Eve polis gelmiş. Karakola gelsin güvenlik büroya uğrasın, seçimle ilgili bir şey demişler. Böyle bir şey mi var mı yoksa başka bir konu için çağırıyorlar da korkutmamak için mi seçim meçim demişlerdir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

Elektrikli süpürgenin en düşük hızdayken daha da yavaş dönmesini istiyorum, içindeki potans bu 47k'lık. yorumdaki tip 100k alıp taksam hedefime ulaşır mıyım yoksa tek kullanımlık duman makinem mi olmuş olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

prizden voltaj ölçtüğümde 10 saniyelik aralıklar içinde 225-235 arası gidip geliyor sürekli. bu kadar oynaması normal mi? bağlı cihazlardan birisi voltaj dalgalanması uyarısı vermiş ama kullanımda hiç problem yok

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#konudışı
beyler bayanlar, görseldeki yalı benzeri bir yerde bol bol kodamanın da geleceği bir düğüne katılacağım. ne giyilir hiç bir fikrim yok 😀 . gömlek+kumaş pantolon kurtarır mı yoksa illa takım mı giymeliyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 25

rüyamda lp'nin "dükkanını" ziyarete gidiyordum, elinde 1960 üretimi kingston ram vardı onu gösteriyor. niyazi saral'da da 1968 üretimi varmış, bu kadar eskisini ilk kez görüyorum diye muhabbete dalıyoruz 😀 gece haftalık gündem açıkken uyuya kalmışım, evet...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

google'da adımı soyadımı arayayım dedim, birisi taa ortaokulda kendim hakkımda açtığım sayfa gibi bir şeyi (nereden bulduysa) alıp bir siteye yüklemiş 😀 . nasıl kaldırtırım bunu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

sitenin yerli ve milli cihazları oluyor malum, herkesin kullandığı 😀 vdsl modem için böyle bir cihazımız var mı? gözüme kestirdiğim cihaz yorumda.

öyle çok özel bir beklentim yok, yok şu özellik yok bu özellik kurcalamayacağım, bana kopmadan internet versin, pahalı olmasın kâfi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

fizik/mühendislik sorusu:

elimde 5 kg'lık bir alüminyum parça var diyelim. bunu bir motorun miline ortalayarak takıp 24.000 rpm ile çevirmek istiyorum. gerekli motorun gücünü nasıl hesaplıyorum? 1,4 kW'lık bir motor yetiyor mu mesela yoksa ancak kendini mi döndürür o 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 17
 • Orcun @orcun

  Mühendisliğini hesaplamak lazım tabi ama parça ne parçası ? boru gibi düz birşey ve ince uzunsa tamam bunu çevirecek motor okey olabilir. Ama dersen ki küp gibi birşey veya dikdörtgen parça onu çevirmek zor. Yani 24 bin devirde çevirirsin ama ne yapacağına bağlı, mühendis arkadaşlar hesaplar parçaya göre. 😀

  • bitlikarinca @bitlikarinca

   kütle burada nereyi etkiliyor? çözemedim formülü

  • Mrte @mrte

   @bitlikarinca Gerekli motor gücünü hesaplamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

   Alüminyum parçanın boyutlarına ve şekline göre moment of inertia (durgunluk momenti) hesaplayın. Moment of inertia, dönen bir nesnenin dönme eylemini dirençleyen bir ölçüttür. Alüminyum parçanın moment of inertia hesaplaması için bu formülü kullanabilirsiniz:

   I = (1/12) * m * (3r^2 + h^2)

   Burada,
   m = alüminyum parçanın kütlesi (kg)
   r = alüminyum parçanın yarıçapı (metre)
   h = alüminyum parçanın yüksekliği (metre)

   Motorun milindeki 24.000 rpm'lik hız, radyan/saniye cinsinden ifade edilmelidir. Bunun için hızı 60 ile çarparak saniyedeki devir sayısını bulun ve 2π ile çarpın.

   w = 2π * n
   Burada,
   n = 24.000 / 60 = 400 devir/saniye

   w = 2π * 400 = 2513.27 radyan/saniye

   Alüminyum parçasının dönme hızı (angular velocity) w, moment of inertia I ve motor gücü P arasındaki ilişki şu şekildedir:

   P = (w^3 * I) / (3 * 10^6)

   Burada,
   P = Motor gücü (Watt)
   w = Dönme hızı (radyan/saniye)
   I = Moment of inertia (kg.m^2)

   Bu formülü kullanarak, gerekli motor gücünü hesaplayabilirsiniz.

   Örneğin, alüminyum parçanın ağırlığı 5 kg, yarıçapı 0.1 metre ve yüksekliği 0.2 metre olsun. Bu durumda, moment of inertia şöyle hesaplanır:

   I = (1/12) * 5 * (3(0.1^2) + (0.2^2)) = 0.025 kg.m^2

   Dönme hızı w ise yukarıdaki hesaplama ile 2513.27 radyan/saniye olarak bulunmuştur.

   Bu değerleri formülde kullanarak, gerekli motor gücü şu şekilde hesaplanabilir:

   P = (w^3 * I) / (3 * 10^6) = (2513.27^3 * 0.025) / (3 * 10^6) = 52.14 Watt

   Gerekli motor gücü yaklaşık olarak 52 Watt olacaktır. Ancak, bu hesaplamada sürtünme, hava direnci gibi faktörler dikkate alınmamıştır. Bu nedenle, gerçek motor gücü biraz daha yüksek olabilir.

sayın beylikdüzülüler (beylikdüzlüler?) nabersiniz 😀 . şehrin pek uğramadığım bir kısmı olduğu için mahalleler nasıldır bir fikrim yok, işaretli kısımlar genel olarak nasıldır? streetview ile baktım, iyi duruyor ama insan kompozisyonu esenyurt gibi değildir umarım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 18