çocuk adam bazen tutturuyor. ama haberi yapan muska vurmanın dayanılmaz hafifliğinden keyif aldığından sorunun ciddiyetini önemsememiş 😀 Seviyorum bu ülkeyi. herkes her işi yapabilir. https://www.log.com.tr/elon-musk-ile-patlayan-whatsapp-sorunu-icin-google-aciklama-yapti/

Elon Musk ile patlayan WhatsApp sorunu için Google açıklama yaptı

Twitter'ın ve birçok farklı şirketin başında yer alan Elon Musk, yaptığı "WhatsApp'a güvenilemez" açıklamasıyla çok ses getirmişti.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

epic de 200 tl ye fifa 23 var alayım dedim. ea epic arasında gidip geliyorum. makine resmen kitlendi. anticheat falan bir şeyler çözmeye çalışıyoruz. 30 yıldır bilgisayar kullanıyorum. mac ve oyun konsolu ikilisinin üzerine kimse çıkamaz. windows araya 10 sene koyduk gıdım ilerlememiş hatta geriye gitmiş. oyunda dağılacaksan ne işe yarayacaksın. sonra apple fan boy. pc resmen paranla rezillik başka bir açıklaması yok. pc çakma değil 16 inç macbook ile aynı fiyatta 3070 ekran kartlı makine. he tabi macbook değerlendi bizim makine sıfır olarak çakıldı. neyse sinirlendim gece gece. tek kelime ile rezillik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alptekin @alptekinck

  macte epicten indirmeyi denediğinde sorun olmuyor mu? konunun windowsla alakası yok çünkü.

  • kirazerik @kirazerik

   yok yanlış ifade ettim sanırım. zaten macde oyun işi yok gibi bir şey. windowsdayım. çalıştıştırabilmek için epey uğraştım. genel kullanıcı deneyiminin rezilliğinden sıkıldım. bir pdf açarken bile düşünüyor arkadaş. macde preview ile pdf nin açılması anında olurken. windowsda hem saçma bir şekilde browser ile açıyorum uzun sürüyor. marketteki en beğenilen pdf viewer ve edit yapan programla bile pdf nin açılması saniyeler. kağıt üstünde sdd hızı işlemci hızı ram falan 2017 macbookumdan çok hızlı olmasına rağmen kullanımdaki ebleklik akıl almaz. 6 ay oldu alışamadım bu sürece. 2017 bir macden geçiyoum 2022 3070 lenovo legion bir makineye geçtim. tahmin ettiğim bu tarz sıkıntıları aradaki yıl farkı hissettirmez diye düşünmüştüm. ama ne yazık ki öyle olmuyor. sanırım hala macbook artı xbox artı ikinci ekran en iyi kombinasyon. hala umudumu korumak istiyorum ve kendimi şöyle avutuyorum windows laptoplar higend olsa bile çöp. kasalarda böyle değildir diye bi hurafe ile hareket etmek istiyorum. ama 217 i7 bir makine ile 2022 bir makine baş edemiyorsa, iphonu bilmem ama macbook alanlara fanboy dememek lazım. bir daha belirteyim lenovo makine fiyatı 2022 macbook pro 16 inch ile aynı fiyattı aldığımda. işlemci, işletim sistemi falan anlamam kullanıcı deneyiminde laptoplarda oyun hariç windowslar maclerin 5 yıldan çok daha fazla gerisinde.

  • Alptekin @alptekinck

   @kirazerik evet windows 10da bırak pdfyi klasöre bile tıkladığında anında tepki vermiyor önce bi düşünüyor 😀 ben hantal deyince de tepki gösteriyor insanlar.

   marketteki ıvır zıvırları kullanmak yerine örneğin buradaki alternatifleri deneyebilirsin.
   https://alternativeto.net/software/adobe-reader/

modern bilim yeni bir inanç sistemidir ve eskilerin paradigmaları ile hareket eder. takipçisi, kürsüsü, cüppesi, vaizleri(bilim iletişimcileri), doktora sunum ritüelleri, mezuniyet ayinleri vs vs. daha iyidir daha kötüdür demiyorum. ama içeriğe dair de benzerliklerini yok sayma salgını mevcut. umarım bilimsel yöntemi bu mevcut bilimin ve kurumlarının elinden kurtarabiliriz. ama bilimciler sanırım buna izin vermeyecek. https://www.independent.co.uk/space/nasa-director-carl-sagan-oath-b2317698.html

New Nasa director swears oath on Carl Sagan’s book instead of Bible

Makenzie Lystrup first woman in Nasa’s history to become director of Goddard Space Flight Centre
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • turker @turker

  clickbait.

  While many officeholders across the country have placed their hands on books by Dr Suess, the US Constitution, copies of the Quran or other documents, this seems to be the first time someone was sworn in on a book by Sagan

  • ozmo @ozmo

   @turker anladığım kadarı ile yemin için çeşitli kitaplara el koyup yemin ediyorlar yani sembolik birşey. fazla büyütmemek gerekiyor. ateist birisi olarak o hanımefendinin yerinde olsaydım 3. seçenegi seçerdim.

  • turker @turker

   @ozmo @kirazerik arkadaş açıklamış

  • kirazerik @kirazerik

   @turker yok 3. yol daha doğru elbette ama clickbait kısmını anlamadım ondan sormuştum. ama 3. yol gayet açıkken bu tavır "rasyonel" değil bence. sonuçta bir şeye el bastıktan sonra neye bastığınızın önemi yok. ama benim yorumlama açımdan kesinlikle sagan veya başka bir bilim adamının kitabına el basması lazım. epistemik cemaatler böyle aidiyet gösteriyor. bu komplo falan da değil. malum sosyal bilim bilmeyeler her okumaya komplocu düz dünyacı demeye yatkınlar. Ama konu ile ilgil bibliyometrik çalışmalar var. belli bir kişinin etrafındaki bilim insanları etrafındaki kişi öldükten sonra (emekli olduktan sonra değil) başka konularda yayın yapıyorlar. Ama etrafında toplandıkları insan hayatta iken aynı spesifik alanda devam ediyorlar. Avrupa ve ABD deki akademik özgürlük için sesini çıkartıp bedelini ödeyenlerin temelde vurguladığı şey bu. yoksa rektör falan değil. ki adamlar akademisyen olmayan ceo ları üniversite rektörü yapıyor.

 • Recai @recai

  lan zaten butcenizi kisitlamak icin ellerinden geleni yapiyor dinci lobiler, birde böyle yaparak ellerine koz veriyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  Covid'in ilk 6-7 ayı tam bir afet bir savaştı. Hükümet Twitter'a bir talimat verdi ise buna niye uydun demek biraz politik şov oluyor. Şimdi bunu short yapan da prim peşinde: tüm bu platformlar iş modelleri gereği toplumda kaosa neden oluyor. Vergi ile işletilen devlet kanalları bunu regüle etmek için kurulmuş platformlardı, belki TRT, BBC gibi kamu parası ile işletilen sosyal platformlara ihtiyaç var. Kamuyu bilgilendiren platform para derdinde olunca zarar da veriyor.

  ABD'de kaç milyon insan öldü. Twitter'daki kafa karışıklığından kim bilir kaç yüzbini ölüme gitti. Kendisi de uzun covid'den sağlık sorunu yaşıyormuş, yengeye de bir şey demek zor. Diğer yandan çamaşır suyu için diyen başkanları vardı...Neresinden tutsan elinde kalıyor.

  Maske takan, aşısını olan ben sınıfı geçtim diyebilir, bilemiyorum. Ama milyonlarca insan öldü. Değerlendirmek kolay değil. Bir sonraki küresel afet için çıkacak dersleri ancak profesyonel bilim insanları çıkarabilir.

  • kirazerik @kirazerik

   Shortdaki muhabbet de aynen bu abd nin saygın üniversitelerinden olan doktorları hangi tıp eğitiminiz ile sansürlediniz diyor açıkçası. Yani sıradan birilerini değil bilgi otoritesi olarak istedikleri uzmanları engellediler. Zaten bunlar ortaya çıktığı için gidip bu ifadeyi vermek zorunda kaldılar. Ama artık ok yaydan çıktı istediklerini istedikleri gibi sansürleyebilir istedikleri gibi shadow ban veya direk ban yaoabiliriler. Eski twitter yönetiminde buna ses etmeyenler şimdi elon musk ı eleştirince şopar duruma düşüyorlar. Çünkü o dönem bu mevzuları etik ve özgürlükler bağlamında tartıştığımda mıhataplarım en sonunda adamın platformu savına kadar düştüler. Haklılardı. Ama o noktadan şimdi yükselmeye hakları yok. Bu kaygıları dile getirenlere aşı karşıtı dendi. Şimdi twitter el değiştirince bıdırdandıklarında yaptıkları sadece rage farming oluyor. Zaten videonun sonunda twitterin fbi gibi bir kamu kurumu gibi sansür uyguladığını gösterdiği için elon a falan teşekkür ediyor. Yani bahsedilen dönemde bunu savunanlar devlet yönlendirmesi ile medyanın sansürünü bir araç olarak onaylamış oldular. Dolayısıyla sansür hakkında konuşma hakklarını da “utanma ve etik” düzleminde tutarlılık ölçeğinde kaybettiler. İstediklerini beyan edebilirler, ama şaklabandan öteye veya kritik düşünme yeteneğine sahip olmadığına dair bir bayrak sallayan düşük zekalar kalabalığı olma sınıflandırılmasından çıkmaları epey zor, hatta benim nezdimde imkansız. Bilginin iktidarının otoriterleştirmesini insanlara anlatmamız açısından bana çok güzel case study verdiler o konuda haklarını ödeyemem.

  • qubit @qubit

   @kirazerik saygın üniversitelerin prof'ları TR'de de var. Uzmanı olmadıkları, literatüre hakim olmadıkları konularda halkı ve yöneticileri yanıltabiliyorlar. Konunun uzmanı herkes aynı görüşte iken olmayanlar maalesef sallayıp duruyorlar. Örnek bizdeki deprem konusunda atıp tutanlar. Yayını yok ama prof. Aynısı kovidde de oldu.

   Maalesef bunlar için çözüm şart. İşi çözmeyip kapitalist firmaya yıkarsan böyle kafa karışıklıkları doğal.

  • kirazerik @kirazerik

   @qubit herkesin aynı görüşte olduğunu nereden biliyoruz? Herkesin aynı görüşte olduğuna dair kaynağımız ne yazık ki sosyal ve geleneksel medya olamaza vurgu yapıyorum. Bu paylaşımdaki linkin sonundaki ayrıntılı raporda benze durumlar akademik formatta listeleniyor incelemek isterseniz. https://teknoseyir.com/durum/1621929

  • qubit @qubit

   @kirazerik bilim dalları çok aşırı kompleks hale geldiler. İbn-i Sina ya da yakın dönemde Newton zamanı tek adam 10 konuda top koşturabiliyorken bugün bu mümkün değil. Tek adam tek alt ihtisas alanı. Sürekli üst kalite araştırma yapılıyor, sürekli yeni bir şey keşfediliyor. Dolayısı ile en baba beyin cerrahına aşı-enfeksiyon konusu soramıyorsun. Bunu o konunun ihtisas toplantısına gidip soracaksın. Oralarda da görüş ayrılığı olmadığını görüyorsun.

   Verdiğiniz bağlantı not defterimde kayıtlı, daha önce gidip bakmıştım. Eisenhower'ın konuşmasını not almışım mesela ama bu tarz bireylerle yola çıkılmaz. İşlerine gelen doğruyu kullanıyorlar. Mesela son kitabına gelen kritik: https://yaleclimateconnections.org/2020/07/review-bad-science-and-bad-arguments-abound-in-apocalypse-never/
   Piyasa bu tiplerle dolu.

