Yandex üzerinde alınmış şirket e-postasının kurulumunu yapmaya çalışırken Microsoft Exchange'in ne büyük bir nimet olduğunu tekrar anladım. imap-smtp ve ssl ayarlarını yaptım ama Outlook uygulaması üzerinde açmaya çalışırken ısrarla parola istiyor. Parolayı yanlış giriyorumdur diye gidip değiştirdim ve yeniden giriş yapmayı denedim ama ısrarla parola istiyor.

POP3 olarak denedim. Yine olmadı. Nasıl bir saçmalık bir anlayabilmiş değilim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @okanaytimur aslında bir saçmalık yok, kendisi dışındaki uygulamlar için güvenlik amaçlı uygulama şifresi belirlemeni istiyor, mailin şifresiyle giriş yaptırmıyor, uygulama şifresi giriyorsun şifre olarak

  • okanaytimur @okanaytimur

   Uygulama şifresi yok. Outlook'a girerken böyle bir şifre talebi de çıkmıyor. Sadece şifre ekranını tekrar tekrar önüme getiriyor. Thunderbird denedim o da kurulum ayarlarını yanlış yaptığımı iddia ediyor. Outlook ve gmail hesaplarını denedim anında bağlanıyor. Yandex'in farkını anlayamıyorum .

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @okanaytimur uygulamalarda uyarı çıkmıyor evet 😀 yandex kullanıyorsan bunu zor yoldan öğrenip bir daha unutmuyorsun, thunderbird için de aynı şey geçerli, x bir yere bir scripte smtp gireceksen de aynı şey geçerli, uygulama şifresi olmadan yandexi dışarıda bir yerde kullanamazsın, attığın ekran görüntüsündeki sol alttan şifre oluştur demelisin, aldığın şifreyi gireceksin ilgili uygulamaya @fikri de bahsetmiş doğrulama açık olunca böyle bir durum var, aslında orada bir yerde uyarıyor olmalı, bundan sonra uygulama şifresi kullanmak zorundasın gibi

   yani yandex uygulamaları harici bir yerde dışarıda kullanacaksan senin girip uygulamaya özel şifre belirlemen gerekiyor, 1 kere öğrenince bir daha bu sorunu yaşamazsın 🙂

  • okanaytimur @okanaytimur

   @gurkan-atilgan Keşke bu durumu 4 saat önce atsaydım 😀 Çoook zor yoldan öğrendim. Ama yine söylüyorum bu akıl mantık işi değil. Yani böyle bir seçenek koyduysan çıkıp bağıra bağıra UYGULAMA ŞİFRESİ ALMADAN MASAÜSTÜ KURULUMU YAPAMAZSINNN!! diye anlatmaları lazım. O kadar araştırdım tek bir yerde dahi buna dair bilgi yok.

   Sabah kendi e-postamı bu şifreyi kullanmadan açtım. Nasıl açıldı inan bilmiyorum. Ama açıldı ve kullanmaya başladım. Hatta açıldığında tüm ayarların ekran görüntüsünü aldım bir daha böyle bir problem yaratmasın diye.

   Ruslara acayip gıcık oldum bu olay yüzünden. Ukraynanın yanında savaşa bile katılabilirim bu sinirle 😀 😀

   Birde müdüre rezil oldum bilgi işlemci diye aldık bi e-posta kurulumunu yapamadı oldu 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @okanaytimur ruslara güvenmemek lazım işte ciddi bir mail ise şirket maili falan önemli bir konu ise uzmanpostadan hizmet alın 😀

 • Fikri @fikri

  Uygulama parolası Microsoft'ta da var.
  Çift faktörlü doğrulamayı açarken uygulama parolası oluşturun diye uyarı çıkıyor diye hatırlıyorum. Uygulama firmaların kendi elinde olmadığı için e-postanın sahibi firmalar uyarı çıkaramıyorlar. Ama programların/uygulamaların o kısımda parolanız yanlış ya da uygulama parolası kullanılıyor gibi bir uyarı çıkarması gerektiğine katılıyorum.
  Aslında güvenlik için, aynı parolayı kullanırsa çift faktörlü doğrulamanın mantığı kalmıyor.
  Genel prensipte de uygulama parolaları sadece oluşturulduğu uygulamaya girişte kullanılabiliyor. Yandex bu kuralı uyguluyor mu bilmiyorum. Farklı bir uygulamaya aynı parolayı girince de yine parola yanlış diyebilir.

  • okanaytimur @okanaytimur

   Evet normalde çok iyi bi olay. Outlook ve ya Thunderbird neyse de 3. parti e-posta uygulamalarına kullanıcı adı ve şifre verirken içim hiç rahat olmuyor. Bu gayet güzel bi çözüm olmuş. Ama dediğin gibi giriş yapmıyorum parolayı yine gir diye ısrar etmek yerine " Bak güzel kardeşim bu böyle olmaz." diye bi uyarı çıkarmak zor olmasa gerek. Uyarıyı geçtim hata verse ona da razıyım. En azından "Bu hata da neyin nesi?" diye araştırırken çözümü bulurdum.
   Tabi burada Microsoft hata iletisi vermemesi de mantıksız.

   Yandex bir parolayı bir hizmeti ve sadece bir cihaz için kullanıma izin veriyor. Aynı mail adresi için telefona kurulum yaparsam ikinci şifreyi almam lazım. Disk için de masaüstünde yine bir parola, telefonda bir parola olması lazım. 4 parolaya çıkıyor böylece.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Daha durun siz; W 10 ve Outlook ile birleşsin o son kullanıcı hesapları da başınıza neler gelecek kim bilir.... Kolay gelsin şimdiden.

 • doganfkrt @doganfkrt

  yandex mailde uygulama için şifre üreten bir bölüm var oradaki üretilen şifre ile outlook a giriş yapabilirsin ben şirketteki çalışan maillerini o şekilde aktardım

Excel üzerinde seçtiğim hücrelerin dolgu rengini değiştirmek istiyorum. Aşağıdaki kod ile içerisindeki değeri değiştirebiliyorum ama dolgu rengini değiştirecek kodu bi türlü uygulayamadım.


Sub Makro1()

Selection.Value = "okan"

End Sub

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AKBANK internet şubeye girmek için gereken tek seferlik şifreyi SIM mesajı olarak gönderiyor. Gelen şifre mesajını sadece Turkcell SIM uygulamasına dokunduğumda geliyor. MIUI 13 Turkcell SIM uygulamasının arkaplanda çalışmasını engelliyor gibi. Uygulama ayarlarından tüm bildirimlerini açtım. Ancak yine de uygulamaya dokunmadan gelen şifre mesajını göremiyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 11 22H2 yi görev çubuğu problemini çözmüş olmaları umuduyla kurdum. Ama herhangi bir çözüm gelmemiş. Şimdi 25120 Inseder Prewiev sürümünü deneyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alpi Atansay @alpi350

  W11 çok sorunlu. Olgunlaştırılmadan yarım yumalak, bir aceleyle neden böyle bir işletim sistemi çıkarttılar zaten tam bir muamma. 🤔

  • okanaytimur @okanaytimur

   @lterlemez Windows 10 ilk çıktığında performans problemleri yaşatıyordu. SSD ye göre dizayn edilmişti ama SSD o kadar yaygın değildi. Şimdi daha saçma sorunlar var ama olay performans değil. Çok fazla özellik entegre etmeye çalıştıkları için sistem aşırı dengesizleşiyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @okanaytimur: Çok fazla özellik entegre etmeye çalışmaktan kaynaklanmıyor; bitmemiş işletim sistemini, en riskli işlerde bile kullanılacağını bile bile kullanıma sunup, güncelleme ile bitirmeye çalışmalarından ve maalesef hala da bitirememiş olmalarından kaynaklanıyor. Vista'yı geçtim, ME bile bu kadar büyük ve/veya sık sorunlara neden olmadılar...

  • okanaytimur @okanaytimur

   @lterlemez Yeni teknolojiler ve özellikleri daha tam olarak olgunlaşmadan tam sürümmüş gibi piyasaya sürüyorlar diyeyim o zaman. Örneğin android uygulama desteği için kırk takla atmak gerekiyor. Geliştirici sürümleri için öyle olsun yine ama insanlar ben size bu özelliği verdim diyorsa exe kurar gibi apk kurabilmeliyim.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @okanaytimur: Android uygulama desteğini falan geçin, bunların hiçbirisi bir işletim sisteminin temelinde olan şeyler değil. Sistemin içinde olsa da olmasa da aramayacağınız şeyler; daha güncelleme sistemini ve diğer temel şeyleri doğru düzgün çalıştıramıyorlar. Ya bir güncelleme ile donanım sürücülerinin hepsi mi geçersiz olur Allah aşkına. Ya da "bu sürümünü desteklemiyoruz artık" ne demek? Niye sıfırdan kurmam lazım arkadaş, madem böyle olacaktı, 10 bitmeden neden 7 ve 8.1 desteğini kestiniz be geri zekalı adamlar?

 • RDR @rdr

  Ne ki bu sorun? Laptopta aylardır kullanıyorum Windows 11'i ancak işletim sisteminin hiç bir yerini kurcalamadigim için herhalde, hiç bir problem ile karşılaşmadım 🙂

  • okanaytimur @okanaytimur

   Görev çubuğu üzerinde sürükle bırak çalışmıyor. Buna bağlı çalışan kısayollar da çalışmıyor. Preme for Windows kullanıyorum görev çubuğu yüzünden o da çalışmıyor. Üzerinde sağ tık da yapamıyoruz. Tamemen işlevsiz duruma gelmiş.

Windows 11 de internetsiz kurulum yapmak için kurulum sırasında görev yöneticisinden OOBEConnectionFlow.exe yi sonladırmak yetiyordu.
22H2 sürümü için bu çözüm devre dışı kalmış durumda. Bunun için ise yine internete bağlamak istediği kısımda
1. Win+R ile çalıştır penceresinde CMD yazıp CTRL+SHIFT+ENTER kombinasyonuyla yönetici olarak çalıştırıyoruz
2: OOBE\BYPASSNRO yazarak internet bağlantısını bypass ediyoruz.
3: Sistem yeniden başlıyor ve yeniden kurulum ayarlarını yapıyoruz.(BOOT diskini çıkarmayı unutmayın)
4: Fotoğrafta olduğu gibi "İnternet bağlantım yok" seçenğine tıklayıp kuruluma devam ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Başka birinin adına müşteri hizmetlerini arayıp, tüm çağrıları ve mesajları, kendi telefonuna yönlendiren bir dolandırıcı, adamın laptopunu çalmış.
SMS üzerinden doğrulama da dolandırılmaya açık oluyor böylece.

https://twitter.com/bilimselisci/status/1528032444309553152?s=21&t=BqJVNDf0l99gg-gVkxK_Hw

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem @huseyinekrem

  #HaftalıkGündemeMalzeme "Kişisel veriler çalınınca neler olabiliyor?" Sorusunun çok güzel cevabı olmuş.

 • deathline @deathline

  Aynı hikaye sabah ekşide geziyordu şimdi kaybolmuş.ne hikmetse bu tarz hikayelerin kopma noktası hep, sisteme erişimi olan birilerin veri sızdırmasıdır.adam GSM firmasının sistemine erişebiliyor ve veri kaçırabiliyor ise napsın senin ikinci el laptobunu.o kadar meraklı ise bir şikayet sonucunda opetatörde şahsın kimlik bilgilerini kimler sorgulamış anında çıkar.hatta sisteme girebilen kişi yönlendirmeyi de kendi yapar.
  Klasik çalınan kimlik bilgileri üzerinden işlem yapılma durumu, bu yüzden çoğu banka telefonda bankacılık işlemi yapılması için görüşme sırasında sisteme kayıtlı telefondan sms doğrulaması yapıyor.
  Asıl mesele şu şahıs bilgilerinin Turkcell'den çalındığını nereden biliyor, onlarca bilgi sızıntısı oldu bu ülkede.ayrıca dolandırıcılarda nasıl oluyorsa , satıcının akrabasının dahi bilgilerini bulabilecekleri birine denk geliyorlar.profil resmindeki kişi gence benziyor , 2010 seçmen listesinden çalınmış olamaz kimlik bilgileri.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   bana çok zor gibi gelmedi, yanlış bilmiyorsam bizzat bayilerde bu veriler bulunuyor zaten, gerisi de turkcell'in başka numaradan aranıp arayan numaraya çağrı yönlendirme açığı. PTT'nin de rezilliği var tabi. bu kadar açık olan ülkede şaşırmadım.

 • Gorunmez @gorunmez

  Yurt içi kargo da biri laptop yollar iken öyle olmuş idi dh de rezalet başlığı vardı

Yeni bir işe başlıyorum. Şirket işe giriş için 4'lü test( Akciğer grafisi, hemogram testi, işitme testi, solunum testi) istedi. Hali hazırda çalıştığım yerde tamamlayıcı sağlık sigortam var. Sigorta firmasına(Allianz) sorduğumda hastalık tanısı dışında kurum talebi için kapsam dışında dedi.
Bunları nasıl uygun fiyata nasıl yaptırabilirim? Devlet hastahanesi ücretsiz yapıyor mu acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Airdrop'un tüm platformlar için ve web tabanlı alternatifi. Aynı ağa bağlı iki cihaz arasında(Windows, Linux, iOS, Mac, Android) aktarım yapabiliyor. Uygulama kurmak zorunda olmamak ve yerel ağ üzerinden hızlıca dosya aktarması aşırı iyi.

Sadece masaüstünde firefox ile aktarım yapamadım. Chrome üzerinden sorunsuz aktarım yapıyor.

https://snapdrop.net/#

Snapdrop

Instantly share images, videos, PDFs, and links with people nearby. Peer2Peer and Open Source. No Setup, No Signup.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Storytel'i bilgisayarda dinleyebilmek için android emülatör kurdum. Spotify ve Youtube PC üzerinden yayın yapabiliyorken, Storytel'in "Yasadışı yollarla kitapları indiriyorlar" diyerek web sürümünü iptal etmesi ağır saçmalık bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap