burak karakus paylaştı.

SÜLÜN OSMAN
Sülün Osman gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcı olarak bilinir. Hakkında sinema filmler çekildi, kitaplar. Peki Sülün Osman’a hapishanede mahkûmlara ‘Alın Teriyle Yaşamak” konulu konferans verdirildiğini biliyor muydunuz?
Sülün, 1950’li yıllardan itibaren akıllara durgunluk veren dolandırıcılık hikayeleriyle bir efsane olmaya başlıyor.
Sülün Osman’ın en büyük mahareti devlet malını kandırdığı insanlar satmak. Sattıkları arasında “Boğaziçi Köprüsü, Tarihi Taksim Tramvayı, Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Beyazıt Kulesi, Eminönü Meydanı’ndaki saat, Şehir hattı vapurları, İzmir Saat Kulesi, İstanbul Üniversitesi’nin bahçesi, Amerikan 6. Filosuna ait bir uçak gemisi...” sayılabilir.
Sülün Osman birkaç arkadaşıyla birlikte Dolmabahçe Sarayı'nın önüne gidip beklermiş. Etraf kalabalıklaşınca arkadaşlarına saatlerini ayarlatır sonra da onlardan saat ayarlama parası alırmış. Buna bir anlam veremeyen insanların ''Ne yapıyor bu adam?'' diye soruyor, kimi de ''Ne kadar kazanıyorsun sen buradan?'' diye ciddi ciddi fikir almak istiyormuş.
Taksim Meydanı'na paspas serip oradan geçenlerden “Burası benim” diyerek para alıyor, daha sonra ''Ne kadar kazanıyorsun sen buradan?'' diyenlere Taksim Meydanı'nın tamamını satıyormuş.
Sülün Osman satacak kamu malı bulamayınca veya halkı artık kandıramayınca medyumluğa başlamış ve evlenemeyen kadınları kesin olarak evlendirdiğini iddia etmiş.
Sülün Osman, sonunda Galata Körsü’nü satarken(!) yakayı ele veriyor ve hapishanenin yolunu tutuyor.
Sülün’le hapisten çıktıktan sonra sık röportaj yapılıyor. Hemen her röportajında dolandırmaya çalıştığı insanların herhangi birileri ya da fukara olmadıklarını, kolay yoldan para kazanmaya çalışan ve hatta kendisini dolandırmaya çalışan kişiler olduğunu iddia ediyor.
Sülün Osman kendisini şöyle savunuyor;
"benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. on tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. kuyumcunun kapısındayız. ve dükkân kapalı. karımın hastalığını anlatıyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan. hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın...
adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. o arada benim ayakçım da ortaya çıkıyor ve o almak istiyor bilezikleri. telaşlanıyor adam kazanç imkânı kaybolacak diye. 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, be de kayboluyorum ortalıktan. adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. ben aranıyorum. demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı, diye. gayet açık ki, beni dolandırmayı planlamıştı. ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım."

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Adam ayrıca Türkiye'nin en utanmaz adamlarından biriymiş. Bir de zeytinyağı gibi üste çıkıyor.

  Herkes daha kolay yoldan para kazanmak ister. Bilekzikleri 300 liraya vereyim diyor, alana da dolandırıcı diyor. 😂

  O zaman ucuza, promosyondan kampanyadan ürün alan herkes dolandırıcı. Zira tam fiyattan alan kişinin hakkı yeniyor.

  • elwray47 @elwray47

   Yok o açıfan dediğine katılıyorum ben, şöyle bak olaya, adamın elinde bin liralık altın var atıyorum zordayım diyo, aklınca çakal da geliyo diyoki 300 vereyim acelen varsa. Kabul edince atlıyo alıyo, bakaraın edersin normalde alırken değer biçersin, bu garibanı kandırdım diyo hop alıyo gönderiyo, sonra bakıyo altınlar sahteymiş. Dürüst olanı dolandırmadım çakal geçineni dolandırdım demesi ondan. Bu televiztondan telefon aldım sahte çıktı diyenlere benzetiyorum bunu, sen çok akıllısın 5binlik telefonu 500'e alıyorsun, biz malız bayiden alıyoruz. Ha suçtur tabi, aferin diyemem de, diğer adam da dürüst değil.

  • Batuhan @achfighter

   @elwray47 televizyon dolandırıcısından ucuza mal almaya çalışan kişinin ne suçu var anlayamadım. 50 liraya 2080ti satılsa şurada herkes koşup almaya çalışır. Bence bir mahsuru da yok. 50 lira yazanın kafasına silah dayamadılar sonuçta.

  • elwray47 @elwray47

   @achfighter 50 liraya 2080 olmaz, dolandırıcıdır derim, 50 lira verdim 2080 gelmedi, nerde benim 50 liram demem.

 • Burhan @epsilon

  Asıl soru bin liralık altına bunun ederi bin lira vereyim diyen kişiyi dolandırmayacak mıydı? Adam gerçekten akıllı ve başarılı.

 • Pennywise @pennywise

  Bana birini hatırlattı ama neyse.

 • prometrik @prometrik

  Hustle diye bir dizi vardı. Tavsiyedir.

burak karakus paylaştı.

30 yıllık hasret bitti. Liverpool Şampiyon. #YNWL

🗓 Tarih | 9 Ekim 2015

🗣 Klopp: "Lig şampiyonluğu için 20 yıl daha beklememize gerek yok. 4 yılda en az 1 şampiyonluğun geleceğine inanıyorum."

🏆 - FİFA Kulüpler Şampiyonası
🏆 - Süper Kupa
🏆 - Şampiyonlar Ligi
🏆 - Premier Lig

https://twitter.com/LFC/status/1276261398608314368?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

#nostalji #teknonostalji #Playstation

BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

Son bir haftadır yoğunluktan sorduğunuz sorulara, yardım isteklerine cevap verememiştim. Bildirimlerden bulmaya çalıştım ama bu seferde orada iyice kayboldum. O süreçte yardımcı olamadıklarım olduysa bu paylaşım altında tekrar yazarlarsa yardımcı olmaya çalışabilirim. Tabii o kişiler dışında sormak isteyen olursa bilgim dahilinde elbet onlara da cevap vermeye çalışırım. Herkese iyi bir gün dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14
burak karakus paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

Yavru kedilerin anne ile alakası ne zaman kesilir? Gözleri açılmış ama anneden ayırınca çok tiz bir sesle bağırmaya başlıyor. Bu arada ilk defa 8 tane yavrulayan kedi gördüm. 🙂

#Kediseyir #Kedi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
burak karakus paylaştı.

Sıcağı sıcağına albümüm. 🙂 Heyecan verici dinlenmeleri takip etmek. Lütfen göz atın arkadaşlar. 🙂 Desteklerinizi bekliyorum. 🙂 Hepinizi çok seviyorum. 🙂
#BirazMüzik #spotify
https://open.spotify.com/album/14wRCrbaA3sJNq6AKNYY4J

Excitement

Excitement, an album by Nevzat Aşık on Spotify
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
burak karakus paylaştı.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız, ve de tarif edilmez zorluklar içinde kurulan meclisimizin 100. yılı kutlu olsun!

BeğenFavori PaylaşYorum yap