Bir ses dosyasını arka arkaya ekleyerek uzatmak istiyorum. Basit örnekleştirmek gerekirse bir şarkının 1 saatlik versiyonunu yapmak gibi bir şey amacım. Bunu yapmanın en basit yolu nedir, bilgisi olan var mı acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung Lc24f390fhmxuf 23.5" 4ms Full Hd Freesync Curved Monitör - n11.com

Samsung Lc24f390fhmxuf 23.5 4ms Full Hd Freesync Curved Monitör 879,99 TL ve ücretsiz kargo ile n11.com'da! Samsung Monitör & Ekran fiyatı Bilgisayar kategorisinde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Acaba bu Turkcell'in Rahat hat kampanyası hakkında bilgi alan veya kullanan var mı? İnternette çok yetersiz açıklama var bu kampanyayla alakalı. Diyelim ki ben 3gb 500dk paket aldım ve 3 ay boyunca elimi sürmedim. 3 ay boyunca hiç fatura gelmeyecek mi? Ya da işte 500mb kullandım bu ay içerisinde, faturama sadece 500mb kullanım ücreti mi yansıyacak?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi akşamlar teknoseyir. Yaklaşık 4 yıl önce kullanmakta olduğum Toshiba L850-1R5 model laptop ekran kartını görmüyordu. Biraz uğraşmıştım ancak çözememiştim. O dönem götürdüğüm tamirci de anakartın arızalandığını söylemişti. O zaman yaptırmadan bir kenarıya koyup yeni bir bilgisayar satın almıştım. Şimdi evde film ve internette sörf ihtiyacını gidermek amacıyla bir cihaz gereği doğdu. Ben de bilgisayarı çıkarıp çalıştırmayı denedim. Bilgisayar açılıyor ancak ekranda hiç bir tepki yok. Bilgisayarı açıp göz ile kontrol ettim ancak fiziksel bir hasar göremedim. Acaba yapılabilecek bir şey var mıdır? Tamirciye götürmeden halledebilecek bir şeyim varsa yapmaya çalışacağım, yoksa zaten çok eski bir laptop ve çıkacak ücrete kesinlikle değmeyecektir diye düşünüyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Otroligt @otroligt

   AMD Radeon HD 7670M diye hatırlıyorum. İnternette de bu şekilde çıkıyor.

  • wormsign @wormsign

   @otroligt Ben de zamanında 2 tane AMD ekran kartlı laptop kullanmıştım. İkisinin de ekran kartı arıza vermişti. Bu kartlar çok sıcak çalıştığı için lehimleri çatlıyor galiba ve arızalanıyorlar. Geçici çözümler ekran kartını çok daha yüksek sıcaklıklara maruz bırakıp (fırınlama) lehimlerin kendine geleceğini ummak ya da çok çok daha geçici bir çözüm fan çıkışlarını bir havlu ile kapayıp bilgisayarın içinde yüksek sıcaklığı oluşturmak. Ben ikinci şekilde geçici olarak görüntü alabilmiştim ama yaptığım şey pek sağlıklı bir şey değildi ve sorunun ne olduğunu anladıktan sonra uğraşmayıp bilgisayarı bir kenara kaldırdım. Reballing gibi şeylerle uğraşmadıkça tamir şansı az galiba ve bence AMD'nin eski laptop ekran kartlarını kullanan hiçbir laptop uğraşmaya değecek değiller.

  • Otroligt @otroligt

   @wormsign Evet ben de fırınlama işlemi ile alakalı bir kaç şeye rastladım ama çok sağlıklı bir hareket olmadığı belli. Bir idarelik ekran kartı bulsam takıp kullanamaz mıyım?

 • lterlemez @lterlemez

  Güvenli kipte de görüntü gelmiyor mu? Daha da basitini sorayım, bios görüntüsü de mi gelmiyor?

 • lterlemez @lterlemez

  Fena makine değilmiş AMD Radeon™ HD 7670M ve Intel HD 4000 barındırıyor. Yanlış bakmadı isem: https://tr.dynabook.com/discontinued-products/satellite-l850-1r5/

 • Emre Ayaz @emreayaz4

  Merhaba.
  Bu tarz bilgisayarlarda grafik işlemci değişimi(birkaç istisna dışında) mümkün olmuyor, yer dar olduğu için masaüstü bilgisayardaki gibi soketli yapı kullanılmıyor, grafik işlemciyi anakarta lehimleyip bırakıyorlar.

  Cihazda yüksek ihtimal soğuk lehim/lehim çatlağı oluştu. Eliniz yatkınsa cihazın anakartını kasadan sökün. Düz bir zemin üzerinde soğutucu blogu çıkarmadan(çıkarsanız da olur ama ben fazla iş çıkmasın diye üstündeyken yapmıştım) grafik işlemci tarafını fön makinesiyle ısıtın. Ara ara sıcaklığı(kendinize zarar vermeden) kontrol edin ve elinizi değdiremeyecek seviyeye kadar ısıtın bölgeyi. Fön makinesinin gücüne bağlı olarak iki dakikayı biraz geçebilir işlem. Sonra kartı kendi haline soğumaya bırakın.

  Kart soğuduktan sonra bilgisayarı toplayıp(ben asgari düzeyde vida ve komponentle yaptım ki tekrar ısıtmak gerekirse vakit kaybı olmasın) cihazı çalıştırın. Görüntü gelirse zaten sıkıntı yok, gelmezse tekrar ısıtmayı deneyebilirsiniz.

  Yukarıda bahsettiğim işlemi daha dün uyguladım amd grafik işlemcili açılmayan bilgisayarıma(hp, grafik işlemci hd5xxx serisinden). Tek seferde sonuç aldım ama tekrar ne zaman bozulur bilmiyorum tabi. Uğraşmaya değer diyorsanız evdeki malzemeleri kullanarak yukarıda anlattığım işlemi deneyebilirsiniz.

  Olur da denerseniz sonucu bilmek isterim, kolay gelsin şimdiden.

  • Otroligt @otroligt

   Teşekkür ederim. Yarın deneyeceğim bu işlemi. Sonucu mutlaka paylaşırım.

  • Otroligt @otroligt

   Bugün bilgisayarı açarak önerdiğiniz işlemi 2 kez denedim ancak ne yazık ki halen ekranda hiç bir tepki yok. Bir başka problem daha olabilir mi ortada acaba?

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt Bellekleri kontrol etmeyi denemiş miydiniz?

  • Otroligt @otroligt

   @emreayaz4 Bellekleri çıkarıp taktım. İnternette şöyle bir video var ve tam olarak benim yaşadığım durum da bu. https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=vNcY6vQpRl8&feature=emb_logo

   Büyük ihtimalle onlar bir cihaz yardımıyla, benim saç kurutma makinası ile yapmaya çalıştığım işlemi yapacaklar. Acaba yeteri kadar ısıtamamış olabilir miyim? Epey sıcaktı ama sıcaklık da göreceli bir kavram sonuçta 😀 3 dakika kadar tuttum küçük boyutlu bir kurutma makinasını.

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt bendeki 1800wattlık bi cihazdı, bir buçuk iki dakika yeterli oldu aslında ama ufak cihazda daha fazla ısıtmak gerekebilir tabi. Daha uzun süre ısıtmak denenebilir bence. BGA lehimlerinin tamamen erime sıcaklığı olarak 200 derece bilgisini gördüm, 200 olmasa da(olmasın zaten, anakartı oluşturan bütün plane'ler o sıcaklığa ulaşırsa alt kattaki diğer komponentler düşebilir) 100 dereceyi geçmiş olması lazım diye düşünüyorum ki çatlaklar kendine gelsin ve tekrar ıletim sağlasın.

   Aslında kesin çözüm(eğer grafik işlemci sağlamsa ve sadece lehim sıkıntısı varsa) reballing denilen işlem. Çipi tamamen söküp lehim kalıntılarını temizleyip yeni lehim toplarıyla tekrar takmak. Tabiki evde yapılabilcek bir şey değil bu işlem, maliyeti de yerine göre 400 500 lirayı bulur diye tahmin ediyorum.

   @orcun hocamın konuyla ilgili farklı görüşleri olabilir, benden daha uzun süre bu tarz tamirat işleriyle ilgilendiğini biliyorum kendisinin.

  • Orcun @orcun

   @emreayaz4 @otroligt Genelde notebook için konuşayım bir amd birde intelin onboard yada tam tersi nvidia vs oluyor. Windows ortamında pilden veya prizden kullanın farketmez cihaz otomatik olarak onboard'u kullanır. Masaüstü basit web işleri vs. vs. hep onboard. Ancak ne zamanki 3d işlemler video decode encode vs. olunca harici kartı kullanır. Eğer harici kart arızalı ise genelde cihaz açılır siyah ekranda kalır devamlı onboard'u çalıştırması lazım ancak bios'a girip switchable graphic vs bir ayarı vardı onu kapatmanız gerekiyordu, e cihazda görüntü yoksa yapılamıyor haliyle. 🙁 Bence bir hdmi vga vs harici ekranı denesin diyecektim ama görüntü gelmemiş. Isıtmak bazen çözüm oluyor ama çoğu zaman olmuyor. Birde saç kurutma makinesi ne kadar ısıtabilir ki ? ortalama 150-200 derece arası sıcaklık lazım altındaki lehimlerin erimesi için ama 200 ü aşarsa cihazın gpu çip'i yakabilirsiniz. + altındaki bir lehimde kısadevre varsa zaten ısıtsan da fayda etmez komple çıkartılıp lehimler yenilenmesi lazım. Bellek sıkıntısı da olabilir bu arada aynı sorun mesela hiç ekran gelmez. Bellekleri tek tek denemek lazım silgiyle vs silip bir ihtimal belki bios pilini çıkartıp bekleyip öyle denemek alzım belki cihaz harici kartı devreden çıkartıp onboard ile çalışır ?

  • Otroligt @otroligt

   @orcun @emreayaz4 sabahtan beri uğraşıyorum, en sonunda 30 dakika boyunca ekran kartını ısıttım ve görüntü almayı başardım. Win7 imiş son kullandığımda onu win10 a yükselttim ve çok iyi durumda şuan. Yalnız ekranda yan taraftan bakınca belli olan beyaz bi hayalet var sebebini çözemedim. Belki bilginiz vardır diye sormak istedim. Fotoğrafa çok az yansıdı ancak gözle daha belirgin. Tam karşıdan kullanımda hiç bir sorunu yok.

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt Ekrandaki hare hakkında bilgim yok malesef, görüntü kaybı yoksa kafaya takmayın bence.
   Çabanızın sonuç vermesine sevindim, ayrıca azminize hayran kaldım ben olsam iki saat uğraşıp çöpe atmıştım cihazı 😀
   Son olarak @orcun hocamın tavsiyesine kulak verip BIOS ayarlarından(eğer öyle bir seçenek varsa) "harici grafik işlemciyi kullanma" demenizi öneririm. Eski AMD grafik işlemciler gayet verimsiz ve sıcak çalışıyor, kullanım esnasında yok yere ısınıp kendi kendini bozmasın tekrar.

  • Otroligt @otroligt

   @emreayaz4 Teşekkür ederim 😀 Bilgisayara yük bindirecek bir işlem yaptırmayacağız, sadece video dizi youtube vs. işlerinde kullanılacak. Yine de yapmam gerekir mi sizce?

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt Tedbiri elden bırakmamak lazım, windows 10 ile youtube izlerken bile acayip ısınıyor bendeki bilgisayar. İşlemcinin de etkisi olabilir gerçi, bende işlemci de AMD çünkü. Özellikle GPU sıcaklığını kontrol etmedim genel kasa sıcaklığı bahsettiğim.

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt Bir de, eski AMD gpuların W10 sürücüsü yoktu diye hatırlıyorum, güncellemeden W7de kalsaydınız keşke.

Merhabalar. Malum okullar tatil edildiği için memleketimdeyim. Normalde kampüs içerisinde eduroam aracılığıyla bedava ulaşabildiğim bazı sciencedirect içeriklerine kendi internetim ile ücretsiz ulaşamıyorum. Bununla alakalı eduroam'un herhangi bir vpn hizmeti var mı bulamadım. Belki bildiğiniz bir yol vardır diye buraya danışmak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Vallahi yordu şu ülkenin insanları ya. Bize bişey olmaz yiiieenim, biz neler gördük yieeenim diye diye geziniyorlar, umurunda bile değil adamların. Şaka mısınız yoksa insanları mı sınıyorsunuz anlamak çok güç be teyzeler/dayılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12

Merhaba, bazı metinlerin sonunda bulunan ve köşeli parantez içerisine yazılan sayılar ne anlam ifade ediyor? Örneğin Wikipedia'da çok sık karşılaşıyorum fakat oradakilerin bir işlevi oluyor. Tıkladığınızda alıntı yapılan yerin bilgilerini görüntülüyorsunuz. Fakat ben bitirme tezlerinde de karşılaşıyorum. Direkt olarak kopyala yapıştır ile geldiklerini varsaymak istemedim. Basit dönem ödevlerinde bile buna dikkat edilirken tez yazımında bunların bolca bulunması mantıklı gelmedi bana.
Örnek: ...çocuklarından birinin adını “Mustafa Kemal” koyması onun nasıl bir ortamda yetişmiş olduğunun göstergesidir.[4]

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Canım üniversiteliler de kolonya yağmacılarının gerisinde kalmadılar ve tüm otobüs firmalarının sitelerini hunharca patlatmaya başladılar 😀 obilet,kamil koç web ve aplikasyonu, hiç bir bilet satın alma mecrasına ulaşılamıyor. Şube telefonları daima meşgul 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Excel'de (3.10) yazıp otomatik olarak (3.60) a kadar uzatmayı istiyorum ama düz sayılardaki gibi köşesinden tutup çekerek yapılamıyor sanırım, yani en azından denedim olmadı 😀 Acaba yardımcı olabilecek var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yakın zamanda aliexpress, banggood gibi sitelerden alışveriş yapıp kargosu eline ulaşmış olan var mı? Bir sorun yaşanıyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Slim Shady @slim-shady

  5 taneden hiçbiri gelmedi (kayıtlı.)
  Bölge de mi bir sorun var bilmiyorum ama çalınıyor muhtemelen.

 • sawgent @sawgent

  Satıcısına göre değişir. Hastalıktan dolayı tatil uzatıldı ve hala çalışmayan firmalar mevcut. Onlardan alırsan eline ulaşmaz. Almadan önce mesaj at.

 • Hamdi @hamdi

  Ben bu virüs olayından sonra ertelemiştim uzun süre. Aliexpress Standart Shipping(Singapure Post) ile kayıtlı alınırsa karantina altında, çalışmayan şehirlerden gelmediği takdirde sorun olacağını sanmıyorum. Ben dün Air Mail ile bir ürün sipariş ettim, bakalım ne olacak. Çok pahalı bir şey değil ama fiyatı düştüğü için aldım. Acelem yok. 1-2 ay içinde elime ulaşsa yeterli. Almadan önce mesaj atıp, teyit alabilirseniz iyi olur.