Merhabalar. 1 yıldır küçük ölçekli bir fabrikada mühendis olarak çalışıyorum. Burası küçük bir aile fabrikası ve pek bir yönetim anlayışı mevcut değil. Yeni mezun olduğum ve pandemi sürecinde olduğumuz için boşta kalmaktan daha iyidir düşüncesi ile işe girmiştim. İşe girerken herhangi bir iş tanımı belirten evrak vs. imzalamadım. Bugün, benden haftasonu mavi yaka gibi işler yapmam istendi ve ben de bunu kabul etmedim. Hem istenilen ayarları yapma konusunda bir bilgim olmadığını, hem de iş tanımım dışında olduğunu belirttim. Şimdi ise benden verilen işleri yapmayı reddederek işleyişi durdurma sebebiyle savunma isteniyor. Bu konuda yardımı dokunabilecek kimse varsa çok memnun olurum. Hukuki olarak bir çıkar yol bulamadım işe girerken imzalamış olduğum bir sözleşme olmadığı için. Yardımlarınıza ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 16
 • Gio @gio

  İş sözleşmesi olmasa da hakların geçerli. En yakın zamanda bir avukatla görüş zaten anlattıklarına göre pek de mutlu değilsin bu işyerinde. O yüzden kendini yıpratmaya değmez. Buldun genç yeni mezunu ayak işi yaptır çay demlettir arabanı yıkat ohhh…

 • Alp @acpcore

  Sözleşme önemli değil, iş kanunu geçerlidir. Haftada 45 saat çalışma durumu var iş kanununa göre. Eğer bu saatin üzerinde çalıştırıyorlarsa ek mesai hakkınız olur, eğer bunu da vermiyorsa iş sözleşmesine aykırı yaptığından tazminat alabilirsiniz

 • turker @turker

  Sigorta girişi mühendis ise size sözlü söylenen işi savunmaya yazıp, benden bu talep edildi, bu benim işim değil, eğitim de almadım bunla ilgili yazın, bir koyanda sende kalsın. Burda amaç sizi tazminstsız çıkarmak. Hızlı şekilde başka işe bakın

 • ibrahim @iaiauu

  İş sözleşmesinin yazılı yapılması zorunlu değildir. Sizin örneğinizde olduğu gibi mühendis pozisyonunun dışında mavi yaka işlerinin yaptırılmasınin istenmesi gibi sözleşme şartlarındaki esaslı değişiklik ise işçinin yazıli onayını gerektirir.
  Sigorta girişiniz mühendis ise benim tavsiyem şu şekilde bir yol izlemeniz: savunmaniza iş taniminiza uymadığı için belirtilen işi yapmadığınızı belirtin. Bu sebeple iş akdiniz feshedilirse haksız fesihtir, 1 yıllık hizmet sürenizi doldurmuş iseniz kıdem tazminatına hak kazanırsınız.
  İşveren tarafından iş akdiniz feshedilmez ancak fiili olarak o işi yapmanız hususunda baskı kurulursa, is sözleşmesinde işçinin onayı olmaksızın esaslı değişiklik yapıldığı gerekçesiyle iş akdinizi haklı olarak feshedebilirsiniz. Tazminat alacagi konusunda uyuşmazlık çıkar da dava açarsaniz, feshin haklılığına ilişkin savunma istem yazınızın suretini sunmanizda ve tanık dinletmenizde fayda olacaktır.

  • Otroligt @otroligt

   Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle ilgili makineyi kullanmak için bir eğitim almadığımı, dolayısıyla ortaya çıkabilecek gerek iş kazalarının, gerek maddi ve manevi hasarların sorumlusu olmamak adına reddettiğimi belirttim. Bana "sana onu yap diyen kimse sorumlusu o olur" dediler şaka gibi. Olası bir kaza anında çıkıp "sana bunu ben yap dedim, tüm suç benim" mi diyeceksin, yoksa "Sen işin olmayan bilmediğin işe neden bulaştın" mı diyeceksin? Bunu da resmi bir dille yazabilsem keşke ama çeviremedim 😀

  • Otroligt @otroligt

   ayrıca bahsettiğiniz konuyu şu sözlerle savunmama ekledim, umarım uygundur.

   Ayrıca Proje mühendisi olarak mühendis iş tanımında yer almayan bu işin tarafımca uygulanmasının talep edilmesi, İş kanunu Madde 22’de tanımlandığı gibi, çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girmekte ve çalışanın yazılı ve imzalı onayı alınarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlamda tarafıma herhangi bir yazılı bildirgenin ulaşmadığını da beyan ederim.

  • ibrahim @iaiauu

   @otroligt "...bildirimin ulaşmadığını, kaldı ki bu değişikliği onaylama yükümlülüğümün bulunmadığını da beyan ederim."
   Esaslı değişikliği kabul etmek zorunda değilsiniz. Belirttiğim gibi işveren sırf bu sebebe dayanarak iş akdinizi haklı olarak feshedemez.
   Savunmanızın suretini mutlaka alın.

  • Otroligt @otroligt

   @iaiauu Alacağım, yanıtınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Mahkemelik olacağız gibi...

  • ibrahim @iaiauu

   @otroligt rica ederim. Hayırlısı olsun.

Aşırı saçma bir salgın var bu yıl etrafta. Cuma günü hasta oldum, boğazlarım şişti ve cumartesi günü dindi ağrısı ancak sesim yok. Kendimi çok enerjik hissediyorum, her anlamda sapasağlamım ama konuştuğumda ses çıkmıyor ağzımdan. Biraz bağırır gibi sesimi yükselttiğimde de çok çatlak, sıkça kesilip giden bir ses çıkıyor. Geçirdiğim en can sıkıcı grip olabilir. Covid bile bu kadar üzmemişti beni 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16

https://twitter.com/jahreindota/status/1574486325096595470?s=20&t=wjH6hFxwlKbyedPc2dD19A

Yakında yine başımızı derde sokacak bu malum site. Şaka gibi, bir allahın kulu yok bu iddaaların peşine düşen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9
Otroligt paylaştı.

[çözüldü]
Merhaba
Google fotoğraflar hakkında bir şey sormak istiyorum. 3 yıldır tüm fotoğraflarımı google fotoğraflara yedekliyorum. Yüzleri gruplama özelliğiyle insanları filtreleyerek bulmak istediğim fotoğrafı hemen bulabiliyordum.
6 ay kadar önce yanlışlıkla yüz gruplama özelliğini kapattım ve geri açtım. Tüm tanınmış yüzler gitti ve ne yaptıysam yine yüzleri tanıma işlemini yapmadı uygulama. Valla böyle giderse 2-3 katı para verip icloud bile alabilirim.
Bu sorunu daha önce yaşamış olan kimse var mıdır?
Teşekkür ederim.

Çözüm:
Şu üç yöntemi denedim hangisi işe yaradı bilmiyorum ancak işin sonunda yüz tanıma fonksiyonu tekrar çalışmaya başladı.

1) tüm fotoğrafları yeni bir albüm oluşturup ona ekledim.
2) vpn ile Amerika’ya bağlandım ve özelliği orada kapatıp açtım
3) yüz gruplama özelliğini kapattım yaklaşık 8 saat bekledim ve tekrar açtım.

Bu uygulamalardan birisi işe yaradı ve şu an yüz gruplama çalışıyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar. Annemin kullandığı MI 6'da problemler çıkmaya başladıktan sonra telefonunu POCO X3 NFC ile değiştirdik. Bunu seçmemizdeki amaç miui arayüzüne alışmış olmasıydı. Fakat şu anda bir problemimiz var. Mi 6 içindeki galeri uygulamasında bir klasör içine taşıdığı fotoğraflar, SS'in üst kısmında görülen "Fotoğraflar" sekmesine girdiğinde kayboluyormuş. Annem de ekran görüntüsünü çektiği yemek tariflerini vs. tarifler klasörüne taşıyıp ana "Fotoğraflar" sekmesinin daha temiz görünmesini sağlıyormuş. POCO telefonda bunu yapamıyoruz. Klasörlenen fotoğraflar fotoğraflar sekmesinde görünmeye devam ediyor. Bu konuyla ilgili ne yapabiliriz, nasıl bir çözüm bulabiliriz bilgisi olan var mıdır acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#magaradanselamlar olabilir ancak papara ile amazon prime anlaşması varmış, 3,90₺ ödeyerek aylık amazon fırsatlarından yararlanabiliyormuşuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14

Keşke Trendyol ve Hepsiburada da Amazon'u örnek alarak satın alımdan sonra indirime giren ürünün fazla ödenen miktarını iade etme davranışını gösterse. Trendyoldan satın aldığım ürün şimdi elime geçti ve siteye girip baktığımda 100 lira indirime girdiğini gördüm. Bugün elime geçen ürün için iade talebi açıp yenisini tekrar sipariş ettim. Gerek var mı, o kadar kargo telaşına, ekstra iş yüküne girmeden o 100 lirayı bana versen kötü mü olur trendyol 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, evinde Philips Airfryer kullananlara bir soru sormak istiyorum. Bu cihazın içerisindeki tel ızgara, sepet vs. artık ne ise adı, o olmadan makineyi kullanabiliyor muyuz? XXL olmayan modeli satın aldık, o da biraz küçük geldi anneme. Kek denemek istiyormuş ama o sepet hacimden çok çaldığı için bir kek kalıbı sığdıramıyormuş içine. İnternette de yeterli bir bilgi bulamadım maalesef.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Bildiğiniz herhangi bir telefon no vs. istemeden hızlı şekilde mail açma imkanı sunan bir servis var mı acaba? eskiden yandex istemiyordu, hızlı hızlı mail oluşturuyordum ama artık telefon ile doğrulama istiyorlar. Yahoo, gmail, yandex, outlook harici hızlı ve kullanışlı bir servis bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap