Sennheiser HD 4.40 BT Bluetooth Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık

Merhabalar yaklaşık 3-4 gün evvel almış olduğum Sennheiser HD 4.40 kablosuz kulaklığı elimden geldiğince tarafız ve kişisel deneyime dayalı bir şekilde incelemeye çalışacağım. İnceleme bölüm bölüm ve detaylı olacağından okuyacak arkadaşlara bir yandan çay kahve içmeleri tavsiye edilir 🙂

Satın Alma Sebebi: Yaklaşık 4 yıldır kullanmış olduğum Sony Mdr Xb450AP'nin artık kullanılmayacak şekilde bozulması üzerine yeni bir kafa üstü yeni bir kulaklığa ihtiyaç duydum. Ses ekipmanlarına her zaman biraz fazla meraklı olduğum için ve şu sıralar bütçem el verdiği için biraz daha üst seviye bir cihaz satın almak istedim. Belli başlı kriterlerim vardı sırasıyla:

1-Dengeli doğal sıcak bir ses.

2-Neredeyse her zaman evde kullanacak olsam da kablosuz özgürlüğü arıyordum. Ve hem pc ye hem telefonuma aynı anda bağlı çalışabilmeli.

3-Bluetooth üzerinden hiç bir zaman kablolu ses kadar kaliteli bir ses alamayacağımı bildiğimden pili bittiğinde ya da bitmediğinde kablolu çalışabilme özelliği.

4-Konforlu bir kulaklık olmalıydı.

 

Fiyat ve Satın Alma Aşaması: Ürünü Trendyol üzerinden satış yapan hifi-myfi adlı satıcıdan aldım. Bu satıcı Sennheiser markasının Türkiye distirbütürü olan "Bircom" a bağlıymış. Ürünün kutusunun üzerinde "Bircom" logosu var. Ayrıca kutunun içinden Bircom'a ait imzalı garanti belgesi vs de geliyor. Ürün Trendyolda indirime girmişti ve 600 Tl gibi bir rakama aldım. Bir çok sitede 700-800 Tl bandına satılıyordu. Sanırım durum hala aynı. Trendyol ise kargo işinde başarılı sorunsuz bir alışveriş oldu 2 günde geldi içinden Sennhesier logolu şekerler bile çıktı 🙂

 

Kutu İçeriği: Kulaklık işin gerçeği fiyatına nazaran çok da ihtişamlı olmayan bir sunumla geliyor. Mavi büyük bir kutuda gelen kulaklığın kutusunu açtığımızda içinden kulaklığın bulunduğu plastik bir kap, kaliteli bir micro usb şarj kablosu ve ürünü kablolu kullanabilmeniz için 1.4 metre uzunluğunda bir ucu 3.5 mm bir ucu 2.5 mm kiltili aux kablosu geliyor. Bir de bu ürüne kesinlikle yakıştırmadığım bir kumaş kese geliyor. Ürünün yanında kesinlikle kaliteli bir kulaklık kutusu/kabı gelmeliydi.

 

Tasarım ve Konfor: Ürünün tasarımı konusunda gelirsek ürün büyük bir kulaklık bu yüzden dışarıda kullanmayı düşünen arkadaşlar insanlar kısa bir süre size bakabilir. Ürünün rengi mat siyah ağırlıklı. Bazı noktalar ise mat gri. Ürün Türkiye'ye yeni gelmiş siyahi bir futbolcu kulaklığı havası taşımıyor yani 🙂 Daha çok profesyonel bir duruşu var.

Ürün tamamen plastik malzemeden üretilmiş. Ama elinize aldığınızda bunun öyle her yerde kullanılan bir plastik olmadığını rahatlıkla anlıyorsunuz. Kesinlikle premium hissi veriyor. Malzeme kalitesi konusunda üzüleceğinizi hiç zannetmiyorum. Ayrıca en ufak bir gıcırtı vs yok ve uzun süre sağlamlığını koruyacak gibi duruyor.

Kulaklık bölümleri sağa sola ufak bir açı ile oynayabiliyor. Onun dışında yukarı doğru 90 derece kırılarak daha rahat taşabilir bir hale geliyorlar.

Kulaklık bölümlerinde yükseklik alçaklık ayarı tabi ki de var. Aynı zamanda başınıza denk gelen bölümüne çok kalın olmasa da sun bir deri kullanmışlar. Saçı kısa olan kullanıcılar bu konuda sıkıntı çekmeyecektir.

Kulaklık pedleri ise epey bir büyük ve kalın. Pedlerde kullanılan suni deri kesinlikle çok başarılı kulağınıza tam oturuyor yumuşacık bir süngere sahipler. Ve bu süngerler hafızalı sünger kullandığınızdan çıkardığınız an eski şeklini alıyor. Kulakları ne acıtıyor ne de serbest bırakıyor. Tüm kulağınızı güzelce içine alıyor ve konforlu hissettiriyor. Ayrıca yalıtımda etkisi çok büyük az sonra bahsedeceğim bu konudan.

Ürünün sol kulaklık kapağında "Nfc"  bölgesi var. Buraya nfc destekli bir telefon dokundurduğunuzda hiç uğraşmadan eşleşme işlemi gerçekleşiyor. Kulaklık kapalı dahi olsa nfc ye telefonunuzu dokundurduğunuzda kulaklık çalışıp eşleşmeye hazır hale geliyor. Yani içeride sadece bir tane etiket yok anakarta doğrudan bağlı bir nfc modülü var.

 

 

Diğer her şey ise sağ kulaklık kısmına toplanmış. Sırasıyla saymak gerekirse:

  • Kulaklığın durumu hakkında bilgi veren 3 renkli led ışık.
  • Ürünü açmaya kapatmaya ve eşleşme moduna geçiren tuş.
  • Şarkıyı durduran başlatan sonraki önceki şarkıya atlamayı sağlayan ve telefon görüşmelerinde işlev gösteren multi fonksiyonel bir joystick
  • Ses kısıp açmanızı sağlayan buton
  • Aux in girişi
  • Micro usb şarj girişi

Performans ve Kullanım Kolaylığı: Ürünü kullanmak telefon ya da başka bir cihazla eşleştirmek kesinlikle kolay. Telefonunuzda NFC özelliği var ise tek dokunuşla eşleştirebiliyorsunuz zaten. Eğer NFC özelliği yoksa açma kapatma tuşuna uzunca basarak eşleşme moduna geçiyorsunuz ve bağlanmak istediğiniz cihazın bluetooth menüsünden kolayca bağlanabiliyorsunuz.

 

Ürün aynı anda 8 cihaza kadar bağlanabiliyor. Tabi ki 8 inden aynı anda ses aktaramıyor. Örnek üzerinden anlatmak gerekirse cihazınız hem telefonunuza hem de bilgisayarınıza bağlıysa telefonundan ses gelmiyorsa pc den ses açtığınız da çalmaya başlıyor ya da tam tersi. Bu özellik kesinlikle büyük bir konfor katıyor kullanıma. Ben gibi hem pc ye hem telefona bağlayacaksınız iyi iş çıkarıyor.

Üründe 2 adet mikrofon var. Bu sayede telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz .Pek başarılı olduklarını söyleyemem. Ama güzel bir özellik var Telefon görüşmesi yaptığınız an ortam sesi kulaklığın içine aktarılıyor bir miktar. Bu dışarıda kullananlar için önemli bir özellik.

Ürün pil durumunu da bluetooth üzerinden bağlı olduğu cihaza aktarabiliyor. Özellikle Apple cihaz kullanıyorsanız saatin yanında kulaklık simgesinin yanında cihazın pil seviyesini gösteren bir pil simgesi daha oluyor. Android de veya windows da ise 3. parti uygulamalar  ile pil durumunu kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca pil durumunu saat bazında sesli olarak da söylüyor.

 

Üzerindeki tuşlar ise kesinlikle çok başarılı. Joystiki ileri ittiğinizde sonraki şarkı geri çektiğinizde önceki şarkı üzerine bastığınızda ise şarkıyı duraklatma işlevini görüyor. Yalnız her ne hikmetse İntel Ac 3165 bluetooth wifi kartlı windows 10 notebook bilgisayarımda bu joystik çalışmadı.

 

Ses açıp kısa işlemi ise bağlı olduğu cihaz ile eşleşiyor. Bu bir çok üründe olmayan bir özellik aslında. Bu şu anlama geliyor. Siz tuşlardan sesi kısarsanız pc nin ses çıkışını kısıyor aslında. Yani bağlı bulunduğu cihazın ses çıkışını kontrol ediyor. Böylece senkron çalıyorlar. Ama bunun ne yazık ki ufak bir dezavantajı var. Siz sesi açıp kıstığınızda bip bip diye ufak bir ses çıkarıyor cihaz. Telefonunuzdan ses açtığınızda sürekli bip bip diye ses çıkarıyor kısa bir süre. Çok kafaya takılacak bir şey değil.

 

Şarj ve kullanım süresi ise bence başarılı. Ürün 0 dan 100 e 2 saat gibi bir sürede doluyor. Dolu bir pil ile 25 saat kesintisiz müzik vaat ediyor. Aldığımdan bu yana durmadan kulağımda ama hala anca %30 a kadar getirebildim. Bu yönden mutlu olacaksınız.

 

Ses Yalıtımı: Üründe aktif bir gürültü engelleme sistemi bulunmasa da ben pek aramadım. Eğer aktif gürültü engelleme sistemi istiyorsanız epey bir fiyat farkı vererek 4.50 yi alabilirsiniz. Ürünün Pedleri epey büyük olduğunda ve kulağı içine aldığından dışarıdaki sesi neredeyse yok ediyor. Bu konuda çok başarılı buldum. Kulağınızı sıkıca kavradığından dışarı da aynı şekilde pek ses vermiyor. Çok yüksek ses sevilerinde tabi ki dışarı ses çıkıyor hatta biraz yanındaki ne dinlediğiniz anlayabilir. Ama normal ses seviyelerinde kimseyi rahatsız etmeden rahatlıkla toplu taşımada, kütüphanede ve bilumum sessiz olunması gereken ortamlarda konforla müziğinizi dileyebilirsiniz.

 

Ses Performansı: Burası en zor kısmı sanırım. Ama 3 gündür epey bir müzik dinledim ve yeterince deneyim sahibi olduğumu söyleyebilirim.

 

Sesi özet geçmek gerekirse sıcak dengeli yüksek vokaller biraz boğuk

 

Şimdi detaya ve deneyim kısmına gelmek gerekirse 4 kısıma böleceğim bass, mid, tiz ve diğer detaylar olmak üzere.

 

Bass ve alt sesler: Ürünün sürücü boyutuna dair kendi sitesi de dahil herhangi bir yerde bir bilgi bulamadım ilginç bir şekilde. Ama şunu diyebilirim ki basslar çok doygun ve temiz. Bassları deneyimlemek adına farklı tarzda müzikler dinledim. Bateri ağırlıklı parçalarda eğer kayıtta özellikle çok geri plana atılmadıysa kick drum seslerini baya dolu dolu duyuyor hatta hissediyorsunuz. Adamlar bu işi çok iyi başarmış. Özellikle hızlı rock ve metal türevi şarkılarda basslara hayran kaldım. Çok doygun ve doğal geliyor. Nadiren şarkıya bağlı olarak mid bassları perdelediğini hissettim bazen. Ama nadiren. Eski kullandığım Sony Extra bass a kıyasla çok dengeli ve doğal bassları var. Mid bass kısmında ise biraz cansız buldum. Özellikle gittim bass gitar ağırlıklı funky ve jazz parçalar dinledim. Enstrümanın sesinde bir sorun yok fakat ses biraz daha mide yaklaştıkça ufak boğukluklar seste çamurluklar hissediliyor. Bu çamurluk hissine mid kısmında daha detaylı bahsedeceğim. Bunun dışında hip hop, house dubstep ve edm dinledim. Sanatçının tercih ettiği bass desenine göre iyi iş çıkarıyor. Bu kulaklıkta daha çok sub bas var. Yani daha düşük frekanstaki basslara daha tepkili. Özellike vur çek basslarda inanılmaz çok tatlı bir deneyim yaşatıyor. Ama biraz daha yüksek tonlu basslarda o tatlılık bozulmaya başlıyor. Ama eminim basslardan memnunun kalacaksınız. Yine de uyarayım artık genç kesim olarak daha çok bass ağırlıklı parçalar dinler olduk. Özellikle bassları arttırlmış kulaklıklar var onlar kadar bass vermiyor. Diğer seslerin önüne geçmeden bass veriyor sonuçta bu bir sennhesier kulaklık. Derdiniz sadece gümbür gümbür bass ses duymaksa bu ürün size göre değil.

 

Tizler: Ürün ses profili parlak dan ziyade sıcak tonlarda. Bu sebeple tizler çok ön planda değil. Daha çok midler ve basslar ön planda. Ama tizlere hassasiyeti iyi. Şarkıcı özellikle tizleri biraz daha ön plana çıkarmak istediyse tizler kulak tırmalamadan çok üstlere rahatlıkla çıkıyor. Hatta şaşırtıyor baya tiz kalitesiyle. Daha önce kullanmış olduğum Extra bass serisi kulaklıkta tizler ölüymüş yokmuş onu anladım. Dediğim gibi şarkıcı özellikle biraz daha ön plana aldıysa tizleri çok güzel sesler yakalıyorsunuz. Mid tizlerin biraz soluk kaldığını düşünüyorum. Bu sebeple şarkıda tizler doğal hatta biraz kısık bırakıldıysa duymanız zorlaşabiliyor. Böyle bir durumda hafif bir eq ayarı yapmanız gerekebilir. Ama ben üst seviye tizlerden memnun kaldım. Mid tizleri ise daha parlak daha canlı görmek isterdim işin gerçeği.

 

Mid: Beni en çok üzen kısım oldu ne yazık ki. Ürünün mid seslerinde anlamsız bir tıkanıklık var. Sanki tüm sürücü belli bir frenkansta takılı kalmış gibi. O frenkans da 1-2 Khz arası bir şey. Midlerin tümü sanki o aralıktan gelmek istiyor gibi. Bunu anlatması biraz zor ne yazık ki. Ama şarkı özellikle parlak kaydedilmediyse ne yazık ki mid seslerde özellikle vokal seslerde bir kabalık bir boğukluk mevcut. Ve pek eq ile de çözülemiyor. Şarkıdan şarkıya değişiyor. Bazen çok güzel derken bazen çok mu boğdu ya vokaller dedirtiyor. Bu kulaklıktan insan sesini doğal almak biraz zor. Midlerden biraz daha bahsetmek gerekirse kesinlikle güçlüler tizlerin bassların gerisinde kalmıyorlar. Çok kötüledin Gökhan diyecek arkadaşlar eğer bu işlere takık biri değilseniz anlamınız pek mümkün değil. Hatta buna yakın bir seviyede kulaklık kullanmadıysanız ses mükemmel diyeceksiniz eminim. Ama bu işlerdeki deneyiminiz arttıkça dinlediğiniz cihazın artılarını eksilerini görüyorsunuz.

 

Ses Hakkında Diğer Her Şey: Türkçe incelmesini yapan bir arkadaş sesin az geldiğini söylemiş ama tahminime göre kulladığı cihaz Iphone. Iphonlerda bletooth üzerinden ses az aktarılıyor. Ürünü bir çok farklı cihaza bağladım. Hiç birinde ses şiddetini sorun etmedim. Ürünün kendisinde "aptx kodek" desteği mevcut. Bu sayede kablosuz daha iyi bir ses akışı sağlıyor. Benim kullanmış olduğum Note 8 bu kodeği desteklediği için ses de kablolu kullanımla neredeyse aynı sesi aldım diyebilirim. Sesi epey bir yüksek son seste kesinlikle rahatsız ediyor. Son seste çok hafif bir bozulma hissediliyor.

Ürünü bir de kablolu kullanabildiğiniz söylemiştim. Bu kesinlikle güzel bir güzellik. Kutudan çıkan bir ucu 3.5 mm diğer ucu 2.5 kilitli uçlu aux kablosu yardımıyla kablolu kullanabiliyorsunuz cihazı. Ürünün pili bitse dahi kablolu kullanabiliyorsunuz bu konuda bir engel de yok. Kabloyu taktığınız an bluetooth kapanıyor. Ne yazık ki kumanda ve mikrofon özelliği kablo ile kullanılmıyor. Düz bir kulaklık olarak kullanıyorsunuz. Sesi kablolu olarak aldığınızda seste biraz kurtlu adamın anlayacağı değişiklikler oluyor.. Sıcak olan ses dengesi daha da sıcak bir hale dönüşüyor bana göre. Bluetooth üzerinden daha çok V equalizer a yakın bir ses aktarıyor. Basslar daha dolu tizler daha canlı midler daha geride gibi geldi bana .Sanki Sennheiser sürücünün eksiğini bluetooth modülüne ufak bir tune yaparak düzeltmeye çalışmış gibi. Düzelmiş mi derseniz tam olarak değil ne yazık ki hala midelerde ve özellikle vokallerde dediğim şeyler geçerli.

 

Sahne derinliği ise ortalama düzeyde denebilir. Kapalı bir kulaklık olduğu için çok fazla bir şey beklememek gerek bu konuda. Ama yine de enstrüman ayrımı ve sahne derinliği iyi denebilir kendi klasmanına göre.

 

Bunların dışında ses epey net ve dengeli arkadaşlar. Ses şiddeti de epey yüksek. Klasik Sennheiser, sesi üzmüyor tam tersine mutluluk veriyor.. Hatta kulağınızdan çıkardığınızda biraz vakit geçirince kulaklarınız arıyor kulaklığı. Bu da ses hakkındaki en kısa yorumum olsun.

 

Gelelim Artılara Eksilere:

+Malzeme kalitesi premium seviyesinde elinize aldığınızda mutlu oluyorsunuz

+Üzerinde bulunan tuşlar çok işlevsel ii ki varlar dedirtiyor.

+Bluetooth modülü başarılı ses iletimi sağlıyor aptx kodek sayesinde yüskek birtrate ile kablosuz müzik dinleyebiliyorsunuz.

+Bluetooth menzili epey iyi 2-3 duvar mesafeden bile çekiyor.

+Şarj ve pil süresi başarılı.

+Ses şiddeti epey bir yüksek.

+Büyük pedler sayesinde gerek içi gerek dış yalıtım iyi. Kulağınıza taktığınızda sağır olmuşcasına engelliyor iki taraflı sesi.

+Pedler çok konforlu ve kaliteli.

+Ses dengeli ve sıcak hiç bir şarkıda şunu duymadım dedirtmiyor hiç şarkıda başta ağrı hissi oluşturmuyor. Dinlemesi lezzeetli.

+Kablolu kullanım kolaylığı iyi bir özellik.

 

-Kutu içeriği daha dolu olmalıydı. Taşıma kutusu/kabı mutlaka gelmeliydi. Yanında gönderidkleri kese pek bir işe yaramıyor.

-Bluetooth 4.1 değil de 4.0 olması.

-Bluetooth ile müzik dinlerken şarkı durduğunda kısa süreli bir dip ses gelmesi. Bu ne yazık ki bir çok üründe var bunda da var.

-Üzerinde 2 adet mikrofon var ama telefon görüşmelerinde pek başarılı değil. Konuştuğunuz kişi genelde kulaklıkla konuştuğunuzu anlıyor.

-Vokallerde olan boğukluk çamurluk hissi.

Kablolu kullanımda tuşların ve mikrofonun iptal olması.

 

Sonuç, Özet ve Kime Tavsiye Edilir: Sonuç olarak olaya şöyle bakmak lazım arkadaşlar. Ürünün markası belli. Bu işlerin içinde olan arkadaşların çok yakından tanıdğı Sennheiser. Şöyle bir örnek vereyim. Mercedes ya da Bmw'nin en ucuz modelini de alsanız ne kadar kötü olabilir? Gidip Fiatın aynı segment arabasının en pahalı modeline bile fark atar. Bu işte böyle. Elbette eksikleri var ama gerek malzeme kalitesi, gerek ses performansı ve diğer her şeyiyle verilen parayı hak ediyor.

 

Ürün kime tavsiye edilir derseniz. Özellikle toplu taşımayı çok kullanıp kablosuz kaliteli bir ses almak isteyen ve uzun süreler kullanmak isteyen arkadaşlara tavsiye edilir. Ben gibi evde yüksek ses kalitesi için alıyorsanız belki bütçenizi biraz daha yükselterek kablolu modellere yönelebilirsiniz.

 

Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler. Ürüne ait fotoğraflar sonradan yüklenecektir.

Sevgiler saygılar Teknoseyir ahalisi. Başka bir incelemede görüşmek üzere....

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler