İyi geceler, iş yerlerinde sonradan getirilen yasaklar için işçi tazminat hakkını elde ederek işten çıkabilir mi? Örneğin iş girişi telefon serbest, sonrasında yasaklanması ve iş girişi yükümlü olmadığı bir işi sonrasında ona yaptırılması tazminat hakkıyla çıkmasını sağlarmı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13
 • s1234 @s1234

  Hocam Alo 170'i bir arayıp sorun derim.

 • Fatih @fatihy

  Nasıl bir iş ki telefon yasağı varmış.

  • Vizuvv @vizuvv

   @zdmr İş yerin ne kadar kurumsal bilmiyorum ancak 3 nedenin her biri yada hepsi ile bu kararı alabilir. İş yerindeki verimi arttırmak + İş kazalarının önüne geçmek (ISO45001) + Bilgi Güvenliği ve Ticari Sırların Korunması (ISO27001)
   Yapabileceğin bir şey yok, acımasız gelse de iş yeri doğru bir karar almış.
   Sen yapacağın için değil ama, işi esnasında Tik-Tok vidyosu çekenler yüzünden iş kazası çıkması, marka itibarının zedelenmesi yada olası kalite sorunlarının çıkmasının önüne geçmeye çalışıyorlar.

  • Suicide @suicide

   @zdmr işe bakınca mantıklı olabilir aslinda bu yasak, hem guvenlik hem uretim kalitesi anlamında cok dikkat dagitici olabilir telefon.

  • Zdmr @zdmr

   @vizuvv @suicide Ben patron olsam bende yasaklardım, sadece tazminat için neden arıyorum, içeride birikmiş para var, ha diye çıkamıyorum kıyıp. İşimden memnundum, ta ki patron vefat edip yerine oğlu geçene kadar. 😏

 • Vizuvv @vizuvv

  Telefon yasağı bir çok mahkeme neticesinde işverenin alabileceği bir karar olarak kabul edildi.

 • ibrahim @iaiauu

  İşverenin yönetim hakkı kapsamında işçiye ek görev vermesi, fazla mesai yaptırması mümkün. Ama görev tanımına uygun işler olmalı. Mesela sekretere ön muhasebe işi yaptırmak bu kapsamda sayılabilir, ama yemek yaptırmak esaslı değişiklik kapsamına girer. Ya da makineci olarak çalışan birine temizlik veya sevkiyat işlerini yaptırmak da esaslı değişiklik sayılacaktır.
  Esaslı değişiklik durumunda işçiye yazılı bildirimde bulunulması lazım, 6 iş günü içerisinde onay verilmezse değişiklik işçiyi bağlamaz. İşveren bu durumda iş akdini haklı olarak feshedemez. İşveren örtülü de olsa esaslı değişikliği kabul etmeyen işçiye o görevi yaptırma konusunda ısrarda bulunursa bu durumda işçi yönünden haklı fesih sebebi oluşur.
  İşyerinde telefon kullanımının yasaklanmasının ise yönetim hakkı kapsamında olduğuna dair bir yargıtay kararı mevcut.

  • Zdmr @zdmr

   Verilen ek görev tanıma uygun ama tamamen ayrı bir bölüm olması gerekiyor normalde, çünkü verilen iş uzun sürüyor ve performansa yansıyor performans düşüklüğünden az zam oluyor, büyük fabrikalarda sadece bu işe bakan ayrı bölümler oluyor ki işe girdiğimde bizde de öyleydi, sonradan bize yüklendi.

  • ibrahim @iaiauu

   @zdmr Eğer bahsettiğiniz iş ağır bir külfet doğuruyorsa esaslı değişiklik kabul edilebilir.
   Bu gerekçeyle iş akdini feshederseniz işvereninizin seve seve kıdem tazminatınızı ödeyeceğini düşünmüyorum, hukuki süreç yürütmek gerekecektir. Dava açarsanız iddianızı başka bir haklı fesih olgusuyla desteklemenizde fayda olur.

  • Zdmr @zdmr

   @iaiauu teşekkürler bilgiler için.

İyi geceler, WhatsApp tek seferlik fotolarda ekran görüntüsü engelleme geldikten sonra biraz gıcık olmaya başladım, işle alakalı bazı görüntüler galerimde durması gerekiyor, millet alışkanlıktan tek seferlik gönderiyor sürekli, tekrar normal gönder demekten sıkıldım, ekran görüntüsü almanın bir yolu yokmu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 24

Severek kullandığım hoparlör sarjdayken yere düşmüş kaldırdım baktım şarj almıyor, çıkar tak yaptım dumanlar çıkmaya başladı güç tuşu hafif eridi. Kaç lira tamir çıkar acaba ☹️ @orcun senin elinden gelir mi bu iş?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ülkenin seviyesini düşürenlerden biride benmişim zamanında, 2009 PISA sınavı. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Millenicoma zam gelmiş hayırlı olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bundan 2 yıla yakın bir zaman önce eft yoluyla arkadaşa 10bin gönderdim, borç olarak kendi aramızda anlaştık, eft açıklamayada mutluluklar yazdım sadece. Geri ödeyeceğinde şüphelerim var. Yetkili mecralardan birşey çıkarmı bu paranın borç olduğuna dair?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

Yemiyorum içmiyorum s... Para biriktiriyorum, baba evinde kalıyorum tek giderim sigara. 30 yaşına gelmişim elimdeki para 300 anca evlilik hayalleri için biriktiriyorumda yok nereye evleniyon bu parayla para birimtirmekle olmuyor. Paramın hepsini borsada THY hissesine gömesim var. Ya batarim ya çıkarım. Az aydınlatın beni rica ediyorum ne edem ben. ☹️

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 47
 • filarmonik @filarmonik

  Yatırım tavsiyesidir: Senaryonuza göre getirisi en garanti olan yatırımınız sigarayı bırakmanız olurdu sanırım... Hem cebe hem de sağlığa büyük yatırım olurdu. Kolay değil, ama garanti yatırım. Umarım hariçten gazel okumak olarak algılamazsınız.

 • nineleven @nineleven

  30 yaşında 300.000TL çok fena değil yanlız.

  Şimdi 25 yaşında olanların 5 senede 300.000TL biriktirmesi imakansıza yakın.

  Bence piyasasına göre uygun bulduğun, nispeten eski bir ithal araba al 😁

  Yakıtı - parçası bilmemnesi önemli değil. 3-4 ay sonra satarsın zaten.

 • AB9 @sqn

  30 yaş çok değil, kendine yatırım yap, öğren, eğlen, kültürlen; evlenmeyi de aklından çıkar. imza: 5 sene önden giden bir dost 🙂

 • nowhereman @nowhereman

  tek hisseye sakın öyle birşey yapmayın, forumda borsada aktif olanlar var sanıyorum. Ama fon almanız daha mantıklı bankadaki yatırım danışmanız fonun kar etmesi için herşeyi yapıyor. %40 kazan verenler oldu geçen ay

Monitörlerin arasına ne koymuş çerçeveler gözükmüyor bütün bir ekran gibi duruyor?
https://youtu.be/i2BoveOWT2U

The NEW MOST REALISTIC Sim Racing Video Ever!

Today's video is sponsored by Asetek Simsports - Follow the link below for more information - https://www.asetek.com/simsports/products/?utm_source=Web&utm_m...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi akşamlar herkese, üni öğrencimize solid ve türevi çizim programlarını rahat çalıştıra bilecek 15.000TL ye kadar bir laptop lazım, önerileriniz nelerdir? Bu fiyata yoksa 20.000'e kadar çıkılması düşünülüyor ama önceliğimiz 15bine kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap