Bu gece akıyor maşallah 🤩
Geçin apple ı falan risc mimarisine alışın. Bu işlemciler daha ilk versiyonlarında TÜKETİM cihazı olmayacaklarını gösterdi. Şüpheniz olmasın microsoft da buraya adım atar. Notebook üreticileri bunu talep eder en azından. Editörlere düşen bunu farkedip ona göre güzel bir içerikle mimari kıyası yapacak bir içerik ama bir uzmanla yapacaklar. O uzmanlar bu tarz incelemeleri izleyecek. Apple lansmanını izleyecek. Ezberden konuşmayacak. Sonra tartışacaklar. Nedir ne değildir. İş gelip oyuna dayanıyor. Ama zaten oyun futbol nba ve nfl gibi oynanmıyor izleniyor. Hatta izlenmiyor bile özetine bakılıp yorum videoları izleniyor. Oyun yayıncılarını zor günler bekliyor. Neden sohbete kaydılar zaten ????
https://youtu.be/QgFd_w2n1es

MacBook Pro 13 M1 vs Dell XPS 13 - What is Happening!? | The Tech Chap

Which is the best 13-inch Laptop? I'm testing the latest MacBook Pro 13 (M1) versus the Dell XPS 13 (9310) to find out which is the best laptop, and how Inte...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 25 / 29
 • kirazerik @kirazerik

  Esasında daha önceki yazılarında değindiğim bir hata yine var burada. Çözünürlük farkı. Ama ona rağmen tokatlanan alet macbookdan pahalı. Bunu anlatamadık insanlara. Bu seviyede ekranlı bir sistemin fiyatı bu ne yazık ki

 • ozturka @ozturka

  "microsoft da buraya adım atar" neyle atacak?

  x64 emülatör yok(kasım da insider için çıkacak dendi), m1 dışında hızlı arm işlemci yok. Baba akü komple yok 🙂

  • kirazerik @kirazerik

   Para nerede şirketler orada böyle bir geçişe sessiz kalamazlar. Beş yıl sonraya hazırlanır hepsi. Microsoft otursun mobileden çıktığına ağlasın. İphone ipad dediğimiz firma bu sene hem arm da hem x86 çalışan işletim sistemi verdi millete. Kulağa kolay geliyor bunlar ama bence öyle değil. Mesele sadece para değil. Microsoftda da para var

  • ozturka @ozturka

   @kirazerik Beş yıl mı 😀 Adamlar daha pc ye doğru düzgün market yapamadılar, mobilde başarılı olma imkanları yoktu, hala da yok. Millet watt/performans olayına bakmıyor merak etmeyin, low level olarak devrimsel bir hareket gözükse de son kullanıcı ne aldığına bakar. %15 global pazar payına sahip bir firma ne kadar yön verebilecek hepimiz göreceğiniz.

  • ozturka @ozturka

   @kirazerik Madalyonun diğer yüzü çok farklı. Microsoft x64 emülatörü yaptı diyelim. M1 e denk arm işlemciyi de qualcomm yaptı. Markalar da bunları birleştirip pc üretecek, ölme eşşeğim ölme 🙂 Her şeyi kendin üretemeyince ortalık acemi birliğine dönüyor, habersiz tuvalete bile gidemezsin. Denemeleri yıllardır yapıyorlar ama tam geçiş ne zaman olur, 5 yıl mı 10 yıl mı, kestirmek zor.

  • kirazerik @kirazerik

   @ozturka gelecekte yüzde 15 önemli olabilir 🤔 şu anda bile ne kadar farklı makineler kullanıyoruz. Xbox ps nintendo ios android linux max windows esasında oazar çok dağıldı. Şu anda dünyanın süper bilgisayar sıralamasında birinci sıradaki makine arm mimarisi kullanıyor. Apple arm üzerine sıfırdan kendi yapısını kurdu. Şimdi bunu pcye getirdi. Hem de ilginç bir şekilde. Bir örnek vereyim bugün bir yerde geçti. Big sur de emulatör ile çalışan Intel bazlı uygulamanın ram performansı intel bazlı işlemciden daha iyi şaka gibi geliyor ama işte o ramleri işlemci içine alınca böyle oluyor. Bizim millet burada ram arttırmasınlar diye yapıyorlar dedi. Arkadaş apple zaten son dört yıldır lehimliyordu ki. Neden böyle bir şey yaptı. Bir haftadır von neumann diye birinden bahsediyoruz burada. Bunkadar stratejik hamlelere rakipleri sakinlik ile cevap verirse biz kazanacaz. Mobil oyunlar yüksek çözünürlüklü ekranlar fansız sessiz bilgisayarlar. Pil derdimiz azalacak. Windows arm işlerim sistemi yaptı bunkonusa zır cahil değil. Çok eğlenceli bir beş yıl bekliyor bizi teknoloji severler olarak.

  • ozturka @ozturka

   @kirazerik " ram arttırmasınlar diye yapıyorlar dedi." evet ram ve ssd arttırmasınlar diye yapıyorlar. Intel de lehimleyerek buna zemin hazırladılar. Ramin işlemci içinde olmasının hıza faydası yok. Amd nin 5000 serisinde yapılan iyileştirmeleri yaptı. ram yavaş bişey değil, pci 4.0 ssd hiç yavaş değil. Hepsi de soketli. 3x diye hava attıkları ssd 2,5gb da takılıyor. Bişeyin soketli olması yavaş olduğu anlamına gelmez. Ebıl yaptıysa bi bildiği vardır kafasından çıkın. Nvme ssd de aynı görüntü sata m2 de, satayı sınırlayan kontrolcü. Ebılı sınırlayan da para. Size ne kadar gerekiyor?

  • kirazerik @kirazerik

   @ozturka ram in işlemcinin içinde olmasının hıza faydası yok ifadesini düzelmiyorum bile. Siz silin bence onu. Ama yükseltmesinler diye duyorsunuz da zaten dört yıldır anakarta çakıyorlardı ki. Yani yine çakardı. Adam neden kendine iş çıkardı durduk yere sizce

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @ozturka Bu Apple'in yaptığı en zayıf işlemci, daha ilke deneme... Sen de ısrarla bu potansiyeli göremiyorsun. 12 (8 performans + 4 verimlilik) çekirdekli M1X dedikodusu dolaşıyor ortalıkta MBP 16" ler için. Mac ve iMac Pro lar için çoklu M1X işlemcili sistemler yapılacak belki.

   Ayrıca Watt/Performans'ı sallamayan da bir tek seni gördüm bugüne kadar. O da başka bir gariplik... Mobil olsun olmasın her türlü cihazda en önemli kriterdir harcanan güç başına elde edilen performans. Bilimin en büyük problemidir belki de. Bilimsel hesaplamalar da bile önemlidir. Önemsiz dediğin durum sadece aynı performansı daha az güç ile verebilen bir alternatif olmadığında geçerli olur.

  • ozturka @ozturka

   @kirazerik bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Intel i9 macbook pro da 2666 MHz DDR4 bellek kullanılırken, m1 işlemcide LPDDR4X 4266 MHz ICs bellekler var. GÖMÜLÜ olması bişey değiştirmiyor. ÖĞRENİN diye bu yazıyı silmiyorum ki fanboy olmanın kötü tarafları kalsın. 4k ekrana retina takısı ekleyince büyülü olduğunu sanmanız gibi. Bellek ne kadar mı etkili? İzle ve gör. Bellek hızını belirleyen GÖMÜLMESİ değil MHz hızı ve CL ile tabir edilen gecikmedir. Bunları öğrenin teknoloji forumu burası. 1,6 kat hızlı bellek tak m1 işlemcimiz hızlı de. Kullanıcı da bunu yutsun. Ebıl gerçekten çok başarılı bir firma, kullanıcı uyutma tarafında.

   https://www.youtube.com/watch?v=U9NC78GSs2M

  • ozturka @ozturka

   @ybahadir Watt/Performans'ı sallıyorum fakat kullanıcı neden kurulu düzenini bırakıp sadece daha az ısınıyor diye çuvalla para ödesin, ben işin o kısmındayım 🙂 2tb i9 windows cihazım var diyelim, hafif de takoz, ebılın istediği 2tb ssd + 32gb ram farkının parasına alıyorlar bu aleti yurtdışında 😀 Watt ı düşük diye kimse ebıl a kanını emdirmez özetle bunu diyorum. Pratik işler vs için alınır zaten şuan 32gb ramli modeli bile yok, o yüzden gereksiz şeyler konuşuyoruz. M1 den hızlı işlemci gelebilir ama kör olmayın, 4266 MHz bellek takıp bunu gömülü olduğu için hızlı sanıyorsanız, hatayı başka yerde arayın.

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Intel ve AMD yepyeni bi mimari cikarsa yine de ARM gecmek zorunda kalinmayabilir.

  • kirazerik @kirazerik

   İki mimarinin de en az kırk yıllık geçmişi var. Olmaz mı olur ama şimdilik çok uzun vade gerektirecek. Zaten gelecekte çok farklı mimari çok farklı işletim sistemi görecez. Cris lattner in lex friedman ile bir röportajı var (yeni olanı daha önce de yapmışlardı) sonlara doğru bu muhabbete giriliyor isimlerde hata olabilir.

 • özden akbaş @carter

  iki markanın nispeten birbirine yakın laptoplarını kullanıyorum, dell'i marka ve ürün olararak çok severim ama apple bu laptop işini daha iyi yapıyor bence. macbook'lar kesinlikle taşınabilir bilgisayar olarak düşünülmüş, adaptörü duvar tipi diğer markalar ulrtaboook'larda hala tam olarak geçemediler buna. birde touch mouse olayı var kime ne desem bilemedim windows şu işi bir türlü çözemedi, macbook gerçekten bu konuda başarılı.
  tabi işletim sisteminin kendisi var ki sorma gitsin. bence w10 tam olarak 1080p için düşünülmüş hadi bilemedin 2k, daha yüksek çözünülük için biraz daha yolu var.
  şu gün için bir laptop alacak olsam ve imkanın olsa kesinlikle macbook alrım az çok donanımı da belli kafamda.

  • ozturka @ozturka

   Macbook Air 2020
   Genişlik: 304,1 mm | Derinlik: 212,4 mm | Yükseklik: 16,1 mm | Ağırlık: 1,29 kg
   Genişlik: 284,4 mm | Derinlik: 206,7 mm | Yükseklik: 13,6 mm | Ağırlık: 1,00 kg
   Matebook X 2020

   ergonomi özürlü touch mouse kısmına girmiyorum, ebıl fanatikleri bile kullanmıyor.

  • kirazerik @kirazerik

   @ozturka siz hala işlemci kısmında olanı anlayamadınız sanırım bire bir ürün kıyaslıyorsunuz 🙂 neyse siz lp ile devam edin teknoloji okumaya

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @ozturka İşini Mac OS ile de çözebilen, Apple antipatisi olmayan aklı başında bir Allah kulu MBP yerine Matebook X almaz...Performans açısından aralarında bir kaç ışık yılı falan var. Tasarım dışında yukarıdan aşağı çöp bu cihaz.

   Huawei'nin şu ürünü ( https://shop.huawei.com/tr/product/huawei-matebook-14/ ) hem fiyatıyla, hem tasarımıyla hem de performansı ile bence en iyi ürünü. Bunun M1 MBP karşısında en azında F/P olarak ciddi şansı var...

  • ozturka @ozturka

   @kirazerik işlemci olarak kıyasladığım için ağırlık ve boyutları ekledim zaten. ayrıca macbook air daha 2 hafta önce tanıtıldı, huawei kaç aydır satılıyor. Neyse boş konuşmaya devam edin. 1 kilo alete 4 çekirdek i5 koymak da başarıdır. Kimse windows tarafında bunları yapamıyor diyenlere örnek olsun diye koydum. Yapılıyor ama pahalı diye alan yok, ebıl yapınca kuyruk olur, ebılda ucuz çünkü.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @ozturka i5 derken U serisi 10210 işlemcisinden bahsediyoruz. 15W TDP si var, ve performansı M1'in 1/10 u falan... Muhtemelen Apple A9 ve SD 845 ayarında bir gücü var. Neyi sığdırmışlar anlamadım ben?

  • ozturka @ozturka

   @ybahadir https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4984867
   https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4995092

   Matematiğiniz baya gelişmiş. Her ikisini de işlemci diye kıyaslamak, tekeri var diye kamyonla ferrari kıyaslamaya benziyor. 1/10 falan da yazmayın komik duruma düşüyorsunuz. M1 i uzay teknolojisi falan mı sanıyorsunuz anlamadım? En hızlı arm işlemcisi olabilir, fazlası değil. 10 kat hiç değil.

   huawei 2133 MHz ram kullanırken m1 4266 MHz kullanıyor. Adeletli bir kıyaslama değil. x86 ile arm64 kıyaslamak hiç değil.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @ozturka Yahu bana ne içerdiği parçaların güncelliğinden falan. İşlemci veya ram satın almıyorum ki ben, işimi görmek için bir PC satın alıyorum. 10 kat tabii ki abartı ama %50 daha düşük TDP ile 2-3 kat güçlü olduğu gerçek... Ki bu native olmayan uygulamalarda. Native uygulamalarda 10 kat uzak falan değil.

   6 çekirdek 12 izlekli Core i7 işlemci ve 64GB ram'a sahip Mac Mini'nin M1 işlemcili (16GB ramli) Mac mini den yediği fark aşağıdaki videoda var. 1/5i kadar enerji çekerek... Özellikle doğal ARM destekli uygulamalara dikkat...

   https://www.youtube.com/watch?v=59gAjXT7qyw

   İşin garip tarafı sürekli ağırlığına vurgu yaptığın o saçma modelden çok daha iyisi var Huawei de. Yarı fiyatına. Sadece 500Gr daha ağır, tasarım neredeyse aynı, 2-3 kat daha güçlü 4600H işlemcisi var.

  • ozturka @ozturka

   @ybahadir Banane mi 😀 Peki.

   Ryzen işlemcilerdeki farktan haberiniz yok sanırım ram mhz önemini hiç bilmiyorsunuz.

   Az güç harcıyor hemen m1 almalıyım ne kadar güzel ve başarılı bir işlemci. Aynı performansı ssd de gösteremiyor ne hikmetse. 3x 5x dedikleri işlemci hızı değil RAM den geliyor. Hem de lehimli olmasıyla alakası yok olayın. MHz ne kadar önemli diyorsanız izleyin. Ramler 2666 MHz hızında çalışırsa x86 ile "GERÇEK" farkı görebiliriz. Biri aile arabası diğeri ferrari. Max 350 km yapan spor arabayı 175 km yapan aile arabayla kıyaslayıp banane diyorsunuz. Gerçekten saçmalık.

   https://www.youtube.com/watch?v=U9NC78GSs2M

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @ozturka Yahu gayet iyi biliyorum da sonuç değişmiyor. Bana ne? Ben ram mi satın alıyorum? İşlemci mi? Yoksa notebook mu? Desktop PC konuşuyor olsak anlayacağım da mobil PC konuşuyoruz.

   Huawei'ye söyle :"Kalınlığı değişirmeden şuna daha güçlü işlemci ve daha hızlı ram koyun" . Onlar da koysun sonra konuşalım.

   Edit: Bu arada o ram mhz sorunu ilk nesil Ryzen ailesinde ciddi şekilde sorundu. Şimdi alakası yok.

  • ozturka @ozturka

   @ybahadir Siz ciddi misiniz 😀 Ram alıyorsunuz tabi hem de kol gibi bir fiyatla.

   Yeni seride bi ihtimal koyarlar, çünkü intelin eski işlemcileri henüz o kadar hızlı ram desteklemiyor 🙂 Hoş desteklese de mimari farkından ne kadar etkiler ayrı bir konu.

   APU satın almanız, cahil olmanızı gerektirmiyor. Banane sanane diyorsanız yazmanıza da gerek yok.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @ozturka Oyyyh! Yoruldum vallahi. Git sen o döküntüyü al kardeşim. Güle güle kullan. Ne diyeyim? Yarı fiyatına çok daha iyisi varken hem de. Cahil olan benim.

#apple #M1
Erken konuşanlar için bir inceleme daha. Bu mimariye fanboyluk ile yaklaşmamakta fayda var. Microsoft buna cevap verirse işler değişebilir. Ki zaten bir arm a yazılım üretiyor microsoft. Geleceğin risc mimarisinde olduğunu sürekli konuşuluyordu. Apple devrim inovasyon falan yapmadı. Youtube da arama yapın bir sürü bu konu hakkında konferans var. Bizim teknoloji basını baltayı taşa vurdu yine. Ortaya bir şey çıkınca apple antipatisi devreye girdi. Terste kaldılar. Yurtdışında linus da aynı şeyi yaptı. Sanırım yavaş yavaş geri vites yapıyor şimdi. Markaları geçin teknolojiyi seviyorsanız bir şey geliyor. Bu vesile ile risc cisc bunlara bakın. Fırsatları görün. Acaba risc mimarisi yayılırsa hangi alanlarda kullanılır. Buna özel bir programlama dili var mı?? Bana buradan bir kariyer fırsatı doğar mı????
https://www.singhkays.com/blog/apple-silicon-m1-black-magic/

Apple Silicon M1: Black. Magic. Fuckery.

These are the words used by the user holdagold on reddit to describe their experience with the new Apple Silicon M1 Macbook Air. Rarely does a product leave people effusing to the extent Apple Silicon...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 30
 • qubit @qubit

  Bahsettiğiniz linki dün gördüm de haftasonundan önce okuyacak değilim. Fakat yazdıklarınıza birkaç cümle cevap vereyim. TR'de benden başka "ey millet dikkatli olun Apple sağlam geliyor bu iş x86'yı bitirebilir" diye WWDC öncesinden yazan kimse var mı bilemiyorum (bkz. #x86veARM etiketi). Varsa söyleyin takip edelim. Bu da doğal çünkü bilişim gazeteciliğinde para yok. Zaten ülkede tüketicide para yok. Dolayısıyla bizim basın baltayı taşa vurmuştur olabilir de olmayan bir basının nesini eleştirebiliriz? Ben de işlemci tasarlayan bir mühendis vs. değilim, PowerPC değişimini görmüş, az biraz doğru kişileri, doğru yayınları takip eden herkes noktaları birleştirebilirdi.

  Ciddi devrimler olduğunda, devrim çok iddialı bir laf da değişimler olduğunda diyelim tabii anlaşılması güç olabilir. Hele de bunu halka (tüketicilere) bunu izah edebilecek bilgi seviyesi olan artı lisanı bunu anlatabilecek kadar kuvvetli insanlar yoksa. Doğru anlaşılmayan bir şeyi de doğru eleştiremezsiniz. Öven yanlış över, söven yanlış söver.

  Öncelikle burada bahsedilen "böyyük" değişim x86'nın tepe işlemcisi ile aynı performansı veren ama 10 katı az enerji tüketen bir işlemcinin çıkmış olması. Bilmeyen için tabii şok etkisi oluşturdu. İki: buna x86 pazarındakilerin en az 2-3 yıl daha verecek cevabı olmaması. Öyle ben hemen yarın ekibi Zoom'a çağırırım, ay sonuna işlemci hazır diye bir çözüm yok. İşlemci demek yıllar demek.

  Buraya kadar sorun yok değil mi?

  Şimdi gelelim diğer konuya: Apple fançocukluğu yapan kim bilemiyorum. TS dışında pek bir yer takip etmiyorum, TS'de de böyle bir çocukluğa rastlamadım. Sadece x86'nın biteceğine inanamayan tüketiciler var o da normal, seni tanımıyor neyine güvenecek, iddia büyük vs vs. Diğer firmaların bu kadar kötü yönetildiklerini korkarım anlayan olmadı.

  Bugün birisi kalkıp Apple'ı takdir ederse bu çok normal olur: Intel gibi devasa işi gücü bu olan firmalar bu işi göremeyip doğru yatırımı zamanında yapmazken bu firma 10 yıl öncesinden hazırlığını yaptı, parasını harcadı ve bugüne geldi. Bu bir innovasyondur. Ki M1'i görünce doğrudan arkadaş bunların çekmecede kesin M2, M3 de hazır diyorsun. Microsoft da huylanıp ne oluyoruz dedi zamanında, işletim sistemini port etti, millet dalga geçse bile bitirdi. 2010'a kadar biz yazılım firmasıyız inatları vardı kırıldı ama x86'nın tıkandığını ve Apple'a cevap veremeyeceğini çok geç gördüler. Bir de gittiler işi taşerona verdiler ucuz olsun diye. Sonuç ortada.

  Özetle 2023 öncesi bir rakip gözükmüyor. Amazon gibi birkaç firmadan bir şey çıkarsa çıkar o kadar. Dilerim açıklayıcı olmuştur.

 • cgdincer @cgdincer

  1 sıfırdan fazladır. Mikrozort el atana kadar elmayı çok ısırmak isteyen olur.

 • Cihangir @chngr

  Bu işten nvidia karlı çıkacak. Tam zamanında arm'ı softbankdan aldılar. Nvidia zamanında tablet yapmıştı hala kullanıyorum. Büyük bir rekabet yakındır.

 • RockandRage @rockandrage

  Çok düşünmeye gerek yok.Açıcan safariye gireceksin, numbers, pages kullanacaksın, mail atacaksın vs. Bunları yapıyorsa bir çok kullanıcı için sorun yok demektir.Bu yaparkende daha az ısınıp daha az enerji harcayacaksa benim için sorun yok.Adamlar bu işlemcinin çok yakın varyasyonunu zaten ipad ve iphone da kullanıyor.Görünen oki orada bir sorun yok.Burada neden sorun olsunki.

Bilgisayar mimarisinin kaydığı yer açısından ilginçdi apple m1. Türk teknoloji basını olayı yine başarılı bir şekilde fanboy seviyesine indirdi. E malum kitleleri sıklaştırma üzerinden rating yapılıyor. Apple bu işe erken girmedi bu uzun bir tartışma. Teorik ve pratik bir sürü dememe oldu. Apple da girişti bu işe. Bu makineler güçsüz olur. Gibi bir yargı vardı herkeste. TÜKETMEK için kullanılır deniliyordu. İşin aslı öyle olmayabilir. Aşağıdaki link bunları kıyaslayanlar bizden değildir diyenlere gelsin. 😄😄
https://readhacker.news/s/4zqTJ

Hands-on with the Apple M1—a seriously fast x86 competitor [Updated]

Apple's M1 proves that ARM can compete with x86 in high-end systems.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

En son ne zaman bir hafıza kartını bilgisayara takma ihtiyacı duydunuz???
Son on yılda kaç defa video render aldınız?
Teknoloji siteleri neden inatla render testi ile cihaz test ediyorlar. Hafıza kartı girişi yok diyorlar. Kullanıcıların ne kadarı bu kullanım senaryolarını yaşıyorlar. Yaşayan varsa sıklığı nedir???
Benim bilgisayarda veya özellikle notebookda dikkat ettiğim özellikler.
1) ekran: sürekli bakıyorum. Çözünürlüğü iyi olacak yazı okuyorum. Kaliteli olacak ekran, çok taviz veriliyor bundan. Sadece firmalar değil tüketici de taviz veriyor. 2020 de bütün dünyada full hd makineleri en üst segmentte satıyorlar. Oyunda bilmem ne fps veriyor diye full hd bilgisayar almam. İcap ederse oyun oynamam. Ama düşük ppi ekran kullanmam.
2) Ses. Makineyi zorlamıyorsam fan çıldırmayacak. Pdf okuyorum. Web sitesinde bir şey okuyorum. Fandan ses gelmeyecek.
3) klavye yine makine ile en fazla temas ettiğim yerlerden. Düzgün olmasını isterim.
4) incelik zerre kadar umrumda değil. Laptop diyoruzda kaç kişi lap inde kullanıyor bu cihazı. İncecik plastik kasa istemem gacır gucur. Kalın olacaksa olsun. Madde iki için de önemli bence. Mücevher değil bunlar, araç.

Sizin önceliklerinizi de merak ediyorum paylaşırsanız memnun olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12
 • Emre @emre64

  Geçen ay bir kere hafıza kartı kullandım. Son günlerde birden fazla render aldım. Hafıza kartı girişi laptoplarda önemli bir detay, render testi de render alınırken kullanılan yöntemin performansını göstermek için iyi bir yöntem.

 • teknosevir @teknosevir

  klavyede nunpad, numpadin köşesinde büyük enter
  bi de basit kazalarla baş edebilsin isterim. şarj kablosuna ayağım takıldığında takla atmamalı, ya da iki kaşık su döktüm diye anakart vs deforme olmamalı gibi

 • Emre @xyz

  Geçen sene bir iş için sd kart slotu gerekliydi onun dışında hiç ihtiyaç duymadım.
  Her hafta okul işleri için render + encoding ile uğraşıyorum, render süresi önemli değil de video düzenlerken ram can çekişiyor bende o birazcık sorun.

 • Batuhan @achfighter

  Ürün inceleyenler çoğunluğun ihtiyacına göre inceleme yapamazlar, yapmamalılar. SD yoksa tabi ki yok diyecek. Belki ben SD kartı olmasına bakıyorumdur.

  • kirazerik @kirazerik

   Elbette ona itirazım yok. Ama artı eksi puanlama yapınca. Ekran çok iyi ise bir artı alıyor. Kart okuyucu yoksa bir eksi. Kart okuyucu ufak bir aparat ile telafi edilirken ekran öyle olmuyor.
   Ayrıca kart okuyucu veya benzeri şeyler ürünün segmentini değiştirmeye bence yetmez. Ama 2k ekranlı bir bilgisayar asla full hd bir makine ile kıyaslanamaz. Bunu anca full hd üstü çözünürlükde makine kullanmaya alışanlar farkeder. Gerisin geri full hd ye dönünce ips hız tazeleme falan o eksiği asla kurtarmıyor. İnsanın gözüne gözüne batıyor ekran.

#belgesel #maaş #kira
Aylık gelir rakamlarına, bir odalı otel odasına ödenen paralara (aylık 1100 dolar) ve Nüfusun yüzde kaçının bu şekilde yaşadığına dair oranlara, sağlık hizmeti ücretlerine dikkat edin.

https://www.youtube.com/watch?v=JHDkALRz5Rk

How poor people survive in the USA | DW Documentary

Homelessness, hunger and shame: poverty is rampant in the richest country in the world. Over 40 million people in the United States live below the poverty li...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Başka arkadaşlar da yazmış #kablonet de bir sıkıntı var diye. Kardeşim hatadır olur. Ama haber et yaw sms at bi şey gönder. Ben de sıkıntı var diye dns proxy ayarlarını karıştırıyorum. Sağlamı bozacam sonra sen interneti düzelteceksin. Yine senden şikayetçi olacam. Esasında sen sorunu düzelttin ama ben kendimde sandığımdan belki ben bozdum.

Gereksiz iş yükü alıyorlar gereksiz kötü reklam oluyor.

Belediyeler içinde geçerli bir gün önceden haber ver tamir için 5 saat suyumu kes ama habersiz bakım yapmayın kardeşim. Acil çıkan sorunlar ayrı tabi.

Ama internette sıkıntı varsa haber verin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 •   @mkyb

  Bendede sorun vardı internet vardı ama DNS sunucuları çöktüğünden internete giremiyordum. DNS adresini değiştirince sorunsuz girdim.

 • Nakahella @nakah

  Aynen öyle. Bağlantı kopunca ilk iş modeme baktım sorun görünmüyor. Başka cihazlardan denedim, arayüze girdim modem resetledim falan. Sonra başka çözümler arayacaktım ki ekşi'ye bakayım dedim ülke genelinde çökmüş olduğunu görüp bıraktım yaptıklarımı. 😀

#tavsiye #BugünBaşla
Türkiyede son dönemde yayın evi sayısı arttı. Basılan kitap çeşidi arttı. Kitap satış adetleri arttı. Okudukları kitapları sanal ortamlarda analiz ediyorlar. Defterlerine okudukları kitaptan not alıyorlar. Bizim millet okumuyor palavra. Bu lafları söyleyenlerin çevresindekiler okumuyor büyük ihtimal.

Yazılımcılık eğitimi alan insan sayısı arttı. İlkokul 4 ve 5. sınıfta bile yazılım programlama dersi alan bir sürü insan var. Çok sağlam donanımlı bir nesil geliyor. Şimdiki gençler boş lafı palavra. Bunu diyenlerin etrafındaki gençlerde sorun var.

Bunları göremiyorsanız çevrenizi değiştirin. Bunları göremiyorsunuz çünkü buralarda değiller. Başka mecralarda kodlarında ki bug ı bulmak için tırmalıyorlar.

Eve kapandınız. Bunu okuyorsanız internetiniz ve buna girecek bir cihazınız var demektir. İmkanların hakkını verin. O ekran kartı gider bu ssd gelir. donanıma takılmayın. 25 yıldır pc kullanıyorum. BİLGİSAYARINI ÜRETİM İÇİN KULLANAN VE BİLGİSAYARINDAN ŞİKAYETÇİ OLAN ÇOK AZ İNSAN GÖRDÜM. On yıllık bilgisayarda kod yazan insanlar gördüm. Bir programlama dilini iyi öğrenmek için kaynakları indirip iki hafta internetinizi kapatın diyen ileri seviye yazılımcılar var yurt dışında.
Size negatiflik aşılayanlardan uzak duru. Modern çağın ratingi bu. Enerjinizi düşürmelerine izin vermeyin. ve bundan prim kasmalarına izin vermeyin. Pozitif olun kendinizi eğitin. İmkan çok bir şey seçin konsantre olun ve bitirin. Doğruyu seçmeye harcayacığınız zaman vaktinizden çalıyor ve sizin için harekete geçme sürenizden yiyor. Hangi programlama dilin öğrensem diye araştırma birinden diğerine geçeceksin zaten. Seç birini indir bir kitap veya kurs hemen başla. #BugünBaşla

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erkan @erkanox

  yazılımcılık eğitimi kısmına katılmıyorum.

  • kirazerik @kirazerik

   Yazılımcılık eğitim alan insan sayısına mı?

  • Erkan @erkanox

   @kirazerik Hayır görüşünüze. Yazılımcılik bu ülkede çok popüler ve popüler olduğu kadar da içi boş. Ülkeye erp bilen sağlam işletme bilgisi olan adamlar lazım.

  • kirazerik @kirazerik

   @erkanox dediğim gibi içi boş değil ama bu işler zaman alır. o zemini oluşturacak insanlar eğitim aldılar. Şu sınav dönemlerini atlatsınlar üniversiteye yerleşsinler ortalık şenlecek. En azından popüler kısmına hitap edenlere kardeş biz onları ilkokulda yaptık zaten diyecekler. onun haricinde çok nitelikli şekilde kendini geliştiren çocuklarda var. 200 eğitim alandan zaten 3 veya 5 kişi çıksa yeter. Anadoluda bir şehirin en ufak ilçesinde çalışıyorum. kodlama labları var. gençler hem robot kodladı. hem web uygulama geliştirdi. Öyle hepsi de öğretmen destekli falan değil. bu işin meb kısmında olan tarafı bir de online şekilde kendini geliştiren çok çok fazla insan var.

   erp ayrı bir konu ki konuda iyi sayılırız. Hatta oradan başladık. Ama dediğim gibi erp başka mevzu o konuda kral Almanya. ABD bile baş edemiyor onlar ile. Ama domain bilgisi kısmında çok haklısınız. Yönetim bilişim sistemleri tam dediğiniz noktaya eleman yetiştiriyor.

  • Erkan @erkanox

   @kirazerik valla erp yi örnek verdim tr de işletme bilen adam sayısı parmakla sayılır. İşletmecilerin bilmediği çoğu şeyi mühendisler hakim. Neyse çok uzun yazmayı sevmiyorum ve bilgiler de kolay edinilmiyor malum. :

  • kirazerik @kirazerik

   @erkanox bence daha fazladır. ama esas mevzuya dönersek. İyi eğitim almış donanımlı insanlar var. Sadece sağda solda ortalıkta boş tartışma ortamlarında değiller.

 • FidelCastroRuz @fidelcastroruz

  Okunan kitapların alınan eğitimlerin niteliği önemli. Nitelik olmadığı sürece istediğin kadar adım at gelişmek mümkün değil.

  • kirazerik @kirazerik

   her açıdan şimdiki gençlere laf atan ihtiyarların döneminden kat ve kat iyi. Felsefe kitap çevirileri arttı. akademik kitaplar arttı. Roman gibi fiction veya köşe yazarlarının yazdığı Migros da satılan kitapları saymıyorum zaten onlar bu klasmanda değil. Bunların haricinde tez arşivleri açıldı. Yerli Akademik dergiler için Tübitakın sağladığı platform ile herkese açıldı. Bunların rakamları çok ve google da falan çıkmaz bunlar.
   Zaten belli bir alanda araştırma veya okuma istediğinizde farkediyordunuz çok fazla kitap çıktığını. ve bunlar satılıyor. rakamları açıklanıyor her sene. yayıncılar birliğinden.
   Ama bu işler ile uğraşanlar odalarında bilgisayar başlarında kitap başlarında. kahvelerde sosyal medyada orada burada göreceğimiz yerlerde değiller.

  • FidelCastroRuz @fidelcastroruz

   Gençlere ya da yeni nesle laf söyleme işi Platon'a kadar uzanır, her nesil kendine özgü dinamiklere sahip buna takılmamak lazım. Ayrıca iş eninde sonunda buraya geliyor. Sonuç? Entelektüel bir toplum oluşur okuyunca demek falan palavra, Maslow'a göre daha ilk basamağı geçemedik o yüzden sonuç görmek lazım. 10yıl sonra meydana çıkar denildiğinde de yine geriden takip etmiş oluruz dünyayı. Kaldı ki hala yapılan neredeyse her işte nitelik olmadığını ve çok iyimser tahminle 20-30yıl sonra doğacak nesle kadar da olamayacağını düşünüyorum. Zaten halihazırda okuyan kitle yaşı kaç olursa olsun yaptığı iş karşısında mükafatını alamadığı an aidiyetini yitirip başka düşünlere yöneliyor.

  • kirazerik @kirazerik

   @fidelcastroruz benim inancım var ama dediğim gibi farklı örneklem ile muhatap oluyor olabiliriz.

   Bu arada benim entelektüel toplum üzerine bir şey söylemem zor. Ben birey olarak gençlerin yapması gerekenleri söyledim. Bunları yapanlar var dedim. Toplum nereye evrilirse evrilsin bireysel gelişimine önem veren ekonomik olarak bağımsız olabilir. bu bence bir ihtimal ama tersi asla bir ihtimal değil. Bireysel gelişimine nitelikli ve planlı katkı sağlamayan kendisi veya bir sonraki nesli sıkıntı yaşar bu her dönemde her ülkede böyledir.

   Yani birey açısından bakıyorum 50 yıl sonra anca toparlarız diyemem. Ben kendimden sorumluyum. birey gelişmeden toplum gelişmez. toplum gelişsinde birey gelişsin gibi düşünmüyorum. İşi topluma havale etme yönetici değilsem tembelliğe yönetici olursamda beni despotizme götürür.
   Zaten birey gelişiyor. biz sadece 50 sonra anca toparlarız diyenler ile beraberiz. 50 sonra da yine bu dediğim gençler toparlayacak zaten.
   Ense karartma, siyaseti yakın takibin ve üzerine konuşmanın verdiği ufak tatminle kişisel hataları ve eksikleri örtme, ve bu sürecin bilimsel olarak ispatlanan psikolojik yan etkilerine maruz olmayan insanlar var. Okuyorlar, kodluyorlar, yabancı dil biliyorlar, sanatla uğraşıyorlar, kaliteli müzik dinliyorlar dünyanın her tarafından, dans ediyorlar, hobileri var.
   Sadece parkda kahvede barda geçen zamana eğlenme demiyorlar. Pandemi zamanı hariç tiyatro bilet satış istatistiklerine bakın. her bakımdan kültürel bir talep var. Arzı sağlayacak ekonomik koşullar olmayabilir. Ama youtube yüklenen tiyatro oyunlarının izlenme sayılarına bakın. kötümser gözlükleri çıkarttığımız da nitelikli rakamları görebiliriz. bunları gençlere umut aşılamak için de söylemiyorum. Gençler bu kitlenin içinde olamazlarsa, ileride bu ülkeye şekil verenlerin içinde olamayacaklar. ve bunun ekonomik sonuçlarından kaçamayacaklar.

   Eskiler güzeldi diyenlere gelince de Maslow güzel örnek esasında. Ama kendisi güzel örnek. Çünkü eskiden beri üzerine kitap yazıldı. üniversitelerde anlatıldı. eskiler okumuşlar hocalar hep anlattı. koca koca proflar. Bir tanesi çevirmemiş adamın makalesini. Daha acısı adam ölmeden önce kitabında modeline ekleme yapıyor. Bizim eskiler hala orijinaline bakmadığından eskisini anlatıp durdular. Misal Maslow motivasyon teorisi altında geçer. Örgüt kuramında anlatılması lazım. Ama işletmeciler bağlamından koparıp anlatıyor ve başka motivasyon teorisi yokmuş varsayıyorlar. Yani eskiler de dediğimiz de bu. Gençler ama benim gördüklerim böyle olmayacak işte en azından. Her söyleneni yemeyecekler. Huysuz ihtiyarlar devri bitti.

   Peki neden bir ikaz dili kullanıyorum. İnternet ekipler amirinin bir lafı var. Burası tembeller ülkesi hafif çalışsan sıyrılırsın diye. Haklı esasında ama o kadar tembel yok. nüfus 80 milyon. Hafif çalışmayı özenli çalışmaya devşirmeli. Çünkü çalışanlar var.

#üret
Dün itibari ile youtubeda abone olduğum bütün yerli teknolojik ürün inceleme kanallarına olan aboneliğimi kapattım. Satın almayacağım, alışveriş listemde olmayan şeylerin incelemelerini izlememenin ne gibi kaybı olacağını göreceğim. Uzun zamandır izlemiyordum. Ama artık abonelikleri de kaldırdım. Bir iki tane Ingilizce yayın yapan kanal kaldı.

Kendi adıma 27 yıldan fazla bu teknolojileri kullanıyorum. Günümüz video teknoloji basını dergilerdeki formatları sürdürecek ekip gücüne erişemedi. O departmanlar (haber, donanım inceleme, kasa tavsiyeleri, yazılım inceleme, programcılık, üretkenlik, oyun) ayrıştı. ayrı kanallar oldu. teknoseyir Donanımhaber shiftdelete vs çoğunlukla donanım inceleme kısmında kaldı. bir de haber kısmı vardı o dergilerin ürünlerden farklı. gündem değerlendirmesi ile teknoseyir bunu da sürdürdü. Ki tek artı yanları. @ugury gibi nitelikli editörler ile oyun kısmını da çözmeye çalışıyorlar. Geriye o eski dergilerdeki ofis ve görsel tasarım programlarına dair ipucu ve eğitim serileri kaldı. Bir diğer şey ise elbette gözümüzün nuru yazılım köşeleri var. bu son iki kısım internette kendi kitlelerini yarattı. Ve emin olun tamamen farklı bir kitleye hitap ediyorlar. Yani bahsettiğim teknoloji ürün siteleri ile bu iki grubun kitlesi çok farklı. kesişim yüzde 5 bile değildir.

@gamsizm her ne kadar birbirimize çok girsek de bu süreci bence elinden geldiğince iyi yönetti. İmkanlar ve kaynaklar kapsamında elinden geleni yapmaya çalıştı. Çeşitliliği arttırdı. Kendi özel uzmanlığı olan fotoğraf konusunda içeriği iyi planlanmamış olsa da eğitimler çekmeye çalıştı.
Her ne kadar dediğim gibi ürün incelemelerini izlemeyi bıraksam da 27 yıllık alışkanlık insanın içi cız ediyor merak ediyor. Teknoseyir sosyali kullanmaya devam edecem, denk gelen linkleri paylaşacağım. Ama herkese eşit verilen ve depolanamayan ve para ile alınamayan zamanımı verimli kullanmak için böyle bir karar almam gerekiyordu.

Bize ne kardeşim diyebilirsiniz. Ama kurulduğundan beri takip ediyorum bu mecrayı. Youtube geçmeden önce. Pluslar aldık anahtarlıklar aldık bardaklar aldık. Ve bunları bize bir şey versinler diye değil bize birşey VERDİLER diye aldık. Bahşiş gibi aldık. Karşılığında bir şey beklemedim. İyi kötü tartışılır ama farklı bir üslubu destekledik. Ondan paylaşayım dedim.
@gamsim @hkellecioglu @ugury @leventp ellerinize sağlık. Başarılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Teknolojik ürün inceleyen hiç bir videoyu izlemiyorum artık. Burası da dahil. Bana ekonomik olarak çok uzak, satın alamayacağım bir ürünün incelemesini izlesem ne olur ki?

 • Recai @recai

  satin almayacagin urunun incelemesini teknoseyir gibi yerlerden takip etmek, pekte vakit kaybi degildir.
  genel kulturu arttirir, piyasaya hakim olmayi kolaylastirir, sektörun icindeyseniz bir sekilde kendinizi guncellemenizi saglar. yada terapi olur 🙂

 • Erkan @erkanox

  YouTube da kimseye kolay kolay abone olmam

 • Murat Gamsız @gamsizm

  İstatistikler de bu yönde. Millet alamayacağı şeyleri izlemiyor. Araba da alamıyor uçak da alamıyor ama bu aynı şey değil. Biz tüketici elektroniği sitesiyiz. Alamayacaksa izlemez.

  • kirazerik @kirazerik

   yok tanıttığınız ürünlerin hepsini alabilirim ekonomik olarak. ama yapabileceklerimi beş yıllık cihazlarda da yapabilecek seviyeye geldi cihazlar. Cihazlarda yapılabileceklere odaklanmak lazım. Bunu Türkiye de sakin ve planlı şekilde organize ederseniz yapabilecek tek kişi sizsiniz. Lisans eğitimi pedagojiye dayanan başka editör bilmiyorum. çok çabaladınız bunun için gördük. ama sakin ve uzun vadeli planlama ile çok güzel içerikler oluşturabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • huseyin/azuren @hegemen

  İçi dışı bomba ama kim bakar patlatır bilinmez.

 • Ali Pektaş @alipektas

  Twitter iyice politik tavır sahibi oldu. Başkan olmak isteyen önce Twitter'ı satın almaya (şirketi değil desteğini) çalışır bu gidişle. 😀

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Sağ cenahın yaygarası da heryerde aynı, bize darbe yapıyorlar da bize darbe yapıyorlar
  🙂 Türkiye'deki Posta gazetesi ile NY Post aynı şey. Muhtemelen bizdeki Posta bunun taklidi olarak kurulmuştur. Twitter gücünü kötüye kullanıyor tabi zaman zaman, lakin bu NY Post da haberlerine şüpheyle yaklaşılacak bir gazete. NY Post üzerinden Twitter'a yapılacak eleştirinin, Twitter'ı eleştirme çabasını sulandırma riski var. İnce ve sıkıntılı işler.

 • kirazerik @kirazerik

  Abd de iki parti yok sadece dünyadaki iki kanadın yansımaları var. Klasik sağ sol falan yok. Küresel sermaye ve ulus devlet politikalarının çarpışması var bütün dünyada. Teknoseyirde defalarca yazdım bizim cicili bicili teknoloji şirketlerimiz de burada taraflarını seçtiler. Teknoloji dünyasındaki her büyük haberin (ürün lansmanları falan değil tabiki) böyle boyutları var. Sağı solu bir kenara bırakıp bir kağıt kalem alın son beş yıldaki haberleri tekrar gözden geçirin. Hangi parti oluşum şirket siyasetçi ne yana düşüyor çok rahat çıkarabilirsiniz.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Ayrı yazmışsınız ama galiba benim yorumuma cevap olarak yazdınız. Olaya sağ sol diye bakmıyorum elbette sadece. İlk cümlede sadece bana gülünç gelen bir şeyden bahsettim. Anlatmaya çalıştığım şey, Twitter'a (ve benzeri etki sahibi yapılara) karşı mücadele etmek için yola çıkarken yanımda NY Post'u pek de istemezdim.

  • kirazerik @kirazerik

   @emrah-ozturk yanına birileri alma mevzusu değil bu. bu paylaştığım olay yukarıda bahsettiğim genel sınıflandırmada bir tarafı temsil ediyor. ny post da twitter da. ama çerçevenin diğer tarafından bir örnek bu. alışık olmadığımız bir taraftan gelen bir örnek. Çerçevenin diğer tarafı inatla facebook u gösterip duruyordu. (bir arada sürekli intel haberleri vardı hatırlarsanız. haftalık gündemin yarısı facebook ve intel idi. o zaman editörlere demiştim ekonomi-politik okuyun biraz diye. ne olduda her hafta bir açık haberi çıkıyordu. hemde on yıllık açıklar.) Hep birbirlerinden farkı yok diye iddia ettim. Yoksa hepsi bir taraf. Hepsinin yanlışları var. günahıyla eksisiyle fazlasıyla böyle bir kamplaşma var. son otuz yıldır yaşanan şey ise bunlardan birisinin evini taşıması. paranın dini imanı memleketi olmayacağını bildiğimizden kimin taşındığını ve nereye taşındığını tahmin ediyorsunuzdur. bu kavgada Trump biden şirketler medya grupları sadece bize sunulanlar. Diye düşünüyorum.