  • kirazerik @kirazerik

   @qubit bağlamı toparlamak gerekiyor. Sosyal medya şirketleri “ilgili alandaki” uzmanlara sansür uyguladı. Rapor bu sansürlerin örnekleri. Ki dahası twitter files mevzusu var. Başka bir oturumda bir kongre üyesinini Hilary clinton hakkındaki bir twitten dolayı shadow ban yediği gerçeği var. Teitter el değiştirince ortaya çıkan şeyler bunlar. Birisine üfürükçüsün diye zaten atıyorlar. Ama bazılarını da gizli shadow ban yaptıkları ortaya çıktı. Sosyal medyanın çeşitliliği zaten yansıtmadığını biliyoruz ama üstüne bir de böyle keyfi gizli banlar biniyor. İşin ehli değil diye banlanıyor siye ğfürükçüler gösterilip destek alınıyor sonra kafasına göre shadow ban yapılıyor. Mevzu bu. Söylenecek tek şey kalıyor geriye sanırım. Adamın şirketi istediğini yapar.

EXPOSED: America's Secret Censorship-Industrial Complex

U.S. government officials, agencies, and contractors are violating the First Amendment
BeğenFavori PaylaşYorum yap

bağırarak konuşmasa güzel adam.
macten geçen birisi olarak 2. hafta farkedip kafayı yediğim bir sorundu(paylaşmıştım burada). 3 yıllık bir mevzu imiş. güzelce sorunu anlatmış. kaliteli içerik için ürün şart değildire de güzel bir örnek.
https://www.youtube.com/watch?v=OHKKcd3sx2c

Microsoft is Forcing me to Buy MacBooks - Windows Modern Standby

Vessi is giving away a pair of socks of your choice to the first 100 shoes sold using code SocksLinusTechTips at http://Vessi.com/LinusTechTipsCreate your bu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Osman Öztürk @ptseeker

  @kirazerik Sonda kurduğu cümleyi kurabilmek büyük güç aslında. Ama ben de katlanamıyorum genelde videolarına çok fazla generic youtuber havası veriyor

 • qubit @qubit

  Zaten kaliteli içerik ürün ile olmaz; emek ile olur. Bu videoda kim bilir kaç kişi emek harcamıştır. İnsanlar da bunu nadiren gönüllü yapıyor, eh o zaman kalite içerik = para demek.

  Dergi modeli yürüyen bir model miydi bilmiyorum, dergide çalışmadım, dergi çıkartmadım. Ama bir şekil tüketici okur yayına doğrudan para aktarabiliyordu. Hatta kağıt sübvanse ediliyordu eskiden, gerçek gazeteci gazete sahibi oluyordu. Bu konsept gitti yerine yenisi gelmedi. Gelen model büyük ABD şirketlerine yarayacak bir modelden ibaret, küçük yayıncıya faydası yok. Yayıncı anahtar bardak satmak zorunda kalıyorsa o iş modeli yanlış demektir.

 • cgdincer @cgdincer

  Kapat yapmak ne kadar zor olabilir.

 • mrmetalhead @mrmetalhead

  Gecen basima geldi, %80 sarj ile uyku moduna sokup biraktigim elitebook sabah hic acilmadi. Sonra sarj edip tekrar biraktim, iki gun boyunca her gun bir acip aleti baktim ne kadar pil kaybi olmus diye. Bosu bosuna alette sorun var sandim.

5 yıl önce millet her gün metaya sallıyordu sanırım şimdi moda twitter oldu. özel hayata kadar deşiliyor. patterni görmemek için kör olmak lazım.
https://www.marieclaire.com/sex-love/a5380/millionaire-starter-wife/

"I Was a Starter Wife": Inside America's Messiest Divorce

In the middle of her headline-grabbing divorce settlement from Elon Musk, Justine Musk reveals the truth about her marriage.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

windows 11'den selamlar basit pdf de asyfa siilme rotate highlight işlerini yapamayan işletim sistemi üretkenlik için uygun diye gezmesin. windows oyun işletim sistemidir. o oyunu da klavye fare desteği olan xbox ım hallediyor. ben böyle rezillik görmedim. macos kendine verilen her kuruşu hak ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap