#teğetgeçti Tavuk göğsü alayım diye gittim. 700 gram tavuk göğsüne ve 2 tane Coco Star'a 17 TL verip dönünce bir bakayım dedim. 4 ay içerisinde fiyatlar neredeyse %15-40 aralığında artış göstermiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Eski insanlara sor 60 70 yaş üstü mesela, evi barkı olanlar işte derler ki biz kıtlık zamanı bile tavuk eti almıyorduk. Tavuk nedir bilmezdik vs. vs. böyle gider. Etsiz yemeğimiz olmazdı vs. vs. tavuk daha sonraları bilirsin sende 30 lu yaşlardaysanız herkes bilir gerçi de et'e muadil olarak hortladı. Tavuk dönerden başladı mevzu taaaaaaaaaaaaaaa buralara kadar geldi. Ha şimdi ne oldu ? tavuk eti de dana eti kuzu eti gibi olmaya başlıyor. Bu işin sonu nereye varacak bilmiyorum. Ama böyle giderse yaşamanın da bir manası kalmıyor ki ? ben yiyeceğim şeyden bile kısıyorsam hayvan gibi çalışıp 3 kuruşa tamah ediyorsam burada bir yanlışlık var demektir. İşsiz güçsüz 5 tane bebe yapıp öyle yaşayan birisi de değilim. Hani öyle sorumsuz insanlarda da değilim ama sonu bilmiyorum ne olacak ? kredi notum düzelirse bankadan yüklü miktarı çekip hemen anında döviz yaptırıp tüymek hep bir aklımın ucunda var. Gün geçtikçe de daha da ağır basıyor.

 • kei @kei

  Yazın tavuk fiyatları artar zaten yıllardır mangal vs mevsimi ama kanadın fiyatında inanılmaz artış var. Tabakların fiyatı yüksek olduğu için gramajını azaltmaya gitti firmalar şu an. Tavukçuyuz (şarküteri) oradan biliyorum.

  • bosu @bosu

   ne biçim iş ? yazın daha çok sattıkça fiyatıda yükseltiyorlar. Çok satılan şey pahalı mı olması gerekir ? Sonuçta bunlar 4'de 1 'i kadar sürede hızlı büyütülmüş hayvanlar. Yazıklar olsun bu sistemi var edenlere.

  • kei @kei

   @bosu Hocam öyle diyorsunuz ama kışın tavuk tüketimi çok azalıyor bizim dükkan komple sinek avlıyor. Balık çıkıyor insanlar balık yiyor özellikle kıyısı olan şehirlerde. Yazın ürün hasat etmeye gelen istanbullu tayfası da geri gidiyor kışın hiç insan kalmıyor kırsalda.
   Yazın mangal yapılan ürünlerin fiyatının artması basit arz-talep dengesi ile alakalı. Çok satılıyor diye değil belirli sayıdaki ürüne çok talep var diye fiyat artıyor. Siz 45 günde 3 tane ürün üretebiliyorsanız ama 10 kişi almak istiyorsa fiyatı kim yüksek verirse ona satarsınız. Ticaretle uğraşmayan kişiler bunu fırsatçılık olarak görüyor ama bu ekonomiye giriş derslerinde üniversitelerde okutulan basit bir olgu.

   Geçmişe dönük bakarsanız piliç fiyatları yazın sürekli böyle oluyor. Başka ülkelerde de böyle olduğuna eminim sadece artış bizdeki gibi yüksek oranda değildir. Zaten mangalcıysanız kanat, pirzola almak yerine bütün tavuk alıp parçalatmak ya da baget/but alıp açtırmak daha kârlı.
   Fakat çoğu kişi marketlerden aldığı için ya parçalayacak biri yok ya kendileri parçalamayı bilmiyor.

   Zaten mevzu piliç eti tüketiminin son 30 yılda deli gibi artmış olması. Eskiden yukarıda da yazılmış kimse tavuk falan yemiyormuş. Dedem günde 700 kilo et sattığını anlatıyor küçük bir olan Ordu'da. Bizimkiler bile 99 senesinde kasap dükkanını sadece tavuk üzerine olacak şekilde değiştirdiler çünkü et tüketimi çok azaldı tavuk tüketimi inanılmaz arttı. Şu an artık herkes marketten aldığı için bu iş de bitecek max 10 yıla.

 • Emmi @emmi

  geçen cuma aldım kasapta tavuk pirzola 18 tl marketde 22-23 tl

Abiler ablalar daha bir kaç ay önce Playstation Türkiye boykotu yok muydu ? 😀 Bir daha bunlara para kazandırmak yoktu falan ama bilemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anlaşılan içimizde Teknoseyir'ci postuna bürünmüş dirsekçiler var. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 26

Uluslararası Şeffaflık Derneği'nin Mayıs 2020'de yayımlanmış olan "Şehir Hastaneleri" raporundan bir kesit. Özellikle "Türkiye’deki 135 milyar dolarlık KÖİ sözleşme tutarının yüzde 84’ü 2008 sonrasına aittir." kısmına dikkat. (KÖİ: Kamu Özel İşbirliği ya da daha basit tabiri ile devletin zengin etmek istediği şirketler.)

Soygunun devamı burada: https://www.seffaflik.org/wp-content/uploads/2020/05/%C5%9Eehir-Hastaneleri.pdf

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 16
 • POfficer @jepping

  Yazık ya. Ne diyebiliriz ki geri dönüşü çok zor olacak zararlar verildi ve verilmeye devam edilecek gibi duruyor. Daha önce bir yerde okumuştum bu şehir hastaneleri olayını zamanında İngiltere de denemiş vazgeçmiş. Neden başkalarının hatalarından ders çıkarmak yerine aynısını deneyimlemek istiyoruz anlamıyorum. Bina olarak gayet iyi yapılar ve hastane yapılmasına da kimsenin karşı çıktığı yok hemen başka bi tarafından tutulmasın. Fakat 8 tane hastaneyi tek bir noktaya yapmanın sebebi ne olabilir ya? Bugün ben oturduğum belediyedeki devlet hastanesinin blokları arasında geçiş yaparken yoruluyorum burada insanlar ne hale gelecek? Şimdi hep bu büyük hastaneleri dağın başına yapıyorsun iyi hoş yarın oralar gelişince ne olacak? Trafik büyük bir sıkıntıya dönüşecek maalesef. Hani sağa sola para yedirmeyi geçtim artık bu yanlarına bakıyorum sadece. Böyle bir yatırımın tek bir noktada olmasındansa şehrin farklı bölgelerine dağılan hastaneler olması daha doğru olurdu sanki.

  Başakşehir Şehir Hastanesi:

  469 yatak kapasiteli Genel Hastane
  327 yatak kapasiteli Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi
  311 yatak kapasiteli Ortopedi ve Nöroloji Hastanesi
  521 yatak kapasiteli Çocuk Hastanesi
  359 yatak kapasiteli Kadın Hastanesi
  367 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanesi
  128 yatak kapasiteli Psikiyatri Hastanesi
  200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

 • rhymestein @rhymestein

  135 milyarın ne kadarı hangi projede? Şehir hastaneleri pahalı gelmedi bana. Diğer projelere bakmak lazım.

 • Echo @echo

  Minareyi çalan kılıfını hazırlar

  -6288 sayılı yasayla kamu-özel ortaklığı ihalelerini alan şirketlere tam
  KDV muafiyeti getirildi.

  -2/b orman arazileri ile şehir hastaneleri arasında ilişki kuran 6292 yasılı Yasa ile
  ormanlık alanların hastanelere tahsisinin önü açıldı.

  -Sağlıkta KÖİ uygulama süreci ve kapsamın çerçevesi 6428 sayılı Yasa ile
  belirlendi.
  Yargı kararlarının hükümsüz hâle gelmesi için yasa değişikliği yapıldı. Bu yasa ile
  idari davalarda verilecek iptal kararlarının da uygulanmayacağı düzenlemesi
  yapılmış oldu.

  -6428 sayılı Yasa ile şirketlerin her türlü borçlarına tam Hazine garantisi verildi.

  "Sayıştay, 2018 Raporunda şehir hastaneleri için yapılan borç üstlenimlerinde
  4749 sayılı Kanun'a aykırı olarak borç üstlenimi taahhüdünde bulunulduğu
  belirtildi."

  -500 ve üzeri yatağı olan hastaneler ÇED kapsamından çıkartıldı. Şehir hastaneleri
  için ortalama yatak sayısı 1417’dir.

  -6639 sayılı Yasa ile şehir hastanelerine dair olası uyuşmazlıkların
  yabancı tahkimde görülmesi kabul edildi.

  -7033 sayılı Yasa ile Kıyı Kanunu’nda yapılan değişiklikle ile Trabzon’da
  dolgu alanına şehir hastanesi yapılmasının önü açıldı.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Benim sorum şu, yarın bir mucize olurda devran değişirse, bu usulsüz, halkı soydurup, eşi dostu yandaşı zengin etmeye yönelik KÖİ lerin akıbeti ne olacak? Ödemeileri durdurup, bu anlaşmayı kiml ile imzaladıysan ondan al paranı, köprü de hastane de yolda bizimdir, diyebilecek miyiz?

Kıskananlar çatlasın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • RMD @rmd

  kardeşim ne var ki bunda ekonomi büyüyor cebimize daha fazla para giriyor zenginleşiyoruz ki aynı ürüne şimdi daha fazla verebiliyoruz ayıp be nankörsünüz hepiniz (!)

 • Samsa @samsa

  Ne var aslanım artık proteinimiz DAHA değerli..

 • Orcun @orcun

  Babanın evinde de zaten doğduktan sonra anında zaten protein tozu ile besliyordun. Hee ee tabi tabi tozun üstüne de kaymaklı bal döküyordun karıştırıp yiyordun. Bak bak hareketlere bak vücüt yapacağmış haspam. Ulan otur bir sigortalı işte çalış hayatını kur böyle boş beleş şeylerle uğraşma, bunu yapayım edeyim diyen yok neymiş efendim vücüd yapacağmış yeme lan bunu git şoktan bimden yumurta al onu haşla ye işte o da protein ? zerre fayideniz yok böyle boş beleş gerzekçe dünyevi şeylerle uğraşıyorsunuz.!!!

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   Şekil yapacak kız düşürecek emcükleyecek öyle deme 😀

  • berrram @berrram

   @huseyinekrem Profil görseline Red Velvet'den Irene'i koyan kişi bize neler diyor. 😀

  • Orcun @orcun

   @huseyinekrem İşte sıkıntı o, şekil yapıyorlar okey. Manken gibi kızla takılıyorlar sonra da boyna sevgili değişiyor neden ? aslında sen orada egonu tatmin ettiğin için oluyor bunlar. Ha spor yap ayrı mevzu da ben bu işi bir noktadan sonra saçmalık olarak görüyorum bu yüzden. Kız için yapılıyor ediliyor ee kızı peçete değiştirir gibi değiştirdin ? ondan sonra ya gerçek aşkı bulamıyorum sevemiyorum ühü ühü diye yazıyor çiziyorlar. En sonunda zaten kendilerini iyice ağırlıklara verip verip kaslara abanıyorlar. 😀 Şaka bir yana harbiden bir noktadan sonra bu iş başka bir olaya evriliyor.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @berrram Valla tanımıyorum. Redditte denk geldi, idollere ok attırıyorlar. Nasılsa kimse tutturamaz ortayı diye kamerayı tam oraya koymuşlar. Bu ablamızda kamerayı parçalayınca böyle tatlış bir gülümseme atıyor. O yani 😀 Ama adını öğrendiğim iyi oldu 😀
   @orcun onlar en son kendi kaslarına aşık olup kalıyorlar öyle. Değişik kafalar yani anlamıyorum.

Bu "youtuber" lar da babadan oğula abiden kardeşe nesil herhalde. Türkiye'de kalan her yerde olduğu gibi burası da tekelleşmeden nasibini almış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • berrram @berrram

   Bu vakitten sonra yeni bir kanal açarak ve içerik oluşturarak Youtube Türkiye'de bir yere gelebilmek pek de mümkün değil, eğer abone sayısı yüksek bir kanalın yancısı değilseniz. Bunlar şebeke haline gelmişler tabi bunun bir diğer sebebi de partner şirketlerin politikaları. Diyebilirsiniz aynısı tüm dünya için de geçerli ancak, İngilizce, Fransızca, İspanyolca içerik oluşturan bir kanalın bundan etkilenme durumu daha az. Türkçe bir içerik ile %99 Türkiye'ye hitap ederken diğer diller daha geniş bir yayılım göstermekte.

  • Supermaniac @supermaniac

   @berrram belki diğer ülkelerde olanları buradan göremiyoruzdur. Türkiye'de birbirine yancılık yaptıklarını biliyorum. Yabancılarda da böyle mi duydun veya gördün mü?

  • berrram @berrram

   @supermaniac "Youtube Türkiye" özelinde gözlemlediğim kadarı ile bunları yazdım zaten tüm Youtube dünyası hakkında bir şey demem mümkün değil. Bu çeteleşme yüzünden Türkçe içerikle diğer Türkçe kanallar varken öne çıkmak pek mümkün değil ancak bir işlemciye baktığımda bir oyuna baktığımda ya da gayet basit bir şeyi İngilizce arattığımda karşıma milyonlarca abonesi olan kanalların yanı sıra bir kaç bin abonesi olan kanallar da çıkıyor ki bunlar aktif olan ve gelişen kanallar.

Meclis değil de takım elbiselilerden oluşan kahvehane.

BeğenFavori PaylaşYorum yap