Dostlar hepinize iyi hafta sonları diliyorum. Fantastik-Gizem-Korku ve Bilimkurgu kitap önerisi yapacağınız mini listeleri bu durumun altında paylaşalım. 🥳 📚
Bu sayede gözden kaçırdığımız kitapları keşfetmiş oluruz ve tabiki beğenerek okuduğumuz kitapları da paylaşmış oluruz. Ben her ay sayfa sayısına göre değişmekle beraber 3-5 kitap bitiriyorum. Ve şubat ayı kitap alışverişine çıkmadan önce siz değerli TS ahalisinin de önerilerini pas geçmeyecem. 🥳🖐🏻
@ugury seninde listeni beklerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Uğur Yurtsever @ugury

  Bu tarz listeleri yapmak gerçekten çok zor. İnsanın okuyup beğendiği her şeyi yazası geliyor. Sonra listenin aşırı uzayacağını düşünüp biraz sınırlandırmak istiyor. Ama bu sefer de seçim yapmak zorlaşıyor. Ben, sevdiğim yazarların en sevdiğim birkaç işini yazarak sıyrılayım en iyisi. Zaten günün sonunda herkesin katılımıyla dev bir liste çıkacaktır ortaya. Ayrıca aklıma geldikçe ben de listeyi güncellerim.

  Ursula K. Le Guin - Karanlığın Sol Eli, Yerdeniz serisi, Mülksüzler, Rüyanın Öte Yakası
  Stanislaw Lem - Küvette Bulunan Günce, Sahibinin Sesi, Yenilmez, Solaris
  Robert Heinlein - Ay Zalim Bir Sevgilidir, İkiz Yıldız, Yaban Diyarlarda Yabancı
  Ray Bradbury - Resimli Adam, Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana, Mars Yıllıkları Sonbahar Ülkesi, Fahrenheit 451
  Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi
  Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya, Ada
  Arthur C. Clarke - Çocukluğun Sonu, Rama'yla Buluşma, 2001
  Philip K. Dick - Android'ler Elektrikli Koyun Düşler Mi, Karanlığı Taramak, VALIS, Gökteki Göz
  Isaac Asimov - İşte Tanrılar, Vakıf serisi
  Frank Herbert - Dune
  Margaret Atwood - Damızlık Kızın Öyküsü
  Neil Gaiman - Yıldız Tozu, Yokyer, Amerikan Tanrıları

  Lovecraft ve Poe ile ilgili her şey. 🙂

 • BRN @brnspawn

  Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi, Kutsal Dedektiflik Bürosu
  Isaac Asimov - Ben Robot, Sonsuzluğun Sonu
  Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya
  Arkadi ve Boris Strugatski - Uzayda Piknik
  J. R. R. Tolkien - Hobbit, Yüzüklerin Efendisi Serisi
  Neil Gaiman - Amerikan Tanrıları, Paniğe Kapılma !
  Yevgeni Zamyatin - Biz
  H. G. Wells - Zaman Makinası, Dünyaların Savaşı, Dr. Moreau'nun Adası

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Benim listem ve güncellemeye devam etmeye çalışacam tabi 🙂
  Klasik eserleri yazmayacam liste uzar 😂
  Bilim Kurgu-Korku-Gizem-Fantastik ağırlıklı ama diğer edebi eserlere de yavaş yavaş yönelmeye başlayacam.

  Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi
  - - - -
  Frank Herbert - Dune
  - - - -
  Neil Gaiman eserlerinden
  1. İskandinav Mitolojisi
  2. Amerikan Tanrıları
  - - - -
  Isaac Asimov - Ben Robot
  - - - -
  J. R. R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi Serisi ve Hobbit
  - - - -
  H. P. Lovecraft ve Edgar Allan Poe kitapları
  - - - -
  Stephen King eserlerinden
  1. İt
  2. Mahşer Günü
  3. Hayvan Mezarlığı
  4. Yeşil Yol
  5. Kara Kule
  6. Sis
  7. Kuşku Mevsimi (Esaretin Bedeli)
  8. Mr. Mercedes
  9. Doktor Uyku
  - - - -
  Jennifer McMahon eserlerinden
  1. Söylemeyeceğine Söz Ver
  2. Şeytanın Eli
  - - - -
  Melissa E. Hurst - Sonsuzluğun Sınırında
  - - - -
  Nancy Pickard eserlerinden
  1. Cinayetin Şifresi
  2. Bakire
  - - - -
  Tess Gerritsen - Siliniş
  - - - -
  Elise Kova eserleri - Hava Uyanıyor Serisi
  - - - -
  Sarah Jio - Kelebek Adası (Edebi-Romantik Roman)
  - - - -
  Ashley Elston- Bu Bizim Hikayemiz
  - - - -
  Harper Lee Eserleri
  1. Bülbülü Öldürmek (Edebi-Roman)
  2. Tespih Ağacının Gölgesinde ( Bülbülü Öldürmenin devamı)
  - - -
  Leigh Bardugo Eserlerinden
  1. Kargalar Meclisi
  2. Sahte Krallık
  - - - -
  Becca Fitzpatrick - Siyah Buz

İngilizce grammer için nereden nasıl çalışılır önerilerinizi kaynaklarınızı(kitap,site vs) bekliyorum.

Grammer önemli değil muhabbetine girmeyelim 😀 benim sorunum grammer'de temel olarak geri kalan yerler ona göre üstte

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Bu tür bir dimmer anahtar alsam, mevcut standart anahtarın yerine taksam direk çalışır mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

55 inch 4K tv önerir misiniz? Bütçe 5000 lira.

#Tavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.phonearena.com/phones/size

Telefon alırken boyut takıntınız varsa bu site faydalı. Elinizdeki şuan kullandığınız telefonu seçip yeni alacağınız telefonla arasındaki boyut farkına bakabilirsiniz. Sitede ayar var telefonunuzu ekrana koyarak birebir ölçüm yapabilirsiniz.

OnePlus 8 Pro vs Apple iPhone SE (2020) - Visual phone size compare

Compare phones and tablets sizes against each other in real-time with our phone size comparison tool. Calibrate the tool by matching the size of a real phone.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kullandığınız tek kullanımlık sim kart satan (ya da sms onayı) bir site vardı? Kullandığım bir site vardı, Rus ve Ukrayna numaraları ile 30-40 kuruşa hellediyordum ama site kapandı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mount&Blade Bannerlord Tüyoları

Yaklaşık 175 saatlik deneyimimden sonra yeni başlayacaklara bir kaç naçizane tavsiyem var.

1- Krallığınız benim gibi haritanın göbeğinde kurmayın. Sırtınızı; okyanusa, çöle veya kutup bölgesine dayayın.

2- Asla savaşlardan elte ettiğiniz klan liderlerinin kellelerini almayın. Ya mahkum edin ki ne yaparsanız yapın kaçıyorlar. Ya da gidip şehirlerde satın. Aksi takdirde o lorda bağlı bütün tüccar, köylü ve esnaflarla ilişkilerini yerle bir oluyor ve iyi asker bulamıyorsunuz. Bir de haritadaki bütün krallıkla bir şekilde birbiri ile bağlantılı. Kız alıp vermişler, akrabalar falan. Sakın yani. Sakın kelle almayın. Hani bunu da yapmadım dememek için bir, iki tane alın ama abartmayın.

3- Ordunuz daima süvari ağırlıklı olsun. Ben 100 kişilik sadece süvari ordusu ile 397 kişilik bir orduyu yendim.

4- Seçeceğiniz yoldaşların mutlaka taktik veya idarecilik becerileri 60 ve üzeri olsun. Bazı görevler taktik ve idarecilik yeteneği istiyor. Ayrıca kale veya şehir ele geçirdiğinizde atayacağınız Vali için idarecilik özelliği önemli. Gerçi ben İdarecilik özelliği 60 veya üzeri bir yoldaş bulamadım.

5- Seçeceğiniz yoldaşlardan bir tanesinin Hekim özelliği iyi olsun ve onu sürekli yanınızda gezdiri. Ordunuzdaki yaralıların iyileşme süresini ciddi kısaltıyor. Bir tane de Mühendislik özelliği 60 üzeri edinin. Onu da sürekli yanınızda taşıyın. O da kuşatmalar esnasındaki kuşatma hazırlıklarının süresini ciddi kısaltıyor.

6- Kazandığınız bonus puanlarının hepsini kendi karakterinize harcamayın. İhtiyacınız olan özelliği bulamaz iseniz bir yoldaşınızın o özelliğini geliştirmeye harcayın. Mesela ben idarecilik özelliği yüksek bir yoldaş bulamamıştım. Şimdi bir tane yetiştiriyorum.

7- Haydut sığınaklarını basın. Tabii basmadan önce sığınağın içinde neler var görün. 20 ye kadar haydutun olduğu sığınağı patlatmak kolay ama ben 90 lık sığınak gördüm. 3 seferden önce patlatmak benim için mümkün olmadı. Sığınak ne kadar kalabalıksa sonucundaki ödülü o kadar büyük oluyor. Rekorum 58 haydutlu bir sığınağı seviye 31, 8 tane ağır atlı okçusu ile patlatmak oldu. 4 tanesi öldü ve 4 tanesi yaralandı. Ama sonucun 14 tane süvari. 30 yakın ciddi gelişmiş asker, 6.000 altın ve bir ton ıvır zıvır hediye verdi. Yalnız şunu belirtmem lazım; sığınağa saldırırken yanınızdaki ordudan rastgele 8 kişi veriliyor yanınıza. Genelde bunlar ordunuzdaki güçlü askerlerden oluşuyor ama 2-3 tanesi de koftiden olabiliyor ki o sığınak bir tane bile koftiden adamı kabul etmez. O yüzden ben seviye 31 olan 8 adamım haricindeki tüm ordumu kaleye bırakıp öyle basmaya gidiyorum büyük sığınakları. Bunun da riski yolda kalabalık bir haydut gurubuna yakalanırsanız hem esir düşersiniz hem de envanterinizdeki herşeyi kaybedersiniz. Sadece paranız kalır elinizde. Gerçi 8 tane seviye 31 süvari ile sizi yenebilecek haydut gurubu epey kalabalık olmalı ama yine de risk sonuçta.

8- Bazı dandik askerleri dandik diye almamazlık veya elde tutmamazlık etmeyin. Zira bunların hem çok çabuk terfi alıyorlar hem de ilk terfilerinde süvari oluyorlar. Tabii savaş atınız varsa; Bunlardan aklımda kalanlar şunlar;

- Bekçi
- Kuzait Göçebesi.
- Vilandiya Vigla Acemisi
- Aseray memlük askeri.
- Eşkiya

bir kaç tane daha var böyle ama aklıma gelmedi şimdi. Bu arkadaşları bir iki çapulcu baskını ile hemen süvariye dönüştürebilirsiniz. En dandik süvari bile en kuvvetli piyadeden daha etkili olabiliyor.

9- Ordunuzda ağırlık vereceğiniz asker grubunu seçmek için Turnuvalar iyi bir deneme alanı. Turnuvalarda benim gözlemime göre en zorlu savaşçılar "Elit Katafrakt" sınıfı askerler. Tam kelleye 4 kılıç darbesinden önce ölmüyorlar. Öyle koluna, bacağına, gövdesine vurursanız vurmak yorgun düşüp kalabilirsiniz, o derece. Sinek ısırığı gibi geliyor adamlara. Tabii 31. seviye her asker türü aşağı yukarı aynıdır ama ben artık zırhından mıdır nedir en çok Elit Katafrakt ile savaşırken zorlanıyorum.

10- Barış dönemlerinde ordumdaki tüm üst seviye askerlerimi kale ve şehirlerime dağıtım sıfırdan ordu kurun. Çapulcu, haydut sığınak basıp kaliteli asker sayınızı yükseltebilir ve uzun süre boyunca savaşabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken askerlerinizi riski az, komşu devlet sınırlarına uzak kale veya şehirlere yapın. Zira kaleyi ve şehri kaptırırsanız ordunuz da boşa gidiyor. Ayrıca tüm orduyu tek kaleye veya şehre yığıp sayıyı şişirmeyin. Her şehrin kaldırabileceği bir adam sayısı var. Bu sayıyı aşarsanız gıda yetersiz kalıyor ve ordunuzdaki askerleriniz sizi terk ediyor. Zaten ortalama seviyesi oldukça yüksek 100 kişilik bir garnizonu kimse kuşatmıyor.

11- Bir önceki maddede olduğu gibi şehirlerinizin açık zulalarına katır, yük beygiri, gıda ve iyi silahlarınızı depolayın. Tabii yine güvenli bir şehrinize yapın bunu. Olaki bir savaşta yakalanır ve esir olursanız sıfırdan başlamamış olursunuz. Tabii bu benim gibi save dönmeme prensibi olanlar için geçerli. Her büyük savaştan önce save alanlar için bunun pek de bir önemi yok. Ben de sürekli save alıyorum ama çökmelere karşı kullanıyorum sadece. Mevcut seviyeme gelene kadar en az 10 kere esir düşüp sıfırdan başlamışlığım vardır. Sonrasında kale ve şehir garnizonlarında kaliteli asker ve şehir açık zulalarında en çok ihtiyaç duyulacak malzemeleri depolama yöntemini geliştirdim.

Şimdilik bu kadar. Benim bilmediğim püf noktalarını da yazanlar olursa sevinirim.

Mesela ben 64 yaşına geldim oyunda ve evlenemedim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

#KonuDışı eveeeeett gece gece bir kanal keşfettim yarım saattir izliyorum.😁😁
https://youtu.be/Kb3Jqt4ttuU

Ambulans İstanbul Ortaköy (Çift Açı) Ambulance Turkey

Bu sayfada yayınlanan görüntüler, ambulans sürücülerinin, acil tıp teknisyenlerinin, paramediklerin ve doktorların hayatlarının bir parçası olan ağır sorumlu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apartmana fiber hattın döşenmesi için kişisel başvuru mu gerekli? Koşullar nedir tecrübesi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5