Selamlar sistem toplamak için doğru zaman mıdır emin olamıyorum ? Seçimler arefesinde ileride yaşanabilecek kur değişiklikleri enflasyondaki durum kafa karıştırıcı. Bunun yanında 2023te intel yeni mimariye geçecek. AMD nin buna cevabı ne olacak? Yeni ram ve psular yolda. 4000 serisinde kablo yanma konusu can sıkıcı. 2023 sonuna ertelemek mi mantıklı olur yoksa şu an 1 ay içinde sistem almak mi daha iyi olur bilemiyorum ne dersiniz ? Bütçe olarak aslında hatırı sayılır bir miktar ayırabiliyorum sıkıntım yok gibi lakin gelecek teknolojiler konusunda keşke bekleseydim de şunları alsaydım demek istemiyorum...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • prometrik @prometrik

  Şöyle söyleyeyim. Geçen hafta bir arkadaşım macbook alıp almama konusunda kararsızdı. Ona al yada alma diyemem dedim. Al derim aynı konu alma derim fiyatı çıkar. Ama bu devirde almak mantıklı. O da aldı. sadece 6 saat sonra 4-5 bin TL zam geldiğini söyledi.

 • Elixir @elixir

  Şu an için zorunlu değilse ve paran varsa dolarda beklet, yeni teknoloji al.
  Zamanın yoksa şimdi al ileride upgrade edersin.

 • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

  7800 ün x3d versiyonu nisanda çıkacak o alınabilir. (Açıkçası bir süre daha intelin üst seviye işlemcilerinden umudum yok. 13700 ve 13900 250-300 watt güç tüketebiliyor. Yeni nesilde performans artışı çok olsa bile güç tüketimi en iyi ihtimalle yine benzer olur. Amd nin bu nesili açıkçası pek sevmemiştim(onlarda güç tüketimini intel kadar olmasa bile arttırmıştı) ama x3d versiyonlarında güç tüketimi ciddi oranda azalmış ve gayet tercih edilebilir olmuş. 4000 serisi kablo tasarımı kötü (Sokete tam oturtmak için iyi güç uygulamak lazım) ama orjinal kablo kullanır ve düzgün montajlarsan sıkıntı çıkmaz. Ramlarin standartı yeni yeni oturuyor. Bu nedenle bazı modellerin performansı düşük ona dikkat etmeli (Görsel eklerim)

 • OverFixer @overfixer

  Mesajlarınız için teşekkürler uzun zamandır bakamadım. Açıkcası hala kararsızım satın alım yapmadım ancak ibrem biraz daha beklemekten yana kayıyor. Bütçeyi dolarda bekleterek belki yeni teknolojiler beklenebilir gibi.

  @coban61 Çok haklısın dediğin doğru teknoloji sürekli gelişiyor buna bağlı olarak yaşamak zor fakat en azından istiyorum ki yeni işlemcilerin psu ların vs çıkmasına birkaç ay kalmışken adım atmayım. Sistem toplarken genelde çıkış tarihlerine dikkat ediyorum yolun başında yakalamaya çalışıyorum.

  Bir de @elixir in dediği gibi aslında bir zorunluluğum yok. Haftada en az 45 -47 saatim işte geçiyor. Günde 2 saatimi yolda istanbul trafiğinde harcıyorum. Benimkisi sadece ömrünün sonuna gelmiş 7 yıllık bir sisteme elveda etme çabası biraz. Biraz daha zorlarsam zaten yaza kadar arıza verecek gibi duruyor. Haftasonları oyun oynamak biraz multimedya amaçlı kullanmak vs için alıyorum sadece. Ortalama 5-6 yıl geçmeden sistem de yenilemiyorum prensip olarak.

Merhaba, arkadaşlar yoğunlukla after effects ve adobe premier gibi programların kullanılacağı bir render bilgisayarı nasıl olmalıdır hangi bileşenler tercih edilmeli veya hazır sistem mi alınmalıdır / mac mi olmalı gibi birçok soruya cevap arıyorum. Bilgisayar tasarım bilgisayarı olarak kullanılacak bunun yanında photoshop ve illustrator gibi kullanımlarda da akıcılık sağlaması gerekiyor ciddi anlamda. Bir iş bilgisayarı olarak alınması düşünülüyor.

Son dönemde konulara epey uzak kaldım. Önerebileceğiniz çözümler nasıl olur teşekkürler..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar, kuzey ve güney köprülerinin yerini alan PCH Diyot anakart biriminin -sistem yük altındayken - kabul edilebilen sıcaklığı ne kadar olmalıdır en fazla ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ömer Özgür @omc43

  Kasa havalandırması yeterliyse üstünde durmaya gerek yok.

 • OverFixer @overfixer

  Teşekkürler ben de kısa bir google araştırması ile 80'e kadar normal olduguna dair bazı bilgilere ulaştım ancak buraya da sormak istedim. Aida64 geliştiricisi de böyle diyorsa bilgiler örtüşüyor diyebiliriz. Başka bir forumda arkadaşın bilgisayarı re-start atıyor yük altındayken PCH'nin 50 derecelerde olmasından şüpheleniyordu ancak anlaşılıyor ki sorun başka bir nedenden kaynaklanıyor.