Bilgisayarda her şey hızlı çalışırken dosya gezgininin açılmasında bir gecikme var. En iyi 2-3 sn en kötü 6-7 oluyor. Ssd takılı. Dosya gezgininde gezerken herhangi bir gecikme olmuyor.
edit: Yanında hdd takılı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

cross platform olan .net core ve Microsoft’un kendi platformu dışında da etkinlik göstermeye başlaması c# bilenler için iyi bir şey midir sizce? Programlama dilleri arasında en beğendiğim c# ancak Microsoft her ne kadar sevdiğim bir firma olsa da bağımlı kalmak istemem. Sizce c# bilen birinin geleceği Microsoft’a bağlı mı olur yoksa özgür olabilir mi? Demek istediğim c# öğrenmeye devam mı edeyim yoksa başka bir high level dil mi bulayım kendime?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

Acaba Person of İnterest ve ya Assassin’s Creed tarzı bir dizi var mıdır? Aradığım şey dizide biraz gizem olması, herkesin el altından iş yapması vs. Biraz siyasi dizi de olabilir yani.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Wsl(windows subsystem for linux) üzerinde kali de çalıştırılabiliyormuş. Benim sorum kali gibi herşeyin root olarak çalıştığı bir işletim sistemini kişisel bilgisayara direk kurmak güvenlik açısından risk oluşturur mu?
Bu arada wsl: https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Subsystem_for_Linux
Wsl üzerinde kali: https://www.kali.org/tutorials/kali-on-the-windows-subsystem-for-linux/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @sahinonur2000 sanalda ya da yine amaca özel donanım üzerinde sadece belli işler belli amaçlar için kullanılacak bir sistem kali 🙂 günlük kullanım için tasarlanmamış malum

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   Sormak istediğim şuydu, şimdi ben wsl üzerine kali kurarak pentestinglerimi oradan da yapabilirim. Bir daha üzerinde sanal makine açıp 2gb ramimi de kaybetmemiş olurum. Ancak böyle yapınca kali OS düzeyinde çalışmış olacak. Bu da ciddi güvenlik sorunları oluşturur mu cihazın windows tarafı için?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @sahinonur2000 işte onu dedim ben de kurup kalıcı olarak tutmaya, kafayı bununla meşgul etmeye “ya bir şey olursa” diye yaşamaya gerek var mı? Sanala kur, sanalda işini gör sonra unut gitsin 🙂 Ubuntu bash ile çıktı galiba ilk bu windowsta linux olayı. Aslı gibi olmadığı malum. Bu şekilde kullanmak zaten memnun etmeyecektir. O yüzden ben sanal diyorum 🙂

macOS’ta arkaplan bluru olan programlar açıldığında işlemci tüketimi ne kadar oluyor? Windowsta arkaplan bluru olan mağaza uygulamarı intel gpusunu %40 civarılarına çıkarabiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows ve linuxta komut satırı arayüzlerine işi düşenler bilirler ki windowsun komut satırı arayüzleri linuxtakilere göre baya yavan kalıyor. Ben de bunun için 3.parti komut satırı emulatorlerine bakmıştım ancak hiçbiri beni memnun etmemişti. Bugün ise terminus diye şu an geliştirilme aşamasında olsa da baya iyi bir durumda olan programla karşılaştım. Programın tasarım windows üzerindeki tüm emülatörlerden daha iyi olmasının yanı sıra üzerinde cmd, powershell, bash ve cygwin çalıştırılabiliyor. Yani istediğiniz her amaç için kullanılabiliyor. Merak edenler olursa diye ekran görüntüsünü atıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Assassin’s Creed Origins i bitirdikten sonra bir de şu Unity nasılmış diye kürekledim(kendime beğenirsem alacağım diyerek) ve oyun buglardan arındırılınca gayet güzelmiş. Hele grafik konusunda iç ortamların grafikleri şu ana kadar gördüğüm en iyisi. Üstelik parkuru da cidden harikaymış. Oyun sırf 15 dakika parkur koşusu yapmak için bile yüklenir bence o derece. Hikayesini bilmiyorum ama serinin bir fanı olarak genel hikayeye etkisi olsaydı bilirdim ondan dolayı beklentilerim pek değil. Kısaca oyun biraz daha bekletilip 6 ay sonra bugsuz hatasız çıksa belki ezio serisindene sonra en iyi oyun diye hatırlanacaktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anlamadığım şey steam neden hala adam gibi cross platform bir client yapacağına browserdan hallice bir uygulama kullanıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap