Son zamanlarda izlediğim en iyi video.

The Zipf Mystery

The of and to. A in is I. That it, for you, was with on. As have ... but be they. RELATED LINKS AND SOURCES BELOW! http://www.twitter.com/tweetsauce http://w...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kripto para ile alışveriş ve kripto para alım-satımına imkan veren Pundi X POS cihazları, Hong Kong merkezli bir restaurant zincirinin şubelerinde devreye sokuldu.

Pundi X, 2021 yılına kadar dünya çapında 100.000 POS cihazını devreye sokmayı hedefliyor.

https://medium.com/pundix/the-pundi-x-pos-makes-its-international-in-store-debut-in-hong-kong-dc1244f9541d
#Bitcoin

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Steam’den bir oyun alayım dedim, Boacompra üzerinden ödeme yaparken 3D güvenlik sms’i ulaşmadı, ödeme başarısız oldu. Sepetim boş ve tekrar ödeme gibi bir seçenek yok.
Oyunu tekrar sepete ekleyip almaya çalışınca da “bekleyen bir ödemeniz var” diye hata veriyor, aldırmıyor 😀 Steam kadar popüler olup da tasarımı ve işleyişi bu kadar b*ktan olan başka bir platform daha yoktur herhalde. Vazgeçtim, almıyorum #steam

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oy vermeye gideyim dedim, evden çıkar çıkmaz bu yılın en büyük yağmur fırtınası başladı. Otobüse gidene kadar cebimdeki cüzdan bile ıslandı, sırılsıklam oldum. Anayoldaki bir kavşakta ışıklar bozulmuş, sağdan soldan gelenler birbine girmiş, trafik gerçek anlamda kilit, otobüste 1 saat kavşağın açılmasını bekledim. Tam kurtulduk derken biraz aşağıda bir kaza olmuş, anayolu kapatıp trafiği yan yollara vermişler, bir saat kadar da oralarda oyalandık.

Velhasıl kelam, 20 dakikalık yolu yaklaşık 3 saatte ve havuza kıyafetle dalmış gibi sırılsıklam şekilde aldım. Şimdi aynı vaziyette geri dönüyorum ama kesinlikle değer, güzel şeyler olacak 🙂 #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#tozluraflar

Wireless Mechanical Keyboard from 1984! Cherry KXN3-8451

Now this is a cool keyboard. Not only does it utilize early Cherry MX Black key mechanisms, but it's also an infrared wireless keyboard replacement for the P...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kafa dağıtmalık animasyon film önerebilecek var mı? En azından birkaç saatliğine dünyadan kopmak istiyorum. Ice Age tarzında bir şeyler olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 28

Battlefield 5 Gameplay Grand Operations

Battlefield 5 Multiplayer Gameplay on Grand Operations. This is PC gameplay of Battlefield 5 recorded at a recent event, showing new mechanics, plenty of act...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ahahaha, çok iyi. Keşke Türkiye de hukuk ülkesi olsa ama bu gidişle bir 50 yıl daha var.

Belçika'da Otobanda Misket Oynayan Türklere 40 Bin Euro Ceza - Video

Avrupa’nın en işlek otobanı E17’yi kapatıp ‘misket’ oynayan Türklere ait düğün konvoyundaki 6 araca el konulmuş 18 kişiye 40.000 euro para cezası kesilmiş.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Müziğin git gide kötüleştiği ve müzikal açıdan fakirleştiği bilimsel olarak kanıtlanmış. Araştırma, 1955 – 2010 yılları arasında piyasaya çıkan 500.000 şarkı üzerinde yapılmış.
Aslında bilmediğimiz şeyler değil ama “eski şarkılar daha güzel” deyince bizi geri kafalılıkla suçlayan ve işi “renkler ve zevkler tartışılmaz” boyutuna çekmeye çalışanların görmesi açısından iyi.

The TRUTH Why Modern Music Is Awful

SUBSCRIBE - New Vids Every Thurs: http://bit.ly/thoughty2 Support me on Patreon: https://www.patreon.com/thoughty2 Thoughty2 Facebook: http://bit.ly/thoughty...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 20
 • Lehimli At @at

  Ben sadece Türkiye’de zannediyordum.

 • Road @road

  “Tüketim çağı” müziğe de vurdu anlaşılan.

 • Player 1 @player-1

  Videoda geçen iddiaların hepsi günümüz pop müziği için geçerli. Ancak atlanan durum şu: Gelişen teknoloji ve yeni müziğin dağıtım yapısı yeni megastar yaratmanın maddi eşiğini arttırmış olabilir ama aynı zamanda bu sektöre girmek için çabalayan yeni sanatçıların belli müzik şirketlerinin onayına gerek olmadan yaptığı ürünü piyasaya sürmesine olanak sağladı. Artık sayılamayacak kadar çok müzik türü mevcut.
  Bir müziği iyi yapan sözleri hiçbir zaman değildi. Öyle olsa klasik müziği ya da tekno müziği nereye koyacağız?
  Bir müziği iyi yapan içinde barındırdığı enstrüman sayısı da değildir. Tek enstrümanla verilen konserler keyifle dinlenebiliyor.
  Bir müziği sürekli duymak da onu insan kulağına her zaman hoş getirmez. Ben ne zaman Serdar Ortaç şarkısına denk gelsem söverim.

  • Rasko @rasko

   Şarkı (sözlü olanlar) söz ve müzik olarak bir bütün olmalıdır. Müziğin olayı bu zaten, harmoni. Birinin kötü olması diğerini de etkiler benim gözümde. Yapılan araştırmanın kriterlerinde enstrüman sayısı tek başına bir etken değil ancak -yine kişisel görüşüm- müzik kalitesine etkisi var. Sadece gitar çalarak şarkı söyleyen bir müzisyenin, art arda iki şarkısını dinlesen, üçüncü şarkı tekdüze gelmeye başlacak. Piyano gibi istisnalar var tabii ki.

   Öte yandan, hala kaliteli müzik yapan müzisyenler de var ancak bir çoğu arada kaybolup gidiyor. Her gün o kadar yeni içerik piyasaya sürülüyor ki, ciddi bir finansal destek ve tanıtım olmadan bunların arasından sıyrılmak zor. Müzik yapımcıları risk almak yerine işin kolayına kaçıyor. Sıfır enstrüman ve minimum masraf ile bir stüdyo kaydı yapılıp, kalan bütçenin tamamı tanıtım için harcanıyor. Videoda da bahsedildiği gibi; insanlar sokakta, radyoda, restoranda, mağazada bu şarkıları o kadar çok duyuyorlar ki bir aşinalık oluşuyor. Bu aşinalık bir süre sonra hazza dönüşmeye başlıyor. Bütün bunlar para ile oluyor tabii ki.

 • protego @protego

  Yahu geçin bu işleri. Hani bilimsel kanıt getirip koysunlar bekliyorum. Benim hiç sevmediğim ama milyonlarca seveni olduğu Aleyna Tilki’nin müziklerinin kötü ve kalitesiz olduğuna dair bilimsel bir kanıt bekliyorum. Gösterin bilimsel kanıtı tamam diyeceğim. İstediğin araştırmayı yap. İstediğin sonucu çıkar. Yok enstrüman sayısı yok şu yok bu. Dinleyen seven insanlar var mı? Var. O zaman kimse kötü olduğuna dair bilimsel bir kanıt koyamaz ortaya. Anca farklarını kanıtlar. Kötülüğünü kanıtlayamaz. Ben de eski şarkıları sevmiyorum diyorum. E hadi ne oldu bilimsel kanıta şimdi? Hani kanıtlanmıştı? Bilimsel kanıt dediğin şey yalanlanamaz. Ben yalanlıyorum ama. Kelime oyunlarıyla olayı farklı yerlere çekiyorsunuz. (Sözde) araştırma farkları göstermiş, ama haber yeniler kötü diye çıkıyor. Ne güzel dünya 🙂 İyi madem öyle benim de iddiam şu, sizin dinlediğiniz o müzikler de kötü. İyi müzik operadır. Tüm gün opera dinlemeniz lazım. Zevkiniz çok kötü. Hadi çıkın şimdi işin içinden. Anlamıyorum yani “sen şunu beğeniyorsun ben bunu beğeniyorum o onu beğeniyor tamam herkesin kendi tercihi” demek bu kadar mı zor sizin için? Neden zor? Bu nefretin sebebi ne? Bana göre sizin dinlediğiniz müzikler çok kötü benim bilimsel kanıtım da bu buyrun

  • Rasko @rasko

   Öncelikle, bir şeyin popüler olması onu kaliteli veya iyi yapmaz. Adolf Hitler’in hala bir çok seveni olması onu iyi bir adam yapar mı? Onu sevenler, bir çok kanıta karşın Hitler’in iyi bir adam olduğunu düşünüyor. Sırf bu nedenle “Hitler iyi bir adamdır” diyebilir miyiz?

   Sanıyorum videoyu izlemedin zira sorduğun bütün soruların yanıtı videoda var. Özellikle son kısmını çevireyim sana:
   -Belki de şöyle düşünüyorsunuz ‘Ben modern müzik ile eğlenebiliyorum, günün sonunda önemli olan bu değil mi?’ Evet, tabii ki. Müzik kişiliğinizin bir ifadesidir ve şarkının niteliklerinden bağımsız olarak zevki çıkarılmalıdır. Ancak yaratıcılığın ve orijinalliğin yok olmasına izin vermemek de çok önemlidir (burada araştırma sonuçlarına atıfta bulunuyor zira araştırmaya göre modern pop müzik sanatsal açıdan çok fakir ve hepsi birbirine benziyor). Müzik bir sanat biçimi olarak ölüyor, ilham vermesi için değil, satması için dizayn edilmiş, tüketilebilir bir müzikle değiştiriliyor. Müziğin sistematik olarak; soğuk, fabrikasyon üretim şarkılar ile domine edilmesine kayıtsız kalmamak gerek. Aksi halde hepimizin bir zamanlar en kötü veya en mutlu anlarında dinleyip ilham aldığı, güzel, ruhsuz olmayan, gerçek müzik eski bir hatıra olarak kalacak.

   Bahse konu araştırmanın Spanish National Research Council tarafından yayınlanmış bilimsel makalesi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3405292/

  • protego @protego

   @rasko Popüler olan iyidir diye bir cümle mi kurdum? Cümlelerimi çekmek istediğin yere çekiyorsun. Hitler ve müzik karşılaştırması ne alaka? Nasıl bir karşılaştırma bu şaka mı? Bir şeyin kime neye göre kaliteli olması konu, gelip şeytani insan mı iyi insan mı karşılaştırması yapıyorsun. Çok mantıklı gerçekten.

   Videoyu izledim evet. Sorularıma cevap falan vermiyor. Yaratıcılığın ve orjinalliğin yok olmasına izin vermeyelim. Peki. Nasıl yapalım bunu? (Size göre) yaratıcı olmayan tüm şarkılar yasaklansın mı? Çözüm önerisi buyrun bekliyorum? Olmayan soruna çözüm ararsanız bulamazsınız.

   Bir araştırmaya göre şarkılar sanatsallıktan çok uzakmış. Ya arkadaşım neden opera dinlemiyorsun? Bunun cevabını verin önce. O beğendiğin 70’ler 80’ler artık hangi müzikse operanın yanında ne sanatsallığı var? Mozart dışında birşey dinleme o zaman? Herkes gitsin en sanatsal müziği dinlesin. Müziğin kalitesi böyle ölçülür diyorsunuz ya. Ses dosyasının verilerini çözümlüyormuş da oradan bakıyormuş veri datası eski şarkılara göre basitmiş. Bu mu kalite? Veri datasına bakıyorsun sonra diyorsun ki bu kaliteli değil. Ama dinlerken kulağınla dinliyorsun sonra. Güzel mantık hakkaten. Şarkılar elbette birbirine benzeyecek. 50 yıl öncesinde piyasaya çıkan şarkıların hepsi ezbere bilinirdi çünkü azdı. Şimdi milyonlarca şarkıcı var. Sen gidiyorsun pop müzik türünden 1000 tane şarkıyı çekip alıyorsun karşılaştırıyorsun sonra bunlar birbirine benziyor. Benzeyecek tabi. Arasan milyonlarca şarkı dolanıyor internette sonra bunların hepsi bambaşka olsun mu isteniyor? E buyrun önceki şarkıların hiçbirine benzemeyen bir şarkı yapın yapabiliyorsanız. Dünyadaki her alanda olduğu gibi müzikte de farklı beğeniler var farklı istekler var ve buna karşılık bir piyasa olacak elbette. Milyonlarca müziğin hayrına sanatsal yapılmasını bekliyorsanız daha çok beklersiniz. O beğenmediğiniz bilgisayar teknolojileri kurtardı müzik sektörünü. Online streamler kurtardı. Önceden anca yayın şirketlerine yalvara yakara zorla çıkartılan albümleri unuttunuz galiba. Kaç sanatçı şarkıların yayımlayamadı acaba hiç düşündünüz mü? Şimdi herkesin fırsatı var. Yapar koyar beğenilirse dinlenir bu kadar basittir olay. Kimseye beğenmedi şeyi zorla dinletemeyeceğiniz gibi kimsenin neyi beğeneceğine de karar veremezsiniz

   Tüm bunları geçiyorum, şurada harcadığım zamana yazık şunları yazmak için. Kimin ne dinlediği ne sevdiği kimseyi ilgilendirmez. Ben gelip sana eski müzik dinliyorsun diye bıdı bıdı yapmıyorsam sen de bana eskileri sevmiyorum diye bıdı bıdı yapmayacaksın. “hepimizin bir zamanlar en kötü veya en mutlu anlarında dinleyip ilham aldığı, güzel, ruhsuz olmayan, gerçek müzik eski bir hatıra olarak kalacak.” Ne kadar peşin hükümlüsün. Hükmünü vermişsin sen zaten “herkes benim gibi, herkes eski ilham verici mutlu kötü anlarında dinlediği eski müziği seviyor aynı benim gibi” anlamında bir cümle kuruyorsun. Herkes senin gibi olmak zorunda değil. Eskilerden de arada açıp dinlediklerim var, ancak çoğunluğu modern şarkılar. Ben modern şarkıları da mutlu ve kötü anlarımda dinleyip ilham alabiliyorum. Çoğunlukla eskilerden alamıyorum istisnalar dışında. Bu senin neden zoruna gidiyor? Neden herkesin senin gibi düşünmesini istiyorsun? Dünyanın merkezi misin sen? Kafana göre sınıflandırma yapıp sonra önüne gelen herşeyi o sınıfların içine tıkmaya çalışıyorsun. Değil ulan değil eski müzikler bence rezalet araştırma falan tanımıyorum ses datası çözümlemesi tanımıyorum var mı diyeceğin?

  • Rasko @rasko

   @protego Ahahaha, triggered much? 😀 Şimdi, sen olayı çok yanlış anlamışsın. Burada kimse modern pop yasaklansın, modern müzik sevenler gaz odasında idam edilsin, herkese zorla eski müzik sevdirilsin demiyor. Sadece müzik kalitesinin gün geçtikçe düştüğü fikri bilimsel kanıtlarla ispatlanıyor. Bunları yok sayıyorsan konuşacak bir şey yok zaten. Benim de beğenerek dinlediğim günümüz pop şarkıları var bu arada.

   Senin veya herhangi birinin müzik zevkini değiştirmeye çalışmıyorum. Kime, ne dinleyeceğini ben söyleyecek değilim. Eski müziği berbat buluyor hatta nefret ediyor olabilirsin, aksini düşümsem de benim için bir sorun yok, gayet normal ama benim eski müziği seviyor olmam bazı insanlar tarafından “normal” karşılanmıyor. Buna serzenişte bulunuyorum.

   Bak bakalım ilk yazıda ne yazmışım: “Aslında bilmediğimiz şeyler değil ama “eski şarkılar daha güzel” deyince bizi geri kafalılıkla suçlayan ve işi “renkler ve zevkler tartışılmaz” boyutuna çekmeye çalışanların görmesi açısından iyi.”

   Bu cümlede bir yakınma var gördüğün gibi. Müzik konusunda fikrimi belirtince, geri kafalı olmak, yaşlı olmak gibi yaftalar yediğimden yakınıyorum ancak bunun geri kafalılıkla bir alakası olmadığını, bilimsel temelleri olduğunu ifade ediyorum. “Herkes zorla eski müziği sevmeli” diye bir cümle kurmuyorum. Senin tabirinle “bıdı bıdı yapmıyorum” yani. Aksine, bana “bıdı bıdı” yapılmasına serzenişte bulunuyorum.

   Alıntı yapıp “hükmünü vermişsin” dediğin cümle, benim cümlem değil. Videonun sonunu Türkçe’ye çevirmiştim senin için. Yanlış anlamışsın sanırım. Kimsenin bir şeyi yasaklama veya bir çözüm üretme gibi bir amacı yok. Bu sadece bir serzeniş.

  • protego @protego

   @rasko Triggerlandım doğrudur. “Aslında bilmediğimiz şeyler değil ama “eski şarkılar daha güzel” deyince bizi geri kafalılıkla suçlayan ve işi “renkler ve zevkler tartışılmaz” boyutuna çekmeye çalışanların görmesi açısından iyi.”

   Bir insan nasıl seni hem geri kafalı olmakla suçlayıp hem renkler ve zevkler tartışılmaz diyebilir? Madem kimin ne dinlediğiyle sorunun yok, neden “renkler ve zevkler tartışılmaz” boyutu senin için sorun oluyor? Hem eski müzik dinlediğim için bana saygı duymuyorlar diyorsun, ama sonra kalkıp renkler ve zevkler tartışılır demeye getiriyorsun. Bunların ikisini birden savunamazsın. Evet müzik zevk işidir ve kişiden kişiye değişir. Kişiden kişiye değişen bir durumda kalkıp da bilimsel kanıt sunamazsın. Zaten ortada bilimsel kanıt yok bir araştırma var. O kadar dedim kanıt göster diye nerede kanıt? Eskisiyle yenisi arasındaki farkı ortaya koyabilirsin ancak ortada bilimsel olarak kanıtlanacak birşey yok. Bilimsel kanıt nerede söyle bana ben de bileyim. Şarkıların biribirine benzemesi mi yeni şarkıların kötü olduğuna dair kanıt? Yoksa ses datasının eskilerden farklı olması mı yeni şarkıların kötü olduğuna dair kanıt? Kanıt nerde? Zaten bilimsel bir araştırmayı kalkıp bilimsel kanıt diye sunamazsın. Kanıt olması için daha birçok bilim çevresinin bu araştırmayı değerlendirip onaylaması lazım. Kaldı ki bu araştırmada kullanılan yöntemler bahsedilen sonuca çıkmaz. Bilimsel kanıt dediğin şey yanlışlanamaz. Adamlar kalkıp diyor ki bunların ses verileri birbirine benziyor ondan kalitesiz(videodaki adam). Müzik konusundaki kalite kavramı göreceliyken kimse bu konuda bir kanıt sunamaz.

   Ve son olarak, her türlü şeye şüpheyle yaklaşırsınız (ki doğru olan budur) ancak bir tane araştırma ve yorum görüp hemen bilimsel kanıt gibi sunuyorsunuz. Measuring the Evolution of Contemporary Western Popular Music başlıklı bir araştırmadan “modern müzik kötüdür” anlamını çıkartmak için deli olmak lazım. Yazının neresinde modern müzik kötüdür diyor da sen bilimsel olarak kanıtlandı diyorsun? Şu yazıdan tek bir cümle göster popüler müziğin kalitesiz olduğunu söyleyen. Fazla değil bir tane istiyorum sadece bir.

  • Rasko @rasko

   @protego O cümlede bahsedilen şey şudur: Ben “eski müzik daha güzel” deyince bazı insanlar önce beni geri kafalı olmakla yaftalıyor, eski müziklerdeki çeşitlilik ve zenginlikten bahsedip, eski müziğin bu nedenle kaliteli olduğunu söyleyince de muhabbeti “zevkler ve renkler tartışılmaz” seviyesine çekiyorlar. Çok yaşadım bunu.

   Makaleye gelecek olursak, bilimsel makalelerin nasıl işlediğinin farkındamısın bilmiyorum ama bu makaleler bazı insanların oturup köşe yazısı yazar gibi kendi fikirlerini beyan ettikleri yazılar değil. Bir konuyu, alanının uzmanları uluslar arası kabul gören bilimsel yöntemlerle test edip, gözlemleyerek rapor oluşturuyor ve bu rapora bir ID numarası verilerek uluslar arası ortak sistemlerde yayınlanıyor.

   Yayınlanan makalenin aksini yine bir bilimsel çalışmayla ispatlayamıyorsan, o makaleyi bilimsel gerçeklik saymak durumundasın. Ayrıca bir makale diğer bilimsel makalelerde ne kadar referans gösterilirse, itibarı o derece artırmış oluyor. Bahse konu makale, 12 farklı bilimsel makalede referans gösterilmiş. Günümüzde bilim bu şekilde işliyor. Bahse konu makaleyi incelersen, yayınlayanlar arasında üniversitelerin müzik, matematik, fizik gibi bölümlerinden akademisyenlerin isimlerini görebilirsin.

   Makalenin içeriğine gelince; bu makaleden “modern müzik kötüdür” anlamı çıkarmak için ortalama bir zekaya sahip olmak yeterli. Tüm makaleyi çevirecek kadar zamanım yok ama kısaca özetliyecek olursak, beyin ve ses ilişkisini inceleyen diğer bazı bilimsel makaleler referans gösterilerek müziği çekici yapan şeyin tını (timbre) olduğundan bahsediliyor.

   ####
   Daha iyi anlaman için buraya timbre wikipedia tanımını da yerleştiriyorum: In music, timbre (/ˈtæmbər/ TAM-bər, also known as tone color or tone quality from psychoacoustics) is the perceived sound quality of a musical note, sound or tone.
   ####

   Makalenin devamında, yapılan inceleme sonucunda şarkılardaki tını perdesinin yıllar geçtikçe daraldığı, güncel şarkıların tını perdesinin birbirine çok yakın olduğu, çeşitliliğin azaldığı belirtiliyor. İnceledikleri tek şey tını değil ancak en önemlisi bu olduğu için diğer detaylara girmeyeceğim.

   Şimdi, aklı selim her insanın buradan çıkaracağı sonuç aynıdır: Müzik kalitesini belirleyen bir kavram var ve bu şey yıllar geçtikçe azalmış.

   Videodaki adam da aynı sonucu çıkarmış ve “modern müzik kötüyse neden bir çok insan seviyor” konusuna değiniyor. Videodaki adam bu şarkıların büyük bütçelerle desteklenerek, isteyen-istemeyen herklese defalarca dinletildiği ve bu aşinalığın bir süre sonra hazza dönüştüğü yani bir bakıma beyin yıkama yapıldığı kanısına varıyor. Bence aynı şeyi Aleyna Tilki olayında görmek mümkün. Herkes eleştirdi şarkıyı, herkes dalga geçti ama haber kanalından tut radyoya, şarkı o kadar çok dinletildi ki insanlara, bir çok insan ilk duyduğunda eleştirse bile sonradan sevmeye başladı. Bir bakıma normalleşti. Yoksa herkesin dalga geçtiği bir şarkı nasıl bu kadar popüler olur? Kimse dinlediğini kabul etmiyor ama sen dinlemiyorsan ben dinlemiyorsam kim dinliyor ulan bunu?

   Ha ayrıca makaleden aynı sonucu çıkaran sadece ben ve videodaki adam değil. Guardian’da yayınlanan bir haber:
   https://www.theguardian.com/music/2012/jul/27/pop-music-sounds-same-survey-reveals

   Başka bir sitede yayınlanan haber: http://www.slate.com/blogs/browbeat/2012/07/27/pop_music_is_getting_louder_and_dumber_says_one_study_here_s_what_they_miss_.html?via=gdpr-consent

  • Batuhan @achfighter

   Aleyna Tilki’nin şarkıları kötü olacak tabi. Yok bir de iyi olacaktı.

   Deliler hastanesinde deliler doktora kötü dese doktor kötü mü olacak. Bazı şeyler için ayaklar baş oldu deniyor ya. Heh! İşte o durum bu durum.

  • protego @protego

   @rasko Ben niye Aleyna Tilki sevmiyorum? Ben niye Demet Akalın sevmiyorum? Ben niye Hande Yener sevmiyorum? Böyle baya uzatabiliriz. Ben de bu tip şarkıları sürekli duyuyorum ancak duya duya zamanla beğenme diye birşey yok. Çıkartılan sonuç çok alakasız. Bir insan sevmediği birşeyi duya duya sonra sevmeye başlamaz. En fazla kayıtsız kalmaya başlayabilir. Sana hiç oldu mu hayatında hiç sevmediğin bir müziği sık duydun diye sevmeye başladın mı? Tam tersine hiç sevmediğim bir şarkıyı sık sık duyarsam ters tepki yapar bende ve o şarkıdan nefret etmeye başlarım. O yüzden “zamanla duya duya sevmek” iddiasını kabul edemem. Sen çok sık duyduğun için hiç sevmediğin şarkıları sevmeye başladıysan yani bu söylediğin iddiayı destekleyecek bir durum yaşadıysan anlat madem. Kendimi geçiyorum, tanıdığım hiç kimsede ben böyle bir etki görmedim. Benim müzikte sevdiğim tek bir tür yoktur, elbette ağır basan türler var ancak her türü dinlerim, yeter ki bana güzel gelsin. Ki ben bu şekilde azınlıktayım. Genelde insanlar hep tek bir tür sever. Çevremdekiler hep öyle en azından. Ben hiçbirinin çok sık duydu diye kalkıp “yaz şarkıları” diyeyim onları sevdiğini görmedim. Bir çıkarım yapılmış ancak ben bu çıkarıma dair daha önce örnek görmedim buna nasıl inanmamı bekliyorsun ki? Herkesin dalga geçtiği şarkı nasıl popüler olur şöyle olur senin o herkes dalga geçiyor dediğin herkes senin çevren. O yüzden öyle geliyor. Buna örnek olarak Youtube/twitch yayıncılarını verebiliriz. Hiç sevmediğimiz saçma yayınlar yapan kanallar var değil mi? Peki bunu her yerde göre göre sevmeye başlıyor muyuz? Önce dalga geçip sonra beğenmeye başladığın oldu mu hiç beyin yıkama tarzı? Hayır onların kitlesi farklıdır sen onların kitlesiyle içli dışlı olmadığın için herkesi öyle sanıyorsun ancak adamın 1 milyon abonesi var. Videoların izlenme sayısı uçmuş gitmiş. Aynı şey bu da. Mesela politik bir örnek olacak ama yerinde bir örnek olacak o yüzden bu söyleyeceğim, ben şu anki hükümete oy vermiyorum sevmiyorum çevremde seveni de görmüyorum kimse sorsam bıktık diyor ama %50 oy alıyor hala. Kim veriyor lan bu oyları? 🙂

   Bunun yanında, güncel şarkıların birbirine benzediği doğrudur. Milyonlarca şarkı üretiliyordur belki her yıl. Çoğunluğu da pop olunca ilk bakışta birbirine benzer gözükmesi normal. Ama çeşitliliğin azaldığına gerçekten inanıyor musun sen? Mesela şu cümleyi kurabilir misin “50 yıl önce çok daha çeşitli türlerde farklı farklı şarkı vardı şimdi hiç yok hepsi aynı tür çok az farklı şarkı var” Acaba durum böyle mi yoksa şarkı sayısı çok arttığı için diğerlerini arayıp bulmak mı gerekiyor? Tam tersi 50 yıl önce çıkan şarkıları tek tek sayardın belki o kadar azlardı. Şimdi önünde koca şarkı denizi var. Tek yapman gereken arayıp bulmak. Şu an kimse şarkı çeşitliliğinin azaldığını iddia edemez. Eğer sen gidip popüler şarkılar listesine bakıp sonra bu sonuca ulaşırsan bu doğru yaklaşım mı oluyor? Örneğin şu an Spotify’da ne mükemmel şarkılar var diplerde hiç baktın mı gördün mü? Değerlendirme yaparken bunları da hesaba kattın mı? Şarkı kültürü hep bir yana kaymadı. Baktılar güzel para var yeni girenler popüler olacak kısımdan girmeye başladı. Diğerleri hala yerinde duruyor bir yere gittikleri yok. Oranları azaldı evet. Ama sayıları azalmadı. Burada hataya düşüyorsun

  • Rasko @rasko

   @protego Bir şarkıyı dinledikçe sevme olayı her insanda, her şarkıyla olmuyor ama çok yaygın bir şey. Sen hiç ilk dinlediğinde sevmediğin bir şarkıyı, 5-6 kere dinledikten sonra sevmeye başlamadın mı? Bana çok oldu. Eminim sana da olmuştur. Mesela iş yerinde bir arkadaşım Dua Lipa’nın bir şarkısını açıyordu sürekli. Ben ilk duyduğumda beğenmemiş, hatta tekrar açınca kapatmasını söylemiştim ama sonradan hoşuma gitmeye başladı, kendimi o şarkıyı açıp dinlerken buldum. Ha öte yandan Trans müzik denen şeyi istersen 5 milyon kere dinlet yine sevmem.

   Araştırmada bahsedilen çeşitlilik, müzik türü çeşitliliği değil, aynı şarkı içindeki tınıda çeşitlilik. Ses paternindeki iniş çıkışların azaldığından, tüm şarkıların ses(tını) paterninin büyük oranda birbirine benzediğinden bahsediliyor. Bunun şarkı sayısıyla bir alakası yok.

   Videodaki adam da günümüz hit şarkılarının çok büyük kısmının aynı söz yazarı ve bestekârdan çıktığını belirtiyor. Pop müzik piyasasını sadece 2 adamın belirlemesi iyi bir şey mi?

  • protego @protego

   @rasko O dediğin zamanla şarkıyı beğenme evet bana da oluyor ama onun bu durumla bir alakası yok ki. Normalde beğenmeyeceğin bir şarkıyı o yöntemle de beğenmezsin. Sadece ilk başta sana garip geldiği için beğenmediğin şarkılarda bahsettiğin durum oluşuyor. Kötü olduğunu düşündüğün için beğenmediğin bir şarkıda öyle bir durum oluşmaz benim başıma hiç gelmedi. Garip ve farklı geliyorsa başta beğenmeyebiliyorsun birkaç kez dinledikten sonra alışıyorsun. Bunun dışarıda sürekli çalmasıyla bir ilgisi yok. Tam tersine o tip, yazlık şarkılar diyelim hadi, yazlık şarkıları 100 defa duyunca tersine antipati oluşuyor bende.

   Ses tınısındaki değişiklik olacak bundan kaçış yok. Bilgisayarla düzeltme yapılıyor çünkü. Eski şarkıların her yeri komple farklıdır ritimden vokale kadar “şurada biraz daha farklı söylemiş şurada daha farklı” dersin. Artık bilgisayarla eşitliyorlar bunları. Tamamen bilgisayardan oluşturulmuş enstrümanları (enstrüman mı diyim ne diyim) kullananlarda zaten herşey aynı. Ha herkes mi bunu yapıyor herkes yapmıyor. Bazısı tüm şarkıyı tekdüze giden bir hale getirecek kadar yapıyor, bazısı sadece ufak düzeltmeler yapıyor. Bunu zaten dinlerken farkediyorsun ne kadar şarkı üzerinde oynanmış. İlk tekrarla ikinci tekrar arasında fark varsa anla ki üzerinde çok oynanmamış. Bu olacak bunu engellemenin de yolu yok önüne geçmeninde. Beğeniyorum dediğin eski şarkılar günümüzde çıksa onlar da böyle olurdu. Çünkü şu anki şarkılar yazılırken/yapılırken genele hitap edilmeye çalışılıyor ki genel bir kitleye ulaşılsın para getirsin. Bu mecbur olacak önüne geçilebilecek birşey değil. Bunun yanında şu anki şarkıların hepsi tekdüze değil. Çoğunluğu öyle diyeceksin belki ama işte şarkıların çoğunluğu değil o. Çok tutan şarkıların çoğunluğu öyle. Diğer türlü şarkılar sürüsüyle var. Sadece bulmak gerekiyor. Şu anki müzik dünyasının fırsatları 50 sene öncesinden çok daha iyi. İsteyen online servislerde yayınlıyor şarkısını gidip yapımcı şirketlere yalvara yakara albüm çıkarttırmaya gerek kalmıyor. Tüm bunlara nazaran, çok tutan şarkılara bakıp da “yaaa piyasa öldü” demenin anlamı yok. Kimse arkaplanda kalan şarkılara bakmıyor. Bu aynı şeye benziyor “yaa film piyasası bozdu”. Sen gidip revaçta olan 10 filme bakarsan bunu dersin tabi. Geride olanlara bakmıyorsun ki. Sonuç olarak 10 tane 50 tane 100 tane şarkıya bakıp tüm piyasaya etiket yapıştırmanın anlamı yok.