Katıl butonu İPhone’lar içinde resmi YouTube uygulamasına gelmiş fakat her kanalda açık bir şekilde gözükmüyor tesadüf denk gelen videodan farkettim bende. Ödeme içinde AppStore ödemesi gibi geliyor parmak yada yüz okut işlem tamam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak A. @carlelias

  Bİlmediğimden soruyorum aynı paket android'de 5₺. O fark appstore kalıyor galiba?

  • Emre Yüce @emreyuce

   Öyledir, Apple ben aradan sakalımı alırım demiş yine

  • Rasko @rasko

   Apple olay çıkardı "Youtube para kazanıyor bize bir şey düşmüyor" diye. Iphone'larda katıl butonu çıkmıyordu bu yüzden. Muhtemelen youtube ile anlaşıp komisyon koydular üstüne. Apple sahipleri ödesin, müstehaktır. Apple müşterisini sömürüyor deyince linç ediyorlar sonra.

  • Echo @echo

   Cihazın parasını ödemişim bide vergi gibi para mı ödeyeceğim. Sebep apple neye dayanarak bunu istiyor. Netflix de mi böyle ?

  • Papa Emeritus @pope

   @rasko Apple ne zaman olay çıkardı? Kaynak neresi? Bu arada müstehak falan demişsiniz ama Google’ın da YouTube’da katıl opsiyonundan %30 komisyon aldığını bilmiyorsunuz galiba.

  • Rasko @rasko

   @pope Şimdi telefondayım, haber linki bulamadım ama TS gündemde bile söylendi. Apple "Youtube'da paralı üyelik olması, 'in-app payment' anlamına gelir" diyerek, ios Youtube uygulaması üzerinden yapılacak ödemelerden %30 komisyon alınmasını talep etmişti. Bu nedenle ios Youtube uygulamasında bir süre katıl butonu çıkmıyordu. Fiyatlardan anlaşıldığı üzere Apple ve Youtube bir anlaşmaya varmış.
   Ayrıca %30 komisyonu Youtube kesiyor diye biliyorum ben (ki platformu sağladığı için kesmesi gayet doğal). Bunun üstüne bir de Google'mı kesiyor? Öyleyse yayıncı, gelirin ancak %30'unu alabilir. Çok saçma olmaz mıydı?

  • Omer @omerf97

   @emreyuce kendi odeme sistemini kullaniyor apple tabiki bedelinide aliyor

  • Papa Emeritus @pope

   @rasko Apple para talep etmez çünkü App Store'un kurallarında var zaten. Sizin yazdığınızı okuyunca Apple YouTube için ayrı bir açıklama yapmış gibi anlaşılıyor. Ben Google derken YouTube'u kastetmiştim. YouTube'un aracı olarak kestiği para yüzünden sizde daha fazla para ödemek zorunda kalıyorsunuz.

  • Rasko @rasko

   @pope Böyle bir platformu sağlayıp da komisyon almayan var mı? Twitch de alıyor, Patreon da alıyor, Kickstarter, hatta çoğunlukla sosyal yardımlaşma kampayalarının yapıldığı Gofundme bile komisyon alıyor.

  • joevitti @joevitti

   @rasko Youtube'a özel bir durum değil. Apple'ın ödeme sistemini kullanıyorsan, komisyon ödemen gerekiyor. Eğer kendi ödeme sistemini kullanıyorsan, ne kadar gelir ettiğin önemli değil komisyon ödemiyorsun.

   Komisyonu kullanıcıya değil uygulama sahibinine kesiyor. Youtube istese ücreti web üyeliği ile aynı ücrette de tutabilir. Doğal olarak kullanıcıya yansıtıyorlar. Aynı komisyon Google Play'de de var. Youtube Google'ın olduğu için aynı ücreti koruyabiliyorlardır.

   Aynı nedenden dolayı Netflix'e de iOS veya Android üzerinden üye olamıyorsunuz. Netflix bu platformların ödeme sistemlerine para ödememek için web üzerinden üyeliğe geçmişti.

   Android tarafını çok bilmiyorum ama galiba Google Play üzerinde ödeme yapanların sayısı, iOS'e göre daha az. O yüzden sadece Apple alıyormuş gibi konuşuluyor.

   Gündeme gelince, TS ekibinin Apple ekosistemi ile tecrübesi düşük, o nedenle çok sık hata yapıyorlar. Benim cihazımı kullanıyorsan komisyon ödeyeceksin gibi şeyler söylenmişti en son.

  • Rasko @rasko

   @joevitti Teşekkürler bilgilendirme için.

 • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

  Apple'ın şu komisyon olayını bir ülkenin vergi politikasına benzetiyorum. 🤔 Ama hangi ülke olduğunu söylemem 😏
  Bkz: Prizi elektriğe takma vergisi -MG

https://www.vatanbilgisayar.com/wd-500gb-blue-nvme-m-2-ssd-1700mb-okuma-1450mb-yazma-.html

https://www.vatanbilgisayar.com/toshiba-ocz-500gb-rc500-nvme-m-2-sata-ssd-okuma-1700mb-yazma-1600-mb-.html

Arkadaşlar merhaba Monster Abra A5 V15.2 bilgisayarım var, M.2 SSD alacağım kullanma kılavuzunda M2 NVME slot destekliyor yazıyor. Ama bakıyorum ki ürünlerin pin kısmında OCZ'de 1 çentik var WD'de ise 2 çentik var. Benim bilgisayarıma uyum konusunda bir sorun yaşatır mı?

WD 500GB Blue NVMe M.2 SSD (1700MB Okuma / 1450MB Yazma) fiyatı, teknik...

WD 500GB Blue NVMe M.2 SSD (1700MB Okuma / 1450MB Yazma) fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kargo çalışanları hakkında.

Kargo çalışanları gereksiz şeyler almayın diyormuş, sosyal medyada ise boş yapmayın işinizi yapın diyorlar. Ne kadar saçma bir tepki, adamlar dile getirmişler ne var bunda? Doktorlara niye şimdi hassasiyet gösteriliyor ki o zaman onların görevi insanları yaşatmak değil mi? Kargo çalışanların görevi de getirmek ise ve oluşan yoğunluktan dolayı dile getirdiği öneri normal. Ya her iki tarafa da işinize bakın denir yada bu zor günlerde herkese karşı hassasiyet gösterilsin.

NOT: Doktor ve kargo çalışanı ile alakam yok. Kendim Gıda Mühendisi olarak sizlere hizmet verebilmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Teşekkür beklemiyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
 • Barış Ataç @barisatac

  Çok haklısınız ama sizin düşündüğünüz şekilde değil, doktorlara şimdi "hassasiyet" gösteriliyor olması asıl sorun. Zaten yaptıkları şey aşırı hassas ve önemli. Bu "hassasiyeti" coronodan önce de hak ediyorlardı. Ama işte iş işten geçmeden anlayamıyoruz.
  Ek olarak marketlerin kuryeleri ile kargocuları aynı kefeye koymayın. Kargocular büyük ölçüde güvendeler çünkü basit önlemler bile onları yüzde yüz korur. Oradaki sorun firmaların yeterince önlem almaması. Yoksa fazla kargo olması onları fazladan riske atmaz.
  Market kuryelerine gelince onlar bir tık daha zor durumdalar, üstelik insanımız panik bir yapıya sahip olduğu için devamlı stok yapma peşinde. Ve bu yüzden normalde günde 1 ton ürün teslim ederken şimdi belki de 10 ton ediyorlar.

 • qubit @qubit

  Sosyal medya tam bir zehir maalesef: rating için uç laflar eden psikolojik sorunlu bireyler bir yana komşu ülkeyi karıştırmak için o ülkenin dilinde mesajlar yazan ordu, istihbarat şu bu mensupları bir yana. Twitter'ın örneğin ekmeği bu kavgalar olduğu için alınabilecek en basit önlemleri bile almıyor.

  Burada konuşulacak tek konu var, konuyu bilinçli bilinçsiz saptırıyorlar.

  Konuşulması gereken: kargo çalışanlarının güvenliğini sağlayabilir miyiz sağlayamaz mıyız? Çünkü perakendenin %10'unun geçmeyen e-ticaret oranı ciddi arttı (artmak zorunda) ve o ticaret de yapılmazsa ülkede birçok firma kapanacak, işsizlik artacak.

  Kapıda müşteri ile teması sıfırlayabilirsin ama asansör ne olacak? Günde yüzlerce binanın asansörüne girip çıkıyorlar.

  Kargo firmaları isteseler çalışanlarına N95 de temin ederler. Konuşulması gereken bu.

 • reducto @protego

  "Gereksiz şey alma" çok saçma geldi bana. Bir şey alıyosam gereklidir yani gereksiz bir şey niye alayım? Öte yandan kargocular bence hallerine şükretsinler. Bu salgının etkileri dolayısıyla işten çıkartılma durumları olmayacağı kesin. Şu an özel sektörde çalışanların çok büyük çoğunluğunun geleceği belirsiz

  Edit: Kargocuların normal zamandaki halleri aklıma geldi şimdi de, normalde de işlerini düzgün yapmıyorlar ki.

 • ScKn @scknn

  Ya arkadaş kargocular koronayı bahane etmesinler. Normalde getiriyorlardı sanki de kendi kendilerine duyar kasıyorlar ...

Arkadaşlar merhaba benim iki tane sorum olacak.

Birincisi Monster Abra V15 modelini aldım gtx1650 ekran kartı şimdi ilk olarak PES2020 aldım steamdan ancak ufak bir sorun var. Eve yeni adsl bağlattım, online olarak pes oynamak istediğimde oyunda ağ ortamı test ediliyor kısmında kalıyor. Üst komşumuzun wifi ile bağlanınca hemen giriyor keza mobil internet paylaşımı yaptığım zamanda giriyor ama kendi wifim ile giremiyorum acaba nasıl bir sorun olabilir?

İkinci olarak oyunlarla arama yıllar girmiş sizden istediğim bana şöyle popüler AAA kalitesinde oyun önerir misiniz? Battlefield tarzı olabilir araba yarışı olarak hem hikaye hemde modifiye yada sadece gerçek arabaların bulunduğu bir yarış oyunu önerebilirsiniz.

#TeknoYardım #akış #Teknoseyir ...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba.
Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Acer A7 715 -72G GTX 1050’li bir makine. Ben bunu sadece oyun için almıyorum gıda mühendisiyim ve gıdaların ambalajını, kutusunu çiziyorum solidworks ile. Daha önceleri güçsüz laptoplarım olduğu için programlama vs bir türlü ilerleyemedim. Sizce yeni başlayan birisi için programlama için ne önerirsiniz? İstediğim şey aslında bir gıdanın verilerini tutmak, kategoriler içinde o gıdanın detaylı bilgilerine offline olarak ulaşabileceğim bir program yazmak istiyorum. Bunu yapmak için sizce ne öğrenmeliyim.

Örneğin, programda 50 gıda var bunlardan xxx gıdaya bastım, alt kategoride gıdanın tarihçesi, içindekiler, gündelik hayattaki yeri vs vs gibi arayüzü de güzel olsun istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • berrram @berrram

  Gerçek manada grafiksel bir derinliğe girilmeyecekse programlama yaparken aslında çok da üst seviye bir bilgisayara gerek yok sonuçta milyonlarca satır kod çalıştırılmayacak. Dediğiniz şeyi istediğiniz herhangi bir programlama dili ile yapabilirsiniz, HTML yanına bir de CSS ile bu dediğinizi zaten kolay bir şekilde yapabilirsiniz programlama dillerinin derinliklerine girmeden. Bu tamamen sizin sınırları ne kadar zorlamak istediğiniz ile ilgili. Tüm bu bilgileri bir veritabanına girip onu istediğiniz bir yere de bağlayabilirsiniz. Bunun bir limiti yok. Nasıl bir altyapınız var bilmiyorum ama dillerden herhangi birini öğrenmeye başlayın zaten bir yerden sonra bir şeyler öğrendikçe kafanızda nasıl yapmak istediğiniz şekillenir. Veri yapıları falan nedir onlara bakın, sıralama algoritmalarına bakın. Bu şekilde gider ama hiç hangisine başlayayım diye araştırma yapmayın. Yoksa o sorunun bir cevabı yok. Absürt ama normal bir Türkçe'ye bakalım mesela bir Zeki Müren Türkçesi var bir de İsyanqar26'nın Türkçesi. 😀 siz nasıl konuşmak isterseniz artık.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Hocam kişisel bilgisayarım celeron işlemcili, 2 GB RAMi ve lanet 32 GB ssdli bir cihaz değil kod, bilgisayarima girince bile duruyor 😂 tavsiyeleriniz için sağolun. Altyapım 0 olarak düşünebilirsiniz, HTML için sadece okulda çok temel şeyler öğrendim ancak nereden başlayacağımı bilmediğim için sormuştum sağolun 👍🏻

Arkadaşlar merhaba,
Canım sıkılıyor bu aralar, şöyle bildiğiniz güzel belgesel veya serileri varsa paylaşır mısınız?
Not: Hayvan belgeseli sevmiyorum. Daha çok evren, gıda ve fizik üzerine olabilrse sevinirim.

Bende size br kaç öneri yapayım bari, That's my sugar ve şişir beni

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10