Pilot H-1010 The Shaker Mekanik Kalem

 • Önceden değindiğim kalemlerden farklı ele alış biçimlerinde yine Pilot önemli bir noktada yer alıyor. The Shaker, isminden aldığı 'shaker' mekanizması ile yazım deneyimine ilginç bir boyut ekliyor. Biraz da eski bir kalem olduğundan, TozluRaflar konuğu da olmaya aday. İlk bakışta hem çok klasik türde, hem de konik yapısından dolayı yeni bir kalem gibi hissettiriyor.
 • Konik yapıdan bahsetmişken tasarım ve daha sonrasında mekanizmadan bahsetmek daha uygun olacaktır. Kalemlerdeki metal ucun konik ve iğne seçeneklerinden konik olana sahip olsa da, uç kısmı iğne uç ile benzer yapıda, zira bu konik yapı kalemin gövdesinin yarısından itibaren başlayıp ucuna kadar gidiyor ve kalemi nasıl tutacağınıza siz karar veriyorsunuz. Ağırlık noktası bu kalemi almak için bir etken değil benim gözümde, sonuçta kalemi tutacağınız uzunca bir grip konulmuş durumda.

 

 • Dışarıdan bakıldığında sanki arka kapak yokmuş, gövdeye yekpare yerleştirilmiş gibi bir görünümü olsa da aslında var, ancak hiç ihtiyacınız olmayabilir! Shaker mekaniği sayesinde kalemi salladıkça ucun çıkması fenomeni var. Pilot bu özelliği geliştiren ve kullanan ilk firma. Aslında olay, kalemin gövdesinde, uçların olduğu tüpün etrafına koyulan silindirik bir metalin sanki sizin manşona basarken uyguladığınız basınç gibi kalemin mekanizmasına bu silindirik metalin çarpması sonucu ucu ittirmeye dayalı. Güzel olan kısım, kalemi tutuş şeklinizi değiştirmeden sadece sallayarak uç çıkarmak; kötü denebilecek kısım ise bu metal parçanın hareket etmesi, kendini hissettirmesi ve tabii ki ses çıkarması. Buna karşın bu metali çıkarmak da mümkün, tabii bu sefer shaker mekaniği kullanılamaz hâle geliyor, normal bir versatil kalem olarak kullanılıyor.

 

 • Rotring Tikky II tarzı metal klips,plastik gövde, renkler ve klasik Pilot yazısı ile TozluRaflar konuğu olmaya hak kazanıyor. Klips üzerindeki Pilot yazısı da cabası. Böyle yazdığıma bakmayın, bu görünüm benim bu kalem özelinde en sevdiğim şey olabilir. Gizlenebilir metal ucu ittirmeye dayalı çalışıyor. Kalem üzerinde herhangi bir eksik veya fazla bir özellik yok, bu da klasik kalemlerden hoşlananları sevindirecektir.

 

 • Yazım deneyimi ise alışmaya bağlı. Sanatçıların çizim için kullanacağını pek sanmıyorum. Grip kısmını tutarak yazmaya çalışıldığında ise uzun süreli yazılarda bir sorun teşkil etmeyecektir ancak alışması çok kolay değil. En uç kısımdan tutulduğunda ise parmaklar terlemediği sürece yazı yazmak çok zor olmayacaktır. 13,4 cm uzunluk ve 16 gram ağırlık ile iyi de bir denge tutturulmuş.

 

 • 0.5 konusunda iyi bir iş çıkarıyor. Mekanizması gayet iyi, Pilot şaşırtmıyor. Ancak benim takıldığım küçük bir nokta var ve bu yüzden bu kalemi günlük olarak kullanmıyorum. Kalemin ucunun çok uzun yapılmasından mıdır yoksa farklı bir sebepten midir bilmiyorum ancak yazı yazarken aldığım geribildirim normal bir kaleme benzemiyor ve garip hissettiriyor. Anlatması zor olduğundan dolayı direkt olarak bir şey söylemem mümkün değil, kalemi almadan önce biraz denemenizi öneriyorum.

 

 • Orijinal sunumu böyle midir bilmem ama Hepsiburada'dan 80 TL'ye aldığımda şık bir kutuda geldi. Zannedersem kargo esnasında kutu bir miktar hasar almıştı ancak benim için sorun teşkil eden bir durum değildi. Biraz daha uygun fiyatlı olmasını beklerdim. Klasik bir versatil kalemin ötesine geçmeyi başarabilmiş olsa da ciddi bir üstünlükten bahsedilemez. 5 ay önce aldığımdan, Pilot veya satıcılar da bu konu üzerinde düşünmüş olmalılar ki şu sıralar fiyat bakımından hiç de fena olmayan bir durumda.

 

#Pilot #TheShaker #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

e-posta üzerinden sorular için: ee.mcan.dogan@gmail.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Supermaniac @supermaniac

  Pilot Neox nasıl, pentel Ain steine göre

  • M.Can @dogan_mcan

   Neox bana biraz daha geleneksel bir tahta kalem kullandığımı anımsatıyor. Ain Stein daha çok tükenmez kalemle yazar gibi bir hissiyata sahip. Aralarında ciddi bir fark yok, oldukça kaliteliler. Alışkanlıktan dolayı daha çok Ain Stein kullansam da, Kuru Toga kalemlerde elimdeki en iyi 4B uç bu olduğu için Neox kullanıyorum. Elimde Uni NanoDia 4B de var ama Ain Stein ve Neox'un bayağı gerisinde.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  45 liraya kargo befava almıştım birkaç ay önce n11'den. Çok sevdim, dediğiniz gibi hem klasik hem modern duruyor. Sarımsı renk ile siyahın uyumu çok güzel. Tutuş kısmı benim için biraz yüksek kalıyor ancak bastırmadan yazdığımda aşırı rahat ettim.

 • KirbiT @kirbit

  2011 senesinde Bursa, Sönmez'den 30 liraya almıştım. Halen ilk günkü gibi. Abime verdim ve o kullanıyor aktif bir şekilde.

 • Can @berkaroon

  Ağırlı ile kavrama uyumu ile elime en çok oturan kalem. Rotringler bana hantal geliyorlar. Pilotlar ise kalitesiz hissettiriyor. 🙁

  • M.Can @dogan_mcan

   Ablama hediye ettiğim kalemdi kendisi. Şahsi olarak Faber Castell'den çok haz etmesem ve kullanmasam da ablam da çok beğenmişti. Pilot her fiyat düzeyine kalem üreten bir firma. S20, Automac, Metropolitan gibi modeller Vario ve The Shaker'dan üstün modeller kalite açısındandan.

  • alihan gül @alihan35tuer

   Yıllar önce bir hocamda görüp hayalini kurduğum kalem ilk fırsatta atmıştım ancak zamanla beni hüsrana uğrattı. İlk olarak tutma kısmı direk el terlemesinden renk atıyor ve o parlak , göz alıcılığı sönüp gidiyor. Mekanizma olarak soft/hard kısmı bir süre sonra bozuldu ki kalemlerime iyi bakarım. Nedense faberler bende hiç tutmadı. Ben rotringciyim rotring rapid şu ana kadar kullandığım en sağlam , sorunsuz kalem. 7 8 yıl önce almıştım kaybettim , bir daha aldım 😀 .

  • M.Can @dogan_mcan

   @alihan35tuer Bunun sebebi Faber-Castell'in genellikle plastik mekanizma kullanması. Plastik derken, uç tüpü veya kalemin ucu değil. Kaleme takılan ucu tutan pençe esnek olmamalı ki, kullandıkça zarar görmesin, uç çıkarırken birden bütün uç çıkmasın veya yazarken uç kırılmasın. İnatla birçok versatil kaleminde bu tip plastik mekanizmalar kullanıyor F-C. Plastik olmasa da kalemi tutan parçanın eğer hareketli bir yapısı var ise korunaklı olması gerekiyor. Kuru Toga ve Delguard serileri bunu anlatabilmek adına güzel örnekler. Vario'nun çok da ergonomik bir kalem olmadığı da bir gerçek. Yine de kırtasiyelerde daha rahat bulunabilir ve erişilebilir olması ciddi bir avantaj. Rotring mekanik yönden daha başarılı kalemler ürettiği için Rapid birçok açıdan oturaklı bir kalem. Bana yalnızca fiyatı biraz fazla geliyor. Eskiden daha iyiydi ama malûm dolar ve euro kuru da ortada.

  • alihan gül @alihan35tuer

   @dogan_mcan kesinlikle rapidi 9 TL'ye aldığımı hatırlıyorum . Şuan başka hayalini kurduğum bir kalemi almak üzereyim Pentel grapgear 1000 umarım beni üzmez 😀.

  • M.Can @dogan_mcan

   @alihan35tuer Şimdiden hayırlı olsun, üzeceğini sanmıyorum. Grip ile uç arasında mesafe az değil, almadan önce dikkat edilecek tek kriter bu. Çizim yapanlar daha fazla tercih ediyor ama alışınca yazı yazarken de rahat edebilirsiniz. Sanırım gizlenebilir uca sahip olmasına dikkat ediyorsunuz. Graph 1000 de önerebilirim ancak ucu sabit.

 • alihan gül @alihan35tuer

  Teşekkürler ederim , aynen gizlenebilir uç benim için önemli , biraz korumacıyım 😀 almak kadar korumakta zor .

 • M. Selim @mselm

  Çok uzun kullanımda elimi uyuşturduğundan Uni Alpha Gel'e geçmeye karar verdim. Yurt içinde ya Alpha Gel Shaka var ya da Kuru Toga(düz) var. Shaka'nın dönen uç mekanizması yok, Kuru Toga'nın da yumuşak tutma kısmı yok. Sanırım Shaka'yı alacağım 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   Hiç deneyimlemedim ama Alpha Gel Slim de kötü gözükmüyor. Hakkındaki yorumlar da genelde olumlu. Sıkıntılı olan kısmı arka kapağın tasarımından dolayı parmağa batması sanırım. Shaka da başarılı bir kalem. Bulabilirseniz Alpha-Gel Kuru Toga'yı daha çok tavsiye edeceğim. En ergonomik kalemlerden birisi olmakla birlikte Uni'nin en iyi kalemidir benim gözümde. Amazon'dan makûl bir fiyata bulabilrseniz de almanızda bir sakınca yok gibi. Türkiye'ye gönderimi oluyor bildiğim kadarıyla.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler