Kapak resminde "Android Ekosistemi Tehlikede" denmiş ama LG Mobile'ın kapanması ile bu iddia arasında pek de bir bağ kurulmamış videoda. Daha çok başka sebepler gösterilmiş tehlike için.

Android üreticilerinin artık yenilik yapamadığından bahsetmiş Mesut Bey, son örneklerinden biri olarak da S7 Edge'deki kıvrımlı ekranı göstermiş. Bu işin S7 ile değil de Note Edge ile başladığını bir kenara bırakalım ama, bugün katlanabilir telefonların çeşitli formları var piyasada, akıllı telefon tarihinin en büyük yenilikllerinden biri olabilir bu katlanır ekranlar, ki sırada rulo haline gelen ekranlar var. Kaldı ki Android üreticilerinin başlattığı başka bir çok yenilik de var. OIS kamera, kalem, geniş açı kamera, pop up kamera, ekran altı parmak izi okuyucu gibi bir çok şey sayılabilir, ki bazıları yakın dönemin yenilikleri. Edge ekran pek önemli bir yenilik bile sayılmayabilir.

Bir de Android'in aslında avantajı olan çeşitli üreticilerin ürettiği cihazlarda aynı işletim sisteminin çalışmasını dezavantaj gibi anlatmış. Oysa bu sayede çok çeşitli fiyat ve özelliklerde cihazlar arasından beğendiğimizi, uygulama bulabilir miyim endişesi olmadan seçebiliyoruz.

Piyasada Çinlililerin üstünlük kurmasına biraz da üstü kapalı olarak değinmiş. Bu kısmen endişe verici ama büyük bir sorun da değil. Hele zaten Çin dışındaki kullanıcıların gözünde cep telefonu deyince Apple, Samsung ve Çinliler şeklinde 3 grup var, e kaç tane olacak zaten. Bir de Japonlar olsa iyi olurdu tabi ama olamadı. Samsung da yakın zamanda tepelerden inecek gibi durmuyor. Zaten LG ile ilgili Teknoseyir videosunda da bahsedildiği gibi Samsung çabuk adapte oldu piyasadaki değişimlere. Belki bir kaç yıl sonra birincilikten düşer ama tepelerde olmaya da devam eder.

Ha bir de fiyata oynama meselesi var ki, Mesut Bey bunu Android'e özel bir durum gibi anlatmış. Oysa Apple da öyle. Bu iş ilk SE ile başladı. Sonra iPhone X ile Apple ortalama fiyatı 1000 dolara çekmeye çalıştı ama büyüme duruverince daha makul fiyatlı, ama 1000+ dolar fiyatlı modellerle benzer özellikteki 11 ve 12 modelleri çıktı, zaten en çok satanlar da bunlar. Bu modeller de Apple'ın Çinlilere cevabıdır.

Evet Çinlilerin gelişimi geleneksel üreticileri zor durumda bıraktı, yeterince becerikli olmayanların çöküşünü de hızlandırdı. Bu baskı tüm piyasa üzerinde etkili ve Apple bundan muaf değil. Tabi Android'in pazar payının da %80ler civarında olduğunu da unutmayalım. Bu büyük pay içinde birileri gider, birileri gelir. Ama bu payın yakın zamanda düşeceğine dair pek de bir işaret yok.

https://youtu.be/dyJ0mdJmfDs

LG telefon üretimini bıraktı, sırada kim var? Android üreticileri tehlikede!

Akıllı telefon pazarı her geçen gün varlık göstermesi daha zor hale geliyor. LG, uzun bir süredir çıkış yakalayamadığı telefon pazarından çekildi. Peki LG so...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 23
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bu arada bir konuda sen de haklısın Mesut Bey de.

  Android tarafında onlarca marka model olması tüketici açısından iyi. Ancak üretici açısından iyi değil. Apple niye rahat? Çünkü iOS u denemek isteyecek olanın gidecek başka yeri yok. O yüzden her sene 200-250 arası satış rakamı sabit. Hatta bu yüzden tembelleşti de Apple. Face ID den beri getirdiği yeni bir şey yok gibi bir şey. Nasıl olsa 200-250 milyon müşteri garanti. Ne diye kassın ki? Ama Samsung, Xiaomi, Huawei vs öyle mi? İşletim sistemleri her ne kadar ara yüz ile farklılaşmaya çalışsalar da neredeyse bire bir aynı... Donanımlar aşağı yukarı aynı? Nerede fark yaratıp daha ön plana çıkabilirsin?

  1- Performans / fiyat Oranı
  2- Satış sonrası hizmet. (Nedense buna kimse bakmıyor. Bir ara biraz Huawei eğilmişti bu konuya)
  3- Güncelleme desteği... (Biraz buna kasanlar var)

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Öyle ama bu yeni bir durum değil ki, en baştan beri Android üreticileri için var olan bir durum. Ona rağmen bugün de yine çok sayıda firma var. Üreticilerin dökülmesine yol açacak bir şey değil bence, tersine, gerçek yeniliklere zorlayan bir durum.

 • Shamino Salle Dacil @salledacil

  Defrag karelerini izlesem daha keyifli bir şey olur, clickbait için "bu işler böyle yürüyor" diye yorum yapıla yapıla makul bir şey zanneder oldu insanlar.

  Kötülerdi, satamıyorlardı, sorunlulardı falan da tüm bunlara rağmen LG'nin ABD'de hala üçüncü sırada olması çok ilginçti mesela. Güney Amerika'da da üst sıralardaydı.

  Bu da ilginç bir liste mesela. Geniş açının diğer markalara bu kadar geç gelmesi çok garip, çıkar çıkmaz G5 almıştım bu yüzden, daha sonra yedek telefon olsa bile geniş açısı için kamera niyetine kullanıyordum. https://www.xda-developers.com/seven-smartphone-trends-lg-pioneered/

 • Tegin @tegin

  Teknoloji editörlüğünden Fenomenliğe geçiş yaptı. Hayatı tepeden tırnağa reklam olmuş.

 • lterlemez :) @lterlemez

  LG bıraktı, çünkü olayın nereye gittiğini fark etti ve yoldan çıktı. Japonya ise inatçı, tutucu ve zamanında iyi işler çıkartmasına rağmen (Ericsson işbirliği), bu sektörde ne kadar az bağımlı olunması gerektiğini gördü ki bunu da konsol olayında kanıtladı (Pass'e ve az sayıda oyuna rağmen hala MS'den önde gidiyor).
  Eninde sonunda, büyük bir teknolojik patlama olmaz ise Apple da Android de tıkanıp kalacak. Android'i (özellikle Samsung'u) kalem kurtardı, Apple'ı da biraz kopya biraz yaratıcılık kurtardı (diğer özellikler genelde ortak). Şimdi ise katlanabilir ekran kurtaracak gibi görünüyor. Ama ya sonrası; Samsung Dex ile Apple ise M1 ile gitmeye çalışıyor ama nasıl?

Bence %100'e kadar şarj etmeyin, pil çabuk bozulur. Bunu bir araştırın derim.

https://twitter.com/NASAJPL/status/1378128564764073984?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • revenge @revenge

  ACC for Magisk module,
  Root.
  Therminal emulator.

  su
  acc 80 78

  Advanced chargin controller application indirilsin..
  İnstal application.
  😀

  Ayarlar şöyle olmalı.

  Uygulama ile new profile tuşuna tıklayın.
  Max 80, charge eşiği 78 ve min battery limit 20 seçili olsun.

  Alın size uzun ömürlü batarya.

Görmemişin touchscreen'i olmuş...
Tesla yeni X ve S'de vites çubuğunu (tam doğru ifade değil ama neyse) kaldırıyor. Araba ileri, geri, boş veya park arasında hangisine geçeceğine kendisi karar verecek. Olur da yanlış bir seçim yaparsa ortadaki ekrandan seçim yapılacakmış.

Yani arkadaş tamam teknoloji güzel şey de, abartmasak mı? Neyse ki geleneksel üreticiler de düzgün elektrikli arabalar yapmaya başladı, yoksa Tesla milleti iyice sersem edecekti.

https://www.theverge.com/22348668/tesla-prnd-drive-mode-park-neutral-model-s-x-refresh

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

OnePlus hiç heyecanlandırmaz oldu. Hasselblad falan zaten beklendiği üzere hikaye. Üstüne arayüzde ara sıra takılma, fotoğraf çekerken gecikme gibi iki de problem varmış hatta. Güncelleme ile düzelir demiş ama bilemeyiz. Zaten Marques Brownlee de eskisi kadar heyecanlı değil, eskiden OnePlus incelerken gözleri parlardı, bu videoda cihazdan çok etkilenmediği bariz ortada. Yazılım desteği de eski hallerden çok uzakta zaten. Yazık oldu OnePlus'a...

https://youtu.be/8eNNJESKjrE

OnePlus 9 Pro Review: A Huge Hasselblad Promise!

OnePlus 9 Pro talks a BIG game with their Hasselblad collab. Does it live up?The first 1000 people to use this link will get a free trial of Skillshare Premi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Android WebView sorunu pek konuşulmamış burada, ilginç, olay gece olduğu için sanırım. Android'de şimdiye kadar yaşanan en geniş çaplı ve en büyük sorun olabilir. Webview kullanan uygulamalar çalışmaz hale geldi.
Neyse ki Google da şimdiye kadarkı en hızlı tepkisi ile güncelleme yaparak sorunu giderdi 🙂 Android WebView ve Chrome'un güncellemesini yüklemek gerekiyor.
(Başlık eski, güncelleme çıktığı için uygulamayı kaldırmak gerekmiyor)

https://9to5google.com/2021/03/22/android-apps-crashing-webview/

PSA: Uninstall Android System WebView to fix crashing apps - 9to5Google

Android users today have been encountering continual app crashes today, with some finding that uninstalling Android System WebView...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12
 • KRAK3NN @passenoir

  Muhtemelen TeknoSeyir'de (bende dahil) çoğu kişinin otomatik güncellemeleri kapalı olduğu için olaydan bir haberi yoktur diye düşünüyorum 😀

 • ersoy @ersoy

  Android'in ilk zamanları bir Chrome güncellemesinden sonra telefon HTC Desire ilk versiyon, acayip ısınmaya başlamıştı, öğleden sonra bir güncelleme geldi, olay normale döndü, o an anladım, isteseler, bir günde dünyadaki tüm telefonları pert ederler.

 • Tegin @tegin

  Demek sebebi buymuş. Bir kaç saat önce kardeşim aradı oyunlara girememekten şikayet ediyordu. Az öncede yeğen klavye açılmama şikayetiyle geldi. Yazarken sürekli silah sesi çıkaran gıcık bir uygulama kullanıyordu. Program bozulmuştur dedim orjinal uygulamaya dönünce düzeldi off-puff yaptı Türkçe karakter bile yok bunda dedi bende swiftkey yüklettim 😀 . Bu sorun-hata benim akıl sağlığıma faydalı oldu 😀 Tam o sırada twitdeckte @leventp bununla ilgili paylaşımda bulundu ama yeğen ekranda görmedi 😉 bende bir şey söylemedim.

 • Kanan_Jarrus @kananjarrus

  Ben de levent abinin paylaşımıyla gördüm öncesinde banka uygulaması falan çalışmayınca bi ardım tutuştu tabi.

Masamı biraz daha ferah hale getireyim deyip çekmeceli monitör standlarını kaldırmaya giriştim. Ama başlayınca orada duramayıp başka sadeleştirmeler de yaptım 🙂 Sonuç iyi oldu, şimdi eski halini görünce çok bunaltıcı geldi valla.
Farklar:
- Çekmeceli standlar ve monitörlerin orijinal ayakları yerine masaya sabitlenen ikili ayak
- Bilgisayarları kenarda dikey olarak tutan stand
- Şarj kablolarını gerekmeyince masanın altına gizlemeye yardım eden manyetikli kablo toplama şeysi.
- Hoparlörlerin yerine monitörlerin arkasında görünmeyecek şekilde ayağa bağlı tek bir BT hoparlör.
- Ayaklı lamba yerine monitörlerin üzerine bağlanan lambalar.

Masa da aslında değişti, ikinci el biraz daha geniş bir şey almıştım bir ara. Diğer aldığım şeyler de öyle pahalı ürünler değil. İşi yapacak en basit seçeneğe yönelmeye çalıştım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 25

Araç muhteşem. Kanalda da dış çekimler biraz daha iyileşti gibi. Thomas arkadaşımız da özellikle son videolarda açıldı, espriler, komiklikler falan 🙂 Bir de o elindeki koca mikrofondan kalıcı olarak kurtulsa keşke.

https://youtu.be/tloNwJDpceY

Audi RS5 Sportback - the perfect performance daily driver?

This is our in-depth review of the 2021 Audi RS5 Sportback. We're taking a look at Exterior, Interior and the driving experience.00:00 Intro00:14 Sound00:31 ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geleneksel otomotiv firmaları konuya gerçekten çok geleneksel bakıyorlar bazen, yada yorum yanlış anlaşılıyor. Toyota başkanı Apple'ı uyarmış, otomobil satmak elektronik ürün satmaya benzemez, ürüne 40 yıl destek vermek gerekir demiş.

İyi de belki bu da değişecek. Toyota köhne bir firma da değil aslında, bunları görebilen bir firma ama bu yorum ilginç. Muhtemelen otomobil öyle 40 yıl falan kullanılan bir eşya olmaktan çıkacak. En fazla 5-10 yıl kullanılıp geri dönüşüme gönderilecek. (Avrupa birliğinin bunu destekleyen ve 20 yıldır yürürlükte olan bir yönetmeliği var) Zaten otonom araçların paylaşımlı kullanılacağı ve dolayısıyla birim zamanda geleneksel araçlardan çok daha fazla yol yapacağı yönünde bir görüş var. Yani arabalar şimdiki gibi ömrünün çoğunu kapının önünde bekleyerek geçirmeyecek, dolayısıyla da 40 yıl ayakta kalma şansı olmayacak.

Öte yandan başta söylediğim yanlış anlama meselesi var. 9to5Mac haberinde Apple'ın bir üretici ile anlaşıp uzun vadeli riskleri o iş ortağına bırakacağı şeklinde bilgiler dolaşıyormuş. Foxconn veya Magna ile çalışacak diye dedikodular var. Toyota başkanını da rahatsız eden durum bu anlaşılan. Bundan endişe etmeleri çok da haksız değil. İlgili haber:

https://9to5mac.com/2021/03/11/toyota-apple-car-comments-support/

Apple'ın hem çalışma koşulları sorunlarını, hem de çevre tahribatı sorumluluğunu Foxconn'a bıraktığı zaman zaman konuşulur. Otomotiv endüstrisi (yada herhangi bir endüstri) böyle bir yapının içine çekilmek istemez. Apple gibi bir dev, pazarlama gücü ile bunu mükemmel bir iş modeli gibi sunup sorumlu davranmaya çalışan üreticilerin zor durumda kalmasına neden olabilir. Otomotivde ürünün dünyanın bir noktasında üretilip her yere dağıtılması şeklinde bir yapı yok. Böyle bir yapı, sorunları Çin'de bir yerlerde bırakıp, yönetmeliklerin sıkı olduğu ülkelerde otoritelerle boğuşma derdinden kurtulmak için çok faydalı. Otomotivde bu yapılabilir mi, belki de yapılabilir ama haksız bir rekabete de neden olabilir. Elektronik ürünlerde bu durum haksız rekabet yaratmıyor çünkü sistem zaten böyle kurulmuş ve herkes bu şekilde çalışıyor, sadece Apple değil.

https://www.japantimes.co.jp/news/2021/03/12/business/toyota-apple-warning/

Toyota chief’s warning to Apple: The car business isn’t easy

The technology giant has been creating waves as it approaches a wide range of automakers that are seen as potential contenders for a vehicle partnership.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 43
 • BraVe @brave

  Yeniliklere açık olmazsan onlar seni önünden çeker atar.

 • raw @rawintosh

  Millet artık leasing ile araba alıyor ve her iki üç yılda bir araba değiştiriyor. Araba sektörü ilerki yıllarda baya değişecek.

  • reducto @protego

   O arabalar çöpe gitmiyor, 2. el olarak satılıyor. Araba satın alıp 3 yıl sonra eskidi diye satanlardan bir farkı yok

  • raw @rawintosh

   @protego o arabaların çöpe gittiğini söylemedim zaten ama bence ilerde araçları 2.el olarak satmak yerine arabayı güncelleyeceklerdir.

  • reducto @protego

   @rawintosh Adam galeriye gidip 1000 dolara araba alıyor. 5000 dolara 10 senelik Audi alıyor. Bu adamlara ne satacaksın 🙂

  • raw @rawintosh

   @protego şimdilik öyle ama işte ilerde değişebilir. Elektirikli arabalara tam geçiş yapıldığında o 1-5 küsür dolarlık arabalar zaten çöp olacak yani alınamayacak.

  • reducto @protego

   @rawintosh O yakın bir gelecekte yapılması pek mümkün bir şey değil gibi çünkü onu yapmak için 2. el olarak elektrikli olmayan tüm araçların satışını yasaklamaları lazım. Kimseye "elinizdeki araçlar artık yasak hepsi hurda gidin yenisini alın zarara girin" diyemez kimse. Bu doğal akışında yavaş yavaş ilerlemesi gereken bir süreç. Kaldı ki elektrikliye geçildiğinde yine bir şey değişmeyecek, yine 2. el satışı olacak. Bundan 20 sene sonra adam galeriye gidip 15 yaşında elektrikli aracı 2000 dolara alacak. Senin dediğin anca herkesin 0 araç alabilecek kadar zengin olacağı bir dünyada mümkün. Öyle bir dünya da olmayacağı için... (Keşke olsa)

  • raw @rawintosh

   @protego yüzde yüz öyle olmasa da benim dediğim şekilde büyük bir pazar payı olacağını düşünüyorum.

  • reducto @protego

   @rawintosh Keşke olsa. Ama onun için araç fiyatlarının komik rakamlara inmesi lazım. Öyle bir şey de mümkün gözükmüyor. Leasing'de adam onu 3 sene sonra 2. elde satacağını bildiği için ayda 300 dolara verebiliyor. 2. elde satmayıp hurdaya ayıracak olsa o paraya veremez. Geri dönüşümden kar edecek desek, birbirimizi kandırmayalım, geri dönüşümün maliyeti arabayı yeniden üretmekten daha fazla 🙂 Yakın süreçte bir kaynak patlaması yaşanıp üretim maliyetleri 10'da 1'ine inmediği sürece değişen bir şey olacağını sanmıyorum. Ama keşke dediğin olsa. Ayda 300 lira verip araba kullanabilsek 🙂

 • YasinC @yasinc

  AB, ABD vs gibi ülkeler ile market analizi yanlış olur dünyanın halen çok büyük bir bölümünde araçlar çok uzun yıllar kullanılıyor. Uzağa bakmaya gerek yok kendimize baksak yeter

 • Mlih @melih-atmaca

  Toyota'nın bildiği vardır
  Prototip ve sınırlı üretimleri saymazsak Hybrid sistemi ilk kullanan firma diyebiliriz Bir çok üretici yeni geçti fakat Toyota yıllardır kullanıyor ve tüm araçlarında uyguluyor Değişime açık firma yani, hatta öncü

Bazı yayınlar ne övmüştü şu cihazı.

https://twitter.com/MKBHD/status/1370567405928349707?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Chrome 89 ile Chrome OS'e Phone Hub diye bir özellik geldi. Eskiden Android telefon ile Chrome OS arasındaki entegrasyon zayıftı. Şimdi ekranda da göreceğiniz gibi faydalı detaylar geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap