OnePlus 7T Pro

OnePlus yıllardır aklımı ufak ufak çelerdi, sonunda alayım artık dedim. Almışken de en yüksek RAM falan olsun diye de McLaren Edition tercih ettim. Biraz da renk nedeniyle tercih ettim. Normal versiyon açık bir mavi renkte, gözüme hoş gelmedi videolarda. Kılıfla kullanacağım için o kadar da önemli olmayabilir diye düşünmüştüm ama yapısı gereği kılıflarda kamera bölgesinin etrafı görünüyor baya.

 

Tasarım

McLaren Edition’daki cafcaflı renkler biraz tereddüt ettirse de elime geçince görünüm hoşuma gitmedi değil. Kılıfın içinden görünen zil sesi sürgüsünün turuncu rengi güzel kontrast yapıyor.

Cihaz oldukça büyük, zaten ekran boyutu 6.67 inç. Gövdesi S10+’dan, hatta Note 10+’dan bile daha uzun mesela. Asıl fark attığı yer ise ağırlık, tam 206 gram. Şimdiye kadar kullandığım en ağır telefon, kesinlikle #birazağar. Hiç de küçük bir cihaz olmayan Pixel 2XL bile bunun yanında hafif ve kompakt bir his veriyor.

Ekran

Cihazın en güçlü yönlerinden biri. Genel olarak zaten güzel bir AMOLED, bunun üzerine 90Hz olunca kullanım keyfi çok üst düzeye çıkmış. 

90Hz konusunda detay vermekte fayda var. Çoğu incelemede böyle bir ekranı bir kere kullandıktan sonra başka ekrana geri dönüş çok zor deniyor. Doğruymuş. Bana normalde çok akıcı gelen Pixel 2XL ekranı artık o kadar akıcı görünmüyor gözüme. Pile olumsuz etkisi oluyor tabi ama bu haliyle pil performansından şikayetim yok. Pil biraz daha iyi gitsin diye 60Hz’e dönmem, bu keyiften vaz geçmeye değmez. 

Çözünürlüğü 1440x3120 ama kutudan çıktığında FHD+ ayarı seçiliydi hatırladığım kadarıyla. Ben doğal çözünürlüğü olan QHD+ ayarda kullanıyorum, otomatik seçeneği de var. Renkler de bu devirde beklendiği üzere gayet güzel, çeşitli ayar seçenekleri de verilmiş. HDR10 desteği de var. Parlaklık yeterince yüksek, güneş altında görmekte zorlanmadım. Samsung panelleri için söylenen değerler çok daha yüksek olsa da bu da gayet iyi. Artık her telefonda olan gece modu dışında bir de okuma modu var. O da mono (siyah-beyaz) ve chromatic diye iki seçenek veriyor.

 

Performans

Bu ise net şekilde cihazın en güçlü yönü. Oyun oynamıyorum ama o konuda zaten iyi olduğu her yerde söyleniyor, oyun modu, onun da üzerine Fnatic diye performansı olabildiğince artıran bir mod var.

Günlük kullanımda ise müthiş hızlı bir his veriyor. Depolamanın UFS3.0 olması uygulama açılışlarını hızlandırıyor elbette. Tabi RAM çok olduğu için sık kullandığım uygulamalar hep açık şekilde bekliyor zaten. Çoklu görev ekranından açtığım bir uygulamanın tekrar yükleme yaptığına hiç rastlamadım, 12GB RAM ile de böyle olması gerekir tabi. Ekranın yüksek tazeleme değeri de hız hissine önemli katkı sağlıyor anlaşılan.

 

Pil

Bir önceki model olan 7 Pro’ya göre pil kapasitesinde çok küçük bir artış var, 4000 iken 4085 olmuş. Pil performansı tatminkar diyebilirim, özellikle bekleme durumunda baya az tüketiyor. Hatta gece uyku sırasında hemen hemen herşey kapanıyor, sabah elime alınca bildirimler gelmeye başlıyor. Ekran görüntülerinde örnek bir durumu görebilirsiniz. Eğer cihazı daha yoğun kullansam bu kadar bekleme süresi yerine 6 saat üstü ekran süresi sanırım alırım. Bunu denemek için özellikle uğraşmam lazım, fırsat olmadı. 

Kutusundan çıkan şarj aleti ile (Warp 30T diye geçiyor) %30'dan %90'a 25 dakika civarında geliyor.

Kamera

Bu da cihazın en zayıf yönü herhalde. Fotoğraflar kesinlikle kötü falan değil ama ekran veya performansta olduğu kadar iddialı değil. Hala önemli olduğunu düşündüğüm bir fotoğraf çekeceğim zaman bazen Pixel 2 XL ile çekmeyi tercih ediyorum.

Hem gündüz hem gece fotoğrafları gayet güzel. Gündüz panorama modu biraz sorunlu. Bunlarla ilgili daha önce örnekler paylaşmıştım, linkler aşağıda:

https://teknoseyir.com/durum/1181149

https://teknoseyir.com/durum/1186667

https://teknoseyir.com/durum/1180754

Geniş açı kamera ile çekince keskinlik biraz azalıyor gibi ama çok da faydalı bir seçenek. 3X yaklaştırma kamerası da biraz daha az ışık alıyor gibi, zaten diyafram değeri de öyle gösteriyor. Bir de ışık az olursa bu kamera ile değil, 48MP olan ana kameradan crop yaparak çekiyor, yaklaştırma değerinde bir miktar oynama oluyor. Portre fotoğraflarını da hem normal kamera ile hem de yaklaştırma kamerası ile çekebiliyor. 

Videoda da durum normal seviyede, yani iyi ama dikkat çeken bir yanı da yok. Bir de her çözünürlük her kamerada yok. Yaklaştırma kamerası 1080p 60FPS çekiyor en fazla. Geniş açı ise 4K çekiyor ama 30FPS ile.

Böyle anlatınca biraz karmaşık gibi oldu ama biraz alışınca ne zaman ne şekilde çekeceğinizi ayarlamak zor değil. Bu cihaz zaten daha çok teknoloji meraklısı kesimi hedefleyen bir cihaz olduğu için kullanıcısı burada pek zorluk yaşamaz.

 

Arayüz

Bu da cihazın güçlü yönlerinden biri. Bilenler, hatırlayanlar vardır, OnePlus One modeli Cyanogen OS ile çıkmıştı. Sonra Cyanogen Inc ile anlaşmazlık çıkınca firma Oxygen OS adıyla kendi arayüzünü yaptı. Prensip çok benzer, temelde saf Android ama bazı küçük özelleştirmeler ve ek ayarlar içeriyor. Bu farklar özetle şöyle:

 • Ayarlanan alarmın çalmasına 15 dakika kala bir bildirim göstermeye başlıyor, onu görüp alarmı önceden devre dışı bırakabiliyorsunuz. Pixel’de bu süre 2 saat mesela.
 • İkon şekli, renk tonu gibi toplamda cihaz temasını belirlemeye yarayan ekran biraz daha farklı. Aslında bu cihazı aldığım sırada Pixel’de bunlar topluca yoktu ama geleceği belliydi ve geldi. Temelde aynı şeyler farklı bir ayar ekranı ile yapılıyor. Ekran görüntüsünü ekliyorum

 • Ekran döndürme animasyonu biraz farklı, daha doğrusu sanırım animasyon aynı ama biraz daha yavaş ve göstererek yapıyor, gözüme daha hoş geldi. 
 • AMOLED olmasına rağmen always on özelliği yok. 7 Pro çıktığında firma üzerinde çalışıyoruz diye açıklama yapmış ama sonra başka da bir haber çıkmamış. Bildirim geldiğinde ekranın kenarları seçilen renkte çizgi şeklinde kısa süre parlıyor. 

Cihaz Android 10 ile çıktı. Güvenlik yaması seviyesi ise geçenlerde (Aralık ayı içinde) gelen bir güncelleme ile Kasım 2019 oldu. Yani en güncel seviyede olmasa da fena değil. Geçen sene çıkan 6T’ye ise resmi Android 10 daha yeni geldi. Daha doğrusu galiba geçen ay geldi de, bir aksilik çıkınca durdurdular, Aralık ortasında tekrar başladı. Yani versiyon güncelleme konusunda çok da iyi değil bence.

 

Donanımda dikkatimi çekenler

 • Ekran içi parmak izi okuyucu yeterince hızlı ama iyi bir kapasitif okuyucu kadar hızlı değil. Yerini tam denk getirince sorunsuz çalışıyor ama sonuçta parmağı fiziksel olarak ayrılmış bir alan yerine cam üzerinde görsel olarak işaretlenen yere denk getirmek biraz daha zor. Hafif kaymalarda yine de çalışıyor neyse ki. Alalı bir ay oldu ama hala nadiren de olsa sorun oluyor benim için.
 • Ekranın kenarları baya kıvrımlı. Yan çerçeveyi çok küçük hale getirdiği için göze hoş görünüyor ama oralardaki yansımalar bazen rahatsız ediyor.
 • Kıvrımlı ekranın kullanıma bir etkisi daha var. Pixel 2XL'de fotoğrafları sağa sola kaydırma hareketi ile değiştirirken bazen geri gitme jesti devreye giriyor. Bunda ise ekranın kenarının kıvrımlı olması fayda sağlıyor. Geri gitme için tam kenardan başlamak, kaydırma için ekranın düzleştiği yerden başlamak şeklinde kullanılabiliyor, bu ayrımı yapmak daha kolay, hatta kendiliğinden oluyor. 
 • Haptik geri bildirim çok güzel, Pixel 2 XL normal titreme yaparken bunda bir tıklama hissi veriyor. Zaten Android cihazlar arasında en iyisi deniyor incelemelerde.
 • OTG’yi ayarlardan açmak gerekiyor, kullanılmazsa 10 dakika sonra kapanıyor. Oppo R9 incelemesinde de bundan bahsedildi sitede, aynı grubun cihazı zaten, böyle genel bir tercihleri var demek ki. Başkasının bir USB cihazla güvenlik riski oluşturabileceği falan düşünüldü herhalde.
 • Ekranın çok büyük ve çerçevelerin çok küçük olmasının bazı olumsuz etkileri de var. Ellerim büyüktür ama ilk defa bir telefonda ergonomik olarak gerçekten zorlandım diyebilirim. Mesela normal bir tutuşta ekranın alt kenarı parmakla erişmek için çok aşağıda kalıyor. Çerçeve biraz daha kalın olsa bu kadar zorlanmam herhalde. Bunu bir kusur olarak görmüyorum ama, bir tasarım tercihi ve alacak kişilerin dikkate almasında fayda var.
 • Hoparlör seslerini gayet düzgün ve doygun buldum. Önde stereo hoparlörleri olan Pixel 2 XL’den sonra geriye gitmişim gibi gelmedi pek.

 

Cihazda gördüğüm kusurlardan bahsettim tabi ama genel olarak çok memnun kaldığımı söylemeliyim. OnePlus eskiden ucuza ama ciddi kırpılmış amiral gemisi alternatifleri yapardı. Bu cihazda kırpılmış hissi yok. Malzeme, işçilik, ekran ve performans olarak popüler amiral gemileri ile ya aynı seviyede ya da daha iyi. Öte yandan fotoğraf ve video benim için birinci sırada diyen kişilere uygun olmayabilir. O konuda daha gideceği yol var firmanın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 26

Google Pixel Slate İncelemesi

 

Cihaz yekpare alüminyum ve koyu mavi renkte, renk seçeneği yok. Arka tarafta çıkıntı yapmayan bir kamera, mat bir G harfi şeklinde Google logosu ve kısa kenarların orta kısmında antenler için ayrılmış plastik bölümler var. Bu plastik bölümler oldukça iyi gizlenmiş, ilk bakışta zor fark ediliyor. Ön tarafta çerçeveler çok geniş de değil, iPad Pro kadar ince de değil. Tümü aynı genişlikte, kısa kenarlar üzerinde stereo hoparlörler var. Yatay tutulduğunda yan kenarların alt tarafında birer tip C USB port var. Üstte de parmak izi okuyucu entegre edilmiş açma kapama tuşu yerleştirilmiş. Alt kısımda da orijinal klavyenin bağlandığı 4 pinli pogo bağlantı var. Ağırlık merkezinin tam ortada olduğunu Google özellikle vurgulamıştı. Nadir bulunan bir özellik midir bilmiyorum ama bu sayede elde tutma esnasında daha konforlu olduğu söyleniyor. 

 

 

Ekran ve ses

Slate bu her iki alanda da iddialı. Ekrana Molecular Display diye bir isim takmış Google, bir tür IPS sanırım. Lakin kendine özgü bir ismi hak edecek kadar güzel bir ekran. 3:2 oranında ve çözünürlük de 3000x2000. Renkler oldukça doygun, parlaklık da 330 knit civarı denmiş, çok yüksek değil ama yeterli. Siyahlar ise oldukça derin, AMOLED gibi hissettiriyor neredeyse. 

 

Ses ise muazzam, bu konuda iddialı başka tabletlerle kıyaslama imkanım olmadı ama oturup kulaklıksız film izlenir, o seviyede güzel. Doygun ve güçlü bir ses veriyor. Ekran da bir tablet için geniş olduğundan olsa gerek, kenarlarda kalan hoparlörle tatminkar bir stereo etkisi yaratabiliyor.

 

Klavye ve touchpad

Google’ın kendi sunduğu bir klavye kılıf var ama ben onu almadım. Tuşlar vs çok iyi denirken, cihaza sıkıca tutunmadığından özellikle kucakta kullanımı iyi değilmiş. Ben Brydge firmasının ürettiği G-type adlı klavyeyi aldım. Hem biraz daha ucuz hem de herkes daha iyi demiş. Klavye de tabletin kendisi ile aynı malzemeden ve aynı renkten üretilmiş, son derece uyumlu. Google’ınki doğrudan port üzerinden bağlanırken bu bluetooth ile bağlanıyor, bağlantı sorunsuz. Brydge firması burada özel bir bağlantı tekniği kullandığını, işletim sistemi tarafından kablo ile bağlanmış gibi kullanıldığını söylüyor. Şarj etmek için de üzerinde tip C bağlantı var. Tuşların basma hissi, hareket mesafesi, touchpad’in yüzey kalitesi ve hassasiyeti çok güzel. Arkadan aydınlatma da var. Tek kusuru tabletin gövdesine bağlanma şeklinin arka tarafta çıkıntı yapması. Bir sorun da yaratmıyor gerçi. Cihaza özel üretildiği için tüm Chrome OS tuşları yanında orijinal klavyede olduğu gibi asistan tuşu da var.

 

Donanım

Slate Celeron ile başlayıp Core i7’ye kadar giden 5 farklı donanım seçeneği ile çıktı. Celeron modeller kısa süre sonra stokta bulunmaz oldu, sonra da tamamen kalktı. Bendeki 8. nesil i5-8200Y işlemcili, 8 GB RAM ve 128 GB depolamalı versiyon. Depolama bence baya az kalmış, bu işlemci ile daha fazla depolama seçeneği de yok. 

 

İki tane tip C USB port olması cihazı diğer tabletlerden biraz ayırıyor. Birinden şarj ederken diğerine bir disk yada harici ekran bağlamak mümkün mesela.

 

İşletim sistemi, masaüstü ve tablet modları

Amerika dışında pek yaygın olmadığından ve Türkiye’de resmi olarak hiç Chrome OS cihaz satılmadığından bu işletim sistemi pek bilinmiyor, o yüzden biraz detay vermeye çalışacağım.

 

Adında da geçtiği gibi temel olarak Chrome tarayıcıya dayalı bir sistem. Hatta ilk çıktığında neredeyse sadece tarayıcıymış ama şimdi pek öyle değil. Ortalama bir kullanıcının yapmak isteyip de yapamayacağı şey pek yok diyebilirim. Yada başka bir açıdan bakacak olursak, bir Ultrabook kullanıcısı zaten oyun oynayamadığı ve video işleme gibi ağır işleri yapamadığı için burada da pek farklı bir durum yaşamaz. 

 

Chrome OS her 6 haftada bir düzenli şekilde güncelleme alıyor, bu güncellemeler üreticiden bağımsız olarak her Chrome OS cihaza geliyor. Bu kısım Android gibi değil de daha çok Windows gibi. Ama her cihazın garanti edilmiş bir güncelleme ömrü var. Bu süre genelde bir kaç yıl, sonrasında güncelleme gelmeyebiliyormuş, bu kısımsa Windows’dan farklı. Daha çok iOS gibi, cihazlar uzun süre destekleniyor ama bir yerden sonra terk ediliyor. Güncelleme için bir kaç ayrı kanal seçilebiliyor. Burada kastım Windows insider türü kanallar. Varsayılan tabi ki kararlı kanal. Bundan başka Quick-fix, beta, geliştirici ve son olarak Canary diye kanallar var. 

 

Cihaz tablet formatında olsa da işletim sistemi öncelikle masaüstü, ikincil olarak da tablet diyebiliriz. Tablet modundan masaüstü moduna geçmek için mouse veya touchpad içeren klavye bağlamak gerekiyor. Sadece klavye bağlayınca tablet modunda kalıyor. Mouse bağlamayınca ekrana dokunmak şart olacağından böyle yapılmış anlaşılan. Aradaki fark ise çok büyük değil aslında. Masaüstü moduna geçince ekrandaki bazı öğeler küçülüyor, bir de tüm pencereler küçültülünce uygulama listesi değil de bildiğimiz masaüstü bir ekran geliyor. Her iki modda da Chrome tarayıcı masaüstü olarak çalışıyor elbette. Masaüstü bir tarayıcıdan beklenen eklenti desteği gibi avantajlar kullanılabiliyor. Bir de masaüstü modda harici ekran bağlayınca genişletilmiş modda kullanmak mümkün. Yani cihazın ekranında başka pencere, diğer ekranda başka pencere açılabiliyor, Windows gibi. Tablet modundayken ekran bağlanırsa her ikisinde aynı görüntü oluyor. Örnek görünüm için fotoğraf ekliyorum.

 

Ekran demişken ölçekleme imkanı olduğunu da söyleyeyim. Varsayılan durumda 1333x889 piksel gibi bir görüntü veriyor. En düşük ölçeğe alınca 3000x2000 çözünürlüğü tam olarak kullanıyor ve her şey çok küçük oluyor. Toplam 9 adımlık ayar yaparak istenilen ölçek kullanılabiliyor. Örnek ekran görüntülerini ekliyorum.

Chrome OS’de temel dosya depolama alanı Google Drive. Doğrudan cihazın depolama alanını da kullanmak mümkün elbette ama hedeflenen yöntem bu değil. Drive’ı senkronize etmek mümkün tabi, böylece bağlantı yokken de dosyalar kullanılabiliyor. Yeni bir cihaza geçiş yapınca veya cihazı sıfırlayıp yeniden giriş yapınca hem ayarlar hem dosyalar senkronize ediliyor. Kurulum ayarları vs ile uğraşmadan kalınan yerden devam etmek gibi bir kolaylık sağlanıyor.

 

Chrome OS’e bir Android cihaz bağlayarak bir iki ek fayda elde etmek mümkün. Telefonun bluetooth bağlantısı açıksa ve yakında ise Chrome OS’i açarken şifre girmeye gerek kalmıyor. Ama telefonun kilidi açık olmalı ve çok çok yakın olmalı, sanırım yarım metreden falan daha az bir mesafe istiyor. Bu sayede şifre girmek yerine telefonda parmak izi okutup bilgisayarı da açmak mümkün. Slate’de zaten parmak izi okuyucu olduğu için bunun benim için pek bir anlamı yok. Diğer yararı ise anında internet bağlantısı yapma imkanı. Ortamda WiFi yoksa telefonu alıp hotspot açmaya gerek yok, Chrome OS uzaktan bunu açıyor ve sadece kendisi bağlanıyor. Kullanışlı bir özellik. 

 

Uygulamalar

Burası biraz ilginç ve karışık. Chrome OS’de uygulama kullanmak için 3 seçenek var:

 

 • Web app yada web sayfası kısayolu
 • Android uygulamaları
 • Linux uygulamaları

 

Web app her web sayfası tarafından desteklenmiyor. Destekleniyorsa zaten adres çubuğunun yanında bir kurulum butonu görünüyor. Bu durumda web sayfası değil de bir uygulama gibi davranıyor. Örneğin twitter için web app kurunca ekrandaki seçeneklere tıklayınca tüm sayfayı yenilemiyor da sadece o ekrana geçiyor. Web app ile başka imkanlar da geliyor, zaten Windows veya bildiğim kadarıyla Mac OS’de de aynı şekilde çalışıyor, isteyen bir bakabilir. Bunun yanında bir web sayfasının kısayolu eklenerek uygulamalar listesinde görünmesi sağlanıyor, ayrı pencerede uygulama gibi açılması sağlanabiliyor ama sonuçta sadece kısayol.

 

Android uygulamaları da kurulabiliyor. Her uygulama düzgün çalışmıyor deniyor ama ben zaten öyle çok şeyi de denemedim. İhtiyaç duyduğum bir kaç şeyi denedim. Mesela Netflix için web sayfası yerine uygulama kullanınca içerik indirmek mümkün oluyor, bir dezavantajını da görmedim. Youtube’un ise web sayfası hali geniş ekranı daha iyi kullanıyor. Bunun gibi şeylere bakarak bir seçim yapmak lazım.

 

Linux tarafını çok kurcalamadım, debian paketi kurmak gerektiğini anladım. O yüzden bulduğum her şeyi direk kuramıyorum, eğer .deb dosyası değilse debian için derlemek gerekiyor. Linux’tan pek anlamıyorum, bu yaptığım açıklamada hatalar olabilir. Yalnız Chrome OS camiası Linux konusunda çok heyecanlı. Linux desteği sürekli gelişiyor, eksiklikler gideriliyor. Her halükarda sisteme önemli bir esneklik katıyor elbette.

 

Uygulama tarafı bu seçeneklere rağmen diğer işletim sistemlerine göre kısıtlı, özellikle biraz değişik bir uygulamaya ihtiyaç duyulduğunda. Yedekleme için klasör senkronizasyon uygulaması aradım mesela, Linux için buldum ama çalıştıramadım, sanırım debian ile alakalı ek bir şeyler kurmak gerekiyor.

 

Kalem desteği de var ve kalem ayrı satılıyor. Resim çizme gibi şeyleri denemedim ama hassasiyeti genel olarak güzel, yazı yazmak rahat. Tablet modunda elde kullanırken de işe yarıyor. Web sayfalarında küçük linkleri vs kullanmak kolaylaşıyor.

 

Genel Yorum

Bilenler vardır, Pixel Slate baştan itibaren kötü bir ün yaptı. Hatta geçenlerde Google artık tablet yapmayacağını duyurdu. Diğer üreticilerin tabletlerini yazılım olarak desteklemeye devam edecek elbette.

 

Ben bunu her şeye rağmen neden aldım diye merak eden varsa açıklayayım. Öncelikle Windows’un abuk subuk sorunlarından ve genel olarak kendisinden sıkıldım. Bana yeni bir cihaz olarak öncelikle bilgisayar, gerektiğinde tablet de olabilen bir cihaz lazımdı. O yüzden daha başta ilgimi çekti. Çok seyahat ediyorum ve yanımda tablet taşıyorum genelde. Ama bu cihaz sayesinde seyahatlerde yanımda çok yetenekli bir tablet taşıma imkanı vereceğini tahmin ettim.

 

Karar vermeye çalışırken bulabildiğim bütün incelemeleri izledim/okudum. Zaten binlerce değil. Şikayet edilen şeyler çoklu görev ekranındaki kasmalar, orijinal klavyenin çok rahat olmaması bir de video işlemeye hiç yatkın olmaması. Youtuberların çoğu video işleme herkes için en önemli özellik falan sanıyor, benim için zerre kadar önemi yok, geçtim. O arada iPad Pro’nun bu konuda çok iyi olması da Slate’in aleyhine oldu tabi. Çoklu görev ekranındaki takılmalarla ilgili Google açıklama yaptı, sebebini bulduk ve düzelteceğiz diye. Çok geç oldu gerçi, ben aldıktan da sonra gelen şu anki sürümde yağ gibi akıyor neyse ki. Klavye sorunlarını önemsemedim, Brydge klavye baya övüldü ve ben de memnunum. Bir de MKBHD’nin Celeron model ile yaptığı inceleme cihaza ağır darbe vurdu. Adam doğru yaptı elbette, Google 599 dolardan başlıyor deyip duruyor, o da 599 dolarlık modeli inceledi. Google sırf nispeten ucuz olsun diye o işlemciyi kullanmakla hata etmiş, özellikle 3000x2000 piksellik ekranı kaldırmayacağını tahmin etmek zor değil. Ki genel olarak da yeterince optimize edilmemiş belli ki başlangıçta.

 

Seyahatlerde Incipio üretimi, stand olarak da kullanılabilen bir kılıfa koyuyorum, fotoğraftaki katlanabilen klavyeyi de yanıma alıyorum.

 

Mükemmel bir cihaz değil elbette ama benim başta kafamdaki beklentilerime uyacağını düşündüm ve öyle de oldu. Bana klavyesi ve kalemi ile birlikte 1260 dolara mal oldu. Pahalı elbette, geçenlerde %20 kadar indirime girdi bir süre için ama ben çoktan almıştım.

 

Bir yandan Windows Ultrabook cihazlara da baktım aslında. Düzgün bir cihaz 1300-1400 dolardan başlıyor zaten, üstüne çoğu aynı ince yapıda bir tablet olarak kullanmaya müsait değil, ki bir de Windows belası var. Ha yine de Surface Pro’ya baktım ama USB C yok, şarjı da kendine özel. Bu saatten sonra USB C olmayan cihaz almak istemedim, seyahatlerde ayrı bir şarj aleti taşımak da istemedim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 17

Jabra Elite 65t için inceleme yazacaktım ama sonra Sony WF-1000X ile kıyaslama şeklinde yazsam daha iyi olur diye düşündüm.

Dış Görünüş ve Ergonomi

Jabra biraz daha tombul bir yapıda, ama karşıdan bakıldığında gri renkli ayrı bir kısım oluşturularak daha küçük görünmesi sağlanmış. Sony genel olarak daha şık görünüyor bence. Jabra sadece kulak kanalına değil, kulak kepçesinin de içine oturuyor, daha sıkı duruyor. Ama bu nedenle kulakta olduğunu daha fazla hissettiriyor. Sony ise varlığını unutturuyor diyebilirim. 3-4 saatlik kullanımda Jabra biraz rahatsızlık vermeye başlıyor, Sony ise pili nedeniyle zaten o kadar uzun süre kesintisiz kullanılamıyor.

Şarj kutularını kıyaslarsak Sony çok daha kaliteli duruyor. Jabra'nın plastik kutusu kalitesiz değil ama Sony'nin alümünyum kutusu daha güzel duruyor. Jabra'nın kutusu küçük ve yuvarlak hatlı olduğu için cepte taşıması çok daha rahat.

 

Pil Performansı:

Her iki kulaklığın da kutusu 2 kere daha şarj ediyor. Ama Jabra tek şarj ile Sony'nin 2 katı süre çalışıyor. Jabra 4.5-5 saate kadar, Sony ise 2-2.5 saate kadar çalışıyor tek şarj ile. Bunun temel sebebi Sony'nin belirgin şekilde daha küçük olması sanırım. Pil kapasiteleri hakkında resmi bir bilgi bulamadım ama hacim nedeniyle Sony'nin pilleri daha küçüktür diye düşünüyorum. Lakin kutulara bakınca durum garipleşiyor. Sony'nin şarj kutusu çok daha büyük, yani 5 kere falan şarj etmeliydi.

Her iki cihazın da kutusu micro USB port üzerinden şarj oluyor. Jabra'daki LED farklı renklerde yanarak şarj seviyesi hakkında fikir veriyor, kulaklıkları içine koyunca da kısa bir süre kırmızı, sarı veya yeşil renkte yanarak pil durumunu bildiriyor. Sony şarj olurken kırmızı yanıyor, tamamlanınca sönüyor, o kadar. Ne kadar kaldığını anlamanın bir yolu yok, yada ben bulamadım.

Bağlantı:

Sony BT 4.1 desteklerken Jabra 5.0 destekliyor. Sony’de kopmalar daha fazla oluyor, telefondan tamamen kopma şeklinde değil de, iki kulaklık arasında kopmalar olabiliyor. Etraftaki sinyal kirliliği de etkiliyor sanırım, kalabalık bir yere girdiğim zaman daha çok oluyor, ama günlerce hiç sorun çıkarmadığı da oluyor. Bu yüzden alınmaz diyecek kadar değil belki ama can sıkacak kadar da belirgin bir sorun. En başta daha kötü idi, güncelleme ile iyileşti. Jabra bu konuda daha iyi, BT 5.0 de fayda ediyor herhalde. Çok kalabalık yerlerde bunda da kesilmeler oluyor ama onun dışında nadiren oluyor. Yalnız Jabra’da bir güncelleme sonrası ses dengesi bozulmuştu, sol taraftan daha çok gelmeye başladı. Üzerine bir süre sonra soldan cızırtı gelmeye başlamıştı ki bir güncelleme daha geldi ve sorunlar düzeldi. Yoksa servise verecektim, baya bozulmuş gibiydi.

Sony’de yaklaşık 0.3 saniye gibi bir gecikme varken Jabra’da fark edilir bir gecikme yok. Android 9’da bu gecikmeyi gideren bir özellik var, görüntüyü de geciktirerek senkronize ediyor. Kulaklığın kendi gecikme miktarını telefona bildirmesi gerekiyor bunun çalışması için. Sony bunu destekliyor ve Android 9 ile en azından benim kullandığım Pixel’de sorun giderilmiş oldu. Diğer cihazlarımda Android 9 yok ve video izlemek hiç tat vermiyor.

Jabra aynı anda 2 cihaza bağlanırken Sony’de bu yok. Her ikisi de çok sayıda cihaz ile eşleşebiliyor, aralarında geçiş yapmak mümkün.

Telefonla görüşme esnasında Sony’nin sağ tarafı devre dışı kalıyor, sadece sol taraf çalışıyor, sanırım gecikme sorunu nedeniyle böyle yapılmış. Karşıya giden ses ikisinde de iyi, sorun yok.

Sony’de NFC de var, kolay eşleştirme sağlıyor.

Not: Kullanmadım ama Apple AirPods kulaklıklarda kopma sorunundan bahsedildiğini duymadım. Apple W1 dediği bir çip kullanıyor, bu sayede her iki kulaklığa ayrı ayrı bağlanarak sorunları ortadan kaldırıyor. O kadar küçük olmasına rağmen pil performansının çok iyi olması da bundan olsa gerek. Diğer kulaklıklarda bir tanesi hem telefona hem de diğerine bağlantı sağlıyor, daha fazla enerji harcıyor. Qualcomm da SD845 ile her iki tarafa ayrı ayrı bağlanmaya yarayan bir özellik duyurdu ama standart bir şey olmadığı için yaygınlaşması zor.

Gürültü Engelleme

Her iki cihazda da aktif gürültü engelleme var ve benzer performans veriyorlar. (Edit: Jabra'da aktif gürültü engelleme yok, yazıyı ilk yazarken çok yanılmışım. ama Jabra'da pasif engelleme baya başarılı) Öyle müthiş bir sessizleştirme değil ama uçakta falan faydası var kesinlikle.  Bununla birlikte her ikisinde dış sesleri içeriye alma özelliği de var, gürültü engellemenin tersi yani. Jabra bu dış sesleri alma konusunda biraz daha iyi gibi. Bu özellik böyle tam kablosuz kulaklıklarda baya faydalı. Birisi ile konuşmak istediğinizde kulaklıkları çıkarmak sıkıntı olabiliyor, özellikle elleriniz dolu ise. Tabi böyle çıkarıp takmalar kulaklığı kaybetme riski de yaratıyor. Sadece tuşlara dokunarak müziği durdurup dış seslere geçmek güzel bir kolaylık.

Ses Kalitesi

En önemli konuyu en sona bıraktım 🙂 Bu konuda Sony net şekilde önde.

Jabra’da ses kötü değil, gayet güzel. Basslar biraz zayıf ama uygulaması üzerinden ayarlanarak dengelenebiliyor. Ses şiddeti de daha yüksek. Genel olarak sorunsuz bir müzik dinleme deneyimi var.

Ancak Sony ile müzik dinlemek başka bir keyif. Hem basslar dolgun, hem de tizler belirgin. Açıkçası bu kadar küçük kulaklıklardan bu sesin çıkması şaşırtıcı. Sadece kulağa çok sıkı oturmadığından ara sıra hafifçe oturtmak bass sesleri derinleştirmek için faydalı.

Kulaktaki konfor dışında Jabra diğer hemen her konuda net şekilde üstün. Ama ben bununla pek video izlemem, daha çok müzik dinlerim ve ses kalitesi benim için önemli diyenler ikisi arasında rahat şekilde Sony’yi tercih etmeli. Müzik dinleyeceğim zaman kesinlikle Sony’yi kullanıyorum. Ayrı bir kategoride olsa da ses kalitesi açısından Sennheiser PXC 550 ile yarışır. Yani o kadar iyi değil tabi ama tam kablosuz bir cihaz olarak daha fazla yaklaşabilir miydi bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Mi A2 İnceleme

Tam bir yıl önce Mi A1 incelemesini paylaşmıştım, şimdi sıra A2’de.

               

Temel özelliklerin kıyaslamasını bir tabloda toparladım:

 

Mi A1 Mi A2
SoC SD 625 SD 660
RAM / Depolama 4/64 6/128
Ekran 1080x1920 IPS 1080x2160 IPS
Kamera

12 MP f/2.2

12 MP f/2.6 (2X Zoom)

12 MP, f/1.8

20 MP, f/1.8

SIM / Micro SD 2 SIM yada 1 SIM + Micro SD 2 SIM
Pil 3080 mAh 3000 mAh

 

Tasarım olarak temel farklar ekran ve kamera yerleşiminde. Ekran 18:9 oranında ve çerçeveler de küçülmüş. A1’e göre 3.3 mm uzun. Çerçeveler öyle süper ince değil ama tatminkar seviyede. Kamera yerleşimi yine iPhone taklidi ama bu sefer X taklidi. Kamera çıkıntısı devasa, masada baya yamuk duruyor ve sallanıyor. Bu kadar kamera çıkıntısı olan başka güncel telefon yoktur herhalde. Gövdeyi biraz daha kalınlaştırıp kameraları biraz daha içeride bıraksalar, böylece pili de büyütseler güzel olurdu, ama bu tercihin de maliyetle alakalı bir sebebi vardır herhalde. Fiziksel tuşlar yerine ekranda tuşlar var. Bu iyi oldu çünkü A1’de yerler ters idi. (O da Samsung taklidi). Bir de artık 3.5 mm ses jakı yok.

 

Ekran parlaklığı için ilk izlenimde Mi A1’den daha parlak demiştim ama yanılmışım. Parlaklık ayar çubuğu homojen çalışmıyor gibi, ondan dolayı orta ayarda daha parlak, ama en yüksek parlaklık daha az gibi. Kulaklıkta ses kalitesi A1 ile aynı diyebilirim.

 

Benim kullandığım 6GB/128GB versiyon. Hem 6GB etkisini merak ettiğimden, hem de kart yuvası olmadığı için bunu tercih ettim. İşlemci de orta seviye için oldukça iyi olunca 6GB RAM ile birlikte çok iyi performans sağlıyor. Oyun oynamadığım için bu konuda detaylı değerlendirme yapamayacağım ama denemek için biraz Asphalt 9 oynadım, gayet akıcı göründü gözüme.  Yüksek RAM sayesinde çok sayıda uygulamayı hazır vaziyette tutabiliyor. Sitede daha önce bir denememi paylaşmıştım, linkini ekliyorum.

 

https://teknoseyir.com/durum/970034

 

Depolama birimi performansı ise bu sınıf için normal seviyede, ve Mi A1 ile benzer değerler gösteriyor.

En önemli gelişme kamerada. Mi A1 portre modunu destekleyen ilk ucuz telefonlardan biriydi, bunun dışında pek iyi değildi, hele gece baya kötüydü. Mi A2 gece gayet tatminkar sonuç veriyor, ama 2X optik yaklaştırma özelliği yok.

Ön kamera da 20 MP olmuş, o da iyi sonuç veriyor. Bir de önde flaş var, aşırı parlak olmadığı için olumsuz etkisi nispeten az.

 

Pil performansı ise gayet ortalama. İşlemci daha verimli hale geldiğinden olsa gerek, ekran alanı arttığı halde Mi A1 ile aşağı yukarı aynı performansı veriyor. Günü rahatlıkla çıkarıyor. Şarjda bırakmamak için akşamdan şarj edip bırakıyorum. Ertesi akşama kadar yetiyor.

Xiaomi yine parasını tam olarak hak eden güzel bir Android One cihaz yapmış. Mi A1'in fazlaca geniş çerçeve ve gece çekimi kötü kamera gibi sorunlarını güzel bir şekilde çözmüş. Kulaklık jakını iptal etmeseydi daha iyi olurdu tabi. Tek yıldızı eksiltme sebebim ise aşırı kamera çıkıntısı ve kulaklık jakının iptali.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Xiaomi Mi A1 İnceleme

Xiaomi modelleri ne zamandır ilgimi çekiyordu ama MIUI arayüzü pek hoşuma gitmediği için kararsız kalıyordum. Android One programı dahilinde olan bu cihaz çıkınca almaya karar verdim. Donanım olarak Mi 5X’in tamamen aynısı, arayüzde de saf Android’den farklı olarak Xiaomi’nin kamera uygulaması (çift kamera nedeniyle) ve infrared kullanmak için kumanda uygulaması var.

Temel Donanım Özellikleri

Snapdragon 625

4GB RAM, 64 GB depolama

Çift 12 MP kamera. Standart olan f/2.2, 2X yaklaştırma yapan f/2.6. OIS yok

5.5” Full HD IPS ekran

Çift SIM yuvasu, bir yuvaya SIM yerine hafıza kartı da takılabiliyor.

3080 MAh pil.

 

Tasarım ve İşçilik

iPhone 7 Plus’ın kopyası 🙂 Dolayısıyla oldukça şık, ama bu tasarım bence ergonomik değil. Telefonun arkası düz olduğu için elde tutunca avuç ile temas çok az, yanlardan tutuyorsunuz telefonu. Yanlar da yuvarlatılarak inceltildiği için tutarken güven vermiyor, zaten az temas edilen arkası da hemen hemen her metal telefon gibi kaygan olduğu için kayıp düşecek gibi hissettiriyor. Tabi bu zevk meselesi, bir yandan da zarif bir cihaz hissi veriyor. Bu arada çerçeveler de geniş. Ben diğer telefonlarımdan alışık olduğum için rahatsız olmadım.

 

İşçilik ise Xiaomi’nin diğer modelleri gibi oldukça iyi. Tabi fiyatı nedeniyle olsa gerek ufak tefek kusurlar var. Mesela alttaki ses çıkış ızgarası ve USB yuvası kenarları elle hafifçe hissedilecek derecede keskin. HTC 10 veya bazı daha pahalı telefonlarda burada kenarlar hissedilmez. Şikayet edilecek bir şey de değil, sadece karşılaştırınca fark ediliyor.

 

SIM kart tepsisi biraz narin yapılı görünüyor, sık sık açılıp kapatılırsa deforme olabilir gibi geldi.

 

Ekran ve Ses

 

Ekran gayet tatmin edici. Son parlaklık seviyesi yeterli, 550 nit olduğu yazıyor bazı yerlerde. Ama orta seviye ayarı biraz düşük gibi, ben ortanın biraz üzerinde kullanıyorum. Kontrast ve piksel yoğunluğu da güzel. QHD ekranla yanyana koyunca fark hissedilse de kendi başına baktığında pikseller dikkati çekiyor gibi bir durum yok elbette. Siyahları da AMOLED olmayan bir ekran için oldukça derin.

 

Kulaklık sesi çıkışı ise fiyatına göre çok iyi, iddialı tepe model telefonlar gibi değilse de gayet temiz ve yüksek. Ayrıca Type C bağlantılı kulaklığım ile de gayet güzel çalışıyor, bundan emin değildim ve çalışınca sevindim. Mesela Galaxy A5 media seslerini verse de telefon görüşmelerinde bu kulaklığı yok sayıyor.

 

Dışarıya verdiği ses normal, ne iyi ne kötü. Alta yerleştirilmiş tek hoparlörden bekleneceği kadar. Yüksek seslerde çatlama falan da yapmıyor.

 

Arayüz, Performans ve Kullanım

 

Saf Android’den beklendiği üzere çok akıcı, takılma yavaşlama falan söz konusu değil. Oldukça da serin çalışıyor. İlk kurulum esnasında çok sayıda uygulama indirip kurarken biraz ısınmasını beklerdim ama neredeyse hiç ısınmıyor. Pek oyun oynamadığım için o konuda pek bir şey söyleyemeceğim, ama denemek için kurduğum Skyforce Reloaded akıcı ve sorunsuz oynanıyor.

Pil performansı da çok iyi. 25-35 saat arası kullanım ile 4-5 saat ekran süresi veriyor. Çok yüklensem 7 saat civarını görür ama günü yine çıkarır diye düşünüyorum. Benim kullanımımda 4-5 saat ekran süresi ile birlikte ertesi gün öğlene, bazen akşam saatlerine kadar gidiyor.

Yalnız burada bir not düşeyim. Son bir haftada iki defa güç tuşuna basınca ekran ışığı yandı ama görüntü gelmedi, kapatıp açana kadar da düzelmedi. Aslında dokunmatik yüzey de tepki veriyor. Bu durum son güvenlik yamasından sonra başladı, belki de bir şeyler bozuldu. Bir sonraki güncellemede düzelir umarım. Bir tane daha sorun var ve bağlantılı olabilir. Güç tuşuna iki kere basınca kamera açma özelliği var. Ama özellikle kılıfta iken tek basışı da çift algıladığı oluyor ve ikide bir kamera açılıyor. Kılıfı çıkarınca bir iki defa daha oluyor ve düzeliyor. Sanırım kılıf güç tuşuna biraz baskı yapıyor. Her iki sorun da telefon yüzünden değil de kılıf yüzünden olabilir, küçük bir ihtimal. Pek seçenek olmadığı için bilinmeyen marka bir kılıf almıştım.

 

Saf Android’den zamanla sıkılır mıyım dedim ama 3 haftada öyle bir şey olmadı. İş telefonu olarak kullandığım A5’de bir sürü ek özellik var, bazıları hoşuma da gitti ama genel olarak yine de saf Android’i tercih ederim, bana daha olgun geliyor. Bu cihazda saf Android’e uymayan şey ise geri ve çoklu görev tuşlarının yerinin ters oluşu.

 

Parmak izi okuyucu son derece hızlı. Öyle ki parmağımla vurma hareketi yaparak temas süresini çok kısa tutmayı denedim, yine de okuyor ve hemen açılıyor. Ekran açıkken parmak izi okuyucu üzerinde parmağı aşağı doğru kaydırınca bildirim alanı açılıyor. Kullanışlı bir incelik, galiba Pixel telefonlarda da böyle.

 

Parmak izi okuyucunun arkada olması biraz düşündürmüştü. Önde olması kadar kullanışlı değilse de dert edecek kadar sorun olmuyor. Hatta cepten çıkarırken parmağım tam olarak denk geldiği için elime aldığımda kilidi açmış oluyorum. Yine de bunca boşluk varken önde olması daha iyi olurdu.

 

Kamera

 

Bu telefonun sınıfı içinde en önemli farkı çift kameralı olması. Portre modunu üst seviye telefonlarla kıyaslama imkanım olmadı ama çektiği fotoğrafları çok beğendim. Normal çekimlerde gündüz ışığında da gayet iyi iş çıkarıyor. Ama gece fotoğrafları hem düşük diyafram açıklığı hem de OIS yokluğu nedeniyle baya kötü. Örnekleri yazıya ekledim.

Bir önceki fotoğraftaki yerin gece çekimi:

 

Sonuç

 

Telefonu Dubai’de 1000 TL’ye aldım, ben aldıktan 2 hafta sonra 750’ye düştü, acele etmişim. Türkiye’de de çıkmış, sanırım kısa süre sonra 1100-1200 civarına oturur fiyatı. Bu fiyata kesinlikle değecek bir telefon. Güncellemeler ne kadar süreyle gelir bilmiyorum ama donanım zaten bu parayı rahatlıkla hak ediyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 43

BlackBerry Priv İncelemesi

Piyasaya çıktığında çok ilgimi çekmişti bu cihaz. Bu ara fiyatı çok düşünce aldım.

BlackBerry’nin Android yüklü ilk ürünü bu. Daha önce iş telefonu olarak BlackBerry kullanmıştım, sonuncusu Bold 9900 idi. Tasarımını ve işçiliğini baya beğenirdim ama işletim sistemi çok geri kalmıştı o zamanlar. Android yüklü ve üstüne de sürgülü bir BlackBerry çok iyi bir fikir olarak göründü bana.

Tasarım

Gövdesi tamamen plastik, galiba sadece kamera etrafındaki halka metal, ondan da emin değilim. Plastik olsa da çok kaliteli ve işçilik iyi, kesinlikle ucuz hissi yok. Cihazın ağır olması da elde kalite hissini artırıyor. Metal kullanılmaması da belki ağırlığı daha da artırmamak içindir. Bazı sitelerde sürgü mekanizması gevşek olan veya arka panelin parmakla bastırınca esnemesi gibi sorunları olan cihazlar var denmiş. Benimkinde bunlar yok, en azından şimdilik.

Ekran kenarları eğimli, ama bu eğim Samsung S6 veya S7 edge modellerindeki kadar fazla değil. Yalnız bu eğime rağmen kenarlardaki boşluk hiç de az değil, çıktığı dönem için normal sayılabilecek bir boşluk var. Alt kısımda öne bakan bir hoparlör ızgarası var.

Sağ tarafında ses açma kısma tuşlarının arasında bir tuş daha var. Bu tuş hızlıca sessize almaya yarıyor olmalıydı. Hatırladığım kadarıyla Android 5.1 iken bunu yapıyordu ama 6’ya geçince bir işe yaramaz oldu, basılı tutunca sadece ses çubuğu geliyor başka bir şey olmuyor, tuhaf. Biraz araştırdım, Android’in ses yönetimi değişince böyle olmuş.

Ekran

5.4 inch 1440x2560 AMOLED panel kullanılmış. Bir de eğimli olunca ben Samsung yapımı zannettim ama DevCheck ve Aida64 ile bakınca Logan falan yazıyor. Bu bir ekran üreticisi ise bile ben hakkında bir şey bulamadım. Parlaklığı çok yüksek değil, güneş altında anca yetiyor. Kapalı ortamda gayet güzel görünüyor. Renk canlılığı doğal seviyede ama ayarlardan doygunluk ve sıcaklık ayarlanabiliyor.

Yazılım ve Arayüz

Android 5.1 ile piyasaya çıktı ve 6.0’a güncellendi. Benimki de kutudan 5.1 ile çıktı, hemen güncelleme uyarısı verdi. Android 7 güncellemesi gelecek mi, gelirse ne zaman gelecek belli değil. Eylül ayında gelecek diyenler var.

Herhangi bir skin kullanılmamış. Saf Android üzerine BlackBerry uygulamaları eklenmiş ve hepsi devre dışı bırakılabiliyor. Kendi launcher’ı da var ve hiç fena değil. Standart launcher üzerine eklemeler yapılmış gibi. Mesela bazı uygulamaların ikonları üzerinden kaydırma hareketi yapınca bir takım seçenekler çıkıyor falan. Ekran görüntüsünde altında üç nokta olan WhatsApp ve Chrome bunları destekliyor. Edge ekranın sağına veya soluna sabitlenebilen bir panel var. Samsung’lardaki gibi kenardan içeriye doğru kaydırma hareketi ile açılıyor. Buradan gelen mailler, yaklaşan randevular falan hızlıca görülebiliyor. Dtek uygulaması da güvenlik odaklı bir denetleme aracı. Aslında kendisi ek bir güvenlik sağlamıyor, sadece gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını kontrol ederek bir değerlendirme sonucu veriyor. Şifreleri saklamak için de bir uygulama var. Takvim uygulaması da standart takvim değil ama çok benziyor.

Cihaz duyurulduğunda BlackBerry veri güvenliği konusunda çok iddialı idi. Örneğin kernel seviyesinde de önlemler alındığından falan bahsedildi. Hala bir rootlama yöntemi yok, tabi belki de yeterince ilgi gösterilmediği için de olabilir.

Versiyon güncellemeleri geç geliyor ama güvenlik yamaları çok çabuk geliyor. Google’ın yayınladığı aylık yamalar Nexus/Pixel cihazlardan bir kaç gün sonra Priv’e de geliyor.

Klavye

Gelelim cihazın alameti farikasına 🙂

Öncelikle cihaz epeyce uzun olmasına rağmen ekranı yukarı kaydırınca ağırlık dengesi çok da bozulmuyor. Elde tutarken geriye doğru düşüverecek hissi fazla olmuyor.

Klavye klasik BB klavyeleri kadar geniş değil, tuşların içeri hareket mesafesi de nispeten az. Mevcut hacme ancak bu kadarı sığmış anlaşılan. Hem bu sıkışma nedeniyle, hem de yıllardır dokunmatik klavyeye alıştığımdan da olsa gerek, öyle müthiş bir yazma deneyimi alamadım. Alışmak için özellikle hep fiziksel klavyeyi kullanmaya çalıştım. Ama 2 hafta geçmesine rağmen durum ilk günlerdekinden daha iyi olsa da hala dokunmatik klavye kullansam daha mı iyi olur diye düşünüyorum bazen.

İşin yazılım yönü ise oldukça iyi. Ben normalde SwiftKey kullanıyorum, ama BB klavyesi de kelime tahmini konusunda aşağı yukarı aynı seviyede başarılı. SwiftKey gibi bu da iki dili aynı anda destekleyebiliyor. SwiftKey de bu fiziksel klavye ile uyumlu çalışıyor.

Klavyenin en ilginç özelliği aynı zamanda kapasitif bir yüzey olması. Bunun çeşitli kullanımları var. Bir tanesi, yazmaya başlayınca ekranda üç tane tahmin çıkıyor. Seçtiğiniz kelimenin altına denk gelecek şekilde klavye üzerinde kaydırma hareketi yapınca o kelimeyi seçiyor ve tamamlıyor. Tahmin kabiliyeti de baya iyi olunca yazmayı hızlandırıyor. Diğer güzel kullanımı ise herhangi bir ekranda kaydırma işleminin de yine bu şekilde yapılabilmesi. Örneğin Chrome’da bir sayfaya bakarken klavye üzerinde parmak hareketi ile yukarı aşağı kaydırılabiliyor. Bu özellik hemen hemen her yerde çalışıyor, nadiren bazı uygulamaların bazı ekranlarında çalışmadığına rastladım. Bir başka kullanımı da yazı yazarken sağdan sola hızlı bir kaydırma hareketi yapınca son kelimeyi silme gibi kısa yollar.

Kamera
İncelemelerde bu kısmı genelde neredeyse es geçerim, pek değerlendirecek bilgim olmadığı için. Ama ana kameranın genel olarak iyi olduğunu söyleyebilirim. Arada çektiğim fotoğrafları paylaşırım. Zaten internette örneklerini, değerlendirmelerini bulmak da kolay. Ön kamera ise baya zayıf, az ışıkta çok kötü çekiyor.

Performans ve Pil

SnapDragon 808 ve 3GB RAM var. Bu SoC, sorunlu SD810’un yavaşlatılmış dolayısıyla daha az ısınan ve daha az pil tüketen versiyonu. Eğer daha verimli hali buysa SD810’u düşünemiyorum bile. 4G üzerinden internette gezinirken bile cihazın arkası elimi rahatsız edecek kadar ısınıyor ve bu sırada pili de su gibi içiyor. Tasarım başlığında bahsettiğim arka panelde gevşeklik bu ısı ile deforme olan panel nedeniyle olabilir, benzer sorun Nexus 7 tablette de var zira. Performansı kötü diyemem ama diğer telefonum olan HTC 10 ile kıyaslayınca arada rahatlıkla hissedilen bir fark var diyebilirim. Genelde akıcı ama nadiren hafif yavaşlamalar olabiliyor, özellikle ısınınca. Dikkatimi çeken bir şey de, uygulama güncellemelerini yaparken kurulum işlemi HTC 10’a göre çok daha yavaş oluyor. Depolama biriminin performansı da etkiliyor olabilir, Androbench’e göre de depolama performansı çok iyi değil.

Pil kapasitesi 3450 mAh. Benim kullanım senaryomda HTC 10 ile en iyi ihtimalle aynı performansı alıyorum. Pil daha büyük olduğu halde aynı olması büyük ihtimalle SoC veriminden kaynaklanıyor. Ekran da biraz daha büyük ama AMOLED olması onu dengeler diye düşünüyorum. Cihaz QuickCharge 2.0 desteklediği halde kutusundaki adaptör bunu desteklemiyor. Hatta bu adaptör sadece 1A destekliyor. Sırf maliyeti düşürmek için midir bilmiyorum ama belki de pil ömrünü korumak içindir.

Ses

Cihazın üzerindeki hoparlör oldukça güçlü, doygun ve temiz bir ses veriyor. Açıkçası bu konuda iddialı olan HTC 10’dan biraz daha iyi bile diyebilirim.

Kulaklığa verilen ses de oldukça iyi. Yine HTC 10 ile kıyaslarsam ses şiddeti biraz daha az ve yüksek frekanslar (tizler) biraz daha zayıf. Kıyaslamayı HTC 10’un kulaklığı ile yaptım, Priv’in kulaklığını hiç açmadım.

Sonuç

Cihazı yaklaşık 900 TL gibi bir fiyata (Dubai’den) aldım. Isınma sorununa rağmen çok keyifle kullandığımı söyleyebilirim. Tabiri caizse karizmatik tasarımı, AMOLED ekranı, saf Android deneyimi vs. düşününce bu paraya fazla fazla değer. İlk çıktığında çok pahalı olması nedeniyle Amerika’da bile eleştirildi. Ama klavye ve sürgü gibi mekanik aksamlar maliyetlidir, hele bir de öyle yüksek adetlerde üretilmemesi falan da düşünülünce bu cihaz BlackBerry’ye de pahalıya mal oluyordu belli ki. Hepsiburada.com’daki fiyatı 1704 TL (21 Mayıs 2017). Açıkçası bu paraya değmez, daha güncel cihazlar tercih edilir.

Bu arada fotoğraftaki kılıf kutudan çıkmıyor. Gerçek deri ve çıktığında bu da baya pahalıymış. Ama şimdi bunun da fiyatı düşmüş, ben 10 $’a aldım. Bu tip kılıflar geleneksel olarak BlackBerry cihazların tamamlayıcısıdır ve çok kaliteli olur.

Isınma ve klavyenin mükemmel olmaması nedeniyle 8 yıldız veriyorum. Bugünkü fiyatı ile bakıldığında bence 10 yıldız ama 1.5 yıl önce çıkmış her cihazın fiyatı düştü zaten, buna bakarak puan vermek haklı olmazdı.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Sennheiser PXC 550 Bluetooth Kulaklık

Kablosuz ve gürültü engellemeli kulağı saran bir kulaklık almaya karar verince çok popüler olan Bose QC35 almayı düşünmüştüm ama bir mağazada görünce buna yöneldim.

Verdiğim puanı daha çok kullanım kolaylığı ve özellikleri açısından dikkate alın çünkü ses kalitesi hakkında detaylı yorum yapacak hassasiyetim yok. İyi sesi severim ama audophile değilim.

Yine de ses kalitesinden bahsedecek olursam, çok iyi 🙂 Ses kaynağından yapılan her ayarlamaya iyi tepki veriyor, yani vokal öne çıkarılırsa veya bas artırılırsa kulaklık da bunun hakkını çok güzel veriyor.

Kafayı saran sap kısmının temel parçaları metal, sağlam görünüyor. Plastik kısımları da bu seviyede bir kulaklığa yakışır kalitede.

Pil performansı da oldukça iyi, resmi verisinde 30 saat deniyor. Özellikle süre tutmadım ama kullanım süresi çok çok uzun.

 

 

 

Cihazın fark yaratan tarafı aslında kullanım kolaylığı ve akıllıca düşünülmüş ek özellikleri. Sağ kulaklığın dış yüzeyi dokunmatik bir panel olarak çalışıyor. Ama görünüş olarak diğerinden hiç farkı yok. Parmak kaydırma ve dokunuşlar ile yapılabilenler:

 

 • Ses açma/kısma
 • Şarkı değiştirme
 • İleri/geri sarma
 • Şarkıyı durdurma/çalma
 • Dış sesi dinleme modunu açma.

 

Bu sonuncu ilginç, internette şöyle bir baktım ve rakiplerinde pek yaygın olan bir özellik değil anladığım kadarıyla. Dokunmatik panele çift tık yapınca müziği (yada oynatılan herhangi bir medyayı) durduruyor ve mikrofonlardan alınan dış sesi kulağa veriyor. Bununla kalmayıp insan sesini öne çıkaran bir filtre uyguluyor anladığım kadarıyla, çünkü örneğin uçak içinde insanların sesini normalden daha net duyuyorum. Gürültü engellemek için bulunan donanımın çok akıllıca bir kullanımı ve çok beğendim.

 

Bir özelliği de kulaklığı çıkarınca müziği kendiliğinden durdurması, takınca devam etmesi. Yalnız bundan pek memnun kalmadım ve kapattım, fazla hassas ve bazı kafa hareketlerini yanlış algılayıp müziği durdurup başlatıyor.

 

Kulaklığı kapatmak için üzerindeki anahtarı kullanmak şart değil. Resimdeki gibi kulağa gelen kısımları düz hale getirince kendisi kapanıyor, takılacak şekilde çevirince de açılıyor.

Çift cihaz desteği var, hangisi bağlanırsa sesli olarak anons ediyor. Cihazlara Phone 1 ve Phone 2 şeklinde isim veriyor, değiştirme imkanı yok. Ben önce telefonlarımdan birini ve tableti bağlamıştım. Sonra tablet yerine diğer telefonu bağladım. Şimdi ikisine de Phone 1 diyor 🙂

Micro USB kablo ile şarj ediliyor. Kutusundan şarj kablosu, üzerinde buton olan ses kablosu (BT yerine direk bağlamak için), uçaklardaki çift pin jak için adaptor, 6.3mm jak adaptörü ve taşıma çantası çıkıyor. Kablolar falan çok kaliteli duruyor ama taşıma çantası baya uyduruk duruyor. Kulaklık katlanarak konuluyor tabi bunun içine.

 

 

 

 

 

Captune adında bir uygulaması var, hem bir müzik oynatıcısı hem de kulaklığı yönetmek için kullanılıyor. Pil seviyesini gösteriyor, gürültü engelleme özelliğinin şiddetini, ses efektinin ayarlarını falan yapmak mümkün.

 

 

Fiyatı 400 $, bu tipteki en popüler kulaklık olan Bose QC35’den 50$ daha pahalı. Bence sunduğu ek özellikler buna değer.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei Watch

 

Ürünü Amazon’un Cyber Monday kampanyasından 200$’a aldım. Eski fiyatı 350$ ama kampanyadan sonra o seviyelere dönmemiş, 260$ civarında dolaşıyor. Bunu seçmemin sebepleri, saate benzemesi ve takım elbiseye uygun olması, ekranın tam daire AMOLED olması ve Android Wear 2.0 beta programında olması, güncellenme ihtimalinin yüksekliği.

 

Cihaz Amerika versiyonu, uluslararası versiyon indirimde değildi. Bu nedenle Türkçe desteklemiyor.

 

Akıllı saatler hemen hemen hiç bir ihtiyaca cevap vermiyor, bunu kabullenerek aldım. Teknoloji meraklısı biri olarak saatin hem iş yerinde kullanılabilmesi hem de biraz eğlenceli olması dışında bir sebebim yok. Elimde daha önce incelemesini de yazdığım Samsung Gear Fit 2 var, incelemede yeri geldikçe kıyaslama da yaptım.

 

Tasarım

Fotoğraflardan da görüldüğü üzere oldukça şık bir cihaz. Güzel bir saat gibi görünürken teknolojik bir ürün olduğunu da belli ediyor. Kordonu standart 18 mm, yani sonradan alınacak başka kordonlarla da kullanılır. Büyüklüğü genel kullanıcı profili için fena değil, ben biraz daha büyük olmasını tercih ederdim. Ama çapına göre kalınlığı biraz fazla, pil vs sığdırmak için belli ki. Günlük kıyafetlerle pek uyumlu değil, ama deri kordon takılarak orta yol bulunabilir. Üzerinde tek bir buton var, sadece basma hareketini destekliyor, döndürme falan yok.

Ekran

Cihazın en başarılı yönü diyebilirim. Renk doygunluğu tam kararında. Piksel yoğunluğu da çok iyi, piksel seçmek pek mümkün değil. Parlaklığı güneş altında da görülebilecek kadar iyi. Otomatik parlaklık ayarı yok, hem tam daire ekran hem de parlaklık sensörü bir arada yapmak zor demek ki. Gear S2’de sensör ekrana gömülü diye okudum, böyle bir şeyi yapmak herkesin harcı değil demek ki. Bekleme sırasında ekranın açık kalma seçeneği var, seçilen saat yüzünün basitleştirilmiş bir hali görünüyor. Ancak bunun da parlaklığı fazla yüksek, karanlık ortamda rahatsız edebiliyor. Mesela Gear Fit 2’de en kısık ayar gece için uygun, rahatsız etmiyor.

Pil

Bekleme ekranı da açık olarak kullanılırsa bir buçuk gün gidebiliyor, parlaklık kısılarak biraz daha zorlanabilir. Bir buçuk günden kastım, sabah şarjdan alıp ertesi akşama, bazen de geceye kadar kullanım. Bekleme ekranı kapatılırsa yarım veya bir gün daha eklemek mümkün oluyor. Şarj etme süresi 60-70 dakika civarında. Ama %90 seviyesine 40 dakikada falan geliyor, sonra çok yavaşlıyor. Hızlı şarj oluyor bence. Yalnız şarj donanımı iyi değil. USB kablosu olan bir disk manyetik olarak yerine oturuyor ve metal pinler temas ediyor. Düzgün oturması için baya dikkat etmek gerek. Kablosu da çok narin duruyor, keşke bu diskin üzerinde Micro USB soket olsa, çok daha kullanışlı olurdu.

Arayüz

Saf Android'in sade tasarımı var burada da. Hemen hemen her şey jestlerle yapılıyor. Yukarıdan parmakla kaydırınca ilk ekran “rahatsız etme” butonunu gösteriyor, bir de 2 saniye falan pil seviyesi görünüyor. Bu ekranda sağa doğru kaydırınca ses açma kapama, tiyatro (yada sinema salonu) modu, parlaklığı sona getirme, ayarlar butonu falan geliyor. Ana ekranda sağa kaydırınca da uygulama listesi, sonra favori kişiler, ve en son sesli komut listesi geliyor. Butona çift tıklayınca direk tiyatro moduna geçip ekranı kapatabiliyor. Tekrar basana kadar ekran kapalı kalıyor.

 

Android Wear destekleyen her uygulamanın saat hali otomatik olarak geliyor. Son kullanılan uygulamalar üste çıkıyor. Kaydırma jestine alternatif olarak butona biraz uzun basınca da bu liste geliyor. Spotify, Shazam falan da destek veriyor. Spotify’da bir liste bulup telefondan çalma başlatmak mümkün. Sesli komutlarla “Ahmet’e ben 10 dakikaya geliyorum diye WhatsApp mesajı at” benzeri komutlar mümkün. Uygulamalar arasında fener de var, son parlaklıkta beyaz bir ekran ekran gösteriyor, bazen işe yarar.

 

Bildirimler alt kısımda görülüyor. Yukarı kaydırınca varsa detay gösteriyor, örneğin mesaj veya mail ise detay açılıyor. Sola kaydırınca siliniyor, varsa bir sonrakini açıyor. Saatten silince telefondan da gidiyor. Gear Fit 2’de böyle değildi. Bu çok hoşuma gitmedi, sonra telefondan bakarım dersem saatin ekranında alt tarafta kalmaya devam etmesi gerekiyor.

 

Rahatsız edilmeme modu seçilirse telefon da direk o moda geçiyor, yada telefondan seçince saat de geçiyor. Bu biraz saçma geldi, telefonda bu moda alıp saatte almamak mümkün olmalıydı ama bunun da yararı var tabi. Ayrı ayrı uğraştırmıyor.

 

Saatin az çok gerçek bir işe yarama senaryoları var, örneğin Google Authenticator çalışıyor, gerektiğinde direk saatten koda bakıp kullanılabiliyor. Keep uygulaması da çalışıyor, alışveriş yaparken telefonu cebimden çıkarmadan listeye bakıp aldıklarımı işaretledim mesela.

 

Bağlantı

 

Telefona tabi ki bluetooth ile bağlanıyor. Ama menzilden çıkarsa WiFi bağlantısı yapabiliyor ve bildirimler gelmeye devam ediyor. Telefonda kayıtlı WiFi ağlarına şifre falan sormadan direk bağlanıyor, Gear Fit 2 ise o ağları tanıyor ama yine şifre istiyor. Anlaşılan saat ile telefon arasındaki bağlantının daha derin olması nedeniyle böyle.

 

Saatin üzerinde hoparlör var, bu şekilde BT üzerinden telefon görüşmesi yapmak mümkün. Ses hiç fena değil, ama ise yarayacağı bir durum pek yok bence. Belki araba kullanırken falan, eğer arabada BT yoksa.

 

GPS özelliği yok.

 

Diğer

 

Adım sayar ve nabız ölçer oldukça iyi çalışıyor. Özellikle nabız ölçer çok tutarlı. Bir çok defa kendim de sayarak teyit ettim.

 

Kendi içinden çok sayıda saat yüzü çıkıyor, bunların hangileri Android Wear standardı, hangileri Huawei’nin kendi ekledikleri, bilmiyorum. Bir tanesi 3D diye geçiyor, saati hareket ettirince ışığın yönüne göre değişen parlama etkisini taklit ediyor. Işığın gerçek yönüne göre çalışmıyor tabi ama güzel çalışıyor ve hoş görünüyor. Bir kaç farklı rengi daha olsaydı iyi olurdu, sadece açık gri var. Google Play’de çok çeşitli saat yüzleri var, ama kendi içindekiler de yeterli.

Telefondaki Android Wear uygulaması çeşitli saat yüzleri ve uygulamalar öneriyor, uygulamaların çoğu fitness odaklı.

 

Kolumu kaldırınca ekranın açılması özelliği gayet iyi çalışıyor, neredeyse hiç şaşmıyor. Gerçi Gear Fit 2 de böyle, üreticiler bu konuyu çözmüş belli ki.

 

Titreşimi çok zayıf. Sorun olacak derecede zayıf, bazen fark edilmiyor. Ama alışınca, ve saat de biraz sıkı takılırsa yetiyor. Belki de bilerek yapıldı, çünkü Gear Fit 2’de özellikle toplantıda falan titreşimden rahatsız olduğum durumlar yaşadım, böyle durumlarda bu saatin titreşimini göz ardı etmek daha mümkün. Yine de daha güçlü olmasını tercih ederdim. Yada mesela üç kere kısa kısa titreme gibi bir seçenek olsa iyi olurdu, fark edilmeyi artırırdı. Bir yerlerde bu mümkün gibi bir şeyler okudum ama ne tekrar o yazıyı bulabildim, ne de öyle bir ayarı.

 

Saatin on yüzünde Huawei yazısı yok, sadece kordonun kilidi üzerinde var ve zor fark ediliyor. Bence iyi olmuş, zaten normalde saatlerin gövdesinde marka yazmaz pek.

 

Ürüne 10 üzerinden 8 veririm. Eksikleri şarj donanımının kötü oluşu ve titreşimin zayıflığı. Ama ekran kalitesi, şarjın bir çok benzer ürüne göre biraz daha iyi olması, şık tasarımı bunları affettiriyor. İlgili internet sitelerinin hemen hemen hepsinde en iyi Android Wear saatler arasında gösteriliyor.
Şarj ile ilgili kişisel bir deneyim ekleyeyim. Sabah kalkınca duş, traş vs esnasında şarja takınca ertesi sabahı çok rahat görüyor, hatta o gün öğlene kadar çok rahat gidiyor eğer şarj etmezsem. Yani her sabah saati zaten takmayacağım bir esnada şarj ederek kesintisiz kullanabiliyorum. Bu da şarj meselesini önemsiz hale getiriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
Emrah Öztürk paylaştı.

Xiaomi Mi 5 İnceleme

Herkese merhaba. Bugün sizler için Xiaomi Mi 5 telefonunu elimden geldiğince incelemeye çalışacağım. Bunun için kendimce birkaç başlık seçtim bu başlıklar altında görüşlerimi yazarım. İşte başlıklar;

 • Satın alma öncesi
 • Kutu içeriği
 • Genel bakış
 • Teknik özellikler
 • Ekran
 • Arayüz
 • Kamera
 • Pil
 • Parmak izi okuyucu
 • Ses
 • Genel değerlendirme - artılar eksiler
 • Kamera örnekleri

Her üründe olduğu gibi öncelik sizin ihtiyaçlarınızın belirlenmesi ve buna göre ayırabileceğiniz bütçenin iyi hesaplanması gerek. Herkes olabilecek en iyisini ister ama burada cebinizdeki para ve sizin ihtiyaçlarınız önem kazanıyor. O nedenle önce ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. Büyük ekran gerekli mi? İşlemcisi illa son hızda mı olacak onun yerine işlemci az yavaş ama pilin uzun gitmesi sizin için daha mı hayati? Sürekli fotograf mı çekiyorsunuz yoksa lazım olduğunda günü kurtarsa yeter mi? Bu kıstaslardan hangisinde ne gibi esnemeler yapabilirsiniz iyice bir muhasebesini yapın derim.

Ben kendimce bu ihtiyaçları başlıklandırıp ona göre ürün aramaya başladım. İlk aşamalarda 5.5" ve üzeri telefonlara bakıyordum. Çünkü belli bir süre sonra büyük elli olmamdan dolayı telefonda yazı yazmak ve internette gezinmek sorun olabiliyor. Bütçeme göre de en uygun adayları Xiaomi Redmi Note 3 Pro ve Meizu MX 5 olarak belirlemiştim. Araştırdığım dönemde de psikolojik sınırım olan 1000TL'nin biraz altında bulabiliyordum. Çok fotografla işim olmadığı için de kamerası benim işimi görecek düzeydeydi her iki modelde de. Ancak herkesin gönlünde bir aslan yatar derler ya gözüm de hep bir yandan Mi 5'teydi. Bütçem de 1000 ve biraz üzeri olduğu için 1400TL bana çok yüksek geliyordu. Sonunda bir kişi 1150TL'den satınca bütçemi de zorlayıp aldım.

Kutu içeriğine bakarsak da öyle çok zengin bir içerik yok. Kutuda sizi şaşırtacak bir taraf da yok. içinden telefon, usb tip-c şarj kablosu ve şarj adaptörü ve çince/ingilizce klavuz çıkıyor. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir durum var bana gelen şarj cihazı ingiliz tipi prizlere uyumluydu. Böyle bir durumda benim yaptığım gibi 10TL'ye bir dönüştürücü almanız gerek. İleride bir ara QC 3.0 destekli avrupa tipi bir şarj aleti de alabilirsiniz tabi. Seçenek size kalmış.

Telefona genel olarak bakarsak tasarım anlamında çok zarif bir duruşu olduğunu görmemek mümkün değil. Bazı tasarım unsurları ile Samsung, bazı açılardan da Apple izleri yok değil. Ama her markada bu tarz yaklaşımlar görmek mümkün artık. Ancak arka bölümün Galaxy S6 ve S7'de olduğu gibi eğimli gelmesi boyut olarak ele oturan telefonun daha rahat kavranmasını ve incelik hissini arttıran bir yanı. Metral çerçeve zarif görünümü premium hisse taşıyan bir parçası. Anten çizgileri de ustaca bu metal çerçevenin arasına yerleştirilmiş. Tasarımı bozmak bir yana dursun sanki bir donanım parçası değil tasarımın bir unsuruymuş gibi duruyor. iPhone'daki gibi olacağına böyle olması çok daha iyi. Ön yüzey olduğu gibi arka yüzey de cam kaplama. Bu da telefonu daha dikkatli bir kullanıma itiyor. Sonuçta ne kazar çizilmez denilse de belirli bir kullanım ömründen sonra bu cam yüzeyler çiziliyor. Özellikle de masanın üzerine fazlaca bırakılacağını düşünürsek... İşin bir de elden kayma boyutu var tabi. Tek elle kullanıma ne kadar uygun olsa da cam yüzeyden dolayı belli bir kayganlık var. WhatsApp'ta mesaj yazarken hop diye kayıp gidivermesi işten bil değil. Ayrıca eğimli yüzeylerde de usulca kayıp kendini yerlere atması gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Yere düşerse de bir şey olmaması için dua etmeniz gerek. Çünkü her ne kadar tasarım olarak her şey yerli yerindeyse sağlamlık açısından bir şey söylemek zor. O yüzden telefonu düşrmemeye azami gayret göstermeniz gerek.

Temel Özellikler

 • 1.8 GHz veya 2.15 GHz Snapdragon 820 Quad-Core İşlemci
 • Adreno 530 GPU
 • 3GB RAM 32GB ROM/ 4GB RAM 128 GB ROM
 • 5.15 Inç FHD IPS (~428 ppi) Dokunmatik Ekran (~%73.1 ekran gövde oranı)
 • Ön ve arka yüzeyde Gorilla Glass 4 koruma
 • Çift SIM
 • Arka Kamera: Sony IMX298 sensör , f/2.0 16MP dual led, 4 yönlü OIS
 • Ön Kamera: 2 micro-metreUltra Piksel sensör , f/2.0 4MP (ultra piksel)
 • Bağlantı: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.2, GPS/GLONASS, NFC, Kızılötesi
 • Parmak İzi Okuyucu
 • USB OTG
 • 3000 MAh Batarya (sabit)
 • Qualcomm quick charge 3.0 desteği (30dk içinde %83)
 • Ölçüler 144.6 x 69.2 x 7.3 mm
 • Ağırlık 129 g / 139 g
 • SAR 1g: 1.6W/kg Baş: 0.703W/KG Gövde: 1.422W/kg

Telefonun belki de en çok dikkat çeken taraflarından birisi ekranı. Ekran gerçek anlamda sizi memnun edecek düzeyde. Herhangi bir amiral gemisi telefondan eksik hiç bir yanı yok. Satın almadan önce insan dürtüsü işte 2K varken FHD olmasa keşke gibi düşünceler geçmedi değil içimden. Ama telefonu elime alıp ilk açtığım anda bu düşüncelerin hepsi bir anda gitti. Kutuyu açtığım sırada yanımda LG G3 olan arkadaşım vardı hemen mukayese ettik haliyle. Renk ve ışık değerleri açısından fark atmadı desem yalan olur. Elbette teknik detaylarına hakim değilim olayın ama şöyle sıradan bir kişi için ekran kalitesi ve albenisi oldukça yüksek. Teknoloji marketlere gittikçe ufak kıyaslamalar yaptım. Henüz beni üzecek derecede bir telefon denk gelmedi. Ancak Çinlilerin son dönem modası siyah ekran çerçevesi bu telefonda da var. Ekran kapalıyken resimlerde de görülebileceği gibi çok daha karizmatik görünen telefon beyaz renginden dolayı ekran açılınca bu çerçeve ortaya çıkıyor. Satın almadan önce de beyaz renk alanların aslında tek şikayeti bu durumdu diyebiliriz. Ben de bu nedenle göze çok batar mı diye düşündüm. Ekrana renkli bir duvar kağıdı koyduğunuzda belirgin olsa da siyah tonlarda duvar kağıdı ile bu ilizyona katılmanız mümkün. En azından ben ilk başlarda böyle yaptım. Daha sonra gözünüz telefona alışınca orada siyah çerçeve var mı yok mu fark etmiyorsunuz bile. Yine de benim gözüm seçer diyenler bir miktar daha fazla para verip seramik arka kaplamalı siyah modelini alabilirler.

Arayüz olarak da bu güne kadar iPhone kullanmış kişiler şıp diye alışabilirler. Öyle ki arayüz tam anlamıyla bir iOS kopyası. Öyle ki Android'in alışık olduğunuz uygulama liste ekranı yok. Sadece ana ekranlar var. Yeni yüklenen uygulamalar ve araçları bu ekranlara yerleştiriyorsunuz. Android tarafında standart arayüzden geçenler ilk aşamada bu açıdan zorlanabilir. Bir Android telefon olmasına rağmen ios kullananların çabuk adapte olması ama Android kullananların yabancılık çekmesi de biraz ironik tabiki. Akıcılık ve tepki olarak ise hiç bir sıkıntı yok. Ne yapmak istiyorsanız telefon buna hızlı bir şekilde tepki veriyor. Bunda hem güçlü donanımı hem de miui'ın etkisi var.

MiUi için aslında ayrı bir sayfa hatta ayrı bir inceleme yapmak gerek aslında. Çünkü bir Xiaomi telefonu Xiaomi yapan bu arayüz. Burada uzun uzun özelliklerini anlatasam inceleme fazlasıyla uzayacak. O yüzden fazla uzatmamak adına bu bölümü biraz kısa keseceğim. Aslında bir çok telefon için bu arayüzle bir çok rom da yapılıyor. Çünkü gerçekten tasarım olarak sade ama bir o kadar işlevsel bir yanı var. Çoğu işlem sizin için çok basit adımlarda mevcut. Küçük tasarım ayrıntıları ile de sizi şaşırtmayı başarıyor. Birkaç örnek vermek gerekirse ana ekranda saat aracı varsa bildirim barında saat çıkmıyor ama farklı bir ekrana geçtiğinizde saat çıkıyor. Bir  başka örnek saat uygulamasında yerel saatler eklediğinizde yerin adının yanında küçük bir analog saat oranın yerel saatini gösteriyor. Bu gibi çok ince düşünülmüş ayrıntıları görünce insan bir hoş oluyor açıkçası.

Telefonun kamera arayüzünde de bu sade tasarım anlayışı veya ios kopyacılığı aynen korunmuş. Bir çok işlem dokunma yerine parmak hareketi ile gerçekleşiyor. Kamera ekranı üzerinde parmağımızı sola çektiğimizde sağ taraftan kamera filtreleri geliyor, sağa çektiğimizde ise soldan kamera modları geliyor. Bu ekranda panaroma, zamanlama, ses ile kontrol, balık göz, güzelleştirme ve manuel çekim gibi modlar var. Yine kamera ayarlarına bu ekran üzerinden ulaşabiliyoruz. Ekranı yukarı/aşağı kaydırdığımızda ise ön/arka kamera arasında geçiş yapılıyor. Bu aslında "dur kanka bir selfi çekelim" dediğinizde çok işlevsel oluyor. Kamera değiştirme tuşunun ulaşılamaz köşelerine yerleştirildiği tasarımlara kıyasla hele. Bir çok çekim için otomatik mod yeterli oluyor. Ama ben elle kontrol edeyim derseniz çok ayrıntılı olmayan bir manuel modu da mevcut. Özellikle LG telefonlar ile kıyaslanınca çok yavan gelebilir. Ama ben çok da aramadım açıkçası. Bu hali benim işimi fazlasıyla görüyor. Sadece gece az ışıklı ortamlarda pozlama ve iso değerleri ile oynayarak bir miktar daha aydınlık resimler ortaya çıkabiliyor. Az ışık altında güzel işler çıkarsa da bu telefondan bir iPhone, Galaxy S6/S7 veya bir LG G5 performansı beklemeyin. Ters ışık koşullarında da bu tarz amiral gemilerine kıyasla geride kaldığını görebilirsiniz. Teknoloji markette şöyle bir kıyaslamam olmuştu. Normal bir yeri çekerken fark hissedilmezken Samsung reyonunda bulunan ışıklı S7 yazısına odaklayınca Mi 5 çevreyi daha karanlık görürken S7 bu durumda ışığı daha iyi algılıyor. Tabi kıyaslanan telefonun 2500-2800 TL elimdeki 1300-1400 TL. Bu tarz farkın olması bu açıdan bakınca gayet normal geliyor bana.

Pil kısmına gelirsek içerisinde çıkarılamayan 2910 MAh batarya mevcut. Telefon Qualcomm Quich Charge 3.0 desteği var. Bu konuda çeşitli spekülasyonlar da yok değil. Bazı forumlarda şarj adaptörü üzerinde bu ibare yazmıyor diye olup olmadığı tartışılmış. Ancak donanım olarak bu destek var. Adaptör de vaad edilen hızlı şarj sürelerini karşılıyor. Oturup süre tutmadım ama gerçekten hızlı şekilde şarj ediyor. Bu hızlı şarj edilen pil tam dolduğunda size akşama kadar eşlik ediyor. Ekran süresine çok bakan biri değilim ama genel gözlemim 4-5 saat gibi bir süre görünüyor yaklaşık 100'den 0'a. Bu sürelerden bağımsız olarak kendi kullanım senaryomu da yazayım. Bu size daha net fikir verebilir. Sabah 8 gibi şarjdan aldığım telefonda otomatik parlaklık ile BT, mobil veri/Wi-Fi (bazen ikisi birden) ve eşitleme açık. Bu dediklerim neredeyse kapanmayan ayarlar. Bunlara dışarı çıktığımda GPS de ekleniyor. Öyle ki kolumda Mi Band var ve buna ek olarak GPS ile Google Fit ile kıyaslayarak ne kadar yürüdüğüme bakıyorum. Tabi dışarı çıkmışken de yaklaşık 2 saat kadar bir Pokemon GO oynuyorum. Arada varsa bikaç resim çekimi vs. Canım sıkılınca da Instagram, Twitter ve internet derken günü bu şekilde tamamlıyorum. Tüm bunlar ile batarya 12-15 saat arası gidiyor diyebilirim.

Tabi bu kadar şey yaparken telefon ısınıyor mu sorusu geliyor akla. Evet bir miktar ısınıyor. Bunu elle hissetmeniz mümkün. Özellikle şarj sırasında ısınıyor. O nedenle (zaten tavsiye edilmiyor) telefon şarjdayken çok fazla ağır işlem yapmamaya gayret edin. Bu duruma tabi İzmir'in gölgede 40 derece olan ağustos sıcağını da eklemek gerek. Ortamın 40 drc olduğu durumlarda telefonun bir miktar yük altında bu sıcaklıklara çıkması da bana çok şaşırılacak gibi gelmiyor aslında. Daha serin koşullarda daha iyi performans ortaya koyabilir ama yük altında telefonun diğer amiral gemilerine nazaran bir miktar ısındığı doğru. Ha sizi rahatsız eder mi orası muallak. Açıkçası beni güneşin altında pokemon ararken ısındığı durum hariç çok rahatsız eden bir durum olmadı. Zaten ısındıktan sonra soğuması da yeteri kadar hızlı gerçekleşiyor.

Telefonun önde fiziksel tuşunun bulunmasının en büyük sebebi aslında bunun içine çok hızlı çalışan bir parmak izi okuyucu yerleştirilmiş olması. Şu an için ekranı açmak dışında bir işlevi olmasa da ileride başka işlere de yarar herhalde. Telefonu uyandırmak için güç tuşu haricinde orta tuşu da kullanabiliyorsunuz. Bu durumda parmak izi okuyucu da hemen devreye girip çat kilidi açıyor. Bazen saate bakmak için ekranı açayım dediğimde bile bir bakıyorum kilit açılmış.

Ses olarak da kısaca bahsetmek gerekirse parasının hakkını veriyor diyebiliriz. Dışa verdiği ses ne yüksek ne alçak. Son seste bile sesleri bozmuyor ama dışarıdayken telefonun sesini pek duyduğumu söyleyemem. Kaldı ki tasarımda stereo hoparlör varmış gibi görünse de alt kısımda sağ taraf mono hoparlör, sol taraf mikrofon. Hani ortamda müziği aç, masaya koy bangır bangır dinlet telefonu olmasa da sesi sizi üzmez. Kulaklık ile fazla deneme şansım olmadı. Öyle ki telefonda çok müzik dinleyen biri değilim. Ama işte alınca birkaç kulaklık ile denedim haliyle. Bir müzik ustası olmadığımdan ve başkaca telefonlar ile kıyaslayamadığım için genel konuşursam sesi gayet iyi. Eğer bir Xiaomi kulaklığınız varsa bunlara uygun ses profilleri seçmeniz mümkün. Ayrıca ekolayzır ayarı da mevcut.

Yavaştan toparlayacak olursak telefon genel anlamda iyi. Ele ilk aldığınız anda ben üst seviye bir telefonum diyor. Bunu kullandıkça da size yansıtıyor. Bunu almadan çevrenize ben "şayomi mi beş alcam" derseniz çoğu kişi "o ne ya" diyecektir. "işte çin markası güzel bir telefon" deseniz de oradaki "çin markası" ibaresi herkese kötü bir telefon algısı yaratıyor. "Onu alacağına ayfon al, samsung al, g2 al geç, o paraya mis gibi GM 5+ var nabacan onu" gibi tavsiyeler geliyor. Ancak telefonu elime aldığımda gören herkes söylenen bu lafları bir kenara itti diyebilirim. Tabi bazı telefonlar bu telefonun neredeyse 2 katı aynı fiyatta olanlar da yarısı gücünde olduğunu vurgulamak gerek. Ancak aynı donanımı yarı fiyata almanın da bazı bedelleri var. Bunlardan ilki garanti. Bu telefonun ne yazık ki ben bu yazıyı yazarken hala resmi satışı yoktu. Olsa da tam anlamıyla bir garanti değil ithalatçı garantili geliyor. Biraz ilgisiz bir servis ile karşılaşmanız da olası geldiğinde bile. O nedenle telefonu çinden direk alacaklar/getirtecekler bu kısmı düşünmüştür diye tahmin ediyorum. Bir de yavaştan güncel amiral gemilerinde gördüğümüz su geçirmezlik gibi şeyler yok. Bu tabi bana göre kalkıp havuzda resim çekmekten ziyade olası telefona bir şeylerin dökülmesinde korumak için önemli. Çok aradığım bir şey olmasa da olsa fena olmazdı.

Telefonun artıları olarak; tasarımı, arayüzü (miui), kamerası, parmak izi okuyucusu, ön kamerası ve kızılötesi diyebilirim. (evdeki elektronik cihazların tek elden kontrolü için bu çok yararlı olabiliyor), çift sim
Eksikleri de: FM radyo olmaması, bir miktar ısınma durumu (özellikle hızlı şarj sırasında), kameranın manuel modunda ayarların biraz az kalması, su geçirmezlik, hafıza kartı yuvasının olmaması.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 62
 • mstfckmk @mstfckmk

  Ürünü alacaktım ancak Vodafone kullanıyorum ve bant sıkıntısı oluyormuş kullanıcı yorumlarını okudum.

 • Joan Oss @joosburne

  kullanmış olduğum bu ürüne hakkettiği puanı veriyorum 3 yıldız... özellikleriyle tatmin etmesine rağmen 2 ay içinde bozulması sebebiyle serviste o yüzden ancak 3 yıldız... #mi5 #xiaomi #xiaomimi5 ürün servisten gelir ve de ben onu sorunsuz birkaç yıl kullanırsam buraya gelir yine yorumumu yazarım bilginize arkadaşlar

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @joosburne Sen ürüne değil de çarşı pazar esnafı ağızı ile "bu ürünün garantisi benim abi, bi sorun olursa getir hallederiz" diyen adamlara puan veriyon asıl. Onların da hak ettiği puan 3 yıldız değil. Ben aylardır kullanıyorum hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Zaten incelemede belirtmişim garanyisiz aldım. Aldığım gün bozulsaydı bile bunu göze almıştım. Kaldı ki paralel ithalat denilen mevzu ile alsam dahi aynı mantıkla hareket ederdim.

 • rasb @rasb

  ben de yazayım 8 ay oldu bir gün dahi bana sorun çıkarmadı, koskaca 5 yıllık macbook bozulmuştu mi5 daha bozulmadı 🙂

 • Kayı Boyu @erola1976

  Aralık ayında bende mi5 aldım.İlk günden itibaren bu resetleme sorunu bende de çıktı.Servise ilk gönderdiğimde birşey yapmadan geri gönderdiler.İkincisinde güncel sürümünü yükleyip salladılar.Üçüncüye göndersem değişen birşey olmayacak.On dakikada bir kapanıp açılan telefonu sabredebileceğim güne kadar kullanacağım artık.Birgün duvara çakarım ama ne zaman? bende sabrımı sınıyorum.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Yukarıdaki yorumlarda da belirttiğim gibi yurtiçi sitelerden alınan mi5'leri de garanti yok gibi sayın. Sizin bahtınıza sorunlu çıkmış. Şükür bende hala sorun yok. Artık sıkılmaya başladım, mi6'ya geçmeyi bekliyorum.

Sony CP-S15 15000 mAh Harici Batarya

Cihazın dışı alüminyum, sadece uç kısımları plastik. Bir ucu boş, diğer ucunda 2 adet USB çıkışı, bir micro USB girişi, ledli açma kapama düğmesi ve pil seviyesini gösteren 4 led var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıkışların birinden en fazla 2.4 A ve toplamda 3.9 A çıkış kapasitesi var.

Dubai'den 239 AED yani yaklaşık 200 TL'ye aldım. Bunun yarısından daha ucuza PNY marka 10.000 mAh olan vardı ve görevli onu satmaya çalıştı. İki sebeple bunu tercih ettim.

 1. Piller tehlikeli cihazlar, patlama ve yanma tehlikesi var. Her ne kadar PNY uyduruk bir marka olmasa da Sony'ye çok daha fazla güveniyorum.
 2. PNY dahil alternatiflerin çıkış gücü bunun yarısı civarlarında genelde. Bence harici batarya hızlı şarj etmeli, insanı dışarıda uzun süre kabloyla pile bağlı bırakması pek de kullanışlı olmuyor.

2.5 Görevlilerin özellikle satmaya çalıştığı ürünlerden, hele ki bir de çok daha ucuzsa, fena halde kıllanırım.

HTC 10'u dakikada yaklaşık %1 gibi bir hızla şarj ediyor. %75 civarlarından sonra hız biraz düşüyor ama çok da değil. Toplam dolum süresi telefonun QuickCharge 3.0 adaptöründen pek de farklı değil ve anormal bir ısınma falan da olmadı telefonda. Sanırım bu QuickCharge vs işleri abartıldığı kadar matah şeyler değil.

2 cihazı aynı anda bağladığım zaman da telefonun şarj hızı düşmedi, öbür cihaz da gayet hızlı şarj oldu.

Teknoseyir'de TP-Link Vivid inceleme videosunda bahsedildiği gibi pilin kapasitesi içindeki 3.7 V pillere göre verilmiş, üzerinde 56 Wh olduğu da yazıyor. Bize lazım olan 5V karşılığı 11100 mAh. Gerçi galiba telefonların içindeki piller de 3.7 V ama ona girmeyelim.

Tam doldurduktan sonra HTC 10'u (3000 mAh) 2 kere, arkasından Galaxy Tab S 8.4'ü (4900 mAh) bir kere %20'den itibaren şarj etti. Sonra da Lumia 650'yi %20'den %85'e kadar şarj etti ve bitti. Bu sırada cihazlar çalışır durumda idi. Kaba bir hesapla 10.000 mAh eder. (Levent Pekcan mode on) Eh, gayet iyi. E tabi bi de bunun içindeki devre de harcıyor, bunların verimliliği %100 değil ki. E cihazları da açık vaziyette şarj ettik zaten. Demek ki Sony'nin iddiası doğru diyebiliriz Murat (Levent Pekcan mode off)

Cihazın kendisi şarj olurken de 1.5 A kabul ediyor ve 13 saatte şarj olur denmiş. Ben de aşağı yukarı benzer bir süre gördüm. Kullanma kılavuzunda yazmıyor ama Sony'nin sitesinde pass through yapılabilir deniyor. Yani pil şarja takılıyken bir yandan başka cihazları da şarj edebiliyor. Tabi aldığı 1.5 A ile hem kendi şarj olup hem de başka cihazları şarj ederse 3 gün falan sürer herhalde bu iş. Neden daha yüksek akım kabul etmiyor bilmiyorum, ömrünü uzun tutmak için olabilir.

Özellikle çıkış gücü nedeniyle üründen memnunum. Bir yıldızı yavaş şarj olması nedeniyle kırıyorum. Belki pahalı olduğu için de bir yıldız kırılabilir ama ben zaten bu fiyatın bu kalite için gerçekten normal olabilme ihtimali nedeniyle kırmadım. Herşeye rağmen bu parayı verdiğime göre puan kırmak adil olmaz.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10