Dünyayi kurtaran adamin ta kendisi: Yarbay Stanislav Petrov. (7 Eylül 1939 – 19 Eylül 2017)

Soguk Savasin en sicak dönemleri. NATO 1979 itibari ile Amerika´nin Pershing II füzelerini Bati Avrupaya konuslandirabilmesini kararlastirmis, böylece Sovyetler Birliginin olasi bir NATO saldirisina tepki süresini 10 dakikaya indirmisti. Sovyetlerin Pershing II´lere savunmasiz olmasi ve Amerikan Baskani Ronald Reegan´in „Evil Empire“ politikasi Sovyetler Birliginde tam bir „1941 paranoyasi“ yaratmisti. Keza tüm gelismeler Barbarosa Harekati öncesine benziyordu.

1 Eylül 1983´te ise Sovyet Hava Kuvvetlerine ait bir Su-15 önleme ucagi Kore Hava Yollarina ait bir Boeing 747 yolcu ucagini düsürdü. Ucak normal rotasindan saparak Sovyetler Birliginin kapali hava sahasina iki kez girmisti. Sovyet Hava Kuvvetleri bunun Alaska´dan gelen bir Amerikan casus ucagi oldugunu düsünerek, tekrar uluslarararasi hava sahasina cikmadan vurulmasi emrini vermisti. Isin asli ise, pilotlar büyük bir navigasyon hatasi yapmis ve ucagin Sovyet hava sahasinda oldugunu bile bilmiyorlardi.

Bu olaylarin isiginda Sovyet-Amerikan iliskileri cok gergin bir düzeye ulasmisti. Sovyetler Birliginin üst düzey tüm yöneticileri artik bir Amerikan saldirisi bekliyordu.

26 Eylül 1983´te ise Sovyet Hava Savunma Kuvvetlerinde görevli Yarbay Stanislav Petrov Moskova yakinlarindaki Serpukhov-15 yeralti signaginda Oko isimli erken uyari radarlarini izliyordu. Petrovun görevlerinden biriside Sovyetler Birligine karsi olabilecek her türlü saldiri üstlerine raporlamakti.

Geceyarisindan hemen sonra signagin bilgisayar sistemleri ABD kaynakli bir füzenin ateslendigini hedefin ise Sovyetler Birligi oldugunu söylüyordu. Petrov olasi bir Amerikan saldirisinin yüzlerce füzeyle olacagini düsündügünden, bu olayi yanlis alarm olarak siniflandirdi ve vardiyasina olagan sekilde devam etti. Bir süre sonra bilgisayar sistemi tekrar dört füzenin ateslendigini söylüyordu. O dönemde Sovyet kara radarlari ufugun ötesindeki füzeleri tespit edemiyordu. Tüm uyarilar ise yeni devreye sokulan uydu sisteminden gelmisti. Eger saldiri gercekse, güvenilir kara radarlari saldiriyi tespit ettikten sonra Sovyetler Birligine cevap icin sadece dakikalar kaliyordu. 5 füze ile yapilacak bir saldirinin mantiksiz bir baslangic olacagini düsünen Petrov tekrar uyariyi önemsemedi ve göreve olagan sekilde devam etti.

Petrov´un bir radar memuru olarak bu yanlis alarmlari üslerine iletmemesi dünyayi nükleer savasin esiginden döndürdü. Kendisi tabii ki rütbesi geregi nükleer füzelerin ateslenmesini belirleyecek konumda degildi. Ancak Sovyetler – Amerikan iliskileri öyle bir noktaya gelmisti ki, sadece Kremlin, Baskan Andropov yada KGB degil, tüm Sovyet sistemi bir Amerikan saldirisi bekliyor ve buna cok hizli bir sekilde karsilik vermek istiyordu. Eski KGB Baskani Kalugin „Tehlike Sovyet liderlerinin düsünce yapisindaydi, `Amerikalilar saldiracak, en iyisi önce biz saldiralim.´ seklinde düsünüyorlardi.“ Bu sartlar altinda birkac dakika icinde füzelerin düsebilecegini söyleyen bir alarm kesinlikle savasi tetiklerdi.

Gercek dünyayi kurtaran adam 19 Eylül itibari ile hayata gözlerini yumdu. Kendisine Allah´tan rahmet diliyorum.

Klavyemde Türkce karakterler olmadigindan yazi biraz kötü oldu, düzelten arkadas olursa modifiyeli yaziyi ekleyebilirim. Simdiden tüm hatalar icin özür diliyorum.

Kaynaklar:
-- https://en.wikipedia.org/wiki/1983_Soviet_nuclear_false_alarm_incident
-- https://en.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Petrov

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Wifisi bozuk telefonu yedeklemekte cok zor ya, hele usb 2.0 ile eziyet eziyet.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

uuuuuups

Hackers hid malware in CCleaner software

Hackers have successfully breached CCleaner’s security to inject malware into the app and distribute it to millions of users. Security researchers at Cisco Talos discovered that download servers...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

aga insan kanal d diye niye üyelik alirki? 😀

KANAL D

En yeni videolar burada
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Epilin parali askerleri baslamis gösterilerine:

The iPhone X Isn't That Expensive, Actually

With monthly plans, that $1,000 iPhone looks like a much more reasonable purchase.
BeğenFavori PaylaşYorum yap