Orico Usb 3.0 2.5 inç Harici Hdd kutusu (2599US3)

Merhabalar. Eski notebookumun bozulması ve yeni bir notebook almam üzerine eski parçaları değerlendirmeye başladım. Aklıma ilk gelen hdd oldu elbet. Elimde zaten 1 adet 1 Tb Wd Elements harici diskim olduğu için boşuna para harcamak istemiyordum. Ben bu ürünlerin 80-100 tl gibi fiyatlara satıldığını düşünüyordum. Ufak bir araştırma yaptım. Bir çok model buldum fakat hepsi eski, çirkin kullanışsız tasarımları olan modellerdi. Wd elements i cebime sürekli atıp gezdiren biri olarak o tarda zarif bir şey aradım ve bu modeli buldum. Hem de fiyatı kargo dahil "25 TL" Öncelikle ürünün sitesinden linkini atayım özelliklerine direk bakalım:

http://orico.cc/goods.php?id=4815

En başta markaya değinmek lazım. Ürün ucuz olmasına rağmen görüldüğü üzere sitesi olan desteği olan bir markaya ait bir model. Bu markanın tek ürünü bu değil buna benzer depolama çözümleri aksesuarlar vs üretiyorlar. Kaliteleri belli bir standartta yani.

 

Ürün elime ulaşınca ilk beğendiğim yanı kutusu oldu. Fiyatına göre gayet şık bir kutuda geldi. Kutunun içinden cihaz, kablosu, bir adet titreşim engellemek için yumuşak kumaş gibi malzeme ve bir iki ufak evrak çıktı.

Cihazın tasarımına ve kullanım kolaylığına değinelim. Ürün plastik. Ama sert plastik değil. Bu yumuşak kadifemsi plastikten. Ürünün tasarımı çok kibar. Kenarlar yuvarlatılmış. Cebinize attığınızda sıkıntı yaşatmıyor. Epey bir ince. Wd elementsle en boy aynı sadece uzunluğu 1 cm kadar daha uzun. Sebebi ise o kısımda anakartı bulunuyor cihazın.

Ürünün kullanımı çok kolay. Üründe vida vs yok. Vidasız istediğiniz zaman söküp takabiliyorsunuz. Alt kapağı sertçe basıp kendinize çekince hdd yuvası açılıyor. Orada sata bağlantısını ve üst kapaktaki titreşim engelleyen bandı görüyorsunuz. Hdd yi takmak çok kolay üstten hafif bastırıp ittirdiğiniz an çok güzel bir şekilde oturuyor. Kapağı kızağında kaydırınca iş tamam. Dün arkadaş sormuştu. Açılır mı yalama olur mu diye? Düşürüp kırmadığınız sürece o kapak oradan çıkmaz arkadaşlar o konuda endişeniz olmasın.

 

Gelelim performansına. Performans konusunu şöyle özetleyebiliriz aslında. Cihaz ssd de kabul ediyor yani usb 3.0 ın sınırlarına çıkabilen bir kontrolcü var içinde. Kontrolcü demişken içinde Norelsys 1066 var. Bu kontrolcü bu aletin her şeyi. Performans kısmında içine ne takarsanız onu veriyor. Uyku modu var. Sanırım 5 ya da 10 dakika kadar sonra uykuya dalıyor ve diski durduruyor. Siz dosyalarınıza erişmek istediğinizde hemen uyanıp devreye giriyor. Böylece güç tüketimi de iyice azalmış oluyor. Ben içine Hitachinin 750 GB kapasiteli 7200 Rpm diskini koydum. Bu disk 3.5 yaşında. Fakat ne bad sector var ne de bir hata. Kutuyla gayet iyi anlaştılar 🙂 Eski bilgisayarımda ne aldıysam onu aldım performans testlerinden. Bu arada kontrolcü diskin s.m.a.r.t verilerini okuyor. Buna bağlı olarak marka/model bilgisi, hata olup olmadığı, sıcaklık değeri vs hepsi sanki bilgisayarına bağlıymışcasına gösteriliyor gerekli programlarla.

 

 

Gelelim ısınıyor mu konusuna. Yine içine koyduğunuz diske bağlı bir durum. Benim disk 7200 rpm olduğu için az biraz sıcaklık hissediliyor. Fakat s.m.a.r.t dan takip ettiğime göre 37 dereceyi geçmiyor. Özetle kutu sıcaklığı etkilemiyor.

 

Diskte bir adet çift renkli led bulunuyor. Buradan diskin durumunu görebiliyorsunuz. Bu ışığın rengini ve parlaklığını çok iyi seçmişler. Wd Elements de bu konudan çok şikayetçiyim. Bir ışık koymuşlar alete el feneri gibi. Gece kullanınca oda aydınlanıyor. Bunda böyle bir durum yok. Çok kibar yanıyor. Boşta olupda uyumuyorken mavi, uyurken pembe yanıyor. Cihaz etkinken pembe ve mavi led hızlıca yanıp sönüyor böylece mor bir renk çıkıyor ortaya.

Anlatılacak diğer bir durumda usb portu. Bu fiyta satıan neredeyse her modelde usb A tipi giriş var.  Çok anlamsız geliyor bana bu olay. Benim bildiğim usb 3.0 mini kablo olur harici hdd de. Bu cihazda da durum böyle. Herhangi bir usb 3.0 harici hdd kablosu ile kullanabilirsiniz. Kutudan kablo çıkıyor. Ve kablo epey kaliteli. 50 cm de uzunluğu var.

Arkadaşlar bunun dışında anlatılacak pek de bir şey yok. Uzun süredir uygun fiyatlı olup da işini bu kadar iyi yapan bir ürün arıyordum. Cuk oturdu resmen. Bu tarz bir ürüne ihtiyacı olan varsa gözü kapalı alabilir. Boşuna saçma sapan fiyatlar ödemeye ya da bu fiyata saçma sapan ürünler almaya gerek yok. Ürünün linkini atmamı istemişlerdi. Reklamdan hoşlanmıyorum arkadaşlar o yüzden link atmayacağım. Fakat ürünü gittigitiyordan kargo dahil 25 tl ye aldım. Zaten bu fiyata bu ürünü satan tek bir satıcı var rahatça bulursunuz.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler