Dünden beri eski bilgisayarda bir çok linux distrosu denedim. Core 2 duo işlemci ve 4gb ramli (artmıyor) ssd taktığım bir bilgisayar bu. Hızlıca karşılaştığım sorunlardan bahsedeyim.

1- Elementary OS : Kurulumda sorun olmadı ama 30 dakika sonra üst menü kayboldu. Bunu google'da aratınca çok fazla kişinin başına geldiğini gördüm. Terminalden kod yazıp geri getirilebiliyor ama terminali de üst menüden tıklamadan CTRL + ALT + T ile yapıp açamadım. Bu kombinasyonun işe yaramaması da çk fazla karşılaşan bir sorunmuş. Biraz durup bunu nasıl aşarım diye düşününce alttaki dock'ta yer alan mağazaya girip terminal diye aratıp oradan açabildim ve bu şekil hallettim. Ancak daha kuralı 30 dakika olmamış bunlarla karşılaştığım direkt başka distro kurmaya karar verdim. Aslında belki adam edilebilir ama sonraya bıraktım.

2- Deepin OS: Bunda da kurulumda sorun olmadı ancak 1366x768 olan ekran çözünürlüğümü tanımayıp 1024x768 çözünürlüğe takılı kaldı. Forumlarda aratınca benzer sorunla karşılaşan kişilere bunun grafik sürücüsünün kurulmamasından kaynaklandığı söylenmiş. Grafik sürücüsünü bir çok yöntemle denememe rağmen hiçbir şekilde yükleyemedim. Görüntü de çözünürlük ayarı uymadığı için çamur gibi olduğundan bundan da vazgeçtim.

3- Arch Linux: Bunu kuramadım. Ne denesem de olmadı. Siyah ekranda "Probing EDD (edd=off to disable)... ok diye kalıyor. Bir sürü başka distroda da bu sorunu yaşayan insalar varmış. Sanırım 10 kadar kod denedim boot ekranında TAB tuşuna absarak yazılan ama kuramadım. Arch tabanlı başka distrolar kuracağım ilerde bakalım onlarda da bu sorunu yaşayacak mıyız.

4- Android-x86: Bunu da eski bir bilgisayarı en azından güncel yazılımlarla iş görecek şekilde kullanırım diye düşünmüştüm. Android-x86 tabanlı Phonenix OS ve Bliss OS de denedim. Hiçbiri kurulamıyor. Boot ekranında kalıyor. Aramadığım çözüm kalmadı ne denediysem olmadı. Zaten forumlarda da benzer sorunları yaşayan insanlar olmuş ama onlar genelde gerçek donanıma değil de sanal makineye kurmuşlar dolayısıyla sanal makine yazılımında bazı değişiklikler yaparak çalıştırabilmişler ama ben gerçek donanımda denediğim için elim kolum bağlı.

5- Endless OS: Kuramadım. Hatta şöyle söyleyeyim boot bile olmadı. Ne denediysem olmadı.

6- Lubuntu: Sanırım en sorunsuz bu oldu. Kurulum vs sorunsuz oldu. Sistem kaynaklarını tüketimde de güzeldi ama masaüstü ortamını ilk görüşte beğenmedim. Ubuntu tabanlı bir şey istemiyordum aslında ama sanırım ileride tekrar bunu kuracağım çünkü en sorunsuz lubuntu gözüküyor şimdilik.

7- Zorin OS: En sevdiğim grafik arayüz bunlarda aslında. Giriş ekranı sanki hackermışım gibi hissettiriyor 😀 Fakat hem kurulum çok uzun sürüyor her ne kadar ssd olsa bile. Hem de bilgisayar inanılmaz kasıyor. Üstelik masaüstü için en düşük ayarları seçtim animasyon vs komple kıstım ama böyle. Firefox'ta bir siteye giriyorum ve bir yere tıkladığım anda bilgisayar donuyor. Bunsa benim disk encryption kullanmamın da etkisi olabilir ama kesinlikle bu bilgisayarda kullanılabilir gibi değil.

Denemelere devam edeceğim. Bundan sonra sırada Linux Lite, Debian, Linux Mint, Manjaro, Solus, Fedora, Mx Linux var. Ubuntu düşünmüyorum çünkü performanslı olacağını düşünmüyorum belki fikrimi değiştiririm. Önerdiğiniz distro varsa denemeye çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 32

Eski bilgisayarda linux deneyeyim diye popüler birkaç distro indirdim. İlk denediğim elementary os oldu. Açıkçası başlarda güzeldi ama kurduktan yarım saat sonra üst menü barı kendi kendine yok oldu. Google ile aratınca bunun popüler bir bug olduğunu ve terminalden tek komutla geri getirilebildiğini söylediler. Fakat terminali de açmak kaybolan menüden tıklayamadığım için CTRL + ALT + T yapmak gerekiyormuş onu da yaptım ancak terminal açılmıyor. Bunu da google'da arattım bu da bilinen bir bugmış. Yani şu an ne menü var ne de terminal açılabiliyor. Kapatıp açmakla bile uğraşmadan başka bir dağıtım deneyeceğim. Zaten bu bilgisayarı alıştırma yapmak için kulllanmayı düşünüyordum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Pazartesi bazı işler için mecburi İzmir'e geldim. Kordon ve Bostanlı sahilde hala grup halinde oturup içen eden tonla insan var. Maske tahmin edebileceğiniz gibi çenede ya da kolda kaptan bandı gibi 😀
Daha vahimi bu kişiler hep gençler çoğu 20 yaşın da altındadır. Barlar kapalı sanıyordum ama Pazartesi akşam karşıyakadaki barların açık olduğunu gördüm sosyal mesafe falan yoktu yine her zamanki gibi dip dibeydi herkes.

Gideceğim yerlere eshotla gittim mecbur, direkt hat numarası vereceğim 330 numaralı otobüs tıklım tıklımdı. Her ne kadar maske olsa bile o kadar kişinin o dar alanda bulunması yanlış. O hatta bir daha binmedim zaten öyle olunca.
Tek olumlu diyebileceğim olay ise izban ve metro'da doluluk gözle görülür derecede azalmış. Özellikle metroda belirli duraklarda eskiden oturacak yer kolay kolay bulunamazdı ama bugün herkes arada mesafe olacak şekilde oturduk.

Hastalık kapmadan köyüme dönerim inş 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  330-515-168-963-249 bunlar korona hatları, hani binmeyin yürüyün daha iyi diyeceğim ama yürüyecek yerde yok ki izmirde ?

  • kei @kei

   bir motorcu abimizin dediğine göre 50cc motor satışları tavan yapmış. 7 bin liralara a2 ehliyet de istemeyen işe gelip gitmelik bir sürü alet var insanlar da haliyle mantıklı bulmuş.

  • Orcun @orcun

   @kei O daha büyük risk ya, bu trafikte 50 cc cehennem gibi ortam. Ben açıkçası o riske giripte motor alamam. Hele bu devirde kim vurduya gidiyorsun herif zevkine öldürüyor seni video da çekiyorlar cesedini çiğneyip adam tahliye oluyor.

  • kei @kei

   @orcun yav onu geçtim sigorta yapılmıyor lanet aletlere. gidip kaliteli bir bmw'nin farını kırsak 10-15 bin lira cebimizden para ödemek durumunda kalırız. Vaktiyle çok düşünüp bu sigorta işini öğrenince vazgeçmiştim.

  • Orcun @orcun

   @kei Ha birde o var. 50 cc makine aldın sigorta yapılsa bile olmuyormuş ödenmiyormuş. Gittin ferrariye girdin veya o sana girdi ? yandın sen suçlusun direkt. Ha 125 cc 250 500 1000 neyse ne onlara kasko da yapılıyor ama sıfır motor fiyatına senden kasko bedeli isteniyor high risk diye çalınıyor vs diye kaza bela ölümlü diye feci primleri uçuyor.

 • Batuhan @achfighter

  330'da hâlâ eski Volvo otobüsler mi var?

  • Orcun @orcun

   Yok ya onlar çoktan emekli oldular. 😀 Yeni nispeten yeni sayılır ama biliyorsun 330 ile 515'i uzun yıllar çalıştırmıyorlardı bu sene işte bir peydah oldular.

  • Batuhan @achfighter

   @orcun ben İzmir'den ayrıldığımda 330 çalışıyordu. Ondan sonrasını bilmiyorum.

  • kei @kei

   Yok bildiğimiz mercedes. Bostanlı'dan kalkan otobüsler genelde yenilerden oluyor bazı hatlara eskileri veriyorlar mesela 595 gibi 😀

  • Orcun @orcun

   @achfighter 62 63 de vardı, onların birde 2 katlısı vardı bilirsin sonra hepsini kaldırdılar. 62 63'ün son durağı topçu yerimiydi neydi orasıydı mesela tek vesaitle bornovadan takılırdın konak çankaya heryere giderdin. Şimdi mümkün değil. Ben mesela bornovadan 963 geldi yerine binsem teeee son durağı alsancak gar, e oradan ne bok yiyecem ? Diyorki tramvaya bin vs. veya işte metroya in ege üniversitesinin oradan bin konakta in vs de ya arkadaş ne gerek var niye bana 2 vesait yaptırıyorsun ?

  • kei @kei

   @orcun hocam o alsancak mevzunu çok kötü oldu. Eskiden Çiğli'den Konak'a 802 direkt otobüs vardı trafik olmayınca 30-35 dakikada falan gidiyordu. Lanet olası tramvay yüzünden şimdi alsancak'a kadar gidiyor. Hadi tramvaya binsek bile dolanıyor ediyor zaten yavaş gidiyor yol ve zaman hikaye oluyor. Hele hele Menemen'den kalkan 800 direkt otogara gidiyordu menemen dolmuşlarına binmek zorunda kalmıyordum sonra o hattı bornova metroya kadar yaptılar halbuki vızır vızır işleyen bir hat.

 • lterlemez @lterlemez

  Sadece İzmir değil ki her yer öyle...

Twitter yabancı medya kuruluşları hakkında "çin devleti destekli medya" "rus devleti destekli medya" diyor ama BBC için "ingiliz devleti destekli medya" demiyor benzer şekilde voice of america için "amerikan devleti destekli medya" da demiyor 😀
Çifte standart.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

GTA 5 epic games'ten indirince 93gb yer istiyor. Malum ortamlardan indirsem 59 gb ile iş bitiyor ama kurulum ne kadar tutar bilmiyorum. sistem gereksinimlerinde 65gb diyor çoğu yer. Ben bu gidişle bu oyunu yine yıllarca oynayamam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Cuma günü bim'e geliyormuş. Piyasanın epey altında fiyatı var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün yaylaya gittik, dönüş yolunda bir yayladan daha geçtik. Maalesef yayla namına bir şey kalmamış her yere ev yapılmış, her yerde otomobil var, egsoz dumanını insanlık olarak oraya da taşıdık.
Hem gidişte hem de dönüşte yolsa defalarca mola verdik ve durduğumuz her yerde insanlar çöp atmıştı. Hatta bir ormanın kenarında durduk birisi komple oturma grubunu ormandan aşağı atmış, bunun için de en az 30-40 km yol gelmesi lazım 🙁 gidip spotçuya satıp elden çıkarsa ya da birine hayrına verse daha iyi değil miydi niye ormana atıyor?
Burası o kadar da çok arap turistin gelmediği bir doğu karadeniz şehri, trabzonu düşünemiyorum bile artık. Ayderin beton olmasına şaşırmıyorum. Güzel ülkeydik yazık oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  yeşile bu kadar düşmanını dünya görmemiş olabilir.

 • Hüseyin H. @hsynn

  Arap turistlerin olduğu bir yaylaya gitseniz tövbe edersiniz.
  Arkadaşlar gelmişti geçen yaz. Ayder, uzungöl falan gezdireyim dedim. Ama ne pişman oldum.
  Ayder'in o yokuşunda bildiğin 1 saat trafikte kaldık uzungöl desen daha beter.
  Artık yayla olmaktan çıkmış durumda bu iki yerde. Ve böyle giderse eğer sürdürülebilir turizm olarak görülen yayla turizmi de kitle turizmine dönüşecek.

  • kei @kei

   Valla 2 aile gittik ama yanımızda 2 de millennial kız vardı, onlar fotoğraf çekmek için gelmişler anladığım kadarıyla ve düzgün fotoğraf çekecek yer bulamayınca beğenmediler. Televizyonda yayınlanan bir dizi de burada çekiliyor ama onun olduğu yere giremedik dolayısıyla fotoğraf işi pek iyi gitmedi onlar için. Alaçatıya götürüp kazık hesap ödeksek eminim daha çok beğenirlerdi çünkü mavı beyaz taş evlerin önünde foto atınca güzel like geliyor 😀
   Ben ileride pek gideceğimi sanmıyorum belki 10 yılda bir giderim.

  • Print My Job Anyway @type_writer

   @kei Bir ara stajdayken yeni gelen stajyer kıza fabrikayı gezdirip ne var ne yok diye anlatıyordum. O gene hiçbirini dinlememiş, fotoğraf için uygun ışık arıyormuş.

 • Zeratul @zeratul

  İşin içinde para olunca insanların gözü hiçbir şey görmez, geçen bayramda Sümela Manastırı yolundan yaylalara gitmek istedim, sırf arapların milyonluk jipleri daha rahat gitsin diye, 6-7 sene önce kenarında piknik yaptığımız dereyi devasa bir beton duvarla hapsedip yolu genişletmişler, resmen tanıyamadım çocukluğumdan beri gittiğim yerleri. Esnaf desen, ev sahipleri desen zaten minnetsiz nasılsa benim canım cicim araplarım ve onların dolarları var, vatandaş s*ktirsin gitsin, ama bende bekliyorum bir gün ve bu düzen ellerinde patlayacak diye umuyorum.

 • maxemilian @maxemilian

  Bu ülkede yeşil değil, beton yetiştirilir.

neden gecenin üçünde uyumuyorsunuz???

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu şarkının böyle bir klibi olduğunu bilmiyordum.
https://www.youtube.com/watch?v=no3NwKB33Dw

Hammer Müzik'te içeriden biri hd şekilde klipleri yüklemiş geçenlerde: https://www.youtube.com/watch?v=no3NwKB33Dw&list=PLoz1Ka9YWbyBoaLYUQDd71D_MqSSgaDG9&index=2

#birazmüzik

Sagopa Kajmer "Karikatür Komedya" Videoklip ( Yüksek Kalite)

Sagopa Kajmer'in 2. albümü "Bir Pesimistin Gözyaşları"nda yer alan "Karikatür Komedya" şarkısının videoklibi. CD ve Kaseti sipariş vermek isteyenler için htt...
BeğenFavori PaylaşYorum yap