Eski efsane 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

#XiaomiMi5S #miui10
Miui10 8.8.2 beta batarya performansı. Açıkcası pek memnun değilim. Stabilde de pek farkı yok. İlk aldığım zamana göre düşüş var.
Tabi türktelekomun doğru düzgün çekmemesi de etkiliyor olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Konudışı
YKS açıklandı saat olmadan hangi bölümü yazalım çocuğa diye soruyorlar. Aslında önce anne babaları eğitmek lazım.
Tabi sınava girip halen idealini, gelecekte ne yapmak istediğine karar vermemiş sağa sola hangi bölümü yazayım diyen öğrencilere de üzülüyorum. Bu dandik eğitim sisteminin en büyük sorunu aslında budur.

Burada da puanı düşük olanlar var ise üzülmeyin o kadar. Zaten genelde üniversite uzar siz uzatmazsınız. Öyle yıllarım gidiyor diye serzenişte bulunmayın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 23

Dün akşam Ankara’da hava kapalıydı. Yakalaya bildiklerim bunlar maalesef pek memnun kalmadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#letsplay
🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

1983 yılında yapılan tur zamanı kırıldı.

https://youtu.be/PQmSUHhP3ug

The 919 Tribute Tour: On-board record lap, Nordschleife.

The 919 Hybrid Evo sets a new all-time record lap at the Nürburgring, “Nordschleife”. Watch the complete on-board record lap by Timo Bernhard. www.porsche.co...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HayataDair #Konudışı
Daha önce biraz bahsetmiştim. İşten ayrılıp bir şeyler yapma isteğim vardı.
https://teknoseyir.com/durum/780961

Geçtiğimiz kasım ayından bu yana bilişim sektörüne kaymak için programlama dillerini öğrenmeye koyuldum. Javascript ile başlamıştım ancak iş sahibi olabilmek için 1 yıllık çalışma ile her hangi bir yerde tecrübesiz dahi başlanamayacağını geç fark ettim. Kasım ayından bu yana işsizliğin verdiği maddi gücün giderek zayıflamasından dolayı bu duruma daha fazla devam edemeyeceğime karar kıldım.

Maddi durumları zorlayarak kahve üzerine bir yer açmayı düşündük arkadaş ile. Bir kaç ay bunun üzerinde araştırma ve çalışmalar yaptım. Karar verildiydi iyi kötü bir şekilde başlayacaktım. Nereye açılacağı ile ilgili kafa patlattım. Düşündüğümüz her yerin potansiyeli ile ilgili baya araştırmalar yaptıktan sonra sıra mekanı tutmaya geldi. Şansa bir yeri boş buldum. Ancak olay bundan sonra başladı. Boş yer için bile emlakçı akla gelmeyecek hava paraları konuşuldu. 5 sıfırlı paralar havada uçuşuyor. Neyse başladık bir işe tamamlayalım dedim. Evi bile satacaktım. Sonra malum döviz kurunun sürekli artması yüzünden iyice bunaltıcı döneme girdim. Sembolik olarak söyleyim 100 olan maliyet 140’ı buldu. Ih mıh tamam dedik. Sonra sürpriz yumurtadan çıkar gibi biri çıkıp gerekli izinleri alabilmemiz için bir MİKTAR para gerektiğini söyledi. Dişimi sıkıp 24 haziranı beklemek zorunda kaldım.
Sonuç değişmedi, bir yer açamadım. Bu sürede zaman ve para harcandı. Sinirlerimin yıpranması bonus tabiki.

Şimdi ise iş arıyorum 1 ay içinde iş bulmam lazım. Yoksa şimdiye kadar çalışıp kazandığım bazı şeyleri satmam gerekecek.

Geleyim mevzuya burada üniversiteye başlayacak ve üniversite de olan genç kardeşlerim. Vatan millet sakarya edebiyatlarına çok takılmayın. Öğrenci değişim programlarını zorlayın. Çünkü bu coğrafya yaralı parmağa işeyeni bile kabul etmiyor. Burada itaatkar, fikir yürütmeyecek, olan sistemi her şartı ile kabul edecek. Ömründeki günlerin %90’ınını aynı geçirecek birey istiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 21
 • BraVe @brave

  Geçmiş olsun. Umarım gönlümüzdeki gibi bir iş bulursunuz. Ben de zamanında kahve dükkanı işlettim. Kahve Durağı markasının frenchisingini almıştım. Dükkanı açmak 500.000₺ gibi bir tutara mal oldu. Getirisi iyiydi ancak hizmet sektörü çok yıpratıcı. Toptancıları, müşterisi, firması, aşçısı, garsonu, komisi hepsi ayrı uğraştırıyor. Sonra bir bakmışım geceleri eve 2-3 gibi geliyor sabah 9-10 gibi işe başlıyorum. Benim için çekilecek iş değildi ve o sektörden ayrıldım.

 • Redmaner @redmaner

  @brave @yasinc 140 journosun kafe açmak dosyasını tavsiye ederim çok güzel bir çalışma bu mevzuda.

  Bu arada umarım tez zamanda gönlünüzce bir iş bulursunuz

 • lterlemez @lterlemez

  Bu iş, Ankara’nın ötesinde çok rahat yapılabilir ve çok ihtiyaç var.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Bizim ülkede kimse eleman yetiştirmek istemiyor. Üniversitelerden o kadar çok mezun vs. çıkıyor ki adamlar da bu lükse sahip oluyor. Ben yazılım müh. okudum. İlk iki senesini bu işin hangi alanına yönelsem diye kendimi denemekle geçirdim. Son kalan iki yıla 2 prof. hocamın desteği ile oyun geliştirme alanına yöneldim. Bütün yeteneklerimin bir araya geldiği bu işte motivasyonum çok yüksek oldu. Okul bütün günü yemesine rağmen bir şekilde bu alanda kendimi geliştirmeye gerek uyumayarak gerek tatil yapmayarak vakit buluyordum.

  Bu şekilde mezun olmadan önce ortalama iki sene bu alanda tecrübe kazanmış oldum. Microsoft’da staj vs. derken daha mezun olmadan iş teklifi geliyordu. Şimdi 3-4 senelik tecrübeli mühendis maaşı ile işe başladım. Benimle aynı anda mezun olan arkadaşlar kapı kapı iş arıyor. Benden çok yüksek notlarla mezun olanlar bile. Buna rağmen ben hala gelirimi dolara çevirmek için var olan işimin üstüne uğraşıyorum.

  Burada temel olarak bahsetmek istediğim şey bilişim sektörüne kayma çabanı değerlendirmen. Birilerine 2 lira kazandıracak işleri bilmeden kimse sana 1 lira vermeyecek. Bu işin 4 senelik diplomasını alan bile yanlış hedefler ile çok rahat işsiz kalabiliyor. Kendi işini yapmayacaksan birinin işine yarayabileceğini kanıtlayabilecek hale gelmen lazım. Mühendis olacaksın vs. diye bir şart yok. Bana kimse bitirdiğim okulu, notumu vs. sormadı. Ne projeler yaptım onlara bakıldı. İş veren vereceği işin altından kalkabileceğinin garantisini arıyor.

  Sen her şeye hazır olduğunu hissetmene rağmen illaki bir yerlerden yine gol yiyeceksin. Mesela Türkiye’nin en büyük mobil oyun şirketlerinden bir tanesi Mac OS tecrübem olmadığı için benimle çalışmaktan vazgeçmişti. Yani sen en boktan işi yapsan da en kral işi yapsan da önüne sığır denk geliyor. Bunlardan yılmayıp devam etmen lazım. Birilerine karşı maddi olarak sorumluluğun yoksa kendine yetecek kadar gelir getiren çok zamanını ve enerjini tüketmeyen bir iş yap. Kafana koyduğun bu yoldan da devam et. En azından bu işin 1 sene çözülemeyeceğini anlamışsın.

#rcmodel #fpv
Yağmur geliyor Ankara’ya 🙂
Edit: Yeni fotoğraflar eklendi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17

#Crysis #CryEngine2 biraz gıdıklayınca güzel görüntüler elde ediliyor halen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 22
 • mkyb @mkyb

  Türk kardeşler oyun yapıyor diye zamanında televizyonlarda haberlere bile çıkmıştı. İlk çıktığı dönem ağzım açık kalmıştı. Oyunda ki her nesne ile etkileşime geçebiliyorduk.

 • Orcun @orcun

  Sene oldu 2018 bunun üstüne konan grafiksel anlamda devrim denebilecek 1 tane oyun yok. BF diyenler çıkar hemen de o bad company 2’de kaldı beyler, 2 tane obje kırıyorsunuz diye ooooo grafiklere bah yaaaw olmuyor işte. Velev ki öyle ula arada 10 yıl var ON YIL ON ON daha ne olacak ? şunu 2-3’e katlamaları lazımdı. Eminim hala elinizde gtx 1080 bile alsa şu crysis’i 2k ‘da falan fulleseniz kartı ağlatabilirsiniz. Hatta değil 2k 1080p’de bile ağlatılmış. https://www.youtube.com/watch?v=c9hIyVOpaz8 hala ağlatabiliyormuş. 😀 Çatışmada falan 60 lara düşüyor. 10 yıl evvel ki oyuna göre 300 400 fps vermesi lazımdı. Koca GTX 1080 ya daha ne olacak ? ama ağlatabiliyor işte. Dx12 ler yok işte bilmemneler kartın gddr5x belleği falan yok 14 16 nm falan fişmekan geziyorlar.

  • huseyinekrem @huseyinekrem

   O dropların sebebi işlemci ya aslında. Cryengine tasarlanırken işlemcilerin çekirdek sayısı değilde frekansları artacak diye düşünülüp ona göre optimize edilmiş. O yüzden böyle oluyor. Xbox’ın hangi sürümüydü hatırlamıyorum, 360’tı her halde, konsola çıkarken multi-cpu destekler hale getirilmiş ama bu sürüm pc’ye çıkmadığı için test edemiyoruz.

  • Orcun @orcun

   @huseyinekrem Bende ona dikkat ettim ama, 5960X cpu + 4.5 ghz, oyunda yüzde 8-15 arası gitti geldi. Gpu ise yüzde 85 95 arası gidip geldi. Adam yere veya göğe bakıyor 170 fps düşmana sıkıyor 60 fps. O xbox’a revize edilen sürüm 2011 yılında çıktı. Grafik olarak bu arada arada çok fark var, sonra baktılar olmuyor yapılamıyor crysis 2 çıktı, herşeyi kırpılmış olarak. Çünkü 1. oyundan tecrübe ettiler pc’de milletin anası ağladı. Bende 8800 gtx vardı gene ağlıyordu anası, Q6600’e hayvan gibi oc yapıyordum. Ama yok yani crysis’de öyle AA falan çok açamıyordum. Ki oynadığım ekranda 1280×800 müydü neydi. Dediğim gibi 2. oyunda zaten dikkat edersen oyun kapalı dünya gibi oldu, şehir mehir ortam ufaldı, grafik olarak ise geriye gittiler. Yoksa konsola çıkamayacaktı e konsola çıkmayan oyunda pek tutamıyordu. Sadece pc falan o devirde olacak gibi değil. Sonra 3. oyun çıktı o da aynı öyle 1. oyunu hatırlatır tipte yani crysis 3 bile. Ha böyle olması çok iyi bence işlemcilerin ekran kartlarının aslında öylede çok uçar kaçar güçlenmediğini gördük.

  • YasinC @yasinc

   @orcun Konsol sürümünde grafikler daha kötüydü zaten. Warhead’da optimizasyon daha iyiydi.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  @achfighter @achfighter @ozgurg @anonim @byalperen @alierkankizgin @yasinc @six @mkyb @orcun @huseyinekrem kusura bakmayın arkadaşlar biraz spamlamış gibi oldum ama tek kişilik oynamak için güzel Mod var mı? Son 2 oyun için olsa olur Crysis Wreckage hariç ama yoksa bütün seri içinde olabilir 🙂

#microsoft
Koskaca firmanın verdiği güncelleme sonrası pc çöktü. Onarıma düşüp duruyor orada bile hata verebiliyor. Bu kadar işin gücün arasında başıma iş aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap