Xiaomi Mi A1 İnceleme

Xiaomi modelleri ne zamandır ilgimi çekiyordu ama MIUI arayüzü pek hoşuma gitmediği için kararsız kalıyordum. Android One programı dahilinde olan bu cihaz çıkınca almaya karar verdim. Donanım olarak Mi 5X’in tamamen aynısı, arayüzde de saf Android’den farklı olarak Xiaomi’nin kamera uygulaması (çift kamera nedeniyle) ve infrared kullanmak için kumanda uygulaması var.

Temel Donanım Özellikleri

Snapdragon 625

4GB RAM, 64 GB depolama

Çift 12 MP kamera. Standart olan f/2.2, 2X yaklaştırma yapan f/2.6. OIS yok

5.5” Full HD IPS ekran

Çift SIM yuvasu, bir yuvaya SIM yerine hafıza kartı da takılabiliyor.

3080 MAh pil.

 

Tasarım ve İşçilik

iPhone 7 Plus’ın kopyası 🙂 Dolayısıyla oldukça şık, ama bu tasarım bence ergonomik değil. Telefonun arkası düz olduğu için elde tutunca avuç ile temas çok az, yanlardan tutuyorsunuz telefonu. Yanlar da yuvarlatılarak inceltildiği için tutarken güven vermiyor, zaten az temas edilen arkası da hemen hemen her metal telefon gibi kaygan olduğu için kayıp düşecek gibi hissettiriyor. Tabi bu zevk meselesi, bir yandan da zarif bir cihaz hissi veriyor. Bu arada çerçeveler de geniş. Ben diğer telefonlarımdan alışık olduğum için rahatsız olmadım.

 

İşçilik ise Xiaomi’nin diğer modelleri gibi oldukça iyi. Tabi fiyatı nedeniyle olsa gerek ufak tefek kusurlar var. Mesela alttaki ses çıkış ızgarası ve USB yuvası kenarları elle hafifçe hissedilecek derecede keskin. HTC 10 veya bazı daha pahalı telefonlarda burada kenarlar hissedilmez. Şikayet edilecek bir şey de değil, sadece karşılaştırınca fark ediliyor.

 

SIM kart tepsisi biraz narin yapılı görünüyor, sık sık açılıp kapatılırsa deforme olabilir gibi geldi.

 

Ekran ve Ses

 

Ekran gayet tatmin edici. Son parlaklık seviyesi yeterli, 550 nit olduğu yazıyor bazı yerlerde. Ama orta seviye ayarı biraz düşük gibi, ben ortanın biraz üzerinde kullanıyorum. Kontrast ve piksel yoğunluğu da güzel. QHD ekranla yanyana koyunca fark hissedilse de kendi başına baktığında pikseller dikkati çekiyor gibi bir durum yok elbette. Siyahları da AMOLED olmayan bir ekran için oldukça derin.

 

Kulaklık sesi çıkışı ise fiyatına göre çok iyi, iddialı tepe model telefonlar gibi değilse de gayet temiz ve yüksek. Ayrıca Type C bağlantılı kulaklığım ile de gayet güzel çalışıyor, bundan emin değildim ve çalışınca sevindim. Mesela Galaxy A5 media seslerini verse de telefon görüşmelerinde bu kulaklığı yok sayıyor.

 

Dışarıya verdiği ses normal, ne iyi ne kötü. Alta yerleştirilmiş tek hoparlörden bekleneceği kadar. Yüksek seslerde çatlama falan da yapmıyor.

 

Arayüz, Performans ve Kullanım

 

Saf Android’den beklendiği üzere çok akıcı, takılma yavaşlama falan söz konusu değil. Oldukça da serin çalışıyor. İlk kurulum esnasında çok sayıda uygulama indirip kurarken biraz ısınmasını beklerdim ama neredeyse hiç ısınmıyor. Pek oyun oynamadığım için o konuda pek bir şey söyleyemeceğim, ama denemek için kurduğum Skyforce Reloaded akıcı ve sorunsuz oynanıyor.

Pil performansı da çok iyi. 25-35 saat arası kullanım ile 4-5 saat ekran süresi veriyor. Çok yüklensem 7 saat civarını görür ama günü yine çıkarır diye düşünüyorum. Benim kullanımımda 4-5 saat ekran süresi ile birlikte ertesi gün öğlene, bazen akşam saatlerine kadar gidiyor.

Yalnız burada bir not düşeyim. Son bir haftada iki defa güç tuşuna basınca ekran ışığı yandı ama görüntü gelmedi, kapatıp açana kadar da düzelmedi. Aslında dokunmatik yüzey de tepki veriyor. Bu durum son güvenlik yamasından sonra başladı, belki de bir şeyler bozuldu. Bir sonraki güncellemede düzelir umarım. Bir tane daha sorun var ve bağlantılı olabilir. Güç tuşuna iki kere basınca kamera açma özelliği var. Ama özellikle kılıfta iken tek basışı da çift algıladığı oluyor ve ikide bir kamera açılıyor. Kılıfı çıkarınca bir iki defa daha oluyor ve düzeliyor. Sanırım kılıf güç tuşuna biraz baskı yapıyor. Her iki sorun da telefon yüzünden değil de kılıf yüzünden olabilir, küçük bir ihtimal. Pek seçenek olmadığı için bilinmeyen marka bir kılıf almıştım.

 

Saf Android’den zamanla sıkılır mıyım dedim ama 3 haftada öyle bir şey olmadı. İş telefonu olarak kullandığım A5’de bir sürü ek özellik var, bazıları hoşuma da gitti ama genel olarak yine de saf Android’i tercih ederim, bana daha olgun geliyor. Bu cihazda saf Android’e uymayan şey ise geri ve çoklu görev tuşlarının yerinin ters oluşu.

 

Parmak izi okuyucu son derece hızlı. Öyle ki parmağımla vurma hareketi yaparak temas süresini çok kısa tutmayı denedim, yine de okuyor ve hemen açılıyor. Ekran açıkken parmak izi okuyucu üzerinde parmağı aşağı doğru kaydırınca bildirim alanı açılıyor. Kullanışlı bir incelik, galiba Pixel telefonlarda da böyle.

 

Parmak izi okuyucunun arkada olması biraz düşündürmüştü. Önde olması kadar kullanışlı değilse de dert edecek kadar sorun olmuyor. Hatta cepten çıkarırken parmağım tam olarak denk geldiği için elime aldığımda kilidi açmış oluyorum. Yine de bunca boşluk varken önde olması daha iyi olurdu.

 

Kamera

 

Bu telefonun sınıfı içinde en önemli farkı çift kameralı olması. Portre modunu üst seviye telefonlarla kıyaslama imkanım olmadı ama çektiği fotoğrafları çok beğendim. Normal çekimlerde gündüz ışığında da gayet iyi iş çıkarıyor. Ama gece fotoğrafları hem düşük diyafram açıklığı hem de OIS yokluğu nedeniyle baya kötü. Örnekleri yazıya ekledim.

Bir önceki fotoğraftaki yerin gece çekimi:

 

Sonuç

 

Telefonu Dubai’de 1000 TL’ye aldım, ben aldıktan 2 hafta sonra 750’ye düştü, acele etmişim. Türkiye’de de çıkmış, sanırım kısa süre sonra 1100-1200 civarına oturur fiyatı. Bu fiyata kesinlikle değecek bir telefon. Güncellemeler ne kadar süreyle gelir bilmiyorum ama donanım zaten bu parayı rahatlıkla hak ediyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler