Klavye geldi, biraz cebelleştim soketle ama taktım. Tab ve Caps Lock'a biraz sert basmak gerekiyor ama çalışmayan tuşu kalmadı. Zaten eski klavyedeki sorun U,I basmaması haricinde CTRL'nin basılı kalmasıydı artık o sorun da çözülmüş oldu.
Bir de hdd caddy aldım yanında belki çılgınlık yapıp ssd alırım diye kargoyu ucuza getirmiş oldum. Şimdi bilgisayardan tek şikayetim hoparlörünün az ses vermesi fakat o orijinalinden öyle bir şey yapamam evde harici hoparlör var olmadı onu takarız.

Şu ekonomik şartlarda elimdeki bilgisayar (menteşe yerinden kırık masaüstü şekilde kullanıyorum) bir gün ölürse hayatta yeni bilgisayar alamam fiyatlar uçmuş. En azından internete girmelik yedek bilgisayar koymuş oldum kenara. Hem de 14 inç olduğu için daha az yer kaplıyor.

https://teknoseyir.com/durum/1287752

11 yıllık ve 3 yıldır kullanılmayan dinozor

11 yıllık ve 3 yıldır kullanılmayan dinozor laptop biraz işe yarar hale geldi. Tek eksik klavyesi o da internette 62 liraya satılıyor. SSD taksam ve termal macun yenilesem beki performans...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Youtube yasakları başlamış. Şu video Türkiye'ye kapatılmış 😀
https://www.youtube.com/watch?v=0VXOf1P-IrY
İlk işim kenara para atıp vps kiralamak. Umarım o da yasaklanmaz. Tor browser'a ulaşmak bile işkence.
Düzeltme: A haber mevzusu iddiadır kesin kanıt olmadığı için sildim. Ekşi sözlükten gördüm de paylaştım https://eksisozluk.com/entry/109869175
Birinci dereceden link https://twitter.com/ekinkollama/status/1280415780769861634

XIAOMI ELEKTRONİK YAZI TAHTASI?

Zynga Poker’i İndirmek İçin: https://pixly.go2cloud.org/SH1rl Bu videoya sponsor olduğu için Zynga’ya teşekkür ederim. Bu videoda Xiaomi'nin elektronik akıll...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26

Avrupa'da büyük bir suç örgütünün kullandığı şifreli mesajlaşma uygulaması keşfedilmiş.
Telefonların kamera, mikrofon ve gps modüllerini fiziksel olarak söküyorlarmış izlenmemek için. Yazılım polisin yapacağı büyük operasyondan önce herkese telefonu çöpe atın diye sms atmış.
Tam olarak haftalık gündem malzemesi olur mu bilmiyorum ama konuşulabilir bir konu.
https://www.vice.com/en_us/article/3aza95/how-police-took-over-encrochat-hacked

#HaftalıkGündemeMalzeme

VICE - How Police Secretly Took Over a Global Phone Network for Organized Crime

Police monitored a hundred million encrypted messages sent through Encrochat, a network used by career criminals to discuss drug deals, murders, and extortion plots.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

11 yıllık ve 3 yıldır kullanılmayan dinozor laptop biraz işe yarar hale geldi. Tek eksik klavyesi o da internette 62 liraya satılıyor. SSD taksam ve termal macun yenilesem beki performans artar biraz ama şimdilik bizimkiler için büyük ekranda internete girmelik aletimiz olmuş oldu. Bu devirde en dandik "laptop" 1500 lirayken yine ucuza hallettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 17

USB bellekleri başka şehirde bıraktığım için ve yenisini almak istemediğimden evde boş duran dvd ile Windows 10 kuracağım. Klavyeyi de sökmeyi başardım yenisini sipariş edicem. Eski laptopların en sevdiğim özelliği klavyenin modüler olması. Söküp takması çok daha kolay oluyor, şimdikilerde klavye gitti mi kabus.

https://teknoseyir.com/durum/1287250

En son 2017'de kullanılmış 2009 üretimi bir

En son 2017'de kullanılmış 2009 üretimi bir laptop ile yazıyorum bunu. Açılmıyordu CMOS'u resetleyip açmayı başardım. Klavyesindeki CTRL, I ve U tuşları basılı kalmış ekran...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

En son 2017'de kullanılmış 2009 üretimi bir laptop ile yazıyorum bunu.
Açılmıyordu CMOS'u resetleyip açmayı başardım. Klavyesindeki CTRL, I ve U tuşları basılı kalmış ekran klavyesi ile yazıyorum.
İçindeki önemli şeyleri alıp harddiski iyice wipe ettikten sonra belki söker klavyeyi tamir etmeye çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yabancı Dil Testinden de çıktım. Tüm soruları işaretledim. Yüksek alacağımı düşünüyorum.
"X dili eve edebiyatı" şeklindeki bölümleri hayatta yazmam. Mütercimlik desek 5-10 seneye yapay zeka bitirir o işi. Okunacak bölüm yok düşününce 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AYT'den taze taze çıktım. Fen bilimlerini pek hatırlamadığım için (7 yıl oldu) kimya ve biyolojide pek iyi olmasam da Fizik, Matematik vs yaptım. Hatta süreyü artırınca üstüne Edebiyat ve Sosyal'den de sorular işaretledim maksat puan hesaplansın 😀
tercih yapacağımı sanmıyorum ama belli olmaz. Matematiği iyi yaptığımı düşünüyorum.

Şimdi yaklaşık 2 saat sonra yabancı dilden de giricem belki LP gibi mühendisliği bırakır dil okurum 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

1-2 ay sonra tercihler başlar. Etrafınızda Mekatronik Mühendisliği yazmak isteyen varsa sakın yazdırmayın. Geleceğin mesleği falan değil bunu kim yaydıysa tam bir hurafe.

Kimse iş falan bulamıyor bu bölüm ile. Staj yaptığım yerde 2 mekatronikçi vardı bildiğimiz teknik çizimciydiler sırf solidworks biliyorlar diye işe alınmış kişiler ve başlarındaki kişi teknik lise mezunuydu 8 kişilik ekipte sadece bu kişiler 4 yıllık fakülte mezunuydu.
Öyle merdiven altı üretim yapan bir yer de değil 100 milyon euro üstünde ciro yapan %100 yabancı sermayeli bir şirket.

Mekatronikçileri stajlara bile almıyorlar. İnanmayan kariyer sitelerindeki staj ilanlarına bakabilir,. Kabul eden bazı yerlerin de stajları mekatronik bölümüyle alakalı değil (banka vs ne alaka?) yani işe yaramıyor okul kabul etmiyor. Birçok arkadaşımın PLC stajı için başvurduğu firmalar "biz yalnızca elektronikçi ve bilgisayarcı alıyoruz" denilerek kabul edilmedi.

Ya makineci ya elektronikçi olmak bence daha fazla kapı açıyor. İlla okunacaksa yüksek lisans ile mekatronik okumak daha mantıklı. Ayrıca benim de bir zamanlar zannettiğim gibi mühendisliği bir şeyler yapmak sanıyorlarsa o düşünceden de uzaklaştırın gençleri. Mühendislik okumak matematik çözmektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Genel olarak zaten sonradan çıkan alanlara değil de, temel disiplinlere yönelmek yerinde olur. Bir dönem en yüksek puanlı bölüm olan (belki hala öyledir) endüstri mühendisliği de ara sıra sarsıntı geçirmiştir.
  Mühendislikte matematik çok önemlidir tabi de, biz özellikle dördüncü sınıfta pratiğe yönelmiştik olabildiğince, hem okulda hem dışarıda yapılan projelerle. Stajlarımda da anlamlı işler yapmıştım açıkçası. Okula ve kişiye de bağlı.

  • kei @kei

   Endüstri demişken bölümde 1 kişi lik yılda bırakıp endrüstriye yatay geçti. O bitirdi iş buldu ben bitiremedim 😀
   Stajdayken endüstri stajyerlerine bölümlerini biraz sordum ve de bana kolay gelmişti. Geçsem mi geçmesem mi bilmiyorum iş bulması sıkıntı gibi duruyor özellikle benim gibi hiçbir tanıdığı olmayan biri için ama SAP bilen iş bulabilir en azından gibi de düşünüyorum kafam çok karışık.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @kei SAP işleri için ne mezunu olduğunuz önemli değil 🙂 Siz de oraya yönelebilirsiniz isterseniz.

  • kei @kei

   @emrah-ozturk tam bir kaosun içerisindeyim. bir yandan python ile kendi kendime mi ilerlesem diyorum bir yandan en kötü teknik çizimci olurum deyip solid mi kassam. Bu gidişle elimde bir diplomam olmayacak büyük ihtimalle yani işim çok zor.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @kei İkisi de bildiğim alanlar değil yorum yapamam ama, mezuniyete çok uzak değilseniz yine de mezun olmaya çalışın bir yandan.

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  Hocam bende mekatronik Müh. Bitirdim ama bizim okuldaki diğer Müh. Bilgi olarak daha fazla şey öğrendik. Kendimizi daha fazla kanıtlamaya çalışıcaz. Yapıcak birşey yok

  • kei @kei

   Bilme konusunda kesinlikle daha fazla biliyoruz. Elektronikçinin iki dönem işlediği devre teorisini, kirchoff falan bizde çat çat geçip transistörden girip mosfetten çıkıyoruz.
   Makinecilerle mukavemet 2 ve dinamik aldım bizimkinden ayrı bir dönemde. Adamlar çan sayesinde 35 ile cc düşürüyordu ben ayrı tek değerlendirildiğim 62 ile dc düşürdüm.
   Hele bir sinyal hocam var kesinlikle türkiye'deki sayılı sinyalciler olarak çıkacağız gibime geliyor. Yüksek lisans tezinden sınavda soru soruyor. Akışkanlar desek UC Berkeley mezunu çatlak bir hocadan emek ettim geçtim cb ile 😀 Ama staj başvurusuna gidince "sizi kim yolladı" oluyor 😀

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @kei Benim bilgisayar bölümünde aynı senaryoyu yaşamış olmam normal mi 😀

  • kei @kei

   @ptseeker hangisini yaşadınız hocam? staj mı ders mi?

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Mekatronik benim de aklımda olan bir alandı. Ama her alandan biraz bilgi sahibi olma fikri pek mantıklı gelmedi. Çalışma alanı biraz kısıtlı gibi geldi bir de. Elektrik elektronik seçtim.

Sınavdan zorla yarım saat önce çıkarılmışlar. Almanya yine bizi kıskandı.
Büyük ihtimal sürenin bu sene uzatıldığını bilmeyen dinozor olmuş bir idareci vardı okulda.
#YKS
https://mobile.twitter.com/berilbusratask/status/1276890998480744448

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 41
 • Agab @agab

  Bir şeyler eksik hikayede.

  • kei @kei

   Ekşi'de entry'e sonradan eklenen "ben müdürüm" temalı edit'i gördüm de komple hikaye atmış. Mesela "son 30 dk çıkılmaz" diyor ama benim bugün girdiğim sınavda çıkan oldu. Gözetmen ilk 90 dakika çıkamazsınız dedi son 30 dakika ile alakalı bir şey söylenmedi ve çıkanlar oldu son yarım saatte. Ben biliyordum çıkılamayacağını ama ses etmedim. Sınavıma baktım.

  • kei @kei

   @kei bir de müdürün yetkisi yoktur yazmış o da yalan. SBS sınavında okulun müdür yardımcısı sınıfa gelip dağıtılmış kitapçıkları kafasına göre değiştirtti ve yanlış kitapçık işaretlendirildim. Dava sonucu 2 yıl sonra puanımı yeniden hesaplamak ve beni puanıma göre yerleştirmek zorunda kaldı milli eğitim.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Söz konusu videoda hiçbir şey belli değil. Acaba gerçekten böyle mi oldu yoksa ortada bambaşka bir şey mi var?

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  her olayda almanya bizi kıskanıyor lafını söylemekte ne bilim 🙂 Almanya kıskanıyor lafı iha siha ve havalimanı için söylenmişti sanırım ? Almanyanın senelerdir yapamadığı havalimanı kendi basınında alay olunca. Siz içinizdeki politik duruşu karşı tarafın her söylediği lafı ağzınızda geveleyerek sürekli sürekli söyleyerek tatmin ediyorsunuz ? Böyle tatmin olabilirsiniz sakınca yok . Ama saçma konuyu politikaya cekmeden idarecinin hatasını ve idareciye ne olduğunu o anda sınava girenlerin durumunun ne olacağını yazsanız aslında en güzeli olacak konuşulup tartışılacak nokta bu neden böyle oldu demeliyiz? Yoksa kusura bakmayın savunduğumdan değil sizin kafaya göre hata yapan idareciler karşınızdakiler hatasız olanlar sizden alnından mı anlıyorsunuz ? Almanya sizin gibileri cidden kıskanıyor iyiki bizde böyleleri yok dyor.