Cahil olunca meslek hiç fark etmiyormuş bugün tekrar anladım. Öğretmen zoomda yaptığı görüşmeyi olduğu gibi kişisel herkese açık instagram hesabında paylaşıyor. Çocukların fotoğrafları isimleri olduğu gibi ortada. Hangi öğrencinin velisinden izin aldı acaba çocuğunun görüntüsünü paylaşmak için? Kimse şu sosyal medyanın ne kadar tehlikeli bir yer olduğunun farkında değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14
 • johan @johan28

  Evinize geldiğinde bin tane hikaye atıp konum etiketleyen gerzekler var bide. Sordun mu acaba ?Başıma gelmedi ama ortak arkadaşımızın evine gittiğimde yaşamıştık çok rahatsız edici bir durum oluştu.

  • Orcun @orcun

   Eski kız arkadaşım selfi manyağıydı, oraya buraya gideriz ilk önce selfi çekerdi. Yemek yiyeceğiz fotoğrafı çekilirdi konum şey yapılırdı vs. vs. vs. kız güzeldi allah için ama güzellik işte olmuyor. Huyu bana uymadı baya sağlam kavgalar ettik ben telefonunu falan alıkoydum vs. beni de çünkü gizliden gizliye çekiyormuş. Ver dedim seni çekeyim falan şifre sordu derken şifreyi aldım lap albümlere oradan wp geçmişi derken karı bildiğin bizi ortam mezesi yapmış. Ben dedim sevmiyorum böyle şeyleri anı bozuyor anı yaşayamıyorsun kendini niye bundan mahrum bırakıyorsun ? başkasının onayı ile mi yaşayacaksın hep ? niye yani bu anları bozuyorsun ? çok kavga ettik. Ya eyvallah ayda yılda bir işte tatile gidersin çekilirsin bitti gitti ? bu nedir ya ? hani güzel kız işte baktıkça bakasın geliyor yok ömrümü veririm falan yalan onlar 1 ay böyle karıya tahammül edemezsiniz. Yok ts'e bende gireyim katılayım yazayım vs. ulen bari ts'den rahat bırak ya ? karıyı vallahi yüz üstü bıraktım ayrıldım. Hala da eminim onun acısını çekiyordur.

  • prometrik @prometrik

   @orcun Geçmiş olsun hocam. Acını hem anladım. Hem de sonda ts'ye gireyim kısmında güldüm 😀 Hakkını helal et 🙂

  • Orcun @orcun

   @prometrik Ya karı yapıştı üstüme, ben buna şey yaptıkça dahada yapışıyordu. Ayrıldık dedim seni sevmiyorum artık, hoşlanmıyorum da itici geliyorsun. Ya karı anneme sardı, biz ayrıyız güya eve geliyordu annemden lafta yemek öğreniyordu neyi nasıl yapacak vs annemle arayı iyi tutuyordu. Aylarca ben bu manyakla uğraştım. Dışardan görsen yani dersin ki ulan orçun salaksın ya vallahi bak melek gibi karıyı teptin derlerde manyağın tekiydi ya ben bu karıyla mı uğraşacam ? bu sosyal medya manyaklığı olmasaydı belki daha idare edebilirdim. Çünkü duruma göre halden anlıyordu dinliyordu vs. benim ilişki de en değer verdiğim şey empati yapması halden anlamasıdır. Bunu yapamıyorsa sen bana istersen en güzel karıyı getir benim için anca o sex oyuncağı olur yani ötesi olmaz. Belki hala ts'de dedir ? benim profili ismi cismi herşeyi de biliyor ? 😀 Biri beni ifşa etmeye çalışırsa bilin ki odur zaten. 😀 Gerçi etsin ya saç sakal o dönem karışıktı uzun saçlıydım sakalda bıyıkta vardı. 😀

  • Recai @recai

   @orcun iyi yapmissin
   Öyle hayat cekilir mi?
   Bende foto cekmeyi severim ama isin b.kunu cikarinca olmuyor

  • prometrik @prometrik

   @orcun Tahminimce 2000 'lere yakın doğumlu olanlarda sıkça var bu durum. 90'lılarda da az değil. Gerçekten insanlar hayatı sosyal medyada yaşamaya başladı. Çağımızda normal görülse de (ki biz en azından bu derecede normal olmadığını iyi anlıyoruz), ileri ki zamanlarda psikolojik bir problem olarak tanımlanacağını düşünüyorum. Yani başka açıklaması yok.

  • Orcun @orcun

   @prometrik Bu kız 95 doğumluydu. Aramızda 6 yaş falan vardı. Çok görgüsüzlük gibi takılıyordu ben o olayını sevmiyordum. Denedim hep şans verdim ama olmuyordu. Belki şimdi evlenmiştir bilemiyorum hiç bakmadım.

  • Kvothe @amurado

   @orcun eşimle evlenmeden önce hallettik bu konuyu, anonim kalarak, yüz ve mekan göstermeden istediğin paylaşımı yapabilirsin dedim, aksi halde çıkabilecek sorunları açıkladım, sağolsun aklına yattı hemen hemen her şeyini sildi ve istediğim şekilde kullanmaya başladı.

  • 1Kan @birkanurlu

   @orcun Orçun hocam yeme bizi. Bu yüzden kız bırakılmaz 🙂

  • Orcun @orcun

   @amurado Anlayışlısını bulmak zaten en zoru, adam gibi empati yapacak halden anlayacak benim için önemli olan şeyler neredeyse budur. @birkanurlu Yok ya cidden ayrıldım. Eziyet gibiydi, kız istediği kadar güzel olsun vs farketmez. Yani huyu huyuma uymadığı için de çok ayrıldım geçmişte, boşa vakit kaybından ibaret. Mesela bir sevgilim kedi sevmiyordu ama hep böyle tiksiniyordu çek şu pire torbasını vs yok bunları sokağa at besleme evde şöyle böyle yani tamam sevmeyebilirsin okeyim de saygı duymak zorundasın ya sen kimsin de bana karışıyorsun ? hiç umurumda değil. Zengin karıyla takılıyordum mesela o da tepeden bakıyordu herkese yok şu arabayla şunları ezicem vs diyordu, düzgünce adam gibi ya benim maddiyatım bu bu diyordum karı bana para atmıştı ya utanmadan hiç unutmuyorum böyle karılarla ben zerre vaktimi harcamam. Anca benim için sex oyuncağı olur o kadar.

 • teknosevir @teknosevir

  Ben iki sene önce tw da güzelce uyarmıştım bi öğretmeni benzer hatasından dolayı, ısrarla saçma sapan şeyler söylemişti. Sonra dayanamayıp küfretmiştim. Sanırım bu tarz durumlarla karşılaştıkça bakanlığa bildirsek bu sorun çözülebilir.

 • prometrik @prometrik

  Eski bir söz vardı: "Eğitim cahilliği alır; eşeklik baki kalır." diye.

Merhaba. Notebookuma kablosuz mini klavye bağlı. Mini klavyede Türkçe tuşlar bulunmuyor. İngilizce düzende. Bilgisayarın kendi klavyesi ise Türkçe düzende. Alt ve Shift tuşu ile klavye düzenleri arasında geçiş yapabiliyorum ama bunu otomatikleştiren bir uygulama daha önce duymadım. Mini klavyede bir tuşa basınca klavye dili İngilizceye notebookun kendi klavyesinden bir tuşa basınca Türkçeye otomatik geçsin istiyorum. Buna çözüm olabilecek bir uygulama var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@orcun Üstad kamerayı her açtığımda hala daha aklıma sen geliyorsun 🙂 3 yaşını geçen telefon hâlâ iyi işler çıkarıyor sayende 😊

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Raspberry ile ftp server kurdum. Yerel ağda sorunsuz çalışıyor sunucu. Fakat bir türlü internete açamadım. Kullandığım modem Tp Link Vr 400. Nat aktarımı menüsü altında Sanal sunucular var. Orda bu ayarları yaptı. Telefonun 4g si ile bağlandığımda uzun süre bekleyip böyle bir site yok hatası alıyorum. İp adresim dinamik. Server gün içinde açılıp kapatılacağı için sorun yok benim için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20

Şu an oturduğumuz eve 2014 yılında taşındık. Buraya ilk taşındığımızda geldiğimiz yerdeki ttneti nakil ettirmiştik. 8 Mmps hız alıyorduk. Sonrasında 16 alabileceğimizi söylediler fiyat farkı vererek geçtik. Sonrasında Dsmart daha mantıklı geldi ve 2 sene dsmart kullandık. Sonrasında ise vodofone nete geçtik. Çünkü iyi bir fiyat farkı vardı. O da 16 mbps verdi. Sonrasında Türkneti duyduk buralardan. Hız sorgusunda 35 mbps veriririm diyordu ama ben pek güvenmeye güvenmeye geçtim. Bugüne kadar 16 yı zor aldığımız altyapıda nasıl 35 alırız diye.

Sonrasında geçiş işlemi tamamlandı. 1 Sene sorunsuz kullandım. Sonrasında internet 2-3 gün gitti. Sebebi ise Türk Telekom bizim mahallede altypaı ıslah çalışmasına başlamış. Modemin maksimum hat değeri 40 küsür mbps iken o gün 67-68 mbps oldu. Sonrasında Türknetin paket değişikliği ekranına gittim 50 mbpslik pakete az bir fiyat farkı vererek geçtim. Yine uzun süre sorunsuz kullandım.

2 Gün evvel Onlline işlemlerde gezerken paket değişikliği ekranında 75 mbpsyi gördüm. Lan deneyeyim ne olacak sanki diye düşündüm. Çağrı kaydı açıldı. Kısa bir süre sonra mail geldi işleminiz onaylandı diye. Hiç zannetmiyorum diyerek hat değerlerine baktım düşündüğüm gibi hala 50 mbps idi. Sonrasında açık olan destek kaydına cevap yazdım. Sabah baktım hattınıza 75 mbps tanımlanmıştır kontrol edin demişler. Hat değerlerine baktım vanayı sonuna kadar açmışlar.

Ben işin gerçeği bu internetin şu anda çok verimli çalışacağına inanmıyorum. Ama bu işi benim talebim doğrultusunda hiç bir telefon görüşmesi yapmadan ek bir para istemeden vs. halletmeleri hoşuma gitti. Bakalım bir kaç gün deneyeceğim. Şayet oluyorsa güvenli olması adına 60 mbpsye kilitleyin dedim bakalım ne olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dex ile steam link çok başarılı çalışıyor. Evde iki adet 5 ghz router var. Notebook modeme bağlı. Telefon ise mutfaktaki 5ghz routera kablosuz olarak bağlı. İki roueter ise cat6 kablo ile bağlı. Bu şekilde 100 mb/s ile bağlantı kuruyor. Aslında daha da hızla kurabilir fakat mutfaktaki routerin portları 100 mbps. Logitech f710 da usb üzerinden telefona bağlı. Titreşimi dahi çalışıyor. Gayet akıcı sorunsuz bir oyun deneyimi yaşadım. Mantıklı işmiş. Belki ileride sadece orta halli bir kasa alıp modeme kablo ile bağlarım. Sadece oyun oynamak için çalışır. Wake on lan ayarı da yapılırsa mis.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Soldaki elime ulaştı. Detaylı inceleme yazmak istiyorum bir kaç günün sonunda. Var mi ilgilenen?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bugün dex ile kullanılan samsung telefonuma Kodi, elementum eklentisi ve opensubtitles eklentisini kurdum. Çok sade, güzel bir şey oldu. Yts sağolsun her film var. 2 senedir netflixe verdiğim paraya üzülmeye başladım valla. Çünkü aradığım hiç bir film yok. Kendi yapımları ve diziler için güzel bir platform ama film için? Kesinlikle çok fazla eksik var netflixde. Size de tavsiye ederim. Telefonu tv ye bağlayıp ufak bir kablosuz klavye ile rahata kavuştum. Tek sorunum var şimdilik. O da opensubtitlesde filme uygun altyazı bir kerede denk gelmiyor çoğu zaman. 2-3 tane deneyip 3-4 dakika vakit ayırmak gerekiyor ne yazık ki. Ama o eklenti de büyük rahatlık. Altyazıyı direk çekip koyuyor. Yok öyle zipi aç, srt yi filme sürkle vs. çok zahmetli işmiş. Adamlar olabildiğince basitleştirmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 16

@gamsizm Biliyorum Samsung'un tepe modelleriyle Lp ilgileniyor ama kendisine ulaşamıyoruz. Note 20 incelenmesi neden gelmedi. Gelecek mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap