Bu düzeneği hazırlamak için geçen zaman..

İyi uğraşmış 🙂

The Swish Machine: 70 Step Basketball Trickshot (Rube Goldberg Machine)

This outdoor Rube Goldberg Machine goes around my entire yard, and swishes a basketball shot after 70 steps. This video was filmed in one take, meaning there...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

NÜRBURGRING pistinde Co-Pilot destekli bir araç içi tur..!

Farlarda kapalı 🙂

Sinan Koç NÜRBURGRING İlk Turu w/ Emir Aşarı

2 yıl öncesine, yeşil cehenneme, yani Nürburgring’e dönüyoruz. Buram buram otomobil kültürü kokan bu nefis yerde, ilk turumu atarken yan koltuğumda Emir Aşar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşla tel'da konuşuyorduk,çalışmıyordu iş bulmuş 2 gün sonra gel başla demişler.
Adam iş buldum diye sevinirken bir yandan da şu virüs zamanı işe başlamasam mı diye düşünüyor?

İlginç bir durum bir yönden de..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

65 yaş üstü maaşını illa bankadan alması gerekenlerin durumunun çözümü nedir? Bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adam yarım tondan fazla kaldırmış.. Ağırlık barı kırılıp iyi ki elinde kalmamış 🙂

Hafthor Bjornsson, Deadlift’de 501 kiloluk ağırlığı kaldırarak bu alanda dünya rekorunun yeni sahibi oldu.

Game of Thrones dizisinde "The Mountain" karakterini de canlandıran oyuncu, böylece daha önce başkasına ait olan rekoru 1 kg geliştirmiş oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Arkadaş 7-8 gün çalışıp işi bırakmış, bir kaç merak ettiği şey oldu bize sordu fakat net cevap veremedik ;

Otomatik Katılım payı (BES) olayında, işi bıraktığında otomatik olarak sonlanıyor mu ? Yoksa emeklilik firmasını arayıp bildirmek gerekiyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ofis @ofis

  Biz halk emeklilikle çalışıyoruz. Sisteme girmek gerekiyor. Yani web sayfaları var yetkili girip işlemi yapıyor. Zorlanırsak yardım alıyoruz. Sizin sistem nasıl? İlk girdiğinde giriş tanımlanmışsa elbet düşmek gerekir.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   Arkadaş dediğim gibi 7-8 gün çalışmış, söylediğine göre evrakları ile sigorta girişi yapılmış.İşi bırakınca, arkadaşın yapması gereken bir işlem var mı? Yoksa zaten işi bıraktığı için BES olayı otomatikman sonlanıyor mu? (Arkadaş açısından yapması gereken bir şey var mı diye soruyorum.)

   Arkadaş daha sonraki ilerleyen zamanda BES ile ilgili sıkıntı çıkar gelir mi (borç, veya ceza gibi vs..) diye merak ediyor? Çalıştığı firmayla da iyi ayrılmamış sanırım.

  • Alican @cancagir

   @caskalaynen otomatik katılım emeklilik sistemi iş yerinde çalıştığı süre boyunca aldığı brüt ücret üzerinden hesaplanarak fona yatırılan sistemdir. Prime esas kazançının %3 kesilir. Yani arkadaş işten çıktığından dolayı primleri yatmayacağından otomatik katılım sistemine dahil olmaz. Çok aklına takılıyor ise ilgili şirketi arayıp caysın.

  • Alican @cancagir

   @caskalaynen şunu da belirttiğim iş yerinde çalıştığı süre boyunca dedim ama kendisi caymadığı sürece otomatik olarak kesiliyor. Bunu herkes biliyordur diye yazmadım ama yanlış anlaşılma olmasın.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @cancagir Dediğim gibi arkadaş 7-8 gün çalışmış ve bırakmış . BES'ten cayma işlemi yapmadıysa işi bıraktığı için otomatik olarak BES kapanmaz mı?

  • Alican @cancagir

   @caskalaynen Değerli Katılımcımız,

   Otomatik Katılım Sistemi kapsamında İşvereniniz aracılığı ile adınıza düzenlenen bireysel emeklilik sözleşmesi kapsamında İşten Ayrılma bildirimi Şirketimize ulaşmış olup, işleme alınacaktır. Bu kapsamda işten ayrıldığınız tarihi izleyen ayın sonuna kadar sözleşmenize ilişkin aşağıda belirtilen seçeneklerden birini tercih ederek talebinizi Şirketimize iletmeniz gerekmektedir.

   Belirleyeceğiniz bir tutarda katkı payı ödemeye devam edebilir,
   Devlet katkısı dahil birikimlerinizi başka bir sertifikanıza ilgili Emeklilik Şirketine ileterek aktarım talebine bulunabilir,
   Yeni iş yerinizde Otomatik Katılım kapsamında bir plan bulunması halinde; mevcut sertifikanızı yeni iş yerinde açılan sertifikanızı ilgili Emeklilik Şirketine talepte bulunarak aktarabilir,
   Sertifikanızı sonlandırabilirsiniz.
   Yukarıda bilgisi verilen seçeneklerden herhangi birini tercih etmemeniz durumunda, Otomatik Katılım kapsamındaki sözleşmeniz sertifikanız askıya alınacaktır.

