Pentel Graph 1000 For Pro Mekanik Kalem

 • Merhaba. Bugün, artık efsanelerin arasına adını yazdırmış diyebileceğimiz bir kalemi değerlendireceğim: Pentel Graph 1000 For Pro.

 

 • Pentel, kırtasiye ürünleri üreten özel bir Japon firması. İsmi ise "pen = kalem" ve "tell = anlatmak" kelimelerinin birleşimiyle oluşuyor. Bu birleşim de "telling a story = bir hikaye anlatmak" gibi bir anlama işaret ediyor. 2010'da hayatını kaybetmiş olan firmanın eski başkanı Yukio Horio, 1960'lı yıllarda keçeli kalemi icat etmiş. Aynı zamanda Pentel, kalıcı olmayan keçeli kalemlerin de yaratıcısı. Kırtasiye ürünlerinde önemli ve bir o kadar da başarılı bir firma. Çok çeşitte kalem türünü üretmesi bir yana, birçok yenilikçi ürüne de sahipler. Aynı zamanda her bütçeye uygun ürünlerinin bulunması Pentel'i her zaman cazip kılıyor. Ürünlerinin büyük bir kısmını Japonya, Tayvan ve Fransa'da üretiyor.

 

 • Bu kaleme aslında yaklaşık 2 sene önce sahip olup uzun süre kullanmıştım ancak bir süre sonra kaybettim ve uzun bir süre boyunca, yani geçen haftaya kadar, tekrar edinmedim. Halihazırda geçmişten gelen tecrübelerim de çok olduğu için bu kalemi daha kısa sürede inceleme imkanı buldum.

 

 • Caran d'Ache 844 değerlendirmesinde, "Graph 1000 For Pro favorimdi, artık değil" gibi bayağı iddialı bir cümle kurmuştum. Aslında fikrim çok değişmiş değil ancak yine de iki kalemin de birbirinden ayrılan önemli farkları var. İkisi arasında bir seçim yapmam zor elbette. Ancak seçim yapmam çok da bir şey değiştirmez, sonuçta her iki kalem de var bende. Bence siz ikisi arasında kalırsanız, iki değerlendirmeyi de okuyup karar verin.

 

 • Kalem boyut ve ağırlık konusunda kendisini aşmış bir durumda. 14,6 cm uzunluğuna rağmen 11,34 gram ağırlığa sahip. Bu da demek oluyor ki, 844'ten 1,9 cm uzun olmasına rağmen 0,26 gram daha hafif. Kaweco Special ile kıyaslayınca daha da komik rakamlar çıkıyor. Karşılaştırmak isterseniz 844'ün incelemesinde Kaweco Special/Special Mini ve Caran d'Ache 844/849 ağırlıkları ve uzunlukları belirtilmekte. Tabii ki bu uzunluğa göre ağırlık avantajını plastik gövdesine borçlu. Plastik deyince gözünüz korkmasın, kalemin plastiği oldukça sağlam ve kaliteli.

 

 • Kalemin grip dediğimiz tutma kısmı tabii ki akıllara Smash'i getiriyor. Zaten artık Smash'in üretilmemesinin sebebini Graph 1000 olarak görüyorum ben. Hem yazı, hem de çizim kalemi olarak Smash efsanesini farklı bir şekilde devam ettiriyor. Ben kendimce bunun tutma kısmının Smash'ten daha rahat olduğunu düşünüyorum. Smash'te daha keskin kenarlara sahip karelerden oluşmaktayken, burada kenarları yuvarlatılmış ve hafif içe doğru girme payı olan geniş dikdörtgenlerden oluşuyor. Kalemin çok büyük bir artı özelliği bu bence. Her zaman rahat ve sağlam bir tutuşa yarıyor.

 

 • Yazma deneyimi oldukça rahat. Zaten bu kalemin beğendiğim özelliği, bir çizim kalemi olmasına rağmen aynı zamanda çok iyi bir yazı kalemi de olması. Uzun süre boyunca eliniz yorulmadan yazı yazabilirsiniz.

 

 

 • Daha önce de belirttiğim gibi, materyali plastik. Plastik olmasının bir eksik olduğunu düşünmüyorum zira kaliteli bir plastik kullanılmış elinizde ucuz bir his uyandırmıyor. Kalemde plastik kullanmanın faydasından sonuna kadar yararlanılmış. Oldukça hafif olmasının yanında mekanizmanın da plastik plakalar ile korunduğunu görüyorsunuz. Çok akıllıca bir hareket. Bu kalemi bozabileceğinizi hiç zannetmiyorum. Ben içine yaklaşık 10 tane uç atıp da hiçbir sorun yaşamadan kullandığımı hatırlıyorum. Gövdenin plastik olması size göre olumsuz kriter olabilir, ancak ben size yine de bir gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum çünkü Pentel krizi adeta fırsata çevirmiş ve harika bir iş ortaya koymuş.

 

 • Kalemin ucu içe girebilir bir yapıda değil ancak ben gayet kaliteli olduğunu düşünmekteyim, eski Graph 1000'imde birkaç defa beton veya parke yüzeylere düşürmeme rağmen hiçbir zarar görmedi. Bence bu konuda içiniz rahat olsun.

 

 • Kalemin tek ve en büyük eksikliği ise burada, klipste. Neredeyse harika olan bir kaleme çok sıradan ve kenarları keskin bir klipsin yerleştirilmiş olması çok üzücü. Yazı yazarken elime sürekli batıp tam anlamıyla huylandıran bir şey. Caran d'Ache 844 veya Pentel Graphgear 1000'deki gibi çok güzel bir klips kullanılabilirdi, ya da Kaweco gibi hiç kullanmayabilirdi. Neyse ki klips çıkabildiği için bu konu hakkında daha fazla yakınmak istemem ama, klipsi çıkardığınız zamanda Kaweco Special gibi köşeli değil de tamamen yuvarlak bir gövdeye sahip olduğundan masaya koyduğunuz anda yuvarlanıp düşüyor. Burada minik bir ek masraf düşünülüp de yeni bir klips alabilirsiniz, ancak satılan klipsler her kaleme uysun diye düşünülüp yapıldığı için piyasada farklı tasarımlarda klips yok diye düşünüyorum. Ben henüz farklı bir klips denemedim, dener isem yorum kısmında tecrübelerimi paylaşırım. Klipsi çıkarıp kullanmak sorunu çözüyor ancak o zaman da yuvarlanma sorunu başladığı için daha dikkatli kullanmanız gerekiyor. Biraz çok kritize ettim farkındayım ancak bu konudan dolayı puan kırmayacağım çünkü zamanla alışılıyor.

 

 • Silgisi genel anlamda alıştığımız silgilerden. Güzel siliyor. Manşona biraz değinmek istiyorum. Çizim yapıyorsanız hangi ucu kullandığınızı hatırlamanız için H,H 2H ve B uç çeşitleri için gösterge bulunuyor. Ancak benim beğendiğim şey gerçekten manşondaki basışın oldukça tok olması. Sağlamlık hissini kesinlikle çok arttırıyor.

 

 • Kalemi Amazon'dan alırken aynı firmadan üçlü paket yaptırıp yanında Pentel Ain Stein Uç ve Pentel Ain Stein Light Erasing Silgi almadan da geçemedim. Abartıya gerek yok ama birçok silgi ve uç kullanmama rağmen bu ikisinin kalitesini hiçbirinde bulamadım. Kesinlikle bu iki ürüne de sahip olmanızı öneririm. Ben Amazon'dan Kabuto Japan UK isimli satıcıdan aldım. Satıcının ismini söylüyorum çünkü güzel bir sunumla gönderdiler ürünü. Bir teşekkür metni ve hediye mendil ile ince bir sunum hazırlamışlar. Maalesef fotoğrafını çekmeyi unuttuğum için gösteremiyorum. Bundan dolayı özür dilerim ancak yüzünüzde bir tebessüm uyandıracağından emin olabilirsiniz.

 

 • Hafif bir alışkanlık süresinden sonra elinizden bırakmaya zorlanacağınız bir kalem. Ben Amazon'dan 10€'ya aldım. Silgi 3€, da yine 3€. Fiyatını kesinlike hak ettiğini düşünüyorum. Dolar ve Euro bu kadar yüksek değilken Türkiye'de 60 TL'den başlıyordu, yine aynı şekildedir diye düşünüyorum. Türkiye'de neden bu kadar pahalı olduğunu anlamak imkansız. Amazon'dan sipariş verdiğiniz taktirde belki daha ucuza gelebilir. Ama ben uğraşmayacağım gidip kırtasiyeden alacağım diyorsanız da siz bilirsiniz. Türkiye'de pahalı olduğunu inkar edemem ancak kaybetmediğiniz sürece bozulmayacak bir kalem alacağınızı da bir düşünün derim.

 

#Pentel #Graph1000ForPro #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

e-posta üzerinden sorular için: ee.mcan.dogan@gmail.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • PhoeniXim @phoenixim

  Kırtasiye firmaları arasında Pentel'i evladım gibi seviyorum. Hem ''Smash'' Hem de ''Graph 1000'' mükemmel kalemler. İkisini de yıllardır kullanırım, en az 6-7 yıl ikisi de 1 kere sorun çıkarmadılar.

 • M.Can @dogan_mcan

  İncelemede belirtmedim ama Avusturya'da olduğum için zaten Euro üzerinden aldım kargo da ücretsizdi hatırladığım kadarıyla. Türkiye'ye ne kadar kargo ücreti ile gönderiyorlar bilemiyorum.

 • M.Can @dogan_mcan

  @koraytugay fiyatından dolayı mı?

 • Waterfallll @waterfallll

  @koraytugay Hocam kusura bakmayın da scrikss nedir, kimdir?

 • kman @kman

  Graphgear 1000i 4 sene civarı kullandım, mekanizması ve ucu içine kaçırmaya başladığı zaman p205 ile değiştirdim. Memnun kaldım ama o kadar para verdikten sonra daha uzun süre kullanmayı beklerdim.

  Silgilerde de Pentelden başka marka kullanmam.

 • M.Can @dogan_mcan

  Teşekkürler 🙂

  Pentel'in başarısı keçeli kalemin daha ötesinde ancak sonuçta keçeli kalemi de icat eden firma olduğundan es geçmek istemedim. Mekanik kalemlerdeki önemini bu incelemenin kendisi ve Smash gösteriyor diye çok değinmedim. Orenz'inden tutun PG serisine kadar ne kalemler geliyor geçoyor. Mekanik kalem çeşitlerine girsek çıkamayız. Pentel bu alanda dediğiniz gibi başarılı kesinlikle.

  Klips konusunda farklı düşünüyoruz maalesef size katılamayacağım bu konuda 🙂

  Kaynaklarda malzeme plastik olarak belirtiliyor. Zaten ABS (Akrilonitril bütadien stiren) bir plastik türü. Ancak özelliği sert ve hafif bir plastik olması. Kalem hafifliğini buna borçlu muhtemelen. Bilgi için teşekkürler.

  Ben Smash'in hâlâ üretimde olduğunu bilmiyordum. Üretimde ise de yalnızca 0.5 olduğu için Graph 1000'e kıyasla daha az uç çeşido bulunmakta bu yüzden Graph 1000'in Smash'in yerini aldığını düşünüyorum. Dediğiniz gibi Smash genel kullanıcıya hitap ediyor. Ancak benim düşüncem Graph 1000'in hem genel kullanıcıya, hem de profesyonellere hitap ettiği yönünde. Bu yüzden Smash ne kadar harika bir kalem olsa da Graph 1000 çok daha rahat bulunabiliyor piyasada. Bunlar tabii ki benim tahminlerim herhangi bir kaynaktan okumadım.

 • Hado @hado

  Kargo ücretsiz mi o satıcıda ?

  • M.Can @dogan_mcan

   Avusturya'ya ücretsizdi ama Türkiye'ye ücretsiz mi bilmiyorum. Ben kargo ücreti ödemedim. Belki de kalem uç ve silgiyi birlikte aldığımdan da olabilir ama sanmıyorum. Zaten kalem 10€ üzerine uç ve silgi eklenince de 20€ ya aldım hepsini.

 • M.Can @dogan_mcan

  Rica ederim. Napkin Forever hakkında maalesef bir bilgim yok. Biraz araştırıp bakayım yazarım buraya. Bilgisi olan arkadaşlar da var ise paylaşırlar umarım.

 • M.Can @dogan_mcan

  @pitipawn
  Napkin Forever kalemlere ilginç bir açıdan yaklaşmış açıkçası. Kalemlerde mürekkep, uç gibi tükenebilecek bir yazı gereci kullanılmamış. Kalemlerini Uzay Mühendisliğinde kullanılan özel bir alaşımdan üretiyorlarmış. Bu nedenle yazı, kağıda oksidasyon tekniği yazılıyor. Bu nedenle de ömrünün neredeyse sonsuz olduğu belirtiliyor. Yazısı normal bir tükenmez kalem kadar koyu değil, ancak zaten kendisi bir tükenmez ya da kurşun kalem değil. Gri renge kaçan kurşun kaleme benzer bir yazı stili var. Silinebilirliği konusunda tam bir bilgi edinemedim. Yazıldıktan hemen sonra silinebiliyormuş ancak tükenmez kalem gibi kalıcı imiş. Yani almayı düşünürseniz bir kurşun kalem alır gibi değil de tükenmez kalem alıyormuş gibi düşünmenizde fayda var. Zaten çok fazla model yok ancak ben Pininfarina Cambiano, AERO ve PRIMA modellerini beğendim. İleride deneme şansım olursa paylaşmak isterim tecrübelerimi.

  Bu videoda kalemin üretiliş şeklinden minik bir video parçası var merak ederseniz: https://www.youtube.com/watch?v=kmMiuORnTyY

  Bu videoda da Pininfarina Aero'nun lansmanından ufak bir video var: https://www.youtube.com/watch?v=O317f3cFUEA

 • PhoeniXim @phoenixim

  Ben önermem açıkçası. Zamanında ben de araştırmıştım bayağı ama sonradan vazgeçtim. Amazon üzerinden yorumlara bakabilirsiniz, yarısı 1 yıldız. Çok fazla bastırmak gerektiğinden bahsetmişler, kısa zaman sonra kullanmayı bırakmış bir çok kişi.

 • Kılüyeler @aseton

  bi de graphgear 1000 import from japan diyo farklı bi kalem mi o

 • odenizyilmaz @odenizyilmaz

  Hocam platinum pro use (tombik olan) mu yoksa pentel graph 1000 mi?

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler