Arkadaşlar güncel, düzgün bir VDSL modem almak istiyorum. Kaç senedir kullandığım TTnet'in verdiği dandirik modem saçmalamaya başladı. Klasik ev kullanımı, telefonlar, bilgisayar falan wireless bağlanacak vs.Şöyle bir piyasaya baktım ortalama 400-500 TL'lere geliyor eli yüzü düzgün modeller. Mesela şu TP-Link'e ne dersiniz? : TP-Link Archer VR300 https://www.vatanbilgisayar.com/tp-link-archer-vr300-300mbps-867mbps-vdsl2-kablosuz-ac-4-port-adsl2-modem.html

TP-LINK ARCHER VR300 300MBPS-867MBPS VDSL2 KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM -...

TP-LINK ARCHER VR300 300MBPS-867MBPS VDSL2 KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B00TKFEE5S/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Amazon.tr'de Seagate 2 tb Harici Disk 347 TL. Güzel fiyat. İhtiyacınız varsa değerlendirin.

Seagate Stea2000400 Hard Disk, 2TB, Siyah: Amazon.com.tr

Seagate Stea2000400 Hard Disk, 2TB, Siyah: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Firefox Quantum çıktı. Gerçekten güzel olmuş ama yıllardır kullandığım All In One Gestures çalışmıyor, pek alternatifleri de hoşuma gitmedi ama belki bilmediğim birşey vardır aynı görevi yapan. Sizin bildiğiniz bir mouse gestures eklentisi var mı Quantum için? Ayrıca hangi eklentileri kullanıyorsunuz paylaşır mısınız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Aranızda Ünsal Ünlü'yü takip eden var mı? Kendisinin sayesinde gündemi düzgün takip edebileceğim bir yer bulmuş oldum. Tarzını çok seviyorum. Sitede çok kişinin haberi vardır herhalde ama bilmeyenler bir şans versinler vakitleri olursa. Haftaiçi hergün gündeme dair periscope'dan canlı yayın yapıp youtube'a yüklüyor, ayrıca podcast olarakta dinleyebilirsiniz. Ben şahsen akşam eve geldiğimde yemeğimi yerken youtube'dan kendisini izliyorum. Vazgeçilmez bir alışkanlığım oldu. Herkese tavsiye ederim.

Kişisel web sitesi:
http://unsalunlu.com.tr/

Youtube Linki:
https://www.youtube.com/channel/UCzJMy0X4vYivbZHkNccpPhQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Overclock yapılmayacak I5'li bir sistem kurulumu için anakart ne tavsiye edersiniz. Baktığım kadarıyla piyasada Z97-H91-H97-B85 gibi çipsetli anakartlar var..Bahsettiğim kullanım için hangi çipsetli model uygundur? Mesela şu Z97'yi gördüm vatan'da:
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-z97-p-intel-z97-soket-1150-ddr3-3200mhzoc-hdmidvivga-anakart.html?srt=PU#genel-bakis

Ayrıca h81 kartlarda var:
http://www.eksenbilgisayar.com/store/ProductDetails.aspx?productid=105003

#teknoyardım #akış

ASUS Z97-P Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI&VGA Anakart

Asus Z97-P Intel Z97 Soket 1150 Ddr3 3200mhz(o.c.) Hdmı&dvı&vga Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Executioner paylaştı.

#akış #Samsung #840EVO #SSD serisindeki korkunç okuma hızı düşüşlerini düzeltmek adına geçen Kasım ayında bir firmware ve diskteki veriyi baştan yazarak optimize eden performance restoration tool yayınlanmıştı, hatırlayanlar olacaktır. Aramızda mutlaka bu disklerden kullananlar da vardır. Skandal, son 2-3 aydır yeni bir boyuta taşınmış durumda arkadaşlar.

Sorunu hiç duymamış olanlar için kısaca özetlemek gerekirse; diskin eski dosyaları okuma hızı, zaman geçtikçe korkunç bir hızla düşmeye başlıyordu. 2-3 ayın sonunda bazı dosyaların okunma hızı 30 mb/sn gibi zavallı değerlere kadar geriliyordu hatta. Sorunun varlığı Overclock.net forumlarında açılan bir başlıkla ortaya çıkmış; ancak Samsung bu durum karşısında çok uzun süre sessiz kalmıştı. Konunun Tom's Hardware, AnandTech, TechReport ve TechPowerup gibi popüler basın organlarına yansımasının ardından ise, söz konusu sorunu düzeltecek bir firmware hazırlayacaklarını duyurmuşlardı.

Ancak bugün gelinen nokta, geçen Kasım ayında yayınlanan bu firmware'in sorunu çözmediğini gösteriyor. Zira birçok kullanıcı, aynı performans düşüşlerini yeniden yaşamaya başlamış durumda. Hatta tartışmalar, Ocak ayında yeniden alevlenmişti.

Birçok SSD meraklısı olayın basit bir firmware sorunundan ziyade, donanımsal bir problemden kaynaklandığını ileri sürüyor. Zira 840EVO serisi pek de güvenilir olmayan TLC NAND bellek teknolojisine sahip. Samsung'un bir dönem MLC'ye karşı ateşli bir şekilde TLC'yi savunması ve 840EVO'dan sonra da kaçarcasına bu teknolojiyi terk etmesi, bu iddiaları mantıklı kılıyor bir bakıma. Ancak bir başka görüş ise, nand hücrelerinin voltajlarında zaman içinde bir düşüş olduğunu ve bunun adam gibi bir firmware ile düzeltilebileceği üzerinde duruyor.

Sonuç olarak; karmaşık mühendislik mevzularına girmeden söylenebilecek tek şey; problemin 840 serisi piyasaya çıktığından bu yana hala çözülmemiş olması. Yine de ben bu performans düşüşü iddiaların sadece iddia olarak kaldığını görmek isterdim açıkçası. Lakin 1.5 yıldır kullandığım 120 gb'lık 840EVO da tam olarak aynı belirtileri gösteriyor.

Diskte Kasım ayından bu yana sadece işletim sistemi, Battlefield 4 ve Dragon Age: Inquisition yüklü. Başka bir şey yükleyip silmedim, biraz da test etmek amacıyla. Firmware çıktığında 500mb'larda olan ortalama dosya okuma hızı, şu an 180-200'lere kadar düşmüş durumda. Üstelik bazı dosyalarda bu okuma hızı saniyede 50 mb'lara kadar iniyor. Yani 4 ayın sonunda dramatik bir performans kaybı söz konusu. Zaten Windows'un gittikçe daha ağır açıldığını ve diskteki oyunların yükleme sürelerinde bir artış olduğunu da hissedebiliyorum rahatlıkla.

Bu dosya okuma taraması için ise HDTune ya da Crystalmark gibi pek bir işe yaramayan sentetik testler yerine, FileBench isimli sadece diskte yazılı dosyaların okunma hızını gerçek zamanlı olarak tarayan ve sektör içinden bir mühendisin yazdığı ufak programı kullanmak daha doğru ve kesin sonuçlar veriyor. Söz konusu programı buradan indirip deneyebilirsiniz. http://www.overclock.net/t/1507897/samsung-840-evo-read-speed-drops-on-old-written-data-in-the-drive/660

Ha ne sonuçta olacak derseniz. Muhtemelen hiçbir şey olmayacak. Büyük teknoloji yayınları, belki Samsung'un yeni SSD serilerinin piyasaya çıkmış olmasından, belki de Samsung'u "malum nedenlerden dolayı" pek kızdırmak istemediklerinden dolayı, problemi gündeme getirmiyor inatla. Samsung da sessiz şimdilik. Ha, tabii her mecrada yeni 3D Nand'larının reklamını yapmayı ihmal etmiyorlar, sağolsunlar.

Ortalıkta Samsung'un Magician için yayınlayacağı bir sonraki güncellemede (ki Mart'ta gelmesi gerekiyordu aslında) diskteki dosyaları periyodik olarak yeniden yazacak bir refresh tool olacağı konuşuluyor, ki bu gerçek bir çözümden ziyade SSD'nin ölüm fermanı gibi bir şey. Öte yandan; disklerde donanımsal bir sorun varsa, Samsung'un ürünleri geri çağırması gerektiğini söyleyenler de var. Ancak bu da pek mümkün görünmüyor. Zira muhtemelen kullanıcıların %90'ı yaşadıkları performans sorunlarından bihaberler ve belki de aradan geçen bu son 6-7 ay içinde defalarca yeniden Windows kurulumu yaptılar. Tüm bu umursamazlık hali, sorunun hızla ele alınması konusunda bir baskı oluşmasını da engelliyor doğal olarak. Birkaç yıldır öyle ya da böyle bilinen epidemik sorunların hala çözülememiş olması enteresan. Şimdilik yeni bir firmware en kuvvetli olasılık gibi görünüyor. Ancak bu konuda da net bir bilgi yok.

Sonuç olarak. bir süre Samsung'un SSD'lerine pek yanaşmayın derim. Düz 840 sahiplerinin yaşadığı mağduriyetin ardından 840EVO'ların durumu tam bir soru işareti. Bu kadar şaibeden sonra 850'ye gözü kapalı güvenilir mi? Cebinden para fışkıran bir şalvarınız varsa güvenilir. 🙂

Samsung 840 EVO read speed drops on old-written data in the drive

Edit by Sean Webster: Thanks to everyone who has posted in this thread and spread the word on...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9
 • Uğur Yurtsever @ugury

  @maximilian İşte acaba basit bir yazma silme işlemi mi yapıyor sadece, yoksa bunun yanında hücrelere fazla voltaj vermek gibi başka bir takım karanlık işler de yapıyor mu... Eğer ikinci durum söz konusuysa -ki ssd'nin ısı davranışlarını izlemek suretiyle böyle olduğu sonucuna ulaşmış insanlar var- normal kullanımdan çok çok daha çabuk eskiyecektir. Yani 1 sene sonunda tam şarj olmayan hücreler yüzünden performans mekanik disk seviyelerine inebilir. Birçok 840'ın başına geldiği gibi.

  Disk Refresh de kullanılabilir aslında bu dosyaları yeniden yazma işlemi için. Ancak bunların hiçbiri uzun vadeli, gerçek çözümler değil ne yazık ki.

  Neyse, şimdilik beklemekten başka yapacak bir şey yok zaten.

 • 3dfx @3dfx

  sandiskmi samsungmu diye cok düsündüm 30 lira fazla verip sandisk aldim tek sorun yasamadim 😛

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Sorun bazı 840 EVO'larda değil ne yazık ki. Hepsinde var. Sadece ortaya çıkış süreleri, kullanım alışkanlıklarına göre farklılık gösterebiliyor. Samsung ise, bu durumu bir bozukluk olarak görmüyor ve doğal olarak garanti kapsamına almıyor. Bunu kabul ettikleri anda, tüm 840EVO'ları geri çağırmaları gerekecek çünkü. Kaldı ki okuma hızı 10mb/s 'ye bile düşse, bu verdikleri spesifikasyonlara uyuyor en nihayetinde. "540 mb/s 'ye kadar" diyor adamlar. 🙂

  Biz yine birer ikişer diskle yırttık. Yurt dışında 1TB'lık modellerden üçer beşer alıp üstüne bir de raid yapıp çok daha büyük mağduriyet yaşayanlar var. Zira Samsung'un çözüm diye yayınladığı şey, raid konfigürasyonlarında da çalışmıyor. Ha bu durum garanti kapsamına alınsa bile, verilecek disk yine problemli 840EVO olacak.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  @nuguryurtsever Hala kullanıyor musunuz bu diski?

Arkadaşlar selam. Bir arkadaşım laptop almak istiyor. Günlük kullanım,ofis vs. birde autocad kurup 2d çizimde yapacak. Oyunla alakası yok...1000-1500 aralığında mümkün olduğunca ucuz ve iyi birşey almak istiyor. Vatan'dan tavsiye etseniz daha iyi olur İst-Kozyatağı vatan'dan almayı düşünüyoruz ama tabi uygun birşey varsa tavsiyelerinize açığım. Ben şunu tavsiye ettim:
http://www.vatanbilgisayar.com/hp-250-g3-core-i3-4005u-17ghz-4gb-500gb-156w81-notebook.html

Amd işlemcili laptolar nasıldır. Bu fiyat aralığında İ5'lere çıkamıyoruz gördüğüm kadarıyla. Mesela şu:
http://www.vatanbilgisayar.com/hp-15-g003nt-amd-a8-6410-2-ghz-8gb-750gb-hdd-156-2gb-w81-notebook.html

HP 250 G3 CORE İ3 4005U 1.7GHZ-4GB-500GB-15.6"W8.1 NOTEBOOK

Hp 15-R009st Core İ3 3217u 1.8ghz-4gb-500gb-15.6"w8.1 Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Bu disk nasıldır. Aranızda tecrübesi olan oldu mu? Almayı düşünüyorum. Hem fiyatı hem performansı uygun görünüyor.:
Toshiba 3 tb disk
TOSHIBA DT01ACA300 3.5" 3 TB 7200Rpm SATA
http://www.eksenbilgisayar.com/store/ProductDetails.aspx?productid=99786

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Far Cry 3 Blood Dragon 5 TL. Oynamak için Far Cry 3 sahibi olmanıza gerek yok kendi başına çalışıyor. Geçenlerde bitirdim tadı damağımda kaldı. Diyaloglar,göndermeler çok güzel olmuş. 80'lerin 90'ların gelecek tasvirinde geçen çok eğlenceli ve esprili bir oyun. Tavsiye ederim,kaçırmayın.
http://store.steampowered.com/app/233270/?snr=1_239_860__1305

Save 75% on Far Cry 3 - Blood Dragon on Steam

Far Cry® 3: Blood Dragon is THE Kick-Ass Cyber Shooter. Welcome to an 80’s vision of the future. The year is 2007 and you are Sargent Rex Colt, a Mark IV Cyber Commando. Your mission: get the girl, kill the baddies, and save the world.
BeğenFavori PaylaşYorum yap