Herkese iyi günler, yardımlarınıza ihtiyacım var.
Yeni anakartım olan Asus B450M-K nın M2 SSD leri monte etmekte kullanılan parçayı kaybettim ve satan bir yer henüz bulamadım. Parçaya ingilizcede "M2 Anchor" diyorlar. Resmini de aşağıya ekliyorum, şimdiden yardımcı olan, olmaya çalışan ve olamayan herkese teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Herkese selamlar, bir konuda fikrinizi almak istedim.
İlk olarak, Ryzen 2600 + Arctic Liquid Cooler 120 ile birlikte kullanmak için termal macun bakınıyorum. Uzun zamandır kullanmadığım için elimdeki noctua çöp olmuş, zaten çok az kalmıştı. Acaba öneriniz var mıdır? Türkiyeden alabileceğim bir şey olması dışında bir şartım yok. Şimdiden önerileriniz için teşekkürler.
İkinci olarak, yeni anakartımda toplamda 6 USB socketi var ve 5'i dolu 🙂 Kaliteli en az USB3 olan bir hub gerekli. Özellikle 2,5" HDD lerde sorun çıkarmaması için harici adaptörlü olması da önemli. Piyasaya bakınca TPlink'in 7 portlu olanları var ancak 4 port bana yeter eğer TPlink'ler haricinde bir öneriniz varsa ve buraya yazarsanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@hkellecioglu öncelikle iyi günler, iyi bayramlar ve babalar gününüz kutlu olsun.
#TeknoSeyir 'deki reklamlardan biri ciddi işlemci kullanımı ve ufak ufak takılmalara sebep oluyor henüz hangisi tam olarak belirleyemedim.
Benim sitedeki gezintimi çok etkiledi reklamları engellemek zorunda kaldım.
EK: Özür dilerim, belirtmeyi unutmuşum, Chrome son sürüm kullanıyorum.
Sayfa ilk açıldığında işlemci kullanımı fazla değil ama mevcut, normalde yükleme bittikten sonra %1 lere düşmesi gerekirken %5-7 aralığında kalıyor. Sayfada ilerledikçe rakam artıyor, en fazla %40 ları gördü. Bu işlemci kullanımlarına hep sayfa sabit dururken yani scroll yapmayı durdurup 5-6 saniye bekleyip öyle bakıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #Superonline gene bir şeyler deniyor. AKK dolalı 4-5 gün oldu, 16/1 olmalı aslında. Genelde böyle şeylerin sonu hiç hayırlı olmaz ama bakalım hayırlısı 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • Atacan @kosmer

  Değerleri okurken gözlerim bozuldu şerefsizim.

 • TongYabguHan @tongyabgu

  Valla böyle bulmuşken insanın durduk yere upload yapası gelir 😀

 • Emre @emre1393

  fiberde asıl olması gereken hız bu ama 5mbit upload veriyor allahsızlar.

 • Barış Ataç @barisatac

  İşin sonunu merak edenlere;
  Gece internet kullanılmaz hale geldi, 5 dakika harika 100/100 sonraki 5 dakika hiçbir web sitesi açılmıyor. Biraz öyle böyle zorlayınca sorunun sadece web tabanlı şeylerde olduğunu fark ettim. Ip ile bağlantı sağlayan her bağlantı stabil şekilde çalışıyordu, torrent, chat programları, discord vs.
  MHi aradım durumu anlattım, zavallı MH hiç bir şey anlamadı ben kontrol edeyim dedi ve anında sizin için arıza kaydı açayım dedi.
  Bu sabah teknik departmandan biri aradı durumu düzelttiğini benim IP min yanlış yerden atandığını ve bu yüzden o sorunu yaşadığımı anlattı 🙂 100/100 ü söyleyince, işte yanlış yerden atanmasının yan etkisi dedi 🙂
  Ve evet her şey olması gereken şekle döndü. 16/1 ama stabil bağlantım geri geldi 🙂

Geçen gün #Turkcell #Superonline #VPN 'leri engellemeye başladı galiba demiştim. Bu bilgiyi çok büyük uğraşlar ve dolaylı yollardan teyit ettim. Evet VPN engellemelerine başlamışlar hatta #Tor 'u tamamen engelledik diye övündüler. Tam olarak ne yaptıklarını anlayamadım ama, çünkü VPN serverlarına ilk bağlantı yapılabiliyor sonrasında Sanal IP ataması yapılamıyor bir türlü.
Resimlerde gördüğünüz gibi, server a bağlanıyor sanal IP bekleniyor, uzun süre bekleniyor ve sonucunda ikinci resimdeki hale geliyor. Normalde olması gerken 3. resimdeki gibi server ID yanında sanal IP yi yazmalı.
NordVPN sitesindeki her şeyi denedim ancak normal serverlarını çalıştırmayı bir türlü başaramadım. Neyseki şimdilik özel serverlar çalışıyor, hatta özel server üzerinden Tor da çalışıyor 😀
Şimdi var mı fikri olan "bu sorun şöyle çözülür", "şunu yapmışlar böyle yaparız sorun değil" gibi?

Ek: Bu engellemeyi şimdilik sadece Türkcell yapıyor, hem mobilde hem de Superonline da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Turkcell #Superonline Gene VPN engelleme işine girmiş, protonun ve NordVPN in normal serverları çalışmıyor. TT, Türknet ve Vodafone da sorun yok.
Ek: Hem Mobil, hem Ev.
2.Ek: Aynı firmaların özel serverlarının büyük çoğunluğu gayet güzel çalışıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Akif Sever @pauselife

  Ayarlardan protokolü TCP olarak değiştirip deneyebilir misiniz?

  • Barış Ataç @barisatac

   Proton'u kaldırdım bile, Nord ile denedim ama bir işe yaramıyor, zaten Turkcell içinden aldığım bilgi de onayladı. Teknik detaylara hakim değil ama yukarıdan emir geldiğini bir süredir denemeler yaptıklarını artık kalıcı olarak engelleme çalışmaları başlamış.
   Server lara bağlanıyor ama sanal ip atamasını engelliyor, denediğim bütün vpn çeşitlerinde aynı sorun oluşuyor. Ama işte büyük firmaların özel serverları var nord gibi onlar çalışıyor. 🙂

  • Akif Sever @pauselife

   @barisatac Çalışmaya devam edebilecekler mi? Tamamen engellemeleri mümkün mü? Yeni servis çıktığında bulana kadar çalışıyor mu olacak?

Herkese iyi günler, öncelikle sitedeki #Turkcell #Superonline #Fiber kullanıcılarının dikkatini çekmek istiyorum. Resimde eğer dikkatli bakarsanız benim bu ayki kullanım değerlerini göreceksiniz.
Bu loglardaki birinci yanlışlık yaklaşık 5:45 ile 23:55 arasındaki kullanımların yansıtılıyor olması. İkincisi ise bazı günlerde 23:55 ile 2:05 arasının da yansıtılıyor olması ki bu çok nadir oluyor. Ve üçüncü yanlışlık ise bazı log aralıklarının çakışması.
Lütfen özellikle fiber kullanıcıları loglarını kontrol etsinler. Ve benzer durum var mı yok mu yazsınlar.
Ayrıca logları önceki aylara doğru kontrol ettiğimde çok daha kötü örnekler ile uygulandığını gördüm. Ve bu şekilde benim her ay ayın 20-22'si aralığından AKKmın bitmesi sağlandığını fark ettim. Daha önce fark etmedim çünkü 2 çocuk babası ve devamlı online diziler izleyen biri olarak normal olduğunu düşündüm. Bu ay fark ettim çünkü sizin de göreceğiniz üzere ayında 8inde kotam bitmiş durumda. Bunun sebebi de ayın 3'ünde ve 6'sında sabah 8'den önce yaptığım oyun indirimleridir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese iyi geceler, bu akşam #TeknoYardım a ihtiyacım var. Bir süredir evde kullanmakta olduğum Superoline tarafından tedarik edilmiş modemin WiFi performansından memnun değilim. Modem evin en arka odasında ve anca yan odalara Wifi sinyalini eriştirebiliyor 🙂 Gerçi, bu sorunu büyük oranda salona koyduğum powerline adaptör ile çözdük ama son 4-5 aydır kafasına göre wifi üzerinden sağladığı interneti kesmeye başladı. Modemi resetleyince veya bazen wifi'ı açıp kapamak bile durumu düzeltiyor ama can sıkıyor malum.
Ben de 5Ghz destekleyen ufak ucuz bir şey bulabilir miyim diye bakınmaya başladım. Karşıma #TPLINK Archer serisi çıktı, TP-LINK Archer C50 AC1200 ve TP-LINK Archer C20i AC750 ikisi de işimi görecek gibi çünkü zaten sadece yan odalarında sorunsuz bağlantı sağlasın istiyorum. Ama biraz iri kıyım cihazlar bunlar. Biraz aha ufak bir şey bulabilir miyim derken #Netis WF2710 AC750 ile karşılaştım.
Netis çok cazip geliyor ama daha önce hiç bu markayı kullanmadım , TPlinkler güzel ama çok büyükler.
Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim, her türlü öneriye açığım. Fiyat skalası olarak 150 tl altında diyebilirim ama eğer çok önemli bir fark yaratacaksa 200 tl zorlanabilir 🙂 Şimdiden herkese teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap