WD Mycloud Home 3TB - Kişisel Bulut Depolama İnceleme

WD Mycloud Home 3TB - Kişisel Bulut Depolama İnceleme

(resim temsilidir)

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 1 yıl önce ipad pro 2018 almam sonucu oluşan depolama ihtiyacım için wd mycloud home isimli 3TB kapasiteli cihazı aldım. Dedim bilgisayardan WD mycloud home a dosyayı atarım, ipad e indiririm vs vs... Hayaller paris der gibi saçmalıklar ortaya çıkmaya başladı 😀

PC uygulaması: WD Discovery

Mobil: My Cloud Home

 

O konuya gelmeden önce cihazdan genel olarak bahsedeyim.

(resim temsilidir)

Kutu İçeriği

Cihaz + kurulum kılavuzu + güç adaptörü + cat5e standardında kısa bir kablo çıkıyor.

Kullandığım Cihazlar (Güncel Not: ipad artık yok)

Üst Seviye Bilgisayar (1gigabit portlu anakart)

OnePlus 7T Pro

Tp-Link VR600 VDSL/Router

Keenetic Ultra Router

Tp-Link 5port gigabit Switch

 

Tasarım:

 

Cihaz sade ama şık bir tasarıma sahip. Yarısı desenli gri ve diğer yarısıda parlak beyaz bir yüzey var. Ön tarafında iki tasarımın kesiştiği noktada beyaz renkte bir bildirim ledi bulunuyor. Bu led yanıp sönüyorsa ya bağlı değilsiniz yada sıkıntı var demektir 😀 Üstteki resimdeki gibi sabit yanıyorsa sıkıntı yok demektir.

 

Üst resimde: Cihazın üst tarafı var. İçerisi açık ve gözüküyor. Koyduğunuz yerde dikkat etmelisiniz. Eğerki birşey dökülürse cihaz bozulabilir. Cihazın altıda aynı bu şekilde. Al tarafında  bağlantı yapmanızı sağlayacak kod ve seri numaranın yazdığı etiket var.

 

Üst resimde: Cihazın arka kısmı. USB3.0 portu, Gigabit ethernet portu ve alt tarafta da güç giriş portu yer alıyor.

 

Ipad Pro 11" (2018) 1 sene öncesi

Öncelikle geçmişte yaşadığım ve şuan çözüldüğünü düşündüğüm sorunlardan bahsedeyim. Bu kısım ipad için geçerli. İpad de video düzenleme uygulaması olan Lumafusion kullanıyordum FullHd-4k videoları saklamam gerekti. Dosya boyutları 20,40 gb gibiydi. Bu nedenle bu cihazı aldım. Fakat gördüm ki yazılım yetersiz. Cihazdan WD diske video yüklemeye çalışıyorum ve yollayabiliyorum fakat indiremiyorum. Neden neden? Attığım dosyayı nasıl indiremem? Ne yaptıysam olmadı. Bir iki hafta geçti güncelleme çıktı. Bazı dosyaları aç deyip kaydedebiliyorum bazılarını yapamıyorum. Yine saçmalıyor. Bak diskten ipad e videoyu kaydetmem için önce aç diyorum video oynuyor oradan kaydet butonu çıkarsa kaydedebiliyorum 😀 ki çoğusunda çıkmıyor. Ya en basiti fotoğraflarda bile aynısını yaşıyorum. 3-5 tane seçeyim ipad e kaydedeyim diye birşey yok. Tek tek 😀 Şuan ipad yok ve son halini bilmiyorum ama gelin size Android ve PC tarafındaki son halinden bahsedeyim. Burdan anlarsınız nekadar ilerledik 😀

Android:

Bu arada Wd My Cloud cihaz uzun süredir yatıyor. Neden yattğı konusuna da PC bölümünde gelecem. Şuanki güncel haliyle bahsedeceğim. Son 1 aydır bu cihazla uğraşıyorum çünkü 😀 Bende OnePlus 7T Pro var. Wifi 6 destekli olamasına rağmen malesef sertifika almadıkları için beklemedeyiz. Bu nedenle Wifi Transfer hızımız teoride 866Mbps. Bu hız da modemle aranızda engel, uzaklık yok ise aldığınız maksimum hız. Dosya transfer hızı konusunda şuan 70GB tek bir dosyayı kopyalamaya çalıştığımda 30mb/s-69mb/s arası değerlere ulaşıyorum.Wifi tarafında sıkıntım yok. Ama yazılım yine hüsrana uğratabiliyor. Çünkü ipad te olduğu gibi dosya seçiyor. Mesela 130GB eski hdd yedeklerim var ve .rar olarak kayıtlı. Bu dosyayı Telefona kaydet diyemiyorum. Telefondan her şeyi yollayabiliyorum ama diskten herşeyi atamıyorum. En basit örnek 70GB mkv dosyayı indirebiliyorum ama 400 mb rar dosyasını atamıyorum. Klasör indirme zaten yok 😀 Bir kaç resimle örnek göstereyim;

Bu resimde klasör indirmeyi deniyorum ama yok. Klasör Paylaş dersem iki seçenek çıkıyor. 1.si bu dosya/klasörün linkini oluşturup birilerine yollayabilirim ve bu link aracılığıyla indirebilirler (internetten gidiyor ve sağlam upload hızı lazım) 2. si iş birliğine davet et. Bunu kullanırsam sende de WD MyCloud Home var ise cihazına benim cihazı ekleyip indirebiliyorsun ve yine internet gerekli.

.Mov uzantılı 700mb boyuntunda bir dosya ve yine indiremiyorum! Dosya seçiyor sistem?

 

70GB büyüklüğünde bir dosya, Mobil Aygıta Kaydet dersem 30 dakika ile 1 saat arasında benim cihaza iner.

Yani durum bu. Cihaz benim, Dosya benim, Sistemler düzgün ve hızlı neyini zorluyorsun?
Diğer bir konu indirdiğim şeyler kaç dakikaya iner, nekadar kaldı gibi birşey yok. Tek çıkan şey uygulama açıksa yani o ekrandaysanız üstte karşıya yükleniyor %1 diyor. 5 sn geçiyor %2 diyor. Ama yanıp sönüyor. Sürekli açık durmuyor, bakamıyorsunuz, kaç dakika kaldı bilmiyorsunuz.

He yiğidi öldür hakkını yeme derler 😀 Cihaz on numara beş yıldız yedekleme yapıyor. Resim, Video,Müzik ne ararsanız yedekleyebiliyor ve otomatik yapabiliyor. İsterseniz WD ye isterseniz önce WD kendine yedekliyor sonra diğer bulut servislerine atabiliyor. Mesela ben yeni resim çekiyorum WİFİ ile bağlıysam direk WD cihaza resimi yolluyor. WD cihaz da Google Drive a yollayabiliyor. Ama 😀 dosyaları boyutlandıramıyorsunuz, Yani şöyle örnek vereyim. PC den telefona 50 gb bir video attım diyelim. WİFİ kapalıydı. İş yerine gittim wifi bağlandım hoopp senin WD cihazına bu dosyayı tekrar yolluyor 😀 La olum 50 gb dosyayı niye yolluyorsun. Ayarlarda da böyle birşey yok 😀 Çalıştığım otelde internet hızlı, 50mbps üstünde upload hızları var. karantinadan dolayı 4 gündür ordaydım. Eve geldim WD My Cloud coşmuş 😀 Otelde izlerim diye 200 gb a yakın Film attım Marvel vs. Sen oteldeyken bütün dosyaları evdeki diske geri upload et 😀 El insaf yahu. Ayarlardan hangi klasör yedeklensin, hangisi yedeklenmesin diye seçebiliyoruz ama dosya türü malesef yok. Bende bütün herşeyi Download klasörüne atarım. Cihazda aynen geri yollamış yada birşeyler indirdiniz resimler, videolar vs aynen eve yolluyor.

 

Bilgisayar:

Bilgisayarda yukarıdaki hiçbir sıkıntıyı yaşamadım. Neden? USB flash bellek gibi çalışıyor cihaz 😀 Açıyorsun bölümü, kopyala yapıştır temizzz... Bilgisayarda da şöyle bir sıkıntım var. Aldığım günlerde de vardı bugün de vardı ama şu yazıyı yazarken yok 😀 Anlatayım;

 

Şema şema anlatacağım. 300 GB boyutunda film klasörümü diske kopyalamaya çalışacağım. Diskten PC ye de aynısı geçerli 😀

1. Normal deneme

PC  ve WD disk -> TP-Link Vr600 Modem e bağlı. Kablolar Cat5e veya cat6.

Pcde Wd Discovery yüklü.

Hiç bir şekilde dosya kopyalama işleminde 18Mb/s hızları geçemedim. Gigabit hız var biliyorum. Ya en kötü 50-120mb/s arası hız alırsın değil mi? 300Gb dosyayı kopyalamak kaç saat sürüyor? +12 saat görüyorum 😀  Ethernet kablosunu porttan porta takıyorum yok olmuyor. Hep aynı hız. Ethernet sürücüsünü güncelliyorum olmuyor. Anakart sitesine bakıyorum olmuyor. Herşey doğru. 1 gün uğraştım 2 gün uğraştım olmuyor. 1 senedir ara ara takıyorum kafayı 😀  Neyse sonra bir kaç forumda gördüm ve Switch Almaya karar verdim.

2. Switch ile deneme

PC  ve WD disk -> gigabit Switch'e bağlı, Switch TP-Link Vr600 e bağlı.

Sorun hala devam ediyor. Gittim 1 gün bekledim bir de switche para bayıldım 😀

3. Router ile deneme

Gittim bin liraya router aldım 😀 şaka gibi. İnad ettim ya 18mb/s hızları geçicem. He bu arada bu incelemeleri yapan siteler vs de hiç değinmemişler 😀 WD forumları yıkıyor valla. Destek kısmıyla da iletişime geçtim, Canlı yardım ile de yardım aldım yok hep aynı.Neyse 1 günde router aldık onu bekledik. Switch aradan çıkardım. Onu ona bunu şuna sonra hepsini buna bağlamanın mantığı yok 😀

PC  ve WD disk -> Keenetic Ultra Router bağlı, Keenetic te TP-Link Vr600 e bağlı.

Sonuç aynı. 18Mb/s hız. Çıldırıcam 😀 son bir haftadır sürekli uğraşıyorum. Deniyorum olmuyor.

Keenetic router ı da yeni aldım ve diğerine göre karışık geliyor 😀 50 tane ayarıyla oynadım bilmem ne ettim olmuyor olmuyor.

eee sonra?

Bu yazıyı yazmadan önce en az 10 defa modeme, 10 defa router a reset attım. 50 defa Turknet kullanıcı adı şifre girdim, wifi ayarladım vs vs... Sabah 10 da eve geldiğimden beri uğraşıyorum şu satıda saat 14:43 gösteriyor. Üstelik Dün iftara 1 saat kala kalktım ve uyumadım daha 😀 neyse efenim. Her şeyi deniyorum, sabit ip verme, tp linki dever dışı bırakıp router dan vdsl e bağlanma, köprüleme vs vs. olmuyor. Taki en son Keenetic Ultra isimli router dan DHCP yi devre dışı bırak diyene kadar. Evet bütün modemi, router ı sıfırladım ve sadece router dan DHCP yi devre dışı bıraktım. Ne mi oldu? 300 GB film dosyası kaç saate iniyor biliyormusunuz? Bilmezsin 1 saat bile sürmüyor 😀 50 dakika civarı. Yemin ediyorum öyle bir rahatladım ki anlatamam 😀 Burda yazdıklarımı günlerce, haftalarca denedim olmadı öyle düşünün.

En son şema:

WD My Cloud Home -> TP-Link Vr600 e bağlı. Ayar vs oynama yok. Modem resetlendi sadece wifi ve dsl ayarı yapıldı.

PC Router'a bağlı ve Router da TP-Link Vr600 e bağlı. Router interneti pcye yolluyor. (router DHCP:disable)

--------------------------------------

Bu hız mevzusunu defalarca araştırdım, yabancı forumlarda çok yaşayan var. WD kendi sitesinde WD ve Pc yi router a bağlamışlar ve en iyi sonucu böyle alırsınız diyordu. 50 defa denemişimdir 😀 Cat5-6 denedim kaç defa. Ürünlere sahip olan kişilere mesaj attım (sahibinden, letgo, dh) gibi yerlerdn. Hepsi hızdan şikayetçi ve 16-18mb/s diyorlar. Lanet ediyorlar. Bende ümidmi kaybetmek üzereydim.1 senedir uğraştım. Bu ay bir sürü para yatırdım ki normal hızları göreyim diye. Belki başka yolu vardır ama bulamadım. Çok saçma Ürün gigabit port ve destekle geliyor, bende üst seviye pc var, modem de gigabit destekli ve 18mb almasının imkanı yok.

 

Sonuç ve Notlar:

Yedekleme yapma konusunda sıkıntısı yok ama dosya boyut sınırı gelmeli. Her şeyi yedeklemesin. Otelde telefona film atıyorum, onu evdeki hdd ye yolluyor. Evde telefona film atıyorum yine wdye yolluyor. Cihaz Arkasında USB Giriş yeri var ve sadece taktığınız belleği WD aygıtına kopyalıyor. Daha hiç kullanmadım ama keşke serbest bıraksaymışlar. Dosyalara tarayıcıdan, uygulamadan vs erişebiliyorsunuz. Normal HDD ler gibi ses çıkartıyor. Sıvıya karşı dayanıksız. Mobil taraf kesinlikle geliştirilmeli.

Peki şuan olsa bu cihazı tekrar satın almayı düşünürmüydüm?

Evet. Şuan kesinlikle evet 😀 PCden dosyaları hızlıca transfer edebiliyorum. Pcden dosya atarken aynı ağda olduğu için internet kullanmıyor ancak ben oteldeyim ve evdeki diskten birşey indirirsem ozaman upload hızı devreye girer.Şuan için tek sıkıntım yedeklemek. Bunu da hızlıca yapabiliyorum artık.

 

Sormak istediğiniz yada unuttuğum birşey varsa sorun lütfen. 

 

Şuanki durum artık bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler