burak karakus paylaştı.

https://seyler.eksisozluk.com/thynin-2009daki-amsterdam-kazasinda-boeinge-dair-vahim-iddialar

2009'daki uçak kazasında pilotlar suçsuz çıktı. Uçak bilgisayarı piste indim sanıp motorların gücünü kesmiş. 9 saniye kadar sürmüş bu. Pilotlar ise durumu hemen anlayıp bilgisayarı devreden çıkarıp kendileri kontrolü ele almaya çalışmış ancak başaramamış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14
burak karakus paylaştı.

Güzel hareCAT 😀

#Kedi #Kediseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

İstanbulda 2. dünya savaşından kalma yapılar. Videoyu geçen senede buraya koymuştum bir daha koyuyorum:

İSTANBUL'DA NAZİ SALDIRISINA KARŞI YAPILAN ASKERİ BİNALAR

İstanbul bir çok gizemi ve hikayeyi içinde barında bir şehir. Alın size, her yerde bulamacağınız türden bir şehir hikayesi... Kerem Gök Store: http://www.ker...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Mareşal Fevzi çakmak Paşa'nın maginot hattından esinlendiği kazım hattı hattın inşası Atatürk'ün tüm itirazlarına rağmen 1938 yılında başlandı

  • Melburg @melburg

   Çünkü Atatürk'ün Maginot hattı hakkında görüşleri böyle

   "geçen gün bana zırhlı savunma hatlarından söz ediliyordu; diyelim ki majino'dan... benim görüşüm belki biraz aykırı düşecek amma... ısrar ederim ki bu hatların yararına inanamıyorum. zira savaşı insan yapar. bunun için insanın toprak üstünde bulunması gerekir. köstebek gibi toprak altında, beton borularda veya zırhlı kulelerde oturtulacak bir kuvvet, evvelden savaş dışı edilmiş bir kuvvet sayılmalıdır. manevra yeteneğini kendi kendine yok eden bir ordu, bir savaşta mağlubiyetten başka ne kazanabilir, bilmem..."

  • hasan oztamer @hasan-oztamer

   @melburg maginot hattını iyice etüt etmiştir özellikle zayıf yanlarına bakmıştır Almanlar doğrudan saldırmak yerine ardenler ormanından dolandılar

  • tirpitz @tirpitz

   @melburg Arayacaksın, bulacaksın ve yok edeceksin.
   Savaş budur ve böyle kazanılır.
   Tavuk gibi tüneyerek değil.
   En çok hoşuma giden olay.
   İyi komutanlar hep bu şekilde düşünmüş ve stratejilerini buna göre ayarlamıştır.

  • Melburg @melburg

   @tirpitz @hasan-oztamer Fransızların yaptığı karikatürize edildiği kadar saçma bir şey değil. Milletin kaçırdığı nokta bu ülkenin birinci dünya savaşından ekonomik ve insan gücü olarak çok sayıda kayıp vermesi. Savaşı kaybeden Almanya'nın büyük şehirlerine savaş sırasında girilmediği için kayıpları bu kadar olmadı. Bu yüzden Fransızlar savunmayı öncelik tuttu. Yanıltan Almanların ormanları aşarak girebilmesi hattın çevresinden.

  • hasan oztamer @hasan-oztamer

   @melburg ilk cümlenize katılıyorum uçak savar taretlerine şehir şebekesinden yerine hattın içine inşa edilen bir güç santrali ile güç verselerdi luftwawe'i durdurabilirlerdi

 • Melburg @melburg

  Bu hattın çalışmasında bir sürü işçi soğuktan ölmüş ve hasta olmuştur

 • 3dfx @3dfx

  catalcada cocukken girmistim

burak karakus paylaştı.

#Boeing737max;

Washington Post gazetesinin haberinde son yıllarda Boeing çalışanları arasında yapıldığı ileri sürülen iç yazışmalara ve gönderilen e-postalara yer verildi.

Yazışmalar, Boeing'in alıcıların maliyetini artıracağından pilotlara 737 Max uçakları için simülatör eğitimi vermediği, reddettiği izlenimi verirken, adı açıklanmayan bir şirket çalışanının, Nisan 2017'deki bir hızlı iletide 737 Max için "Uçak, maymunların denetlediği soytarılar tarafından tasarlandı." ifadesini kullandığı dikkati çekti.

Boeing 737'nin o dönemde baş teknik pilotu Mark Forkner'in Mart 2017 tarihli bir e-postada, şirketin, NG'den Max'e geçişte gereken simülatör eğitiminin verilmesine izin vermeyeceğini, herhangi bir denetleyicinin bunu zorunluluk haline getirmeye çalışması gerekeceğini dile getirdiği görüldü.

Kasım 2015 tarihli bir mesajda da Boeing'in, havacılık denetleyicisinin simülatör eğitimi çağrılarına karşı lobi yaptığı izlenimi yarattığı kaydedildi.

Belgelerde ayrıca simülatörlerle ilgili sorunların tartışıldığı, Şubat 2018'de bir Boeing çalışanının meslektaşına "Aileni bir Max simülatör eğitimi uçağına bindirir miydin? Bindirmezdim." dediği, meslektaşının da "Hayır" yanıtını verdiği belirtildi.

Diğer e-postalar ve anlık iletiler, Boeing çalışanlarının, şirket kültürü konusunda uğradıkları hayal kırıklığını dile getirdiğini, şirketin en ucuz tedarikçileri ve "imkansız tarifeleri" bulma güdüsünden şikayet ettiğini ortaya çıkardı.

Boeing'den yapılan açıklamada, yazışmaların, "tamamıyla kabul edilemez" olduğu ifadesi kullanıldı.

Yazışmaların, 737 Max uçakları hakkındaki soru işaretlerini artığığı belirtiliyor.

Boeing, Endonezya ve Etiyopya'da meydana gelen ve çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği uçak kazaları sonrasında, 737 Max uçaklarında sistem hatası olduğunu kabul etmiş ve tüm 737 Max filosunun uçuşunu durdurmuştu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

😀 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 29
burak karakus paylaştı.

Bilgisayar sırası bekleyen misafir çocukları 😀 Vermeyince düğmeye basacaklar birazdan 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 22
burak karakus paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap