Arkadaşlar merhaba, ekran oranları konusunda fikrinizi almak istiyorum. Malumunuz cep telefonlarında 720p 1080p 16:9 ekranlardan sonra son bir kaç yıldır HD+ FHD+ ekranları görüyoruz, çentikli tasarımlarla. 18:9 olan var, 19:9 var, 20:9 var...

Telefonun yukarı doğru dikeyde uzamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Uzarken sizlere yeterli ergonomi ve işlevselliği de sunuyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
 • ahmeturan @ahmeturan

  Bende mi 9t var. Teknoseyir canlı yayınlarını izlerken ekranı yakınlaştırınca ekrana tam sığıyor. Onun dışında bütün videolarda kenarlarda boşluk mevcut. Boyut olarak hala bana büyük geliyor.

 • x.slymnyldrm @x-slymnyldrm

  Aşırı gereksiz benim için film izlerken kırpmadan tam ekran sağlamıyor kenarda siyah bant kalıyor. Film izlemek dışında da dikeye uzun ekran çok bi kullanım kolaylığı sağlamıyor.

 • Burhan @epsilon

  Uzun ekran elde tutuşu kuvvetlendiriyor. Videolarda ekran formatına uymadığı için yanlarda siyah barlar kalması beni rahatsız etmiyor çok. Lakin web sitelerinde dolaşmak çok daha keyifli kullanım sunuyor.

 • Mlih @melih-atmaca

  Videolar 16.9 iken telefonların uzun ince olması bana saçma geliyor İPhone 6s umu değiştirecek olsam sırf bu yüzden SE 2020 ye geçerim, İPhone 11in yerine Yeni telefonlardaki uzun ince oran, çentik ve fiziksel parmak izi okuyucu olmaması bana göre kötü

Merhaba arkadaşlar, herkesin Ramazan Bayramını kutlarım.

Bu bayram bir akım başlatalım. Çevremizde telegram yüklü arkadaşlarımızla whatsapp üzerinden değil, telegram üzerinden bayramlaşalım, ne dersiniz?..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar, iphone SE'm vardı, taze sattım. Tekrar android camiasına döneyim dedim 🙂 Ama bir döndüm, fiyatlar doların rüzgarıyla yukarı doğru gitmiş gitmeye devam ediyor.

SE'den önce Xiaomi Mi 6 128 gb vardı (şu an eşimde). Tekrar bir Xiaomi bakıyordum, hiç yoksa Redmi note 8 128 alayım alayım dedim ama Fiyatı 1800-1900 sonra 2000'in üzerine çıktı. 64gb versiyonunu alayım dedim ama o da 1600-1700 çıkarken şu an en ucuz 1900 TL.

Sizce biraz beklersem piyasa durulur ve daha makule alabilir miyim yoksa piyasa daha da mı bozulacak... Ne dersiniz? Özellikle xiaomi'lerde fiyat artışı vardı. Realme 5i de olabilir demiştim, o bu süreçte 100 TL falan oynadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12

Merhaba arkadaşlar, bende iki tane xiaomi cam var, bakıcı sürecimiz için aldığımız ve hala kullandığımız. Kameralar 1 dk'lık videolar kaydediyor, zaman zaman yedekliyoruz. İçinden hatıralık güzel enstantaneleri ayıklamak için bir video görüntüleyicisine ihtiyacım var.

İstediğim program: ilgili klasörü tanıtayım, tarih etiketli alt klasörleri ile birlikte indekslesin, program arayüzünden videolar arası rahatça gezebileyim ve önizleme yapabileyim, böylece draft sahneler içinde güzel ya da güzel olabilecek sahneleri rahatça bulabilirim.

Bana bunun için ücretsiz bir şey önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar, size bir konuda danışmak istiyorum. Apple iphone tarafında eski cihazların bir ederi gideri var. Misal minimum 6s ya da IOS 12 sürüm gibi, beklentiye ihtiyaca göre eski model cihaz seçip kullanan çok.

Bu olayın cihaz ve android sürüm ederi sizce ne olmalı? Yani donanım dediğin zaten uygulamalar karşısında eskiyor. Ama bütçeden kısıp sıfır ya da ikinci el alınabilecek cihazlarda minimum android sürümü ya da donanım özellikleri çeşitli ihtiyaçlara göre ne belirlerdiniz siz? Misal bazı uygulamaların çalışması için android 5.0 bir alt sınır haline gelmişti bir yerden sonra.
-Şu an için (güncellenmeyeceğini bilerek) alınabilecek min android sürüm 8 mi olmalı 9 mu?
-RAM ve hafıza kapasitesi ne olmalı minimum? 3/32 mi, 4/64 mü?
-Odakta alınabilecek en ekonomik baz model ve 2-3 sene kullanalım düşüncesi ile...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Akar @zurrani

  Misal bende şu an iphone SE 32gb var, ios için donanım olarak en baz modellerden. Hafıza arttırımı olmamasından ötürü yoruyor ister istemez. Xiaomi Mi 6'mı eşime verip onun 16gb 5S'ine geçmiştim. Sonra (başka teknik arızaları nedeniyle de) çok uzun soluklu kullanmak zor olur diye 32gb SE'ye geçtim. Snapdragon 835 hala bir çok yeni çıkan modelde kullanılmıyor. Ben de çok kullanamadım, eşim de kullandı diyemem, hakkını verme konusunda 🙂 Sonra dedim bu sefer baz bir model bakayım olmadı. Ama model arayışımın ötesinde bu minimum baz model felsefesinin peşindeyim android için 🙂

 • Coupe @coupe

  En az 3/32 sıkıntı çıkarmaz ama 4/74 daha rahat ettirir. 6 be üzeri bütün sürümler kullanılabilir ama ne kadar yeni sürüm, o kadar iyi.

Merhaba arkadaşlar, benim ilginç bir sorunum var. Üniversitenin uzaktan eğitim sistemine giriş yaparken sorun yaşıyordum, arkadaşım chrome'da çerezleri cache'leri temizlememi istedi. Sonra girdim neyse düzeldi. Ama daha sonra nüksetti ve olay şöyle bir boyut kazandı. İlgili siteye chrome'dan giremiyorum, kullanıcı adı ya da şifremi kabul etmiyor. Ama mozilla firefox'tan girebiliyorum. Sonra aynı olayı n11'de de yaşamaya başladım, firefoxtan giremiyorum, mozilladan girebiliyorum 😀 Sizce neyi bozdum fark etmeden...

Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar, akıllı telefonlarda talep azlığından indirimler artıyor gibi bir haber okudum ama benim takip ettiğim bir iki modelde sanki öyle bir eğilim göremedim 🙂 Acaba ben mi yanlış modelleri takip ediyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz? Bu süreçte iyi fiyat denk getiren var mı?

https://www.haberturk.com/iste-turkiye-de-koronavirus-ile-degisen-telefon-fiyatlari-haberler-2653489-teknoloji

İşte fiyatı en çok artan ve en çok düşen ürünler

Haberin detayları için tıklayınız
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Scarlet ablamızın “lost in translations” isimli bir filmi vardi. Bu da lost in apps and notifications 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Günümüz güncel akıllı telefonların bitirdiği donanımlar ile ilgili tahminen de eski bir galeriye denk geldim chipte: https://www.chip.com.tr/galeri/cep-telefonun-oldurdugu-10-kadersiz-cihaz_1793.html

Dijital fotoğraf makinesi
Dijital video kamera
Taşınabilir projektör
Netbook
MP3 çalar
Taşınabilir video oynatıcı
PDA
Taşınabilir oyun konsolu
Ses kaydedici
Navigasyon cihazı

Başka neler öldürdü ya da öldürmekte, eklemek isteyen olur mu 🙂 Biraz nostalji yapalım...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 16