Sennheiser'ın cx 200 street ii modelini aldım fakat beklediğimden daha kötü bir performans sergiledi. frequency response değerleri zaten tutarlı değilmiş grafiklere göre. neyse gereksiz ayrıntıyı geçecek olursak bas, tiz ve mid olarak değerlendirirsek hiçbirinin dengesini beğenmedim. baktım frekans hassasiyet ölçümlerine başarılı durmuyor.

https://reference-audio-analyzer.pro/en/user-report.php?id=1225

baslar: derin değil etkileyici bir bası yok. mesela davul sesi ile gitar sesi çalarken davul vurduğunda pek bir derinliği olmuyor, doğal şekilde yansıtamıyor.

mid: kötü değil ama iyi de değil, dediğim gibi low midrange ile upper midrange arası detayı yeterli değil.

tiz: pek tıslama olmasa da dengesiz, sonuç olarak vasat.

hepsi birleşince sahnesi pek geniş değil, enstrüman  ayrımı pek iyi değil. ayrıntıyı alabiliyorsun ama sesler sanki boğuk kalmış gibi doğal değil. sonuç olarak fiyatına göre ortalama bir kulaklık f/p diyemeyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Makineci @makineci

  Hocam bulmuşken sorayım, bu empedans değeri neyi belirtiyor.
  Low impedance demiş mesela, high olsaydı ne farkı olacaktı? Bu değerin normali 32 ohm sanırım?

  • window Ts @window

   aslında empedans dirençle alakalı eğer telefon gibi çıkış gücü yüksek olmayan cihazlarda kullanacaksak düşük empedanslı kulaklık seçmek zorundayız. yoksa kulaklığı besleyemez telefon ve ses kaybı olur. empedans tek başına ses kalitesini belirlemez sürücünün boyutu ve yapısı da çok önemlidir.

  • Makineci @makineci

   @window peki bir şey daha sorayım, benim telefonum orta/alt seviye bir telefon, kulaklık ve ses sistemine aux ile bağlandığımda gerçekten çok düşük ses elde ediyorum ama Bluetooth ile böyle bir sıkıntı olmuyor.

   Bu aux çıkışının kalitesi* ile mi alakalı? Ek güç girişi olan sistemde bile verdiği ses çok düşük kalıyor.

  • window Ts @window

   @makineci telefonun jack'ı problemli olabilir veya bozuk olmasa bile belki besleyemiyordur kulaklığı modeli ne kulaklığınızın ? başka telefonda ve bilgisayarda denerseniz anlayabilirsiniz.

  • elmasevmem @elmasevmem

   kulaklık empedansı, kulaklık sürücülerinin müzikçalardan gelen akıma karşi gösterdiği direnci belirtiyor. mesela ortalama bir kulak içi kulaklık 16-32ohm empedans gösteriyor. onlar düşük empedanslı oluyor. bunu telefonun kulaklık çıkışı ile beslemek kolay. üst seviye kulaklıklar veya yüksek empedanslı kulaklıklar 600ohm'a kadar çıkabilmekte. (bende sennheiser hd6xx var, hd650nin massdrop versiyonu, o mesela 350ohm), böyle kulaklıkları besleyebilmek için kulaklık amplifikatörü şart. ben kulaklığımı telefona veya pcye takınca çok kısık cılız bir ses alıyorum, amfisiz kullanmak imkansız gibi birşey.

 • Makineci @makineci

  çok teşekkür ederim cevaplarınız için, son olarak anker q10 hakkında ne düşünüyorsunuz? 🙂

  şuan vestel k550 var basstan dolayı pek memnun değilim ancak anker yorumları çok olumlu, sizin görüşünüzü merak ediyorum. Bluedio ve behringer gibi markalar nasıldır?
  @window @elmasevmem

  • elmasevmem @elmasevmem

   o kulaklık da bende var, hb'de 200liraya düşünce almıştım. beklediğimden daha güzel ses kalitesi, seviye de tatmin edici, ama bassları abartıyor biraz, extra bass tuşu etkin değilken bile bazı şarkılarda bass normladen fazla. veya ben daha "steril" bir sese alıştığım içindir. ayrıca ses yalıtımı çok iyi, dışarıdan ses te almıyor ses te vermiyor. kulağımı da rahatsız etmedi.
   pil ömrü efsane, ilk aldığımda battery medium diyordu, en az 30 40 saat kullandım hala battery medium diyordu, yola çıkacağım için şarj ettim mecburen.
   tavsiye ederim. bu arada q10 için konuşuyorum.
   not: şu an indirimde değil herhalde, ben 200liralık kulaklık olarak değerlendirdim, 400lira vermezdim ben olsam.

  • window Ts @window

   bilmiyorum denemedim o ürünleri, vestel k550'i biliyorum ama onu da denemedim. doğru düzgün veri de yok elimizde kulaklığın ölçümleriyle ilgili. en önemlisi sesleri olduğu gibi vermesinden de daha çok dinleyene keyif vermesi. siz renkli sesler almayı seviyorsanız doğal ses üreten kulaklık hoşunuza gitmeyebilir. cihaz galiba 16ohm rahatlıkla beslenmesi lazım telefon jackından. hyperx cloud core ve cloudun ses kalitesi iyiydi bunları önerebilirim. kulak içi olacaksa da zs10 fiyatına göre başarılı. diğerlerini denemediğim için yorum yapamıyorum. kz zsn'in de bas ve midleri fena değil ama tizlerde hafif dengesizlik var. kz'nin birçok modelinde tizler sorun oldu genelde sibilans problemi olabiliyordu bazı frekanslarda yüksek seste.

Codegen Q7 Vs Philips Sbc 484 inceleme(karşılaştırmalı)

Over-ear bir kulaklık olan cihazı 14.90'a aldım kargo dahil bir şey değil.

Direkt artı ve eksilere girelim:

Artılar:
+Ucuz
+Fiyatına göre şık
+malzeme kalitesi iş görür
+ Oyunlarda ses kasmanız kolay
+ Yüksek empedans(Düşük giriş gücü ile pek de artı değil)
+Bas ağırlıklı müzikleri sevenler için bir artı

Eksiler:
-Midler gerçekten iyi değil. Film, müzik falan pek hoş değil.
- idare eder tiz sesleri( fena değil)
- üfleyince kopmaya meyilli kablo( Gerçekten ince)
- O kadar rahat değil.
- Oyun için alıyorsanız mic yok

Böyle mid görülmedi:
Harbi çok şaşırdım Gmd'nin yanında gelen kulaklığın midleri daha iyi.
Philips Sbc 484'ün yanında mid'leri olsun tizleri olsun rahatsız ediyor. Baslarda çok sorun yok orta. Sorun şu ki tüm frekansların çok baslı çıkması. tiz'lerin ve midlerin bozulmasına neden oluyor.

Fiyat konusunda fiyatını karşılıyor ama F/P diyesim gelmiyor :/

Tasarım andırıyor bazı modelleri tabi uzaktan hoş.

Yalıtım pedleri aslında hem yalıtım hem de kulak rahat olsun diye. Rahat değil söyliyeyim Sbc 484 çok daha rahat. Kullanmak istemiyorum pek ama sbc 484 takarken sorun olmuyor.

Malzeme kalitesi kötü de değil o kadar ama tasarımda bir sorunlar var işte.

Tiz'lerine tekrar bir bakacak olursak Yüksek frekanslarda bile pes ses veriyor. 32 ohm olduğu halde böyle netlik sorunlarıyla karşılaşmak kötü. Yani neymiş ohm yüksek olunca iyi diye bir şey yokmuş.

mid'lerde de aynı sorun arasında değil gene pes gene pes.
Yani frekans ayarında kararsızlık var. Mesela biraz pahalı kulaklıklarda bunu ayarlayan kontrolcüler bulunabiliyor ama ne yazık ki ses kaynağı üzüyor.

Keşke şu denge olayı güzel olsaydı o zaman F/P diyecektim harbi.

Mesela Sbc 484 tiz başarılı, mid orta, bas orta ama tiz harbi başarılı. Denge desen sırıtmıyor.

Alacaklar daha üst model baksın benim isteğimi karşılamadı fakat 15tl'ye iş görüyor bütçe bu kadarsa alınabilir.

Ben bunu sokakta kullanmam, hatta çoğu over-ear'ı kullanmam neyse burası ayrı.

Yeter bu kadar teknik veri verip kaçayım.

40mm hoparlör sürücüsü var sağlam ve net şeyler beklerdim tabi tek başına önemli değil açıkladım netlik olayını.
Hoparlör sürücüsüne 40mm demiş ama asıl hoparlör çapına verilerde 32mm demiş normal olması gereken değer.

Frekans Tepkisi: 20- 20.000 hz yeterli tabi ama teknik olarak wowoow dedirtmiyor normal. Zaten bu olay o kadar önemli değil 20.000 hz ne dinleyeceksin 22.000 olsa duyabilecek misin ?

Hassasiyet:105db Nasıl ölçtüler bilmiyorum ama Sbc 484'e göre harbi az. Bunun yalıtım sorunlarından ve tasarımdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Beğendiren ama karşılığını alamadığım veri 32 ohm olması, her şey ohm değil ama ohm da önemlidir en az 32 ohm alırım alırsam. Profesyonel kulaklıklarda daha üstünü rahatlıkla görebiliriz.

Max güç girişi tam yazılmamış okuyamadım ama çok yüksek değil bence keşke daha fazla olabilseydi 32ohm'un hakkı verilememiş bence.

Tamamen objektif incelemedim 300 liralık ürün nasılsa bunu da öyle. Kötülediğimiz yönleri 200tl'likler de bile sorun olabiliyor.

Kısacası Sbc 484 gibi bir kulaklık için 50tl'nin altına inmemek gerekiyor. Daha iyisini alınca kıyaslarız 😉

Monster Beats By Dr. Dre Studio kulaklığını da andırmıyor değil 🙂
Codegen x9 olsaydı da onu da kıyaslasaydım 😛 neyse artık.

Özet geç reyis:
Özet bass o kadar iyi değil
denge sorunu
kablo sorunu
hoş gibi durması ve ucuzluğu da artı tabi
20tl'ye aldığım logi vardı o daha dengeli olduğundan daha çok sevmiştim. Bir kulaklıkta en önemli şey denge. Ateş,su,toprak,denge...

Önemli sorun: Düşük seslerde ohm değeri ve hoparlör sürücüsünden, giriş gücünden kaynaklandığını düşündüğüm düşük seslerde daha fazla denge sorunu var fulleyince daha kararlı ama boğuk ve netliğin azlığı gene sona ermiyor tabi ki. Son seste bozulma beklerken empedans'tan dolayı hatta daha iyi ses vermesi başarıdır, 15tl'lik ürün için gayet hoş özellik.

Son karar: 15tl'nin fazlasını bile hak ediyor sorun yok, 15tl'ye over-ear alıyorsanız bir bakın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap