Merhabalar, Realtek ALC887 yongasını barındıran anakartımla Logitech Z313 kullanıyorum. Creative SB0570 veya SB1070 model ses kartlarından birini edinsem herhangi bir fark hisseder miyim? Buna değer mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 22
 • Orcun @orcun

  İllaki bir fark hissedersin ama kulaklıkla daha çok fark hissedersin. Tabi onda da kulaklığın biraz iyi olması lazım.

  • hyronec @hyronec

   Anladım, kulaklığım iyi değil. Telefonunda ses çıkışı çok iyi olmadığından kulaklık daha sonraki planlarım arasında. Asus'un Xonar DSX ve DGX alabilirim. Bu kartlarla randıman alabilceğim hoparlör tavsiyeniz varsa alırım.

 • lterlemez @lterlemez

  Uzun süre, herkes gibi, on-board ses kartı kullandım. Ana karta çok yüklenilmediği sürece kaliteli ses veriyor, şu an itibari ile iki tane sistemim var (profilime bakabilirsiniz). Phenom II kullanan sistemimdeki ses çipi artık cozutmaya başlamıştı (bayağı oldu ve sistem eskimeye başladığı için bir sürü ekleme yapıldı-örneğin, SATA 2 olduğu için SATA 3 çevirici var. Bellek slotları dolu, SATA soketleri dolu, işlemci OC'li, PSU 450'lik ve neredeyse sonuna kadar kullanılıyor muhtemelen-). Bu yüzden iptal edip ASUS DSX 7.1 ses kartı alıp, taktım. FX8320 takılı olan çok daha yeni olduğu için on-board çip kullanıyor. Phenom II'de T6160 5+1 Creative, FX8320'de 2+1 Creative hoparlör seti ile kullanılıyorlar. Kulaklarım (özellikle sol taraf) çok iyi değil, belki detay farkı anlayamayabiliyor olabilirim ama kaliteli ses çıkardıklarını anlayabiliyorum.
  On-board çipler genellikle üretim kalitesine, ana karttan nasıl ve ne kadar izole edildiğine, sürücülerine ve Windows'un(!!!!!!! 🙂 ) ne yapmaya çalıştığına göre değişiyor. Realtek'ten şikayetçi olmadım ama bahsettiğim nedenlere (en önemlisi ana kart üstünde olmasına) bağlı olarak değişime uğradığı bir gerçek. Bana göre, şu an sisteminize, ilk çıktığı günden itibaren kullanılmış bir pci (dikkat pci-e değil) bir ses kartını taksanız bile iyi ses alabilirsiniz ama on-board çipin aynı performansı sürdürebileceğinden emin değilim. Ama şu da bir gerçek, büyük çoğunluk, elindeki sistemi benim gibi son damlasına kadar zorlamayı sevmiyor ve/veya kullanım nedeniyle elinde tutmuyor.

  • hyronec @hyronec

   Aslında onboard çipinden memnunum. Zuladan ses kartı çıkınca merak saldım (Zuladan çıkanı kullanamadım). Arada bir, bir iş yapmamasına rağmen hoparlörden dip ses gelmesi dışında bir sıkıntısı yok. O da arada bir olduğu için şuana kadar problem etmedim, meraktan alıp deneyeceğim.

  • lterlemez @lterlemez

   @hyronec; Ben de o dip sesinden kurtulamadığım için ASUS'a geçtim. Sistem seslerinde sıkıntı yoktu ama müzik, oyun seslerinde yapmaya başlamıştı.

Adata SU650 120GB SSD almayı düşünüyorum ancak internette araştırırken bazı sitelerde 520/320MB değerlere sahip bazı sitelerde ise 520/450MB değerlere sahip. Kendi sitesinde yazana göre max. 520/450MB yazıyor. Aklımda biraz soru işareti oluşturdu. Aynı model başka konfigürasyonlarla mı satılıyor yoksa bu bi hata mıdır?

Bu linkteki başlıklara bakarsanız, anlarsınız.
http://fiyatseyir.com/index.php?sayfa=arama&islem=aramayap&k=&ara=adata+su650

edit: itopyadan aldım şimdi test ettim, hız sonuçları sitesinde belirtildiği gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Western Digital Green 120GB SSD aldım ve özelliklerinde yazan hız ile benim aldığım hız arasında dağlar kadar fark vardı.

Özelliklerde yazan : OKUMA 545MB YAZMA 430MB
Benim aldığım : OKUMA 460MB YAZMA 60MB (şaka değil)

WD'nin kendi forumunda bu sorunu yaşayan bayağı insan gördüm. Firmware güncellemesini yaparak sorunu halledildiğini gördüm. WD'nin kendi sitesinden "Western Digital SSD Dashboard" adlı programı indirdim ve SSD'nin firmware güncellemesini yaptım. Şimdi aldığım yazma hızı yine düşük olsada ilk sonuçtan yüksek. Bir sonraki güncellemede tamamen sorun halledilir diye ümit ediyorum.

Şu an aldığım hız : OKUMA 516MB YAZMA 216MB

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 32 / 36
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elimde ViewSonic VA1917a model sadece VGA girişli, 18.5" boyutunda, 1366x768 çözünürlüğünde hiç bir yerinde sorun olmayan monitör var. 2 senedir kullanıyorum. Satmak istiyorum ne kadardır ederi? #ikinciel

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok fazla ses çıkardığından güç klaynağımın fanını değiştirmek istiyorum. 12 cm'lik sessiz ve ekonomik hangi fanı tavsiye edersiniz? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10'un son güncellemesinde, bilgisayar açılırken number lock tuşunun kapalı olma sorunu çözülmüş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap