Charlize Theron'un Netflix filmi Old Guard'ı şimdi bitirdim. Film standart ama Charlize Theron için bile izlenir 🙂 Aynı zamanda merakımdan filmin hem x264 hem de x265 versiyonlarını indirdim. Fakat ne yalan söyleyeyim çözünürlük açısından bir fark göremesem de filmin renkleri bariz değişiyor. x264'te daha doğal sıcak renkler varken x265'te daha soğuk maviye çalan renkler hakim ve nedendir bilmiyorum daha az yer kaplasa da x265'i tercih edemiyorum.
Bu durumu benim gibi karşılaştıran var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ARMv7 @armv7

  Aynı kaynaktan mı sıkıştırılmış 265 ve 264?

 • Ali Pektaş @alipektas

  x265'in olayı düşük bitrate, dez avantajı donanım kullanımı nispeten fazla. Depolama ya da internet hızı ile ilgili bir engelim olmadığı sürece x264 tercih ediyorum. Zaten x265 donanımsal encoding/decoding desteği yok bilgisayarımda, 4K x265 film izleyeceksem ablamın Hometech dizüstü bilgisayarını alıyorum. O sebeple x265 kullanma sıklığım daha da düşüyor. Bu arada o renk solması kaynak x264 ise oluyor benim gözlemlediğim. Direkt kaynağın x265 olduğu (atıyorum 4K bir bluray ya da x265 kayıt eden bir kamera) durumda gözlemlemedim ama x264 dağıtımı olan bir dizinin ne zaman x265 re-encoded hâlini görsem renkler falan bir garip geliyor bana da.

 • FreeRun @freerun

  x265 deki bu renk farklılığı hdr ile ilgili sanırım, monitör yada tv hdr destekliyse renkler izlenebilir hale geliyor değilse garip oluyor

En iyi üçlemelerden birinin bestecisi Ennio Marricone şerefine gelsin.

Dollars Trilogy Ultimate Cut

Support me on Patreon: https://www.patreon.com/matogolf All my cuts are available on SoundCloud: https://soundcloud.com/matogolf The best of Dollars Trilogy ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bakan Koca "Son iki hafta içinde Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır'da günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olduğunu açıkladı.

Sevgili ANKARA'lılar aman dikkat!!!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar 1600 TL'ye kadar 40 inç ve yukarısı 1080p tv önerisi alabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu nedir yaa. Uzun yol şöförleri çağ atlamış resmen. Yaş genç olsa taşı tarağı satıp kendini yollara vurmak var 😀

Mercedes Actros 1851 (Mirror Cam) İnceleme ve Test Sürüşü

Mercedes Actros 1851 Mirror Cam inceleme ve test sürüşü videosu ile sizlerleyiz. İyi seyirler.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ahmeturan @ahmeturan

  Sebze taşıma için kullanıyor arkadaş bu arabayı sanırım. Sıfırının 700 bin TL olduğunu düşünürsek sebzede iyi para var. 😀

 • Makineci @makineci

  bu video, sürekli önerilerde çıkıyor bende de 😀

 • Rasko @rasko

  Araçlarda bu kadar teknoloji ve dijital oyuncak olması beni endişelendiriyor. Bu araç en az 20 yıl kullanılacak. Oradaki ekranların hangisi 20 yıl dayanır? Bırak 20 yılı, 5 yaşındaki bir cep telefonunu alıp kullanmaya çalışın bakalım ne hissedeceksiniz?

  • lterlemez @lterlemez

   Karşılaştırdığınız ürün kategorileri yanlış. Elinizdeki telefonun kullanım amacı farklı, araçtaki ekranın kullanım amacı farklı, telefonun ekranı güvenliğinizi pek sağlamaz ama o araçtaki ekranlar güvenliğiniz için çok önemli, düşündüğünüz kadar dandirik olmayacakları belli.

  • Rasko @rasko

   @lterlemez Mevzu sadece dandik olmaları, arıza yapmaları değil. Telefon örneğini teknolojideki gelişime değinmek için vermiştim. Evde eski telefonunuz varsa açın bir kurcalayın, "ben bunu nasıl kullanmışım" dersiniz muhtemelen. Mesela Bugatti markası, aynı sebepten dolayı araçlarına büyük ekranlar koymuyor. "Biz zamanın ötesinde araçlar yapmak istiyoruz" diyor adamlar.

   Öte yandan ben sağlamlığına da pek güvenmezdim. 2005-2010 yılları arası üretilen BMW, Mercedeslerin navigasyon ekranlı olanlarına bakın, büyük kısmının ekranlarında ölü noktalar vs var. Tamam bunlar bir kadran kadar önemli değil ama ben firmaların çok önemsediğini sanmıyorum. Garanti süresince bozulmaz zaten ama uzun vadede "bozulduysa ver parasını değiştir" tavrı takınacaklardır.

 • lterlemez @lterlemez

  Güzel araç; bu araçtaki konsol göbeğini normal bir arabada hayal etmişimdir hep (ergonim olarak) ama herhalde hiç erişemeyeceğim. Hele ki yeni Toyotalarda dümdüz olduğunu görünce şok geçirmiştim. Ulaşmak için uzanıyorsunuz ve gözünüzü direksiyondan ayırmak zorunda kalıyorsunuz.

Bi tarafta Sinan Akkol bi tarafta Murat Gamsız. Ya hu bi zoom ortak yayını yapaydınız da mest olaydık yav.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evet arkadaşlar size güzel bir soru? 2 ay önce Anker powerbank'i boşaldıktan sonra şarj edemediğimi söylemiştim (bkz: link) Rafa kaldırdığım aletin dün akşam çekmecede orjinal kablosuna denk geldim ve bi acaba düşüncesi ile tekrar şarja takmamla powerbank sorunsuz bir şekilde doldu ve şu an çalışıyor. Kablo bildiğimiz micro usb kablosu. Bu nasıl iştir bilen var mı?

Yaklaşık 1 yıl önce aldığım Anker

Yaklaşık 1 yıl önce aldığım Anker powerbank'i boşaldıktan sonra bir hafta şarj etmeyi unuttuğum için şu an şarj almıyor. Siz ihmal etmeyin aman diyeyim!
BeğenFavori PaylaşYorum yap