   Normalde kendisi iptal etmeyince askıya alınıyor. Kullanmayacak ise iptal etsin.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @cancagir Bu mesaj telefonuna mı gelecek? Veya bu mesajla arkadaşa nereden ulaşacaklar?

  • Alican @cancagir

   @caskalaynen mesaj gelebilir de gelmeyebilir de, arkadaşınız hangi emeklilik şirketi ise orayı arasın veyahut ilgili emeklilik şirketin online işlemler kanalından cayma talebinde bulunsun. Mesajı falan beklemesin.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @cancagir Arkadaş dediğim gibi çalıştığı firmayla pek iyi ayrılmamış. Firmanın hangi emeklilik şirketiyle çalıştığı sormamış bile olabilir. Bu durumda ne yapabilir?

 • huseyin/azuren @hegemen

  bildirsin yada mesaj atması gerekiyor bildiğim.
  internet den de iptal edebilir.
  Ama şöyle birşey de var maaşı üzerinden kesiliyor bes. Maaş yok ?

 • elwray47 @elwray47

  7-8 günde bes başlamaz diye biliyorum ben.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   BES'in devreye girmesi için iş yerinde belli bir çalışma süresi tanımı var mı?

   O da tam olarak emin olamıyor ama ileri ki zamanda BES kendisine bir borç, ceza vs. olarak dönmesinden çekiniyor?

  • elwray47 @elwray47

   @caskalaynen var çünkü mesela benim önceki şirkette 7-8 ay başlamadı, çalışan sayısı da faktör bildiğim kadarıyla, ondan önceki şirkette başlatmışlardı çıkmıştım hemen. Şimdiki şirkette 3 ay oldu başlamadı. Mail veya sms geliyor mutlaka, edevlette de sorgulama kısmı var yanılıyorsam.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @elwray47 Çalışan sayısı 5'den fazlaysa BES başlatılıyor.

   Arkadaş firmayla iyi ayrılmadığı için açıp şirketede soramıyor anladığım kadarıyla..Bu sebeble ileride karşısına bu şirkette eğer başlatıldıysa BES'le ilgili bir sorunla karşısına çıkmasından endişe ediyor?

  • Alican @cancagir

   @caskalaynen arkadaşım tekrar söylüyorum. Arkadaşınızın ayrıldığı şirket ile hiç bir alakası yok emeklilik şirketinin çağrı merkezini arayacak cayma talebinde bulunacak işlem bu kadar. İş yerinden kötü ayrılmış olması onu bireysel emeklilik şirketini aramasını engelliyor mu?

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @cancagir Arkadaşın durumu sıkıntılı, hangi emeklilik şirketinden BES girişi yapıldığından emin değil, çalıştığı firmayla muhatap olmak pek istemiyor. Bu onun sorunu ama başka bir yolu var mı bunu netleştirmenin durumu diye sordu bize..

  • Alican @cancagir

   @caskalaynen 7 8 gün için otomatik katılım sistemine dahil olmaz. Olursa da e devlet üzerinden kontrol etsin şirketi oradan öğrendiği zaman arayıp görüşür. 7 8 gün içinde otomatik katılım sistemini bu kadar kafasına takmasın. Hayatında herhangi bir olumsuz durum olmaz haciz veya ceza anlamında

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @cancagir Bunlara yakın şeyleri bizde söyledik arkadaşa fakat arkadaşın şurdan dolayı kafaya takıyor, zamanında ödediği ve borcu olmadığı gözükürken, bu sene başında GSS primi borcu çıkmış kendisinin söylediğine göre.(2017'den borcu çıkmış yoktan yere)... Bu yüzden ilerde süpriz yaşamak istemediğinden kafasına takılmış.Mesele bu..

  • Alican @cancagir

   @caskalaynen o başka mesele, ödemiş olduğu GSS için mi borç çıktı

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @cancagir 2020'nin başlarında ve öncesinde baktığında borcu gözükmezken (zamanında ödemiş hepsini), şuan da 2017'den kalan faizi ile birlikte GSS borcu çıktığını söylüyor kendisi..

   Bu yüzden dediğim gibi adamın kafasında soru işareti oluşuyor, bu ve benzeri durumlarda.. Bu adama kafana takma demek zor oluyor bu yüzden..

65 yaş üstü için hastahaneye (aynı şehir için) gidilebilmesi için sokağa çıkma belgesi nereden alınabiliyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Max Verstappen-Ayhancan Güven-M. Jensen" den kurulu takım, Nürburgring 24 saatlik sanal yarışta son 45 dk'ya girilirken Ayhancan Güven aracı duvara çarpmış. Şanssızlık biraz da..Bu kadar saatten sonra..

Yazık olmuş. Max Verstappen 1.ciliği alırmıyız diye düşünüyordu bi ara..

Not: Not aracı pitte bekliyorlar tamir edilecek diye..Edit: Araca servis verilip piten çıkmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap