Emre paylaştı.

Telefon Fiyatı Hesapla v2

Merhaba Arkadaşlar,

Bundan 2 yıl önce ilk sürümünü çıkardığım telefon fiyatı hesaplama aracının yeni sürümünü sizlerle paylaşıyorum.

Amacı: Dolar, Euro, TL olarak yazılan ham telefon fiyatının hem vergilerini hem de satış fiyatını bulur. Bunun yanında Pasaport Kayıtlı olarak yurtdışından alınan cihazların maliyetini de kolayca hesaplar.

Yeni Sürümde Ne Değişiklikler Var?

+ Program açılırken kur bilgilerini otomatik olarak güncelleme eklendi.

+ İthalat Kayıtlı ve Pasaport Kayıtlı gibi detaylı hesaplama seçenekleri eklendi.

+ Para Birimlerine TL seçeneği eklendi.

+ Seçilen Para Birimine Göre Sembollerin Tutarların Yanına Otomatik Olarak Eklenmesi Sağlandı.

+ 2020 Yılına Göre Güncellenen Vergi Oranları ve Yeni Eklenen Kültür Bakanlığı Vergisi Eklendi.

+ Kur Güncelleme Butonu Eklendi.

+ Programın Kendi Ekran Görüntüsünü Panoya Kopyalama Özelliği Eklendi.

+ Program İçindeki Sonuçları Yazı Olarak Panoya Kopyalama Özelliği Eklendi.

+ Programın Ekran Görüntüsünü .png formatında Farklı Kaydetme Özelliği Eklendi.

+ Sonuçları Kaydederken Yazılan Telefon Modeli Bilgisini Çıktılara Dahil Etme Özelliği Eklendi.

+ Mouse ile Üzerine Götürdüğünüz Objeler Hakkında İpucu Bilgiler Gösterme Özelliği Eklendi.

Ekran Görüntüleri:

Programın Kendi Arayüzünden Alınan Ekran Görüntüsü Çıktı Örneği:

Programın Kendi Arayüzünden Alınan Yazı Formatında Çıktı Örneği:

Telefon: Iphone SE
Vergisiz Fiyat: 2768 ₺
Kültür Bakanlığı Payı (%1): 28 ₺
TRT Bandrol Ücreti (%10): 277 ₺
ÖTV Payı (%50): 1536 ₺
KDV Payı (%18): 830 ₺
Satış Fiyatı: 5439 ₺

Programdaki Bilgilerin Çıktısını Almak İstediğinizde Telefon Modelini Size Sorar ve Çıktı Arasına Onu da Dahil Eder, Fakat Kutucuğu Boş Bırakarak Çıktıya Telefon Modelini Dahil Etmeyebilirsiniz:

Kimsenin kafasında soru işareti kalmaması için kaynak kodlarını da yayınlıyorum. Dileyen ordan inceleyebilir ve build edebilir.

Kaynak Kodları: https://gitlab.com/BirDeveloper/telefon-fiyat-hesapla-v2

İndirme Linki: https://bit.ly/2XJ2JDo

NOT: Programın çalışabilmesi için herhangi bir Windows işletim sistemi ve .NET Framework 2.0 yüklü olması yeterlidir.

Günlerdir Üzerinde Uğraştığım Bu Program İçin Umarım Bir Teşekkürü Çok Görmezsiniz.

Beğenip Paylaşırsanız Sevinirim. Sağlıcakla Kalın.

(Vergi Hesaplamalarına ve Menü İsimlendirmesine Katkıda Bulunan @umtk 'ye, programı test etmekten çekinmeyen @cicikus 'a teşekkürlerimi sunuyorum.)

#TempHediyesi #TelefonFiyatıHesaplav2 #TelefonVergisiHesapla

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 24

Hybrid Kulaklıkların Farkını Daha İyi Ortaya Çıkaran Şarkılar 3 (Liste Güncellemesi)

Selamlar 🙂 Benjie k9s elime ulaştı, bunun şerefine düzensiz aralıklarla paylaştığım, tamamen kendi deneyimlerime dayanan bu listeyi güncelleyeyim dedim. Listede hep popüler şarkılar var zira bu kulaklıkların farkını daha rahat anlayabilmemiz için ses renkliliğin fazla olması gerekiyor. Liste işinize yaramasa bile belki yeni şarkı keşfedersiniz 🙂 Ben YouTube linki veriyorum ama siz istediğiniz yerden dinleyebilirsiniz. Hatta bulabilirseniz lossless kaynaktan dinlemenizi tavsiye ederim. Bu arada Benjie k9s incelemesi de gelecek.

 

İlk liste

İkinci liste

Feder - Lordly

 

Destiny's Child - Say My Name

 

Shakira - Me Enamore

 

Coldplay - Hymn For the Weekend

 

Aluna George - Not Above Love

 

Julia Michaels - Issues

 

Charlie Puth - Attention

 

Fly Project - Toca Toca

 

Musiguns - Armageddon

 

Britney Spears - Womanizer 

Pink - Sober

Eklemek istediğiniz şarkıları yoruma yazabilirsiniz, iyi dinlemeler 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Karma @karma

  Bende Sony xb550 incelemesi yapıp, yapmamak konusunda kararsızım 🙂 Anlatılacak pek bir şey yok gibi detay sevmeyen fakat elektronik müzikte işini son derece iyi yapan bir kulaklık 🙂 Bunu uzatıp uzatıp yazsam bir inceleme çıkabilir ortaya 😅 Bu arada bunu hybrid kulaklık için tavsiye ederim.

Hepsiburada XBYC 6027 bisiklet km saati kandırmacası

Bu yazı herhangi bir şikayet veya suçlama içermemektedir. Sadece eksik verilen bilgiyi tamamlamak adına gördüklerimi anlatıyorum.

 

Bu fiyat aralığında istediğim bütün özellikleri sağlayan km saati buydu. Ben de 47.5 liraya aldım. Kargosu ile birlikte 54 liraya geliyor. Saat bozuk geldi. İyi ki de bozuk geldi, bu sayede tam para iadesi aldım.

XBYC 6027 sadece bir model adı. Saat aslında Aliexpress'te 5 dolara satılan SUNDING SD563a modeli. Ancak HB sayfasında herhangi bir marka adı yazmıyor. Ürün sayfasında yanlış görsel kullanılmış veya ürün görselinden photoshopla marka silinmiş. Zira gelen üründe çok bariz bir şekilde marka yazıyor.

 

Bu da aliexpress linki (Yazıya tıklayın)

5 dolar bile değil.

 

Siz siz olun alışverişlerinize dikkat edin. Bilmediğiniz markaların km saatlerini almayın. Ben farkında olmadan aldım ve bozuk geldiği için tam para iadesi alabildim. Size çalışır halde gelirse tam para iadesi alamayabilirsiniz.

 

Hepsiburada ürün görseli;

 

 

 

 

Aliexpress ürün görseli (gelen cihazın aynısı)

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Dinlenilesi İngilizce Podcastler

Biliyorsunuz ki dinlenebilecek Türkçe podcastler oldukça az. Haftalık gündem de haftada bir geliyor, haftanın diğer kalan günlerinde dinleyecek pek bir şey bulamıyoruz. Biraz İngilizce anlayan, benim gibi podcast delileri için rehber/liste tarzında ufak bir yazı hazırlamaya karar verdim. Hadi başlayalım.

 

Öncelikle podcast’leri telefondan dinlediğinizi varsayıyorum. Eğer Android cihaz kullanıyorsanız İki uygulama işinizi fazlasıyla görecektir. Bunlar Podcast Addict ve CastBox. Ben Podcast addict tercih ediyorum. Ama CastBox da çok iyi uygulama. Sadece çok bildirim gönderiyor, kapatma opsiyonu var mı bakmadan kaldırdım 😀

 

Ios kullanıyorsanız pek bir bilgim yok. Ama siz bir yolunu bulursunuz, bilen arkadaşlarım buraya yazarlar.

 

Podcast aracını da bulduğumuza göre bölümlere geçelim. İngilizce podcastler size yıllarınızı geçirtecek kadar fazla. Radyo şirketleri gibi Podcast şirketleri var. Buralarda yayınlanan podcastler ya reklamlı oluyor ya da ücretli. Ücretli olanlar Howl.fm üzerinden dinlenebiliyor.

En büyük ikisi ise Feral Audio ve Earwolf. Açıkçası o kadar çok podcast var ki hepsine bakmak istemedim; birkaç tane favorim var aralarında, onları dinliyorum.

Feral Audio Family üzerinde dinlediğim Podcastler;

 

 

 

My Favorite Murder

Karen Kilgariff ve Georgia Hardstark, Amerika’da geçen bazı myth ve gerçek cinayet hikayelerini konuşuyor. Böyle olunca çok ciddi bir mesele gibi görünebilir ama fazlasıyla komik olduklarını dinleyince anlayacaksınız 😀

 

 

 

Vomit on the Web

Ingrid Haas ve Melissa Stephens internette yanlış gördükleri şeyler hakkında konuşuyor. Çok dikkatli bakmasam da ilki çekici bir konusu var.

Earwolf ‘te takip ettiğim tek podcast;

 

 

 

Who Charted?

Bu ismi kim bulduysa cezasını çekmesini istiyorum. Her neyse, Howard Kremer ve Kulap Vilaysack popüler film, dizi ve müzikler hakkında konuşuyor. Güzel muhabbet çıkıyor bazen, yeni şeyler keşfediyorsunuz 😀 Ama bu serinin tam versiyonu paralı. 6 aydan eski bölümleri dinlemek için Howl.fm üyeliğiniz olması lazım. Howl.fm’de de hem özel hem de normal bölümlerle birlikte yüzlerce podcast var. Ancak senelik üyelik 35 dolar.

Bir aileden olmayan Podcastler;

 

 

 

Radio Free Skaro

En uzun soluklu podcast serilerinden biri olabilir. İsminden de anlaşılacağı üzere Doctor who hakkında konuşuluyor. 10 yıllık süre içinde çekilmiş 600’e yakın bölüm var. İlk bölümlerin ses kalitesi pek iyi olmasa da sonradan standartları oturuyor. Çok fazla bölüm olsa da dinlemesi gayet hoş. 🙂 Doctor Who takip ediyorsanız tavsiye ederim. Etmiyorsanız Doctor Who izlemenizi de öneririm. 🙂

 

 

 

 

Rumor Flies

My favorite Murder’ın daha genele yayılmış hali. Yanlış hatırlamıyorsam 3 Disney çalışanı mythlerden (bunu efsane olarak çevirmenin tam olarak doğru olmadığını düşünüyorum), söylentilerden konuşuyorlar. Ses kalitesi iyi olsa da bazen çat pat sesler geliyor, uyuyorsanız yerinizden oynatabilir 😀 Yine de değindikleri konular ilgi çekici, bu podcast’i de öneririm.

 

 

Unpopular Culture

Sloganından da anlayabileceğimiz gibi “Bir psikoloji ve kültür” podcasti. Mutlaka dinleyin.

 

 

The Minimalists

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus günlük hayatı nasıl fazla ve gereksiz harcama yapmadan yaşayabileceğimizi tartışıyor. Arasıra podcastlerde sesli mesajları dinleyip cevap veriyorlar. Bölümleri YouTube üzerinden dinlenebilir. Minimalizm ilginizi çekiyorsa dinlemenizi tavsiye ederim.

 

 

Bu yazının ikinci bir bölümü gelebilir. O kadar çok podcast var ki hepsini dinlemek mümkün değil. Zaten bir podcast’te yüzlerce bölüm olduğu için çok uzun bir süre sizi oyalıyor. Ben keşfettikçe güncellemeye devam ederim. Podcast kültürünü etrafınıza da yaymanızı tavsiye ederim. İyi dinlemeler 🙂

 

#podcast

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Emre paylaştı.

Steam’de Oyun İade Etmek

Herkese Merhalar,

Steam bilindiği gibi bize lisanslı olarak oyun, video ve yazılım satışı yapan bir servis. Biz tüketicilerin en büyük haklarından biri de beğenmediğimiz, beklentimizi karşılamayan ürünleri belirli koşullar dahilinde iade edip paramızı ya da hediye çeki alabilmek.

Steam’de müşterilerini mağdur etmemek için geçtiğimiz yıllarda iade sistemini tüm herkese sundu. Steam üzerinden aldığınız oyun ve yazılımları 14 gün içinde ve 2 saat ve üzeri kullanılmamış durumda iade talebinde bulunabilirsiniz.

Peki ilk önce nasıl iade işlemini gerçekleştireceksiniz ondan bahsedelim sonra detaylarını konuşuruz.

1.Kütüphaneye gidin ve iade etmeyi düşündüğünüz bir oyunu seçin. Oyunun üzerine tıklayınca bu ekran ile karşılacaksınız. Sağ tarafta bulunan ”Bağlantılar” başlığının altındaki ”Destek” alt başlığına tıklayınız.

2.Destek alt başlığına tıklayınca karşınıza böyle bir ekran gelmesi gerekiyor. Burada oyunu neden iade etmek istediğinizi düşünüp bir başlığı seçmeniz gerekiyor. Ben genelde ”Umduğum gibi değil.” seçeneğini işaretleyip geçiyorum, pek önemli değil.

3.Sorununuzu seçtikten sonra ya sorunuzu çözmeleri için yardım isteyebilirsiniz ya da paranızı iade talebinde bulunabilirsiniz. Buraları da seçip, doldurduktan sonra iade talebiniz incelenmeye gönderiliyor ve sonuç size mail ile gönderiliyor.

Soru&Cevaplar ile Steam İadeleri Hakkında Detaylar:

+Ön sipariş ile oyun aldım, bunun iadesi nasıl olacak?

– Ön sipariş ile aldığınız ürünün iadesini ürün satış çıkana kadar ve satışa çıktıktan sonra 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz, tabi ki 2 saat ve üzeri oynamamanız gerekmekte.

+ Steam cüzdanıma para ekledim, bunun da iadesini gerçekleştirebilir miyim?

– Evet, eğer steam bakiyenizi kullanmadıysanız 14 gün içinde iade talebinde bulunabilirsiniz.

+ Video satın aldım, iade ediliyor mu?

– Steam’deki video, kısa filmler, diziler, bölümler ve eğitim videoları gibi video içerikleri için iadeleri kabul edilmemektedir.

+ Kod girerek sahip olduğum şeyi iade etmem mümkün mü?

– Steam dışından alınan ürünleri iade edemezsiniz.

+ Arkadaşıma hediye aldım bunu iade edebilir miyim?

– Öncelikle hediyeyi arkadaşınız kabul edilip edilmediğine bakılır. Eğer etmemişse standart yollardan iade talebinde bulunabilirsiniz. Eğer kabul edip o iade talebinde bulunursa ücret asıl alıcıya yani size yatırılır.

+ DLC’ler de sistem nasıl işliyor?

– Şu şekilde oluyor. Örneğin ETS2 oyunu için bir DLC satın aldınız. Siz DLC’yi satın aldıktan sonra o oyunu 2 saat oynamışsanız iade hakkınızı kaybedersiniz.

Dikkat

Valve Anti-Hile Sistemi tarafından yasaklandığınız oyunda herhangi bir iade talebinde bulunamazsınız.
Valve sizin suistimal yaptığınızı düşünmesi halinde bu hakkınızı elinizden alır. Unutmayın bu hizmet sizin oyunlara ücretsiz ulaşmanızı değil, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda paranızın yanmaması için var. Bu arada merak ediyorsunuzdur sorularda almadım onun da cevabını verelim, indirimden önce alınmış bir ürünün iade edilerek ardından indirimli fiyatıyla satın alabilirsiniz bunda bir problem yok.

*Bu yazı kirmizineptun.xyz'den alınmıştır. Yazar izni bulunmaktadır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Hybrid Kulaklıkların Farkını Daha İyi Ortaya Çıkaran Şarkılar 2 (Liste Güncellemesi)

Orijinal konu 

-------------------------------------------04.02.2017 Güncellemesi-------------------------------------------------

Bir bloga çok fazla bağlantı koyamıyormuşuz, o yüzden ikinci bir liste hazırladım, keyifli dinlemeler.

Önemli not: Bağlantıları şarkı isimlerine ekledim, tıklayınca bağlantıların YouTube sayfaları açılacak.­­­­

The Do – Slippery Slope

­

­­

-

Litle Mix - Little Me

-

Alan Walker - Routine

-

Yann Tiersen - la Valse d'amelie

-

Yellow Claw - Love and War

 

LP - Lost On You

-

Hailee Steinfeld - You Are Such A

-

Rihanna & Jay Z - Umbrella

-

R Kelly - Thoia Thoing

-

Sarah Connor - You Are My Desire

-

Pink - Get the Party Started

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Siyasi paylaşım üzerine

Ben şöyle düşünüyorum; bizler bilinci olan insanlarız ve hangi yazının siyasi olduğunu veya olmadığını; belli bir kitleyi etkileyip etkilemediğini, nefret söylemi içerip içermediğini anlayabiliyoruz. Sitede siyasi içerik paylaşımı tamamen yasak ancak yazılan yazılar belli bir “parti” veya “kitleyi” etkilemiyorsa ve sadece ülkenin geleceğine dayalı eleştirel bir yaklaşımsa, bu siyasi sayılmayabilir. Teknoseyir, teknoloji ile ilgili bir mecra olsa da bir sosyal medya. Daha önce bir yazımda belirttiğim gibi bizler fazla sosyal medya (facebook, twitter) kullanan insanlar değiliz ve Ts hayatımızda böyle bir yer kaplıyor. Yani biz ts’yi bir “sosyal medya aracı” olarak kullanıyoruz. Buradaki kitle de bilinçli ve konuşarak tartışmanın ne olduğunu biliyor. Bu yüzden tsde bazı konuların tartışılabileceğini düşünüyorum. Ülkedeki gelişmeler de teknolojimizi direkt etkiliyor. Gündem değerlendirmelerinde de bu konular konuşuluyor. Biz de belli bir sınır çerçevesinde bunları konuşabilmeliyiz.

Siz de düşüncülerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hybrid Kulaklıkların Farkını Daha İyi Ortaya Çıkaran Şarkılar

Daha iyi görüntülemek için buraya tıklayınız.

 

---- Öncelikle, hybrid kulaklığın tanımını yapayım. Hybrid kulaklık demek, birden fazla sürücüsü olan kulaklık demektir. Yani kulaklığınızın bir kısmında birden fazla hoparlör olur ve bu hoparlörler farklı frekansları çalabilir. Bu sayede daha detaylı ve net ses elde edersiniz. Fazla renkli şarkıları hybrid kulaklıkla dinlemek çoğu zaman daha avantajlıdır.

Birkaç tane popüler hybrid kulaklık.

Sony xba h1
https://www.sony.co.uk/electronics/in-ear-headphones/xba-h1

Xioami hybrid

http://www.hepsiburada.com/xiaomi-hybrid-hd-metal-piston-kulakici-mikrofonlu-kulaklik-pm-telklkxiaomihybrid

----Liste sürekli güncellenecektir. Şarkıları yeni sekmede açarsanız kota açısından daha yararlı olur.----

----Müzik grubumuzda alttaki şarkıların cd imajını da test amaçlı paylaşıyoruz, kayıpsız olarak denemek isterseniz katılabilirsiniz. ----

#BirazMüzik  Telegram Grubu: https://telegram.me/joinchat/BRm_E0Dh9zd1rUtYiby4YQ

----------26.12.2016---------

Bee Gees - Stayin alive

Macklemore - Can't hold us

The Chainsmokers - Halsey - Closer

Meghan Trainor - Title

Eagles - Hotel california

Awolnation - Sail

Zara Larsson - Ain't my fault

Bruno Mars – The Lazy song

twenty one pilots - Stressed out (Subwooferlı hybrid kulaklıklar için.)

Rihanna, Shakira - Can't remmeber to forget you

Michael Jackson - They don't care about us

Sia, David Guetta - She wolf

Shakira - Addicted to you

Skrillex - Bangarang

Skrillex - First of the year

Daft Punk - Instant crush

Daft Punk - Get lucky

Lionel Richie - How long

Troyboi - Afterhours

Toni Braxton - Spanish Guitar

Haddaway - What is love (Olmadığı için yüklemek zorunda kaldım)

Lorde, Disclosure - Magnets

Deep Purple - Smoke on the water

 

 

Red Hot Chili Peppers - Snow

 

 

Önerilerinizi yorum olarak yapabilirsiniz, liste güncellenecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Steam Mobilde Saat Dilimi Problemi Çözümü

 

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere bir süre önce ülkenin saat dilimi değişti  ve bunun birçok sonucu oldu. Bunlardan biri de Steam'in mobil onaylamada saat dilimine dikkat etmesi. Steam oturumunuzun açık olduğu pc ile Steam yetkilendiricinin (Steam Authenticator) kurulu olduğu cihazın saat  diliminin ve saatinin aynı olması gerekiyor. Burdaki çözüm Android içindir, ancak IOS cihazlarda deneyip bildirirseniz sevinirim

Çözüme geçmeden önce; alınan hata şöyle olmalı;

"It looks like there is a problem with the timezone settings on your device, you will not be able to act on any confirmations until that problem is resolved"

 

-------Öncelikle Android cihazımızda yapacağımız işlemler-------

1) Wifi ve hücresel veriyi kapatıyoruz.

2)Otomatik saat ayarını kapatıyoruz.

3) Saat dilimini Minsk (+3) seçiyoruz.

4)http://www.saatkac.com/ sitesini kullanarak doğru saati ayarlıyoruz.

-------Windows'ta yapacağımız işlemler---------

1)Steam'i kapatıyoruz.

2) Saat dilimini Minsk(+3) olarak ayarlıyoruz.

3)http://www.saatkac.com/ kullanarak yine doğru saati ayarlıyoruz.

Daha sonra iki sistemden de steami açıp işlemleri gerçekleştiriyoruz. Eğer doğru yaptıysanız bir problem oluşmayacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10
 • Yükleniyor... @144p

  Ben böyle bir sorun yaşamadım hiç. Çok ilginç.
  Yararı olmuştur

 • Housedakitopal @housedakitopal

  @charletz Klasik babalar kod yazin demez hocam 😀

 • Hakan @piranha

  Öncelikle bu bilgilendirici yazı için teşekkürler güzel olmuş 🙂

  Türkiye olarak saat sistemini bildiğiniz gibi dünya ile uyumlu halde bırakmayıp kafasına göre değiştirince özellikle Steam mobil doğrulayıcı ile PC'den Steam'e giriş sorun oluyordu (ekrana kod bildirim mesajı gelmiyor gelse bile Steam bunu görmüyor kabul etmiyor vs vs illa ki cep Steam uygulamasını açıp içinden bakmak gerekiyor).

  Ben de PC ile cep telefonun saatlerini eski halinde bıraktım, PC ve telefon da saat dilimini +3 seçtim artık Atina'mıydı neydi "otomatik saat ayarı" şeysini kapattım. Steam'i kullandığım PC, telefon ve notebook saati de eski halinde hepsi eski sisteme göre 1 saat geri çalışıyor, aylardır da böyleyim 😀 Hani diyelim Windows Update'lerde ya da Steam'in işleyişinde oyunlarda bir şey olur sorun olur diye çekinirim ama sorun olmadı şimdiye kadar. Hiç kafaya takmıyorum saate bakıyorum mesela 09.45 tamam diyorum 10.45'dir o gidiyorum yoluma 😀

Softether VPN Server Kurulumu 2 (Ubuntu 14.04 64 Bit)-Video

Merhaba arkadaşlar,

 Daha önceden hazırladığım ( https://teknoseyir.com/blog/softether-vpn-kurulumu-video ) rehberde bazı arkadaşlar kurulumda sıkıntı çektiklerini söylemiş. Bu rehber Ubuntu 14.04 32 Bit sunucuya VPN kurmak içindi. Şimdi anlatacağım yöntemle Ubuntu 14.04 64 bit sunucuya VPN kuracağız.

-----Video düzenlemede bazı hatalar olmuş, kusura bakmayın. Kapatmak istediği yeri textbox'la kapatan adamdan fazla bir video edit beklemeyin bence 😀 Neyse, kuruluma geçelim.------

Kurulum aslında video'da gösterildiği gibi 3 koddan ibaret ama ben detaylı anlatacağım.

Kuruluma başlamadan önce; Putty, Softether VPN Server Manager, Softether VPN Client programlarını yükleyin.

--Putty:http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html

--Softether VPN Server Manager ve VPN Client: http://www.softether-download.com/en.aspx

Öncelikle bir vps'imizin olması gerekiyor. Ben bunun için DigitalOcean tercih ediyorum. Siz başka platformlar da kullanabilirsiniz ancak vps'te kurulu olan işletim sistemi Ubuntu 14.04 64 bit olmalıdır. DigitalOcean hesabı kurmak için https://www.digitalocean.com/ sitesine gidebilir veya benim referanslı linkimi https://m.do.co/c/803cc62e0b13 kullanarak ikimize de kredi kazandırabilirsiniz. Referanslı linkten kayıt olursanız 5 dolar harcamadan sonra 10 dolar daha kredi veriyor yani vpn süresini 2 ay uzatıyor.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra bir Droplet oluşturuyoruz. (Videoda gösteriliyor)

--İşletim sistemi: Ubuntu 14.04 64 bit

--Sunucu Amsterdam 2

Sunucu kurulduktan sonra kayıt olduğunu mail adresinize bilgiler gelecek, ben bu bilgileri videoda Bilgiler isimli metin belgesine kaydettim. Siz de öyle yaparsanız daha kolay olacaktır.

-Daha sonra Putty açıp "Host Name" kısmına bilgilerdeki IP adresini girip "Open"a tıklıyoruz. İlk defa açıyorsanız videodaki gibi bir uyarı gelecektir, evet deyip geçin.

-Açılan siyah pencerede kullanıcı adı kısmına tırnaklar olmadan "root" yazıyoruz ve enter'a basıyoruz.

-Bu kısımda bilgilerdeki şifreyi istiyor. Şifreyi kopyalayıp Putty'ye geliyoruz ve SAĞ tıklıyoruz. Putty programında SAĞ tıklama fonksiyonu YAPIŞTIR anlamına gelir.

-Linux sistemlerde şifre yazdığınızda görünmez, bu yüzden sağ tıkladıktan sonra enter'a basıyoruz.

-DigitalOcean ilk kurulumda şifre değiştirmenizi isteyecek, tekrar sağ tıklayıp enter'a basıyoruz.

-Şimde de yeni şifreyi girmemizi istiyor, çok uzun olmayan bir şifre yazıp enter'a basıyoruz.

-Şifre tekrarını yazıp enter'a basıyoruz.

Artık sunucu kullanıma açık.

-Tırnaklar olmadan "sudo su" yazıp enter'a basıyoruz.

-Yine tırnaklar olmadan "wget ayush.sachdev.me/DigitalOceanVPN" yazıp enter'a basıyoruz.(Ben burda yine aynı kopyalama işlemini yapıyorum ama bu bir şifre olmadığı için ekranda görünüyor)

-Yine tırnaklar olmadan "sh DigitalOceanVPN" yazıp enter'a basıyoruz. Script kurulduktan sonra Putty'yi kapatıp Softether VPN Server Manager'a geçiyoruz.

-Softether VPN Server Manager'da "New Setting" kısmına tıklıyoruz.

-Açılan sayfada "Host Name" yazan kısma sunucunun IP adresini giriyoruz. Ardından OK'e tıklayıp pencereyi kapatıyoruz.

-Yeni oluşturduğumuz ayara çift tıklayıp sunucuya bağlanıyoruz. İlk defa bağlandığımız için şifre yaratmamızı istiyor. Şifreyi yaratıp sunucuya geçiyoruz.

-Açılan sayfada "Create Virtual Hub"a tıklıyoruz. "Virtual Hub Name" kısmına kısa bir isim verdikten sonra (daha sonra kullanacağız) bir şifre oluşturup tekrarını yazıyoruz ve OK'e tıklıyoruz.

-Oluşturduğumuz Virtual hub'a çift tıklayıp açıyoruz ve "Manage Users"a tıklıyoruz.

-"New"e tıklayıp "User Name, Full name, Password ve Confirm Password" kısımlarını dolduruyoruz."

-Daha sonra Virtual hub sayfasında "Virutual NAT and Virtual DHCP Server(SecureNAT)" kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfadan "Enable SecureNAT"a tıklıyoruz. Bunu yapmazsak DHCP bize ip vermeyebiliyor.

Bu işlemler de tamamlandıktan sonra Softether VPN Client'ı açıyoruz.

-Sağ tıklayıp "New VPN Connection Setting"e tıklıyoruz.

-Açılan sayfada "Host name" kısmına sunucumuzun IP adresini giriyoruz.

-"Virtual Hub Name" kısmına daha önceden belirlediğimiz Virtual Hub Name'i giriyoruz.

Sağ taraftan kullanıcı adı ve şifreyi girerek OK'e basıyoruz. Diğer ayarlara dokunmanıza gerek yok.

-Oluşturduğumuz ayara çift tıklayarak bağlanıyoruz.

Not: Benim internet bağlantım çok yavaş olduğu için geç bağlanıyor ancak sizde bu kadar geç bağlanmayacaktır. Google Türkçe açılsa da adresin" google.nl" olduğunu görebilirsiniz.

Kullandığım scripti yazan arkadaşın sayfası, https://gist.github.com/AyushSachdev/edc23605438f1cccdd50 yalnız arkadaş bazı şeyleri eksik vermiş, benim anlattığım gibi kurun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 62