Uçak gemisiyle yanlıyor pelesenk. Nükleer güç nasıl bir şey görüyorsunuz.

2 Nükleer reaktör toplam 260,000 beygir (194 MW)

The USS Abraham Lincoln showed off a high speed maneuver extremen

The sea trials period we completed today went exceptionally well,” said Capt. Ronald Ravelo, Lincoln’s commanding officer. “Of course there was some discover...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

Okullarda ilk birkaç yıl hariç (3 belki 4 yıl) "hesap makinesi" tamamen serbest hatta zorunlu olmalıdır.

Ülkemizdeki matematik ve fen derslerinden korku tamamen işlem ameleliğinden ve hesap hatası korkusundan ileri gelmektedir. Her öğrencinin kafası 4 işlem için uygun olmayabilir. Düşünce yapısı düzgün bile olsa işlem yapamadığı için sistem tarafından eleniyor.

En basitinden pi sayısını 3 almak 2018 yılında yapılacak bir yuvarlama değildir. Öğrenciye pi yi 3 al deyince işin tüm ciddiyeti kaçıyor. 0.93 ile 0.96 yı birbirinden ayıramayan sorular soran bir sistemden çıkan öğrenciye verimliliği, kârı, zararı, tasarrufu anlatamıyoruz. Hatta onu geçtim "şıklarda tam sayılar olmayan soruları geçiyorum" diyen arkadaşım vardı. Kompleks bir soruda kafa patlatıp işlem hatasından soruyu kaçıran öğrencinin o konuya hatta derse ilgisi azalıyor/bitiyor.

Bilimsel gelişmeler, algoritmalar, teoriler neredeyse her şey matematik ile açıklanabiliyorken matematiği saf 4 işlem kabiliyeti olarak tanımlamaktan vazgeçmeliyiz.

#Eğitim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 24
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Lise boyunc hesap makinesi kullandim. Hatta universiteden daha fazla lisede kullandim. Kesinlikle katiliyorum. Hatta hesap makinesini dogru kullanmayi bilmek de onemli bir konu.

 • ozeba @ozeba

  Bence de hesap makinesi kullanılmalı derslerde. Çocuklara 20litre sürü 2 litrelik kaplara doldur diyince hemeb 10 cecabını veriyor ama 19/2 litre sütü 0.25kitrelik kaplara paylaştır diyince bu soru çok zor diyor. Aynı çocuğa kesirlerle bölme işlemi konusunda 19/2:1/4 işlemini verince hemen yapıyor. Bu hesap makinesi konusunun araştırılması gerek bence. Eşim liseyi amsterdam da okudu. Bütün derslerde texas instruments ti-84 plus hesap makinesi kullanmış.

 • Gump @runforrest

  Benim matematiğim berbat ve yıllarca acı çektim bu derste. 😀 Kafam karmaşık işlemlere alışık değil, bir nevi oradan oraya atlayamıyor diyelim fakat lise ve üniversitede muhasebe derslerinde hep hesap makinesi vardı ve oradaki bütün hesaplamaları zevk alarak yaptım hem bir mantığı olduğu için hem de nasıl yapılacağını biliyorum makineye işin ameleliğini yaptırıyordum. Bu konuda haklısınız bildiğim kadarıyla formüllerin ezberletmeden öğrenciye direk veren ülkeler bile var. Aslında amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Hesap makinesinin ne yaptığını bil, nasıl yaptığını bil ama o iş ile yorulma. 🙂 İtiraf ediyorum yıllarca çarpım tablosunu ezberlemekten kaçtım ve halen bilmiyorum. Ya bir şeyi ezberleme fikri bana ters geliyor, neden ezberliyorum? Fıtratıma ters herhangi bir şeyi ezberlemek. Öğrenmek ve ezberlemek aynı şeyler değil çünkü.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Ünivereitede evet fakat ilkokul ortaokul düzeyinde hesap makinesi kesinlikle olmamalı bence. İşlem yeteneğinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Lise de bazı sınavlar için olabilir fakat yine basit işlemler gerektiren sınavlarda olmaması gerektiği kanaatindeyim.

Waterfallll paylaştı.

(Fırlatma yarına ertelendi)
15 dakikaya bir fırlatma daha geliyor
https://www.youtube.com/watch?v=yYJWeK-kVB0
#SpaceX #Falcon9 #uzayseyir

Bangabandhu Satellite-1

SpaceX is targeting launch of Bangabandhu Satellite-1 on Thursday, May 10 from Launch Complex 39A (LC-39A) at NASA’s Kennedy Space Center, Florida. Liftoff i...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Suriye Pantsir HSS bataryasına kamikaze dalan İsrail'in Harop Drone-Bombası.

Edit: IMI Delilah isimli cruise füzesi de olabilirmiş. Harop görüntüleri daha yüksek çözünürlüklü oluyormuş.

https://youtu.be/oLdHtvtspoo

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Barcelona'dan nerelere... "Türk parasından hızlı düşen şey nedir?" sorusunun cevabı asdasdas

http://www.milliyet.com.tr/pfdk-dan-arda-turan-a-16-mac-men-ce-basaksehir-2666215-skorerhaber/

Son dakika: PFDK'dan Arda Turan'a 16 maç men cezası!

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Medipol Başakşehirli futbolcu Arda Turan'a 16 maçtan men ve 39 bin TL para cezası verdi. PFDK ayrıca, bir diğer Başakşehirli oyuncu Marcio Mossoro'ya...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ABD-İsrail-İran-Lübnan birbirine girmek üzere millet hala tamam goygoyu yapıyor.

Bu ülke bu kafayla daha çok krizler yaşar. Orta Doğu'da dağıtılmadık kart kalmadı biz oturmuş seçim konuşuyoruz.

Trump ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesiyle İsrail işgalindeki Golan tepelerinde hareketlilik ve Jet uçuşları var deniliyor.

Ve evet, iş ciddiye binerse dolar sert şekilde fırlayacak çünkü 16 yıldır bla bla.

YTD.

https://mobile.twitter.com/Jerusalem_Post/status/993917541989761024

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14
 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  @waterfallll İran senin kadar endişelenmiş midir acaba!

 • Waterfallll @waterfallll

  @caskalaynen Umarım endişelenmiştir.

 • merakli @merakli

  İnsanımız işte ne diyelim. Dünya'dan bir haberler. Dolar'ın çıkmasını da sadece Hükumet'in yaptığı işlerden dolayı oluyor sanıyorlar ki bunu düşünenler birde seçimden sonra Dolar'ın 2 liraya ineceğini falan sanıyor. Hulusi Akar'ın bile siyasetin içine girip, yönlendirme yapması (Malum konu) aslında büyük bir felaketin-savaşın geldiğini gösteriyor ama işte bizim insanımız ne olursa olunsa yeter ki TAMAM olsun diyerek hareket ediyor.

  Edit-Not: Dolar'ın yükseldiği 3 ülke: Rusya,İran ve Türkiye. Bu 3 ülke'de ne hayırsa Ortadoğu'da birlikte hareket eden ülkeler (ABD'ye karşı)

  • merakli @merakli

   @esercankutay Olaya yanlış yerden baktığınız için Hulusi Paşa'nın yaptığı işe rezillik diyorsunuz fakat bir Ordunun başı böyle bir işe kalkışıyorsa 2 değil 4 kez düşünmek gerek. İran ve Rusya'da Dolar bizden daha mı iyi gidiyor? İran, Dolar'a sabitleme yaptı. Rusya'yı demeye gerek yok. Adamlara hem Dolar hem Benzin üzerinden girişiyorlar. Bu işi bölgesel değil de Türkiye çapında düşünmek büyük yanlış olur. Başka yorum yapmayacağım, siyasete kaymayalım 🙂

  • Waterfallll @waterfallll

   @esercankutay siyasete girmeme konusunda ikinize de katılıyorum 😀

   Bu arada sopa falan yok Gül ile Akar gençken zaten tanışıyorlarmış. Akar Gül'ün ofisine de yakınmış görüşmüşler. Konuşma olmuştur illa ki ama tehditlik bir durum sanmıyorum. Gül de öyle açıkladı zaten.

  • merakli @merakli

   @hex4d0r Rusya'nın ekenomisi çok mu kötü ki değer kaybediyor? ABD kızınca Benzinin varil fiyatı düşürüyor falan. Bunlar sadece ülkenin durumuna göre olacak şeyler değil.

Atak helikopterleri ile galeyana gelen Amerikalı twitter hesapları içerir 😀

https://twitter.com/USAMilitaryUSA/status/992753629659623425?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ban yiyen ilk plus kullanıcı galiba. Ne oldu tam takip edemedim. Yakında döner umarım.

Edit: Teşekkürler arkadaşlar birçok kişi birden aynı anda banlanmış demek ki. Hukuksal olarak "birlikte ban karinesi" denebilir sanırım...

@protego @frt @phoenixim @coolnquiet @eaydogan

İlgili durum: https://teknoseyir.com/durum/871225

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Sonra vay efendim ülkede niye airshow yapılmıyor? Ülkeden beyinsiz fışkırıyor...

http://www.kokpit.aero/askini-atak-helikopterinin-govdesine-kazidi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kulaklıktaki tuşlar ne işe yarıyor ve bunların marka modeli nedir? Bu kulaklıkları çoğu takımda gördüğümü hatırlıyorum, ne özelliği var? #F1 #Kafaüstükulaklık

BeğenFavori PaylaşYorum yap