Sennheiser HD 4.40 BT Bluetooth Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık

Merhabalar yaklaşık 3-4 gün evvel almış olduğum Sennheiser HD 4.40 kablosuz kulaklığı elimden geldiğince tarafız ve kişisel deneyime dayalı bir şekilde incelemeye çalışacağım. İnceleme bölüm bölüm ve detaylı olacağından okuyacak arkadaşlara bir yandan çay kahve içmeleri tavsiye edilir 🙂

Satın Alma Sebebi: Yaklaşık 4 yıldır kullanmış olduğum Sony Mdr Xb450AP'nin artık kullanılmayacak şekilde bozulması üzerine yeni bir kafa üstü yeni bir kulaklığa ihtiyaç duydum. Ses ekipmanlarına her zaman biraz fazla meraklı olduğum için ve şu sıralar bütçem el verdiği için biraz daha üst seviye bir cihaz satın almak istedim. Belli başlı kriterlerim vardı sırasıyla:

1-Dengeli doğal sıcak bir ses.

2-Neredeyse her zaman evde kullanacak olsam da kablosuz özgürlüğü arıyordum. Ve hem pc ye hem telefonuma aynı anda bağlı çalışabilmeli.

3-Bluetooth üzerinden hiç bir zaman kablolu ses kadar kaliteli bir ses alamayacağımı bildiğimden pili bittiğinde ya da bitmediğinde kablolu çalışabilme özelliği.

4-Konforlu bir kulaklık olmalıydı.

 

Fiyat ve Satın Alma Aşaması: Ürünü Trendyol üzerinden satış yapan hifi-myfi adlı satıcıdan aldım. Bu satıcı Sennheiser markasının Türkiye distirbütürü olan "Bircom" a bağlıymış. Ürünün kutusunun üzerinde "Bircom" logosu var. Ayrıca kutunun içinden Bircom'a ait imzalı garanti belgesi vs de geliyor. Ürün Trendyolda indirime girmişti ve 600 Tl gibi bir rakama aldım. Bir çok sitede 700-800 Tl bandına satılıyordu. Sanırım durum hala aynı. Trendyol ise kargo işinde başarılı sorunsuz bir alışveriş oldu 2 günde geldi içinden Sennhesier logolu şekerler bile çıktı 🙂

 

Kutu İçeriği: Kulaklık işin gerçeği fiyatına nazaran çok da ihtişamlı olmayan bir sunumla geliyor. Mavi büyük bir kutuda gelen kulaklığın kutusunu açtığımızda içinden kulaklığın bulunduğu plastik bir kap, kaliteli bir micro usb şarj kablosu ve ürünü kablolu kullanabilmeniz için 1.4 metre uzunluğunda bir ucu 3.5 mm bir ucu 2.5 mm kiltili aux kablosu geliyor. Bir de bu ürüne kesinlikle yakıştırmadığım bir kumaş kese geliyor. Ürünün yanında kesinlikle kaliteli bir kulaklık kutusu/kabı gelmeliydi.

 

Tasarım ve Konfor: Ürünün tasarımı konusunda gelirsek ürün büyük bir kulaklık bu yüzden dışarıda kullanmayı düşünen arkadaşlar insanlar kısa bir süre size bakabilir. Ürünün rengi mat siyah ağırlıklı. Bazı noktalar ise mat gri. Ürün Türkiye'ye yeni gelmiş siyahi bir futbolcu kulaklığı havası taşımıyor yani 🙂 Daha çok profesyonel bir duruşu var.

Ürün tamamen plastik malzemeden üretilmiş. Ama elinize aldığınızda bunun öyle her yerde kullanılan bir plastik olmadığını rahatlıkla anlıyorsunuz. Kesinlikle premium hissi veriyor. Malzeme kalitesi konusunda üzüleceğinizi hiç zannetmiyorum. Ayrıca en ufak bir gıcırtı vs yok ve uzun süre sağlamlığını koruyacak gibi duruyor.

Kulaklık bölümleri sağa sola ufak bir açı ile oynayabiliyor. Onun dışında yukarı doğru 90 derece kırılarak daha rahat taşabilir bir hale geliyorlar.

Kulaklık bölümlerinde yükseklik alçaklık ayarı tabi ki de var. Aynı zamanda başınıza denk gelen bölümüne çok kalın olmasa da sun bir deri kullanmışlar. Saçı kısa olan kullanıcılar bu konuda sıkıntı çekmeyecektir.

Kulaklık pedleri ise epey bir büyük ve kalın. Pedlerde kullanılan suni deri kesinlikle çok başarılı kulağınıza tam oturuyor yumuşacık bir süngere sahipler. Ve bu süngerler hafızalı sünger kullandığınızdan çıkardığınız an eski şeklini alıyor. Kulakları ne acıtıyor ne de serbest bırakıyor. Tüm kulağınızı güzelce içine alıyor ve konforlu hissettiriyor. Ayrıca yalıtımda etkisi çok büyük az sonra bahsedeceğim bu konudan.

Ürünün sol kulaklık kapağında "Nfc"  bölgesi var. Buraya nfc destekli bir telefon dokundurduğunuzda hiç uğraşmadan eşleşme işlemi gerçekleşiyor. Kulaklık kapalı dahi olsa nfc ye telefonunuzu dokundurduğunuzda kulaklık çalışıp eşleşmeye hazır hale geliyor. Yani içeride sadece bir tane etiket yok anakarta doğrudan bağlı bir nfc modülü var.

 

 

Diğer her şey ise sağ kulaklık kısmına toplanmış. Sırasıyla saymak gerekirse:

 • Kulaklığın durumu hakkında bilgi veren 3 renkli led ışık.
 • Ürünü açmaya kapatmaya ve eşleşme moduna geçiren tuş.
 • Şarkıyı durduran başlatan sonraki önceki şarkıya atlamayı sağlayan ve telefon görüşmelerinde işlev gösteren multi fonksiyonel bir joystick
 • Ses kısıp açmanızı sağlayan buton
 • Aux in girişi
 • Micro usb şarj girişi

Performans ve Kullanım Kolaylığı: Ürünü kullanmak telefon ya da başka bir cihazla eşleştirmek kesinlikle kolay. Telefonunuzda NFC özelliği var ise tek dokunuşla eşleştirebiliyorsunuz zaten. Eğer NFC özelliği yoksa açma kapatma tuşuna uzunca basarak eşleşme moduna geçiyorsunuz ve bağlanmak istediğiniz cihazın bluetooth menüsünden kolayca bağlanabiliyorsunuz.

 

Ürün aynı anda 8 cihaza kadar bağlanabiliyor. Tabi ki 8 inden aynı anda ses aktaramıyor. Örnek üzerinden anlatmak gerekirse cihazınız hem telefonunuza hem de bilgisayarınıza bağlıysa telefonundan ses gelmiyorsa pc den ses açtığınız da çalmaya başlıyor ya da tam tersi. Bu özellik kesinlikle büyük bir konfor katıyor kullanıma. Ben gibi hem pc ye hem telefona bağlayacaksınız iyi iş çıkarıyor.

Üründe 2 adet mikrofon var. Bu sayede telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz .Pek başarılı olduklarını söyleyemem. Ama güzel bir özellik var Telefon görüşmesi yaptığınız an ortam sesi kulaklığın içine aktarılıyor bir miktar. Bu dışarıda kullananlar için önemli bir özellik.

Ürün pil durumunu da bluetooth üzerinden bağlı olduğu cihaza aktarabiliyor. Özellikle Apple cihaz kullanıyorsanız saatin yanında kulaklık simgesinin yanında cihazın pil seviyesini gösteren bir pil simgesi daha oluyor. Android de veya windows da ise 3. parti uygulamalar  ile pil durumunu kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca pil durumunu saat bazında sesli olarak da söylüyor.

 

Üzerindeki tuşlar ise kesinlikle çok başarılı. Joystiki ileri ittiğinizde sonraki şarkı geri çektiğinizde önceki şarkı üzerine bastığınızda ise şarkıyı duraklatma işlevini görüyor. Yalnız her ne hikmetse İntel Ac 3165 bluetooth wifi kartlı windows 10 notebook bilgisayarımda bu joystik çalışmadı.

 

Ses açıp kısa işlemi ise bağlı olduğu cihaz ile eşleşiyor. Bu bir çok üründe olmayan bir özellik aslında. Bu şu anlama geliyor. Siz tuşlardan sesi kısarsanız pc nin ses çıkışını kısıyor aslında. Yani bağlı bulunduğu cihazın ses çıkışını kontrol ediyor. Böylece senkron çalıyorlar. Ama bunun ne yazık ki ufak bir dezavantajı var. Siz sesi açıp kıstığınızda bip bip diye ufak bir ses çıkarıyor cihaz. Telefonunuzdan ses açtığınızda sürekli bip bip diye ses çıkarıyor kısa bir süre. Çok kafaya takılacak bir şey değil.

 

Şarj ve kullanım süresi ise bence başarılı. Ürün 0 dan 100 e 2 saat gibi bir sürede doluyor. Dolu bir pil ile 25 saat kesintisiz müzik vaat ediyor. Aldığımdan bu yana durmadan kulağımda ama hala anca %30 a kadar getirebildim. Bu yönden mutlu olacaksınız.

 

Ses Yalıtımı: Üründe aktif bir gürültü engelleme sistemi bulunmasa da ben pek aramadım. Eğer aktif gürültü engelleme sistemi istiyorsanız epey bir fiyat farkı vererek 4.50 yi alabilirsiniz. Ürünün Pedleri epey büyük olduğunda ve kulağı içine aldığından dışarıdaki sesi neredeyse yok ediyor. Bu konuda çok başarılı buldum. Kulağınızı sıkıca kavradığından dışarı da aynı şekilde pek ses vermiyor. Çok yüksek ses sevilerinde tabi ki dışarı ses çıkıyor hatta biraz yanındaki ne dinlediğiniz anlayabilir. Ama normal ses seviyelerinde kimseyi rahatsız etmeden rahatlıkla toplu taşımada, kütüphanede ve bilumum sessiz olunması gereken ortamlarda konforla müziğinizi dileyebilirsiniz.

 

Ses Performansı: Burası en zor kısmı sanırım. Ama 3 gündür epey bir müzik dinledim ve yeterince deneyim sahibi olduğumu söyleyebilirim.

 

Sesi özet geçmek gerekirse sıcak dengeli yüksek vokaller biraz boğuk

 

Şimdi detaya ve deneyim kısmına gelmek gerekirse 4 kısıma böleceğim bass, mid, tiz ve diğer detaylar olmak üzere.

 

Bass ve alt sesler: Ürünün sürücü boyutuna dair kendi sitesi de dahil herhangi bir yerde bir bilgi bulamadım ilginç bir şekilde. Ama şunu diyebilirim ki basslar çok doygun ve temiz. Bassları deneyimlemek adına farklı tarzda müzikler dinledim. Bateri ağırlıklı parçalarda eğer kayıtta özellikle çok geri plana atılmadıysa kick drum seslerini baya dolu dolu duyuyor hatta hissediyorsunuz. Adamlar bu işi çok iyi başarmış. Özellikle hızlı rock ve metal türevi şarkılarda basslara hayran kaldım. Çok doygun ve doğal geliyor. Nadiren şarkıya bağlı olarak mid bassları perdelediğini hissettim bazen. Ama nadiren. Eski kullandığım Sony Extra bass a kıyasla çok dengeli ve doğal bassları var. Mid bass kısmında ise biraz cansız buldum. Özellikle gittim bass gitar ağırlıklı funky ve jazz parçalar dinledim. Enstrümanın sesinde bir sorun yok fakat ses biraz daha mide yaklaştıkça ufak boğukluklar seste çamurluklar hissediliyor. Bu çamurluk hissine mid kısmında daha detaylı bahsedeceğim. Bunun dışında hip hop, house dubstep ve edm dinledim. Sanatçının tercih ettiği bass desenine göre iyi iş çıkarıyor. Bu kulaklıkta daha çok sub bas var. Yani daha düşük frekanstaki basslara daha tepkili. Özellike vur çek basslarda inanılmaz çok tatlı bir deneyim yaşatıyor. Ama biraz daha yüksek tonlu basslarda o tatlılık bozulmaya başlıyor. Ama eminim basslardan memnunun kalacaksınız. Yine de uyarayım artık genç kesim olarak daha çok bass ağırlıklı parçalar dinler olduk. Özellikle bassları arttırlmış kulaklıklar var onlar kadar bass vermiyor. Diğer seslerin önüne geçmeden bass veriyor sonuçta bu bir sennhesier kulaklık. Derdiniz sadece gümbür gümbür bass ses duymaksa bu ürün size göre değil.

 

Tizler: Ürün ses profili parlak dan ziyade sıcak tonlarda. Bu sebeple tizler çok ön planda değil. Daha çok midler ve basslar ön planda. Ama tizlere hassasiyeti iyi. Şarkıcı özellikle tizleri biraz daha ön plana çıkarmak istediyse tizler kulak tırmalamadan çok üstlere rahatlıkla çıkıyor. Hatta şaşırtıyor baya tiz kalitesiyle. Daha önce kullanmış olduğum Extra bass serisi kulaklıkta tizler ölüymüş yokmuş onu anladım. Dediğim gibi şarkıcı özellikle biraz daha ön plana aldıysa tizleri çok güzel sesler yakalıyorsunuz. Mid tizlerin biraz soluk kaldığını düşünüyorum. Bu sebeple şarkıda tizler doğal hatta biraz kısık bırakıldıysa duymanız zorlaşabiliyor. Böyle bir durumda hafif bir eq ayarı yapmanız gerekebilir. Ama ben üst seviye tizlerden memnun kaldım. Mid tizleri ise daha parlak daha canlı görmek isterdim işin gerçeği.

 

Mid: Beni en çok üzen kısım oldu ne yazık ki. Ürünün mid seslerinde anlamsız bir tıkanıklık var. Sanki tüm sürücü belli bir frenkansta takılı kalmış gibi. O frenkans da 1-2 Khz arası bir şey. Midlerin tümü sanki o aralıktan gelmek istiyor gibi. Bunu anlatması biraz zor ne yazık ki. Ama şarkı özellikle parlak kaydedilmediyse ne yazık ki mid seslerde özellikle vokal seslerde bir kabalık bir boğukluk mevcut. Ve pek eq ile de çözülemiyor. Şarkıdan şarkıya değişiyor. Bazen çok güzel derken bazen çok mu boğdu ya vokaller dedirtiyor. Bu kulaklıktan insan sesini doğal almak biraz zor. Midlerden biraz daha bahsetmek gerekirse kesinlikle güçlüler tizlerin bassların gerisinde kalmıyorlar. Çok kötüledin Gökhan diyecek arkadaşlar eğer bu işlere takık biri değilseniz anlamınız pek mümkün değil. Hatta buna yakın bir seviyede kulaklık kullanmadıysanız ses mükemmel diyeceksiniz eminim. Ama bu işlerdeki deneyiminiz arttıkça dinlediğiniz cihazın artılarını eksilerini görüyorsunuz.

 

Ses Hakkında Diğer Her Şey: Türkçe incelmesini yapan bir arkadaş sesin az geldiğini söylemiş ama tahminime göre kulladığı cihaz Iphone. Iphonlerda bletooth üzerinden ses az aktarılıyor. Ürünü bir çok farklı cihaza bağladım. Hiç birinde ses şiddetini sorun etmedim. Ürünün kendisinde "aptx kodek" desteği mevcut. Bu sayede kablosuz daha iyi bir ses akışı sağlıyor. Benim kullanmış olduğum Note 8 bu kodeği desteklediği için ses de kablolu kullanımla neredeyse aynı sesi aldım diyebilirim. Sesi epey bir yüksek son seste kesinlikle rahatsız ediyor. Son seste çok hafif bir bozulma hissediliyor.

Ürünü bir de kablolu kullanabildiğiniz söylemiştim. Bu kesinlikle güzel bir güzellik. Kutudan çıkan bir ucu 3.5 mm diğer ucu 2.5 kilitli uçlu aux kablosu yardımıyla kablolu kullanabiliyorsunuz cihazı. Ürünün pili bitse dahi kablolu kullanabiliyorsunuz bu konuda bir engel de yok. Kabloyu taktığınız an bluetooth kapanıyor. Ne yazık ki kumanda ve mikrofon özelliği kablo ile kullanılmıyor. Düz bir kulaklık olarak kullanıyorsunuz. Sesi kablolu olarak aldığınızda seste biraz kurtlu adamın anlayacağı değişiklikler oluyor.. Sıcak olan ses dengesi daha da sıcak bir hale dönüşüyor bana göre. Bluetooth üzerinden daha çok V equalizer a yakın bir ses aktarıyor. Basslar daha dolu tizler daha canlı midler daha geride gibi geldi bana .Sanki Sennheiser sürücünün eksiğini bluetooth modülüne ufak bir tune yaparak düzeltmeye çalışmış gibi. Düzelmiş mi derseniz tam olarak değil ne yazık ki hala midelerde ve özellikle vokallerde dediğim şeyler geçerli.

 

Sahne derinliği ise ortalama düzeyde denebilir. Kapalı bir kulaklık olduğu için çok fazla bir şey beklememek gerek bu konuda. Ama yine de enstrüman ayrımı ve sahne derinliği iyi denebilir kendi klasmanına göre.

 

Bunların dışında ses epey net ve dengeli arkadaşlar. Ses şiddeti de epey yüksek. Klasik Sennheiser, sesi üzmüyor tam tersine mutluluk veriyor.. Hatta kulağınızdan çıkardığınızda biraz vakit geçirince kulaklarınız arıyor kulaklığı. Bu da ses hakkındaki en kısa yorumum olsun.

 

Gelelim Artılara Eksilere:

+Malzeme kalitesi premium seviyesinde elinize aldığınızda mutlu oluyorsunuz

+Üzerinde bulunan tuşlar çok işlevsel ii ki varlar dedirtiyor.

+Bluetooth modülü başarılı ses iletimi sağlıyor aptx kodek sayesinde yüskek birtrate ile kablosuz müzik dinleyebiliyorsunuz.

+Bluetooth menzili epey iyi 2-3 duvar mesafeden bile çekiyor.

+Şarj ve pil süresi başarılı.

+Ses şiddeti epey bir yüksek.

+Büyük pedler sayesinde gerek içi gerek dış yalıtım iyi. Kulağınıza taktığınızda sağır olmuşcasına engelliyor iki taraflı sesi.

+Pedler çok konforlu ve kaliteli.

+Ses dengeli ve sıcak hiç bir şarkıda şunu duymadım dedirtmiyor hiç şarkıda başta ağrı hissi oluşturmuyor. Dinlemesi lezzeetli.

+Kablolu kullanım kolaylığı iyi bir özellik.

 

-Kutu içeriği daha dolu olmalıydı. Taşıma kutusu/kabı mutlaka gelmeliydi. Yanında gönderidkleri kese pek bir işe yaramıyor.

-Bluetooth 4.1 değil de 4.0 olması.

-Bluetooth ile müzik dinlerken şarkı durduğunda kısa süreli bir dip ses gelmesi. Bu ne yazık ki bir çok üründe var bunda da var.

-Üzerinde 2 adet mikrofon var ama telefon görüşmelerinde pek başarılı değil. Konuştuğunuz kişi genelde kulaklıkla konuştuğunuzu anlıyor.

-Vokallerde olan boğukluk çamurluk hissi.

Kablolu kullanımda tuşların ve mikrofonun iptal olması.

 

Sonuç, Özet ve Kime Tavsiye Edilir: Sonuç olarak olaya şöyle bakmak lazım arkadaşlar. Ürünün markası belli. Bu işlerin içinde olan arkadaşların çok yakından tanıdğı Sennheiser. Şöyle bir örnek vereyim. Mercedes ya da Bmw'nin en ucuz modelini de alsanız ne kadar kötü olabilir? Gidip Fiatın aynı segment arabasının en pahalı modeline bile fark atar. Bu işte böyle. Elbette eksikleri var ama gerek malzeme kalitesi, gerek ses performansı ve diğer her şeyiyle verilen parayı hak ediyor.

 

Ürün kime tavsiye edilir derseniz. Özellikle toplu taşımayı çok kullanıp kablosuz kaliteli bir ses almak isteyen ve uzun süreler kullanmak isteyen arkadaşlara tavsiye edilir. Ben gibi evde yüksek ses kalitesi için alıyorsanız belki bütçenizi biraz daha yükselterek kablolu modellere yönelebilirsiniz.

 

Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler. Ürüne ait fotoğraflar sonradan yüklenecektir.

Sevgiler saygılar Teknoseyir ahalisi. Başka bir incelemede görüşmek üzere....

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 45

65 Tl Ye Samsung DEX Deneyimi.

Merhabalar bugün size markasını veya modelini bilmediğim N11 üzerinden almış olduğum 65 Tl lik Dex alternatifi adaptörü anlatmaya çalışacağım.

 

Alışverişe çıkarken amacım sadece telefon ekranını olduğu gibi televizyona yansıtabilmekti. İlk önce kablosuz modellere (miracast) baktım fakat ucuzları için gelen yorumlar canımı sıktı ve kablolu modellere bakmaya başladım. Sadece hdmi a çeviren adaptörler bile 80 Tl ye yakınken bu incelemiş olduğum ürünü 65 Tl ye görünce kaptım hemen bir tane.

 

Ürünün başlıca özelliklerine gelirsek:

-Herhangi bir marka veya modele sahip değil.

-5-10 cm uzunluğunda sağlam ve kalın sayılır bir kabloya ve sağlamlık hissi veren bir tip c soketine sahip.

-Alüminyumdan sağlam ve ufak kasaya sahip ve dayanıklı hissi veriyor kasa.

-Arkasındaki girişler sırasıyla bağlı olduğu cihazı şarj edebilmek adına dişi tip c soketi.

-Versiyonunu bilmediğim Hdmi soketi

-Usb 3.0 Tip a soketi

 

Eve gelip ürünü Samsung Galaxy Note 8 e bağladığımda ekrana görüntü gelsin diye beklerken ekran karardı ve Samsung Dex yazısı yanıp sönmeye başladı. 2 saniyelik boot aşamasından sonra dex masaüstü açıldı. Şaşkınlık içinde kaldım tabi. Böyle bir şey beklemiyordum. Ben sadece ekranı aktaracak diye düşünmüştüm.

 

Diğer bir konu cihazda bulunan usb 3.0 soketinin gerçek usb 3.0 olması. Sandisk Usb 3.0 belleğimi taktığımda dosyaları normal otg den bir kaç kat hızlı aktarınca anladım bu durumu. Bana bir tane soket yetmeyeceğinden ve android usb hubları doğrudan doğruya desteklediğinden Çinden aldığım 4 soketli Usb 3.0 hubumu taktım cihaza. Herhangi bir sorun yaşamadım. 4 Soketin 2 sine haici hdd birine taşınabilir bellek diğerine nano alıcı taktğım halde bana mısın demedi.

 

Tip C usb nin en güzel yanı sanırım çift yönlü elektrik alışverişi. Bir yandan diğer cihazları besleyebilen telefon bir yandan şarj olabiliyor. Böylece saatlerce açık durabiliyor.Cihaza telefonun kendi adaptörünü taktığımda hızlı şarj aktif oldu. Yani 9 volt taşıyabiliyor cihaz. Normal 5 v 1000 ma lık adaptörle kullandığımda yine şarj oluyor ama yavaş elbette. Özetle bu konuda da sıkıntı yok.

 

Samsung'un Dex modunu anlatmaya kalksam sayfalarca yazmak gerekir. Teknoseyir'de incelemesi var izlemenizi tavsiye ederim. Özetle telefon arayüzünü tv ye yansıtırken Windows bir masa üstüne benzetiyor diyebiliriz. Eksikleri olsa da en iyi sistem sanırım şu anda Dex. Herhangi bir sorun yaşamadım. S8 üstü amiral gemisi kullanan tüm arkadaşların Dex'i mutlaka deneyimlemelerini tavsiye ederim.

 

Aslında bu ürün daha çok yeni Macbooklar için düşünülmüş. O yüzden tüm soketleri tip c olan Macbooklardan kullanan arkadaş varsa aynı hizmeti sunan ürünlere bir kaç kat fazla para vermesin boşuna. Ayrıca yorumlarda Huawei desktop modunu desteklediğini okudum.

 

Özetle bu tip bir ürüne ihtiyacınız varsa mutlaka bir göz atın. Doğrudan ürün linki vermek reklama gireceğini düşünüyorum o yüzden link paylaşmayacağım. Satıcı n11 de bu kadarını demem yeterli. Çinde bu fiyata bulamadım. (Kargo fiyatı 65 Tl ye dahil)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 41

25 TL lik Bluetooth Hoparlör Piranha 7801

Evet inceleme başlığında ilk önce fiyatı yazdım çünkü her eleştiride bunu göz önünde bulundurmanızı istiyorum. İlk önce ürünü neden aldım ondan bahsetmek istiyorum izninizle. Ürünü aldım çünkü a101 mağazasında 25 tl ye görünce ihtiyacım olmasa da ne kadar köt olabilir ki ilerde lazım olarak diye aldım.

Gelelim tasarımına:

1-Siyah yumuşak plastik dış malzeme var. Bu malzemeyi bir çok yerde görüyoruz kaliteli hissi uyandıran bir plastik kadifemsi plastik. Üründe sert adi bir plastik kullanılmaması güzel. Çünkü bunlar elden ele gezen minik cihazlar düşmeye kırılmaya çok meyilliler. Bu malzeme biraz da olsa sağlamlık sağlıyor kesinlikle.

2-Hoparlör ızgarası kırmızı ya da açık mavi renkte. Ben kırımızı aldım çünkü kullandığım her ürün tam olarak bu renkler de 🙂 Klavyem farem noteookumun kendisi telefonum ile kılıfı vs :).

3-Üzerinde 2 adet tuş bulunuyr fakat 4 buton bunlar. İlk tuş ileri geri tuşu bunlara bir kere basınca bluetooth üzerinden şarkı ileri geri yapıyor uzunca basınca sesi kısıp açıyor. Diğeri ise telefon tuşu ve play/pause tuşu.  Çağrı tuşu ile çağrı yanıtlayabiliyorsunuz uzunca basınca ise son numarayı arıyor. Play pause standart. Eğer farklı bir modda çalışıyorsa cihaz, uzunca basma durumunda bluetooh moduna geçiriyor.

4-Arka tarafta kasarengine uygun bir açma kapatma tuşu, line in (aux) girişi micro sd kart girişi usb bellek takmak ya da telefon şarj etmek için bir usb port ve cihazı şarj etmek için micro usb port bulunuyor

5-Altta kaymaz ayaklar var durduğu yerde sağlam duruyor cihaz. Metal ızgaranın altında iki adet minik led var. Birincisi kımızı led. Bu şarj göstergesi şarj olurken kırmızı yanıyor şarj işlemi bitince sönüyor. Diğeri mavi led. Bu ise cihazın durumu hakkında bilgi veriyor. Eğer çok hızlı şekilde yanıp sönüyorsa bluetooth cihaz bağlı değil bağlanmaya hazır demek. Eğer yavaş yanıp sönüyorsa işlem yaptığını, eğer sabit yanıyorsa uyku modunda olduğunu gösteriiyor.

Tasarım soncuuna gelicek olursak fiyatına oranla çok ama çok falzaısnı veriyor. Kesinlikle kaliteli bir malzemesi ve tasarımı var. Ufak elde taşıması kolay hafifi bir cihaz.

 

Gelelim diğer özelliklere:

1-Ürün hakkında pek detaylı teknik bilgi bulamadım o yüzden biraz gözlemlerimi yazacağım. Cihazda gördüğüm kadarıyla tek bir sürücü var o da 4-5 m çapında ya var ya da yoktur. Biraz ışık altında baktığımda aktif sürücünün yanında bir tane de radyatör tipli sürücü olduğunu gördüm lakin aktif mi pasif mi bilmiyorum ama ses çok büyük katkısı olduğu belli. Bunu ses konusunda detaylıca anlatacağım.

2-Ürün sizinle konuşarak iletişime geçiyor. Ve çok güzel Türkçe'si olan bir hanım seslendirmiş. İfadeler net açtığınız anda bluetooth hazır, ses kablosu girişi aktif, usb bağlantısı hafıza kartı bağlantısı aktif tarzında ya da düşük pil uyarısı tarzında net bir şekilde uyarıyor sizi. Fakat tek kötü bir yanı var bu ablanın sesini en yüksek seste veriyor cihaz. Gece cihazı çalıştırmaya çalıştığınızda ya bi sus abla diye yalavarabilirsiniz.

3-Ürünün tüm modları mükkemmel çalışıyor resmen hiç bir sorun çıkarmıyor. Takıyorsunuz aux kablosunu ses kabosu aktif diyip hemen çalmaya baıyor. Ya da bellek taktığınızda çok hızlı bir şekilde içindeki şarkıları tarayarak çalmaya başlıyor. Ürün sadece bir bluetooth hoparlör değil özetle taşınabilir bir hoparlör ve mp3 çalar.

4-Pil mevzusu: Denemelerim sonucu yaklaşık 3-4 saat kesintisiz müzik çalabildiğini söyleyebilirim bu süre az. Ama fiyata odaklanmakta yarar var. İşini güzel yanı çok hızlı şarj oluyor.

5-Gelelim en detaylı konuya ses:

İlk önce şiddetten bahsedeceğim. Fazla söze gerek yok, cidden çok fazla ses çıkarabiliyor. Hani ilk aldığım da bu ne yahu bu ses bundan nasıl çıkar diye şaşırdım. Herhangi bir watt dğeri vs veremem ama çok bariz şekilde dışsarda piknikte vs sizi mutlu eder. Sesi epey yüksek boyutlarına göre. Son seste biraz çatlamalar başlıyor ne yazık ki çok az kıstığınızda sorun yok.

Ses karakteristliği ise anlatmaya çalışırsam dengeli bir sese ayarlanmamış cihaz. Daha çok mid bass ve mid tonları vermek üzere tasarlanmış. Varsayılan kullandığınızda ya bu ufacık cihaz epey bass verebiliyor diyorsunuz. Elinize aldığınızda diyaframın hareketlerini resmen elinizde hissediyorsunuz. Ufacık sürücüden derin uzun basslar beklemeyin elbet ama baya tok net bassları var. Sanırım burda radyatör tipi sürücünün rolü büyük. Çünkü kulağınıza ona doğru yaklaştırdığınızda gümbür gümmbür bass verdiğini duyuyorsunuz. Ama iş mid tiz ve tiz e geldiğinde biraz üzüyor. Berrak bir ses yok boğuk denebilir. Ama kullandığınız cihazda equalizer desteği varsa bu konuda canınız sıkılmasın az ayarla çok güzel ses veriyor fiyatına göre.  Ses kalitesini fazla da konuşmaya gerek yok aslında neticede minicik sürücülü bluetooth hopalrörler bunlar. Ama sizi üzmez ufak eq ayarıyla beraber.

Gelelim son değerlendirmeye

+Ufak taşıması kolay ve şık bir cihaz

+Çok ucuz

+İşini iyi yapıyor diğer modlarında (usb aux) kullanımı çok kolay ve sorunsuz.

+İyi bir kutu içeriği kısa bir aux kablosu micro usb şarj kablosu dahili geliyor.

+Bass ları tok duymak isteyenler için çok başarılı çift sürücü hoparlör sistemi.

+Hızlı şarj

-Bluetooth alıcısında ciddi bir dip ses sorunu var eğer sesi çok kısarsanız bluetooth modunda parazit ve tıslama sesleri duyuyorsunuz. Normal bir ses şiddetinde duyulmuyor.

-Dengesiz ses kalitesi. Yukarıda da belirttiğim gibi stok ses boğuk ve mid bass üzerine keskinlik pek yok.

-Pili pek iyi değil.

 

Bence 25 tl ye çok ama çok iyi bir fiyat performans ürünü. Eğer bu tip cihazdan beklentiniz çok yüksek değilse gidip aynı sesi veren aletlere 4 5 katı para vermeyin derim.  

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 27

Orico Usb 3.0 2.5 inç Harici Hdd kutusu (2599US3)

Merhabalar. Eski notebookumun bozulması ve yeni bir notebook almam üzerine eski parçaları değerlendirmeye başladım. Aklıma ilk gelen hdd oldu elbet. Elimde zaten 1 adet 1 Tb Wd Elements harici diskim olduğu için boşuna para harcamak istemiyordum. Ben bu ürünlerin 80-100 tl gibi fiyatlara satıldığını düşünüyordum. Ufak bir araştırma yaptım. Bir çok model buldum fakat hepsi eski, çirkin kullanışsız tasarımları olan modellerdi. Wd elements i cebime sürekli atıp gezdiren biri olarak o tarda zarif bir şey aradım ve bu modeli buldum. Hem de fiyatı kargo dahil "25 TL" Öncelikle ürünün sitesinden linkini atayım özelliklerine direk bakalım:

http://orico.cc/goods.php?id=4815

En başta markaya değinmek lazım. Ürün ucuz olmasına rağmen görüldüğü üzere sitesi olan desteği olan bir markaya ait bir model. Bu markanın tek ürünü bu değil buna benzer depolama çözümleri aksesuarlar vs üretiyorlar. Kaliteleri belli bir standartta yani.

 

Ürün elime ulaşınca ilk beğendiğim yanı kutusu oldu. Fiyatına göre gayet şık bir kutuda geldi. Kutunun içinden cihaz, kablosu, bir adet titreşim engellemek için yumuşak kumaş gibi malzeme ve bir iki ufak evrak çıktı.

Cihazın tasarımına ve kullanım kolaylığına değinelim. Ürün plastik. Ama sert plastik değil. Bu yumuşak kadifemsi plastikten. Ürünün tasarımı çok kibar. Kenarlar yuvarlatılmış. Cebinize attığınızda sıkıntı yaşatmıyor. Epey bir ince. Wd elementsle en boy aynı sadece uzunluğu 1 cm kadar daha uzun. Sebebi ise o kısımda anakartı bulunuyor cihazın.

Ürünün kullanımı çok kolay. Üründe vida vs yok. Vidasız istediğiniz zaman söküp takabiliyorsunuz. Alt kapağı sertçe basıp kendinize çekince hdd yuvası açılıyor. Orada sata bağlantısını ve üst kapaktaki titreşim engelleyen bandı görüyorsunuz. Hdd yi takmak çok kolay üstten hafif bastırıp ittirdiğiniz an çok güzel bir şekilde oturuyor. Kapağı kızağında kaydırınca iş tamam. Dün arkadaş sormuştu. Açılır mı yalama olur mu diye? Düşürüp kırmadığınız sürece o kapak oradan çıkmaz arkadaşlar o konuda endişeniz olmasın.

 

Gelelim performansına. Performans konusunu şöyle özetleyebiliriz aslında. Cihaz ssd de kabul ediyor yani usb 3.0 ın sınırlarına çıkabilen bir kontrolcü var içinde. Kontrolcü demişken içinde Norelsys 1066 var. Bu kontrolcü bu aletin her şeyi. Performans kısmında içine ne takarsanız onu veriyor. Uyku modu var. Sanırım 5 ya da 10 dakika kadar sonra uykuya dalıyor ve diski durduruyor. Siz dosyalarınıza erişmek istediğinizde hemen uyanıp devreye giriyor. Böylece güç tüketimi de iyice azalmış oluyor. Ben içine Hitachinin 750 GB kapasiteli 7200 Rpm diskini koydum. Bu disk 3.5 yaşında. Fakat ne bad sector var ne de bir hata. Kutuyla gayet iyi anlaştılar 🙂 Eski bilgisayarımda ne aldıysam onu aldım performans testlerinden. Bu arada kontrolcü diskin s.m.a.r.t verilerini okuyor. Buna bağlı olarak marka/model bilgisi, hata olup olmadığı, sıcaklık değeri vs hepsi sanki bilgisayarına bağlıymışcasına gösteriliyor gerekli programlarla.

 

 

Gelelim ısınıyor mu konusuna. Yine içine koyduğunuz diske bağlı bir durum. Benim disk 7200 rpm olduğu için az biraz sıcaklık hissediliyor. Fakat s.m.a.r.t dan takip ettiğime göre 37 dereceyi geçmiyor. Özetle kutu sıcaklığı etkilemiyor.

 

Diskte bir adet çift renkli led bulunuyor. Buradan diskin durumunu görebiliyorsunuz. Bu ışığın rengini ve parlaklığını çok iyi seçmişler. Wd Elements de bu konudan çok şikayetçiyim. Bir ışık koymuşlar alete el feneri gibi. Gece kullanınca oda aydınlanıyor. Bunda böyle bir durum yok. Çok kibar yanıyor. Boşta olupda uyumuyorken mavi, uyurken pembe yanıyor. Cihaz etkinken pembe ve mavi led hızlıca yanıp sönüyor böylece mor bir renk çıkıyor ortaya.

Anlatılacak diğer bir durumda usb portu. Bu fiyta satıan neredeyse her modelde usb A tipi giriş var.  Çok anlamsız geliyor bana bu olay. Benim bildiğim usb 3.0 mini kablo olur harici hdd de. Bu cihazda da durum böyle. Herhangi bir usb 3.0 harici hdd kablosu ile kullanabilirsiniz. Kutudan kablo çıkıyor. Ve kablo epey kaliteli. 50 cm de uzunluğu var.

Arkadaşlar bunun dışında anlatılacak pek de bir şey yok. Uzun süredir uygun fiyatlı olup da işini bu kadar iyi yapan bir ürün arıyordum. Cuk oturdu resmen. Bu tarz bir ürüne ihtiyacı olan varsa gözü kapalı alabilir. Boşuna saçma sapan fiyatlar ödemeye ya da bu fiyata saçma sapan ürünler almaya gerek yok. Ürünün linkini atmamı istemişlerdi. Reklamdan hoşlanmıyorum arkadaşlar o yüzden link atmayacağım. Fakat ürünü gittigitiyordan kargo dahil 25 tl ye aldım. Zaten bu fiyata bu ürünü satan tek bir satıcı var rahatça bulursunuz.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15

Çinden Aldığım Uzaktan Kumandalı RGB Ampül

Merhabalar Teknoseyir ahalisi. Aliexpress.com dan bir çoğunuz gibi bende ara ara ufak tefek şeyler alıyorum. Bunlar genelde zamazingo şeyler oluyor. Bu da onlardan birisi; fakat hikayesi biraz farklı. Ürünü incelemeden biraz olaydan bahsedeyim:

Bu RGB ampüllere merak salmıştım fakat Türkiye' de gereksiz pahalı olduğunu görünce hemen Çinli sitelere yöneldim. Aliexpress'ten baktım bir çok aynı üründen çıktı, hepsi ücretsiz kargo ile gönderiliyordu fakat hepsi de takipsiz gönderiliyordu. Ben de takipsiz işinden biraz korkan birisi olarak takipli kargoluları araştırmaya başladım. Bir tane buldum herkes gibi bu satıcı da e27 duylu rgb ampülü ve infrared kumandasıyla beraber 4 dolar demişti ürüne. Hem de China post ile takipli gönderi yazmış kargo açıklamalarına.

Ben de kelimenin tam anlamıyla sazan gibi atlayıp direk satın aldım. Nasıl olsa aynı ürün diyerek açıklamaları dahi okumadım. Açıklamalarda yazan:

Ürünü aldıktan sanırım yaklaşık 1 hafta sonra sisteme bir adet takip kodu girildi. Malum china post devasa bir lojistik şirketi takip kodları en az 3 gün sonra takip edilebiliyor. Ben yaklaşık 1 hafta bekledim. Sistem sürekli yanlış takip kodu diyordu. Satıcıya mesaj attım. Takip kodunda sıkıntı mı var diye. Gülerek 8 dolar altına takipli paket göndermiyorum dedi. Açıklamaları okumam gerektiğini söyledi. Bir şey demeden direk tartışma (dispute) açtım. Sebebe sahte takip kodu yazdım. Satıcı sanırım başım ağırmasın diyerek direk onayladı ve yaklaşık 2 hafta içerisinde param geri yattı. Kargo yola çıkmıştı tabi. Bu olaydan sonra iletişim kurmadık satıcı ile.

Ben de gelirse gelir isterse postacı çalsın önemi yok diyerek umursamadım. Fakat yaklaşık 1 ay sonra geldi ürün. Buradan sonrası inceleme. Sizin de başınıza bu tarz bir olay gelirse ufak bir bilgi olsun bu olay.

İlk önce ürünü neden aldım ve kimlere tavsiye ediyorum ondan bahsedeyim. Arkadaşlar ben parlak ışıklardan rahatsız oluyorum loş ışıklardan hoşlanıyorum. Ürünü almamdaki en temel sebep bu. Bu ürün 5 watt gücünde ne kadar doğrudur orasını bilmiyorum ama standart bir gece lambasından biraz daha fazla ışık veriyor onu en başta söylemek lazım. Bu üründen fazla bir parlaklık beklemeyin küçük bir odanız varsa geceleri farklı renklerde yanabilen bir gece lambası arıyorsanız bu tip ürünlere bakın derim.

Ürün güzel bir paket ile geldi. Satıcı arkadaş güzelce havalı poşetlerle desteklemiş ürünü. Sapasağlam geldi. Herhangi bir markası yok cihazın o yüzden düz bir kutu ile geldi. Açtığınızda ilk önce ampül ile karşılaşıyorsunuz. Duy türünü ürünü sipariş ederken seçiyorsunuz. Bizim Türkiye'de kullandığımız duy türü e27 denilen kalın duylardan. Ampül ilk elinize aldığınızda çok ufak geliyor. Daha büyük bir şey bekliyorsunuz.

Bir an için acaba kumandası yok mu diye endişelendim. Kutuyu sallayınca yere düştü. Çok ince hafif bir kumanda. Bilmiyorum hala var mı eskiden dışarıdan takılan araç cd çalarlarda olan ince kumandalardan. Cr 2025 3 voltluk düğme pil ile çalışıyor Ne yazık ki kutu içerisinden pil çıkmıyor. Piller 1-1.5 Tl arasında fiyatlara satılıyor.. Pil ömrü nasıldır bilmem lakin kızılötesi ledi epey bir dışarıda ve çok başarılı çalışıyor. Ampülün içindeki kızılötesi algılayıcı da büyük ve başarılı. Bu konuda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ampülün dışında avize ya da ona benzer bir şey olsa da sıkıntısız bir şekilde odanın her yerinden kontrol edebiliyor.

 

Gelelim cihazın ne özellikler sunduğuna. Aslında kumandaya baktığınızda anlamak çok zor değil. Cihazı açtığınız an her renkte hızlıca yanmaya başlıyor bir nevi kendini tanıtıyor. Elektrik anahtarını hep açık bırakmanızı çok uzun süre kullanılmayacaksa kapalı tutmanızı tavsiye ederim. Çünkü kumandada açma kapatma fonksiyonu bulunmakta. İstediğiniz zaman kumanda üzerinden açıp kapatabiliyorsunuz cihazı. Ayrıca dimmer dediğimiz parlaklık kontrolü özelliği de var. 4 Kademeli bir parlaklık kontrolü var. En karanlıkta kelimenin tam anlamıyla gece lambası oluyor. En parlakta ise odanız ufaksa loş bir aydınlatma sunuyor karanlık bir yer kalmıyor fakat dediğim gibi ekonomik ampül denilen şu uzun ampüllerle kıyaslamayın sakın. Biraz teknik detaylara girersek sanırım bu parlaklık kontrolü pwm ile yapılıyor. Ampülü beyaz renge alıp parlaklığı en düşük kademeye getirdiğiniz vakit ışıkta titreme oluyor rahatsız ediyor. Diğer hiç bir renkte bu olay mevcut değil.

Cihazda 3 ana renk bulunuyor R-G-B dediğimiz Kırmızı- Yeşil-Mavi olan ana renkler mevcut cihazda. Bu renklerin hepsi yakıldığında ortaya beyaz renk karışımlarından ise ara renkler ve tonlar ortaya çıkıyor. Cihazda tek bir rgb led var. Lede yakından baktığınızda içerisinde 3 tane minik parçanın olduğunu görüyorsunuz. Bunlar Kırmızı-Mavi-Yeşil renkeri veren minik ledler. Bu 3 ü tek bir merkezde karışıp bir lensten geçince tek bir ışıkmış gibi gözüküyor. Kızılötesi algılayıcı da burada bulunuyor ve büyük iyi bir algılayıcı.

Gelelim renklere. Cihazın kumandasında 16 adet renk tuşu bulunuyor. Bunların 3 ü temel renk birisi hepsinin karışımı olan beyaz rengimiz diğerleri ise ara tonlar ve karışımlar. Kumandadaki renkleri tam olarak veremiyor. Kumandada sarı diye gösterilen renk fosforlu yeşil gibi duruyor fakat yakın renkler verdiğini söyleyebilirim. Özellikle turuncu ve açık mavinin tonları ile macenta renkleri çok güzel. Odanıza çok güzel bir atmosfer katıyor. Romantik bir hava da kattığını söylemek gerek. 16 rengin 2 si dışında birbirinden çok ayrı renkler. Yeşilin son 2 ara rengi birbirine benziyor biri daha parlak bir renk ama çok az fark var. Bir kaç tane örnek çektim fakat gündüz çekimleri bunlar onu söylemekte yarar var. Gece çok daha ayrı boyuta taşınıyor olay:

 

Cihazda 4 adet efekt bulunuyor. İşin aslı 2 adet fakat Çinli kardeşlerimiz uyanıklık yapmış. Birincisi Flash dediğimiz efekt. Bu modda ani ani renk değişiyor. Hiç geçiş olmadan renk değişiyor işin özeti. Stroebe ise bunun daha yavaş hali. Yine aniden renk geçiyor fakat süre uzuyor. İkinci efekt ise Fade efekti. Bunda işin içine ara tonlar giriyor. Renkten renge geçerken yavaş yavaş o renge bürünüyor. Güzel bir görüntü oluyor. Aynı şekilde smooth bu efektin daha yavaş hali. Fade hızlı smooth daha yavaş. Efektlerde parlaklık arttırma özelliği kullanılamıyor. Herhangi bir renge bastığınızda efektler duruyor.

 

Cihaz için 5 watt tüketiyor denilmiş fakat ne kadar doğrudur bilmiyorum. Led olduğu için ısınması çok az. Kumandadan kapatılıdğında standby moduna geçiyor tahminimce 0 küsür bir watt harcar o esnada. Merak edenler için standby modunda herhangibir ısınma söz konusu değil.

Ürünün benim için diğer bir güzel yanı. Kızılötesi olması. Böylece Lg G2 nin quickremote özelliğinden faydalanarak kumandayı tek tek telefona öğreterek sanal kumandamı oluşturdum. Çok güzel çalışıyor. Tabi ki kumandada ki kadar güçlü bir kızılötesi lede sahip değil. Fakat ışığa doğru tuttuğunuzda sıkıntısız tüm fonksiyonları çalışıyor.

 

Ürünü kimlere önerdiğimi söyledim yine söyleyeyim. Odanız çok büyük değilse ve loş romantik bir ortam arıyorsanız öneririm. Renk değiştiren uzaktan yönetilebilen bir gece lambası arıyorsanız yine öneririm. Fakat odam ışıl ışıl olsun bu ışıkta dikiş nakış bile yapabilmeliyim diyen arkadaşlar uzak dursun bu ürünlere.

Önermiyorum fakat yine de linki paylaşayım. Satıcı hala takipli kargo diyor. Bir şansınızı deneyebilirsiniz. Türkiye'den alan bir kaç kişi var memnun görünüyor hepsi ben gibi.

http://tr.aliexpress.com/item/1Pcs-E27-E14-LED-RGB-Bulb-lamp-AC110V-220V-5W-LED-RGB-Spot-light-dimmable-magic/32556971896.html

E27 RGBandcontroller seçimini yapmayı unutmayın. Fiyat 4 dolar olacak böylece.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 27

MetiSafe İlaç Hatırlatma Uygulaması

Merhabalar gençler. Bugün ilk defa bir uygulama inceleyeceğim. Umarım güzel bir şey çıkar ortaya da bu tarz bir uygulamaya ihtiyacı olan arkadaşların aklında soru işareti kalmaz. Çok fazla uzatmadan hemen başlıyayım.

Öncelikle uygulama kesin olarak Ios ve Android platformunda bulunuyor. Windows Phone'da bulamadım açıkçası. Linkleri yazının sonunda paylaşıcam.

Uygulamanın ne işe yaradığından bahsedeyim ilk önce. Uygulama bir sanal ilaç kutusu programı. Görevi ise ilaçlarınızı saatlere, günlere, haftalara göre programlıyıp, istediğiniz takdirde size hatırlatan bir uygulama. Eğer siz de benim gibi düzenli olarak ilaç içmesi gerek biri iseniz bu program ciddi anlamda telefonunuzdaki en önemli uygulama olma yolunda ilerliyor. Uygulamanın özelliklerinden bahsedeyim detaylı olarak:

-Günü sabah, öğle, akşam ve gece olmak üzere dörde bölüyor. Bunların standart bir saat aralığı var fakat siz istediğiniz gibi gecenin başlangıç saatini veya bitiş saatini değiştirebilir gündüz saatini vs değiştirebilirsiniz. İlaç eklediğinizde size İlacın ismini (bir çok ilaç kendi veri tabanında bulunuyor ve miligramları, şekil bilgileri hemen geliyor), Hatırlatma zamanlarını (Günde kaç adet aldığınız veya kaç saat arayla aldığınız opsiyonuyla ilaç girişi yapabiliyorsunuz, buna göre saatini ayarlıyorsunuz ilacın), Planı (İlacın sürekli mi yoksa belli bir gün sayısında mı kullanacağınızı [Günü dolunca ilacı silip hatırlatmayı kesiyor] Veya gün ayarından her gün veya haftanın belirli günleri, gün aralığı veya bayanlar için doğum kontrol döngüsü tarzında giriş opsiyonları mevcut.), İlacın şeklini ve rengini belirleme seçeneği (Her türlü ilaç şekli mevcut hatta iğne, astım ilacı tarzı şekiller de mevcut), Med arkadaş ( Med arkadaştan ileride bahsedeceğim), Dojaş, Talimatlar (yemekten önce sonra veya birlikte tarzı girişler mevcut ekstradan kendiniz de not atabiliyorsunuz. Misal bu ilacı içerken portakal yeme gibi), Rx Yeniden doldurma uyarısı (Bu çok önemli bir özellik diyebilirim. İlacınızdan kaç adet kaldığını veya kaç günlük kaldığını yazıyorsunuz o sizin günde kaç adet alacağınız hap varsa toplamdan onu sürekli çıkararak en son ilacınız 20 adet kaldığında artık uyarı vermeye ilacınızı yenilemeye dair yönlendirme yapıyor. Ve bu uyarılar ilacı aldım dedikten sonra hemen geliyor ki unutmayasınız.) Son olarak doktor girişi mevcut. Buradan varsa doktorunuzu med arkadaş olarak ekleyebilir yoksa da bu ilacı hangi doktorun yazdığını bu sayede girebilirsiniz)

-Uygulamayı Android platformunda kullanıyorum. Materyal tasarıma sahip bir uygulama. Sağ alt kısımda bir artı tuşu bulunuyor ve buna bastığınızda önünüze seçenekler çıkıyor. En başta doz ekleme özelliği (Herhangi bir ilacınızı seçip ona istediğiniz kadar doz ekleyebilmenize olanak sağlıyor), Ölçüm ekleme özelliği (Kan şekeri, Alınan/Yakılan kalori, Tansiyon, Ateş, Nabız, Kilo, Ağırlık , Ağrı şiddeti, Adım sayımı gibi neredeyse sağlık konusunda eksiksiz bilgi girişine olanak sağlıyor), Ajanda girdisi ekleme (O güne ait ilaçla ilgili notonuz olursa buraya ekleyebiliyorsunuz), İlaç arkadaşı( Med arkadaş) davet etme , Randevu ekleme (doktor ismi poliklinik vs girişi mevcut ve zamanı gelince hatırlatıyor) ve en önemlisi ilaç ekleme. Bir üst bölümde anlattıklarım ilaç ekleme menüsünde gelen parametrelerdir.

-Ayarlar menüsünde ise bir çok özelleştirme mevcut yine. Bunlar ilaç hatırlatma ayarları (İlaç başına en fazla hatırlatıcı [Bildirime tepki vermediğinizde kaç kere uyarılmak istiyorsunuz girişi], Erteleme aralığı [Açılır pencerede erteleye bastığınızdaki erteleme süresi ayarı], açılır pencere bildirimi [Standart olarak her zaman açık olarak geliyor bu ise ekran kapalı olduğunda dahi ekranı açıp bildirimi göstermeye yarıyor, bunu değiştirmemenizi tavsiye ederim], Hatırlatıcı metni değiştirilebiliyor, ilaç adı gösterisin mi seçeneği mevcut ve en önemlisi sallayarak tüm ilaçları al seçeneği mevcut. Bu özellik ilaç bildiriminiz geldiğinde telefonu salladığınızda o bildirimdeki tüm ilaçları aldım anlamına geliyor. Bu kısımda hafta sonu modu da mevcut. Bu hafta sonunda ilaçlarımı farklı saatlerde kullanacağım derseniz işinize yarayabilir. Unutulmuş doz hatırlatması mevcut. Bu ise telefon kapalı olduğunda ve siz açtığınızda eğer ilacın saati geçmiş ise size ilacı almadınız diye uyarı vermesini sağlıyor. Varsayılan yeniden doldurma ayarı özelleştirilebiliyor. Bu ise şuna yarıyor misal hapınız bitmek üzere ve uygulama standartta sizi 20 ilaç kala uyarmaya başlar. Bu hap saatini değiştirmenize yarıyor. Aynı işlem gün opsiyonundan girdiyseniz gün ayarı için de geçerli. Bu menüde aynı zamanda ilaç kutusu saatleri de mevcut. Dediğim gibi gün bölümlerinin başlangıç bitiş saatini buradan elle değiştirebilirsiniz. Bu neden bu kadar önemli diyorsanız siz bir ilaç eklediğinizde saatini giriyorsunuz ve o ilaç saatine göre sanal ilaç kutunuzda gündüze öğlene akşama veya geceye düşüyor. Yine bu menüden dil ayarlarınızı yapabilir (Türkçe mevcut ve eksiksiz) Imperial ölçü birimlerine geçebilir saat formatınızı değiştirebilirsiniz.

-Bildirim ayarları mevcut. Bunlar ses (Kendi esprili bildirim sesleri de mevcut veya sizin telefonunuzun bildirim sesleri seçilebiliyor), led ışık (sadece turkuaz renkte yanıyor özelleştirilemiyor) ve titreşim seçeneklerini sunuyor.

- Uygulamayı ilk kurduğunuzda size kayıt olmanızı tavsiye edecektir. Ben de şiddetle tavsiye ediyorum çünkü bu kayıt aynı zamanda bir bulut sistemi. Misal uygulamayı başka cihazınıza kurdunuz, uygulamaya eposta ve şifrenizle giriş yaptığınızda 5 saniye içerisinde tüm ilaçlarınız ve girdiğiniz tüm bilgiler hemen geri geliyor. Ya da telefonunuzu sıfırladınız diyelim. Her şey geri geliyor.

-Rapor özelliği mevcut. Bu aslında çok büyük bir özellik. Tam olarak şu işe yarıyor. İsteğiniz üzerine haftalık aylık senelik olarak rapor çıkarabiliyor hatta istediğiniz takdirde bunu doktorunuza girdiğiniz tansiyon, kan şekeri vb tüm bilgiler dahil olmak üzere e-posta aracılığıyla pdf formatında çok güzel hazırlanmış bir tablo ile gönderebiliyor. Buradan hangi ilacı hangi saatinde almadığınızı veya hiç almadığınızı kontrol edebilir 1 sene önce bu hapı içmeyi unutmuşum diye bilgilendirebiliyor kısacası.

-Med arkadaş özelliği mevcut. Açıkcası bu özelliği hiç kullanmadım. Fakat ailenizde sizinle birlikte bu uygulamayı kullanan biri varsa onun hangi ilacı içmediği gibi bilgiler size gelebiliyor. Özellikle yaşlı aile bireyleriniz varsa çok işe yarayacağını düşündüğüm bir özellik.

Şimdilik yazabileceklerim bu kadar. Aslında daha fazla özelliği olan bir uygulama. Ama sanırım en önemli özelliği tamamen ücretsiz olması. (Adroidde durum böyle) bağışda dahi bulunamadığınız on numara eksiksiz bir uygulama. Pil ömrüne neredeyse etkisi olmuyor. Pil tüketen uygulamaların en aşağılarında görebileceğinize emin olabilirsiniz.

Sormak istediğiniz herhangi bir soru varsa yorumlarınızı bekliyorum. Okuduğunuzu ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Linkler:
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.medisafe.android.client&hl=tr
Ios: https://itunes.apple.com/tr/app/metisafe-ilac-hat-rlatma/id573916946?l=tr

#akış #inceleme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Evet ilaç veritabanında yoksa kendiniz el ile ekleyebilir şeklini milgramını elle girebilirsiniz. Bu en detaylı ilaç hatırtlatma uygulaması desem yanlış olmayacaktır. Bu tarz bir şeye ihtiyacınız varsa başka yerlere gitmeye gerek yok.

Edifier X600

Merhabalar Teknoseyir sakinleri. Bazılarınızın bildiği üzere bu hesabı yeni aldım. İlk hesabımda bu ürünü incelemiştim. Güzel tepkiler almıştım. Cihazdan o kadar memnunum ki ona üşenmeyip 2. bir inceleme yazmayı çok görmedim. Öncelikle bu ürünü almak nereden aklıma esti ondan bahsetmek gerek. Ben notebook kullanıcısıyım. Ve çok nadiren cihazı mobil kullanıyorum. Yani masaya bağımlı bir notebook. O yüzden alacağım sistemin taşınabilir olması hiç mi hiç önemli değildi. Ben zaten biraz da büyük abi bir sistem bakıyordum. Ama bütçem belirliydi baya bir azdı. Daha önce Edifier S530D kullanıcısıydım. O cihazı aldığımda ve ilk bilgisayara bağladığımda aldığım o şiddetli sesi ve bassın içinizde hissettirmesini hatırlıyorum da cidden #Edifier markasına o an aşık olmuştum zaten. Bu sebeple hiç logitechmiş cretiveymiş öyle markalara bakmadım bile. Direk Edifierin ürünlerini araştırdım. Kesinlikle 2.1 bir sistem arıyordum. Bir kaç şartım vardı elbet ararken. Bunlar
-Fiyatı 200 Tl yi aşmayacak
-2.1 bir sistem olacak ve bass performansı iyi olacak.
-Tweeter sürücüleri olacak s530d deki gibi ve kaliteli temiz tizler verebilecek.
-Ses çıkış gücünün çok olmasına gerek yok s530d 150 Wattı toplam rms gücü olarak. O ses şiddeti apartmanda çekilecek gibi değil, aldığınız gücün yarısını kullanamıyorsunuz bile o yüzden o kadar yüksek değerlere çıkmayı gerek duymadım en fazla 50 watt yeterliydi.
-Gerçek rms değerleri olmalıydı. Thd yi fullleyip şişirme rms değerleri veren bir sisteme bakamazdım bile. (Logitechin en çok sevdiği şey)
-Uzaktan kumandası olmalı ve rahatça kontrol edebilmeliydim.

Her neyse biraz araştırdım baktım n11 de 105 tl ye Edifier markalı bir 2.1 var. İyice araştırdım sistemi, cihaz kumandasının olmaması haricinde hep iyi yorum almış herkesten. Hatta #Shifdelete de saçma sapan bir incelemesini bile yapılmış, gülerek izledim ama sistem hoşuma gitmişti artık. Ne kaybederim diyerek aldım. Cihaz bir çok isteğimi karşılıyordu zaten. Teknik özelliklerini yazmak gerekirse:

-Uydu kabini ölçüleri 241mm x 229mm x 279mm (Mdf ahşap kasa Ön taraf Plastik)
-Subwoofer Kabini Ölçüleri 91mm x 202mm x 141mm (Mdf ahşap kaplama ses paneli plastik)

-Sürücüler
Subwoofer Sürücüsü 17.78 Cm kalın yanaklı alimünyum bobinli 4 Ohmluk Daire Hoparlör.
Midrange Sürücüsü 7.62 Cm lik ince yanaklı bobin korumalı karton bobinli 4 Ohmuluk Daire hoparlör
Tweeter Sürücüsü 20 mm lik Pv hücresel Kubbe tweeter sürücüsü (Ohm değeri bilinmiyor)

-Güç Çıkışları
Uydular 2X10 Watt (Thd%10)
Subwoofer 20 Watt (Thd%10)

-Frenkans Tepkileri
Uydular 190 Hz - 20000 Hz (20 Khz)
Subwwofer 20 Hz - 170 Hz

-Giriş Hassasiyeti
Uydular 420 mV (50 mV artı-eksi)
Subwoofer 60 mV (10 mV artı-eksi)

-Giriş Direnci 10K Ohm

Ağırlık 7.30 Kilogram.

Evet teknik detaylardan da görebildiğiniz üzere ürün baya aradığım ürün gibi gözüküyor. Edifier Teknik detay verme konusunda ve gerçek rms değerleri vermesi konusunda zaten başarılı bir firma. S530d deki tecrübemden yola çıkarak pişman olmayacağımı anlamıştım zaten.

Ürün eve geldi kutusu baya bir büyüktü açıkçası cihaz beklediğimden daha büyük çıktı. Subwoofer bu fiyattaki bir sistem için çok büyük ve kaliteli duruyordu. Tamamen ahşap kaplı olduğunu görünce insan bir mutlu oluyor ciddden. Uydular da aynı şekilde ilk elinize aldığınızda kesinlikle ucuz kalitesiz hissettirmiyor. Tek sıkıntı tasarımlarında. Çok basit duruyor tasarımları aşırı sade bir tasarımı var bu ürünün. Sanki 80'lerden kalmış gibi bir hali var. Ben açıkçası tasarıma takan biri değilim sesi kaliteli olsun da gerisi önemli değildi.

Cihazı ilk taktım bilgisayara güzel bir parça açtım ama cihaz dağınık duruyor herhangi bir konumlandırma yapmadım. Sesi %50 ye kadar açtım tamam dedim hemen onayını vereyim de satıcı da kazansın. Ses şiddeti benden tam puan aldı bir kere. Sesi biraz daha açtım artık yeter dedim sesi %90 civarına dahi getirdiğimde seste en ufak çatlama olamayınca beni aşırı mutlu etti. Bunun en büyük sebebi düşük thd değeri ve buna bağlı gerçek rms değerleri. Edifier bu konuda çok disiplinli rakipleri gibi şişirmiyor rms değerlerini. Misal bu fiyat aralığında bir Logitech 2.1 alın açın sesi %90 lara kadar iğrenirsiniz o sesten aşırı rahatsız eder sizi. Kuru gürültü patlama çatlama yapar başka bir şey yapmaz. Edifier sesi %10 iken nasıl kaliteli veriyorsa sesi %90 dayken de öyle.

Daha sonra sistemi odama getirdim konumlandırmasına yapacağım artık. Odam ufaktır. Tam olarak anlamıyorum bu metre kare işlerinden ama şöyle söylüyeyim bir tarafı 6 bilemedin 7 metreyse diğer tarafı 4-5 metre dikdörtgen bir oda. Ona göre bir konumlandırma yaptım elbet. Bu işlerle ilgilenenler bilirler ki subwooferlar en iyi performanslarını odaların köşe noktalarında duvara yakın yerlerde varsa bass portu duvara dönük şekilde verirler. Eğer cihazı bu şekilde kullanmazsanız aldığınız bass performansı kulağınızı doyurmayabilir. Ben buna uygun olarak bir konumlandırma yaptım. Ne yazık ki üründe bir kaç değişikliğe gitmek zorunda kaldım. Birincisi cihazın aux kablosu kısa. Ben internetten kaliteli 3 metrelik bir kablo aldım. Ve sol uydunun kablosuna müdahele ederek yaklaşık yarım metre daha uzattım. Uydular ise kulaklarıma bakacak şekilde aralarında yaklaşık 50-60 cm olarak bilgisayarımın önünde bulunuyorlar. Ne yazık ki Ayak vs alamadım bu yüzden tabure üzerinde duruyorlar. Bu arada uydularda duvara asma imkanı var bunu da belirtmek gerek.

Gelelim cihazdaki kontrollere. Öyle çok bir kontrol imkanı yok cihazın. Tüm kontroller subwooferın yan panelinden yapılıyor. Ayrıca giriş ve çıkışlar da burada bulunuyor. En üstte kaliteli bir potansiyometrenin kullanıldığı ses şiddeti ayarı bulunuyor. Aynı ayar tuşu bir altta daha var. O da subwooferın ses şiddetini ayarlamaya yarıyor. Bir allta ise uyduların streo rca çıkışı bulunuyor. Benden birinci eksisini buradan alıyor bu sistem. Keşke açık kablo sistemi kullansalardı. Bir altında 3.5 mm aux girişi bulunuyor. Cihazda başka ses giriş imkanı yok.

Amfiye gelirsek açıkcası söküp hangi entegreleri kullanıyor görmedim. Fakat gördüğüm bir şey var. Baya büyük bir soğutma kullanılıyor entegrelerde. 3 Tane entegre bulunuyor. Anlayacağınız her kanal için ayrı bir entegre buluyor. Tek entegreli saçma sapan çin işi 2.1 ler de gördü bu gözler o yüzden önem veriyorum. Amfi subwooferın içinde bulunuyor. Yanlış bilmiyorsam "D" sınıfı bir amfi. Cihaz adaptör ile çalışmıyor. Subwooferın içerisinde büyük bir transistör bulunuyor amfiyi beslemek için. Ayrıca subwooferın içinde kalın büyük bir tam olarak elyaf mı bilmem ama ona yakın bir malzeme bulunuyor. Bu da ses patlamalarını çatlamalırını subwoofer yönünden bir nebze azaltıyor.

Ne yazıkki uydularda vida bulunumuyor. Valla bulunuyorsa da ben bulamadım. O yüzden hiç sökemedim. Ama uydular bu fiyat aralığından beklenebilceği üzere crossever içermiyor. Bunun eskikliğini ilerleyen saatlerde anlatacağım. Uydu kabloları yanılmıyorsam 2 metre kadar olması lazım. Ve ne yazık ki rca tipinde. Yani isteidğiniz kabloyu takamıyorsunuz cihaza.

Geldik en önemli konuya "SES KALİTESİ":
Şimdi burada anlatacaklarım çoğunuzun bildiği üzere kişisel konular. Ama baz konular herkes tarafından genelde aynı yorumu alır. Bunlar net temiz ses boğuk ses çok tiz çok bass ses gibi.

Öncelikle ürünle elimden geldiğince uzun süredir her türden müzik dinledim. Kopuzla çalınmış türküler bile dinledim. Size şunu söylüyebilrim ki bu ürün oyun için üretilmiş Edifier'e göre fakat asıl işi kesinlikle müzik. Cihazı dediğim ve fotoğrafta attığım şekilde konumlandırsanız ve odanız aşırı büyük değil ise her müzikten keyif almaya başlıyorsunuz. En başta subwooferın verdiği sesten bahsetmek istiyorum:

-Dediğim şekilde konumlandırılırsa 40-120 hertz frenkans bandında çok güzel sesler alıyorsunuz. Ses şiddeti ise odanızın boyutuna bağlı olarak %40-60 seviyelerine geldiğinde içinizde hissediyorsunuz artık. Evde kumaş kaplı eşyalar, evin tüm kapıları hatta subwooferın tam yanındaki duvar baya baya titremeye başlıyor. Komşularla mahkemelik olmak istemiyorsanız altına kesinlikle ben gibi kalın bir örtü koymalısınız yoksa aşağıdan çok şikayet gelebilir. Frenkans yükseldikçe titremeler artıyor ses fiziği gereği. Dediğim gibi bu frenkanslarda çok güzel ses alıyorsunuz. Fakat frenkans 40 ın altına indin mi artık bazı şeyler değişiyor. Sürücü kalın yanaklı buna izin vermesi gerekir. Fakat nedense o sesleri verirken yoruluyor subwoofer. Azalmaya başlıyor ses şiddeti ve o hayvani basslar. Bu konuda Logitech gerçekten başarılı fakat Edifier daha çok orta frenkanslı basslarda başarılı. Özellikle baterinin önde olduğu şarkılar dinliyorsanız kick diye tabir edilen büyük davulun seslerini içinizde hissedeceksiniz emin olun. Bass gitarın seslerini de dengeli bir şekilde verebiliyor bu tip şarkılarda ki genellikle Rock ve türevleri oluyor bu şarkılar. Subwooferın sevmediği müzik tipleri aşırı derin basslar içeren (20-30 hertz) şarkılar ki bunlar genelde böyle özellikle bi yerleri sallamak için yapılmış olan şarkılardır. Yanlışda anlaşılmasın cihaz bu frenkanslarda inebiliyor hatta bass şiddetinin arttırsanız baya baya gümbür gümbür dalıyor sağa sola ama biraz daha üst frenkanslarda daha canlı bir performans sergiliyor. Bu olay sanırım biraz da bass portu ile ilgili cihazda kabinine oranla ortalama denebilecek bir boyda bass portu bulunuyor. Onu çıkarırsanız tüm bass performansı anında yalan oluyor. Onun boyutu az daha büyük olsa eminim ki bu frenkans tepkileri değişecektir. Bass şiddetini yaklaşık %60 seviyesinde tutuyorum her zaman. Size de bu şiddeti öneririm.

Gelelim Cİhazın uydu performansına. Dediğim gibi uydu hoparlörlerinde 2 adet sürücü bulunuyor. Mid sürücüsü bu fiyat aralığından bekleneceği boyutta. Tiz sürücüleri de aynı şekilde. Cihaz da daha deminde belirttiğim gibi crossover yani frenkans ayırıcı filtre bulunmuyor. Tiz ve mid sürücüsü direk paralel bağlı birbirine. S530D de crossever devresi de bulunuyordu cidden farkını anlıyorsunuz. Bu cihazda şu olay yaşanıyor. Midler mid-bass karakterine hiç bürünmüyor hep mid-tiz karakterinde. Sebebi ise sanırım amfide yapılan bir mühendislik işi ile. Tweeter daha efektif çalışabilsin diye ses biraz tize kaydırılmış. Cihaza başka uyduda taktım ondan aldığım seste aynı oldu o yüzden bu fikre vardım. Hemen korkmayın ayyy çok mu tiz veriyor diye. Hayır tabi ki de normal biri gelip dinlese mükemmel bir ses bu der ne kadar temiz hiç boğuk değil der. Sadece bir çok cihazdan müzik dinlemiş biri anlayabilr bu farkı. Cihazın uyfuları vokallerde çok başarılı cidden. Bu sıralar özellike smooth jazz ve jazz gitarın ön planda olduğu jazz müzikler dinliyorum. Ya cidden nasıl olur da bu fiyata aldığım bir cihaz bu sesi verir diye düşünüyorsunuz gülerek. İş hoparlörden çok amfide. Cidden başarılı entegreler kullanmış Edifier çok belli oluyor. Ses çok temiz ve net. Uydulardan kesinlikle bass beklemeyin arkadaşlar bass vermeye hiç mi hiç niyetleri olmuyor onu da söylemek lazım. Gelelim tiz sürücelerine. Öncelikle adam gibi tizler almak istiyorsanız cidden harici bir ses kartına ihtiyacınız var ben onu anladım. Notebookumda sıradan bir realtek ses entegresi bulunuyor. Hangi kulaklığı hangi hoparlörü takarsam takayım tizleri yutuyor bu ses kartı çok üst frenkansalara çıkmaya hiç niyetlenmiyor resmen. Fakat lg g2 de durum hiç böyle değil. Cihazı telefona bağladığım an o tiz sürücülerinin farkına varıyorsunuz hemen kafa ütülemeyen çok güzel tizler veriyorlar. Özellikle jazz müzik sevenler bir çok kulaklıkta hoparlörde ya duyulamayan ya da çok az duyulabilen yavaşça vurulmuş hi-hat zilini duyunca oha lan şarkıda böyle bir şeymi var diyeceksiniz. Özetle tweeter sürücü olmazsa olmaz.

Özetle ses kalitesine gelirsek:
-Temiz net ses.
-İyi bir kaynak ile çok güzel tizler.
-Mİdleri ve tizleri boğmayan güzel bir subwooer.

O kadar yazdın hiç mi eksisi yok bu aletin diyenleri duyar gibiyim. Var elbet yazalım hemen.

1)Line kablosu çok kısa ve kalitesiz hemen yenisi aldım.
2)Uydularda açık kablo sistemi yok rca uçlu kablo uzatıcam derseniz kesmek zorundasınız.
3)Cihazda tek bir ses giriş kaynağı var.
4)***Kumanda yok en büyük eksiklik bu. Eğer notebook kulanısıysanız ses seviyesini kafaya hiç takmıyorsunuz. Ama bazen bassı açasınız geliyor subwoofera kadar kalkmanız gerekiyor ne yazık ki. Ben ilk aldığımda endişem acaba sesi amfiden fulleyip bilgisayardan %2 lere kadar düşürdüğümde dip ses olur mu sorusu oldu. Bu konuda çok rahat olun. Cihaz da dip ses yok denecek kadar az. Uyduya kulağınızı dayamalısınız anca öyle duyuyorsunuz. Subwooferda ben duyamadım.
5)Mid basslar hassasa kulaklara biraz az gelecektir.
6)Tasarım çok sade ve sıradan.

Kimlere öneriyorunuz bu sitem derseniz:
1) Benim çok param yok ama güzel ve kaliteli müzik dinlemek istiyorum. Bassları yeri geldi mi içimi titretmeli yeri geldimi ufak bir ev partisi verebilmeliyim diyenlere
2)Ufak odasında uygun fiyata smooth dinlemek isteyenlere.

Kimlere Önerilmez:
1)Cihazı sadece filmlerde kullanmak isteyenlere (Onlara hiç bir 2.1 önermiyorum gerçi)
2)Üst seviye özelliklere sahip bir cihaz arayanlara.
3)Ben müstakil bi yerde yaşıyorum sesten kulaklarım sağır olsun diyenlere.
4)Ben odyofilim diyenlere. O adamın ne işi var gerçi böyle sistemle.

Özetle sistem bu arkadaşlar. Konumlandırmayı dediğim gibi yaparsanız güzel sesler alırsınız. Müzik keyfiniz eğer kaliteli bir ses sistemi kullanmıyorsunuz bir kaç tık daha yukarı çıkar.

Yalnız ürün artık Türkiye'de bulunmuyor. Yurt dışından almak isteyen arkadaşlara kesinlikle öneririm. Okuduğunuz için teşekkürler. Hatalarım olduysa affola. Her türlü yoruma açığım özellikle profesyonellerden yorum almak istiyorum.

#akış #sessistemi #Edifier

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19
 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Hahahah. Elimdeki tek malzeme bu. Ayak fiyatları çok pahalı. Tabure yine iyi. Bilgisayarın altında bildiğin sehpa var. Misafir filan gelince o da gidiyor 😀

 • Mustafa Tayfur @mtayfur83

  İşte işin keyfi ve zevkide burada inan bana her şey tam olsa mutlaka başka bir şeyler eksik kalıyor. Bu hayatta tam mutluluk diye bir şey yok umarım Rabbim ahiretimizi iyi eyler...

 • Alperen @alperen

  Ben de m1335 modelini 4 yıldır kullanıyorum, iki arkadaşıma da zorla aldırmıştım 🙂 Tabii çok çok memnunlar. O zaman 65.- lira idi, piyasadan kalktı. Alanlar aldı ama alamayanlar pişman. Böylesine bir kalite nasıl patlama yapıp Türkiye de az sattı anlamadım. Teknoloji kültürümüz neden bu kadar az, üzülüyorum. Avanak Avni (profil resmim) kadar olamadık ona yanarım. Güzel ve faydalı bir inceleme olmuş teşekkürler.

 • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

  Oldukça doyurucu bir inceleme olmuş, hele iç yapılarını da incelemeniz fevkalade. Adeta kulaklarıma geldi sesi! Naçizane bazı önerilerim olacak. 1.Kabinlerin içlerindeki sönüm malzemesini değiştirmek, 2.kabin ile bu sönüm malzemesi arasına ara sertlikte ikinci bir sönüm malzemesini yan ve arkaya yerleştirmek, 3. Hoparlör sürücülerinin kabine montajında sürücü şasesinin mdf'ye temas edecek yüzeyine cam macunu (evet doğru okudunuz) veya çift taraflı bant kullanmak, 4. uydu hoparlörlerine crossover filtre takmak. Bende sizin uydulara özellik olarak uyabileceğini düşündüğüm iki yollu filtre olacaktı bir yerlerde, isterseniz ara sönüm malzemesi ile birlikte göndereyim size; nakliye masrafının size ait olması ve değişiklikleri yaptıktan sonraki gözleminizi paylaşmanız ricası ile. Adres ve telefon bilgilerinizi bana mail atabilirsiniz tunckaresi@gmail.com saygılar