ASUS K53TA Termal Macun Macerası....

Yaklaşık 5 yıl önce almış olduğum Asus K53TA dizüstü bilgisayarım birden ısınmaya (70 derece kadar çıkmaya ve klavye ile touchpad üzerinden kendini oldukça his ettirmeye) başladı ve ani bir kararla, ne kadar dayanacağını bilmeden tek kullanımlık termal macun ile yenileme yaptım. Önce cihazın özellikleri ile başlayayım.

Asus K53TA SX051R modelidir,

 • AMD A6 3400M APU (1.4 GHz, tek çekirdek Boost ile 2.4Ghz + Radeon HD 6520G GPU)
 • AMD Radeon HD 6650M (1 GB kendi bellek ile) harici GPU
 • 2 x 2GB Bellek (Maksimum 8GB)
 • 15.4" 1366x768 Ekran
 • 500 GB Sabit Disk
 • 1 x USB 3.0 + 2 x USB 2.0
 • 1 x Kart Okuyu, 1 x VGA ve 1 x HDMI çıkışı (ve diğer standart çıkışlar)

ile satışa çıkmış bir dizüstü bilgisayardır. O zaman için makul bir fiyattan satışa çıkmıştır.

Yaptığım değişiklikler ise 8 GB bellek yükseltmek ve Asus'un yüklediği bloatware'lar yüzünden daha fazla uğraşmak istemediğim için sabit diski ssd yapmak oldu. Sonradan da maalesef sol taraftaki menteşe, ana kasa plastik olduğundan kırıldı ama idare ediyor şimdilik. Alışamadığım tek şeyi chiclet denenen lanet klavyesidir (iki tuşun arasında İstanbul Boğazı kadar boşluk olur mu ya).

Sol tarafta gpu, ortada köprü ve sağ tarafta işlemci duruyor (temizlenmemiş halini çekmemiş olduğuma üzüldüm açıkçası, asıl o halini görmek önemli). Görünce, en çok şaşırdığım işlemci oldu, Asus SoC yapmamış işlemciyi....

Neyse ki soğutma blokunu çektim. Pasaklı bir soğutma bloku, burada ikinci şaşırdığım nokta masaüstü, dizüstü tüm bilgisayarlarım tozdan çok çekti, çekmeye de devam ediyor ama nedense bu tozdan fazla etkilenmemiş.

Neyse, devam edeyim. Bu da kasa ve ekranın durumu, bütün işin ana kartta olduğu çok belli değil mi? Bu arada bu kasa tamamen plastik....

Evet toplanma aşaması (burada kırık menteşe daha rahat fark ediliyor), burada iki kere dağıtmak zorunda kaldım. Birincisinde bağlantı kablosunu ana kartın altında unutmuşum ki fazla sökmek zorunda kalmadım ama ikincisinde klavyeyi de takmıştım ve kasayı çevirince fark ettim ki cpu fanının takmamışım.

Artık klavyeyi de takıyorum.

Evet yenileme bitti. Şimdi en ağır yükte yine maksimum 78 dereceyi görüyor (yenileme sebebimin 70'i geçmek olmasına rağmen) ama artık klavye ve touchpad üzerinden neredeyse hiç hissedilmiyor. Minimum da ise ortam sıcaklığına göre 38-40 aralığında geziniyor. Videoların izlenmesi, MS Office uygulamalarının tepkileri biraz daha akıcı hale geldi. En önemlisi ise fan sesi daha makul seviyelere geriledi.

Evet bir macun yenileme macerası da böyle sonuçlandı. Bakalım tek kullanımlık macun ne kadar dayanacak?

Herkese serin, hızlı ve dayanıklı dizüstülü bir dünya dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Menteşe problem değil eğer kendi mekanizması kırılmamışsa kasada plastik aksamdaysa sun-fix alıp hamur şeklinde birer parça koparıp onu 2 parçasını karıştırıyorsun. Sonrada bu plastik kısım ile metal menteşe arasına koyup üzerine bastırıyorsun. kalan kısımlarıda düzeltip böyle 1 gün oynatmadan bekledikten sonra taş gibi olur. Yeni kasaya falan gerek yok. Sıcaklık içinse kullandığın termal macun önemlidir. Çin malı noname yada garip isimli birşey ise pek verim alamazsın. Biraz iyi bir macun olması lazım.

  • lterlemez @lterlemez

   Macun olarak bunu kullandım çünkü evden uzaktaydım ve elimde (evde mevcutken) tekrar bir macun almak istemedim açıkçası, idare etsin yeter. Sun-fix vb. uygulamalar yapmam sanırım çünkü içini gördüm artık, aç kapat yapamayana kadar kullanırım. O an geldiğinde (hepsi bir aradaya uygun olduğuna kanaat getirdim) bir projede değerlendirebilirim. Öyle bir projeye girişebilirim. Bakalım göreceğiz ama iyi öneri, teşekkürler. Aklıma gelmemişti açıkçası.

  • Orcun @orcun

   @lterlemez Anladım olsun sorun değil en azından temizlenmiş macunda yenilenmiş oldu. İşin kötü yanı artık cihazların içini açmanı üretici istemiyor. Hdd ram değişimini bile bazıları komple arak kapak açılacak falan diyor. O eskisi gibi hdd ram komple sistemi gösteren kapaklar pek yok. Malzemeden kısılıyor haliyle daha az mühendislik tasarım derken oradan da fiyat kazanıyorlar ama ürünlerin fiyatlarını ne hikmetse etkilemiyor.

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun Malzemeden çalma değil, ürün satışı yapmak amaçlı; fark ettiyseniz son zamanlarda SoC olayı çok dillendirilmeye başladı. Yani bir cihazı alacaksınız, yetmeyince bellekti, sabit diskti takıp kullanım süresini uzatacaktınız. Ama bu şekilde hiçbir şey yapamayacaksınız, yapsanız da gene firmaya saçacaksınız paraları. Aksi halde elinizdeki makine geliştirilemediği için yenisi alacaksınız. O yüzden dediğiniz durum ve SoC olayı aslında çok da iyi bir şey değil.

Tüm blog yazılarını gör