Merhaba, ufak bir sorum olacak. Migros sanal marketten sipariş verince gelen ürünün poşetinde ürünlerin fiyatların yazıyor muydu? Yoksa sadece ürün bilgileri mi var?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam son zamanlarda kullandığım monitörde bir sorun yaşıyorum. Durduk yere görüntü bozuluyor, kaymalar, taşmalar oluyor. Bunlara bağlı olarak görüntü tekrarlamaları da oluyor. Bu durum olduğunda hdmi kabloyu çıkarıp takıyorum. Bu seferde hiç görüntü gelmiyor. Kablo tam oturmadı mı diyerek tekrar çıkarıp takıyorum. Ancak görüntü gelmemeye devam ediyor.Bugün bu sorun tekrarladığında monitöre sağdan ve soldan 1-2 hafif vurdum. Görüntüler oynasa da düzelmedi tabi. Demin yazdığım işlemleri tekrarladım ve aynı sonuca ulaştım. Kapatıp açınca düzeldi.Bu arada bugün kısa sürede 2 defa yaptı. Hem de 2si de toplantıdayken:) Allahtan kamera kapalıydı. 2.sinde direk görüntü gitti. Hiç kayma vs olmadı. Bir anda karardı ekran. Sizce bunun sebebi kablo mu? Yoksa monitör mü?
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Hdmi yada dp kablolar digital sinyal taşıyor, o yüzden yani öyle eski tip anten kablosu veya vga analog gibi değiller. Kablo bozuksa hiç görüntü vermez. 😀 Sıkıntı monitöründe belki kendi anakartı bozulmaya başlamış yada güç kartı içinde olan adaptörsüz modelse güç kartı da bozulabilir.

 • emreCAN Bayrak @flagbearer

  HDMI yada DP portlarının lehimleri anakarttan ayrılabiliyor benim iş yerindeki monitör Dp den vermiyor artık HDMI bağladım başka bir giriş var ise onu deneyin

Belki zamanı değil ama mesh sistem kurmak istiyorsak modemin bunu desteklemesi şart mı? Yani 10 yıllık bir modemi varsa köprü moduna alıp mesh sistemi kurabilir miyiz?
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sarpuli @sarpuli

  Evet, modemden ethernet ile mesh in 1.yayınlayıcısına bağlantı yaparsanız gerisi mesh(kablosuz) ona bağlanır. Ama cihaz sayısı artacaktır. Kablonet hariç başka çözümler var...

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Ethernet portu olan, bir modem ile bu işi çözebilirsin. Ethernet portu olması yeterli. Superonline köprü modunu desteklemez. Kablosuz bağlantıyı devre dışı bırakır, interneti mesh sistem üzerinden dağıtır geçersin.

 • Mehmet @m-menguc

  mesh sistemlerde bildiğim kadarıyla mesh cihazlardan biri modeme ethernetle bağlanmak durumunda. bu nedenle mesh cihazlardan biri kuvvetle muhtemel modemin yanında kalıyor. ev için genellikle hesaplı bir şey almak isteyenler ikili mesh aldıkları için ve biri modemin yanında kaldığı için menzil genişletme amaçlı kullanılan cihaz sayısı 1 olmuş oluyor. ben alacaksanız en az 3lü bir paket almanızı tavsiye ederim.

Merhaba, bir konuda sizlere danışmak istiyorum. Ben mevcutta 15-20 yıl önce evkurdan 50-60liraya aldığımız bir delonghi filtre kahve makinesi kullanıyorum. Son zamanlarda yaptığım kahveden çok memnun değilim. Sanırım bu hem makinenin kendisinden(malzemesi vs.)( bu konuda yanlış düşünüyor olabilirim. Etkisi belki de yoktur. Bilmiyorum) hem de öğütülmüş kahve kullandığım için oluyor. En son tchibo'dan çektirerek kahve aldım. Görevli kahveyi çekip verdiğinde eve gelene kadarki koku beni benden almıştı. Ancak yaptığım kahvelerde o tadı çok fazla alamamaya başladım. Hal böyle olunca artık çekirdek kahve alıp kendim öğüterek yapmam farz oldu diye düşünmeye başladım. Birkaç gündür arayıştayım. Hem öğütücü bakıyorum hem yeni bir filtre kahve maknesi Hatta ayrı ayrı almak yerine öğütücülü filtre kahve makinelerine bakıyorum. Mellittanın aşağıda linkini koyduğum ürünü düşünüyorum. Ancak mevcuttaki fiyatından dolayı elim çok gitmiyor şu an. Amazonda indirime girerse düşünebilirim. Sizin önerebileceğiniz öğütücü, makine veya direk öğütücülü bir makine var mı? Almışken biraz iyi ve kaliteli bir ürün alıp uzun yıllar kullanmak istiyorum.

Melitta Aromafresh Kahve Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi, Cam Sürahili, Paslanmaz Çelik, 1.25 L Kapasite, 1080 W, Çıkartılabilir Su Tanklı, Siyah https://www.amazon.com.tr/dp/B099ZTPXT1?ref_=cm_sw_r_apin_dp_3R0XEQK336DX79EAT47M

Sadece öğütücü olarak aşağıdaki iki ürüne baktım.
Delonghi Metal Kahve Öğütücü KG 89 https://www.amazon.com.tr/dp/B002OHDBQ2?ref_=cm_sw_r_apin_dp_511P7YDJE35TQJVJTTGD

https://www.tchibo.com.tr/olcekli-kahve-degirmeni-elektrikli-p402047865.html

Bunun dışında gördüğüm 1-2 diğer makine
Moccamaster 53980 Filtre Kahve Makinesi, 1.25 L Kapasite, 1520W, Gri https://www.amazon.com.tr/dp/B07ZQWGKPB?ref_=cm_sw_r_apin_dp_0GYKTQXTAKE77PSDBXBJ

#filtrekahve #filtrekahvemakinesi #Kahve #öğütücü

Melitta Aromafresh Kahve Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi, Cam Sürahili,...

Melitta Aromafresh Kahve Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi, Cam Sürahili, Paslanmaz Çelik, 1.25 L Kapasite, 1080 W, Çıkartılabilir Su Tanklı, Siyah : Amazon.com.tr: Mutfak
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • berkanbaris @berkanbaris

  Merhabalar, Moccamaster güzel bir tercih fakat aşağıdaki linkteki Sage'i den değerlendirebilirsiniz. Daha uygun fiyata daha fazla özellik satın almış olursunuz. Öğütücü olarak da Comandante C40 alabilirsiniz, maliyet çok beni aşar derseniz de Molent e bakabilirsiniz.

  https://www.enplus.com.tr/sage-sdc450-bss/a-kahve-makinesi-14797

 • reducto @protego

  Tam otomatik kahve makinesi desen tamam diyeceğim de bi sadece filtre kahve için çekirdeği öğütüp filtre kağıdının üstüne su döküyor diye 10.000TL verilmez hocam ya. O kadar bütçen var belli ki, donanımhaber amazon konusunu takip et. Sık sık kahve makinesi indirimi paylaşılıyor. 10K'ya tam otomatik Starbucks usulü makineler var Siemens Philips vs. Filtre de yapar Latte de yapar. Melittalar da düşüyor hatta. Onlar dururken bi kahve öğütüp kağıda su akıtan makineye o para verilmez. DH'yi takip et sen denk getirirsin acele etme

  Kahve işi farklıdır biraz. Kokusu mükemmeldir, bi yaparsın sanki aynı kahve değil. Hiç kokusu olmayan kahvedense müthiş tat çıkar. Onu deneyerek bulmak gerekiyor maalesef. Çekirdek olsa daha iyi tabi ama çekirdekten önce hangi kahve olduğu önemli. Amazon'da Julius Meinl kahveleri var. Çekirdeği de var öğütülmüşü de. F/P olarak çok iyi kahveler bence

  • erinceray @erinceray

   Yukarıda attığım mellita için fiyatı düşerse düşünebilirim diye yazmıştım hocam. O kadar para vermek istemem filtre kahve için. Onun yerine yarı fiyatına bir üst mesajdaki Sage düşünebilirim.

   Tam otomatik makine konusunda ben pandemi başında evden çalışmaya başladığımdan beri çok fazla model baktım. İstediğim çok fazla özellik vardı. O nedenle de bir karara varamadım. O yüzden mevcuttaki filtre kahve makinesiyle devam ettim.

   Birde mutfak tezgahı çok geniş değil maalesef. Şu an tezgahta tost makinesi/grill, airfreyer, türk kahve makinesi(2 fincanlı geniş), ve mevcuttaki filtre kahve makinesi var. Tam otomatik makinelerin hemen hepsi geniş ve büyükler. Benim onları koyacak çok fazla alanım yok maalesef. O nedenle filtre kahveye yöneldim. Yerim olsa filtre kahveyle uğraşmam. Direk tam otomatik makine alır geçerim.

 • Orcun @orcun

  Espresso makinesi niye almıyorsun ? Öğütücüsü dahili oluyor öğütüyorsun alıp tamperlayıp basıp kahveni içiyorsun. O arada sütünü de köpürtürsün kaymak gibi olur. 😀 + olarak açıkta kahve asla almaman lazım, çekirdeği paketli ve yeni üretim alman lazım. Günlük belirli dozlarda 14 20 50 gram vs koyup gerisini buzlukta saklaman lazım. Sonuçta iyi kahve işi emek istiyor. Veya makineyi komple devreden çıkartıp moka pota geçersin. Sadece öğütücüyle işini çözersin.

  • erinceray @erinceray

   Espresso makinesi pandemi başından beri çok baktım. Çok fazla özellik/ istek aramam nedeniyle bir modele karar veremedim. Konu öylece kaldı. Hala arada bakıyorum. Ancak şöyle bir durumum var; mutfak tezgahı çok geniş değil maalesef. Şu an tezgahta tost makinesi/grill, airfreyer, türk kahve makinesi(2 fincanlı geniş), ve mevcuttaki filtre kahve makinesi var. Tam otomatik makinelerin hemen hepsi geniş ve büyükler. Benim onları koyacak çok fazla alanım yok maalesef. O nedenle filtre kahveye yöneldim. Yerim olsa filtre kahveyle uğraşmam. Direk tam otomatik makine alır geçerim.

  • erinceray @erinceray

   Bu arada tchiboda açıkta vardı pakette. Görevli hangisinden istediğimi sordu. Ben paket açtırıp çektirdim.Yani senin dediğin gibi yaptırdım. Bu arada buzdolabında saklama olayını bilmiyordum. Tekrar aldığımda buzdolabına koyacağım. Günlük kullanmak istediğimde alıp kullanacağım. Şu an ben mutfakta hava almayan kavanozda tutuyorum.

 • Polemik @polemik

  Gerçekten iyi kahve için bence öncelikle makineye yatırım yapmaktansa kaliteli kahve ve kaliteli değirmene yönelmek bence daha mantıklı. Linkteki değirmenler ise bence yeterli seviyede değil. Bu değirmenleri alacağınıza Sözen el değirmeni alsanız çok daha ucuza çok daha iyi kahve öğütecektir.

  Melitta muhtemelen iyidir ama bildiğim kadarıyla ev kullanıcısı için en iyi makine Moccamaster. En azından birkaç sene önceydi, ondan sonra bir gelişme olduysa haberim yok. Ama dediğim gibi, iyi kahve için yatırım yapacaksanız önceliğiniz iyi bir değirmen olsun. Kahve iyi çekilmediği sürece iyi bir kahve elde etmek mümkün olmuyor.

  • erinceray @erinceray

   Hocam, verdiğim linklerden biri moccamasterdı. Son araştırmalarımla birlikte moccamaster ve aşağıdaki Sage arasında gidip geliyorum. Mellita senin dediğin gibi kötü değil ama bu iki modelinde ondan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Hangisini tercih edeceğim konusunda kararsızım. Sagede Rmoccamaster'a oranla birçok programlama seçeneği var. O kafamı karıştırıyor.

   https://www.enplus.com.tr/sage-sdc450-bss/a-kahve-makinesi-14797

  • Polemik @polemik

   @erinceray Eklediğiniz Moccamaster linkini görmüştüm, o nedenle en iyisi dedim ve geçtim.

   Sage'in filtre kahve makineleri hakkında bilgim yok ama muhtemelen iyidir. Espresso makineleri genel olarak beğeniliyordu. Bence asıl mesele, bir filtre kahve makinesine bu kadar para vermeye değer mi onu hesaplayın. Sizinle benzer bir sorundan ben de muzdaribim, tezgahımda yer olsa anında güzel bir espresso makinesi alırım (Rancilio Silvia ya da Lelit Grace ayarında bir makine) ama iyi bir espresso makinesi almadan önce filtre kahve makinesine bu kadar para verir miyim? Sanmam, çünkü güzel filtre kahveyi böyle bir makine almadan yapmak da mümkün. Ha mutfağım çok büyük olur, üzerine de güzel para kazanıyordumdur o zaman hem canlı renklisinden bir Moccamaster, hem de ev tipi iyi bir kollu espresso makinesi alır, yanlarına da alabileceğim en iyi değirmeni koyardım. Unutmayın, hangi makineyi alırsanız alın, kahveyi nasıl demlerseniz demleyin ilk aşama her zaman öğütme olacak. İyi öğütülen kahveyle basit bilgiler eşliğinde V60 ya da Aeropress gibi çok basit ve uygun fiyatlı aletlerle de, 6 basamaklı etikete sahip bir ev tipi espresso makinesiyle de çok güzel kahve demlemek mümkün ama o kahve gereği gibi öğütülmediği sürece, iyi makine kötü öğütmenin üstesinden gelemez ve iyi kahve içemezsiniz.

   Bence araştırma için https://www.kahveler.net sitesine bir bakın, orada çok daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Alacağınız şeyler ucuz olsa siz bilirsiniz derdim ama Moccamaster seviyesinde bir makine ve iyi bir değirmen alelade bir harcamadan ziyade uzun ömürlü bir yatırım. Madem yatırım yapacaksınız, daha geniş düşünmenizi öneririm.

  • erinceray @erinceray

   @polemik öncelikle zaman ayırıp uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim. Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Hatta sadece öğütme değil alacağınız kahvede önemli.

   Benim öncelikle üst düzey olmasa da bir değirmen almam gerekiyor. Kendimin taze olarak öğüteceğim kahve ile bile mevcuttaki makine ile şu andakinden daha iyi bir kahve yapabilirim. Belki filtre kağıdını da değiştirebilirim. Şu sn tchibonunkini kullanıyorum. Farklı bir markanınkini deneyebilirim. Bu arada manuel değilde elektrikli tercih etmek benim için daha iyi bir seçenek. Yukarıda baratza encore önerildi. Sizin farklı bir elektrikli öğütücü öneriniz var mı?

   Fiyatlar konusunda sizinle ayni düşünüyorum. Yukarıda mellita için yazdığım indirime girerse düşünebilirim cümlesi moccamaster içinde geçerli. Alabiliyorsa olsam elim gitmiyor şu sn. Birde bende biraz ölücülük var 🙂 Beğendiğim bir ürünü kolay kolay hemen almam. Hem indirim kovalarım. Hem de araştırmaya devam ederim. O yüzden almak istediğim başı şeyleri insin diye beklerken aksine çakınca inat edip almamışlığımda vardır. O nedenle makine konusunda acele etmiyorum.

   Ayrıca paylaştığınız site için teşekkürler ilk fırsatta detaylı inceleyeceğim.

  • Polemik @polemik

   @erinceray Rica ederim.

   Ben de uzun zamandır Baratza Encore kullanıyorum. Espresso harici gayet yeterli bir değirmen. Yıllar önce alırken fiyat fayda oranı yüksekti, o nedenle tercih etmiştim. Şu anda belki yeni modeller çıkmış, daha mantıklı seçenekler piyasada girmiş olabilir. Değirmen konusunda güncel değilim ama değirmenimden memnunum.

   Moccamaster'da bildiğim kadarıyla büyük indirimler olmuyor, en azından ben hiç denk gelmedim. Biraz indirim beklerken dövizle paralel olarak fiyatın daha da artması olası.

Merhaba, bir arkadaşın iPhone’unda mail uygulaması 11gb yer kaplıyormuş. Çok fazla mail vs de yokmuş. Sizce neden bu kadar yer kaplıyordur? Bunun bir çözümü var mı?
#Apple #iphone #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sosyal medyaya erişmek için vpn kullanacaktım. Uzun süredir protonvpn kullanıyordum. Kısıtlama gelince uygulamayı açtım. Oturum kapanmış. Oturum açmaya çalışıyorum. Ancak hatalı bilgi vs diyor. Şifre değiştirdim ve tarayıcıdan hesaba girdim. Ancak sonra uygulama da yine hata verdi. Neden olabilir?
#vpn

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Öncelikle herkese geçmiş olsun. Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Deprem bir kez daha hatırlattı ki evde düzgün çalışan en az 2 powerbank olmalı. Ancak bizde sadece 1 tane powerbank var. Evde 3 kişi olduğumuz için bize 2 tane daha powerbank lazım. En az 10.000mah olursa, hızlı şarj desteği olursa iyi olur. Hepimiz iphone kullanıyoruz. Önerilerinize açığım.
#powerbank

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sizce

1- 5.nesil iPad Air m1 256gb Wi-Fi mavi+ smart folio kılıf+magic keyboard+ 2024 temmuza kadar garantisi var. Satmak istesem ne kadars gider?

2- iPad Air m1den m2 iPad Pro 12.9 geçmek mantıklı mı?
#Apple #ipadair5 #iPadPro

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  M1 ipad pro kullandım. 2018ipad pro ile arasında zerre fark yoktu. Bence satmanızı gerektirecek birşey yok. Cihazı kullanarak para kazanıyorsan o ayrı, ama para kazanmıyorsan 4-5 sene her türlü götürür o cihaz. Adı air olabilir ama güzel cihaz.
  Herkes gibi bende heves ediyorum bir üst model gelince ama sonra vazgeçiyorum genelde.
  Mesela 13pro var, 14 pro alma girişiminde bulundum, media markt e falan gittim, cihaza baktım, hiçbir fark yok. Ortadaki ada çok saçma zaten. Film zevkinin içine edecek türden. Vazgeçtim. Zaten fiyat farkıda var.

 • erinceray @erinceray

  Hocam ben apple ekosistemine bağlıyım. Mac, ipad, iphone Apple Watch… Kendimce 15-16 aydır instagramda içerik üretiyorum ve içerikleri hep Mac ile hazırladım. Eylül ekimdemden beri ise youtube tarafına sa yavaştan girdim. Ancak o tarafa çok ağırlık veremedim asil işimin(para kazandığım işin) yoğunluğundan dolayı. Yoğunluğum yavaş yavaş azalmaya başladığı için youtube tarafına da yavaş yavaş ağırlık vermeye başladım. Bazı içerikleri ipad üzerinden düzenlemek ve yüklemek daha kolay geliyor. Youtube tarafına çoğunlukla shorts çektiğim için mobil cihaz ile halledip göndermek kolay geliyor. Bazen macte yapacağım işi Mac’i açmak yerine direk ipad üzerinden yapmak istediğimde 11’ boyutu biraz küçük geliyor. Beni biraz daha büyük ekranlı ipad modeline iten de bu aslında. Konu sadece tüketim olsa bence geçmeye hiç gerek yok.

  Bu arada çoğunlukla evde üretsemde bazen gidip dışında bir yerde yapacaklarını yapmak istiyorum. Ancak mac taşımak zor geliyor. İpad alıp giymek çok daha kolay ve pratik.

  Satmak istesem kaça gider sizce?

Capcut uygulamasını kullanmış olanlara bir sorum var. Uygulama da hem mozikleme hem de bulanıklaştırma efekti var. Ancak ikisini de yapmak istediğinde bunu boydan boya(görüntünün belirtilen sürelerindeki tamamına) uyguluyor. Bunu ekranın sadece belli bir bölümüne uygulanamıyor muyuz? Örneğin sadece ekranın sol alt bölümünü blurlasın.

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap