aselsan yerli işlemci üretecekti risc v komut setini kullanan ne oldu o işe ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bugün youtube türkiye'de kanal linkleri açılmıyordu. sonradan düzelttiler başka fark eden oldu mu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

kablosuz kulaklıklar hakkında bilmediğim bir şey var. mesela telefondan aktarıyoruz ya kablosuz veriyi telefonun dahili dac'ı falan etkiliyor mu yoksa kulaklık içinde mi çözümleniyor her şey ? büyük ihtimal telefonun ses yongası gene kullanılıyordur bilen var mı olayın nasıl işlediğini ?

araştırdığıma göre ses analoğa kablosuz kulaklığın kendi dac'ı ile analoğa dönüştürülüyormuş fakat bu bana mantıksız geldi çünkü o kadar küçük şey çok kalitesiz olacaktır diye düşünüyorum. bu konuya hakim birisi açıklayabilirse ayrıntılı sevinirim.

benim son bulduklarıma göre kablosuz analog sinyal aktarılamayacağından tek etkenin bluetooth teknolojisi olduğu üzerine. telefon sadece codec dönüşümü yapıyormuş. kulaklık kendi analoğa çeviriyor bu durumda bu büyük bir performans kaybı demek bana göre.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • window Ts @window

  kulak içi küçük bir kulaklık için yeterince kaliteli ses üretecek dac/amfi olamaz galiba. gene büyük kulaklıklarda bu kalite işi halledilebilir gibi düşünüyorum. farklı bir aktarım teknolojisi geliştirmek sizce mümkün müdür ?

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Telefonun dacı kullanılmıyor. Telefonun dacı sadece telefon üzerindeki, ahize, hoparlör(ler) ve 3,5 mm kulaklık çıkışında çalışır. Bluettoh, hdmi ya da usb çıkış üzerindeki seslerde dahili dac kullanılmaz.

  Bluetooh kulaklık ya da hoparlörlerin kendine ait bir dacı vardır. Telefon sesi sbc, aac, aptx, ldac gibi kablosuz ses kodekleri ile elinden geldiğince kaliteden taviz vermeden, bluettoh bant genişliğine sığacak kadar sıkıştırır. Ses dijital olarak aktarılır. Kulaklığın içerisindeki bluettoh alıcısı sesi dijital olarak alır, daca yönlendirir. Sonrasında amfiye gider ve en son kulağınıza kadar gelir.

  Şaşırmanız garip geldi. Mobil cihazlarda kullanılan dac çipleri mercimek boyutunda. Gayet ufak en ufak kulaklıklara bile rahatlıkla sığar.
  Fakat geçmişte özellikle Htc telefonlarda kulaklık amfisi yüksek çıkışlara sahipti. Ohm değeri yüksek kulaklıkları rakiplerine göre daha iyi besliyordu. Bunlar genelde bluetooh kulaklılarda görülmez. Çünkü pil ve enerji kullanımı da ön plandadır. Yüksek ohmlu sürücüyü besleyecek amfi koyarlarsa kulaklığa muhtemelen pili 16standart bir bluettoh kulaklığa göre daha hızlıca bitecektir.

  • window Ts @window

   amfisinin içinde olduğunu biliyordum tabi ki fakat bluetooth ile gönderilen verinin analog olamayacağı da ortada aslında. iyi diyeceğiz dac/amfiler bile 1000 liradan başlarken kablosuz kulaklığa verilen paraya yazık olacağını düşündüm ses performansı olarak. teşekkürler bu arada.

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   @window O iş pek öyle değil aslında. Size daha ilginç bir bilgi vereyim. Standart bir Iphone kulaklığı şu Lightning portu üzerinden bağlanan earpodların her biri üzerinde dahili bir dac var. Telefonun dacını kullanmıyor 🙂 Minnacık olabildiğince ucuz ama iş gören şeyler. Type c kulaklıklar da aynı şekilde (istisna bir kaç standart var diye biliyorum)

   Siz hangi telefonu kullanıyorsunuz bilmiyorum ama yakın zamanda özelleşmiş dac kalitesi ile ön plana çıkan lg v20'nin dacı bile mercimek kadar. 🙂 Ses ona da dijital olarak geliyor 3,5 mm ye analog olarak elektrik sinyali oluyor. Kablosuz kulaklıkta da aynı şekilde. Değişen hiç bir şey yok.

   Kablosuz kulaklıkların sorunu bluettoh teknolojisinin bant genişliğinin dar ve yavaş olması. O yüzden bu kadar kodek var. Şu an kullanmış olduğum Sony Wh 1000 Xm3 de Ldac var mesela. Bu işte zirve kodek o şu anda. Şundan da emin olabilirsiniz ses kalitesini bozan kodek bluettoh bağlantısı değil de, bluettoh kulaklıkların akustik düzeni, kullanılan sürücülerin pek iyi olmaması. Kullandığım kulaklığın incelmesini yazmıştım. Bu konulara ara ara değindim yazıda. Okumanızı isterim 🙂

   https://teknoseyir.com/inceleme/sessiz-sampiyon-sony-wh-1000xm3-detayli-inceleme-ve-sennheiser-hd-4-40-ile-bir-miktar-kiyaslama

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   @mutlakdeli Kulaklık çıkışı ile ön plana çıkan Lg V20 nin ESS sabre dacı

  • window Ts @window

   @mutlakdeli earpods'ların sunduğu kaliteyi çok beğenmiyorum zaten. kz zs10 ile dinlediğimde aldığım performansı daha çok beğeniyorum. galiba 2.nesil veya 1.nesil dinlemiştim emin değilim ben beğenmedim şahsen.

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   @window Üstadım ben örnek vermek için attım. Sen tofaş şahinle bmw 7 yi kıyaslıyorsun ama 😀 😀 😀

  • window Ts @window

   @mutlakdeli bu arada fiio btr3 kullanıyordum fakat pek pratik bulmadığımdan sattım.

  • window Ts @window

   @mutlakdeli hocam doğru diyorsun da 1000 lira veriyorsun kulaklığa aldığın ses üzüyor. ilk denediğimde demiştim arkadaşa buna nasıl bu kadar para verdin. sonra baya pratik olduğunun farkına varınca hak vermeye başladım.

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   @window Ses kalitesi evde yüksektir. İşin içine mobilete girdiğinde boku çıkıyor. Çözümler pratik olmuyor sizin örneğiniz gibi.

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   @window Ses işi delilik işi. Türkiye şartlarında en son edinlmesi gereken hobi. Hiç bir zaman kullandığımız kulaklıklardan, ses ekipmanlarından uzun süreler memnun kalamıyoruz. Her zaman göz başakalrına kayıyor. Ve çok pahalı bir hobi bu. Dikkatli olmak lazım. Evin akustiği yetersiz diye ev değiştirien dayı görümüştüm bir belgeselde. Sonu oralara varabiliyor. 😀

  • window Ts @window

   @mutlakdeli farklı farklı karaktere sahip amfiler var. bir de bunun kulaklık tarafını düşünecek olursak hd598'de bas eksikliğinden dolayı techno zevk vermiyordu mesela. sırf iyi müzik dinlemek için birkaç kulaklık lazım zaten en az. forum donanımda 100 bin liralık ses sistemi kuran vardı eve. bir de o zamanın kuru ile.

 • Cihat @cihat

  LG G7 kullanıyorum telefon DTS:X 3d surraound ve hifi quad dac destekli. Bluetooth kulaklık ile DTS:x 3d surraound kullanılıyor ve sesde hissedilir iyileşme oluyor ama hifi quad dac desteklemiyor. Sanırım hifi dac'ı sadece kablolu kulaklıkta destekliyor telefon. Tam cevaplayamadım ama umarım yardımcı olmuştur 😃

 • window Ts @window

  @orcun ben genel olarak kullandığım hiçbir bluetooth modülünü beğenmedim özellikle kz'leri dac'tan söküp bluetooth modül ile bağladığımda hep ses çıkış yüksekliği hem de sahne genişliği dahil ses kalitesi düşüyor. bluetooth modülü de 10 dolara falan almıştım zaten 🙂

James donkey 712 aldım sesleri öyle bir dışarı veriyor ki sanki hoparlör. hiç memnun kalmadım takınca da akustiği kötü tüm ses dışarı gidiyor. bas düzgün vurmuyor, net hissedemiyorsun. bazı frekanslarda bozulmalar belirgin. hem de terletiyor kışın bile. ben önermem müzik dinleyecekseniz başka kulaklıklara yönelin. hyperx cloud string gibi kendini kanıtlamış modeller var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bugün bağlantı kopma sorunu olduğu için süperonline'ı aradım. şöyle bir şey dediler sizin port 3'te gözüküyor ama aslında 1'de, 1'e alacağız dediler. ben olayı tam anlamadım, hangi porta bağlı olduğumuz fiziksel olarak ayarlanmıyor mu ? uzaktan nasıl değiştiriyorlar ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

vestel u9500 aldım, msi ge60 ond bilgisayarımı bağlayınca ne yaparsam yapayım full hd aktarıyor. galiba sorun bilgisayarda, hdmi kablo 2.0 4k aktarabilmesi lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8
 • Makineci @makineci

  4K30FPS aktarabiliyor, Windows ayarları, monitör, çözünür seçerseniz bulabilirsiniz.
  Tabi bende 1050ti var 30fps, 1060 felan varsa 60fps olabiliyor sanırım.
  TV ayarlarından tam ekran gibi bir şey yapmak gerekiyor yoksa kırpık görüntü aktarıyor.

  • window Ts @window

   hocam hdmi çıkışı entegre karta bağlıymış galiba o da full hd verebiliyor. bilemiyorum çözümü var mı. zaten hiçbir türlü full hd'nin üzeri seçilmiyor. custommod falan denedim gene olmadı.

  • Makineci @makineci

   @window yokya, hdmi kablonuz kaliteliyse 4K aktarır diye düşünüyorum. Bende markasız var ama 4K30fps alıyorum.
   Windowsun ayarlarından monitör kısmını kurcalayın biraz orada tv 50 inçse mesela 50_UHD_ diye bir monitör çıkar. Onu seçin bağdaştırıcı ayarlarından istediğiniz çözünürlüğü seçebiliyorsunuz sonra.

 • Zekeriya YAZI @zekeriyazi

  Televizyon hdmi ayarlarında HDCP ile ilgili bir ayar var mı? Varsa böyle bir ayar kısmı, 2.2 olmalı 4k için. 1.4 ise onu değiştirmeyi dene

  • window Ts @window

   bakarım ona galiba yoktu öyle bir ayar. zaten 1.4 bile 4k 30fps verebiliyor fakat benim bilgisayarda özel çözünürlük eklediğimde 4k 25fps üzerine bant genişliği yetmiyor diyor. gtx660m ile 4k çıkış verebilecek güçte olduğunu düşnüyorum fakat hdmi kabloyu bağlayınca çıkışı intel hd4000 entegre gpu veriyor gözüküyor her zaman. custom çözenürlük eklemeyi denedim entegre karta ama gene de full hd'yi geçmedi çıkış. sorun notebook'ta büyük ihtimal.

 • window Ts @window

  @nostromo evet desteklemiyormuş ama gtx660m gpu'da var fakat hdmi çıkışı intel hd4000'e bağlı gözüküyor. galiba görüntü çıkışı her türlü entegre karta bağlı. neyse artık çok da önemli değil 🙂 edit: araştırdım benim ge60'ın eski modellerinde bu problemi yaşayanlar olmuş donanımsalmış, msi'yı aradıklarında 4k görüntü aktarımı yapılamayacağını söylemişler.

iki tayt baktım google sağ olsun günlerdir tayt görüyorum sonunda alıp giyeceğim o olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

elimde temiz durumda game boy color var. yanında 3-4 tane oyun da var super mario land 2 elimde diğerlerini kutuya kaldırdım. hatırlamıyorum isimlerini. konsolun kutusu mevcut değil ama temiz durumda ve çalışıyor fotoğraflarını atacağım ilgilenen olursa. düzgün bir fiyat verilirse satabilirim, koleksiyonluk olarak yıllardır saklıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.youtube.com/watch?v=x6eNw_tzZVs
şu videodaki üslupla devam edilseydi abone sayısı şu an iki katına çıkmıştı. artık çok ciddi programlar o kadar ilgi çekmiyor galiba.

Sony PSP'ye alternatif JXD A1000 İncelemesi

Sony PSP'yi, 'model alan' JXD firmasının A1000 oyun konsolunu inceliyoruz. JXD A1000, bir emülatör konsolu ama kendinden beklenmeyecek özellikleri de var. Te...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

700 lira civarına ps3 500gb slim almayı düşünüyorum. sahibinden'de bu fiyatlara var fakat 650 ile 1200 lira arasında değişiyor. 600-700 lira olanlarda bit yeniği aranmalı mı ? gerçi kaç senelik konsol ama bu piyasadaki bu kadar fiyat farkı şaşırttı beni.

ps3'ü öylesine almayı düşünüyorum yazın arada pes falan atarız diye 🙂 önerilerinize açığım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap