Seviye bize o kadar uzak ki haberi yapan bile protestoların sebebini anlamamış. Ve aşı karşıtı diye haber metni girmiş. Düzeleceğiz daha yeniyiz bir yüzyıla düzeleceğiz

https://youtu.be/nyLZLhG7FwU

Sokaklar Karıştı, Öfkeli Kalabalık Polisle Çatıştı! Göz Yaşartıcı...

Gösterilerin ilk adresi Fransa'ydı. Başkent Paris'te binlerce kişi meydanlardaydı. Sokaklar karıştı. Eyfel kulesi yakınlarında toplanan öfkeli kalabalık poli...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TheHorseman @thehorseman

  E iyi de aşı karşıtı işte. Fransa'nın yaptığı gayet mantıklı bir hareket. Aşı olmamak demek tüm halkı tehlikeye atmak demek. Ulusal bir sağlık sorununda kafana göre hareket edemezsin. Etmek istiyorsan da sonuçlarına katlanırsın.

 • kirazerik @kirazerik

  Aşı pasaportuna karşı çıkıyorlar. Aşı yaptırmayanlara kısıtlama gelmesine karşılar. Dediğim gibi farklı bir seviye. Biz böyle kısıtlamaların kişisel özgürlük ve haklar üzerinde nasıl bir baskı oluşturacağını anlayamayız bile. Biz de bu uygulamaları “orta doğu” kafasıyla haklı bulanlar olduğu sürece ilerlememiz vakit alacak.

  • TheHorseman @thehorseman

   Orta doğu kafasıyla alakası yok, bilimle alakası var. Tüm toplumu etkileyen olaylarda kişisel "özgürlük ve haklar" düşünülmez. Başkasının yaşamını etkileyen bir iş yapıyorsan olay senin özgürlüğünden çıkmış demektir. Beğenmediğin fikri hemen orta doğu kafası diyerek aşağılamaya çalışma. Asıl orta doğu kafası senin yaptığındır.

  • kirazerik @kirazerik

   @thehorseman haklısınız. şimdi bilimsel olarak insanların aşılanması gerekir. Ama bildiğimiz üzere bilimsel olarak aşı hastalığı taşıyıcı olarak aktarmamıza engel değil. Hastalıklar ile en fazla muhatap olan meslek grubu kim??? Sağlık çalışanları. Yani 5 tane aşı yaptırsalar sağlık çalışanları risk teşkil ediyor. Buraya kadar itiraz edecek bir şey yok "bilimsel" olarak. Dolayısıyla sağlık çalışanları da toplumdan soyutlanmalı salgın tamamen bitene kadar. Peki sağlık çalışanlarının ailesi de riskli olmuyor mu oluyor. O zaman onlara da kısıtlama getirilmesi gerekiyor. Ajite etmiyorum. Bunların hepsi bilimsel ve mantıksal çıkarımlar. Sağlık çalışanı ve aileleri topluma karışmamalı. Buna itiraz eden olursa kulağına eğilip "Sarı öküzü vermeyecektiniz" demek gerekir. Sizce bu ve benzeri süreçlerden geçmedi mi Avrupa. Boşuna mı isyan ediyorlar.

   Kişinin özgürlüğü ve buna getirilecek bir kısıtlamaya sizin de haklı olabileceğiniz bazı sebepler olsa bile bu kadar şiddetli tepki verilmesinin gerekçesi budur. Avrupa kültürü dediğiniz şey budur.

   Daha önce burada bir arkadaşın gönderisinde uzun uzun yazmıştım. Aşı yaptıranlar ve aşı karşıtları gibi cephe var gibi davranılıyor. Arada grinin 50 tonu var. Ama şu anki ülkenin entellektüel seviyesi bu tartışmanın sağlık yürütülmesine izin vermiyor. Kutuplaştırıcı kafa bir kere daha karşımıza çıkıyor. Salt akıl baskıcı ve totaliter bir yönetime evrilir. Lise felsefe kitapları bile bunu yazar. Ama ne yazık ki bunlar bilinmiyor.

   Orta doğu ifadesini parantez içinde yazarım her yerde orada bir kinaye var. Atlas alıp baktığınız da ortaya çıkar o kinaye.

  • TheHorseman @thehorseman

   @kirazerik Günümüz Avrupa kültürünün 18.yy Fransa kültürüyle bir alakası kalmadı. Günümüz Avrupa'sında her şeye karşı çıkanların büyük kısmını ırkçılar, sosyal adalet savaşçıları, düz dünyacılar, aşı karşıtları (pandemiden önce dahi varlardı), maskelerin içinde kurt olduğunu sananlar, aşılarda çip olduğunu sananlar veya hiçbir gruba ait olamamış, kendini bir şekilde değerli hissetmeye ihtiyacı olan marjinaller oluşturuyor. Hiçbir şeyden haberleri yok ancak her şeyi kendilerinin bildiğini sanıyorlar. Pandemi gibi bir durum söz konusuysa zorlayıcı önlemler almak zorundasınız. Sağlık çalışanları bence de aileleriyle görüşmesin, böyle bir önlem de alınması gayet mantıklı.

   Aradaki 50 tonun hiçbir manası yok. Bir taraf hem kendi hem de toplumun faydası için aşı olurken diğer taraf aşı olmayı şu veya bu nedenle red ediyor. Baskıcı ve totaliter bir yönetim olması gerekmiyor, her aşı için bu durum geçerlidir. Birey aşı olmayı red ediyorsa sadece kendi sağlığını değil başkasınınkini de tehlikeye atıyor demektir. 1960'lı yıllarda bulunmuş olmasına rağmen hala daha kızamıktan kurtulamamızın ve son yıllarda salgınlara sebep olmasının bir nedeni de bu aşı karşıtlarıdır.

   Kişilerin özgürlüklerinden bahsediyorsunuz ama aşı olanların özgürlükleri hiç önemli değil mi? İnsanlar 2 hatta 3 aşı olmalarına rağmen hala daha maske takmak zorunda, tatile gidememekte, rahatça dolaşamamakta veya yürüyüş yapamamaktalar. Neden? Çünkü aşı karşıtları aşı olmayı reddettikleri için salgın bitmiyor. Aşı karşıtlarının kişilik hakları var da aşı olanların yok mu?

  • kirazerik @kirazerik

   @thehorseman var tabi kişilik hakları. Sağlıklarını korumak için aşı oldular. Ve aşı onları koruyacak. Aşı olmayanlardan zarar gelmeyecek onlara. Aşı olmayanlara karşı bu tarz söylemlerin psikolojik alt yapısının, aşı olanların aşılara karşı şüpheleri olduğuna dair araştırmalar var.

  • TheHorseman @thehorseman

   @kirazerik Alakası bile yok. Toplumun %80-90'ı aşılanmadan diğerlerinin aşılanmasının bir manası yok. Aşı bulaştırıcılığı azaltıyor ve fazlaca virüs alındığında hastalığın hafif geçmesini sağlıyor. Astım hastası birisi aşı olsa dahi virüsü aldığında ağır bir zatürre geçirebilir. Bunun hesabını kim verecek?

  • kirazerik @kirazerik

   @thehorseman burada mrna aşıları üzerinden bir tartışmaya girmek istemem. Girebilirim yanlış anlaşılma olmasın ama girmek istemem. Basit anahtar kelimeler bırakayım oradan siz incelersiniz isterseniz. Konuyu özgürlükler bağlamında tartışıyorum.
   Yarın öbür gün salgının etkin kontrolü için hes uygulamasının konum servisinin sürekli açık bırakılması talep edilirse itiraz edemezsiniz. Ben de desteklerim o zaman. “Bilim” tespit edilen vakanın nerede kimler ile temas ettiğine ulaşabilmesi için, yayılmanın erkenden durdurulması için bunu “emrediyor.” derim.

   Ortada salgın falan yok iken gündem de ve başka mevzularda lp takip uygulamaları için zaten direk takip edecez demezler sağlık falan derler demişti. Bakın oraya doğru gidiyoruz.

   Bu olayı basit bilim sever aşı yaptırır ve bilim düşmanı aşı karşıtı boyutunda tartışmamız isteniliyor. En azından bu ikili bakışa karşı çıkın. Çoluğuna çocuğuna ve ailesine her türlü aşıyı yaptırıp, pasif covid aşılarını yaptırıp mrna aşılara itiraz eden insanlar var yurtdışında. Sizin kategorik sınıflandırmanızda nereye düşecek bu ???

  • TheHorseman @thehorseman

   @kirazerik "Ona karşı çıkmazsan buna karşı çıkamazsın" mantığını bırakın artık. Bilimsel kanıtlara dayanan her uygulamayı savunurum, etik bulmadığım her uygulamayı da reddederim. Aşıyla konum takip etmenin nasıl bir ortak yönü var? Aşı karşıtlığını savunmak için saçma argümanlar ortaya koymayın. İnaktif covid aşısını olan ama mRNA aşısını olmak istemeyen birisine bir şey demeye gerek yok ki, zaten covid aşısı olmuş, aşı karşıtı değil demektir bu.

  • kirazerik @kirazerik

   @thehorseman bugün abd de proflar bile mrna aşısına karşı endişlerini dile getirince linç ediliyorlar. Önüne gelene aşı karşıtı diyen tipler yüzünden.
   mrna aşısına karşı ama size göre. Mrna aşısına güvenmiyor. Birileri bunu alıya olunlu bakan sınıfa koyuyor birisi aşı karşıtı. Ama ortada grinin eli tonu var dediğim şey bu idi. “Bilimsel” yayınları takip etmeyen aradaki bu kadar farklı bakış açısını ve eleştiriyi görmüyor.

   Bu arada takip temaslı tespiti ve yayılımı durdurmak için önemli. Birisi pozitif çıkınca hemen ortak konum geçmişine sahiplere uyarı gönderirsiniz kendileri izole edip test beklerler. Yani biri bunu makaleye çevirip bir hakemli dergiye yutturursa ki eminim vardır bir yerlerde. Herkes mecburi konum servisini açacak. İtiraz edenler olursa konum servisi açma uygulamasına. Toplum sağlığı karşıtı deriz olur biter.

   Bu arada https://twitter.com/sputnik_tr/status/1419559360074862596?s=21
   Kraldan çok kralcı olmamak lazım. Bu kralcı ifadesi size değil yanlış anlamayın. Ama haberin son paragrafına dikkat edin

  • TheHorseman @thehorseman

   @kirazerik Bu konuyla son paragrafın ne alakası var anlamadım?

   mRNA aşısına güvenmeyen birisi eğer inaktif aşı oluyorsa ortada sorun yok zaten, aşılanmış demektir. O aşıyı da olmuyorsa bunun güvenmemekle, bilimle, 50 tonla falan alakası yoktur. Bu aşı karşıtlığıdır. Sinovac aşısı olan kişilere bir şey demiyoruz ki zaten. Niye hala aynı şeyi tekrarlıyorsunuz? Kişilerin temasını takip etmeye gerek yok, düzgünce herkes aşısını olana kadar kısıtlamalar koyarsınız olur biter.

   mRNA aşısını veya herhangi bir aşıyı tartışmak sorun değil. Biz de tartışıyoruz, ama bilimsel verilerle tartışıyoruz. "10 yıl sonra ne olacağı belli değil, içinde çip varmış" falan gibi saçma sapan argümanlarla değil. mRNA aşısı hakkındaki en büyük çekince genç erkeklerde oluşan miyokardit. Ama bu çekince bile yeterli değil çünkü miyokardite neden olma olasılığı çok düşük ve covid ile kıyaslandığında devede kulak kalıyor. Ben kralcı olmam merak etmeyin, klinik mikrobiyoloji doktorasına sahip birisi olarak bunları tartışmak en büyük hakkım diye düşünüyorum.

#Covid19
Tatile gidip sıkış tepiş gezip, vaka sayıları patlayıncı gıcırtı yapanların ağzına kürekle vuruyorum. İç tutarlılık önemli. Bu arada aşı bizi kurşun geçirmez yapmıyor. Aşı olanlar da hastalığı taşıyorlar ve bulaştırıyorlar.
Böyle çomarların ve cahillerin derdini kışın biz çekeceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Yatarkalkmaz @aliytklkmz

  Valla bu konuda halka kızmıyorum ben. Sen bir anda aşı oluyoruz, virüsten kurutluyoruz der tüm yasakları birden kaldırırsan sonuç bu olur. Tabii ki herkes kendine dikkat edecek ama insanlarda da bıkmışlık var.

  • kirazerik @kirazerik

   Millet koyun mu kendi tedbirini başkasının koymasını bekliyor. Ben daha önceki gevşemede de aynen devam ettim şimdi de.
   Bu ülke yetişkin ergenlerin ülkesi mız mız kendi sorumluluğunu alamayanların ülkesi. Serbest denildi illa git denmedi. İsteyen gidebilir itirazım yok. Gezedebilir ona da itirazım yok. Ama sonra devlet bize bakmiğ diye ağlamasın kimse. Kendileri gittiler kendileri bulaştırdılar. Bizim insanımız neden kararlarının sorumluluğunu almıyor. Tatil yörelerinden gelen görüntüleri paylaşan bir Twitter hesabına denk geldim. Ağzım açık kaldı. İki yazdır aynı terane.
   Bu sene okullar açılmayacak bak yazın kenara.

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytklkmz

   @kirazerik Kardeş halkın belli değil mi senin. Önceden de yaşanmış görüntüler var. O zaman bir zahmet onlara bırakmadan yasağı sen koyacaksın. Bir iki kuruş fazla gelecek diye her şeyi kaldırmayacaksın.

  • YasinC @yasinc

   @kirazerik maalesef koyun illa kafaya birinin vurması lazım

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytklkmz

   Hatta ve hatta Ankara'da örneğin bayramda sokaklarda tek insan kalmadı. Buradaki polisleri alacaksın tüm asraflarını karışlayıp ailesi ile yollayacaksın tatil bölgesine. Hem adam biraz tatil yapmış olacak kendine gelecek hem de diyeceksin ki ben senin tatil masrafını karşılayacağım ama sen de günde 3 saat 5 saat etrafındaki otelleri gezip deneteleyceksin. Otellerden kurallara uymayan, müşterilerinin birbirine yaklaşmasına izin verenlere cezayı basıp geçeceksin. Hem polislerin normal tatil yapması çok zor onlara bir değişiklik olur, aileleri de kendileri de moral olarak yükselir, hem de oteller bu denetimleri bildiğinden kmsenin birbirine yaklaşmasına izin vermezler. Direk yasak koymuyorsan da denetimin olduğunu hissetireceksin.

  • kirazerik @kirazerik

   @aliytklkmz halkım belli de bu tatile gidenler biraz farklı olur sanırdık. HEPİMİZ ergeniz demek ki. Ayrım kutup falan yok. bütün millet şikayet ede ede ergen olmaya ve sorumlulukları bırakmaya başladı. birilerinin yürüyün lan işinize yeter ağladınız demesi lazım.

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytklkmz

   @kirazerik Sadece bizim millet de değil tüm dünyada aynı durum var. Her yerde vakalar artmaya başladı. Burada sadece ergen vb. gibi aşağılayıcı bir söz kullanarak da kurtulamayız. İşin içinde bilim var ve virüsünden başında beri bilim insanları diyor ki insanların bir bıkma süresi var. İnsan belli bir süreden sonra bile bile başlarım lan diyip yanlışı yapıyor. Bu kanser hastalarında vb. de görülür. Belli bir süreden sonra artık bıkma başlar ve tedaviye bile gitmeyi bırakmayı düşünür. Yani insanların hepsine salak, ergen vb demek anca kolay yoldan eleştirmek oluyor. İnsanları bu kadar bıktıranlar maalesef yöneticiler. Parça parça yasaklar yerine en başta tam kapanmalar olsaydı, yurt dışından gelenler gerekiyorsa 1 ay karantina da bekletilseydi şu anda hiç bir sorun yoktu

  • kirazerik @kirazerik

   @aliytklkmz ergenden kastım, kararlarının sonuçlarına katlanamayıp her durumda sorunlu olarak anne ve babayı göstermek. Yoksa o da insan yaşamanın yaşanması gereken bir dönemi. Ama aynı zamanda geçilmesi gereken bir dönem.

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Herkes doğru bilgiyi bulmayı beceremiyor. Mesela adam benim polen alerjim var aşı olamam diyor.

 • Noisecash @noisecash

  Tatile gitmek serbest mi serbest yasak var mı yok , isteyen tatile gider isteyen ceviz kırar ,kime ne ,herşey yasal

 • Osman Öztürk @ptseeker

  Ben tüm önlemlerimi alarak kalabalığa denk getirmeden tatilimi yaptım döndüm. Bence de bir anda yasaklar kaldırılmamalıydı fakat kaldırıldı ve bunun bir kapanma daha getireceği kesin. Bu kapanmayla karşı karşıya kalmadan tatil imkanımı değerlendirmek istedim. Bir buçuk senedir evdeydim ve bu durum bana daha fazla zarar vermeye başlamıştı.
  Kaldı ki ben tatildeyken ailem evde hasta olmuşlar. Test yaptırdılar negatif çıktı fakat grip kapılıyorsa korona haydi haydi kapılırdı. En azından bir miktar dinlenmiş oldum.
  İki doz aşılıyım

  Her şeye de bu şekilde bakmamak lazım sanki ne dersiniz

  • kirazerik @kirazerik

   iki doz aşılı olmanızın konuyla alakasını anlamadım. Dağ başında kamp şeklinde tatil yaptı iseniz. Bireysel arabanızla gidip geldi iseniz sıkıntı yok. Hatta otobüs ile otele gidip hep beraber halay da çekebilir insanlar. Hiç umrumda değil yeter ki sonra bız bızlanmasınlar. Ben bunu yaptım o şunu yaptı herkes bir şey yaptı sonuç bu desinler. Ama biz gücümüzün yettiği ölçüde dikkatimizi ve konsantrasyonu kaybediyoruz. Sonra devlet özgürlükleri kısıtlasın diyoruz. Avrupada eylem üzerine eylem var aşı pasaportundan dolayı. Özgürlüklere bakışımız ne kadar farklı bilmem anlatabiliyorum.
   Bizim burada aşı olan olmayanları eve tıkalım diyor. kendisi gezip tozuyor devlet bize yasak koysun diyor halk adam olmaz diyor. ki kendisi geziyor. Ama sonra özgürlükler gitti diyor. Sarı öküz gitmesin diye bu konuyu açtım. Yoksa kısıtlamalar gelsin demek sarı öküzü kendi elinle teslim etmek demek.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @kirazerik Ben üstüme düşen görevi yaptım, kendimi ve toplumu korumak için en güçlü yöntem olarak gördüğüm aşımı yaptım ve tedbirleri de kenara bırakmadım. Diğer insanların da bunu yapması gerektiğini düşünüyorum ve bu şekilde hareket ediyorum. Aşıyı bu yüzden belirttim. Kendini korumak adına çaba göstermeyen insan için ben de çaba göstermek istemiyorum artık.

   Yasak konusuna genel anlamda katılıyorum.

  • kirazerik @kirazerik

   @ptseeker dediğim gibi hocam sosyal mesafeyi koruyarak tatil yaptığınızı düşünüyorsanız sorun yok. Bazıları sosyal mesageyi koruduğunu düşünerek sinemaya gider, bazıları sosyal mesafeyi koruyarak avm ye gider vs vs hepsine okey. Özel yatınızla veya jetinizle size ait denize sıfır insanların iç içe olmadığı bir tatil yaptı iseniz sorun yok.

Why a YouTube Chat About Chess Got Flagged for Hate Speech

AI programs that analyze language have difficulty gauging context. Words such as “black,” “white,” and “attack" can have different meanings.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Germany Fines YouTube Six Figures for Removing Video of Anti-Lockdown Protest

A German court is ordering YouTube to pay a $118,000 fine for removing the video of a protest against Covid-19 lockdowns filmed in Switzerland last year.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Araştırmalara göre aşıların yan etkilerinden bahsetmemek aşı...

Aarhus Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre aşıların yan etkileri konusunda şeffaf davranmamak aşılanmaya karşı komplo teorilerinin artmasına sebep oluyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
kirazerik paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#windows11
Mac kullanıcısı olduğumu baştan belirteyim. Ama Microsoft'u da takip etmek zorundayım işimden dolayı. Yazılım bağlamında.
Linkini verdiğim arkadaş Windows 11 a ön bakış yapmış. Microsoft yazılım ekosistemi için takip ettiğim birisi kendisi. Ben beğeniyorum açıkçası kanalını ve içeriklerini illaki daha iyileri vardır. Yorumlarını dinlemek isteyen 23 dakika ayırarak Windows 11 hakkında nitelikli ve temiz bilgiye sahip olabilir.

Ben lansmanın verge özetini izlediğimde çok beğenmiştim. Belki iyice macos a benzediği içindir bilemiyorum ama benim hoşuma gitmişti. window management işinde macos nal toplar. Screen management işini direk macosdan almışlar. Harika olmuş bence. bilemiyorum sunum sonrası başka şeylerde microsoft sapıttı herhalde ondan çok konuşuldu. Ama şu hali çok hoşuma gitti. UI da tutarsızlıklar var çok takılmıyorum onlara 30 yıldır microsoft bu konularda net bir dil tutturamaz. Beceremiyorlar işin o kısmını yapacak bir şey yok. Ama bu makyaj benim hoşuma gitti. Umarım iç tutarlılığı da sağlarlar. Elbet bir gün buluşacağız 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=8dDH7em_zHA

First Look at Windows 11 Insiders Build with UI Tour June 2021

It's #Windows11 and it's a first look at the first Insiders Build
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#KonuDışı #elmalıdavası
Bu konunun yeri burası değil biliyorum. Ve yaptığım tamamen çocukça bir hareket. Ama teknoseyir artık on yıllık bir ortak hikaye paylaşım platformu.
Anne adli tıp ve psikolog raporları paylaştı. Ve durum tamamen tersine döndü. Bu tarz olaylarda çok dikkatli ve sakin olunması gerektiği bir daha ortaya çıktı. Sosyal medyada huzurumu şöyle sağlıyorum. Bu olay daha netleşmedi. Ama önceki katar haberinde yaptığım gibi siyasi bir paylaşım yapan hesabı takip etmiyorum. Siyasal gündemdeki bir haberi paylaşan birini gördüğüm gibi takibi bırakıyorum. Çok üzülerek takibi bıraktığım insanlar oluyor sürekli. Yapacak bir şey yok. Akıl sağlığım o kişilerin paylaşımından daha önemli.
Medya okuryazarlığı öncelikle kendini bilgili ve entellektüel sananlara verilmeli. Çünkü en kolay onlar kanıyor bu haberlere. üstelik binlerce takipçisi olmasının gerektirdiği bilgiyi doğrulama refleksine sahip olmaları lazım.
Dediğim gibi dava daha bitmedi. Ama babaanne ve anneannenin tam bilmiyorum avukatlarının tezleri üzerinden kıyamet kopmuş. Olayın diğer tarafı ve raporlar konuşulmamış. Bekleyelim görelim.

Peki nasıl oltaya gelmeyiz. Önce Türkiyede sosyal medya üzerinden sürekli oltaya geldiğimizi kabul edecez. Bir şey sosyal medyada çok hızlı yayılıyor ve belli bir siyasi kutup çok paylaşıyor ise kıllanın. Bugüne kadar hiç şaşmadı bu ölçeğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  5N1K ilkokuldan beri gösteriliyor. Bunun yanında iletişim araçlarının nasıl kullanılması gerektiği ve iletişimin aşamaları da... Aynı zamanda okuryazar bireyden neyi hangi kaynaktan nasıl elde edeceğini bilmesi de bekleniyor. Toplum böylesine gelişmiş araçları hayatına dahil etmiş olmasına rağmen çok kolay yönlendirilebilir vaziyette. Bence böylesine hızlı akan bir dünyaya hazır değiliz. Onları kullanabilecek yeterliliğe kavuşmadan elimize geçtiler.

  Bir bilgiyle karşılaşınca bu saydığım süzgeçlerden geçirme kısmı hemen atlanıyor. Direkt millet ne demiş, ne konuşmuş; sözlük denilen sitelere, popüler forumlara ve sosyal medyaya koşuluyor. Dişe dokunur bir kalabalık varsa gerisi düşünülmeksizin kendilerini akıntıya bırakıyorlar. Bu söylediğim bu mesele için değildi, genel olarak geniş kitlelere yayılma potansiyeli taşıyan her bilgi hep bu şekilde. Kritik noktalarda işini düzgün yapan insanlar olmasa muhtemelen sürü psikolojisiyle hemen hemen her saniye hatalı veya saptırılmış verilerin havada uçuştuğu kaos dolu bir ortamda, belirsizlikler içinde olacaktık. Çünkü kimse kendi aklını kullanmıyor, önüne konulanı alıyor. Daha da kötüsü 3. bir kişiden teyit bekleniyor.

  Sorunun kaynağı yani kendimizden önlem alarak temkinli hareket etmek gerekirken doğruluğuna kökten inanmak ya da inanmamak için yine kiralık akıllara ihtiyaç duyuyoruz. Ağzına lokma bekler gibi bebekvari tavırlardan sıyrılmak gerekiyor. Verileri doğru okumak ve mantık çerçevesinde ilişkilendirip ona göre yorumlamak, yorumlamamak ya da bunların seviyesine karar vermek bu kadar zor olmamalı.

 • lterlemez :) @lterlemez

  Olay sadece sosyal medya ile sınırlı kalabilse keşke; özellikle (genel anlamda) siyasi otoritenin kontrolü, etkisi altında kalan ve/veya taraftarı olan haber medyası da aynı noktada. Haber yayıcı medya da artık oltaya almaya çalışıyor.

  • kirazerik @kirazerik

   Her zaman dediğim noktaya geliyor iş. Millete bu önerimi yapınca ot mu olalım diyor. Evet ot ol diyorum çünkü otsun diyorum. Bir siyasi partide çalışmıyorsan, böyle bir hedefin yoksa siyaseti takip etme diyorum. Herkes siyaset konuşuyor onu konuşuyor bunu konuşuyor ama işinde iyi değil. Herkes derken herkes yüzde 99 demiyorum herkes. çünkü bütün ülke yüzde 99 deyince kendini yüzde bir de sanıyor. Hayır kardeşim herkes işinde iyi olsun. Ama hiç kimse iyi değil. Hiç kimse değil derken gerçekten hiç kimse.
   Son yirmi yılda olağan şüphelilerden (medya veya siyasetten 50 binden fazla takipçisi olan figürler ) sürekli siyaset takip edip akıl sağlığı yerinde kalmış BİR TANE adam görmedim. Bence siyaset konuşan adam alanında iyi değildir. yorumlarına siyaset karıştıran da alanında iyi değildir. Burada siyaset konuşmayalım dedim diye 5 yıldır yemediğim laf kalmadı. umrumda değil artık. Ben de konuşuyorum artık. Çünkü alanında iyi olmayı gerektirecek bir ortam değil burası. çünkü siyaset konuşulması normalleşti. boşuna yazıyoruz. zaten bu kadar yazı konuşma da umursanmayacak. Bu sitede bir şeye dönüşüyoruz deyip bu yazılanları silecek.

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @kirazerik hocam ts'de birini takip edince ne oluyor.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @kirazerik; Siyaset konuşur harhangi bir kişi de konuşurken sadece kendi fikrini beyan eder (elbet bir fikri vardır). Ama iş savunmaya dönüşünce dediğinize geliniyor.

  • kirazerik @kirazerik

   @lterlemez sitede cevap verme veya yorum özelliği var. İlla savunma girecek devreye. Yoruma ve beğeniye kapalı olursa olur.

  • kirazerik @kirazerik

   @alpolic_fr anlamadım ben genelde akışa bakıyorum. Takip etmediklerimin paylaşımını görmüyormuyum. Benim takip sistemini bilmiyorum tam olarak

 • Hado @hado

  iki adli tıp raporu istismarı doğruluyor, daha ne gerekiyor.