Merhaba arkadaşlar, meraklısını bir konuda beyin fırtınasına davet ediyorum.

Bildiniği üzere medya ve teknolojinin gelişmesiyle bazı yeni standartlar, normlar hayatımıza giriyor. Yeni bir genel kültür seviyesi diyelim.
-Bilgisayar okur yazarlığı
-Medya okur yazarlığı
-Teknoloji okur yazarlığı gibi

Sizce "mobil cihaz(lar) okur yazarlığı" gibi aslında bir kısmımızın belli kısımlarına hakim olduğu bir yeni standart ortaya atılmalı, tanımlanmalı, içi doldurulmalı mı?

Yukarıda bahsi geçenler orta ve yükseköğretimde dahi (içeriği tartışılsa dahi) tanımlanmış durumda, yeşertilmiş durumda.

Gelin "mobil cihaz(lar) okur yazarlığı"nı burada birlikte konuşalım. Bu bilgi birikimine sahip insanlar neleri biliyor olmalı, neleri bilmiyor olmamalı gibi...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Akar @zurrani

  Misal:

  -Bu insanlar farklı mobil ekosistemleri biliyor olmalı (android, ios, windows phone...),
  -bu platformlardan birden fazlasını deneyimlemiş olmalı,
  -Gönlünde bir aslan yatıyor olsa da tüm platformların avantajlı dezavantajlı yönlerine dair daha objektif olabilmeli.

 • Emre Akar @zurrani

  -(Temel demeyeceğim) genel bilgisayar donanım bilgisine sahip olmalı
  -Buradan yola çıkarak mobil donanım bileşenleri ekosistemi hakkında bilgi sahibi olmalı
  -Donanım bileşenlerinin her biri konusunda genel terminoloji bilgisine hakim olmalı

 • Emre Akar @zurrani

  -Mobil teknoloji gelişmelerinin son 15-20 yılına, hiç yoksa son 10 yılına dair kronolojik hafızası olmalı

 • Paheli @paheli

  Bir kurs için müfredat mı oluşturuluyor acaba? Anlatım şekliniz belediye kurslarındaki eğitimleri anımsattı ondan merak ettim. Bir de mobil olanın sınırını iyi tanımlamak gerek. Temelde mobilize olan her cihaz mobil cihazdır da diyebilir birisi. Mesela ultrabooklar buna dahil olacak mı?

  • Emre Akar @zurrani

   Yok ya sadece özel ilgi 🙂

   Ama üniversitede çalışıyorum. Üniversite müfredatlarında standart derslerden olan "Temel Bilgi Teknolojileri" dersi vardır. Bizde o ders örgünden (laboratuvardan) uzaktan eğitime geçmişti. O zamanlar dersin içeriğine başka başka üniversitelerde bakmıştım ve ne kadar basi ve eski kaldığını düşünmüştüm. Günümüz ihtiyaçlarını karşılamak için kesinlikle yeterli değildi. Yani biraz müfredatvari (yetkinlik hedefleri vb) yazmam ondandır.

  • Emre Akar @zurrani

   Biz bu platformda hasber kader teknoloji olarak ortak dili konuşan insanlarız. Burada olmayanların, anne-babalarımızın, hatta gençlerin teknolojiyle ilgili yüksek farkındalığa ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık teknoloji bilmek bana bir bilgisayar topla, bana bir telefon önerden çok daha ötesi. Az bilmek önceden kişiye zahmet ya da zarar vermezdi. Artık bilmemek ya da az bilmek son kullanıcıya zahmet ya da zarar verebiliyor.

  • Emre Akar @zurrani

   Diğer soruna cevap vermek gerekirse, cep telefonu merkezinden yakından uzağa ilişkisiyle gidilebilecek ekosistemi baz almakta fayda var (ilk etapta).

İncelemeler kısmında incelemeler yavaşlamış 🙂 Herkes bir iki şey incelesin, orası yeşillensin ya, çok acayip incelemeler oluyor, faydalı oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Merhaba Arkadaşlar,

Xiaomi Mi Band 3'ü IOS'ta kullanan var mı? Herhangi bir cihaz? Dün mi band 2'den mi band 3'e geçtim, ayarları yaptım. Ama sanki bildirimleri alamıyorum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaslar. Bir iki kafadar podcast cekmeyi dusunuyoruz, bastan bir iki test ve demo deneyecegiz. Ayri sehirlerde oldugumuzdan dolayi bir uygulama uzerinden iletisim kuracagiz ve sesi kaydedecegiz.

Fikrinizi almak istedigim soru su: daha iyi ses kalitesi icin hangi uygulamayi kullanmali?

Uygulamalar muhakkak bant genisligine gore bitrate ile oynuyor ama iki tarafta da 25mbit fiber oldugunu dusunursek hangi platformdan en iyi kaliteyi aliriz tecrubelerinizi kullanmak isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Ağustos 2018'den beri (~6 ayda) alet doldukça google fotoğraflar haricinde bilgisayara da yedekliyorum, bi bakayım dedim.
-4,5 gb fotoğraf
-21 gb video
-2 gb whattsapptan gelen video

Iphone SE 32 gb, boş hafızam ~1gb 🙂 Doluluk sınıra dayandıkça uygulamaların kurulumlarını kaldıran fonksiyon olmasa daha zahmetli olurdu. Videoları 1080p 60fps çektiğimden biraz hızlı doluyor.

Google fotoğraflar 1080p videonuzu 1080p ücretsiz ve sınırsız şekilde yedekliyor ve her yerden kolayca ulaşmanızı sağlıyor ama bunun bir fedakarlığı var: bitrate.

Iphone SE video çekimi vs Google Yedekleme (35 saniyelik video):
-100mb, 1080p 60fps, bitrate: 23527kbps
- 24mb, 1080p 60fps, bitrate: 5606kbps
(google yedeklemede videodaki hareketli görüntülere göre bitrate ile dinamik oynuyor. ama 4'te bir oranında küçülme oluyor genelde.

Özetle lokal yedekleme şart, ama google fotoğrafları kullanmak da kritik. Google yedekleme kullanmadan birebir yedekleme yaptığınızı düşünün herhangi bir platforma. Bu videoyu buluttan izlemeye kalkmak 24 mb yerine 100mb harcatırdı bize (35 saniyelik video)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

IMDB’de bir filmi oylarken hangi kriterleri goz onunde bulunduruyorsunuz? Referans puana gore, ture gore, aktor/aktristine gore vs.. detaylandirarak yazabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Merhaba Arkadaşlar. Şans eseri denk geldiğim bir satıcı:

https://kyraexport.sahibinden.com/

Adam hemen hemen bilinen tüm nokia modellerini satıyor 🙂 Tahminen yedek parçalarını getirtip TR'de birleştiriliyor, IMEI atılıyor. Ama ne olursa olsun çok nostaljik modeller var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Arkadaşlar biz giderken #netflix daha geliyordu 🙂 Şimdi netflixte izlediğimiz n tane film var, bunları gizlemenin bir yolu, bir chrome eklentisi falan var mıdır? Sadece izlemediğim içerikleri listelesem? İzlemeden beğen yapıyorum ama bu yeterli olmuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba Arkadaşlar, IOS'culara bir sorum olacak.

Apple Iphone'ları fotroğrafları almak için PC'ye bağladığımda
100APPLE
101APPLE
102APPLE
103APPLE
104APPLE klasörleri görüyorum.

Ama bu klasörleri neye göre açıyor, içine fotoğrafları neye dağıtıyor tam anlamlandıramıyorum. Klasörlerde hem kamera fotoğrafları hem de whatsapp fotoğrafları var. Kamera Fotoğrafları IMG_0001 şeklinde gidiyor. Whatsapp fotoğrafları ise 8 karakter random isimleniyor anladığım kadarı ile, IVJN2709.JPG gibi. Kamera ile çekilen fotoğraflara baktığımda tarih aralığı:
104APPLE 24.11.2018-27.12.2018
103APPLE 23.11.2018-29.10.2018
102APPLE 27.09.2018-28.10.2018
101APPLE 26.08.2018-26.09.2018

Her zaman tam ay ay da bölmemiş. Ama klasördeki whatsdapp fotoğrafları bu tarih aralıklarına uymuyor, daha geniş. Klasördeki öğeler (foto, video, tmp dosyası...) 850-950 arası değişiyor. Hangi unsurlara göre klasörleme yapıyor tam çıkaramadım.

Saolsun bir de misal bir fotoğrafı dikey yatay pozisyonunu değiştirmişim, orjinalini silmeden yeni bir tane de oluşturmuş 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aramızda acaba google kitaplar servisinde kullanıcı girişi olan var mıdır? #googlekitaplar

BeğenFavori PaylaşYorum yap