BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nice yıllara teknoseyir ilk yıldan beri takip ediyorduk. Belli dönemlerde sizden fazla inandık. Belki bu sizi daha fazla inanmaya ve direnmeye zorladı. Güzel bir on sene oldu. Dile kolay. Ellerinize emeklerinize sağlık. Yaşım itibari ile emekli albay gibi sürekli atıştığım @gamsizm herşey senin sayende bir arada kaldı. Bize çok güzel bir on yıl yaşattınız. Nice on yıllara.
Amaaaa illa bir kıllık yapmak gerekiyor. Sadece teknoseyir özelinde değil. Bu on sene herhangi birisi teknoseyir izlediği veya burada geçirdiği süre ile iki yabancı dil, bir meslek öğrenebilirdi. Yazılım ile uğraşsa şu anda senior developer olurdu. Teknolojiyi hobi olarak gören benim gibi insanlar için bu geçerli değil. Zaten ürün incelemesi fazla izlemiyorum. Öğrenmek istediklerimi izliyorum almak istediklerimi değil. Ama bu uyarıyı inatla sürekli yapacağım burada. Bir kişiyi kandırsam bana yeter. Yeter aldık azıcıkta kullanalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir iki hafta sonra tahminen bir yıldır evlerde geçirmiş olacağız geçen seneyi. Tam bir yıldır evde idik. Yurt dışında bu süreçte sıfırdan programlamaya başlayıp işe giren insanlar var. Zaman su gibi akıp gitti. İkinci yabancı dil öğrenen insalar oldu bu süreçte. BİR yıl 365 gün. Hemencecik aktı geçti zaman. Hayat kimilerine durdu. Kimileri ise bizim bilgi seviyemizi geçip bizi geride bıraktı. Hayat koşuşturması bir daha rutinin bu kadar yavaşlamasına izin vermeyebilir. Kendimize gelelim. RTX 2000ler geçer 3000ler gelir ondan sonra 4000ler. Kendimize yatırım yapalım.
30 yıla yakındır teknolojiyi hayranlık ile takip eden birisiyim. Hep üretme ve yenilik tarafına odaklandım. Günümüzde teknolojiyi takip edenler başka yere odaklanıyor. Başka alanlarda uzmanlığı olanlar bizim alanımıza girip bir şeyler üretiyor. Biz içinde olduğumuz alanın dışında duruyoruz.
Lütfen Lütfen Lütfen BİR YIL daha böyle geçmesin. 3 ay ayırın şu yazılım işine. Sarmazsa en azından bana göre değil deyip başka alanlara yönelirsiniz. Gündeminizden, hedeflerinizden bir şeyin eksilmesi diğerlerine yer açar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  Hiç bir zaman hedefim olmadı yazılım

 • Hamdi @hamdi

  Yalnız işler yurtdışındaki gibi ilerlemiyor burada. Yazılımcı olmak iyi kazanmak anlamına gelmiyor. Uyandırıyım da, sonra hayal kırıklığına uğramayın. Bütün yazılımcılar yurtdışına kaçma peşinde 😀

  • Hamdi @hamdi

   He iş imkanı konusunda bir şey diyemem. Neyi öğrenirseniz öğrenin ortaya bir şeyler çıkarabiliyorsanız bir şekilde iş bulursunuz. Asgari ücretten fazla da alırsınız. Orası ayrı. Ama bazılarının düşündüğü kadar rahat ve bol kazançlı bir iş değil. Türkiye şartlarında idare eder.

  • kirazerik @kirazerik

   Elbette illa yazılımcı olmaya gerek yok. Yabancı dil. Finans bilgisi. Tasarım. Seçenekler sonsuz. Dediğim gibi en azından denemiş ve elemiş oluruz. Para kısmına gelince yine dediğim gibi ekran kartı incelemesi izlemekten daha fazla kazandırma ihtimali var uzun vadede.

  • Hamdi @hamdi

   @kirazerik kesinlikle öyle.

 • teknosevir @teknosevir

  Ben geçen seneye kıyasla geliştirdim kendimi açıkçası iyi oldu, çok iyi olmasa da. Kendi adıma en büyük hatam şu sitede geçirdiğim zamandır 🙂 Ciddi vakit kaybı, yerinde saymayı bırak bilgi kirliliği ve akıl sağlığı kötü durumda olanların yoğunluğu nedeniyle geriye götürdüğünü düşünüyorum.

 • CanSimit @cansimit

  Evet herkes yazılım işine girsin, yazılımcı bolluğunda ucuza çalışacak eleman lazım bize.Şu an pek çoğunun burnu havada, kıl aldırmıyorlar, gelsin yeni yazılımcılar, eskiler alsınlar boylarının ölçüsünü.

  • kirazerik @kirazerik

   Yazılım işi ayrı bir uzmanlık alanı olmaktan, kendi alan bilgisinde kullanılacak yöne doğru evrildi. Yani yen bir kariyer gibi değil. İşinizi daha iyi yapmak için aşina olmanız gereken noktaya geldi. Hatta bu kısmı daha kıymetli ve aranır oluyor. Yani python bilen değil finansal python uygulamaları bilen aranıyor. Adam yazılmcıya finans anlatacağına, finanscıya python anlatıyor. Sonuöta amaç bir sonraki faang i yazmak değil. İşi çözecek yazılımı belki de basit scripti yazmak.

levent p uyarmıştı. bu arada videoda arkadaşın yazdığı ilk yoruma bakın çok ilginç bir şey var orada 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=-bokIy6aT4w

Neden 340,000 TL Ceza Yedim

340 bin TL'lik ceza VLOGu.👾 STRATERA'ya Abone Ol! : http://bit.ly/AboneOlStratera🔥 Canlı Yayınlar: https://www.nonolive.com/dora📻 Discord Sunucumuz : htt...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 38 / 41
 • lterlemez :) @lterlemez

  Bu işte, devlet de çok fazla kolaya kaçıyor ama (devlet de bu konuda %100 haklı değil). Şimdi, bireysel olarak çalışan; yani, kendisinden başka birilerini çalıştırmadığı bir durumda bile şirket kurma zorunluluğu çok saçma bir kere. Niye şirket kurup kendimi riske atayım ki? Böyle saçmalık olmaz. Neyin şirketi bu?

  • aks74 @aks74

   benim de anlatmaya çalıştığım şey bu
   öyle bir yorum yazdım diye "bağra gazanıyosan vergiği vereceğin" diyen bi ton ç*mar yorum yazmıştı bana.
   Ulan adam 30 tl alıyo diye gelip yaptığın muameleye bak.
   belli bir miktarın altındaysa ya kendisi direkt ödeyebilsin vergisini ya da banka aracılığı ile direkt işlem yapabilsin.
   "işğiretsin seğğğn mayınğraftt üeüğeüeğüğüe"

  • kirazerik @kirazerik

   @aks74 ben takip etmiyorum bu arkadaşı yandaş mı değil mi bilmiyorum açıkçası. Ama 140k af almış

  • Equitatus @equitatus

   @kirazerik Çok ilginç olan kısım vergi affı ile 140bin ₺'nin silinmesi mi? Bana hiç ilginç gelmedi. 3-4 aydır zaten devlet senelerdir alamadığı vergi borçlarının bari bir kısmını alayım diye yapılandırma yapıyor. Yapılandırmaya başvurmak için yandaş olmanız gerekmiyor. Ben de kyk geri ödemesi için başvurdum mesela. Vergi borçlarında faizin hepsini silip düşük bir faiz oranıyla tekrar hesaplanıyor. Vergi yapılandırma diye ararsanız çıkar.

  • kirazerik @kirazerik

   @equitatus yapılandırma ile yandaşlık arasında bir ilişki olmadığını biliyorum. Orada kinaye yaptım. Ama bunu bilmeyen çok insan var.

 • suicide @suicide

  para bitince nereye saracaklarini sasiriyorlar. git yandas sirketlerinden almadıklarını alsana yiyorsa.

  • Rasko @rasko

   Bırak borçları toplamayı, onlara af geliyor. Türkiye'nin en zengin adamları af üzerine af alırken sıradan vatandaş vergiyle eziliyor.

  • kirazerik @kirazerik

   @rasko işte bu arkadaşda 140k af almış. Yani yandaş mı bu arkadaş şimdi.

  • suicide @suicide

   @kirazerik olumu gosterip sitmaya razi etmisler bunu, olayi carpitmayin.

  • kirazerik @kirazerik

   @suicide vergi usul kanununda sıtma diye bir kavram yok. Asgari ücretten vergi alınıyor. Youtube da video çekip işi kendi ifadesiyle profesyonel yapan adamdan neden vergi alınmayacak anlamıyorum. Savunduğunuz durumda kendisi benim de hatam var diyor. Hatası olmayan kısım silinmiş hatası olan kısımı ödeyecek. Dediğim gibi gelirden kaçan vergi tüketime gelir. Hepimizin maaşından gelire göre vergi kesiliyor. Geliri varsa vergiyi öder. Ben hiçbir medeni ülkede vergi tartışması yapıldığını görmedim. Vergisini ödemeyene ikinci sınıf vatandaş gözüyle bakılır. Gelir elde edip vergisini vermeyenlerden dolayı o vergi yükü ürünlere geliyor. İlginç bir tartışma yapıyoruz şu anda. Vergiyi aradan çıkartıp siyasi bir tartışma yaparsak daha kolay olacak sanki. Çünkü vergi benim gözümde her siyasi görüşten daha üstündür ve önemlidir

  • suicide @suicide

   @kirazerik arkadasim anlamakta zorluk cekiyorsun sanirim ben vergi vermesin demiyorum adama hem muafsin diyorsun hem 5 sene sonra umugune cokuyorsun ve 7.000tlik gelir icin yuzbinlerce lira istiyorsun mantikli mi bu? diğer yandan kendi sirketlerinin trilyonlarca lira vergi borcunu affedip bes kurus almiyorsun. birakin bu isleri kimin neyi niye yaptigi belli.

 • huseyin/azuren @hegemen

  Bu devlet de en çok vergiyi ben ve benim gibi işçiler veriyor.Bunu yalanlıyacak aşağıya gelsin tartışalım.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  1. Ödeme değil tahakkuk
  2. Vergi ve vergi ziyaı cezası ( verginin 1 katı)
  3. Vergide bilmiyorum olmaz. Adam öldürdüm cezasını bilmiyorum yok.
  4. Vergi idaresi bu konuda hatalı şekilde uygulamaya yapıyor. 2015 yılı için kazancınızın sebest meslek olarak kabul edilmeli. Vergi dairesi ticari kazanç kabul ediyor. Serbest meslek olduğu zaman 2. vergi dilimine kadar istisna var (29 000 tl kadar kazançlar istisna o tarihte)
  5. İyi bir avukat bulursa çözer. Bizde de benzer durum var. Mahkemeliğiz.

  Müfettiş yardımcı olmamış. İşgüzarlık yapmış.
  Keşke dava açsaymış.

  200 000 tl için bize 18 000 000 tl ceza kestiler.

  Bu arkadaş hemen mali müşavirin değiştirsin.

  Davalar genelde evrak üzerinde yapılır. Dinleme yapılmaz.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   1950 de yazılmış vergi kanunları ile olmaz hocam bu işler. Vergi yasasında reform ve sadeleştirme lazım. Yurtdışı gelirlerine ek istisna uygulanma üzere, yıllık bir limite kadar da tüm vergilerden istisna tutulma gibi iş yükünü azaltacak uygulamalar lazım. Adam Youtube dan aylık 300TL gelir elde etmiş, adama şirket kur, muhasebeci tut, bağkur öde dersen olmaz.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @ufkabakan Öncelikle bu 45 yaş üstü (ben de bununiçindeyim) komple gitmedikçe bu zihniyet değişmez. Kafaları yeni teknolojiye ve nesle basmıyor. 1950 çıktı ama yamalı boaça gibi. Her yeri dökülüyor.

  • kirazerik @kirazerik

   @ufkabakan zaten dediğiniz şey var bir yukarıda arkadaş yazmış serbest meslek makbuzu denilen bir kavram var.

  • kirazerik @kirazerik

   @hamitozlu verginin teknoloji ile alakasını kuramadım. Gelir varsa vergisi olur. Gelirden alınan vergiye itiraz ettikçe ürünlerden vergi alınıyor. Üründen almak kolay çünkü. Gelirde de anlaşılmaz şeyler olunca böyle absürt rakamlar çıkıyor. Zaten yorumda yazmış 140k düştü diye. Tabi düştü kısmına video çekilmemiş. Benim paylaşma sebebim esasında oydu. Yediği cezaya cıyaklamış ama aftan ses yok.
   Kendi içimizde tutarlı olmalıyız. Kanunlara uyulsun mu? Vergiler düzgün toplansın mı? Bunlar hep itiraz ettiğimiz şeyler. Teknoseyir kurulduğundan beri bu muhabetti yapıyor. Lp defalarca dedi biz kerizmiyiz diye, yarın öbür gün gelir idaresi kapılarına gelirse cıyaklarlar demişti. Bu video o cıyak sesi.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @kirazerik YouTube yada Adsense gelirleri serbest meslek geliri olarak değerlendirmiyor işte vergi müfettişi. Bu tarz durumları engellemek adına bir alt limit koyup hem iş yükünü hafifletmek hemde ileride büyüyüp (iş hacmi olarak) gerçekten katma değer üretecek insanların önünü açmak lazım.

   Vergiler düzgün toplansın mı? Toplansın tabi ama adil ve eşit şekilde. Şu anki toplanma yöntemi bence adil değil.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @kirazerik Anayas 73 md göre 7 000 tl gelir için %15 den 1 050 TL vergi ye 350 000 tl ceza kesmesi adil mi?
   Ayrıca Vergi kanunla konur kanunla alınır. Kanunumuzda youtuber gelir vergisi tanımı vs yok.

   https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=2709&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5

   VI. Vergi ödevi

   Madde 73 – Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.

   Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır.

   Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır.

   Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimleriyle oranlarına ilişkin hükümlerinde kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapmak yetkisi Cumhurbaşkanına verilebilir.[25]

  • suicide @suicide

   @ufkabakan bazi ulkelerde vergi toplama yontemi adil degil adi, ama insanlar bunu anlamak istemiyor.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @suicide İyi ki bu ülkeler, çok uzaklardaki monarşi ile yönetilen muz cumhuriyetlerinden çıkıyor 😀
   Ağlanacak halimize gülmek...

  • suicide @suicide

   @ufkabakan allah dusurmesin oralara, muthis ileri demokrasimiz olmasa ne yapardk 🙂

  • kirazerik @kirazerik

   @ufkabakan serbest meslek makbuzu düzenlemeyerek youtube zaten şirket kur demiş oluyor. Serbest meslek makbuzu düzenlenmeyen bir geliri vergi memuru kafasına göre bunu affettim diyemez. Adamı yolsuzluktan içeri atarlar. Ama sanırım şu noktaya geldik ve buradaki her konuyu başka maskeler ile siyasete çekmek isteyen sıkılganlar açısından da eğitici oldu. Serbest meslek makbuzu karşılığı gelirlerde belli bir tutarın altında vergi dairesi öpmüyor. Zaten smm o işe yarar, benim yerime parayı veren vergimi ödemiş oluyor.
   Şimdi milletin cıyaklayacağı yere gelelim. Bir şirket bir ülkede kar amacı ile iş yaptırıyor. Bireyler de ben bu işi yaparım diyor vereceğin ücret karşılığında diyor. Şirket de bunlara para veriyor. Sigortasız falan çalıştırıyor adamı hadi oralara girmeyelim. Vergi dairesi de diyor ki arkadaş şirket yabancı ergen destekçileri arkasına aldığı için vergi mevzuatına göre smm keserek sana ücretini ödemiyor. Sen de bundan gelir elde ediyorsun. Ben asgari ücretliden bile bunu alıyorum en az 50 yıldır. Senden de almam lazım. Senin gelirin öyle minnak da değil. Parayı veren smm düzrnlemem diyor. Ondan dolayı üretken ve refah seviyemizi zıplatacak bu youtuberlar google mevzuata uymadığı için şirket kurmak zorunda kalıyor. Kısaca olayın özeti bu. He google smm kesse iş bitecek mi elbette bitmeyecek çünkü yıllık smm limiti üstünde gelir alan bir sürü youtuber veya fenomen denilen tip var.
   Muz cumhuriyeti edebiyatı yapanlar yani kanun belli herkes biliyor, uymuyor ve cezayı yiyor.
   En azından bulunduğumuz ortama saygı duyalım. Bu adamlar direk şirket kurdular bu tarz işler için. Yeniler bilmiyor sanırım efatura kesilme imkanı beklenildi bir yıl plus için. Keriz mi bunlar. Lp en baştan ben bu işlere girmem dedi. Girenler de yarın öbür gün ağlamasın dedi.

   Vergi yükü miktarı tartışılır ama siyaset yapmıyoruz maskesi ile vergi tartışılmak isteniyorsa mevzu başka.
   Muz cumhuriyeti olmayan özenilen ülkelerden örnek verelim abd veya almanya da vergi yükleri hakkında ileri geri konuşanın aklını alırlar.
   Ben vergi yüklerinden ve şikayet edenler için bu başlığı açtım ama olay siyasete çekiliyor.

   Adama 140k aftan sonra 130k vergi cezası gelmiş adam hakkettim diyor. Ve ne gelir elde ediyorsa bunu yapılandırıp işine devam edip video atmaya devam ediyor. O af miktarı da senin benim gibi sabit ücretliden çıkıyor. A şirketi yapınca ooooo ama youtuber yapınca yazıktır yapmayın çocukcağıza olmaz. Biraz tutarlı olalım. Kimi savunduğunuza dikkat edin.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @kirazerik Mali müşavirim. Olayın içindeyim. Söylediğim şeyleri buna göre dikkate alın. Siyaset şekillendiriyor maalesefki kanunları. O yüzden tabi ki eleştirceğiz. Bundan öncekiler de aynı fark şu : öncekiler tecrübeli idi saygı duyardık. Adamlar işin ehli idi. Şimdikiler hiç bir şeyden anlamıyor. Mizan okumasını bilmiyor. Salt tek bir kanuna bakarak yorumlamadan motomot uyguluyor. Daha çok yazarım da gereği yok.

  • kirazerik @kirazerik

   @hamitozlu bir üstte yazdıklarımda yanlış olan varsa söyleyin öğrenelim.

  • kirazerik @kirazerik

   @hamitozlu söz konusu cezanın sadece 7000 tl lik kısımla ilgili olduğuna dair ifade nerede geçiyor ?? Kanunda youtube gelir vergisi ifadesi geçmiyor ki ifadesi çok ilginç olmuş. Meslek erbabı olarak böyle yorumlanabiliyorsa bizim editörlere de bilgi verin. Ama sizde böyle bir ifade geçmesine gerek olmadığını gayeeet iyi biliyorsunuz. Güncel teknolojilerden örnek verelim. Btc borsalarında al sat işlemi sonrası borsa şirketi adımıza fatura kesiyor. Kanunda bitcoin borsası alım faturası diye bir şey var mı???
   Süreç basit bir firma diyor ki ben ilgili kişileri tespit edip onlara uygun reklam göstererek para kazanıyorum. Benim business modelim bu diyor. Ama kimse gelip reklam izlemez super bowl reklamı değilse. Ondan bir içerik sunmam lazım ki reklam izleteyim. Sen içerik oluştur ben sana para vereyim diyor. Biz de içerik oluşturuyoruz ve o da parasını ödüyor. Hele bir de premium çıktı ve katıl çıktı. Artık müşteri direk benim içeriğime kılçıklı bir şekilde oara ödüyor. Bende kılçığı ayıklanmış şekilde bu parayı alıyorum. Vergi mevzuatında gelir kavramına denk gelen bütün eylemler gerçekleşiyor her modelde.
   Sizin vergi anlayışınıza göre kurabiye, elmalı kurabiye, armutlu kurabiye, üzümlü kurabiye, salçalı kurabiye, saçmalı kurabiye, elmalı ama tarçınlı kurabiye, armutlu tarçınlı ama bir de üzerine pudra şekerli kurabiye diye (okurken bile saçma geliyor demi bence de) ve bunların satışından elde edilen gelirler diye bir ifade geçmesi gerekiyor. Gelir tanımlanır ayrıntılar yönetmelikler ile belirlenir. Bu tarz mevzularda anayasa maddesinden hareket edilirse dediğiniz gibi zaten tartışma bitmiş okur direk. Çünkü paylaştığınız madde 73 de mali gücüne göre denmiş arkadaş da gücü yetmiş ki af sonrası kısımla işine devam etmiş deriz ve konuyu kökten kapatırız. Ama bu işler o kadar basit olsa idi, mali müşavirlik belgesini herkese verirlerdi. Ki o belgeyi almak çok zor biliyorum. Alanlara eğitim veriyoruz.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @kirazerik bu sorunların cevabını tek tek yarın müsait olduğumda yazacağım. Madem okumaya vaktin var ben yazarım sıkıntı yok.

  • kirazerik @kirazerik

   @hamitozlu teşekkürler hocam. kaynakta paylaşırsanız memnun olurum. Herkes faydalanır. Youtube geliri için şirket kuran müşterileriniz varsa deneyim de paylaşırsanız memnun olurum.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @kirazerik
   Videoda 02:56 da 2015 yılında üniversite de okurken kazançları olmasından sebep genç girişimci istisnası kaldırılıyor.
   Burada hangi üniversite öğrencisi Ticari kazanç tanıma girecek şekilde “belli bir organizasyon içinde faaliyette” bulunabilir? 2015 yılında elde kazanç serbest meslek kazancıdır. Serbest meslek tanımında “sermayeden çok emeği, bilgisi ve tecrübesi ile iş yapma” yer almasından serbest meslek kazancı olarak değerlendirilmeli. Bu değerlendirme kapsamında arızi kazanç elde edilmiş sayılıp vergi diliminin 2015 yılındaki 29 000 TL istisna olduğundan vergilendirilmemesi gerekir.
   https://www.gib.gov.tr/node/83070
   Benzer şekilde Ticari kazançlar içinde de arızı kazanç sayılması mümkünken verilen özelgelerde maalesef tutara bakmadan birden fazla (iki ve fazlası) Ticari kazanç elde edilmiş diye hükmediliyor.

   03:40 da “yılda 7 000 tl kazanmış üniversite öğrencisi” diyor. Burada 2015 yılında 7 000 tl kazanç elde ettiğini anlıyoruz. Bu 7 000 tl verginin %15 diliminde kalmasından dolayı ödenecek vergi 1 050 TL dir.
   Ödenmeyen bu 1 050 TL için tüm bu cezalar kesilmiştir.

   Sosyal fenomen vergisine gelince: Gelirin elde edilme şekli ve vergilendirilmesi gelir vergisi kanunda yer almıştır. 193 sayılı kanun:
   Madde 2 – (Değişik: 7/1/2003-4783/2 md.)
   Gelire giren kazanç ve iratlar şunlardır :
   1. Ticarî kazançlar,
   2. Ziraî kazançlar,
   3. Ücretler,
   4. Serbest meslek kazançları,
   5. Gayrimenkul sermaye iratları,
   6. Menkul sermaye iratları,
   7. Diğer kazanç ve iratlar.
   Bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, yukarıda yazılı kazanç ve iratlar gelirin tespitinde gerçek ve safi miktarları ile nazara alınır.

   Buradaki ilk 7 madeye uymadığı (ki bence serbest meslektir) varsayımında Ticari kazanç şartlarını taşımamasından dolayı 7. Diğer kezanç ve iratlar kalmakta. Bu kazanç türü de Madde 7 de 7. Fıkrasında :
   7. Diğer kazanç ve iratlarda:
   Bu kazanç veya iratları doğuran işin veya muamelenin Türkiye'de ifa edilmesi veya Türkiye'de değerlendirilmesi;(1)
   Bu maddenin 3 üncü, 4 üncü, 5 inci ve 7 nci bentlerinde sözü edilen değerlendirmeden maksat, ödemenin Türkiye'de yapılması veya ödeme yabancı memlekette yapılmışsa, Türkiye'de ödiyenin veya nam ve hesabına ödeme yapılanın hesaplarına intikal ettirilmesi veya karından ayrılmasıdır.

   Madde 80 de :
   Madde 80 – (Değişik: 7/1/2003-4783/3 md.)
   Aşağıda yazılı olup geçen bölümlerin dışında kalan kazanç ve iratlar bu bölümdeki hükümlere göre vergiye tâbi gelire dahildir :
   1. Değer artışı kazançları,
   2. Arızî kazançlar.
   Değer artışı kazançları:
   Mükerrer Madde 80 – (Mülga: 22/7/1998-4369/82 md.; Yeniden düzenleme: 7/1/2003-4783/4 md.)
   Aşağıda yazılı mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazançlarıdır.
   1. (Değişik: 30/12/2004-5281/27 md.) İvazsız olarak iktisap edilenler ile tam mükellef kurumlara ait olan ve iki yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetleri hariç, menkul kıymetlerin veya diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar.
   2. 70 inci maddenin birinci fıkrasının (5) numaralı bendinde yazılı hakların (ihtira beratları hariç) elden çıkarılmasından doğan kazançlar.
   3. Telif haklarının ve ihtira beratlarının müellifleri, mucitleri ve bunların kanunî mirasçıları dışında kalan kimseler tarafından elden çıkarılmasından doğan kazançlar.
   4. Ortaklık haklarının veya hisselerinin elden çıkarılmasından doğan kazançlar.
   5. Faaliyeti durdurulan bir işletmenin kısmen veya tamamen elden çıkarılmasından doğan kazançlar.

   3384

   6. İktisap şekli ne olursa olsun (ivazsız olarak iktisap edilenler hariç) 70 inci maddenin birinci fıkrasının (1), (2), (4) ve (7) numaralı bentlerinde yazılı mal (gerçek usulde vergiye tâbi çiftçilerin ziraî istihsalde kullandıkları gayrimenkuller dahil) ve hakların, iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar (Kooperatiflerin ortaklarına bu sıfatları dolayısıyla tahsis ettikleri gayrimenkulleri tahsis tarihinde ortak tarafından satın alınmış sayılır.).(1)
   Bu maddede geçen “elden çıkarma” deyimi, yukarıda yazılı mal ve hakların satılması, bir ivaz karşılığında devir ve temliki, trampa edilmesi, takası, kamulaştırılması, devletleştirilmesi, ticaret şirketlerine sermaye olarak konulmasını ifade eder.
   (Değişik üçüncü fıkra: 30/12/2004-5281/27 md.) Taksi, dolmuş, minibüs ve umum servis araçlarına ait ticari plakaların elden çıkarılmasından doğan kazançların tamamı ile bir takvim yılında elde edilen değer artışı kazancının, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılmasından sağlananlar hariç, 6.000 (19.000 TL) Yeni Türk Lirası gelir vergisinden müstesnadır.(2)(3)
   Faaliyetine devam eden ticarî bir işletmenin kısmen veya tamamen satılmasından veya ticarî işletmeye dahil amortismana tâbi iktisadî kıymetlerle birinci fıkrada yazılı hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar ticarî kazanç sayılır ve bunlara ticarî kazanç hakkındaki hükümler uygulanır.

   Sayılmasından sonra elde edilen kazanç 7. Diğer kazanç ve iradlar kapsamına girmez.

   Anayasa Madde 73 de:
   Kanunla sayılmayan hiç bir vergi alınamaz. Bu kapsamda Kanunda sayılmayan ve hiç bir tanım içine girmeyen youtube yayıncılığının vergilendirilmesi mümkün değildir. Tek istisnası “bir organizasyon içerisinde yapılması” hali hariç Bu durumda gerçekten ticari kazanç tanıma uymaktadır.
   Güncel teknolojilerde BTC borsası işini organizasyon içinde yapmak zorunda olan kişi/kurumlar ticari kazanç elde etmiş ve fatura kesmesi gerekir. Sorun şurada çıkıyor BTC alan satan kişi (kurum da olabilir) bu kazancı nasıl vergilendirilecektir? Kanunda sayılan bir gelir türü değildir. Bu konu ile ilgili 2 sene önce özelge istedim itirazi kayıtla verdim. Hala özelgeme cevap verilmedi.

   Videolarda katıl ve premium ise ülkemizde yasak. Burada kanun şekli değişmektedir. Halktan para toplamak idari izne tabi olup bu şekilde yapılması kanunda açıkca yasaktır. Ayrıca hapis cezası vardır. Fatura kesiyorum demek işi kotarmaz.

  • kirazerik @kirazerik

   @hamitozlu katıldan gelir elde eden kişiler bunu nasıl beyan ediyor veya muhasebeleştiriyor. Bir de arkadaş şirketi 2016 başında kurmamış sanırım onu da söylüyor. Bahsettiğiniz kısımlardan hareketle mi 140k af edilmiş

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @kirazerik 2016 yılında kurmuş. Uzlaşma denen bir sistem var. Size kesilen cezaları kurul önünde uzlaşabilirsiniz. Bu kurul vergi cezaların tamamını, vergilerin %90 kadar silmeye yetkisi var. Katıl dan elde edilen gelirler google fatura ediyorlar. Usul olarak vergisel konuyu karşılıyor. Ama kamudan para toplama olduğu için yasak.

  • kirazerik @kirazerik

   @hamitozlu canıma sıkan noktada bu cezayı silersin de hocam vergiler nasıl siliniyor. Bu arkadaşın durumunda 140k af gelmiş. Geriye 130k kalmış. Yüksekten el mi açıyorlar. Her vergi affına ceza indirimine olumsuz bakıyoruz. Biz de mi sıkıntı var. Cezası indirilene yandaş deyip geçiyoruz.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @kirazerik Mevzuat baya bir karışık. Şimdi bu arkadaşın durumunda
   1. Vergi mükellefiyeti açmadığı için ceza (özel usulsüzlük)
   a. Vergi mükellefiyeti açmadığı dönem için ödenecek vergi +vergi ziayı cezası+gecikme zammı
   b. Vergi mükellefiyeti açmadığı dönem için kesmediği faturalardan dolayı 1. ve 2 derece özel usulsüzlük cezası
   2. Bu arkadaş genç girişimci olarak faydanlanmış. Şartları arasında zamanında mükellefiyetin açılması var. Bu şartı ihlal ettiği için (2015 yılında mükellefiyet açması gerektiği yorumu) zamanında ödemediği vergiler +vergi ziyaı cezaları + gecikme zamları
   3. Ayrıca 2015 yılı için zamanında verilmeyen gelir ve geçici vergi kdv beyanname deki ödemelerin cezası.
   4. Artı mükellefiyet açmadığı defter tutmadığı için kesilen ceza. Geçmişe dönük indirimleri olsa bile defteri olmadığı için sayılmaz.

  • kirazerik @kirazerik

   @hamitozlu iş o zaman benim buralarda altı yedi yıl önce yazdığıma geliyor. Yazılım fikrim var diyenler önce muhasebeci tutsun demiştim. Bu bütün dünyada böyle. Bizde millet bir şey olmaz belki diye işe başlayıp, başına iş gelince vergi toplamak saçma noktasına geliyor. Abd de şahıslar ceza yememek için muhasebeci ile anlaşıyor. Bizde gelir getirecek işler ile uğraşanlar bu işi ciddiye almıyora geliyor iş.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @kirazerik Maalesef hep aynı mantık kervan yolda düzülür.

  • kirazerik @kirazerik

   @hamitozlu biraz finansal okuryazarlık ile ilgili ben havalelerimde bile açıklamayı ayrıntılı giriyorum. Yarın öbür gün sorulursa hatırlayayım izah edebileyim diye. Ben kanunu bilmiyordum diye bir izah yok. Karşımdaki kabul etmeyebilir bu mazereti. Baştan bilerek iş yapmak lazım.

Teknoloji editörleri fiyatı açıklanmamış ürün hakkında rakam vererek yorum yapmasın. Ürünü inceleyin geçin. Adamlara fiyat araştırması yapıyorsunuz bedava. “Bunun fiyatı şöyle olur e zaten kur da şöyle olacak” gibi şeyler bazı fiyatları normalleştiriyor. Bu sefer sözüm ts editörlerine değil. Can sungur nvidia now yayını ki benim gözümde uydu kanallarındaki bal reklamlarından farkı yoktur. Kitleye fiyat yoklaması çekti. Yayını bir daha izlesin o da kendisine düştüğü durumu yakıştıramayacaktır. Lp yi koydum kenara. Bazı teknoloji editörleri pazarlama elemanıdır gözümde. Ürünü kendi paranızla alıp sonra satacak iş modeli kurmanız lazım. Sürdürülebilir değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Orcun @orcun

   Aslında çoğu teknoloji '' EDİTÖRLERİ '' de editör değil. Sadece influencer. Nedir bu arkadaşlar ? öyle kendilerini genelde editör gibi gösterip bilir kişi kıvamında bir markadan ürün veya ücret vs alıp o ürünü o markayı övme şeklinde iş yapan kimseler denebilir. Aslında promotör daha uygun bence ? hani böyle olur ya alışveriş merkezinde bir markanın sucuk standı işte çorba standı vs vs gelene geçen tattırırlar. İşte en iyi ... bizde derler falan ama o markanın çalışanıdır. Sen orada tüketici olarak beleş 2 dilim sucuk için bekliyorsun zaten amaç bu ama internette işte bunu bilemiyorsun. Adama eveli gün mail gelmiştir, sallıyorum tamamen.

   Marka reklam temsilcisi : Efendim sizi seçtik, şu şu ürünümüzü size yolluyoruz inceledikten sonra size hediye ediyoruz. Tek yapmanız gereken size önceden verdiğimiz metindeki gibi incelemeniz artıları eksilerini dile getirin ama yazanın dışına pek çıkmayın.

   Editörümsü kişi : Tamam ya yaparım ne olacak ki zaten editörüm. Sıkıntı değil.

   İşte sıkıntı zaten burada bunu mesela birtane marka böyle göstere göstere yaptı. Çinli bir marka google servisleri yok cihazlarında ve ne hitmetse bütün inceleme kanallarına bakın hepsi bir anda o marka seven ve bu durumu çok YUMUŞAKÇA karşılayan kişiler oldular. Bir anda böyle ya apk kuruluyor zaten beyler dert değil bakın isterseniz şu hack yöntemini yapın google servisleri de oluyor ya dert etmeyin. Gibi gibi böyle yumuşakça pofudukça incelemeler yapıldı. Ve bakın yani o güvenilen yerlerin de çoğu bunu yaptılar. Sonrada işte bunlara sen editör meditör değilsin markadan para alıyorsun markadan 2 tane telefona kanıyorsun denildiğinde herifler ellerindeki topluluktan aldıkları güç ile ulti açıyor sosyal medyada seni yargılattırıyor anana bacına sövdürtüyorlar. 😀 Sistem gördüğünüz gibi şeytanın aklına gelecek cinsten işliyor. 🙂

  • Alpi Atansay @alpi350

   @orcun 6 aydır hiç bir ürün incelemesi izlemedim, daha izleyeceğimi de düşünmüyorum. Eskiden olduğu gibi ürün incelemeleri yapmıyorlar artık. 🙁 Bu aslında herkes için geçerli olmaya başladı. Önceden 45-80dk bir telefon incelemesi yaparlardı. Arayüzünden teknik özelliklerine, ince ayarlarına kadar ve rakipler karşısında durumuna kadar çok ddetaylı bir şekilde anlatıyorlardı.Z2- S4- S-4 HTC One M8- Z3- Note 4- S-5 S6 G3... 2012-2015 yılları arası neydi o incelemer. AH AHHH!

 • mrsocrates @mrsocrates

  Max 50 lira olmalı. Tanıtım amaçlı 30 lira ideal

  • kirazerik @kirazerik

   Geçen sene stadia uçacak kaçacak dedi. Yabancı bir mühendisten etkilendiği için gördük.

  • kirazerik @kirazerik

   şirketler de gram akıl yok. işini ciddi yapan adamlara inceleme yaptırmaları lazım. Ben şirket olsam bir editör veya influencer a inceleme yaptırmak istesem onlardan tek kpi isterim. 30 yaş üzeri izleyicin kaç tane??? para onda arkadaş o harcayacak. sungur dağıttı betaları kim alacak premiumu. Bak buradan ilan ediyorum Levent Pekcan ve @gamsizm incelesin onların referansı ile alırım bu GeForce now ne ise. Çünkü tam benlik. Oyun inderecek vaktim yok. kotam var vaktim yok. Ekran kartı işlemci ile uğraşamam artık 30 yıldır bıktım bu zıkkımların incelemesini izlemekten. Millet saf gibi bunlar ile uğraştı bir avuç kitle onları kullandı yazılımcı oldu. beğendiğim oyun mu var alırım iki ay abonelik oynarım sonra kapatırım. zaten oynayabileceğim milyon tane oyun var. Sırf Epic in dağıttığı beleşler bana bir ömür yeter.

Ya kardeşim kocaman firmasın amiral gemini neden bu muhabbetlere konu ediyorsun. Bence ahım şahım bir fark yok ama. Ne gerek var. Tabi bana göre fark önemli değil, benim gözümde iki sene önceki amiral gemisi de canavar. Almayacağımdan farketmez demek kolay 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=yuNNmf2gIRc

Samsung Galaxy S21 Ultra Snapdragon 888 vs Exynos 2100 - The TRUTH! | The Tech...

Testing the Samsung Galaxy S21 Ultra with Snapdragon 888 vs Exynos 2100 chips! Which SoC offers better performance, battery & camera quality? ▶ S21 Ultra US:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 19