Dünyayı adreslemek

Daha önce burada https://teknoseyir.com/?s=what3words&type= paylaşılmış. Yeni olan Sony den yatırım alması. Ve bence çok güzel bir oluşum.
Kısa açıklama
Dünyayı adreslemek
what3words, konumdan bahsetmenin gerçekten basit bir yoludur. Dünyayı her biri 3m x 3m boyunda 57 trilyon karelik bir kafese böldük ve her birine 3’er kelimelik özgün adresler atadık. Bunun anlamı, herkesin herhangi bir konumu kesin olarak bulabileceği ve diğer bütün sistemlere kıyasla daha kızlı ve kolay ve daha az karışıklıkla paylaşabileceğidir. Hizmet ücretsiz bir mobil uygulama ya da çevrimiçi harita üzerinden kullanılabilir. Sadece birkaç satırlık kodlarla herhangi bir başka uygulamaya, platform veya web sitesine eklenebilir. what3words’ün şirketinizde nasıl devrim yaratabileceğini görmek için okumaya devam edin.
link:https://what3words.com/tr/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bakanlık duyurdu! Güvenlik kamerası görüntüsü paylaşanlara soruşturma

İçişleri Bakanlığı, delil veya kişisel veri niteliğindeki güvenlik kamerası görüntülerinin basın ve sosyal medyadan kamuoyuyla paylaşılmasının önüne geçmek amacıyla genelge yayımladı. Tüm kolluk personeli, diğer kamu görevlileri, bina, apartman, kamu ve özel sektör yöneticileri ile şoför esnafı bilgilendirilecek ve uyarılacak, genelgeye aykırı hareket edenler hakkında soruşturma başlatılacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede, suç ve suçlularla mücadele kapsamında güvenlik kameralarının kamu ve özel sektör tarafından etkin kullanıldığı hatırlatılarak, kent güvenlik yönetim ve plaka tanıma sistemleri, kamu binaları başta olmak üzere apartman, site ve iş yerlerinde güvenlik kameralarıyla 24 saat esasına göre kayıt yapıldığına dikkati çekildi. Bakanlığa mevzuatla verilen suç ve suçlularla mücadele, kamu düzeni ve genel güvenliği sağlama görevi kapsamında, şehir içi toplu ulaşım araçlarında da güvenlik kameralarının bulunduğu belirtildi.

Genelgede, güvenlik kameraları aracılığıyla kayıt altına alınan, delil veya kişisel veri niteliği taşıyan görüntülerin yayımlanmasının soruşturmanın gizliliğini, suç ve suçlularla mücadeleyi, temel hak ve özgürlükleri, özel hayatın gizliliğini ve kamu düzenini olumsuz etkilediğine, bu görüntülerin yayınlanmasının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında suç niteliğinde olduğu vurgulandı.

Güvenlik kameraları tarafından kayıt altına alınan görüntülerin yetkisiz kişiler tarafından elde edilmesi, kullanılması ve ifşasını önlemenin, bunları kayıt altına alan kişi, kamu görevlisi, kamu, özel sektör, apartman, site yöneticileri ve esnafın sorumluluğunda olduğu anımsatılan genelgede, Bakanlığa bağlı kolluk birimlerinin de suç ve suçlularla mücadele faaliyetleri kapsamında müdahale verdikleri olaylara ilişkin elde ettikleri görüntüleri ilgili mevzuatla düzenlenen kurallar çerçevesinde muhafaza etme ve adli ya da idari mercilere iletme yükümlülüklerinin bulunduğu hatırlatıldı.

Adli bir olaya konu olsun ya da olmasın apartman, site, iş yeri, toplu taşıma araçları, kent güvenlik yönetim sistemi kameralarıyla kaydedilen ve Türk Ceza Kanunu çerçevesinde delil veya kişisel veri niteliği taşıyan görüntülerin zaman zaman basın kuruluşları aracılığıyla veya sosyal medyadan paylaşıldığının görüldüğü belirtilen genelgede, "Bu paylaşımlar suç ve suçlularla mücadeleyi, temel hak ve özgürlükleri, özel hayatın gizliliğini ve kamu düzenini olumsuz etkileyen, paylaşımda bulunanlar açısından ise paylaşımda bulunanın kimliği, paylaşımın niteliği ve unsurlarına göre adli ve disiplin mevzuatı açısından işlem yapılmasını gerektiren eylemlerdir." ifadesi kullanıldı.

Bu eylemlerin kamu görevlileri, esnaf veya bir sanat erbabı tarafından işlenmesi durumunda cezaların belli bir oranda artırılmasının, kişilerin işleri gereği elde ettikleri delil veya kişisel veri niteliğindeki bilgi ve belgelerin sorumluğunu daha fazla üstlenmeleri amacı taşıdığına işaret edilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:

"Bu itibarla suç ve suçlularla mücadele etmek için güvenlik kameralarıyla elde edilen görüntülerin basınla ve/veya sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşılması, yetkisiz kişiler tarafından elde edilmesi, kullanılması ve ifşa edilmesinin önlenmesi amacıyla tüm kolluk personeli ve diğer kamu görevlileri, bina, apartman, kamu ve özel sektör yöneticileri ile şehir içi toplu taşıma yapan tüm şoför esnafının uyarılması ve konuya ilişkin bilgilendirici eğitimler düzenlenmesi başta olmak üzere gerekli diğer tedbirler alınacak. Güvenlik kameraları aracılığıyla kayıt altına alınan veya görevi/işi gereği elde ettiği görüntüleri basınla ve kamuoyuyla paylaşan kolluk görevlileri, diğer kamu personeli ve sorumluluğu bulunan diğer kişiler hakkında gecikmeksizin adli ve idari soruşturmalar başlatılacak."

Genelgede, başta valiler ve emrindeki sıralı amirler olmak üzere tüm ilgililer tarafından konunun önemle takip edilmesi, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/bakanlik-duyurdu-guvenlik-kamerasi-goruntusu-paylasanlara-sorusturma-41037055

Bakanlık duyurdu! Güvenlik kamerası görüntüsü paylaşanlara soruşturma

Yayımlanan genelgenin ardından gündeme son dakika olarak düşen güvenlik kamerası görüntüleri, araştırılan konu oldu. İçişleri Bakanlığı, delil veya kişisel veri niteliğindeki...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Muğla'da pes dedirten görüntü!
Muğla’nın Marmaris ilçesinde trafik polislerince şehir içi yolcu minibüslerine yönelik yapılan denetimlerde toplam 13 minibüse fazla yolcu taşıdığı için ceza kesildi. Denetimler kapsamında 16 yolcu kapasiteli bir minibüsten 29 yolcu çıkması pes dedirtti. Denetimler için durdurulan minibüs şoförlerinin diğer şoförleri de araç içi telsizlerinden ’Federaller denetimde’ diyerek uyardığı ortaya çıktı. Bunun üzerine polis ekipleri denetimlerini başka bir noktada sürdürdü.
Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dün akşam saatlerinde Atatürk Caddesi Ketenci Kavşağı’nda durdurdukları şehir içi yolcu minibüslerini denetledi. Polis, 30 dakika içinde durdurduğu 13 dolmuş şoförüne fazla yolcu taşımaktan ve durak harici yolcu almaktan ceza kesti. Denetimler kapsamında polis, Tezcan Şimşek (39) yönetimindeki 48 TM 4072 plakalı yolcu minibüsünde yaptığı incelemede, en fazla 16 yolcu taşıması gereken minibüste 29 kişi olduğunu tespit etti.

Hemen ardından durdurulan Mehmet Ali Özdemir’in (58) kullandığı 48 TM 4059 minibüste ise 26 kişi olduğu tespit edildi. Şoförlere fazla yolcu taşımaktan 108’er ve durak harici yolcu almaktan da 85’er lira para cezası kesildi. Öte yandan, dolmuşlardaki yolcuların çoğunluğunun yabancı turistler olduğu belirlendi.

DİĞER ŞOFÖRLERE DENETİM OLDUĞUNU HABER VERDİLER

Denetimler için durdurulan minibüs şoförleri, diğer minibüs şoförlerini de araç içi telsizlerinden ‘Federaller denetimde’ diyerek uyardı. Bunun üzerine polis ekipleri denetimlerini başka bir noktada sürdürdü.

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tescil Büro Amirliği yetkilileri, "Turizm sezonu boyunca şehir içinde yolcu taşıyan dolmuşlara yönelik denetimlerimiz oldu. Saat gözetmeksizin dolmuşlara yönelik şok denetimlerimiz devam edecektir. Ayrıca sivil ekiplerimiz ve MOBESE kameralar ile tespit ettiklerimizi fotoğraflayarak plakalarına cezaları kesiyoruz. Trafik akışının sağlanması, yolcu güvenliği ve huzuru için denetimlerimiz artarak devam edecektir" dedi.

Cezalar çok düşük. Polisin kestiği ceza 108 lira zaten o fazla yolculardan kat be kat çıkarır o paraya şöför.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Selam Arkadaşlar.

Yaklaşık iki aydır xiaomi redmi note 4 telefon kullanıyorum. Benim sorunum ve tahmin ediyorum ki çoğumuzun sorunu youtube ta bir video müzik dinlerken telefonu cebime koyamamam. Telefonu cebime ve ya çantaya koyduğum anda ya dokunmatik düğmelere basılıyor yada ekrana dokunuluyor bunun sonucu da kanal değişiyor, durduruluyor, ana ekrana dönüyor vs. Yani anlayacağınız video duruyor. Benim sorum bu durumu engelleyecek Hold tuşu görevi görecek bir program varmıdır. Onu çalıştırayım ekran sabit dursun adamı çileden çıkartmasın. Şimdiden Teşekkür ederim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam Arkadaşlar. Yeni bir Android telefona sahip oldum. Güncel döviz kurları ve gösteren ve kurlar arasında hesaplama yapabilecek uygulama lazım. Google playstore baktım bir sürü var bir tanesini önerebilir misiniz? Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Merhaba.
Yurtdışından 2 adet telefon geldi bunları pasoporta kayıt ettirmemiz gerekiyor haliyle. Bir iki yerde okuduğuma göre bir pasoporta iki telefon imei kayıt yapabiliyoruz ve iki yıl içinde bir daha kayıt yapamıyoruz.Buraya kadar sorun yok benim anlamadığım bu okuduğum yerlerde iki yıllık sürede ay veya gün belirtilmemiş yani örnek vermiş 2015 yılında kayıt yapıldıysa 2017 de yeni kayıt yapılabilir denmiş. Benim sorum şu: telefonu şimdi kayıt yaptırırsam 2017 yaptırmış olacağım dolayısıyla 2019 yılının başında silinecek mi? yoksa 2017 aralık ayının sonunda kayıt ettirdim 2019 aralık tamı silinir.Eğer gün ay hesabıyla 2 yılsa acele etmeye gerek yok ama sadece yıla bakılıyorsa 5 gün içinde kayıt yaparsam 1 yıl kazanacağım.
Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Şimdiden Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap