri, tek başına GPU’ nun oyunlarda nasıl performans sergileyeceğinin göstergesi değildir. Bununla birlikte aynı GPU markasının farklı modellerini kıyaslarken işe yarayabilir.

GFLOPS değeri daha düşük, farklı marka model bir GPU, daha yüksek GFLOPS değeri olan GPU’ ya göre oyunlarda daha iyi performans sergileyebilir. Çünkü mobil GPU’ larda da aynı masaüstü PC’ deki gibi, optimizasyon sıkıntıları olabilmektedir. Mali GPU, Adreno GPU’ dan daha optimize çalışıyor gibisinden bir iddia okuduğumu hatırlıyorum. Doğruluğunu bilmiyorum.

Umarım işinize yarar. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir’ in tasarımının değişmesi lazım bence. Teknoseyir 3.0′ ı oluşturmak lazım. Bir ara kafamdaki taslağı Paint’ ten (evet Paint) oluşturup buraya eklemeyi planlıyorum. Twitter+ sözlük+ Teknoseyir 2.0 karması bir sistem düşünüyorum. 🙂
Çünkü bloglar ve incelemeler havada kalıyor. Ayrıca yazdığımız durumlar aşağılarda kalınca kimse bakmıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13

Ekran kartı üreticileri, GPU üreticileri ne derse onu yapmak zorunda mı? O şekilde bir sözleşme mi oluyor aralarında acaba?
Yani mesela bir ekran kartı üreticisi, 2 ya da 3 GB VRAM içeren GTX 1050Ti çıkaramaz mı?
Ya da GTX 1060 3GB yerine GTX 1060 4GB gibi bir kart üretemez mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gustavo Fring @bayfring

  Segmentasyonu Nvidia yapıyordur bence. Yeni kart duyurusu da onlardan geliyor zaten.

  • TeknoStil @teknostil

   GTX 1060 3 GB kullanan ve yerine göre tavsiye eden birisi olarak şunu merak ediyorum. 1050 Ti’ yi 4 GB, 1060′ ı ise 3 GB çıkarmak nasıl bir mantıktır? Tamam 1060′ ın belleği daha hızlı ama yine de saçma bir segmentasyon yani.

 • Volkan EKMEN @zisegned

  Devre kartını gpu üreticileri yapıyor. Haliyle belleklerde devre kartı üzerinde olduğu için üretici ne koyuyorsa o oluyor. Ekran kartı üreticileri aslında sadece etiket basıyor üstüne. Kendi hazır bir tasarımı var üstüne o skini geçirip piyasaya sürüyor.

  • TeknoStil @teknostil

   Referans kartı GPU üreticisi yapıyor ama diğerlerini ekran kartı üreticisi tasarlayıp üretiyor. O nedenle VRM, VRAM vs. bileşenler farklı marka model ve farklı sayılarda oluyor. Güç girişi tasarımı değişiklik gösteriyor.

  • Volkan EKMEN @zisegned

   @teknostil evet doğru. Bu açıdan bakmamıştım. Fakat anlaşmalara bağlı olan noktalar var tabi. Kesinlikle ona göre imzalaniyorsue sözleşme. Yoksa bi daha GPU tedariki sağlamaz gibi şartlar vardır mesela. Fakat aklıma takılan nokta. Üreticiler devre kartını kendisi mi tasarlıyor yoksa hazır olan cizelgeden sadece ram markaları gibi şeyleri mi değişiyor.

   Kendi soruma cevap olarak aklıma gelen nokta mini ekran kartları. Her firma yapamıyor bunu çünkü devran kartı tasarımı etkili oluyor bunda diye düşünüyorum.

  • TeknoStil @teknostil

   @zisegned Dediğim gibi; referans kart haricindeki kartlarda, üretici kendi tasarımını yapıyor. Baskı devreyi daha küçük yapabiliyor. Güç fazı sayısını arttırabiliyor. VRM’ leri daha kaliteli ya da daha ekonomik seçebiliyor. VRAM markasını daha farklı marka seçebiliyor. PCI-E güç girişini referans kartta 6 pinli ise kendisi 8 pin ile yapabiliyor. GPU’ nun güç girişi+ anakart yoluyla beslenmesi yerine sadece güç girişinden beslenmesini sağlayabiliyor. Kondansatör, bobin vb. elemanları daha farklı kalitede ekleyebiliyor. RGB LED, backplate, özel tasarım ısı bloğu ve fanları kullanabiliyor. Kimisi VRAM, VRM gibi donanımları kendi haline bırakıyor. Ötekisi bunların da soğutma sisteminden faydalanmasını sağlıyor.

   Ama gel gelelim, GTX 1060 4 GB, GTX 1050 Ti 2 GB gibi kartlar çıkaramıyorlar piyasaya. 🙂

 • Furkan Emir @furkanemir

  GPU’nun kendisi desteklemiyordur nvidia kisitlamistir sadece 3 gb bellek ile çalış diye

 • Kemal B. @calimera

  Bellek miktarı gpu’nun yapısı ve bellek bant genişliğine göre şekilleniyor. Öyle istediğiniz belleği koyamıyorsunuz. Koysanız da gpu adresleyemediği zaman bir anlamı olmayacaktır. Üreticiler gpuyu zaten nvidia ve amd’den aldıkları için devre kartında özelleştirme yapabiliyor. Daha çok katman daha iyi güç beslemesi vs. gibi şeylerle sınırlı kalıyor. Belleği bant genişliğini ve gpu ile konuşan tüm sistemleri belirleyen şey yonga üreticisi oluyor.

Şu hoparlör yapılandırmasının kendi kendine resetlenmesi sorununu nasıl çözeriz? 5.1′ e ayarlıyorum ve bazen yapılandırma stereo moduna geri dönüyor. Sorun Windows 10′ da demek isterdim ama aynı sorunu XP ile de yaşıyordum.
Dahili ses yongasını kullanıyorum. Windows 10 için komple baştan PC kurdum yani anakart ve ses yongası vs. farklı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eski Teknoseyir videolarına bakıyorum da, İyiymiş bu ürün aslında. Daha üst modeli var mı diye Aliexpress’ ten bakmak lazım. 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=x6eNw_tzZVs

Sony PSP'ye alternatif JXD A1000 İncelemesi

Sony PSP'yi, 'model alan' JXD firmasının A1000 oyun konsolunu inceliyoruz. JXD A1000, bir emülatör konsolu ama kendinden beklenmeyecek özellikleri de var. Te...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 Fall Creator’ s Update geliyormuş. Hizmetler menüsünden Windows Update servisini bir süreliğine kapatmak lazım bence. Creator’ s Update gibi sorun çıkarma ihtimali olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap