Zamanında tek oturuşta 10-12 saat oyun oynayabilen biriydim ama oyunlardan sıkıldım artık. Ne senaryoları, ne oynanışları ilgimi çekmiyor. Başladığım 5-6 oyunu yarıda bıraktım. Her gün girip 1 saat oynayıp çıktığım Battlefield'ı açmayalı en az 6 ay oldu. Eskiden oyun oynarken hissettiğim sürükleyiciliği yakalayamıyorum. Ya oyunlar değişti yada bende bir şeyler değişti.

Eskiden oyuna harcadığım zamanı da doğa yürüyüşü, kamp vs yaparak değerlendiriyorum. Yapacak hiçbir şey bulamazsam birkaç samimi arkadaşla sakin bir yere oturup muhabbet ediyorum. Neden böyle oldu bilmiyorum ama iyi oldu sanki.
#OyunSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Aracınızda hangi marka motor yağını kullanıyorsunuz? Ben Renault için üretici önerisi olan Elf yağ kullanıyorum. Fiyatı çok uygun ve bağımsız testlerde iyi sonuç veren bir yağ. Aracı şehir içinde çok kullandığım (ortalama 3 ayda bir, 7-8k kilometrede yağ değişiyorum) ve araç LPG'li olduğundan, daha kaliteli bir yağa geçsem mi diye düşünüyorum.
Sizce 2 kat fiyat farkı olan Castrol veya Mobil 1 gibi bir yağa geçmeli miyim? #otoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23
 • gugukkuşu @gugukkuscusu

  Lpg için ayrı üretilmiş motor yağları var ,ambaljda LPG ibaresini görebilirsin

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Corolla için Castrol 5w 30 A5 kullanıyorum. Daha önceki focusta da bu yağı kullanmıştım. Aracı devirli kullanırım bazen de değişmem gerekenden birkaç bin km geç değiştiririm ancak bir sıkıntı çıkarmadı şimdiye kadar. Yağ alırken üretim tarihi yakın olanı tercih ediyorum. Bir de güvenilir yerden alıyorum sahtesi çokmuş piyasada.

 • *__Y__K__* @ykenan

  2004 model 1.6 benzin+lpg 215 binde laguna 2 ye 10 gün önce motul 5w30 koydurdum 5 lt sini (4.8 lt alıyor araç ) 260 liraya koydu usta renaultun kendi kitapçığında yağ özellikleri var,bende ordan baktım,

  ilk aldığımda filtre+yağ bakımları için sanayiiye gittiğimde yağ tıpasını açınca bildiğin balçık gibiydi
  yağ katkısıda koydurdum bu seferki bakımda yağın kıvamıy o kadar çamurumsu değildi.

  15 ay 8500 km de değiştirdim,bakım kitapçığına 10 bin de yazmışlar yeni değişim.

Temas halinde olduğum yakın bir arkadaşım Covid pozitif çıktı. Test yaptırmak istiyorum ancak kimse ne yaptığını bilmiyor. İl sağlık müdürlüğünü aradım, başka bir numara verip onu aramamı söyledi. Verdiği numarayı aradım yanıt yok. Devlet hastanesini aradım, randevu alman gerek dedi, randevuyu nereden nasıl alırım? Sigortam yok, test için para alınıyor mu? diye sordum, danışmaya aktarıyorum sizi dedi, telefon kesildi. İnternet zaten çöplük. Tam bir bok çukuruna dönmüş ülke.

Şimdi ben herhangi bir hastaneye gidip test yaptırabiliyor muyum? Randevu mu almam gerekiyor? Süreç tam olarak nasıl işliyor? Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

Ay sonunda şu güzergahı kullanacağım ama aklımda birkaç soru var. Malum Çanakkale'de feribot kullanmak gerekiyor. Kilitbahir - Çanakkale Seferlere bakınca son sefer gece saat 1'de görünüyor.
Bayramda bu saatler değişir mi? Gece gece gidip orada İsmail Abi gibi gemilere el sallamayalım? Eceabat'tan feribota binmek daha mı iyi olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sonunda MIUI saçmalıklarından bıkıp Redmi Note 7'ye LineageOS 17 yükledim. Gapps'ın da mini versiyonunu yüklediğim için, hiçbir zaman kullanmadığım 50 tane google servisinden kurtulmuş oldum. Gcam de düzgün çalışıyor.
Telefon çok sade bir hale geldi ve eskisinden belirgin şekilde daha hızlı. Denemek isteyenlere tavsiye ederim. Bu kadar sorunsuz olacağını tahmin etmiyordum açıkcası. #xiaomi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17
 • Orcun @orcun

  Portlanmış rom mu ? orjinal mi ? birde ota'dan güncelleme alıyor muydu ? bana demesin yani ''HACİ ZİPİ İNDİRİVERCEEEEN GÜNCELİNİ ÖYLE TEVEREPEDEN KURACAAAAĞN '' sırf bu yüzden masik şu bu birkaç tane daha romu bıraktım. Sene olmuş 2020 ya onla mı uğraşacaz ? 😀

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Saf android cidden farklı boyut katıyor cihaza.

 • Guapo @guapo

  Huaweicilerin gözü yaşlı🚬🚬

 • Doğukan @dogukany

  Animasyonlardan mıdır nedir bilmiyorum ama custom rom yüklediğimde telefon hafiflemesine rağmen miui akıcılığını hissedemiyorum bir türlü. Bu yüzden bir süredir -eu rom hariç- custom rom yüklemiyorum. Multitasking, açılış hızı falan miui kadar akıcı hissettiremiyor. Lineage os, aosp extented, paranoid ve resurrection remix kurmuştum. Hepsinde de aynı olay vardı. En basitinden ekran kapalıyken parmak izini okuyup açma süresinde bile bariz bir hız farkı vardı.

  • Rasko @rasko

   Benim deneyimim tam aksi yönde oldu. MIUI çok hantallaşmıştı. Parmak izini kaydederken parmağı farklı farklı şekillerde basmak, sonradan okuma süresini artırıyor. Kayıt alırken parmak hep aynı şekilde basılırsa kilit açma hızı yükseliyor. Ben bunu MIUI'de fark etmiştim, Lineage'de de buna dikkat ederek kaydettim parmakları. Parmak izi ile kilit açma MIUI'den yavaş değil bende.

Bir arkadaşım PlayStation4 getirdi. Update yaparken takılıp kalmış, şimdi cihazı açınca güvenli moda giriyor ve "İçinde re-installation dosyası olan bir USB bellek takın" gibi bir mesaj çıkıyor. Reinstallation dosyasını playstation.com'dan indirmeye çalışıyorum ama dosya inerken %49'da takılıyor, inmiyor. Bu nasıl bir saçmalık ben anlamadım. Bu dosyayı indirebileceğim başka bir yer var mı? Versiyonu 7.50 veya üzeri olmalı. #playstation

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yaşasın bireysel silahlanma hakkı! #KonuDışı
https://9gag.com/gag/adVL23j

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21

Devletler + yüz tanıma teknolojisi
Not: Video İngilizce

Facial Recognition: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

John Oliver takes a look at facial recognition technology, how it’s used by private companies and law enforcement, and why it can be dangerous. Connect with ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Devlet işi özel sektöre yıkmadığı sürece kontrol edilebilir bir durumdur. Çünkü, devlet, kendi çalışanını göreceli daha kolay denetleyebilir. Ancak, özel sektörde bu çok zor; hem devletin üzerinde hem de vatandaşın üzerinde çok rahat baskı uygulayabilir. Bu maddi olabilir, manevi de olabilir.

ABD'deki bireysel silahlanma karşıtları, dün silahsızlandırmaya çalıştıkları insanların bugün dükkanlarını yağmalıyor, arabalarını yolda ters çevirip ateşe veriyor, evlerine saldırıyor. Bir daha bireysel silahlanmaya karşı olan birine denk gelirsem ağzının üstüne kürekle vuracağım.
https://9gag.com/gag/a7WdXGw

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 32 / 36
 • ad33p @ad33p

  Yağmacı da silahla oraya gidince tam istediğiniz özgürlük ortamı oluşur.

  • Rasko @rasko

   Kötü niyetli insan zaten bir şekilde silah buluyor. Onu silahsızlandıramıyorsun, adamın her şeyi illegal zaten. Silahlanma karşıtı kampanyalar sadece kendini savunmak için önlem almak isteyen sıradan vatandaşı etkiliyor.

  • ad33p @ad33p

   @rasko Kötü niyetli insanın bakkaldan silaha ulaşması ile zorlanarak ele geçirmesi arasında fark var. En güzel örnek de yakın zamanda Türkiye'deki silah sayısındaki artış. Devlet göz yumunca milyonlarca silah şu an başıboş geziyor ülkede.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ad33p Kötü niyetli adam bakkala değil yaylaya da koysan gidip bir şekilde alır silahı hocam. Bizim ülkede bireysel silahlanma zor iş, öyle hat diye geçilmez ama eğitim seviyesi belli bir düzeyin üstünde olan toplumlarda olmalı bence. Zira yüzde beşlik kötü niyetli kesim bile eğitimli ams kendini savunamayan toplumu dize getirebilir. Avrupa'da mülteciler neler neler yapıyorlar. Çünkü kendi ülkesinde yapsa sert karşılık göreceği şeyleri orada yapınca gık çıkmıyor karşıdan. İsrail o konuda iyi benim gözümde, kendi içlerinde gayet modernler ama iş savunmaya gelince babalarını bile tanımazlar. Onların da başka toplumsal problemleri var ama bu konuda güçlüler.

  • Rasko @rasko

   @ad33p İngiltere'de dünyanın en sıkı silah kanunlarından biri uygulanıyor, öyle ki sokaktaki çoğu polisin bile üzerinde silah yok. Buna rağmen silahla işlenen suçlar devam ediyor. Silah dediğimiz şey, biraz donanımlı bir torna atölyesinde birkaç günde üretilebilecek bir şey. "Kim onla uğraşır" diyorsanız, niyeti bozuk adam uğraşır. Evini savunma derdinde olan aile babası uğraşmaz. Anlatmaya çalıştığım bu. Ha, muhtemelen İngiltere'de işlenen silahlı suçlar diğer ülkelere nazaran daha azdır ama silahı olmadığı için kendini saldırganlara karşı koruyamayan, tecavüze uğrayan, öldürülen insan sayısını da göz önünde bulundurmak gerek.

  • ad33p @ad33p

   @rasko Şöyle düşünmek lazım, herkese vatandaşlık belgesiyle bir tane de silah verirsek, dünya bugünden daha güvenli bir yer olur mu? Caydırıcılık bir tarafta olmadığı zaman anlam kazanıyor zaten, eğer siz bunu herkese yayarsanız bir anlamı kalmıyor. Üzerine silahla ilgili kazalar ve suçlar artar.

  • Rasko @rasko

   @ad33p Bahsettiğim şey her önüne gelene silah verilmesi değil. Öyle bir şey zaten ortalığı kovboy filmine çevirir.
   ABD dahil hiçbir gelişmiş ülkede, suç kaydı olanlara, akli melekeleri yerinde olmayanlara silah verilmiyor. Bahsettiğiniz silahla ilgili kazaları ve kötüye kullanımı engellemek için de kılıf içinde taşıma, evde kilitli kasada tutma gibi zorunluluklar var.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ad33p Peki sana şunu sorsam:
   Herkesin evinde silah olduğunu bilen kötü niyetli biri eline silah alıp her haltı yeme cesaretini yine gösterebilir mi? En ufak kavgada komşusunun evini pompalıyla basabilir mi? Bizim apartmanda vardı, aynı su sorununu biriyle yaşayıp pomplıyla kapıya dayanmıştı, doğulu bir aile ile sorunu olunca araya başka bir doğulu tanıdığını sokmuştu. Niye, çünkü doğulu ile o işe girişmek yemedi de ondan. Bazı uçuklar sende silah olduğunu bilse de durmaz, kendi canı bile ucuzdur seni hiç düşünmez ama çoğu öyle değil. Can tatlıdır, onlar da silahı caydırı olsun, korkutsun diye kullanır.

  • Rasko @rasko

   @erkan123
   Annen bireysel silahlanmanın daha yaygın olduğu bir yerde yaşasa şu olacaktı: https://www.youtube.com/watch?v=qMol7Jtn8p4

  • ad33p @ad33p

   @rasko @erkan123 Ya da silah kullanmayacak olan hırsız, silah çıkarıp ateş ederek kendini savunmaya da çalışabilecekti.

  • reducto @protego

   @rasko Bireysel silahlanmanın yasak olduğu bir yerde yaşasa o 3 it bakkaldan sakız alır gibi silaha ulaşamayacaktı. Amerika'da silahlanma büyük sorun. Tamamen yasaklanmasına gerek yok, ancak şu andaki gibi isteyenin kafasına göre ordu standardı silahları alabilmesinin de anlamı yok. Adam gelecek başvuracak, alma sebebini açıklayacak, siciline bakacaksın psikolojik muayenesinden geçireceksin o zaman silahı vereceksin. Şu andaki hali çok anlamsız.

  • Rasko @rasko

   @ad33p Bu mantıkla biz orduyu da dağıtalım, krize girdiğimiz bir ülke olursa bizim gücümüzden endişe edip bizden önce savaş başlatmasın.

  • ad33p @ad33p

   @alipektas Elbette gösterir, yani eğer normal o ise artık o duruma uyum sağlayıp hareket eder. Bu sefer de yer altı piyasasında çelik yelek dolaşıma girer, "kötü" adam bu sefer yine evindeki insandan avantajlı olur.

  • Rasko @rasko

   @protego Sanılanın aksine, şuan ABD'de sistem bu zaten. Gidip marketten silah almak gibi bir durum yok yani. "Adam gelecek başvuracak, alma sebebini açıklayacak, siciline bakacaksın psikolojik muayenesinden geçireceksin o zaman silahı vereceksin."

  • ad33p @ad33p

   @rasko Zaten öyle oluyor. Silah olduğunu bile bile çıkmıyor mu savaşlar? Silahı olmadığını mı varsayıyor saldıran ülke? Caydırıcılık olarak işe yaramıyor yani sadece gözüne kestirmeye bakıyor. Aynısı normal yaşam için de aynı yere gelecek, akıl sağlığı yerinde olan herkes silaha kavuşursa, normal o varsayılacak ve ona göre kanunsuzluğa meyilli kişiler devam edecek.

  • reducto @protego

   @rasko Yasal olarak öyle olabilir ama pratikte öyle değil. Hiçbir Avrupa ülkesinde veya başka hiçbir gelişmiş ülkede Amerika'daki gibi insanların evinde silah müzesi gibi görüntüler olmaz. Birilerinin ordu düzeyi silahlarla bir yerleri okulları basıp onlarca insan öldürmelerinin sadece Amerika'da yaşanmasının bir sebebi var.

  • ad33p @ad33p

   @erkan123 Zaten giremez, kanun bunu öngörüyor. Giren kişi bunu bile bile kanunsuz iş yapıyor. Senin silah sahibi olman bu adamın yasaya aykırı iş yapmasını engelleyeceğini düşündürüyor ama öyle olmuyor işte, o adam yine o işi yapıyor. Bunun sonucunda daha fazla kişi ölecek ama bu ölenler sadece hırsızlar olmayacak.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ad33p Öyle kolay değil hocam o işler. O insanlar neyle korkutuyorsa ondan korkar. Yasadan korkmuyorlar, silahtan korkuyorlar. Taşıma olayına kesinlikle karşıyım ama her hanede kayıtlı ve kontrollü bir adet silah olmalı bence eğitim düzeyi yüksek bir toplumda. Evine kadar silahla giren adama sıkacaksın yani başka alternatifi yok. Yukarıda paylaşılan videoda da 3 kişi giriyor eve, silah sesini duyunca üçü de toz oluyor saniyeler içinde. Buna ben çözüm derim.

  • ad33p @ad33p

   @alipektas Benim de karşı olduğum şey bu işte, eğer o eve üç kişi içerdekilerin silahlı olduklarını bilerek ve onlar da silah taşıyarak gelince ne olacak? Bu sefer silah ile onları kaçıramayacaksın, bu bir çözüm olmaktan çıkmayacak mı?
   Bu arada videoya baktım, hırsızlar da silahlı ama ev sahibinin silahlı olacağını düşünmemişler muhtemelen.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ad33p İşte gelmeyecekler. 3 kişi 3 tabanca var ona rağmen saniyeler içinde üçü de topuk yaptı hocam, bu sana neyi ifade ediyor? Belli ki canları tatlı adamlarım, e o eve girmeye değer görmeyecekler silah olduğunu bildikleri vakit. Mesele sadece girmekten vazgeçirmek de değil. O kadının silahla değil de silahsız lambayı açarak o insanlarla karşılaştığını düşün. Ne olurdu sence? Bi sakatlık çıkma olasılığı artar mıydı azalır mıydı?

  • ad33p @ad33p

   @alipektas Herkes silah sahibi olunca hırsızlık son mu bulacak diye öngörüyorsunuz?
   Bunun çözümünü ben burda göremiyorum malesef. Tamam hepimiz çözüm istiyoruz ama ben sizin çözümünüzü, sonu olmayan bir el yükseltme olarak görüyorum ve yanında getireceği ikincil derece hasarları da fazlaca üzücü olacaktır.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ad33p Tabii ki olmayacak, ama caydırıcı olacağına ben kesin gözüyle bakıyorum. Kolay görüyorlar hırsızlığı, 5 dakikada gir al sonra rahat para. Bu şekilde kolay olmayacak ama. Olay sadece kötülük değil ki. Kaldı ki, hırsızlığı önlemekten de bahsetmiyoruz burada sadece. İşin kendi canını koruma boyutu da var. Ben şahsen evime kadar silahla girmiş hırsızın karşısında silahsız olmak istemem. Kapıya çamaşır ipine silah asıp hırsızı korkutmak değil yani mesele, geldiğinde kendini savunabilmek. Kendi canımı da, ailemi de çöpte bulmadım.

  • reducto @protego

   @alipektas Dünya'da neden ordu düzeyi silahlarla sağın solun okulların basılıp onlarca insanın taranması sadece Amerika'da var?

   Dünya'daki gelişmiş ülkeler arasında; neden "kişi başına düşen silahlı olay" ve "kişi başına düşen silahlı ölümler"in oranı konularında Amerika açık ara önde?

   Dünya'da gelişmiş ülkeler arasında neden polislerin ölüm oranı konusunda Amerika açık ara önde?

   Amerika'da bireysel silahlanma özgürlüğü olduğu için olabilir mi? Bunları hep atlıyorsun. Ülke içinde milyonlarca silah dolaşırken bunları kontrol etmek mümkün değil, ki Amerika edemiyor da. Bu yüzden normalde Türkiye'de olsa elinde çuvalıyla hırsızlığa girişecek adam Amerika'da beline bir de silah takarak hırsızlık yapıyor. Olması gereken bu değil. Gelene silah alma sebebini soracaksın, siciline bakacaksın, psikolojik testten geçireceksin sonra vereceksin. Ve bunu resmi yollardan yapacaksın. Her köşebaşında silah satan dükkan olunca işte en üstte saydıklarım oluyor, ülke içinde milyonlarca kayıtdışı silah dolaşıyor.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Yorumlarımın tamamını okusan da eleştirsen mesela?
   ABD toplumunun eğitim düzeyi yüksek mi?
   Sadece kayıtlı ve evde tutulabilecek bir tane silaha mı izin veriyorlar ABD'de?
   Ordu düzeyinde silahlara serbestlik gelsin dedim mi?
   Yukarıda saydığın koşulların (sicil, test vs.) olmaması gerektiğini savundum mu?
   Artı işin "evinde" kendini savunmanın yasal zeminini hazırlamak da var. Evime gelice vurduğumds beni hapse atmayacaklar, sadece silah barındırmama izin vermeleri olmaz.
   Yoksa gidip Migros'tan uçak savar alınsın, özgür olalım dediğim falan yok. Şu an av tüfeği falan kolay alınıyor zaten bizde de, ama ne toplum müsait ne de sadece tüfekle olacak bir şey bu.

  • reducto @protego

   @alipektas Zaten Amerika'da kendi evinde silahla giren birini vursan seni hapse atmazlar. O konuda sıkıntı yok. Ancak bireysel silahlanma denen zımbırtı yüzünden Amerika'da bu kadar silahlı olay oluyor çünkü silaha ulaşmak çok kolay. Bunun eğitim düzeyiyle çok alakası yok. Eğitim düzeyini istediğin kadar yükselt yine de kötü insanlar her zaman olacak. Onların silaha ulaşamaması lazım.

   Yorumlarını okudum bu arada "Herkesin evinde silah olduğunu bilen kötü niyetli biri eline silah alıp her haltı yeme cesaretini yine gösterebilir mi?"

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Hapis olayını bize gelirse anlamında dedim. Eğitim düzeyini de suçlular değil de evinde silah bulunduracaklar için söylemiştim aslında. Yani en ufak kavgaya da alıp götürmeyecek olgunlukta olmalı en azından toplumun büyük kesimi. Suçluyu eğitmek söylemi saçma olurdu zaten, eğitimli olsa suça bulaşmaz nihayetinde. Bizim topluma yine de gelmesini istemem. Zira çok fevri ve iiddete meyilli bir toplumuz. Fakat Avrupa'nın (en azından bazı ülkelerinin) buna müsait olduğunu düşünüyorum.

 • gugukkuşu @gugukkuscusu

  Hocam deli ormanda seni Bulgar çingeneleri ile birlikte mi bıraktılar 😳😁

 • Osman Öztürk @ptseeker

  @rasko Şu anda saldıranlar sizin zannettiğiniz illegal işlerle uğraşan insanlar değiller sadece. Normal halk da işin içinde olduğu için bu kadar büyüdü durum. Bireysel silahlanma olan durumda bu saldıran halk da çok daha güçlü saldırabilmiş olacaktı.
  Ayrıca şu anki durumda sadece maddi zarar oluşuyor, silahlanma arttıkça maddi zarar azalsa da bu can kayıplarına dönüşecektir.
  Daha iyi değil bence bu durum.

Bu yeni mi gelmiş? Yoksa mağaradan selamlar mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10