Britanya'daki BBC ve ITV, Netflix'e rakip getiriyormuş. Para isteyen bir servis daha çıkıyor ama ikisinin de önceki işlerini düşününce içerikte kalite de olacaktır. #HaftalıkGündemeMalzeme https://www.bbc.com/news/business-47383559

BeğenFavori PaylaşYorum yap

pastebin.com türkiye'de neden yasaklı? bir fikri olan var mı? kullandığım isp de alışıla geldiği gibi mahkeme kararını göstermiyor.
#yasak #engel

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@hkellecioglu VLC üzerinden podcastler dinlenebildiği için oradan TeknoSeyir podcastlerine abone olmak istiyorum. Ancak sadece https://teknoseyir.com/feed/podcast linkini biliyorum. Burada da HGD'nin, Oyun Gündemi'nin araya karışmış birkaç podcasti ve eski videoların podcastleri var. Oyun Gündemi ve Bilim Notları için RSS linki alabilir miyim acaba? Teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fikri takip yapalım. 2 hafta önce Hubble Teleskobu'nda yaşanan jiroskop sorunu çözülmüşe benziyor. Geçtiğimiz hafta yapılan testlerde jiroskop doğru çalışmaya başlamış. Ekip şu an için sorun olmadığını gözlemlemiş. Testler sürüyor ve teleskobun yakın zamanda çalışmalarına optimum koşullarda devam etmesi bekleniyor.

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/update-on-the-hubble-space-telescope-safe-mode

#nasa #hubble #Uzay

NASA, Hubble Teleskobunu jiroskop arızası yüzünden geçtiğimiz cuma günü...

NASA, Hubble Teleskobunu jiroskop arızası yüzünden geçtiğimiz cuma günü güvenli moda almış. Teknoloji ve bilim notlarına yetişmemiş olma ihtimaline karşın
BeğenFavori PaylaşYorum yap

NASA, Hubble Teleskobunu jiroskop arızası yüzünden geçtiğimiz cuma günü güvenli moda almış. Teknoloji ve bilim notlarına yetişmemiş olma ihtimaline karşın durumu bir özet geçeyim:

- Hubble'ın 6 adet jiroskobunun hepsi 2009 yılında bir ekip tarafından yenilenmiş. Bunlardan 3 tanesi 'enhanced', 3 tanesi de standart tipte. O tarihten günümüze kadar da standart tipteki 2 jiroskop zaten bozulmuş.
- Teleskobun verimli çalışması için 3 jiroskobun çalışması gerekli ama 1 tanesi de gözlem için yeterli.
- Teleskobun geçen cumaya kadar halihazırda 3 tane enhanced, 1 tane de standart tipte olmak üzere çalışmaya elverişli 4 jiroskobu bulunuyordu, ancak zaten 3 tanesi maksimum verimlilik için yeterli olduğundan enhanced olanlardan 1 tanesi kapalı yani 'reserved' durumdaydı.
- Cuma günü, zaten bozulması beklenen 1 tane standart tipteki jiroskop bozuluyor (beklenenden 6 ay daha fazla çalışmış).
- Ancak reserved halindeki 3. jiroskop spin-up yapamıyor yani aktif hale gelemiyor. Diğer 2 jiroskopta sorun yok.
- Teleskobun verimli çalışması için 3 jiroskop gerektiğinden 3. jiroskoptaki sorunu çözmek adına teleskobu güvenli moda alıyorlar, yani teleskop yörüngede ama offline durumda (bu haftalar sürebilir.)
- Şu an için teleskobun bulunduğu noktaya sorunu çözecek astronotları götürme kabiliyeti olan hiçbir araç yok, tamir robotu çalışmaları da yıllarca başarısız kalmış. Uzaktan müdahale edilmek zorunda.
- Sorunun çözülüp çözülemeyeceği belli değil. Çözülmezse 2. jiroskop reserved edilip 1 jiroskopla çalışmalara devam edilecek, zaten ikisinin aynı anda çalışmasının sadece 1 tanesinin çalışmasından çok bir farkı yok. Yine de bu durum gözlem verimliliğini oldukça düşürecek.
- NASA, zaten 2020'li yılların ilk yarısında yeni ve daha gelişmiş bir teleskobu yörüngeye göndermeyi hedefliyordu. Hubble'ın ömrü de en geç 2030'da dolacak.

Yenisi gidene kadar gözlemlerin yavaşlayacak olması can sıkıcı olacaktır. Umarım sorun çözülür.

https://www.theverge.com/2018/10/8/17951512/nasa-hubble-space-telescope-gyroscope-failure
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/hubble-in-safe-mode-as-gyro-issues-are-diagnosed

Yeri gelmişken Hubble'ın çektiği o muazzam fotoğraflara bakalım: https://www.spacetelescope.org/images/viewall/

2009'daki görevde çekilen fotoğraflar: https://www.spacetelescope.org/images/hubble_large_08_cc/
https://twitter.com/razor0fOccam/status/1049581737020293120 🙂

#nasa #hubble #Uzay
@hkellecioglu

Hubble in Safe Mode as Gyro Issues are Diagnosed

NASA is working to resume science operations of the Hubble Space Telescope after the spacecraft entered safe mode on Friday, October 5, shortly after 6:00 p.m. EDT. Hubble’s instruments still are...
BeğenFavori PaylaşYorum yap