#KonuDışı Mahkemelerde iyiden iyiye cinsel ayrımcılık başladı. Alın size 2 güncel örnek:

Örnek 1: Adam karısını pompalı tüfekle öldürür.
Savunma: “Eşim ve eşimin ailesi yıllardır beni ölümle tehdit ediyordu”
Karar: “Kasten adam öldürme” suçundan müebbet ile yargılandı, 20 yıl hapis cezası aldı. (olması gereken budur, tehdit sadece ağır tahrik sayılmıştır. Sizi tehdit eden birini öldürmek doğru değildir, cezasını çekerseniz)
Link: https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/esini-pompali-tufekle-olduren-kocaya-20-yil-hapis-2356487/

Örnek 2: Kadın pompalı tüfekle, uyuyan kocasını öldürür.
Savunma: “Eşim beni öldürmekle tehdit ediyordu, bana ve çocuklarıma şiddet uyguluyordu”
Karar: “Nefsi müdafadan beraat” ???? Nefsi müdafanın ilk şartı, haksız ve devam eden (devam edeceği kesin olan) bir saldırı olmasıdır. Uyuyan bir insanı öldürmek “tasarlayarak adam öldürme” olarak değerlendirilir. Uyuyan insan size herhangi bir saldırıda bulunamaz / saldırısına uykuda devam edemez.
Link: http://www.posta.com.tr/kocasini-olduren-5-cocuk-annesi-kadin-serbest-birakildi-haberi-1402523

İşin ilginç yanı ilk haber her yerde “Kadına şiddet bitmiyor, yine kadına şiddet, kadın öldü, kadın bitti” diye yayınlanırken ikinci haberden kimse “Erkeğe şiddet” diye bahsetmiyor. Şiddetin cinsiyeti olmaz, “insana şiddet” olarak değerlendirilmelidir ama şiddet bir şekilde erkeğe endekslenmiş durumda. Bu çok tehlikeli bir durum ve şuan kimse bunun farkında değil.

Google’da “Kocasını öldürdü serbest kaldı” araması yapınca insan gördüklerine inanamıyor. Kabloyla boğan mı ararsın? kızgın yağ döken mi ararsın? bıçaklayan mı ararsın? Kaçınız bunları TV’de gördü?

Ben yapsam müebbet ile yargılanacağım (doğal olarak) suçta, kadın beraat ediyor. Bu ne “eşitlik” kavramına sığar nede “kadına pozitif ayrımcılık”. Bu resmen cinsiyetçiliktir.

Bu gafletin bir an önce son bulması gerek.

Kocasını öldüren 5 çocuk annesi kadın serbest bırakıldı

Pendik'te tartıştığı kocası Sedat Filiz’i av tüfeği ile öldüren Betül Filiz, "Eşi kasten öldürme" suçundan tutuklanması talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından, suçun meşru...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 21
 • kurtcuk @kurtcuk

  bu tip hukuki uzun meseleleri enine boyuna bilmeden konuşmak doğru olmaz. Kanıdıyla tanığıyla bir gazeteci aracılığı ile takip edip öyle düşünmek daha doğru.

  • Rasko @rasko

   Tabii ki öyle ama ne olursa olsun uyuyan bir insanın öldürülmesi olayını “nefsi müdafa” olarak değerlendirmek bana yanlış geliyor. Uyuyan insanın bir saldırıda bulunamayacağı aşikardır.

 • protego @protego

  Yalnız mahkeme detaylarının tamamını bilmiyoruz. Bunun yanında, kadın defalarca sığınma evine gitmiş. Adam daha önce defalarca kadını yaralamış buna rağmen adam serbestmiş hala. İfadeye bakarsak kadın

  “Kendisi ’ben şimdi bu silahla önce Y.’yi, sonra annem ve babamı, sonra sizi, en son da kendi kafama sıkacağım’ şeklinde uyumadan önce sözü olmuştu. ’Hepinizi geberteceğim’ dedi. ’Ben şimdi bu silahla kafana sıksam etini cımbızla zor toplarlar’ dedi. Kendisi uyumadan önce uyuşturucu madde sarıp içmişti. Tüfek de başının ucuna bulunuyordu.Daha önce bana ve çocuklarıma çok eziyette bulunmuştu. Hatta bir seferinde kafama bıçak saplamıştı. Ben uyanınca tüfekle eylemde bulunmaması için başucunda bulunan tüfeği aldığım sırada tüfek birden ateş aldı. Ben daha önce hiç silah kullanmamıştım. Ateş etme gibi bir niyetim yoktu. Sadece bana ve çocuklarıma zarar vermesini engellemeye çalıştım.” demiş.

  Adam tarafından saldırının yıllardır devam ettiği ve devam edeceği ortada. Dolayısıyla nefsi müdafaa şartı sağlanmış. Nefsi müdafaa için “karşı tarafın saldırdığı anda sen öldürürsen” diye bir kaide yok. Söz konusu durumda adamın saldırdığı anda kadının kendini korumak için yapabileceği şeyler sınırlı. Fiziksel üstünlük var. Ne yapsaydı yani “aman dur bana saldırmasını bekleyeyim tam bana saldırdığında kapayım silahı da nefsi müdafaa olsun” mu deseydi? Bir adam kadına saldırdığında kadının nefsi müdafaa olarak yapabileceği neler var? Nasıl savunabilir kendini? Çook yanlış yerden bakıyorsunuz olaya. Kadın silahın yanlışlıkla ateş aldığını söylemiş. Doğru mudur değil midir bilmiyoruz ancak değilse bile çok birşeyi değiştirmez. Çocuklardan aileden çevreden ifadeler alınmış. Kadının söyledikleri de kontrol edilmiştir. Şüpheli bir durum olsaydı tutuklu yargılanırdı zaten. Ki zaten “nefsi müdafaa içinde kalma ihtimali”, “suçun vasfının değişme ihtimali” denmiş. Şu an tutuksuz yargılanıyor dava kapanmış değil.

  • Rasko @rasko

   Evet daha önce de belirttiğim gibi mahkemenin detaylarını bilmiyoruz ve senin dediğin gibi henüz sonuçlanmamış ancak atladığın önemli bir nokta adamın uyuyor olması. Bu durum kadına öldürmek yerine birden fazla seçenek sunuyor. En basiti çocuklarını alıp evi terkedebilir veya evi teketmeden polisi arayabilirdi. Bunları neden yapmadı? tartışmaya açık bir konu. Niyeti gerçekten silahı uzaklaştırmak ise bunu polisi aradıktan sonra yapabilirdi. Kolluk kuvvetleri bu nedenle var. Yoksa her insan tehlike hissettiğinde birilerini öldürüp paçayı kurtarır. Ben zaten niye öldürdüğünü tartışmıyorum, haklı bulursun haksız bulursun. Orası kişisel yoruma bağlı. Ben niye ceza almadığını tartışıyorum.

   Adamın daha önce şiddet gösterip ceza almaması da ayrı bir skandal. Muhtemelen yargıya taşınmadı önceki durumlar. Saldırının devam edeceği de muhtemel ama bunun çözümü de öldürmek değil. Boşanabilirdi, polise sığınabilirdi. Daha önce defalarca kadın sığınma evine gittiğinden bahsediyor. Adamın gidip eşini oradan zorla alabileceğine ihtimal vermiyorum. Demek ki kendi arzusu ile geri dönmüş.

  • protego @protego

   @rasko Boşanabilirdi demek dile kolay. Boşanmak istedi ayrılmak istedi diye kaç kadın öldürüldü ülkede bugüne kadar? Benim bildiğim kadarıyla kadın sığınma evine gitmek için durumun polise bildirilmesi ve polisin cumhuriyet savcılığından izin alarak götürmesi gerekiyor. Öyle gidip kalayım diye birşey yok. Daha önce 8-9 defa gitmiş zaten kadın. Bu da durumun 8-9 defa polise ve savcılığa intikal etmiş olması demek.

  • protego @protego

   @rasko Bir de kadın sığınma evlerinin yerleri gizlidir, kadınların kocaları vs. gelip olay çıkartmasın diye. Kendi rastgele gidemez yani. Kadın sığınma evlerinin de hallerini internetten az biraz araştırabilirsin öyle pek rahat yerler değiller

  • Rasko @rasko

   @protego Kadının durumunun çok kötü olduğu ortada ama bu nedenlerin bir insana başka bir insanı öldürme hakkını vereceğini düşünmüyorum. “Kanunda bile idam yok sen kimi nasıl infaz ediyorsun” diye sormasını beklerim mahkemenin. Kimse cinayetten bu kadar kolay kurtulmamalı. Bir adamı, evine giren silahlı hırsızı öldürdüğü için müebbet ile yargılayan mahkeme kocasını uykusunda öldüren bir insanı nefsi müdafa ile yargılamamalı.

  • protego @protego

   @rasko Sorup sormayacağını biliyor muyuz? Daha mahkeme görülecek şu an sadece tutuksuz yargılanıyor. Nefsi müdafaa da denmemiş ihtimali göz önünde bulundurulmuş. Mahkeme herkesi dinler işin iç yüzüne bakar ona göre karar verir. Öldürme hakkı verir mi? Haberde yazılanlar olduğu gibi doğruysa, adam onları yaptıysa, kadın da daha önce 9 kez devlete sığındıysa evet verir. Kusura bakma bu ülkede şiddet gören kadınlar evlerine “aile arasında olur öyle şeyler” diye geri gönderiliyor. Sonra da cinayet haberini alıyoruz. Boşanmak istiyorlar aynı durum. Bir insan 9 kez devlete sığınıyorsa ve devlet kılını kıpırdatmıyorsa kusura bakmasın devlet insan kendi işini kendi görür. 9 kez nedir ya şaka gibi. Devlet ilgilenmiyor diye kimse kaderine boyun eğip oturacak değil. Bizi bu hale getirenler utansın.

  • Rasko @rasko

   @protego Nefsi müdafadan yargılandığı için salıverilmiş. Cinayetten yargılansa salmazlardı. Sadece ihtimali değerlendirdikleri için değil yani. Kadının durumu çok kötü belli, insan psikopat değilse kolay kolay cinayet işleyecek noktaya gelmez. Ben sadece şüpheli kadın olunca adaletin farklı işlemesinden yakınıyorum. Kadınla erkeğin yerini değiştir öyle düşün, şiddet gören erkek olsa (eşinden fiziki veya psikolojik şiddet gören erkek sayısı az değil) karısını pompalı tüfekle öldürse o mahkeme o adamı tutuksuz yargılar mıydı? Ben ihtimal bile vermiyorum. Yıkarlar o mahkemeyi, hakimleri linç ederler.

  • protego @protego

   @rasko Gayet açık hocam

   “Şüpheliye yüklenen ’eşi kasten öldürmek’ suçunun niteliği, vasıf ve mahiyetinin değişme İHTİMALİ (taksirle öldürme), meşru müdafaa kapsamında kalma İHTİMALİ, dosya kapsamında ifadeleri alınan maktulün annesi, kardeşleri, çocuklarının beyanları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, tutuklamanın tedbir niteliği gözetilerek bu suçtan tutuklama isteminin reddine, başka suçtan tutuklu veya hükümlü değil ise derhal serbest bırakılmasına, haftanın 4 günü karakola giderek imza altına alınmasına, yurt dışına çıkma yasağının uygulanmasına…”

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Yalniz Turkiye’de mahkeme kararlari sacma sapan oldugu icin, bu konuda cinsiyet ayrimi degil, hukukun guguk olmasina bakmak lazim.

 • altalena @altalena

  Kadın adamı vurmak zorunda kalıyorsa, hakimler yasaları uygulamayıp kafasına göre adalet dağıtıyorsa bunu da suistimal eden birileri çıkar. Yalnız bu boyutta bir işin gerçekleşeceğine inanamıyorum şu an, aklıma takıldı yarın bir tekrar bakacağım bu konuya.

#KonuDışı Ayda yılda bir orijinal dizi yapmışlar diye düşünerek Şahsiyet dizisini izlemeye başlamıştım ki son bölümde batırdılar. Bir şekilde sosyal medya trendleri ve katili bağlayacaklar, belli oldu.
Yani önümüzdeki bölümlerde, Black Mirror S3E6’da izlediğimiz şeyleri Şahsiyet dizisinde yeniden yaşayacağız.
Ne kadar seviyor bizim milletimiz üretmek yerine hazıra konmayı. Tamam esinlenmek normal ama bari bu kadar popüler bir şeyden esinlenmeyin. Haydi eskiden yabancı filmleri, müzikleri olduğu gibi kopyalıyordunuz da artık geçti o devirler be gülüm, artık internet var, herkes her şeyi biliyor. Bir de internet kullanıcısına yayın yapıyorsun, olmaz yani. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı. #Şahsiyet #dizi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Doğa @doga

  Seri katil hikayesi Black Mirror’a özgü bir şey değil yalnız hocam. Dünyada yıllardır katillere, suçlulara hayranlık duyma trendi var. Bunu sayısız Amerikan yapımı işledi. Black Mirror bir bölüm işlemiş, diziyi bunun üzerine kuran The Following vardı. Bence dizi gayet güzel ama pek çok Amerikan dizisinden esinlenip, klişelerinden faydalandığı da bir gerçek. Bunu sevmeyen izleyici olması da normal.

 • protego @protego

  Başına spoiler yaz da sonra laf yemeyelim 😀 Bence biraz haksızlık etmişsin bi dur daha ne olacağı belli değil 😀 Hadi diyelim bu yönde gitti konu, koca dizinin ufacık bir kısmı Black Mirror S03E06’dan esinlenmiş demek olur bu. Dizinin ana konusu bunun üzerine kurulu değil. O yönden bakarsak Breaking Bad’den de esinlenmiş. Dexter’dan da esinlenmiş. Memento’dan da esinlenmiş. Hani tüm konu “katilin sosyal medyadan verilen isimleri öldürmesi” olsa tamam haklısın derim de değil. Eğer en ufak esinlenme için bile bu şekilde düşünüyorsan sen daha en başında diziyi sevmemen lazımdı. Breaking Bad, Dexter, Memento hibridi dizi 🙂 Hatta son 3 bölümden görüldüğü kadarıyla La Casa De Papel’den bile esinlenmiş. Ben kendi fikrimi söyleyecek olursam şöyle diyeyim, eğer olduğu gibi kopyalamıyorsa, esinlenmeyi de düzgün yapıyorsa yapsın. Esinlenmek kötü birşey değil ki

 • Rasko @rasko

  (!!!!!! SPOILER ALERT !!!!!!!!) @protego @doga Konuda spoiler vermemek için detaylara girmedim. Son bölümde, hashtag açıldığını ve kurbanların bu hashtag üzerinden, halk tarafından seçileceğini anlıyoruz. Bu esinlenmek değil, black mirror’daki olayı aynen kopyalamak. Konuda da belirttiğim gibi esinlenmek gayet normal bir durum, ben kopyalamaya kızıyorum.

 • windows xp @windows-xp

  Fazla abartıldı bu dizi. Haluk Bilginer olmasa yüzüne bakmam, sırf yerli bir şeyler izleyeyim diye izliyorum 😀

Çekiliş tamamlandı, kazanan arkadaşlara iyi eğlenceler dilerim.

Çekiliş videosunu bu linkten izleyebilirsiniz: https://mega.nz/#!WmpCCbYI!qwBLbNRLIknCUHo189laW6NC9PU886YRu5ZH5jXpnt8

Kazanan arkadaşlar mail adreslerini iletirlerse oyunların hediye linklerini göndereceğim.
1 @xdaft ### Subreme commander 2
3 @drsn ### Mass Effect 2
5 @damarberk ### Hitman Absolution
6 @kumbarac1 ### Kane and Lync collection
10 @knn ### Tesla Effect
12 @ermanyurdakann ### Bejewelwd 3
15 @trbasoglu1996 ### Thieft
17 @aerdogan17 ### Half Minute Hero
19 @cglrozgn ### Lara Croft
21 @zalades ### Dragon Age Origins
22 @gio ### Murdered Soul Suspect
23 @alikoprulu29 ### Startopia
27 @nonname ### Deus Ex
30 @tortoise ### Full Mojo Rampage
32 @whitemonk ### Dead Space 2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 44

EDIT: Saat 22:30’da gerçekleştireceğim çekilişi, katılmayan kalmasın 🙂
Doğum günüm şerefine Humble Bundle’da satın alıp oynamadığım oyunları Teknoseyir kullanıcılarına dağıtacağım. Bu gönderiye yorum yazan herkese bir numara verip yarın random.org dan çekiliş yapacağım. Bir çok oyun var, eklediğim görsellerden bakabilirsiniz (kırmızıyla çizdiklerimin key’leri zaten alınmış, onlar çekilişe dahil değil.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 40

Türknet zam yapmış(!)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bıktım bu oyunun buglarından. 1 değil 2 değil her gün bir şey çıkıyor. Bedava oyunlarda bu kadar bug yok…

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mobilden Teknoseyir’e girmek büyük çileymiş. Adblocksuz çekilecek dert değil. Login butonuna 10 kere tikladim hepsinde sayfa yenilendi ve kapattigim tam boy reklam tekrar acildi. Resmen yanlislikla reklama tiklattirmak için yapılmış…

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Getcontact denen lanet şeyi ofisten 2 arkadaşım indirmiş. İkisinde de numaram “ad soyad” şeklinde kayıtlı. Şu dünyada başımıza ne geliyorsa aptal insanlardan geliyor…

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Mart kapıdan baktırıyor 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap