An itibarıyla PAÜ İngilizce Öğretmenliğine kaydımı yaptırdım 🙂 Böylelikle CBÜ'deki mühendislik maceram da sona ermiş oldu. CBÜ'den koşarak uzaklaşın arkadaşlar, kaydımı sildirene kadar bile akla karayı seçtim. Farkedip aramasam hala düzeltmeyeceklerdi. Bir saatlik konuşma sonunda bir şekilde sildirdim kaydımı. YÖKSİS denen sistem ayrıca deli etti zaten, bir çalışıyor bir çalışmıyor. (Farklı yerlerden aldığım bilgiye göre, öğrenci işleri girebiliyor bu sisteme.) Umarım bundan sonra bir sıkıntı çıkmaz 🙂

Daha önce PAÜ'de ingilizce hazırlık muafiyet sınavına girmiş olan var mı? 9-10 Eylül'de muafiyet sınavları var, biri yazılı biri konuşma sınavı. Yazılı sınav %80, konuşma sınavı %20 etkiliyormuş. (Konuşmaya girmesen de olur dedi öğrenci işleri.) Ben sayısal mezunu olduğum ve İngilizce'yi kendi imkanlarımla öğrendiğim için konuşmada bir iddiam yok. Ama bu okulun muafiyet sınavıyla ilgili bilgisi olan arkadaş varsa, sınav hakkında bir şeyler duymak isterim 🙂 Daha önce CBÜ'nün hazırlık sınavını geçmiştim ama o mühendislik için zorunlu hazırlıktı. İngilizce öğretmenliğinde bu durum farklı olur mu sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@burakozkes Kaydını sildirdin mi? Ben bu sabah sildirdim ama e-devlet'te e-kayıt açılmadı hala.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Emre paylaştı.

CS:GO da rekabetçi girecek aranıyor 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Üniversite kayıt süresi uzatılmış sanırım, 16-21 Ağustos diyorlar. Kesin bir kaynak bulamadım ama bulunca paylaşırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Denizli merkezli deprem Uşak'tan da çok rahat hissedildi. Böyle durumlar insanın aklına apartmanda oturmanın ne kadar aptalca olduğunu hatırlatıyor insana. Apartman dediğim 2-3 katlı evler değil. #deprem

Düzenleme: En azından Türkiye'deki apartmanlarda. Apartmanın kendisi mantıksız zaten ama seven varmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 34 / 35
 • Erkan @erkann

  O kadar geniş ve büyük ülkede otururken apartman sevdalılığı nerden çıkıyor anlamış değilim. Gel bak Amerika'ya adamlar geniş geniş rahat rahat oturuyorlar mustakil evlerinde. Ne vardı da apartmanları yapıştırıp bizi sıkıştırdılar anlamadım.

  • arandur @arandur

   Rant. Senin arsan olsa 3 daire karşılığı vermez misin? Sonuçta Türksün.

  • Erkan @erkann

   @arandur Abi buna devlet politikasıı gerekli. Amerikalı salak mı o zaman ? Paranın kapitalizmin döndüğü yer orası. Adamlar rahat rahat yaşarken biz göt gibi sıkışıp kalmışız. Şehrin her tarafı boş olmasına rağmen herkesin şehir merkezinde yaşama tutkusu yüzünden hem rante evet diyoruz hem de sıkışmaya.

  • Melburg @melburg

   @erkann Aynen New York'ta hiç apartman yok

  • Erkan @erkann

   @melburg Hiç mi dedim ? New York ile İstanbul'un da genel sıkıntısı benzer.

  • alipektas @alipektas

   ABD'nin yüzölçümü/nüfus oranıyla Türkiye'nin oranı bir mi? Neredeyse 10 milyon kmkarelik alan 330 milyon insanın emrinde. Geniş gniş yerleşirler tabi.

  • Ahmet Güler @ahmetguler

   @alipektas bu iş için en güzel örnek almanya. Adamlar köyleri modernleştirerek. Amerikan rüyasından korudular insanları.

  • Erkan @erkann

   @alipektas Biz dar mıyız ? Şehir merkezleri dışında her taraf bomboş. İnsanımızın merkezde oturma sıkıntısı var. Örnek İngiltere'de aynı şekil herkes şehrin 5-6 mile uzaklığında yerleşmiş hatta bazıları 10 mile uzaklıktan işe gidip geliyor ama evleri mustakil sessiz bir yerde takılıyorlar.

  • Ahmet Güler @ahmetguler

   @erkann türkiye de köy denince hemen tezek bok akla geliyor. Köylü sırf bu yüzden şehre kaçıyor. İnsanların aklına öyle yerleşmiş ki köyde durunca kerpiç evde yaşayacan bilmem ne. Yap evini kur bahçeni illa tavuk inek bakmak zorunda değilsin. Mis gibi hava. Ama yok olmaz. Köyde bok var ama şehirde daha tatlısı var. 🙂

  • Melburg @melburg

   @erkann E hani rahat yaşıyorlardı? Metropolden nüfus azaltamadığın sürece şehirleşme biçimini düzeltemezsin bu Vitruvius'tan beri böyle şehirciliğe bakış açısından.

  • alipektas @alipektas

   @ahmetguler Almanya'daki arkabalarımın dediğine göre orada yerel yerleşim oranı çok fazla. Yaşlı nüfus fazla zaten, yaşını alan dağılıyor köye/kasabaya. Farkı şu, orada şehirdeki çoğu imkanı da götürüyorlar kırsala. Burada adam metropolde yaşamak zorunda. Tarım adam akıllı yetmiyor kırsaldaki popülasyona, sanayi desen o kadar dağılmamış ülkeyenin bölgelerine. Metropoller dolunca da hâliyle apartman dışında kurtarmıyor.

  • Ahmet Güler @ahmetguler

   @alipektas Ama siz dediniz ki amerikayla türkiyenin yüz ölçümü bir mi. Demek istediğim tek şey yüz ölçümü bir olmasa da aynı imkanlar fırsatlar var. Engeller zihminizde... 🙂 (İşi şehre taşımakta bizim hatamız. Köyde bir şey olmaz gibi bir algıya girmişiz.)

  • alipektas @alipektas

   @ahmetguler Türkiye'nin kırsal bölgelerine hiç gittin mi bilmiyorum. Ben gidip gördüğüm kısımları için konuşuyorum: Kendşm gidip yerleşmem, çocuğumu da çoğu yerde büyütmem. Olsa olsa Ege bölgesi kırsalında yaşarım.

  • Ahmet Güler @ahmetguler

   @alipektas lafım sadece yüz ölçümüne idi. Kafalar değişmeden köyde hayat iyice cazip hale gelmeden hadi köye gidelim kesinlikle olamaz.

  • alipektas @alipektas

   @ahmetguler ABD yanlış örnek, oradaki gibi Almanya'nın da olması mümkün değil. Zihnimizde falan değil, git köyle yaşa o zaman hocam. Madem kolay ve yaşanılabilir senin için, seni tutan ne? Almanya'nın köyüyle buranın köyü birmiş de sadec kafada olay bitiyormuş gibi lanse ediyorsun.

  • alipektas @alipektas

   @ahmetguler ABD'nin olayı yüzölçümüyle alakalı ama, ben ne yapablirim ki. Orada bambaşka bir olay var, bazı eyaletler bildiğin villalardan şehir yapmışlar. O mesela devletle, yönetimle alakalı değil bir tek. Devlet imkan götürse dahi yüzölçümü ve çevre müsait olmasa ABD'nin her bölgesinde onu yapamazlardı. Tıkanır yani ne kadar ortamı hazırlamaya çalışsan da. Adamların elinde kıta var çünkü, bildiğin kıtada top koşturuyotlar, öyle bir avantajları var.

  • Ahmet Güler @ahmetguler

   @alipektas hocam 2 kere aynı şeyi dedim, görmediniz heralde. "Sadece yüz ölçümü için imkan olduğunu anlattım." Ekstra bir şey dediysem size değil direk genel topluma laf ettim.

  • Erkan @erkann

   @melburg 10 mile uzaklıkta olmaları rahat yaşamadıkları anlamına mı geliyor ? 😀 Ben 5-10 mile da rahat yaşıyorlar anlamında söyledim. 😀 Çok olumsuz düşünüyorsun.

  • alipektas @alipektas

   @ahmetguler Ben de diyorum ki: Olayın iki ayrı değişkeni var; bir yüzölçümü, iki kırsaldaki imkanlar/kırsalda insanı tutacak şeyler. Yüzölçümün yetersizse kırsala kaydırırsın toplumun bir kısmını, misal Almanya, onlar kırsaldaki yerleşimi metropollerinde yapamazlar. Yüzölçümün yeterliyle zaten metropolde de yaparsın onu ki ABD'nin de öyle bir imkanı var, metropole yığılsa insanlar dahi, apartman dikmeden yettirebiliyor çoğu bölgesinde. Ama bizde ABD'deki yüzölçümü yok, e ne yapacağız? Almanya gibi popülasyonu kırsala gitmeye ikna edeceğiz, çünkü şehirlerde kalırlarsa yer yetmez ve apartmanlardan(apartman illa şart bir yerden sonra da ben belli bir seviyenin üstünde olmasından bahsediyorum) aşağısı kurtarmaz. Kırsala gitmeye ikna etmek için de orada istihdam, sağlık hizmeti, eğitim hizmeti olaylarınıen azında şehirdekiyle eşdeğer hale getirmeliyiz.

  • Ahmet Güler @ahmetguler

   @alipektas ben abd fikrini desteklemedim ki abd'nin yanlış örnek olduğunu, almanyanın yüz ölçümünden dolayı doğru örnek olabileceğini söyledim. 😀

   (Hocam sadece benim yorumlarıma hızlıca bir göz atabilirmisiniz. Sizden farklı bir şey söylemiyorum çünkü.)

  • alipektas @alipektas

   @ahmetguler Düşüncende katılmadığım kısım şuydu: "Engel zihinlerimizde" Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Hatta devletin kasıtlı köylerden büyükşehirlere toplumu kaydırmaya çalıştığını, 40-50 yıldır da bunu yaptığını düşünüyorum. Sebebi de bana göre büyük şehirlerde o şekilde seçim kazanabiliyor olmaları. Tarımdaki durumumuza bak mesela, yine göründüğü kadar kötü değil ama bu mudur yani böyle bir coğrafyanın tarım seviyesi? Bunda kasıttan başka bir şey aranmaz. Devlet politikası olarak kırsalda yetişmiş insan şehirde oy potansiyeli olarak tabiri caizse alıkonuluyor. Adamları zorla şehirde kalmaya zorluyorlar. Bir devletin kırsalına imkan getirememesi mümkün mü sence? Onu amaç edinip de başaramayacak devlet bir zahmet kendin yok etsin. Bugün şehirlerdeki yozlaşma, kültür çatışması, sınıfsal ayrımın had sahfaya ulaşması gibi sorunların sebebi bu yanlış politikalar bana kalırsa. Hatta yıllardır kanımızı emen terör sorunu da bununla alakalı. İnsanlar Doğu illerine zihinsel engellerinden değil, terör korkusundan gitmek istemiyor mesela. Oradakiler de o sebeple metropolleri doldurup hem oradakileri, hem de kendilerini huzursuz ediyor mesela. Yani olay insanlardan çok devlet politikalarında bitiyor şahsımca.

  • Ahmet Güler @ahmetguler

   @alipektas Her işin ucu politikacılarda bunda hemfikir olabiliriz. "almanya, amerikan rüyasından korudu dedim mesela" bireylerin bir araya gelip yapabileceği bir şey değil ki bu. Bireyler bir şeyler için çabalasa da son iş yine devlette.

   Belki zıta düşeriz ama ben halk'ı savunup, politikacıları gömmeyeceğim. Herkes suçlu. Dönüm dönüm tarlaları varken satıp pavyonlarda 80 metre karelik daracık betondan apartman dairelerine yiyenlere en ufak saygı da duymayacağım. 10 tane tarlasını satıp 1 tanecik bmw alan mercedes alan var. Bu mudur toprağın değeri.

   Oku çocuğum memur ol rahat et. Diyenler getirdi ülkenin şu dönemlerdeki halini. Tabi en sonunda iş politakacılarda ama insanlarda da var bişiler işte. (Politikacıların yanlış politikaları insanları bunu demeye itti tabi. Halk bu fikri kendi üretti kesinlikle demiyorum.)

   %80 politikacılar ise %20 halkın suçu diyeyim özet olarak. 🙂

  • alipektas @alipektas

   @ahmetguler Halkda da suç var elbet, fakat onun da kökeni yine devlete çıkıyor. İnsanlar cahillikten tarla satıp pavyonda yiyorsa ve bu topluma zarar verecek eşiğin üstündeyse, devlet o toplumu eğitmeye odaklanmalı. İş Köy Enstitülerilerinin kapatılmasına kadar gidiyor hocam 🙂 Cahile kızamazsın ama onu cahil bırakan, daha da önemlisi eğitecek imkanı menfaat uğruna hiç edene kızarsın 🙂

  • ozeba @ozeba

   @erkann tarlalara imar verilince bu sefer de birileri yeşil alanları talan ediyorsunuz diyip isyan ediyor. Bunun çözümü nedir bilmiyorum.

 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  Aslında apartmanlar tehlikeli değil en güzel örneği japaonya. Ama işte yeter ki malzemeden calinmadsn gerekli önlemler alınarak yapilsin. Tabii kaç tane böyle yapılmış apartman vardır orası meçhul.

 • Murat Başak @marqwezzuh

  Yahu herkes Japonya demiş ama şehir merkezi dışında, Japonya'da evler 3 katı pek geçmiyor.

96'lıyım, okul bitmeden başka okula kayıt yaptırmak için tekrar tecil yaptırmam gerekiyor mu? Okul 97 ve öncesi doğumlular için "... kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına dair belge." istiyor. Benim durum belgemde 2022'ye kadar tecil olduğu ve belgenin 7 Kasım'a kadar geçerli olduğu yazıyor. Ama ben arada kaydımı sildireceğim, sonra tekrar kayıt olacağım. Bir sorun olur mu kayıtta? E-kayıtlar henüz açılmadı ama orda da sistem istiyormuş belge, direkt e-devlet'ten çekiyor mu bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Pamukkale Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği olmuş benim de 🙂 4 yıllık mühendislik macerasından sonra kayıtlarda vs bir sıkıntı çıkmazsa bir de öğretmenlik macerası başlayacak 🙂 Ek puanım ilk defa bir işe yaradı 😂 Daha iyi yerlere girebiliyordum ama yazmadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 40

Her ne kadar tasvip etmesem de babam benden habersiz IPTV almış. Ama bir yandan da Amerikan kanalları fena değil, aynı zamanlı İngilizce yayın iyi oldu 😂 140 küsür Amerika kanalı var, normalde tv açıp izlemem ama izletiyor 😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yapıkredi'den uzak durun. 100 liralık borcu bir ay geciktirdim diye 15 kere mesaj attılar, en az 5-6 kere de aradılar. Ulan öğrenciyim işte, anlasana halden 😂 Bir de kredi notunu düşürürüm diye tehdit ediyor. Olmaz olsun öyle banka.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16