Daha önce covid geçirdiğim için ve eskiden alerji geçmişim olduğu için Sinovac aşısı oldum. İkisi de vardı ancak ben Sinovac olmayı tercih ettim. Biontech'in sıkıntı çıkartmayacağını teyit edebilecek bir test olmadığı için olmaktan çekindim açıkçası. Gerekirse 3. doz için onu olabilirim ancak aklıma yatmadı pek. Çok fazla yan etki gören var, ben de olur olmadık şeylere alerjik reaksiyon gösterebildiğim için Sinovac'ı daha doğru bir çözüm olarak gördüm. Ama ne olursa olsun, mutlaka aşınızı olun. Sinovac da olsa Biontech de olsa hiç yoktan kesinlikle iyidir.

Aşı olmakta bir sıkıntı yok. Hastanede ve sağlık ocağında olabilirsiniz. (Veya otogar-avm gibi toplu alanlardaki aşı merkezlerini de tercih edebilirsiniz.) Sağlık ocağında olacaksanız kayıtlı olmadığınız bir sağlık ocağından randevu alarak yaptırabiliyorsunuz. Ancak önce aşıyı seçmeniz gerekiyor. Ben Sinovac seçtim, gidince yine sordular hangisi diye. Aşınızı mutlaka olun. İşleri bayağı geliştirmişler zaten, aşıyı görmesem yaptığına inanmam 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar bulunduğunuz noktada Kablonet varsa, -gigabit'e erişemediğiniz takdirde- kesinlikle başka bir ISS aramayın. Fiber de olsa hiçbir bağlantı Kablonet kadar stabil değil ve taahhüt ettiği hızı veremiyor. Bir süre önce taşınmak zorunda kaldım ve taşındığım yerde sadece Türk Telekom fiber altyapısı olduğu için Turknet fiber bağlattım. Ama bulunduğum yerde Kablonet olmadığı için o kadar pişmanım ki anlatamam. ADSL'den Fibere, VDSL'den mobil internete her türlü bağlantıyı kullandım ve test ettim. En iyisi ve stabili kesinlikle Kablonet. Daireme kadar fiber geliyor ama ne doğru dürüst stabil hız alabiliyorum ne de loss olmadan bir oyun açıp oynayabiliyorum. Ve bu bağlantı cat6 kablo üzerinden! Ayrıca verdikleri modem yan odadan bile çekmiyor ya, nasıl bu kadar berbat olabiliyor aklım gerçekten almıyor. Dandik diye eleştirilen Infinity 401 bile Türk Telekom'un verdiği Archer C5V denen garabet yanında o kadar muhteşem kalıyor ki anlatamam. Infinity 401 ile açık alanda 15 metreden ve 5 GHz üzerinden rahatlıkla 100 mbps alabiliyordum ama bu modemde aynı odada 5 GHz çekmiyor!! Vallahi çekmiyor ya! Her kanal ayarını yaptım, konumlandırmayı da yaptım. Yok. TP-link Archer C5V Modem tek kelimeyle bir ÇÖP.

Turknet'i de aynı, Turk telekom'u da. Tek gerçek var o da Kablonet. Ben hayatımda bu kadar stabil ve taahhüt ettiği hızı o an sunan bir internet görmemiştim. Keşke yine olsaydı evimde de bağlatsaydım. Hayır, adamların anten kablosundan verdiği interneti bizimkiler fiberden veremiyor ya ona şaşıyorum. Fiber kablosunu daireye kadar kendim çektirdim. Kabloda en ufak bir kırık, zedelenme olmadığını ben biliyorum. (Bir yerde elektrikçi yanlış yaptı, kırdığı yerleri kestirdim. Şu an bu şekilde bir yeri yok. https://teknoseyir.com/durum/1440780 ) Gerçekten nasıl bu kadar berbat bir hizmet verebiliyorlar anlamış değilim. Kablonet'ten şaşmayın arkadaşlar. Yemişim fiberini. Hızlı olmasa stabilite kısmında ADSL'den farkı yok. İnanılmaz. Gerçekten inanılmaz.

Bu hız testleri aynı 1 dakika içinde yapılmış testler. Nasıl bu kadar fark edebiliyor? 1 dakikada bir internet hızı niye bu kadar değişiyor, ping niye bu kadar değişiyor? Bir dakika bile değildir de, ben bir dakika diyorum. Stabilite SIFIR. Fiber'inin de, Turknet'inin de... diye başlayacağım ama durduk yere ban yemeyelim 😀

Pişmanım dostlar. Kablonet olmayan yere taşındığım için köpekler gibi pişmanım.

Ha bir de güya Zyxel modem gönderecekti Turknet. O da yalan oldu. Müşteri hizmetler arıyor, konuşurken yüzüme kapatıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25

Friends seven kız/erkek arkadaşınız varsa atarsınız 😀 Bu arada ben alt yazısız izlediğim için alt yazı koymadım ama isterseniz bulur alt yazılı da yaparım 😀 (5 mb) #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Spotify çalma listem 47 saat 47 dakika olmuş 😂 İstesem denk getiremem. Bu arada adının cs olmasının sebebi ilk açtığımda cs oynarken arka planda çalacak şarkıları eklediğim için. #spotify

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Boş kaldığınızda okuduğunuz siteler var mı? Ben eskiden curiosity.com'u kullanıyordum ama Discovery satın aldı ve kapattı. Yoksa gerçekten yükselen bir yıldızdı. Bazen eğlencelik mentalfloss.com'a bakıyorum ama istediğim kadar sarmıyor. Yine de fact generator'ları hoş 🙂 Bazen direkt Discovery'nin kendi sitesine bakıyorum ama bir süre sonra sıkıyor. Curiosity bu iki sitenin tam arasıydı ve çok güzeldi ama harcadılar. Sadece Instagram hesapları kaldı.
( https://www.instagram.com/curiositydotcom/ ) Görsel Mental Floss'un fact generator'ından.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple Music, lossless için iOS 14.6 istiyor 🙁 iPhone 6'da ne Tidal çalışıyor ne Apple Music lossless 🙁 Ama Spotify ile normal Apple Music arasında bile inanılmaz kalite farkı var. Sırf bu yüzden sonraki telefonum iOS 14.6 çalıştırıp en az bir güncelleme daha alacak en ucuz iPhone olabilir 🙁 Android'e geri dönmeyi düşünüyordum iPhone alamam diye ama Android bile alsam ekstra DAP alacağım için direkt iPhone alabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 16
 • Coppermine @coppermine

  https://teknoseyir.com/durum/1443494 burda bende benzer bir durumu sormuştum, teşekkürler bu mesajınız dolaylı olsa da benim sorumu cevaplamış oldu.

 • Coppermine @coppermine

  Bu arada LG'nin B&O ile ortaklaşa çıkardığı bu 32 bit DAC da ipad'de çalışmıyor. Yani her alacağınız DAC da çalışmayabilir.

  • Fırat Duran @firat_duran

   Sorun dac olmayabilir. Bence type c portunda sıkıntı var. iPad proda type c den 3.5mm dönüştürücü lazım oldu ne Huawei, ne Xiaomi, ne baseus vs çalıştırmadı. 100-150 lira masraf yaptık hiç biri çalıştırmadı, gittik sonra Apple dan aldık ve çalıştı.

  • Coppermine @coppermine

   @firat_duran evet huaweinin dönüştürücüsünü denedim çalışmadı. Klasik Apple züppeliği burda da geçerli. Adamlar type c üzerinden herkesin kullandığı digital to analog çıkış standartını bile sınırlamış.

  • Emre @emre64

   DAC alma planım yoktu, ucuz android alırsam zaten ne olsa toparlamaz diye kaliteli bir DAP düşünüyordum yanına. Telefonda müzik dinleme işini aklımda bitirmiştim yani. Ama Apple böyle yapınca iki tane cihaz kullanmanın da pek mantığı kalmadı. İki cihazın fiyatını birleştirir iPhone alırım diye düşündüm. iPhone 6 ses kalitesi bence iyi ve Apple Music lossless çalıştırmaması için hiçbir sebep yok. Ama satış politikası işte. Aslında şu an elimde giriş seviye bir DAP var ama kesmiyor. Tabi ucuz Android+ orta seviye bir DAC iş görecekse öyle de yapabilirim.

 • Mustafa N. @mustafanr

  Dap listesi yayınlayacaklar mı acaba yoksa Apple beyciğim bu işe de mi elini atacak 😀

 • Sinan Namur @sinannamur

  Ben lossless klasik müzik için Primephonic kullanıyorum, diğer sık dinlediğim müzikleri ya torrent'ten çekiyorum ya da yasal bir siteden satın alıyorum. Dürüst olmak gerekirse her ne kadar yolda bir şeyler dinlerken de mümkünse kayıpsız haliyle dinlesem de evdeki güzel kulaklık sistemim veya hoparlör sistemimde olduğu gibi farkı anlayamıyorum pek.

Warzone'u silince sadece 85 GB yer açıldı, haberiniz olsun. Kurarken de o civarda bir şey istiyordu. 100 GB boş alan kurmaya yetmişti. HD paketleri indirmeden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turk Telekom'un fiber modemi ile ONT kutusu arasında sarı Cat5e kablo vardı. Çıkardım, bir metre kadar daha uzun bir Cat6 kablo taktım. Fark yok gibi ama bakalım 😀 Çıkan Cat5e kablo, taktığım Cat6 kablonun neredeyse yarısı kalınlığında.

Turknet internetim açıldı ama gelen modem o

Turknet internetim açıldı ama gelen modem o kadar kötü ki yan odada 94 mbps'ten 13 mbps'e düşüyor. 5ghz'te. Zyxel modem istedim müşteri hizmetlerinden bakalım nolacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 23

Turknet internetim açıldı ama gelen modem o kadar kötü ki yan odada 94 mbps'ten 13 mbps'e düşüyor. 5ghz'te. Zyxel modem istedim müşteri hizmetlerinden bakalım nolacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 34