burak karakus paylaştı.

#yaşıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk'ü minnet, saygı ve özlemle anıyoruz. #yaşıyor
BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun!
Atatürk bu zaferi nasıl kazandığımızı Nutuk kitabında şöyle anlatıyor.

Başkomutan Savaşı
Efendiler, 26/27 Ağustos günlerinde, yani iki gün içinde, düşmanın Karahisar'ın güneyindeki 50 ve doğusunda 20, 30 kilometre uzunluğundaki müstahkem cephelerini
düşürdük. Yenilen düşman ordusunun bütün kuvvetlerini, 30 Ağustosa kadar Aslıhanlar yöresinde kuşattık. 3o Ağustosta yaptığımız savaş sonunda (Buna Başkomutan
Muharebesi adı verilmiştir), düşmanın ana kuvvetlerini
yok ettik ve esir aldık. Düşman ordusunun Başkomutanlığını yapan General Trikupis de esirler arasına girdi. Demek ki tasarladığımız kesin sonuç, beş günde alınmış oldu. 31 Ağustos 1922 günü ordularımız ana kuvvetleriyle İzmir'e doğru yol alırken diğer birlikleriyle de düşmanın Eskişehir'in kuzeyinde bulunan kuvvetlerini yenmek üzere ilerliyorlardı.

Ateşkes Teklifi
Efendiler, Başkomutan Savaşının sonuna kadar her günü büyük başarılarla gelişen taarruzumuzu, resmî bildirilerle pek önemsiz harekattan ibaret gösteriyorduk. Maksadımız, durumu mümkün olduğu kadar dünyadan gizlemekti. Çünkü, düşman ordusunu tamamen yok edeceğimizden emindik. Bunu anlayıp, düşman ordusunu felaketten kurtarmak isteyeceklerini yeni teşebbüslerine meydan vermemeyi uygun görmüşlük. Gerçekten, bizim hareketimizi sezdikleri zaman ve taarruzumuzun arkasından bize başvuranlar olmuştur. Örnek olarak, biz taarruza devam ettiğimiz sırada Bakanlar Kurulu Başkanı olan Rauf Bey'den, ateşkes konusunda İstanbul'dan haber geldiğini bildiren 4 Eylül 1922 tarihli bir telgraf almıştım.

Doğrudan doğruya bana gönderilen bir telsiz telgrafta da İzmir'deki İtilaf Devletleri konsoloslarına benimle görüşmelerde bulunma yetkisinin verildiği bildirilerek onlarla hangi gün ve nerede buluşabileceği soruluyordu. Buna verdiğim cevapta da, 9 Eylül 1922'de Kemalpaşa'da mülakat edebileceğimizi bildirdim. Dediğim günde ben oradaydım fakat görüşme isteyenler ortada yoktu. Çünkü ordularımız İzmir rıhtımında ilk verdiğim hedefe, Akdeniz'e ulaşmış bulunuyorlardı.

Saygıdeğer Efendiler, Afyonkarahisar Dumlupınar Meydan Muharebesini ve ondan sonra düşman ordusunu tamamıyla yok eden veya esir eden ve kılıç artıklarını Akdeniz'e, Marmara'ya döken harekatımızı açıklayıcı ve vasıflandırmak için söz söylemeyi lüzumsuz sayarım. Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş
ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir.

Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin, ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur.

Efendiler, işte şimdi diplomasi alanına geçebiliriz. Gerçi, ordumuzun zafere ulaşacağından ümitsiz oldukları için, bu meseleyi daha önce diplomasi yoluyla çözüme bağlama kanaat ve iddiasında olanları, dediklerini yapma hususunda biraz fazlaca bekletmiş oldum. Bununla birlikte, sonunda benim de diplomasi alanında ciddî olarak çaba harcadığımı görerek memnun olmaları gerekirdi.

NUTUK - ATATÜRK

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  "Efendiler, işte şimdi diplomasi alanına geçebiliriz. Gerçi, ordumuzun zafere ulaşacağından ümitsiz
  oldukları için, bu meseleyi daha önce diplomasi yoluyla çözüme bağlama kanaat ve iddiasında
  olanları, dediklerini yapma hususunda biraz fazlaca bekletmiş oldum. Bununla birlikte, sonunda
  benim de diplomasi alanında ciddî olarak çaba harcadığımı görerek memnun olmaları gerekirdi."

  hahahah

burak karakus paylaştı.

Fransa’da, 1980 yılında Manuel Litran tarafından çekilen bir fotoğraf.
Sahiplerinin tatile giderken terk ettiği 140 köpek, 3 gün içinde yeni aile bulamayınca katledildi. Litran, öldürülen 140 köpeği bir araya getirip frigorifik araçlarla ana yola yerleştirdi ve fotoğrafladı.

Görünüşe göre, terk ettikleri hayvanlarının, yaşlanıncaya ve doğal yoldan ölünceye kadar belediyeler tarafından korunduklarına inanan insanlar vardı.

Gerçek ne yazık ki böyle değildi. Bu düşünce malesef günümüzde de çok değişmedi. Dünyada, binlerce hayvan türlü bahaneler ile aileleri tarafından terk ediliyor.

Nereye gittiklerini, yaşadıkları korkuyu, çektikleri acıyı düşünmeden, eskimiş bir eşya çöpe atılırcasına terk ediliyorlar.
Hani bazen “Avrupa’da sokakta bir köpek göremezsiniz, medeniyet” diyenler oluyor ya, medeniyetten değil, ötenaziden göremiyorsunuz.

Mesela İspanya, yolu barınağa düşen köpeğin yaşamak için 15 günü var, eğer 15 gün içinde bir aile sahiplenmek istemezse, ötenazi yapılır. İtalya ve Amerika’da da benzeri kurallar uygulanır. Coğrafya, kültür, din, dil fark etmiyor.
Hayvanlar bu dünyaya sırf acı çekmeye geliyor

Terk etmeyin!..

#akış #konudışı #sokakhayvanları #hayvanhakları #fransa

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14
burak karakus paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap