burak karakus paylaştı.

Hindistan´da telefon dolandiricilarinin "inlerine girildi"

Bir hacker vatandas, telefon dolandiriciliga yapan bir cetenin guvenlik kameralarini ele gecirerek 4 bölumluk seri halinde youtube uzerinden yayinladi.

Bu icerik uzerinden Turkiye´de ki benzer cetelerin calisma yöntemleri yada mevcut durum sohbet havasinda konusulabilir. (karantina sohbetleri yada haftalik gundem)

https://www.bbc.com/news/av/stories-51660982/criminals-on-cctv-scammers-caught-red-handed

https://www.youtube.com/watch?v=le71yVPh4uk

@leventp @gamsizm
#KarantinaMuhabbetlerineMalzeme #KarantinaMuhabbetleri
#HaftalıkGündemeMalzeme #HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #haftalıkgündem

Criminals on CCTV: Scammers caught red-handed

The man who hacked into a criminal call centre to expose scammers at work.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Annemi bu virüsten korumamız gerekiyor. Bu yüzden 19 Mart'ta geçen yıldan kalan yıllık iznimi kullandım. Bu pazartesi işe geri döndüm. Benim arkamdan 4 kişi daha izin almış, bazıları ücretsiz izne çıkmış. Toplam 8 kişinin çalıştığı bir ofis bizimki. Personelin yarısı yok anlayacağınız yaklaşık 2 haftadır.

Dün akşam patron geldi yanımıza. Vergi muafiyeti başvurusu yapmış ama reddedilmiş. Genelgede yazıyor olmasına rağmen, inşaat firmalarını reddediyorlarmış, itiraz edecekmiş patron. Onun haricinde kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu söyledi. Eğer başvuru kabul edilirse bir şekilde devam edeceğimizi; yok kabul edilmezse, önce yıllık izni olanların izinlerini kullandıracağını söyledi. Bu süre zarfında ekonomik ortam eğer toparlanmıyorsa sözleşmeleri part time olarak değiştirebileceğini, durum çok vahim ise belli bir süre kepenkleri kapatacağını iletti. Ofisteki yardımcı abimizin işine son verildi. Ben dahil geri kalan 3 kişi de, kısa bir "es" veriyoruz denilerek evlerine gönderildi.

Bizim firma ufak olmasına rağmen; yılda binlerce lira vererek yazılımlarının tamamını lisanslı kullanan, masrafından osundan busundan kaçınmayıp düzenli ofis içi eğitimler düzenleyen, çalışanlarına tamamlayıcı özel sağlık sigortası yaptıran, işletme maliyetlerinin bu kadar artırılmasına hiç gerek olmamasına rağmen İstanbul'un rantı yüksek bir yerinde ikamet eden(işimiz projecilik, 4 duvar 1 bilgisayar yetiyor sonuçta) bir firma. Son 1 senedir hafif sendeliyorduk ama biz de bu hale geldiysek eyvahlar olsun.

Nişanlımla bu firmada tanıştık, ikimiz de hala burada çalışıyoruz. Şu an ikimizin de işsiz kalması söz konusu. Haziran'da nikah vardı. Törensiz cartsız curtsuz halletmeye razıydık: Evi tutmuştuk geçen ay. Dün akşam, işsiz kalırsak bu işi erteleyelim muhabbeti açıldı. Moraller yerlerde, akşam hafif atıştık. Ne yapacağız bilmiyorum.

Birikimlerinizi koruyun. Sağlığınızı koruyun. Arkanızda "kimsenin" olmadığını bilin, halk yalnızdır şu an, yalnızız. Bu kriz düzelmezse çok kötü şeyler bekliyor bizi...

#akış #evdekal #dertleşme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • tozluraflar @tozluraflar

  Çok üzüldüm. Sizin gibi hatta daha kötü duruma düşen binlerce insan var. Allah yardımcımız olsun.

 • Recai @recai

  Umarim hersey yoluna girer! Uzuldum...
  Inan senin durumunda yada beter halde olan milyonlarca insan var suanda.
  En akillica izlenecek yol, evliligi bir sure ertelemek (ama bu sure icinde birbirine destek olmak ve kirmamak) ve eldeki birikimleri cok iyi ve tutumlu sekilde kullanmak. Isyerinden ayrilmak zorunda kalirsan daha az paraya bile olsa baska yerde calismaya bak, bu hic degilse birikimlerine dokunmamana yardimi olur ki is bulmak zaten zor.
  Sonra ortamlar duzeline yine isine dönmeye dusunebilirsin.

  • burak karakus @yokkullaniciadi

   Sormayın... Ofise temizlik için gelen ablamızın kocası ve oğlu ücretsiz izne çıkarılmış. Patron yılların hukuku var diyerek onu idare etmeye çalışıyor bir şekilde. Kadıncağızın elinde avucunda hiçbir şey kalmadı. Nasıl toparlanacağız bilemiyorum...

  • Recai @recai

   @yokkullaniciadi gecmis olsun, inan hersey cogu tv kanallarinda gösterildigi gibi degil.
   surekli yaslilarin gaz yag kuyrugu navallarini dinliyoruz.
   uretim teknolojileri gelisti dunya kuculdu, fakirlik ve yokluk anlayisida degisti.
   isvecte yasiyorum, ekonomi guclu ama burasi bile kötu etkilere hazir olun derken, turkiyenin halini dusunmek bile istemem.

 • YasinC @yasinc

  Çok geçmiş olsun 2 aylık bir izindeyim bende. 2 ay sonrada zaten ortam böyle olursa durum gerçekten çok kötü olacak bizim ülke için

 • Uyuya Kalamadım @uyuyakalamadim

  Üzülerek okudum. Çok geçmiş olsun. Üç mühendis arkadaşımın şirketlerinin kepenk kapattığını öğrendim dün. Çok zor gerçekten

burak karakus paylaştı.

Bu lakayıtlıkla yakında virüsün merkezi biz oluruz. Zaten duyuyorduk ama çocuk 1. ağızdan anlatmış. #covid19

https://youtu.be/7OyH9QtdS60

ANNEME VE BANA COVİD-19 TESPİTİ ! (BAKANLIK GÖRMESİ LAZIM)

Merhaba ''TORUNLAR'' Anne m korona virüs belirtileri gösteriyordu(Yüksek ateş , Baş ağrısı , Kuru Öksürük ,Yorgunluk Hissi) .Bende Acil olarak annemi covid -...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

DSÖ/WHO'nun nasıl bir Çin kuklası haline geldiğini krizin başından beri (insandan insana bulaşma gerçeği, gerçek enfekte, kayıp ve iyileşen rakamlarının gizlenmesi, gerçekten yayılım gösteren coğrafyanın bir noktaya kadar gizli tutulması vs) sürüsüne bereket skandal ile görmüştük zaten, bu defa tüy de dikmişler.

https://twitter.com/orko_8/status/1243956900988936193

BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

🔺Bu akşam 22:00'da Samuray Özdemir hocamız ve Cevdet Acarsoy, Burak Çankaya ile birlikte Korona Virus salgınının yarattığı korku salgınını konuşacağız. Yayın öncesi bildirim almak için takip edip zile basmayı unutmayın.

https://youtu.be/DMdTs3ggXoQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

#tarihtenkareler

1910-17 arasi cekildigi belirtilen gorultuler...
Cok seyler anlatiyor...

https://www.youtube.com/watch?v=v0oa_8Fki_8

1910 (?) - İstanbul'da Sakin Bir Gün ve Tarihi yapılar[Renkli]

Tarihi tam olarak belli olmayan muhtemelen 1910 - 1917 yıllarına ait bu görüntülerde İstanbul'da sakin ve kalabalık olmayan bir gün görmekteyiz. Kameramanın ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
burak karakus paylaştı.

Gelecek Bilimde olarak Covid-19 hakkındaki güncel gelişmeleri takip edebileceğini güvenilir bilim insanlarının olduğu bir liste oluşturduk. Listeye eklememizi önerdiğiniz diğer bilim insanları varsa onların adını da yazabilirsiniz.
#KoronaVirüsü #koronavirüs
https://twitter.com/i/lists/1242057503388635136

BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

https://eksisozluk.com/entry/103888245
dr. mehmet öz den yorum:

yıllardır doğru düzgün girmediğim facebooka bu virüs yüzünden girip bir şeyler yazayım istedim çünkü neredeyse 15 ocaktan bu yana, yani 2 aydır bu hastalık üzerine bilimsel makaleler de dahil çok fazla okuma yaptım.

öncelikle şunu belirtmekte fayda var. bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. istisnasız hepimiz yakalanacağız. ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi, bunu en sonda açacağım. aynen grip virüsünde olduğu gibi önümüzdeki yıllar, on yıllar boyunca bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz. emin olun bu kesin. şu an alınan karantina, tatil, izin vb önlemlerinin tamamı virüsün yayılma hızını yavaşlatıp, sağlık sektörünün çökmemesini sağlamak üzere alınıyor.

çok hızlı yayılımda hastanelerin yoğun bakım üniteleri çıkmaza giriyor ve bilamecbur italya örneğinde olduğu gibi hangi hastanın yaşayacağına, hangisinin öleceğine karar verilmesi gereken berbat bir durum ortaya çıkıyor.

virüs dediğimiz şeyler aslında öldürücü, şeytani birer düşman değiller. onlar da aynen bizim gibi üzerinde konuşlandıkları alan sayesinde yaşayan canlılar. zaten genelde hayvanlardan bize geçiyorlar ve evet, hayvanları genelde öldürmüyorlar. çünkü kendileri de yaşamak için üzerinde yaşadıkları canlılara muhtaçlar. yüzyıllardır hayvanlarla beraber yaşamaya alışmışlar.

e peki biz neden ölüyoruz? çünkü birbirimizi tanımıyoruz. virüs kendini hala hayvan vücudunda zannediyor. yeni yerleştiği konağın şartlarını henüz bilmiyor. belli bir süre geçtikten sonra hem bizler onlara bağışıklık kazanacağız hem de onlar kendi sonsuz yaşamları için mutasyona uğrayacaklar. böylece beraber yaşamaya alışacağız.

mesela aranızda herpes labialis adlı virüsü duyan oldu mu hiç? duymadınız ama kendisi dünyanın en yaygın virüslerinden birisi ve bir kere vücudumuza girdikten sonra biz ölene kadar vücuttan atılamıyorlar. peki ne yapıyor bu virüs? dudağınızda uçuk çıkarıyor. o kadar işte. bizi öldürmüyor çünkü biz ölürsek kendisi de yaşayamıyor.

grip virüsü de hemen hemen öyle. öldürücülük oranı %0.1 civarı ve genelde zaten vücudunda kronik sorun olanları öldürüyor. her sene ve her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalanıyor. bu şekilde birlikte yaşamaya alıştığımız tonla virüs var. corona virüsler (sars, mers vb) ile de yaşamaya alışacağız (tabii mers ile belki 1000 yıl sonra).

sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. ve hatta hastalığı da atlattı. vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti. bu konuda en güzel örnek diamond princess gemisi. gemideki 3700 kişinin 700'ünde test pozitif çıkmış. ama bu 700 kişinin 350'si hastalığı hissetmemiş bile. ve hala da çok sağlıklılar. yatak döşek yatmıyorlar. ki yaş ortalamaları da baya yüksek.

peki neden böyle? çünkü o 350 kişinin bağışıklık sistemi çok güçlü. yani bu hastalıkta en önemli şey bağışıklık sistemi. aramızda bağışıklığı iyi olanlar, spor yapanlar, doğru besinleri alanlar, sigara içmeyenler vb. bu hastalığı belki hissetmeyecek bile. belki hafif bir grip gibi atlatıp hayatlarına devam edecekler.

ne yapmak gerekiyor? öncelik vücut direnci. spor ve hareket. sonrası beslenme. özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb. sonrası ise besin takviyeleri. özellikle c vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu kışı atlatmanızı sağlayabilir. çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar.

dediğim gibi, bu virüsle yaşamaya alışın. önümüzdeki yıllarda, hatta belki aylar ya da haftalarda mutasyona da uğrayacak, ya daha ölümcül olacak, ki kendi de kaybeder, bu yüzden bunu düşük olasılık görüyorum, ya da o da bizimle yaşamayı öğrenecek. aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. grip aşıları da öyledir. sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. yenilerinden değil. yani tam koruma sağlamaz. tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir.

fakat dediğim gibi virüsün canlılığını devam ettirebilmesi için bulunduğu konağı öldürmemesi ve başka konaklara geçebilmesi gerekiyor. bunun için de mecburen mutasyona uğramak zorunda. mutasyon dediğimiz şey ise nesille alakalı ve virüsler çok hızlı üreyip öldükleri için bizlerde yıllar alan nesil değişimi onlarda saatler alabiliyor. bu sayede çok hızlı mutasyon geçiriyorlar. ve büyük bir olasılık süre geçtikçe virüs bulaştığı kişiyi öldürmeyecek şekilde mutasyon geçirecek. yani bu virüsü ne kadar geç kaparsanız tehlikesi o kadar az olacak.

evet, hepimize uğrayacak bu virüs ama ne kadar geç uğrarsa o denli şanslı olacağız. bu yüzden olabildiğince evden çıkmamak, hijyene dikkat etmek, gerekli şekilde beslenmek, hareket etmek ve gerekli takviyeleri almak gerekiyor. bunları yapanlar emin olun hepimizden uzun yaşayacak.

özet
1- kendinizi karantinaya alın. virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak
2- hijyen. olabildiğince temizliğe dikkat edin.
3- meyve sebze yiyin.
4- bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.
5- bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. örnek: beta glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.
6- hareket edin ve evinizde spor yapın.
7- sigarayı bırakın.
8- bol su için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rozabay @rozabay

  "dediğim gibi, bu virüsle yaşamaya alışın. önümüzdeki yıllarda, hatta belki aylar ya da haftalarda mutasyona da uğrayacak, ya daha ölümcül olacak, ki kendi de kaybeder, bu yüzden bunu düşük olasılık görüyorum, ya da o da bizimle yaşamayı öğrenecek."

  Bu cümleye ne güldüm be. Oldu olacak virüsü karşımıza alıp müzakere edelim Olum bak ben ölürsem sende ölürsün. Gel kanki olalım. 😀

  Doktor belki halkı rahatlatmak istemiş. Ancak bu tip yazılar zaten duyarsız olan halkı daha da duyarsızlaştırıyor.