S10 5G ve Amazfit GTR 2E bir aylık kullanıcı deneyimi.

S10'dan başlayayım ilk önce. Şuan ana telefonum değil ama androidi tekrardan öğrenmek için en çok zaman geçirdiğim cihazım, android çok değişmiş çok daha güzel hale gelmiş özellikle sanal tuşları gizlemek gibi güzel özellikler eklenmiş.

S10'un ilk etkilendiğim özelliği ekranı ve hoparlörü oldu. İkisi de mükemmel amoledin ne kadar güzel olduğunu tekrar hatırladım. Özellikle şu videoyu izledikten sonra çok daha beğendim.(https://youtu.be/GOE7S_usVXc) Hoparlörü 6S'den sonra çok güçlü geldi bana, stereo olması benim açımdan ek bir şey fark ettirmedi ne yalan söyleyeyim.

Ekran içi parmak izi okuyucu ve yüz tanıma ikisini birlikte kullanıyorum ama yüz tanıma çok hızlı çalışıyor, yan ters düz, gece karanlıkta(anlık parlaklığı arttırıyor biraz) her açıda çalışıyor ayrıca resimle açılmıyor denedim 😀

Andoridin sunduğu özgürlüğü gerçekten çok özlemişim, ikonları, widgetleri istediğim gibi düzenleme, widget hatalıysa sistem güncellemesi beklemeden mağazadan çeşit çeşit widget indirip denemek bunlar çok güzelmiş tekrar tekrar hatırladım.
Ayrıca telefonu taşınabilir depolama birimi olarak kullanmak ne demekmiş unutmuştum hatırlamak güzel oldu, tek kabloyla telefonun tamamına ulaşmak veya kablosuz(Dex ve Telefonunuz uygulaması) ile telefona erişmek güzelmiş.

Ayrıca klavye olarak Swiftkey kullanıyorum, androidi bırakmadan öncede aynı uygulamayı kullanıyordum kelime tahminleri bakımından ne Samsung'un dahili klavyesi nede Apple klavyesi kesinlikle yanına yaklaşamaz. Sohbetleri, siteleri tanıyor ve tahminleri daha da gelişmiş TS etiketlerine kadar hepsini çıkarıyor artık, benim için büyük kolaylık hızlandırıyor sohbetleri.

Windows'un Samsung ile anlaşması gayet iyi olmuş telefonunuz uygulaması çok işlevli hale gelmiş. Appleda Mac ile iPhone arasında ki işlevsellik nasıldır bilmem ama videolardan gördüğüm kadarıyla tamamı Windows tarafında da var. Bilgisayardan kopya da duran linki telefonum bağlıysa telefonun klavyede çıkıyor,edge tarayıcıyla daha da senkron çalışıyordur ama her iki tarafta da kullanmıyorum.Arama telefona bilgisayardan kontrol etmek gibi özellikleri de aktif.
Kablosuz şarj ve AOD çok güzel özellikler ama AOD yerine bildirim ledini tercih ederim, renklerine göre onları anlaması daha kolaydı.

Kamerasından falan ahım şahım bahsetmem pek doğru değil fark etmem için o zamana göre rakip olması lazım 6S var bende ona göre ileride diyebileceğim o kadar.
Ayrıca mobil de çok oyun oynayan biri değilim tam geçişimi yaptığımda en fazla Real Racing 3 yüklerim o kadar.

Olumsuz olarak ise 6S'ten sonra gerçekten büyük geldi tek elle kullanması zor ama şükür ki tek el modu Apple daki gibi saçma çalışmıyor, istediğim gibi ayarlanıyor.
Cihaz cam olduğu için kaygan gerçekten kayıyor eğimli yüzeylerden(kanepe başı gibi).Birde cihaz global pazara göre ayarlanmadığı için Türkçe dili tam değil, ayarlar İngilizce, hava durumu Korece gibi örnekler var, saçma olmuş o açıdan. Birde pili çabuk bitiyor bunu bekliyordum ama bana sanki bir tık tüketim fazla gibi geldi, greenify ile ayar çekerim ben tam geçiş yapınca şu anlık bana rahatsızlık veren durumlar bunlar.

Genel olarak telefondan çok memnunum 6S'ten sonra seviye atladım ama bütçem olsa bir adet güncel iPhone alırdım çünkü İOS git gide gide kötüleşiyor durumunu yakından takip etmek için tutardım kenarda.

Saate gelirsek tasarımı gayet güzel ben acaba bileğimde kalın mı olur diye düşünüyordum ama olmadı bende gayet şık duruyor.
Geceleri hariç( denedim gece rahatsız ediyor uyurken uyuyamıyorum) bütün gün kolumda aktif olarak kullanıyorum. Plastik kayışı benim bileğimi terletiyor. İlk geldiğinde kol hareketlerine göre ekran açılma hassa durumdaydı onu normale düşürdüm kafam kaşınıyor sürekli açılıyordu ama bunun yanında özellikle sürüşlerde saate bakma hareketini yaptığımda anlamadığı çok olmaya başladı bu ara.

Bisiklet sürüşlerimde bu iki özelliği işimi kolaylaştırdı, müzik değiştirmek ve GPS. GPS'i çok sık kullanıyorum ama GPS çok hızlı pil tüketiyor günlük olarak en az bir iki saat arası çalışıyor böyle kullanımımda en fazla sekiz on gün verir gibi, pilini tam bitirmedim daha hep şarja taktım yarım kalmamak amacıyla.
Arayüz seçenekleri bir hayli fazla bende çok oynuyorum canım sıkıldıkça değiştiriyorum ekranı amoled olduğu içinde güzel gözüküyor.
Saat hakkında diyeceklerim şu anlık bunlar, hakim olduğum bir alan değil bende karıştırdıkça öğreniyorum.

İki cihaz hakkında amatörce görüşlerim şimdilik bunlar, bir sorunuz olursa yanıtlamaktan çekinmem, kusurum olduysa affedin. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Mustafa N. paylaştı.

TS ailesi için bir uyarımız var. Son 1 aydır ülkemize Samsung Türkiye haricinde bir çok Samsung ssd girişi olduğunu öğrendik. Lütfen garanti için dikkatli olun.
Diğer bir uyarımızda Samsung SSD ihtiyacınız varsa lütfen alın . Temmuz ayından itibaren farklılıklar olabilir. Tabi bu kriz döneminde ne kadar ürün alınabilir, tartışılır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 26 / 27
 • kei @kei

  Chiacılar yüzünden sanırım. Fiyatlar kesin çıkar alacak olan alsın bence.

 • Krycek @krycek

  Sahte anlamında mı bu durum?

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Hayır sahte değil. Samsung Türkiye ithalatı olmayan ürünler. Samsung sadece kendi ithalatı olan ürünlere garanti desteği verir.

  • Elixir @elixir

   @bilendenaldestek Global desteği yok mu? Ne anladım o zaman Samsung güvencesinden?

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @elixir Samsung da ve bir çok markada global destek yoktur. Ülke bazında maliyete göre markalar çalışır. Ülkemizde kültür fonu adı altında bir vergi var.

  • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

   Samsung Türkiye kendi ürünlerinde doğru düzgün bakıyo da sanki!

  • CanSimit @cansimit

   @bilendenaldestek Samsung Türkiye dediğiniz de bir Türk şirketi ve ithalat yapıyor. Diğerleri yasal olmayan bir iş yapıyorsa bilelim suç duyurusunda falan bulunalım. Yasal iş yapılıyorsa kanıtsız kötülemek iftira oluyor.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @cansimit Samsung Türkiye, ülkemizde Samsung tarafından kurulmuş, Samsung'a ait bir şirkettir. İthalatı Samsung Türkiye yapar distribitörleri kanalı ile piyasaya dağıtır. Yani ithalatçı gene Samsung'un şirketi. Bütün ülkelerde markalar ülke şartlarına göre yatırımlar yapar .
   Bu yazıyı yazmamın sebebi, son 6 aydır Samsung ssd ürünlerine artık bizler destek veremiyoruz. Samsung un anlaştığı servis destek veriyor . Bu servis sadece Samsung Türkiye ithalatı ürünlerine destek veriyor. Bu durumda problem yaşayanlar oldu ve bunu engellemek amacı ile yazık.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @cansimit Yazımızda bir kötüleme yok. Kullanıcıları oluşabilecek problemlerden dolayı uyarmak . İftira atılan bir metin yok .

  • CanSimit @cansimit

   @bilendenaldestek Bir şirket kendi ithal ettiği ürüne 2 yıl garanti vermek, ürün ömrü boyunca servis vermek vb. şartları yerine getirmezse TRde o ürünün satışını yapamaz, benim bildiğim bu. Samsung ya da başka bir sermaye grubu, uluslararası şirket, ya da herhangi bir yerli şirket TR kanunlarına uymak zorunda.. Sizin de iyi niyetli yazdığınızı anlıyorum (zaten biliyordum), ancak bu şekilde diğer ithalatçıların tümünü isim dahi vermeden kötülemiş oluyorsunuz. Samsung'un sahibi olduğu şirketin servis ya da garanti konusunda ne gibi üstünlüğü var ve bunu nerede taahhüt ediyor? Ben bilmiyorum.

   Benim kendi özelimde bugüne kadar servise gitmesi gerekecek Samsung SSDim olmadı, aktif olarak 4 tanesini kullanıyorum. Bana deseler ki ürün garantisiz olsun, 5 TL indirim yapalım, onu seçerim 😀 Yurtdışı Amazon'dan ucuza gelecekse gözümü kırpmadan alırım (kendi kişisel ithalatım olur 🙂 ).

  • CanSimit @cansimit

   @bilendenaldestek Bir ürün grubunu ithal eden şirketler var. Siz diyorsunuz ki sadece şu şirketin ithal ettiklerinden alın. E Niye? Ötekileri kötülemiş olmuyor musunuz? İsim verin, hangi ithalatçılar kötü, sadece bizimki iyi deyince ötekileri otomatik kötülemiş oluyorsunuz.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Alınan bir ssd'nin Samsung Türkiye Garantili olup olmadığı nasıl anlaşılır?

 • CanSimit @cansimit

  Samsung TRnin garantisinin diğer ithalatçılardan iyi olduğunun ne garantisi var? Hepsi ithalatçı, Samsung TR de, diğerleri de, üretici yok ülkemizde. Hepsi Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre iş yapıyor. (Kaçak giriş varsa, onu da söyleyin, neye dikkat edeceğimize bakalım) Böyle birisini kanıtsız öne çıkarmak haksız rekabet oluyor, size yakıştıramadım. Varsa diğer ithalatçılardan, daha doğrusu tüm ithalatçılardan garantisi sorunlu olan, söyleyin, hem şikayetimizi yapalım hem almayalım. Bu iyi gerisi kötü demek olmuyor.

  • Mr.Tekin @tekin224

   Aslında çok fark var. Birisi Samsung tan satış ve servis yetkisi almış distribütör, diğeri sadece devletten izin almış ithalatçı. Özkardeşler Teknoloji ile Samsung Türkiye aynı olur mu? İki gün sonra kapatıp gidecek karşında muhatap bulamayacaksın. Thh ye versen bile birşey elde edemezsin. Samsung Türkiye de böyle bir ihtimal yok.

  • Anıl @anilkirac

   O anlamda dendiğini sanmıyorum. Alırken markayı görüp resmi olarak samsung garantili olarak düşünüp almayın diye uyarı yapılmış.

  • CanSimit @cansimit

   @anilkirac Resmi garanti nedir acaba? Niye ve nasıl resmi oluyor? Diğerleri yasadışı mı, yasak mı? Garanti için gereken şartları karşılamadan TR içinde satış yapılamaz zaten.

   Firma kaybolursa 'resmi' olarak marka varsa servisi o vermek zorunda, zamanında konuşulmuştu, tabi işi zorlaştırırlar biraz ama hizmet vermiyorum diyemez ya da herhangi bir ithalatçı olduğunu kabul eder.

   @tekin224 Samsung TR dışı ürünlerin daha iyi servis aldığını gördüm, mesela zamanında telefon almıştım Samsung TR ürünü ciddi fark vermiştim, tüm diğer ithalatçı ürünlerine güncelleme gelmiş, benim telefon dona kalmıştı 😀

   Samsung TR de bir Türk şirketi, ithalat yapıyor diğerleri gibi, yok bir farkı, adıyla haksız rekabet yapıyor - benim gördüğüm bu. Varsa gerçek bir farkı yazsınlar, açıklayıp altına imza atsınlar. Hani markaya para verdi denir, burada daha da ötesi aynı ürünü satana şirket adından dolayı daha fazla para veriliyor 😀

   Yalan da konuşmayayım, eğer fiyat aynıysa ben de herhalde Samsung TRnin getirdiği ürünü seçerim ama fiyat farkı varsa ne olacak, sorun o.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Ülkemize paralel ithalat yasak değil. Her zaman paralel ithalat ürünü alabilirsiniz, karar size aittir. Bize gelen şikayaetler nedeni ile yazıyorum. Kimseyi itham etmiyoruz.
   Bu konuda en çok zarar gören markalardan biri Samsung. 2000 lerin başında distribitörü yolu ile beyaz eşyalarını ülkemizde satıyorken, distribitör farklı bir işinden dolayı batıyor ve marka ciddi zarar görüyor. Bu nedenle Samsung Türkiye kurulmuş.

  • CanSimit @cansimit

   @bilendenaldestek Paralel nedir? Hepsi ithalat, hepsi resmi, hepsi yasal. Paralel diyerek diğer ithalatçıları kötülemek doğru değil.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @cansimit Türk kanunlarında marka tarafından ithalat yetkisi olmadan ürün ithaline paralel ithalat adı verilir. Kötülemek lafını çok kullanıyorsunuz ama hiç bir kötüleme yapmıyoruz.

  • CanSimit @cansimit

   @bilendenaldestek Yurtdışından ürün getiriyorum, üreticisinden ya da markasından izin mi almam gerekiyormuş? Parasını verip satın almak yetmiyor mu? Kusura bakmayın kanunlara o kadar hakim değilim.Ürün aynı mı değil mi peki? Sadece buna cevap verin.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @cansimit Yetkili dağıtıcı veya distribitör mantığı buradan gelmektedir. Yetkili dağıtıcılar marka ile sözleşme yapmak zorundadır. Paralel ithalat yasaldır ve kanunlarımız 2 yıl sorumluluğu ithalatçıya vermiştir. Üründe bir fark yok, ürün aynıdır .

  • CanSimit @cansimit

   @bilendenaldestek Teşekkürler.

  • Elixir @elixir

   @bilendenaldestek İki sorum olacak:
   1. Distribitör satışı bir ürünün paralel ithalat satışı bir ürüne nazaran üstünlüğü ne(ler)dir?
   2. Bazı ürünlerde 5 yıl garanti olduğu yazmasına rağmen neden 2 yıl garanti verilmektedir?
   Aydınlatırsanız sevinirim.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @elixir 2 yıl garanti ülkemizde zorunluluk olan süredir. Markalar yetkili dağıtıcıları üzerinden açıkladığı farklı garantileri verir. Bizde bunu gözlemliyoruz . Ramde ömür boyu garanti olmasına rağmen bir çok eticaret satıcısı ve mağazalar 2 yıl garanti ile satıyor. Halbuki ürünü dağıtıcı desteklemektedir. Örneğin 5 yıl garantili bir ssd çoğu yerde 2 yıl garanti ile satılıyor. Sanırım garanti süreci ile ilgilenmek istemiyorlar veya kaynaklarından destek alamıyorlar.

Şu oyunun hikayesini uzatsalar veya yan karakterlerden birinden yeni uzun hikaye çıkartsalar çok güzel olur. Çok beğenmiştim oynarken.
https://youtu.be/HigXVoGpU24

Medal of Honor (2010) - Trailer

Check out the "Leave a Message" Trailer for the new Medal of Honor game due out in 2010.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#CepTelefonuFotoğrafçılığı Kirazlar Buğdaylar kameradan hızlı sincaplar 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#tsbisikletkulübü En korktuğum yarışlardan, kask hariç hiçbir güvenlik önlemi yok fren de buna dahil ve anlık ulaştıkları hızlar inanılmaz, kazaları maalesef ağır olabiliyor.
Birde sporcuların bacak kasları vücutlarına göre orantısızdır 😀
https://youtu.be/UgS-_E70P64

Men's Sprint 1/16 Final Repechages - London 2012 Olympics

Highlights of the Men's Track Sprint 1/16 Final Repechages during the London 2012 Olympic Games. Cycling is among the rare sports that have always featured o...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Kamp #KonuDışı Japon arkadaşın küçük Suzikisinde yaptığı kamp maceraları.Böyle günü birlik kamp yapmak isterdim açıkçası ama iki günü geçen kamptan hiçbir şekilde zevk alamıyorum zaten çokta yapmadım ev rahatını arıyorum iki gün üstü kamplarda.
https://youtu.be/Q_7JK1i3I-E

【33泊目】軽自動車と山頂車中泊

スペーシアカスタムと車中泊。6月に入ってかなり暖かくなってきたので、高所での車中泊が快適です。_____________________【いつもの道具】※カーテンとシェードはスズキの純正オプション品です。スペーシアMK53S専用 ベッドキットhttps://amzn.to/2S69ooyPGYTECH OneMo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap