Bugün itibariyle dünya çapında %10 ve yukarısında faiz oranı olan merkez bankaları

arjantin mb % 60
liberya mb % 25
türkiye cumhuriyet mb % 19
venezuela mb % 18.24
angola mb % 15.5
afganistan mb % 15
sao tome ve principe mb % 15

https://tr.investing.com/central-banks/world-central-banks

#ekonomikkriz #dolar #faiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dolar neden durdurulamıyor ve 2008-2015 arası dolar neden düşüktü merak edenler için bu görsel yeterli satacak kurum kalmadı özelleştirmeden gelen para 1986 seviyesinde!

https://www.bloomberght.com/ozellestirme-geliri-33-yilin-dibini-gordu-2276093

#ekonomikkriz #ekonomi #dolar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

Geforce now türkiye fiyatı neredeyse shadow cloud ile aynı fiyata geliyor (12 dolar) ama onda komple bilgisayarı sana veriyorlar ne yaparsan yap 3D render alıp VR oyunu bile oynayabiliyorsun şu oyunu oynayamazsın gibi bir şey yok (Evet korsan oyun dahil).

https://shadow.tech/

Shadow Cloud Computing

Cloud Gaming turns your devices into a powerful high-end gaming PC. Choose the gaming setup to stream your video games
BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD'de yok diye ray tracing'i gömen amd'ciler şok amd'ciler iptal.
#HaftalıkGündemeMalzeme

https://twitter.com/Radeon/status/1367146627123867653

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yılanoğlu şahlandı geliyor.
#dolar #ekonomikkriz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sony ps5'de çalışacak yeni nesil VR Headset'ini duyurdu tam tarih yok ama 2021'de beklemeyin diyorlar bir çok yenilikle gelecekmiş. Ama 2022 yılında hala kablolu olacakmış 😁

Benim fikrim sony "Yeni nesil vr " iddiasında ise oculus quest 2 gibi kablosuz olmalı ve inside out tracking kullanmalı kontrolcüleri de index'deki knuckles gibi parmak hareketlerini algılayabilmeli bunları yaptıktan sonra üstüne diğer cihazlarda olmayan özellikler eklerlerse ancak o şekilde yeni nesil vr diyebilir kendine. Tahminimce sadece gözün baktığı yeri kaliteli renderlayarak performans arttıran göz takibi özelliği ekleyecekler bir çok kişiye göre bundan sonra çıkacak yeni cihazlarda mutlaka olacak özelliklerden biri çünkü.

#Vr #Playstation #HaftalıkGündemeMalzeme

https://blog.playstation.com/2021/02/23/introducing-the-next-generation-of-vr-on-playstation/#sf243317607

Introducing the next generation of VR on PlayStation

First details on the next-generation VR system coming to the PS5 console.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Kablosuz yapmanın maliyeti çok yüksek olur. Sonradan aksesuar olarak dönüştürücü sunulabilir. Baz model olarak mümkün olduğu kadar uygun fiyatlı olmalı.

  • Realblue1 @realblue1

   İlk psvr 399 dolardan çıkmıştı bu da en az o kadar olur bunların hepsini kablosuz yapan oculus 299'dan satıyor ve 10 milyona yaklaştı satışlar kendileri bilir.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @realblue1 Oculus Quest malzeme ve donanım olarak VR sektörü içerisinde giriş seviyesi ayarında bir cihaz. Fiyatının düşük olmasının asıl sebeplerinden biri de Facebook un derdinin cihazı satmak değil servisleri satmak ve veri toplamak olması. Zaten cihaza Facebook hesabınızı bağlamak "zorunda" olmanız bunun birincil göstergesi.

   PS daha kaliteli ürün çıkarmak zorunda çünkü oyun oynama odaklı bir cihaz yapması gerekiyor. Ergonomi, malzeme kalitesi, sensör hızları, vs. vs. daha üstün olmak zorunda. Quest ise tamamen telefon gibi her işi yapsın mantığındaki bir cihaz.

  • Realblue1 @realblue1

   @ardazeytin Facebook data muhabbeti beni çok ilgilendirmiyor o yüzden girmek istemiyorum sony de melek bir firma değil sonuçta kaç kere verileri çaldırdılar.

   Ama donanım kısmında söyledikleriniz quest 1 için doğru olsa da 2'nin donanımı gayet üst düzey 4k 120hz ekran, istersen kontrolcü olmadan el takibiyle oyunları oynayabilmek, 5 ghz wifi üzerinden gecikmesiz pc vr oyunlarını oynayabilmek vs tek rakibi olan valve index'in fiyatı 1000 dolar bunun sebebi de tabii ki facebook'un donanımdan zarar etmesi marketten ve verilerden para kazandığı için ama bir tüketici olarak bunu tercih ederim sony de playstation'ı zararına satıyor zaten oyunlardan kazandığı için.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @realblue1 saydığınız bütün cihazları ben deneyimlediğim için rahatlıkla konuşuyorum. Aradaki fiyat farkı uçurum da olsa deneyim farkı da çok ciddi. 5Ghz üzerinden gecikme az da olsa hissediliyor. Kabloya geçme isteği oluyor. GeForce Now gibi monitör odaklı bir sistemde çok ufak gecikme sizi rahatsız etmez ancak beyninizi tamamen başka bir ortama odaklayan cihaz hiç hatayı kabul ettirmiyor. 2-3 sene önce deneyimlediğim HTC Vive aparatı 60GHz üzerinde kurduğu bağlantıda çok güzel sonuç veriyordu. Ancak kafanıza koca bir anten, belinize koca bir powerbank takıyordunuz. Maliyetinden bahsetmiyorum bile. Keyif müthiş ama 20dk dan fazla kullanmak istemiyorsunuz.

   Quest 2 de böyle. Aksesuarlarını almazsanız uzun süre kullanmak istemeyeceğiniz bir deneyim sunuyor. Zaten aksuarları da alınca yanlış hatırlamıyorsa 100 150 dolar kadar fiyat artıyordu.

   Bugün alacak olsam ben de Quest 2 tercih ederim fakat deneyim hala ne yazık ki taşların henüz yerine oturmadığını hissettiriyor. Her ne kadar çok satsa da bir çok kişinin bir kaç kullanıp hevesini aldıktan sonra yüzüne bile bakmadığını biliyoruz.

  • Realblue1 @realblue1

   @ardazeytin Ben lp gibi oyunları yavaş oynadığım içindir belki 25-30 ms gecikmeyi hissetmiyorum, aksesuarlar pahalı donanımı ucuza satmalarının bir sebebi de o tabii, aliexpress'den toplam 450 liraya 5 metre kablo ve halo strap alarak hallettim ben kablolu nadir kullansam da ikisi de gayet iş görüyor. Benim için en büyük problem 2 saatlik batarya ömrü powerbank ile kullanmayı düşündüm ama ağırlık yapacağı için vazgeçtim. Heves alıp bırakma olayı biraz da içerik az olduğu için olabilir giriş maliyeti 700 dolar olan aletlere 3A oyun çıkmıyordu haliyle alyx gibi 50 oyun olsa düz ekranda oyun oynamam herhalde.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @realblue1 AAA oyun bu zamana kadar pek çıkmadı. Kimse de pek yapmak istemedi. Çıkaranlar da genelde zaten birilerinin maddi desteği ile istek üzerine vs. çıktı. Bunun arkasındaki ana sebeplerden bir tanesi cihazların SDK ve platform tarafında çok hızlı değişim geçirmesi. Oculus bu işi iyi kurtardı ama tamamen cepten para yakara içerik ürettiriyor. Onun faydası da kendi platformuna oluyor.

   Bir müşteriye ürün hazırladığımız zaman teslim sonrası maksimum 3 ay civarı çalışabiliyordu. Destek verilen her cihaz kafasına göre geriye dönük başka bir şeyi bozuyordu. Hadi biz 2-3 cihaz hedefleyip idare ediyorduk ama AAA oyun yapılacak olsa ağız burun kıvırmadan popüler her cihaza destek vermek gerekiyor. Bu da inanılmaz gereksiz bir iş yükü. Zaten bir avuç insan satın alacak, onlara da sürekli destek vermek gerekiyor. Bu olay geliştirici tarafını çok tıkadı.

   Geçtiğimiz sene artık bu olaya dur denmek için OpenXR platformu adı altında tüm üreticiler ve geliştiriciler birleşmeye çalıştı. Henüz yeni yeni oyun motorlarına bu entegrasyon yapılmaya başladı. Hedefledikleri gibi VR a oyun yapmak mobil oyun yapmak gibi cihaz çeşitliliğinden bağımsız hale getirilebilirse önü ciddi oranda açılacak.

#geforcenow #gameplus

Kendisinin tonla para kazanacağı servisi kullandırmak için hayır kurumuymuş gibi tüketiciyi davetiye kodu referans vs diye peşinden koşturan şirketlere gıcık oluyorum tamamen reklam stratejisi hiçbirine prim vermeyin doğru düzgün hazır olduğunda herkese açsınlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lgbt'yi özendiriyor diye şikayet edip rgb ürünleri yasaklatma fikri çık aklımdan.

#teknomizah #NoRGB

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

#teknobiyotik 'ten alışveriş yapmayı düşünenlerin haberi olsun.
#akış #Tavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19

Youtube'da palavralarla hayal satan bazı teknoloji editörlerine de iyi cevap olmuş bu.

#akış

https://twitter.com/leventp/status/1343888466040516610

BeğenFavori PaylaşYorum yap